Sufizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3351 Re: Sufizam

Post by Bloo »

Necemo se opterecivati formalnostima oko pozdravljanja :)
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#3352 Re: Sufizam

Post by Euridika »

Heeeej, ne kradite moju ideju! :twisted: Ja sam još sinoć došla do zaključka da će me forum baciti na pisanje naučnih djela, možda čak i književnih. Ima da izdam kolekciju - Sabrana djela Euridike: filozofija, nauka i religija - istina i laž, zajedništvo ili rascjep. :D :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3353 Re: Sufizam

Post by Bloo »

Metatekstualnost neuhvatljive eteričnosti propagiranja jednodimenzionalnih objekata u džennetu :oops:
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#3354 Re: Sufizam

Post by Diwan »

Nurudin wrote:pozdrav drugari
Evo sam promijenio uvodni post na ovoj temi, odnosno nisam ništa mijenjao, samo sam dopunio onaj svoj stari , tako
da ne bude nedoumica u vezi mog sadašnjeg i nekadašnjeg pisanja.
Eto, kome se da čitati, dosta sam napisao, da sam bio još duže banovan mogao sam i neku knjižicu napisati
Na hajr :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3355 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Diwan wrote:
Nurudin wrote:pozdrav drugari
Evo sam promijenio uvodni post na ovoj temi, odnosno nisam ništa mijenjao, samo sam dopunio onaj svoj stari , tako
da ne bude nedoumica u vezi mog sadašnjeg i nekadašnjeg pisanja.
Eto, kome se da čitati, dosta sam napisao, da sam bio još duže banovan mogao sam i neku knjižicu napisati
Na hajr :D
amin
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#3356 Re: Sufizam

Post by Gojeni H »

Citirati Kur'an i objasnjavati kako je "Bog sebe opisao u Svetoj knjizi",
zatim tvrditi kako je Muhamed a.s. pisao Kur'an,
zatim negirati islamske korijene sufizma koje niko drugi ne negira,
onda ignorisati Rumija kao muslimana,
"Bog se odvojio od Sebe" :-)
pozivati ideologijom da se ljudi odvoje od ideologije ...

Kao nazvati stanje takvog uma, pitanje je sad?
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#3357 Re: Sufizam

Post by sekerbay »

Kako to misliš da sufizam ima korijene u islamu?
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3358 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

:lol:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3359 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Gojeni H wrote:Citirati Kur'an i objasnjavati kako je "Bog sebe opisao u Svetoj knjizi",
zatim tvrditi kako je Muhamed a.s. pisao Kur'an,
zatim negirati islamske korijene sufizma koje niko drugi ne negira,
onda ignorisati Rumija kao muslimana,
"Bog se odvojio od Sebe" :-)
pozivati ideologijom da se ljudi odvoje od ideologije ...

Kao nazvati stanje takvog uma, pitanje je sad?
nešto ćeš već smisliti... O, stanje uma koje se ne može mene kutarisati .

ovo sve razumijem da ljudi indoktrinirani religijom ne mogu shvatiti jer su ograničeni dogmatskim okvirima, ali
kojom to i kakvom ideologijom ja to pozivam ?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#3360 Re: Sufizam

Post by Gojeni H »

sekerbay wrote:Kako to misliš da sufizam ima korijene u islamu?
Mozda se nisam dobro izrazio. Ako odes na Wikipediju otprilike prva definicija sufizma je - misticni islam
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#3361 Re: Sufizam

Post by Gojeni H »

Nurudin wrote: ovo sve razumijem da ljudi indoktrinirani religijom ne mogu shvatiti jer su ograničeni dogmatskim okvirima, ali
kojom to i kakvom ideologijom ja to pozivam ?
Oni koji su se bavili politickom filozofijom su jasno definisali covjekovu potrebu da "cuje i da se cuje". Posebno je na ovu temu, a obradjujuci Americku revoluciju, odnosno fenomen uspjesnosti iste kao i zaostavstinu koja je jos uvijek tu, pisala Hannah Arendt. Dakle, to ne mora uopste biti lose, kao dio covjekove potrebe da ucestvuje u drustveno-politickom zivotu.

