Sufije, šiije i možda tekije... Šejtan je vezan u bukagije..

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#51 Sufije, šiije i možda tekije.

Post by salik79 »

Idemedosumom wrote: 19/05/2022 23:04 Kakvog sve hamelja (da ne upotrijebim goru riječ) nalazimo među "vjerodostojnim" hadisima, da ti se kosa na glavi digne. A neprijatelji islama zadovoljno trljaju ruke.

S druge strane, da li braća selefije znaju kako je Ahmed Didat r.a. pohvalno govori o imamu Homeiniju k.s?

I veliki selam za brata @salik79
Alejkumu selam, dobri moj medo :-D :kiss:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#52 Sufije, šiije i možda tekije.

Post by salik79 »

canvra888 wrote: 19/05/2022 23:20
salik79 wrote: 19/05/2022 22:00


Cekaj, tebi je znaci sve 100% vjerodostojno sto procitas u zbirkama hadisa koji su se poceli biljeziti u periodu izmedju 200 i 300 godina nakon (najveci protivnik biljezenja hadisa je bio Omer r.a.) preseljenja Bozijeg Poslanika s.a.v.a.v.s.?! Da li si svjesta da je u tom periodu, kada su poceli da se pisu hadisi, hazreti Alija proklinjan sa mimbera, sto je trajalo cca 120 godina? Sta mislis sta je tu sve bilo zapisivano? Da li si svjestan da je i u original Buharijevim zbirkama, tamam da je on licno sve sahih zapisao, vremenom moglo biti dodavano i oduzimano sto je nekome, u datom momentu, odgovaralo? Pa, pogledaj samo prijevod na bosanski, lijepo u originalu pise Ali a.s., Hasan a.s., Husejn a.s., Fatima s.a., a sve prevedeno sa r.a. :roll: Pa, kada zapne na takvim osnovama, kako li tek zapinje na nekim osjetljivijim stvarima!?

Znas li koliko je nasem cijenjenom muhadisu Mahmut ef. Karalicu r.a. trebalo vremena da prevede i precisti "kutubu sitte"?! Preciscavao je hadise koje je i njegov profesor hadisa, sejh Albani, svrstavao u sahih hadise....Preteska je ovo tema ako nemas uvida u sve historijske cinjenice i ako si bez razmisljanja konzumirao sve sto ti je servirano.

Ljudi falsifikuju historiju kojoj smo licno svjedocili, a kamoli da ne falsifikuju nesto cemu niko ziv nije svjedocio...

Ljudi koji propagiraju isto sto i oni u KSA su ljudi koji su pod njihovim uticajem (na razlicite nacine). Nisi morao ici nigdje, imas ih i ovdje. A za ove sto si nabrojao, osim Zakira Naika, nisam nikada cuo, pa ne znam ni sta propagiraju. Zakir znam da je bio ucenik sejha Didata r.a., ali u nekim stvarima debelo odstupa od njegovog ucenja, barem koliko je meni poznato (mozda i grijesim, posto ne pratim njegov rad). Sejh Didat r.a. je bio sve ono sto ovi iz KSA nikada nisu bili niti ce biti, dokle god su KSA.
Ponavljam opet, naravno da mi je vjerodostojno ono što su hadiski stručnjaci ocijenili u najmanju ruku sahih hadisima (da ne dovodimo uopće hasen hadise u kontekst). Niko od njih to nije manjkavo niti ofrlje ocjenjivao, kao što sam već naveo, nego se apsolutno svaki sened pratio. Čak su pisane knjige i doktorski radovi samo na temu analize procesa utvrđivanja valjanosti hadisa. Ovakvom pričom se faktički i suptilno pripisuje nekompetentnost i četiri pravne škole, kao i velikanima i začeocima istih. Albani je po mnogima najveći muhadis sa ovih prostora i općenito velikan Islama (uz dužno poštovanje prema Karaliću) pa te ja molim da ukažeš na koje to hadise koje je šejh Albani ocijenio sahih hadisima (ne hasen) sumnjaš i da obrazložiš zašto sumnjaš? Ono logika - hadisi koji objašnjavaju kako se obavlja namaz ili objašnjava nagrada o nekom dobročinstvu - nema nikakve sumnje u ispravnost, a iz istog toma npr. hadis o zabrani gradnje bilo čega mimo nivoa groba može biti i manjkav, čisto da bi se opravdala nečija aspiracija prema nečemu. E ne može tako.

