Sufizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#2551 Re: Sufizam

Post by nasa »

Towelie wrote:
dadinjo33 wrote:
nasa wrote:
ma @towelie jos ni bradu nije obrijao
a inace se salim stvarno, ima stvari koje se ne slazem ali nemam nesto specificno pik na sufizam ili sl.
Kako nije obrijao, i sad vehabija? :p
Ona mozda misli na ovu formusku, u Paintu nacrtanu bradu.
Iskreno, vise na brzinu transformacija :skoljka:
ne stignes sve obaviti
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#2552 Re: Sufizam

Post by asurbanipal »

nasa wrote:
asurbanipal wrote:
nasa wrote: a inace se salim stvarno, ima stvari koje se ne slazem ali nemam nesto specificno pik na sufizam ili sl.

Nisi probala čaj, nakšibendije bi ti rekle. A bektašije opet vele da se u rakiji krije tajna. Pa ti vidi. :mrgreen:
haha
Nije lose taktika, mahnes jednu, dvije...

Sve do polovine prošlog stoljeća u manjim mjestima Bosne i Hercegovine vjerovalo se kako postoje zmije koje mogu ući u čovjeka i u njegovom tijelu provesti neko određeno vrijeme. Takav slučaj bi se dogodio onda kada bi neki čovjek zaspao napolju, u hladu stabla, i tokom spavanja otvorio usta. Navodno, taj momenat bi iskoristila zmija ukoliko bi se zatekla u njegovoj blizini i ušla mu u tijelo. Tu bi boravila danima, mjesecima a nekad i godinama. Čovjek u kog je ušla zmija prepoznavao se po mršavosti i bljedilu u licu. Po kazivanju seljana zmija bi se hranila onim što bi čovjek u toku dana jeo ne ostavljajući njemu ništa. Kako bi se bolesnik izliječio od ove misteriozne bolesti savjetovalo mu se da legne negdje vani, na travi, i zaspi a neko od ukućana bi za to vrijeme ispekao kokoš i stavio mu je blizu usta. Po vjerovanju čim bi zmija osjetila miris pečenog mesa u njoj bi se probudio osjećaj gladi i ona bi izišla napolje te tako oslobodila čovjeka svog pogubnog prisustva.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#2553 Re: Sufizam

Post by asurbanipal »

dadinjo33 wrote:Asure, prorok, a ne porok, rukja, a ne rakija, raj, a ne caj :D

Jedna od najvećih mudrosti za bosanske derviše koju moraju otkriti je sadržana u ovoj zagonetki: "Kada zakukuriče pijetao i nogom udari od zemlju, nakon sedam minuta čuje ga nebeski pijetao, pa i on zapjeva i isto udari nogom gore. Pa, što je bilo dole, otišlo je gore, a što je bilo gore - ne vraća se dole?" :mrgreen:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2554 Re: Sufizam

Post by Towelie »

Iskreno, vise na brzinu transformacija :skoljka:
ne stignes sve obaviti[/quote]


Sto rece daddy nego puze preko sirata, nego ide konjskim kasom, a neko preleti. Nego zimi. :lol:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#2555 Re: Sufizam

Post by dadinjo33 »

Nurudin, imaju o Budi i hadisi po kojima je onom krutom religionisti 50.000 godina pptvrdjivao da ima Boga. Kad god bi mu dosao sa tim pitanjem, Buda bi mu odgovorio: Naravno da ima, pa ko bi drugi stvorio i tebe i mene.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#2556 Re: Sufizam

Post by nasa »

dadinjo33 wrote:
Towelie wrote: Ona mozda misli na ovu formusku, u Paintu nacrtanu bradu.
Ah, sta zensko misli... I Allahov program za citanje zenskih misli je pokazovao glitcheve i On na kraju odustao :D
Definisano kao problem nestabilnosti zenskih misli
Doduse koriste druge nazive za to tipa povodljivost, lakomislenost, zaboravnost al to je to.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#2557 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

dadinjo33 wrote:Nurudin, imaju o Budi i hadisi po kojima je onom krutom religionisti 50.000 godina pptvrdjivao da ima Boga. Kad god bi mu dosao sa tim pitanjem, Buda bi mu odgovorio: Naravno da ima, pa ko bi drugi stvorio i tebe i mene.
baš hadisi ?! Nisam čuo da postoji hadis u kojem se spominje Budha
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#2558 Re: Sufizam

