Sufizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#3326 Re: Sufizam

Post by mali jomu »

Nurudin wrote: skini mi se , koji ti je kurac

Jok, jer koristis nik sa kojim navlacis one koji ne znaju ili malo znaju o Sufizmu, pa im uvaljivas " tamo neki svoj zamisljeni sufizam" kao Sufizam muslimana.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50418
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3327 Re: Sufizam

Post by Bloo »

Nurudin wrote:Uvodni post govori o početcima i nastancima sufizma u islamu. Gotovo cijeli post je referiran na knjigu
"ashabi sa sofe medinske džamije" , kod nas ju je preveo hfz.Ćeman .
Ako mi dopustiš, voljela bih samo kratku opservaciju iz vizure nekoga ko je izvan svijeta sufizma ili islama općenito.
Iščitah većinu stranica jer mi je tema interesantna i samo mogu primjetiti da se dosta skrenulo od NINove instrukcije:
...konstruktivnu raspravu s ciljem ucenja! Oni koje zanima nesto o ovome neka pitaju i dobit ce odgovore. Uvredljive komentare, trolanje i moj tata je jaci necu tolerisati! Oni kojima se ne svidja sadrzaj teme neka je slobodno zaobidju!
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50418
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3328 -mod comment-

Post by Bloo »

Nurudin wrote:
mali jomu wrote:
Nurudin wrote: Uvodni post govori o početcima i nastancima sufizma u islamu. Gotovo cijeli post je referiran na knjigu
"ashabi sa sofe medinske džamije" , kod nas ju je preveo hfz.Ćeman .
Uzmi pročitaj knjigu, pa onda komentariši šejhu

Pogresno sve od tebe "Nurudine".
skini mi se
Dosta ti se toleriše na forumu, ali pripazi na rječnik. Zadnja opomena. Post ti je obrisan
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3329 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

čuj koristim nik :| pa ja taj nik imam 6-7 godina, a inspiracija mi je bio glavni lik iz knjige "derviš i smrt" .
Eto ti još jedne knjige za pročitati
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#3330 Re: Sufizam

Post by mali jomu »

Bloo wrote:
Ako mi dopustiš, voljela bih samo kratku opservaciju iz vizure nekoga ko je izvan svijeta sufizma ili islama općenito.
Iščitah većinu stranica jer mi je tema interesantna i samo mogu primjetiti da se dosta skrenulo od NINove instrukcije:
...konstruktivnu raspravu s ciljem ucenja! Oni koje zanima nesto o ovome neka pitaju i dobit ce odgovore. Uvredljive komentare, trolanje i moj tata je jaci necu tolerisati! Oni kojima se ne svidja sadrzaj teme neka je slobodno zaobidju!

Izvini "Bloo". :thumbup:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3331 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Bloo wrote:
Nurudin wrote:Uvodni post govori o početcima i nastancima sufizma u islamu. Gotovo cijeli post je referiran na knjigu
"ashabi sa sofe medinske džamije" , kod nas ju je preveo hfz.Ćeman .
Ako mi dopustiš, voljela bih samo kratku opservaciju iz vizure nekoga ko je izvan svijeta sufizma ili islama općenito.
Iščitah većinu stranica jer mi je tema interesantna i samo mogu primjetiti da se dosta skrenulo od NINove instrukcije:
...konstruktivnu raspravu s ciljem ucenja! Oni koje zanima nesto o ovome neka pitaju i dobit ce odgovore. Uvredljive komentare, trolanje i moj tata je jaci necu tolerisati! Oni kojima se ne svidja sadrzaj teme neka je slobodno zaobidju!
pa da, tako je bilo dok je bio @Nin i razgovarali smo o tome, da napravimo konstruktivnu raspravu .
Malo kasnije je on napustio forum, a vehabije su preplavile temu
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50418
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3332 Re: Sufizam

Post by Bloo »