Ali ... Pricati o egu kao super-zlu, a doci na forum i iznijeti svoje misli da ga procitaju stotine drugih ljudi, je sizofreno.

Ono sto ti pises je religijski pamflet. Da nije, ti bi svoje vjerovanje zadrzao za sebe i bio sretan sa svojim samoprosvjetljenjem.
Ti iznosis lazi, neprovjerive informacije, vlastite konstrukte ili stvari koje se direktno sukobljavaju sa islamskim ucenjem.
Ni po jada, ali upotreba islamskih termina u svrhu promicanja vlastite ideologije mora naici na odgovor ... iliti - moram razvalit' zvalje k'o udari na Poslanika a.s., ... kako ono ide vec sto je @arzo rekao a ti se ibretis, a ni ti ni onaj @dadinjo niste ni skontali o cemu je covjek govorio.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3362 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Gojeni H wrote:
Nurudin wrote: ovo sve razumijem da ljudi indoktrinirani religijom ne mogu shvatiti jer su ograničeni dogmatskim okvirima, ali
kojom to i kakvom ideologijom ja to pozivam ?
Oni koji su se bavili politickom filozofijom su jasno definisali covjekovu potrebu da "cuje i da se cuje". Posebno je na ovu temu, a obradjujuci Americku revoluciju, odnosno fenomen uspjesnosti iste kao i zaostavstinu koja je jos uvijek tu, pisala Hannah Arendt. Dakle, to ne mora uopste biti lose, kao dio covjekove potrebe da ucestvuje u drustveno-politickom zivotu.

Ali ... Pricati o egu kao super-zlu, a doci na forum i iznijeti svoje misli da ga procitaju stotine drugih ljudi, je sizofreno.

Ono sto ti pises je religijski pamflet. Da nije, ti bi svoje vjerovanje zadrzao za sebe i bio sretan sa svojim samoprosvjetljenjem.
Ti iznosis lazi, neprovjerive informacije, vlastite konstrukte ili stvari koje se direktno sukobljavaju sa islamskim ucenjem.
Ni po jada, ali upotreba islamskih termina u svrhu promicanja vlastite ideologije mora naici na odgovor ... iliti - moram razvalit' zvalje k'o udari na Poslanika a.s., ... kako ono ide vec sto je @arzo rekao a ti se ibretis, a ni ti ni onaj @dadinjo niste ni skontali o cemu je covjek govorio.
meščini si ti to čitao u nekom ostrašćenom stanju ograničenog muslimanskog dogamtika, koji prvo napiše neki uvod da pokaže da
je načitan, a onda prijeti kao najobičnija sirovina i kukavica krijući se hinjski iza nekakvih forumskih caka, da se zaobiđu pravila,
a da opet nekome psuješ i prijetiš . nije ti to ahlakli uopće i puno je iskrenije kad kažeš direktno, pa nek' ide glava, nego da
se tu treniraš u nekom šukanju najniže vrste , a istovremeno umišljaš da si moralna vertikala.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#3363 Re: Sufizam

Post by sekerbay »

Gojeni H wrote:
sekerbay wrote:Kako to misliš da sufizam ima korijene u islamu?
Mozda se nisam dobro izrazio. Ako odes na Wikipediju otprilike prva definicija sufizma je - misticni islam
Pa da, vikipedija.
Nema ti tu druže nikakve mistike.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#3364 Re: Sufizam

Post by Gojeni H »