Post by dadinjo33 »

asurbanipal wrote:
dadinjo33 wrote:Asure, prorok, a ne porok, rukja, a ne rakija, raj, a ne caj :D

Jedna od najvećih mudrosti za bosanske derviše koju moraju otkriti je sadržana u ovoj zagonetki: "Kada zakukuriče pijetao i nogom udari od zemlju, nakon sedam minuta čuje ga nebeski pijetao, pa i on zapjeva i isto udari nogom gore. Pa, što je bilo dole, otišlo je gore, a što je bilo gore - ne vraća se dole?" :mrgreen:
Tamba lamba. A dosta su i dubili na glavi :D A ima i ona o tome kako su procvjetale bandere, pa tefsiri :D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#2559 Re: Sufizam

Post by dadinjo33 »

Nurudin wrote:
dadinjo33 wrote:Nurudin, imaju o Budi i hadisi po kojima je onom krutom religionisti 50.000 godina pptvrdjivao da ima Boga. Kad god bi mu dosao sa tim pitanjem, Buda bi mu odgovorio: Naravno da ima, pa ko bi drugi stvorio i tebe i mene.
baš hadisi ?! Nisam čuo da postoji hadis u kojem se spominje Budha
Pa sad jesi. Zar nije kod vas sufija sve sad? :D
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#2560 Re: Sufizam

Post by nasa »

asurbanipal wrote:
nasa wrote:
asurbanipal wrote:Nisi probala čaj, nakšibendije bi ti rekle. A bektašije opet vele da se u rakiji krije tajna. Pa ti vidi. :mrgreen:
haha
Nije lose taktika, mahnes jednu, dvije...

Sve do polovine prošlog stoljeća u manjim mjestima Bosne i Hercegovine vjerovalo se kako postoje zmije koje mogu ući u čovjeka i u njegovom tijelu provesti neko određeno vrijeme. Takav slučaj bi se dogodio onda kada bi neki čovjek zaspao napolju, u hladu stabla, i tokom spavanja otvorio usta. Navodno, taj momenat bi iskoristila zmija ukoliko bi se zatekla u njegovoj blizini i ušla mu u tijelo. Tu bi boravila danima, mjesecima a nekad i godinama. Čovjek u kog je ušla zmija prepoznavao se po mršavosti i bljedilu u licu. Po kazivanju seljana zmija bi se hranila onim što bi čovjek u toku dana jeo ne ostavljajući njemu ništa. Kako bi se bolesnik izliječio od ove misteriozne bolesti savjetovalo mu se da legne negdje vani, na travi, i zaspi a neko od ukućana bi za to vrijeme ispekao kokoš i stavio mu je blizu usta. Po vjerovanju čim bi zmija osjetila miris pečenog mesa u njoj bi se probudio osjećaj gladi i ona bi izišla napolje te tako oslobodila čovjeka svog pogubnog prisustva.
aha, kao osobadjenje sejtana
samo onda ostaje pitanje broja seansi i izbora napitka, pretpostavljam da je to flexibilno :D
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#2561 Re: Sufizam

Post by nasa »

Towelie wrote:


Sto rece daddy nego puze preko sirata, nego ide konjskim kasom, a neko preleti. Nego zimi. :lol:
:thumbup: :lol:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#2562 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

dadinjo33 wrote:
Nurudin wrote:
dadinjo33 wrote:Nurudin, imaju o Budi i hadisi po kojima je onom krutom religionisti 50.000 godina pptvrdjivao da ima Boga. Kad god bi mu dosao sa tim pitanjem, Buda bi mu odgovorio: Naravno da ima, pa ko bi drugi stvorio i tebe i mene.
baš hadisi ?! Nisam čuo da postoji hadis u kojem se spominje Budha
Pa sad jesi. Zar nije kod vas sufija sve sad? :D
Meščini ti se šegaš ili nemaš pojma o čemu pričaš
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#2563 Re: Sufizam

Post by asurbanipal »

Nurudin wrote:
dadinjo33 wrote: Pa sad jesi. Zar nije kod vas sufija sve sad? :D
Meščini ti se šegaš ili nemaš pojma o čemu pričaš

