sufizam izvan islama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#276 Re: sufizam izvan islama

Post by Bloo »

Nurudin wrote:@rzuhal
ide zamnom i ispravlja me mojim prijašnjim citatima, valjda ne razumijevši do kraja šta znači odrastanje, razvoj , evoluiranje.
a ja mislio da sve tvoje dosadašnje aktivnosti, usmjerene prema mome pisanju o islamu i sufizmu, nisu uopće motivirane tvojom
bojazni za tvoj "pravi islamski sufizam" . barem si tako pričao (ako treba mogu se, na tvoj zahtjev, pronaći i citati ) , a sad radiš
suprotno tome što pričaš , nisi jedno sa svojim riječima, a to je upravo odlika gore spomenutih .
Ne brisem ni tvoje kmecanje, ni tvoje ad hominem napade po drugim temama gdje koristis apsolutnu istu taktiku.
Istu.
Uz vecu moralnu podrsku.
Ja se ibretim kao forumas ne moderator.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#277 Re: sufizam izvan islama

Post by Nurudin »

Bloo wrote:
Nurudin wrote:@rzuhal
ide zamnom i ispravlja me mojim prijašnjim citatima, valjda ne razumijevši do kraja šta znači odrastanje, razvoj , evoluiranje.
a ja mislio da sve tvoje dosadašnje aktivnosti, usmjerene prema mome pisanju o islamu i sufizmu, nisu uopće motivirane tvojom
bojazni za tvoj "pravi islamski sufizam" . barem si tako pričao (ako treba mogu se, na tvoj zahtjev, pronaći i citati ) , a sad radiš
suprotno tome što pričaš , nisi jedno sa svojim riječima, a to je upravo odlika gore spomenutih .
Ne brisem ni tvoje kmecanje, ni tvoje ad hominem napade po drugim temama gdje koristis apsolutnu istu taktiku.
Istu.
Uz vecu moralnu podrsku.
Ja se ibretim kao forumas ne moderator.
ne moraš ništa da radiš, to je bila retorička postavka
opusti se i uživaj
a pošteno od tebe da kažeš kad nastupaš kao forumašica, a kad kao moderator :thumbup:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#278 Re: sufizam izvan islama

Post by arzuhal »

Image
Image
Image
Image
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#279 Re: sufizam izvan islama

Post by Nurudin »

lijepo što si počeo čitati knjige koje sam naveo ali i dalje ne razumiješ .
da, čovjekova iluzija u vidu odvojneog postojanja nije bog , nego je to privid, dakle ne postoji , pa samim time i nije Allah,
a sve drugo jeste .
To što ti (ne)razumiješ, je kao primjer glumca koji igra stotine raznih uloga i ti karakteri su izmišljeni, nisu stvarni ali im
On daje život, ne oni njemu ali On kroz tu iluziju otkriva i pokazuje sebe, odnosno svoj talenat .
Dakle, taj Glumac jeste bog, fizički, i na svaki drugi način , ali ona uloga koju on prezentuje nije On, nije bog.
Uloga je dakle stvorena, stvoreno ali direktno i bez posrednika, bliži joj je od žile kucavice, taj glumac koji ne da ju je stvorio,
nego je stalno stvara svojim aktom glume.
Slučaj kad se glumac ne zna vratiti iz uloge, izgubi se u njoj, je primjer tog sufijskog samozaborava i sna o kojem govore.
Probuditi se, znači kad se glumac osvjesti , dozove se iz stanja sna ili umišljenog nestavrnog postojanja.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#280 Re: sufizam izvan islama

Post by Bloo »

Oj kad vam cetnicka lezbejka uleti ovdje sa Hanekeom...

Johnnyyyy
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#281 Re: sufizam izvan islama

Post by Nurudin »

Bloo wrote:Oj kad vam cetnicka lezbejka uleti ovdje sa Hanekeom...

Johnnyyyy
sad ja ne razumijem ali kontam da je nešto smiješno :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#282 Re: sufizam izvan islama

Post by Bloo »

Nurudin wrote:
Bloo wrote:Oj kad vam cetnicka lezbejka uleti ovdje sa Hanekeom...