Nurudin wrote: pa da, tako je bilo dok je bio @Nin i razgovarali smo o tome, da napravimo konstruktivnu raspravu .
Malo kasnije je on napustio forum, a vehabije su preplavile temu
Ako je tema generalna i upućena svima, doći će svi.
I oni koji žele da saznaju nešto novo, vide nešto drugačije, slože se ili ne. I oni koji će se išprdavati.
Za mene kao citatelja tvoje teme, nema razlike između tebe, vehabije, jomketa, arze jer čitam iz pozicije tabula rasa. Ovo pretpostavljam da razumiješ, te da nije uvreda.
Ovo je tvoja tema i idealno bi bilo da je usmjeravaš tamo gdje želiš, uz naravno poštivanje i tolerisanje drugačijeg mišljenja sve dok ono nije vrijeđanje (obostrano). Nemamo svi isto viđenje jedne stvari (i sam to znaš). Dociranje drugom nije uvijek nbajbolje rješenje.
Naravno da će biti onih koji se neće složiti sa tvojim predstavljanjem sufizma (bilo to predstavljanje "tradicionalno" ili ne). Na tebi je da zaboraviš svoj ego u cilju konstruktivne rasprave i eventualno edukacije, te ako je neslaganje obrazloženo na način da nije vrijeđanje, ponudiš svoj stav.
Ako te neko ispizdi, poput jomua, ili stavi na ignore/foe ili pokaži neku duševnu širinu i opet ignoriši :lol:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3333 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Bloo wrote:
Nurudin wrote: pa da, tako je bilo dok je bio @Nin i razgovarali smo o tome, da napravimo konstruktivnu raspravu .
Malo kasnije je on napustio forum, a vehabije su preplavile temu
Ako je tema generalna i upućena svima, doći će svi.
I oni koji žele da saznaju nešto novo, vide nešto drugačije, slože se ili ne. I oni koji će se išprdavati.
Za mene kao citatelja tvoje teme, nema razlike između tebe, vehabije, jomketa, arze jer čitam iz pozicije tabula rasa. Ovo pretpostavljam da razumiješ, te da nije uvreda.
Ovo je tvoja tema i idealno bi bilo da je usmjeravaš tamo gdje želiš, uz naravno poštivanje i tolerisanje drugačijeg mišljenja sve dok ono nije vrijeđanje (obostrano). Nemamo svi isto viđenje jedne stvari (i sam to znaš). Dociranje drugom nije uvijek nbajbolje rješenje.
Naravno da će biti onih koji se neće složiti sa tvojim predstavljanjem sufizma (bilo to predstavljanje "tradicionalno" ili ne). Na tebi je da zaboraviš svoj ego u cilju konstruktivne rasprave i eventualno edukacije, te ako je neslaganje obrazloženo na način da nije vrijeđanje, ponudiš svoj stav.
Ako te neko ispizdi, poput jomua, ili stavi na ignore/foe ili pokaži neku duševnu širinu i opet ignoriši :lol:
Problem sa likom što nije dobar u glavi jer me stalka jedno 5-6 godina i sve u ovom stilu.
Pojavio se na onom drugom forumu , što ga je @atko osnovao nekad kao izraz negodovanaj na novo ime sax-a i
od tad neće da sjaše . Tamo piše nešto sam sa sobom uglavnom , kao @edindin http://www.rajvosa-y.com/viewforum.php? ... 52eb984cef
a i ovdje je imao čini mi se isti nik, pa otvarao teme neke niđe veze, pa mu Čmoljo brisao, pa ovaj jedno jutro otvori
temu sa naslovom u kojem Čmolji psuje mater. Poslije tog bana se klonirao i evo sad smara mene
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50418
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3334 Re: Sufizam

Post by Bloo »

Nurudin wrote: Problem sa likom što nije dobar u glavi jer me stalka jedno 5-6 godina i sve u ovom stilu.

Poslije tog bana se klonirao i evo sad smara mene
Na ovo prvo, pada mi samo na pamet nešto što su meni uputili jednom: od takvih se pera odbijaju...