Ne šali se čovjek. Imaš dobru knjigu od Razije Sultanove "Šamanizam i sufizam" koja govori o uticaju istočnjačkih religija i vjerovanja na sufizam tj. tesawuf.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#2564 Re: Sufizam

Post by dadinjo33 »

U onoj Rumijevoj prici iz Mesnevije peceno pile je doslo u vidu konjanika sa stapom koji je izubijap stapom zbunjenog spavaca. Tek kad je od batina povratio i izbacio zmiju, skontao da ga konjanik nije na pracdi Boga mucio, nego mu pomagao.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#2565 Re: Sufizam

Post by dadinjo33 »

Ma salim se, Nurudine. Doduse, kazu hadisi da je Muhamed i u sali govorio istinu. A zezao se covjek sve vrijeme.:P
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#2566 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

asurbanipal wrote:
Nurudin wrote:
dadinjo33 wrote: Pa sad jesi. Zar nije kod vas sufija sve sad? :D
Meščini ti se šegaš ili nemaš pojma o čemu pričaš

Ne šali se čovjek. Imaš dobru knjigu od Razije Sultanove "Šamanizam i sufizam" koja govori o uticaju istočnjačkih religija i vjerovanja na sufizam tj. tesawuf.
Ali nema nikakvih hadisa o Budhi. Jedno je hadis drugo je hikaja- poučna priča, koja ne mora biti utemeljena u stvarnom
događaju
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#2567 Re: Sufizam

Post by dadinjo33 »

Naravno da nema hadisa o Budi, u pravu si. Da ih ima, neko bi ih sigurno dosad prenio.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#2568 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

dadinjo33 wrote:U onoj Rumijevoj prici iz Mesnevije peceno pile je doslo u vidu konjanika sa stapom koji je izubijap stapom zbunjenog spavaca. Tek kad je od batina povratio i izbacio zmiju, skontao da ga konjanik nije na pracdi Boga mucio, nego mu pomagao.
I to je metaforična priča o terbijetu (odgoju) . Mislim da na kraju čak to i piše
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#2569 Re: Sufizam

Post by Nurudin »

KAKO JE ALLAH DŽ.DŽ-HU STVORIO SEBE?
Bismillahirrahmanirrahim
Ljudi Allaha zamišljaju kao neko biće van njih koje ih posmatra ili koje obuhvata sve (ali ne znaju šta je to - o čemu se tu radi). Allahov (dž.š.) Zat (La ilahe illallah) uistinu je ništavnost (yokluk) ali to ne znači da On ne postoji.
Točak je krug tj. skup ravnih žica jednako udaljenih od zadane točke (središta ili praznine - osovine) Aristotel kaže da je praznina na sredini točka to što pokreće točak (ali taj deo je statičan, ne okreće se). Izvor ovog bića je ništavnost. Čovjek se okreće u krugu svog točka sve dok ne pronađe svoju suštinu. Kada pronađe svoju rabitu (svoga Rabba) kada dospe do praznine on će pronaći svoj cetar, centar postaje njegov efendija.
Kad kažemo kako je Allah dž.š. stvorio sebe - mislimo na buđenje Allahove svjesti u tebi. Ništa drugo.
U jednom trenutku (kada se oslobodiš od pretpostavki vjerovanja) reći ćeš: - Ja sebe znam ali nemam nikakvog vlasništva (nisam vlasnik nićega) sve je Allahovo biće (imanje) Nema nikog osim njega - nema ni mene. Taj trenutak je trenutak Allahovog stvaranja. U tebi je stvorena ta svjest.
Za sve one kojima sam naslov deluje čudno i muči ih pitanje: - Kako je Allah dž.dž-hu stvorio Sebe. Odgovor je: - Znanjem/ILIMOM. Allah dž.š je sebe stvorio sa ilmom (znanjem) ašk dolazi (pojavljuje se) kasnije. Međutim ne radi se o znanju/saznanju koje se uči znanjem. Ilim je ilim samo ako ga ti možeš proizvesti (ako izbije od tebe sama). Jer u suprotnom, mogu reći da je Google hazretleri najveći alim.
Daćemo jedan primjer kako bi ste ovo mogli da razumjete malo bolje: - Kažu da voda vrije na 100 stepeni. Da li je to znanje/srr-informacija? Nije. To je samo vjest. Dobro, a kako će postati znanje? Uzmeš malo vode staviš u jednu posudu pokraj mora na 24 stepeni i izmjeriš koliko stepeni ima. I tako neprestalnom provjerom temperature shvatiš da Voda vrije na 100 C- sada ovo postaje ilim. Zato što je to tvoj proizvod ti si svjedok ovog saznanja. I u manevijatu je to tako.
Sura Mulk ajet 14: A kako i ne bi znao Onaj koji stvara, Onaj koji sve potanko zna, koji je o svemu obaviješten. On je Latif i Habir – Onaj koji obavještava. Poslanici i velije samo obavještavaju i pozivaju (Ezan) ostalo je na tebi, na tvoju volju i trud.
Kada je Budha rekao da će sutradan preseliti sa ovog svjeta, muridi su zaplakali. Kada ih je upitao zbog čega plačete? Rekli su mu kako plaču zato što odlazi u yokluk. Budha im reče: - Ja sam u (yokluk) ništavilo odavno otišao (pronašao sam centar) još prije četrdeset godina.