Johnnyyyy
sad ja ne razumijem ali kontam da je nešto smiješno :lol:
Izađi povremeno sa PF Religije...bude uzbudljivo.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#283 Re: sufizam izvan islama

Post by arzuhal »

Nurudin wrote:lijepo što si počeo čitati knjige koje sam naveo ali i dalje ne razumiješ .
Ova dvostruko izražena oholost ti pristaje. Ako je istina da si ovo djelo pro/čitao tek dok si bio, kako veliš, u forumskom itikafu, dakle prije nekih par sedmica unazad, onda sam ga ja pročitao davno prije, ne zato što si ga ti otkrio i ovdje spomenuo. To ti je prva od dvije oholosti u samo jednoj rečenici, aferim :mrgreen:
Sada nastavi s tumačenjima, svojim uvidima, iskustvima "ja sam pročitao" kao što si i onomad na Sufizmu... :wink:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#284 Re: sufizam izvan islama

Post by Nurudin »

Bloo wrote:
Nurudin wrote:
Bloo wrote:Oj kad vam cetnicka lezbejka uleti ovdje sa Hanekeom...

Johnnyyyy
sad ja ne razumijem ali kontam da je nešto smiješno :lol:
Izađi povremeno sa PF Religije...bude uzbudljivo.
ne stignem sve , i na fb i ovdje i igranje soccera ...izlazim van svojih okvira
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#285 Re: sufizam izvan islama

Post by Nurudin »

arzuhal wrote:
Nurudin wrote:lijepo što si počeo čitati knjige koje sam naveo ali i dalje ne razumiješ .
Ova dvostruko izražena oholost ti pristaje. Ako je istina da si ovo djelo pro/čitao tek dok si bio, kako veliš, u forumskom itikafu, dakle prije nekih par sedmica unazad, onda sam ga ja pročitao davno prije, ne zato što si ga ti otkrio i ovdje spomenuo. To ti je prva od dvije oholosti u samo jednoj rečenici, aferim :mrgreen:
Sada nastavi s tumačenjima, svojim uvidima, iskustvima "ja sam pročitao" kao što si i onomad na Sufizmu... :wink:
objasni svima da sam ohol , ahmak, seljačina i za čim već sve nisi posezao u svoj bunar.
mene masa i kvantitet ionako ne zanimaju, to je tvoja publika :wink:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#286 Re: sufizam izvan islama

Post by arzuhal »

Ne objašnjavam ja i tumačim, to je tvoje područje i zabava, ja samo ukazao na ono što je očito.

De ti sad...
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#287 Re: sufizam izvan islama

Post by Nurudin »

arzuhal wrote:Ne objašnjavam ja i tumačim, to je tvoje područje i zabava, ja samo ukazao na ono što je očito.

De ti sad...
a kome si to ukazao?
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#288 Re: sufizam izvan islama

Post by mali jomu »

arzuhal wrote: Image
Image
Image
Image


:thumbup:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#289 Re: sufizam izvan islama

Post by dadinjo33 »

E dobro je kad je tako, da ne bi Marijanovih teskoca oko prevoda, neko bi mogao posumnjati u ispravnost Arebijeve akide.

:lol:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#290 Re: sufizam izvan islama

Post by mali jomu »

dadinjo33 wrote: E dobro je kad je tako, da ne bi Marijanovih teskoca oko prevoda, neko bi mogao posumnjati u ispravnost Arebijeve akide.

:lol:

Kad "fulnes" na sve cetri to se ne zove teskoca......
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#291 Re: sufizam izvan islama

Post by dadinjo33 »

mali jomu wrote:
Kad "fulnes" na sve cetri to se ne zove teskoca......
Svaka cast za vedar duh i optimizam al dobro mores tako tipkat.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#292 Re: sufizam izvan islama

Post by Nurudin »

ne kontaš ti to @mujo šta piše :D , vjerovatno si još gori od @arzuhala , ovaj se zapetljo u filozofiju k'o pile
u kučinu, a ti si se ufuro u ulogu mudrog sufije , glumataš ono o čemu nemaš pojma.

@arzuhal, naročito ovaj dio nisi razumio, a zaokružio si ga

Image

dakle, kao što sam naveo na primjeru glumca i uloge, nema stvarne transcendencije tu, već ona postoji samo iz tačke
onoga koji se zaboravio u ulozi, odnosno u iluziji, u izmišljenom postojanju.
Iz božanske tačke posmatranja, odakle se i obraća šejh-ul-ekber, nema nikakve transcendencije, ima samo On , bog, i ništa drugo.
Drugost je iluzija, stvorena od iskustava i neznanja o sebi kao o bogu, ali On ne može biti kušan, ne može se imati iskustvo boga,
zato što nema ko da ga kuša, da ima to iskustvo.
Iluzija drugosti, odvojenosti od sebe , je samo san , koji je potreban ne kao suprotnost budnom stanju, već kao mogućnost da se bude
svejsno postojanja bez oblika, nakon što se prebiva u nekom obliku i drži se čvrsto za njega.
Osjećaj lahkoće je najlakše doživjeti nakon opterećenja, iako on sam je postojao i prije toga, samo ga se nije bilo svjesno...itd itd
Uglavnom, ne kapirate ni boldirani dio , koji si pokušao izvući iz općeg konteksta koji pršti ovime o čemu ja pričam, ali :