Na ovo drugo:
“The servants of The Compassionate are those who walk upon the earth in humility. When the ignorant address them, they say, “Peace.”” (Al Furqan, 25:63)

Ili po mome :D prati Bushido: Love, magnanimity, affection for others, sympathy and pity, are traits of Benevolence, the highest attribute of the human soul.To take offense at slight provocation is to be ridiculed as ‘short-tempered.’
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3335 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Ma i meni dođe da isto kažem ovako ovim fanaticima po forumu i internet ratnicima.
Potpuno ga razumijem , plus što znam da se moglo s njim imati normalne odnose, bilo kojeg svjetonazora da si
ali kad ti se ovakvi fanatici natovre , nije normalno ostati miran .
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50418
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3336 Re: Sufizam

Post by Bloo »

Nurudin wrote:Ma i meni dođe da isto kažem ovako ovim fanaticima po forumu i internet ratnicima.
Potpuno ga razumijem , plus što znam da se moglo s njim imati normalne odnose, bilo kojeg svjetonazora da si
ali kad ti se ovakvi fanatici natovre , nije normalno ostati miran .
Pa dobro sad, i ti si nekom fanatik :D



:run:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3337 Re: Sufizam

Post by arzuhal »

Nurudin wrote:
Bloo wrote: Ako je tema generalna i upućena svima, doći će svi.
I oni koji žele da saznaju nešto novo, vide nešto drugačije, slože se ili ne. I oni koji će se išprdavati.
Za mene kao citatelja tvoje teme, nema razlike između tebe, vehabije, jomketa, arze jer čitam iz pozicije tabula rasa. Ovo pretpostavljam da razumiješ, te da nije uvreda.
Ovo je tvoja tema i idealno bi bilo da je usmjeravaš tamo gdje želiš, uz naravno poštivanje i tolerisanje drugačijeg mišljenja sve dok ono nije vrijeđanje (obostrano). Nemamo svi isto viđenje jedne stvari (i sam to znaš). Dociranje drugom nije uvijek nbajbolje rješenje.
Naravno da će biti onih koji se neće složiti sa tvojim predstavljanjem sufizma (bilo to predstavljanje "tradicionalno" ili ne). Na tebi je da zaboraviš svoj ego u cilju konstruktivne rasprave i eventualno edukacije, te ako je neslaganje obrazloženo na način da nije vrijeđanje, ponudiš svoj stav.
Ako te neko ispizdi, poput jomua, ili stavi na ignore/foe ili pokaži neku duševnu širinu i opet ignoriši :lol:
Problem sa likom što nije dobar u glavi jer me stalka jedno 5-6 godina i sve u ovom stilu.
Pojavio se na onom drugom forumu , što ga je @atko osnovao nekad kao izraz negodovanaj na novo ime sax-a i
od tad neće da sjaše . Tamo piše nešto sam sa sobom uglavnom , kao @edindin http://www.rajvosa-y.com/viewforum.php? ... 52eb984cef
a i ovdje je imao čini mi se isti nik, pa otvarao teme neke niđe veze, pa mu Čmoljo brisao, pa ovaj jedno jutro otvori
temu sa naslovom u kojem Čmolji psuje mater. Poslije tog bana se klonirao i evo sad smara mene
@Chmoljo mi je rekao da to nije ista osoba (taj o kome govoriš i @mali Jomu), pitao sam ga. Ovo samo da kažem jer znam šta je Chmoljo rekao, a ne da se raspravljamo u tom smjeru.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3338 Re: Sufizam

Post by arzuhal »

Bloo wrote: Na ovo drugo:
“The servants of The Compassionate are those who walk upon the earth in humility. When the ignorant address them, they say, “Peace.”” (Al Furqan, 25:63)

Ili po mome :D prati Bushido: Love, magnanimity, affection for others, sympathy and pity, are traits of Benevolence, the highest attribute of the human soul.To take offense at slight provocation is to be ridiculed as ‘short-tempered.’
Jes...i na kraju s tom pričom upadnemo u zamku transcendentnog jedinstva religija, nađemo jedinstven trag perenijalne mudrosti u svakoj upojedinačenoj religijskoj ovozemnoj različitosti, te upute i išarete na jedinstveni, zajednički Izvor svake od njih :mrgreen:

I kusmo prispili? :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50418
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3339 Re: Sufizam

Post by Bloo »

arzuhal wrote:
Bloo wrote: Na ovo drugo:
“The servants of The Compassionate are those who walk upon the earth in humility. When the ignorant address them, they say, “Peace.”” (Al Furqan, 25:63)

Ili po mome :D prati Bushido: Love, magnanimity, affection for others, sympathy and pity, are traits of Benevolence, the highest attribute of the human soul.To take offense at slight provocation is to be ridiculed as ‘short-tempered.’
Jes...i na kraju s tom pričom upadnemo u zamku transcendentnog jedinstva religija, nađemo jedinstven trag perenijalne mudrosti u svakoj upojedinačenoj religijskoj ovozemnoj različitosti, te upute i išarete na jedinstveni, zajednički Izvor svake od njih :mrgreen:

I kusmo prispili? :mrgreen:
https://i.pinimg.com/originals/4a/d4/13 ... 608a18.jpg

Do spoznaje da smo svi Srbi? :mrgreen:

A zajednički the Source - hoš antropološki ili ateistički traktat :D ?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3340 Re: Sufizam

Post by arzuhal »

Bloo wrote:
A zajednički the Source - hoš antropološki ili ateistički traktat :D ?
To sam ostavio da se razmašete :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50418
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3341 Re: Sufizam

Post by Bloo »

arzuhal wrote:
Bloo wrote:
A zajednički the Source - hoš antropološki ili ateistički traktat :D ?
To sam ostavio da se razmašete :lol:
Milostivo od tebe fakire. :mrgreen:

Mislim da ovdje nema "mog" i "vašeg" pogleda na izvor. I ja i ti smo na putu samoostvarenja i samospoznaje, samo na drugačiji način. Smatram da put ljubavi i znanja i predanosti nečemu, iako smo vođeni različitom idejom, ne može biti pogrešan. Stoga: ‘moje je tvoje i tvoje je moje".

U mom svijetu nema izvora, nema nagrade, nema ničega i nikoga, samo ja/mi i naša svijest o svijetu i nama samima, kod tebe da.
Ali i dalje težimo ka istom - razumijevanju sebe i svijeta oko nas, pa se možda nekad i sretnemo i pozdravimo na tarikatu/putu i nastavimo svojim smjerom. A možda se nikada i ne sretnemo.








I Titodragi neka me neko pohvali šta sam sve naučila :twisted:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50418
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3342 Re: Sufizam

Post by Bloo »

insomnia78 wrote:I ja mislim da je ovo edinedin. Nego zasto su postovi o NiN-u obrisani?
*zauzima pozu i havajskim simboličnim plesom ukazuje na naslov teme*

Image
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3343 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

Moja najgora osobina je to da postajem toliko
iscrpljen zimom da kinjim sve oko sebe.
Ako ti nisi ovde, ništavilo raste.
Nedostaje mi jasnoća. Reči mi se
zapliću i vezuju u čvor.
Kako izlečiti pokvarenu vodu? Vrati je u reku.
Kako izlečiti loše navike? Tebi me vrati.
Kad voda biva uhvaćena u naviknute vrtloge
prokopaj kroz dno izlaz ka okeanu.
Postoji jedan tajni lek koji se daje
samo onima koji nanose tako jak bol
da ne mogu ničemu da se nadaju.
Oni koji se nadaju osetili bi se zapostavljenima kad bi to znali.
Što duže možeš posmatraj prijatelja kojeg voliš,
bez obzira na to da li se on udaljava od tebe
ili ti se vraća.
Rumi
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3344 Re: Sufizam

Post by arzuhal »

Bloo wrote:
arzuhal wrote:
Bloo wrote:
A zajednički the Source - hoš antropološki ili ateistički traktat :D ?
To sam ostavio da se razmašete :lol:
Milostivo od tebe fakire. :mrgreen:

Mislim da ovdje nema "mog" i "vašeg" pogleda na izvor. I ja i ti smo na putu samoostvarenja i samospoznaje, samo na drugačiji način. Smatram da put ljubavi i znanja i predanosti nečemu, iako smo vođeni različitom idejom, ne može biti pogrešan. Stoga: ‘moje je tvoje i tvoje je moje".