Mahmut ef
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#2570 Re: Sufizam

Post by zagortenej »

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2571 Re: Sufizam

Post by fatamorgana »

Nurudin wrote: ....Kada je Budha rekao da će sutradan preseliti sa ovog svjeta, muridi su zaplakali. Kada ih je upitao zbog čega plačete? Rekli su mu kako plaču zato što odlazi u yokluk. Budha im reče: - Ja sam u (yokluk) ništavilo odavno otišao (pronašao sam centar) još prije četrdeset godina.

Mahmut ef
Kad bi mogao još i lanac prenosioca ovog hadisa ako ne tražim puno! :wink:
Nibbana ne znači ništavilo i nema tu nihilističku konotaciju koju joj pridaju oni koji ne poznaju dovoljno to učenje i stazu već taj termin znači utrnuće, u smislu kao kad se utrne, ugasi plamen a plamen koji se ugasi definitivno dostizanjem nibbane je plamen, vatra ili požar svake žudnje, u krajnjoj instanci same žudnje, prijanjanja za životom koja je po učenju Budnog korijen svih ostalih žudnji.
Znači ne radi se o nekom nihilističkom poništenju sebe već o emancipaciji, oslobođenju sebe.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2572 Re: Sufizam

Post by arzuhal »

To kao kada noga utrne, nije nestala, tu je, al' utrnula, ne osjećaš je, kao da je nema, a ima je, tu je. Mislim nije isto, nego otprilike, ono. I sa utrnutom nogom ne možeš ići nigdje, nisi putnik, jer ni noga ni put nisu važni nego budnost o svemu tome. Pa te trnci prođu.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2573 Re: Sufizam

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:To kao kada noga utrne, nije nestala, tu je, al' utrnula, ne osjećaš je, kao da je nema, a ima je, tu je. Mislim nije isto, nego otprilike, ono. I sa utrnutom nogom ne možeš ići nigdje, nisi putnik, jer ni noga ni put nisu važni nego budnost o svemu tome. Pa te trnci prođu.
Samo si par koraka do utrnuća evo ti onda mala pomoć u tvom plemenitom naporu:

" .... Postoji patnja ali ne i onaj ko pati
postoje djela ali ne i onaj ko radi
postoji oslobođenje ali ne i onaj ko slobodan biva
postoji put ali na njemu putnika nema ....

Nadam se da ovi dalekoistočni stihovi ne zvuče previše nihilistiĆki za tvoje bliskoistočne preference.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2574 Re: Sufizam

Post by arzuhal »

Kakvi, to mi je super :thumbup: El-fena-u fi-l-fena-i huwe-l-fena' / nestajanje nestanka je pravo nestajanje.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2575 Re: Sufizam

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:Kakvi, to mi je super :thumbup: El-fena-u fi-l-fena-i huwe-l-fena' / nestajanje nestanka je pravo nestajanje.
Nije tajna a ni novost da u oba pravca, u islamskoj gnozi i u teravada/sarvastivada budizmu ima puno sličnosti na stazi samorealizacije.

Svi putevi vode u Rim .... ops, u ništavilo!
Spašavaj se ko može! :lol:
Locked