Nurudin wrote: meščini si ti to čitao u nekom ostrašćenom stanju ograničenog muslimanskog dogamtika, koji prvo napiše neki uvod da pokaže da
je načitan, a onda prijeti kao najobičnija sirovina i kukavica krijući se hinjski iza nekakvih forumskih caka, da se zaobiđu pravila,
a da opet nekome psuješ i prijetiš . nije ti to ahlakli uopće i puno je iskrenije kad kažeš direktno, pa nek' ide glava, nego da
se tu treniraš u nekom šukanju najniže vrste , a istovremeno umišljaš da si moralna vertikala.
Opet nisi nista shvatio ... zato sam nekad ranije i rekao, i ucinio tu glupost ponovo, s tobom je raspravljati kao sa osobom sa druge planete.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3365 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Gojeni H wrote:
Nurudin wrote: meščini si ti to čitao u nekom ostrašćenom stanju ograničenog muslimanskog dogamtika, koji prvo napiše neki uvod da pokaže da
je načitan, a onda prijeti kao najobičnija sirovina i kukavica krijući se hinjski iza nekakvih forumskih caka, da se zaobiđu pravila,
a da opet nekome psuješ i prijetiš . nije ti to ahlakli uopće i puno je iskrenije kad kažeš direktno, pa nek' ide glava, nego da
se tu treniraš u nekom šukanju najniže vrste , a istovremeno umišljaš da si moralna vertikala.
Opet nisi nista shvatio ... zato sam nekad ranije i rekao, i ucinio tu glupost ponovo, s tobom je raspravljati kao sa osobom sa druge planete.
šta se tu ima za shvatiti ? "razavaliti žvalje" nije nikad korištena metafora za neku retoričku borbu, a to što ti hoćeš
ispasti fin, pismen, i usput indirektno psovati i vrijeđati , a onda pozivati nekoga na moral i kulturu ,je po mojim uzusima - licemjerno.
dakle, forumsko šukanje nije moja praksa ali nemam ništa protiv ako je nekome ćeif , ali da poslije toga dođeš i ibretiš se
nečijem jednostavnom odjebu, to ne poštujem . Ne govorim ovdje o tebi ali ti si to uveo u priču i ideš arzuhalovim stopama
Oni koji su se bavili politickom filozofijom su jasno definisali covjekovu potrebu da "cuje i da se cuje". Posebno je na ovu temu, a obradjujuci Americku revoluciju, odnosno fenomen uspjesnosti iste kao i zaostavstinu koja je jos uvijek tu, pisala Hannah Arendt. Dakle, to ne mora uopste biti lose, kao dio covjekove potrebe da ucestvuje u drustveno-politickom zivotu
slažem se, samo što učestvovanje u društveno-političkom životu nije nužno ideološki obojeno.
jednostavno zastupaš svoje interese kako najbolje znaš , a oni, ponavljam opet, ne moraju uopće biti ideološki .
ideologija postaje ideologijom, tek kad je plasiraš drugima u obliku nekih finalnih zaključaka i naputaka, sa kojima pretenduješ
da društvo urediš po tim principima. Individualizam nije ideologija(pri tom se ne pozivam na taj filozofski pravac,
nego jednostavno na pravo vlastitog mišljenja i poimanja svijeta) .
Ali ... Pricati o egu kao super-zlu, a doci na forum i iznijeti svoje misli da ga procitaju stotine drugih ljudi, je sizofreno
.
ili me nisi razumio ili karikiraš bespotrebno nešto s čim se možda ne slažeš (ako si razumio ).
ego nije zlo, nego je nužnost u procesu evolucije svijesti ili sufijski rečeno , u procesu sjedinjenja sa bogom.
egoizam se već može okarakterisati kao zlo , jer se pozicioniranje sebstva tu toliko udaljuje od, sufijski rečeno božanske
suštine čovjeka , i toliko obožava sliku o sebi, da je to već širk i idolopolnostvo .
kao što si već dobro primjetio , reći da se "bog odvojio od sebe" je besmislica . tačno
ali upravo to i jeste poenta svega! uvidjeti da se bog ne može odvojiti od sebe i da je ono što obožavaš kao svoj egoistični lik,
lažno božanstvo , iluzija . Taj uvid dovodi do spoznaje da je nemoguće odvojiti se od sebe i da si ti , tvoja suština, a ne
relativna ličnost - bog. Naravno, ne teološki bog sa mrkvom i štapom koji je izmišljotina za mase.
Ono sto ti pises je religijski pamflet. Da nije, ti bi svoje vjerovanje zadrzao za sebe i bio sretan sa svojim samoprosvjetljenjem.
Ti iznosis lazi, neprovjerive informacije, vlastite konstrukte ili stvari koje se direktno sukobljavaju sa islamskim ucenjem.
ono što sam ja pisao prije 5 godina, jeste bio religijski pamflet, a ovo danas je samo referiranje na to i svojevrsno
ogoljavanje svojih stavova i razmišljanja , čisto da se objasnim i da ne zbunjume ili kako mujica reče , zavodim vjernike
pod krinkom muslimana.
većina toga što sam ja rekao se sukobljava sa zvaničnim islamskim učenjem. ja to uopšte ne negiram
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3366 Re: Sufizam