Image
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#293 Re: sufizam izvan islama

Post by mali jomu »

Jedna fula vuce drugu fulu, trecu..... i nema tome kraja
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#294 Re: sufizam izvan islama

Post by dadinjo33 »

mali jomu wrote:Jedna fula vuce drugu fulu, trecu..... i nema tome kraja
Pa ne osuj... :sad:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#295 Re: sufizam izvan islama

Post by Nurudin »

ja čuo od šejhova , da nema fule i da je sve kako treba, a @mujo tako ... :|
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#296 Re: sufizam izvan islama

Post by dadinjo33 »

Bloo wrote: To kao ono što ti i dadinjo idete za njim i stavljate mu njegove postove iz stoljeća sedmog?.
Znam na koji tacno mislis ;)

Ono kad je Zijad Lja... arzo branio Muhamedovo vadjenje ociju i odsijecanje ruku i nogu osmorici razbojnika i oglusivanje o njihovu zadnju zelju za vodom.

vehabizam-porijeklo-i-posljedice-p14452 ... #p14452843


Bloo wrote: Kako je meni sve ovo besmisleno.
Pa i meni je, mada vise tuzno nego besmisleno, posebno iz ove usputne i nenametljive neisilske 21.-stoljetne civilizacijske perspektive.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#297 Re: sufizam izvan islama

Post by Bloo »

riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#298 Re: sufizam izvan islama

Post by riverflow »

Nurudin wrote:lijepo što si počeo čitati knjige koje sam naveo ali i dalje ne razumiješ .
da, čovjekova iluzija u vidu odvojneog postojanja nije bog , nego je to privid, dakle ne postoji , pa samim time i nije Allah,
a sve drugo jeste .
To što ti (ne)razumiješ, je kao primjer glumca koji igra stotine raznih uloga i ti karakteri su izmišljeni, nisu stvarni ali im
On daje život, ne oni njemu ali On kroz tu iluziju otkriva i pokazuje sebe, odnosno svoj talenat .
Dakle, taj Glumac jeste bog, fizički, i na svaki drugi način , ali ona uloga koju on prezentuje nije On, nije bog.
Uloga je dakle stvorena, stvoreno ali direktno i bez posrednika, bliži joj je od žile kucavice, taj glumac koji ne da ju je stvorio,
nego je stalno stvara svojim aktom glume.
Slučaj kad se glumac ne zna vratiti iz uloge, izgubi se u njoj, je primjer tog sufijskog samozaborava i sna o kojem govore.
Probuditi se, znači kad se glumac osvjesti , dozove se iz stanja sna ili umišljenog nestavrnog postojanja.
Ovo me podsjetilo na H.D.Thoreau-a, kada kaže:
Svjestan sam postojanja jednog dijela sebe, koji nije dio mene, nego gledalac, koji ne sudjeluje u iskustvu nego ga registruje. Kada se igra života (koja može biti tragedija) okonča, gledalac odlazi svojim poslom. Što se njega tiče, to je bila neka vrsta fikcije, tek radi mašte.’
Reklo bi se da je osvijestio suštinu, biće iliti boga u sebi, nazivajući ga dijelom sebe koji svjedoči iskustvu. Zanimljvo je, često se poneki različiti umovi, dolazeći iz različitih pravaca, susreću na istom mjestu, izvan dobra i zla..ako su otvoreni :)
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#299 Re: sufizam izvan islama

Post by mali jomu »

Nurudin wrote: ja čuo od šejhova , da nema fule i da je sve kako treba, a @mujo tako ... :|

Losi su ti nesto ti "tvoji sejhovi" cim ti o drugima govore, a tebi o tebi ni rijec da ti kazu.....
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#300 Re: sufizam izvan islama

Post by Nurudin »

mali jomu wrote:
Nurudin wrote: ja čuo od šejhova , da nema fule i da je sve kako treba, a @mujo tako ... :|

Losi su ti nesto ti "tvoji sejhovi" cim ti o drugima govore, a tebi o tebi ni rijec da ti kazu.....
koji drugi? nema drugih ;-)
bajram mubareć
Post Reply