sufizam izvan islama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#301 Re: sufizam izvan islama

Post by asurbanipal »

riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#302 Re: sufizam izvan islama

Post by riverflow »

:thumbup: (12:25): između zaljubljenog i voljenog ne postoji nikakav zid, nikakav zastor...ti sam si sebi zastor hafize, ukloni se!..
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#303 Re: sufizam izvan islama

Post by Nurudin »

kako je poznata "bosanska molitva" :D koju je Cerić okolo čitao i tako predstavljao

Gospodaru moj,
ne dopusti da me zavara uspjeh
niti poraz baci u očaj

u stvari djelo filozofa Rabindranat Tagore (Rabindranath Tagore) je bio indijski književnik, dramaturg i filozof.
Tagore je bio najmlađi sin (sedmo dete) hinduističkog filozofa i verskog mistika Devendranaha.

https://www.preporod.com/index.php/misl ... anska-dova
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#304 Re: sufizam izvan islama

Post by Irsar »

riverflow wrote:Evo npr. jedan meni vrlo simpatičan čovjek možda ukratko (od 2:35) reče ono što većina (od nas) ne može razumijeti:

Naiđoh na intervju od nekih 20 min koji sadrži ovaj tvoj trominutni klip, te iako nisam sljedbenik Schuona, mislim da bi ti dobro došlo da poslušaš bar prvih 5 do 10 min intervjua (unutar kojih su i ove 3 min), jer tu mnogo šta kaže što stavlja stvari u pravu perspektivu... doduše perspektivu koju ti možda trenutno ne dijeliš. :wink:

riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#305 Re: sufizam izvan islama

Post by riverflow »

Pregledala sam to davno, Schuon je fini stari ciko od kojeg se dosta moze nauciti ne dijeleci sve njegove stavove. Trenutno mi je interesantnija "Perenijalna filozofija" A. Huxleya koja bi za tebe bila pravi horor, poznavajuci tvoje stavove. Zato je bolje da ne idemo u dalju raspravu. :)
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#306 Re: sufizam izvan islama

Post by riverflow »

Možda bi ovaj filmić nekog zanimao u životu, pa evo :)

Post Reply