U mom svijetu nema izvora, nema nagrade, nema ničega i nikoga, samo ja/mi i naša svijest o svijetu i nama samima, kod tebe da.
Ali i dalje težimo ka istom - razumijevanju sebe i svijeta oko nas, pa se možda nekad i sretnemo i pozdravimo na tarikatu/putu i nastavimo svojim smjerom. A možda se nikada i ne sretnemo.








I Titodragi neka me neko pohvali šta sam sve naučila :twisted:
Opa, pajz ti izraza i svega, maša-Allah :-D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50418
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3345 Re: Sufizam

Post by Bloo »

Nurudin wrote:Moja najgora osobina je to da postajem toliko
iscrpljen zimom da kinjim sve oko sebe.
Ako ti nisi ovde, ništavilo raste.
Nedostaje mi jasnoća. Reči mi se
zapliću i vezuju u čvor.
Kako izlečiti pokvarenu vodu? Vrati je u reku.
Kako izlečiti loše navike? Tebi me vrati.
Kad voda biva uhvaćena u naviknute vrtloge
prokopaj kroz dno izlaz ka okeanu.
Postoji jedan tajni lek koji se daje
samo onima koji nanose tako jak bol
da ne mogu ničemu da se nadaju.
Oni koji se nadaju osetili bi se zapostavljenima kad bi to znali.
Što duže možeš posmatraj prijatelja kojeg voliš,
bez obzira na to da li se on udaljava od tebe
ili ti se vraća.
Rumi
Iz nekog čudnog razloga, neke mi njegove pjesme bolje "legnu" na engleskom.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#3346 Re: Sufizam

Post by Gojeni H »

arzuhal wrote: Pošto je tema sufizam: Nemojte prilaziti ljudima sa znanjem, nudeći ih znanjem i želeći ih podučiti jer nefs ne želi da bude tako poučen, on se tada suprotstavlja i joguni jer ga to povređuje i ljuti, pokazuje ga neznalicom koji treba biti poučen...Prilazite im lijepim odnosom i odgojem jer svaki nefs voli lijep način prema sebi...
...
Kurs Liderstvo vs. menadzment? :D
Zezam se, ali fakat kao da je prepisano sa kursa. Psihologija starih dervisa ... ;-)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3347 Re: Sufizam

Post by arzuhal »

Gojeni H wrote:
arzuhal wrote: Pošto je tema sufizam: Nemojte prilaziti ljudima sa znanjem, nudeći ih znanjem i želeći ih podučiti jer nefs ne želi da bude tako poučen, on se tada suprotstavlja i joguni jer ga to povređuje i ljuti, pokazuje ga neznalicom koji treba biti poučen...Prilazite im lijepim odnosom i odgojem jer svaki nefs voli lijep način prema sebi...
...
Kurs Liderstvo vs. menadzment? :D
Zezam se, ali fakat kao da je prepisano sa kursa. Psihologija starih dervisa ... ;-)
:lol:

Pa, u načelu, može se sve tako gledati...
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3348 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

pozdrav drugari
Evo sam promijenio uvodni post na ovoj temi, odnosno nisam ništa mijenjao, samo sam dopunio onaj svoj stari , tako
da ne bude nedoumica u vezi mog sadašnjeg i nekadašnjeg pisanja.
Eto, kome se da čitati, dosta sam napisao, da sam bio još duže banovan mogao sam i neku knjižicu napisati
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50418
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3349 Re: Sufizam

Post by Bloo »

Dobrodošao natrag.
Pa ako će se iz toga izroditi neko kapitalno djelo i ako insistiraš, uvijek ti se može izaći u susret. :-D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#3350 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

piše gore "pozdrav drugarima"
a naravno, u svakom zlu uvijek ima nešto dobro ;-)
Locked