Post by Bloo »

Nurudin wrote: ili me nisi razumio ili karikiraš bespotrebno nešto s čim se možda ne slažeš (ako si razumio ).
ego nije zlo, nego je nužnost u procesu evolucije svijesti ili sufijski rečeno , u procesu sjedinjenja sa bogom.
egoizam se već može okarakterisati kao zlo , jer se pozicioniranje sebstva tu toliko udaljuje od, sufijski rečeno božanske
suštine čovjeka , i toliko obožava sliku o sebi, da je to već širk i idolopolnostvo .
kao što si već dobro primjetio , reći da se "bog odvojio od sebe" je besmislica . tačno
ali upravo to i jeste poenta svega! uvidjeti da se bog ne može odvojiti od sebe i da je ono što obožavaš kao svoj egoistični lik,
lažno božanstvo , iluzija . Taj uvid dovodi do spoznaje da je nemoguće odvojiti se od sebe i da si ti , tvoja suština, a ne
relativna ličnost - bog. Naravno, ne teološki bog sa mrkvom i štapom koji je izmišljotina za mase.
Ne znam da li si uopšte zainteresiran da obratiš pažnju na ovo, ali ispravi me ako sam pogrešno razumjela:

Kod Swedenborga se često provlači izraz proprium - naša slika o nama, autonomija, intelektualno sebstvo ili jednostavno vlastitost - te je ono izvor sveg zla jer je iluzija. Da bi se čovjek izdigao iznad svoje prirode, potrebno je da prođe regeneraciju, gdje je njegova volja zamijenjena Božjom, njegov proprium zamijenjen ljubavlju prema drugom.

Ti objašnjavaš, ako sam dobro razumjela, da jedino kada apsolutno uništimo ovaj proprium, lažno sebstvo i ispunimo se bogom do te granice da ne postoji više naša vlastitost već samo bog, uništavajući našu lažnu suštinu i zamjenjujući je božjom suštinom - mi ćemo postati Bog jer smo jedno sa Bogom.

Apsolutna anihilacija propriuma - ispunjavanje božanskim - postajanje Bogom (ne u bukvalnom smislu, moram da naglasim)
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3367 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Bloo wrote:
Nurudin wrote: ili me nisi razumio ili karikiraš bespotrebno nešto s čim se možda ne slažeš (ako si razumio ).
ego nije zlo, nego je nužnost u procesu evolucije svijesti ili sufijski rečeno , u procesu sjedinjenja sa bogom.
egoizam se već može okarakterisati kao zlo , jer se pozicioniranje sebstva tu toliko udaljuje od, sufijski rečeno božanske
suštine čovjeka , i toliko obožava sliku o sebi, da je to već širk i idolopolnostvo .
kao što si već dobro primjetio , reći da se "bog odvojio od sebe" je besmislica . tačno
ali upravo to i jeste poenta svega! uvidjeti da se bog ne može odvojiti od sebe i da je ono što obožavaš kao svoj egoistični lik,
lažno božanstvo , iluzija . Taj uvid dovodi do spoznaje da je nemoguće odvojiti se od sebe i da si ti , tvoja suština, a ne
relativna ličnost - bog. Naravno, ne teološki bog sa mrkvom i štapom koji je izmišljotina za mase.
Ne znam da li si uopšte zainteresiran da obratiš pažnju na ovo, ali ispravi me ako sam pogrešno razumjela:

Kod Swedenborga se često provlači izraz proprium - naša slika o nama, autonomija, intelektualno sebstvo ili jednostavno vlastitost - te je ono izvor sveg zla jer je iluzija. Da bi se čovjek izdigao iznad svoje prirode, potrebno je da prođe regeneraciju, gdje je njegova volja zamijenjena Božjom, njegov proprium zamijenjen ljubavlju prema drugom.

Ti objašnjavaš, ako sam dobro razumjela, da jedino kada apsolutno uništimo ovaj proprium, lažno sebstvo i ispunimo se bogom do te granice da ne postoji više naša vlastitost već samo bog, uništavajući našu lažnu suštinu i zamjenjujući je božjom suštinom - mi ćemo postati Bog jer smo jedno sa Bogom.

Apsolutna anihilacija propriuma - ispunjavanje božanskim - postajanje Bogom (ne u bukvalnom smislu, moram da naglasim)
jok , ne uništavaš nikakvu lažnu suštinu , suština čovjeka je njegova svijest i to je ono što ti jedino i zaista jesi .
ono što nije suštinski , je ideja o sebi kao o ličnosti . ona se dobija samim protokom vremena, memorijom iskustva ,
tradicionlanom društvenom sugestijom , kao i indoktrinacijom raznim stavovima o svijetu i sebi.
dakle , ličnost je privid, iluzija , zbog svog relativiteta i korijena kojem je uporište u vanjskom svijetu , odnosno ona je "ušla "
u nas putem naših iskustava i osjeta izvana. To ne možeš biti ti, jer si postojao već prije toga
ti si ona koja je sva ta iskustva kušala, koja im je svjedočila . zato je to lažno Ja, a istinsko je bilo prije toga, recimo kao svijest.
To je, po sufijama "božiji Ruh" u čovjeku i on se zaboravlja upravo u toj ličnosti, zaspe , pa se tako i budi i trijezni od iluzije.
iluziju ne možeš uništiti jer ona ne postoji , čak šta više, borba da se uništi ličnost je kontraproduktivna pošto joj
tako potvrđuješ postojanje .
jednostavno, buđenje je evolucijski proces za kojeg čovjek sam mora preuzeti odgvornost , jer biološka evolucija ne riješava nikoga
iluzija . kao što kaže ibn Arebi : Allah spava u kamenu, sanja u biljci, komeša se u hajvanu, a budi u insanu.
s tim da za sufije , insan nije svako , nego je većina na ovom nivou hajvana , a svrha buđenja i tog procesa sjedinjenja s bogom,
je kemalijet ili savršeni, potpuni čovjek , koji je ličnost integrisao i utopio u najviše stanje svijesti ili u boga.

čini mi li se ili je Niče isto govorio o takvom čovjeku ?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3368 mod-comment

Post by arzuhal »

Sufizam ili tesavuf je bitan dio islama, ali dijelom i složen pa ne treba - kao ni sa drugim stvarima u životu uostalom - stvarati bespotrebne zablude i zabune po pitanju tesavufa kod ljudi koje to polje za/interesira, koji ne znaju a htjeli bi da nešto saznaju i sl. Ova tema se od one prvobitno entuzijastično zamišljene teme s informativnim karakterom i svojim poletnim i radosnim, početnim, inkluzivističkim postovima pretvorila u temu subjektivnih interpretacija prožetih najčešće cinizmom i suštinskim otklonom od islama i tesavufa koja više ne nudi uvid u samu stvar i time se stvara bespotrebna konfuzija oko stvari sufizma. Ideja se urušila, tema se obesmislila i formalno i u suštini, pa je beslovesno da nosi ovako ozbiljan i bremenit naslov: "Sufizam".

Jedan sufijski učitelj reče kako su ljudska srca - u odnosu na grijehe i griješenje, odnosno u odnosu na svijest o Bogu - različita: neka su čista i blistava, po nekima je pala prašina pa ih treba samo prebrisati i ispolirati krpom, a neka su toliko crna da ih valja u vatri pretopiti, očistiti od jalovine koja se duboko umiješala, e da bi nanovo zasjala.

Da nema kod ljudi trajnog i iskrenog ineteresa za tesavufom kao takvim, ova tema bi ostala ovako i sama bi se odvela u povijest, ali pošto nije tako onda moramo dati prostora da se pojavi neka koja će krenuti odande gdje ova stala...A svako ima pravo i mogućnost da otvori temu sa svojim vlastitim shavatanjem ili neshvatanjem tesavufa i sličnog.

:sax:
Locked