Ova boldirana spika jako podsjeća na govor Kur'anija i šija, što ako jesi, mislim da džabe trošimo i ti i ja vrijeme jer nam se ideologije (i općenito ehli-sunnet vel-džemat) jako razlikuju, tako da je bespotrebno dalje polemisanje.
A da pokusas osporiti bilo sta od boldiranog?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#53 Re: Odlazak u tekije

Post by Bloo »

Jest da je iznimno ugodno čitati vaše prep..ovaj diskusije, ipak nije tema. :mrgreen:
Opcije:
1. Preimenovanje teme
2. Prebacivanje postova na drugu temu.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#54 Sufije, šiije i možda tekije.

Post by Idemedosumom »

Predlažem novo ime teme: sufije, šiije i tekije...
Šejtan je vezan u bukagije...

:bih:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#55 Sufije, šiije i možda tekije.

Post by salik79 »

skoronikako wrote: 20/05/2022 09:49 To je argumentacija suneta. Ima sunet koji kaze da ce se muslimani podijeliti u 72 ili 73 sekte, od kojih ce samo jedna uci u dzennet, najveca i ona od Poslanika s.a.v.s. (tj. ashabi).

Sam ovaj hadis bi trebao biti dovoljan ovim sto traze razlog da budu drugaciji od vecine.
Vratit cu se jos na ovaj hadis, a do tada nesto za razmisljanje:



Ibn Abbas, r.a., je rekao: Jedne prilike nam je Poslanik, s.a.v.s., držao govor u kome je rekao: -O ljudi, vi ćete biti proživljeni i stati pred Allaha bosi, goli i neobrezani. Zatim je proučio ajet: "Onako kako smo prvi put iz ništa stvorili." Prvi čovjek koji će se na Kijametskom danu pokriti jeste Ibrahim, a.s. Tada će se pojedini ljudi iz mog ummeta odvesti na lijevu stranu. Ja ću na to reći: -To su moji ashabi! Meni će se odgovoriti: -Ti ne znaš šta su oni radili nakon tvoje smrti. Ja ću tada reći kao što je rekao (Isa', a.s.) iskreni Allahov rob: "I ja sam nad njima bdio dok sam među njima bio, a kad si mi Ti dušu uzeo, Ti si ih jedini nadzirao! Ti nad svim bdiš. Ako ih kazniš, robovi su Tvoji, a ako im oprostiš, silan i mudar Ti si." (sura El-Maide, 117) Meni će se tada reći: -Ovi su neprestano radili suprotno onome što im je naređeno od momenta kada si ih napustio." (Buhari)

Jedni su ratovali protiv hazreti Alije, tada najboljeg insana Ummeta, neki na tom putu izginuli, neki se pokajali, a neki uveli njegovo proklinjanje s mimbera, koje je bilo sastavni dio hutbe svakog petka.

Sjetimo se i da je ogromna skupina muslimana doslovno izmasakrirala minornu skupinu mumina, a medju njima tada najboljeg insana koji je zemljom krocio, hazreti Husejna, i to sve uz tekbire...I to su sebi sve lijepo opravdali.

Ogroman broj hadisa je bas u tom periodu izmisljan.
Last edited by salik79 on 20/05/2022 18:12, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#56 Re: Sufije, šiije i možda tekije.

Post by Bloo »

Idemedosumom wrote: 20/05/2022 18:00 Predlažem novo ime teme: sufije, šiije i tekije...
Šejtan je vezan u bukagije...

:bih:
solomonsko rješenje :mrgreen:
suspect_zero
Posts: 25757
Joined: 11/10/2008 21:45

#57 Re: Sufije, šiije i možda tekije.

Post by suspect_zero »

salik79 wrote: 20/05/2022 17:30
Idemedosumom wrote: 19/05/2022 23:04 Kakvog sve hamelja (da ne upotrijebim goru riječ) nalazimo među "vjerodostojnim" hadisima, da ti se kosa na glavi digne. A neprijatelji islama zadovoljno trljaju ruke.

S druge strane, da li braća selefije znaju kako je Ahmed Didat r.a. pohvalno govori o imamu Homeiniju k.s?

I veliki selam za brata @salik79
Alejkumu selam, dobri moj medo :-D :kiss:

Brat moj lijepi, cmok-cmok
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#58 Re: Sufije, šiije i možda tekije.

Post by salik79 »

suspect_zero wrote: 20/05/2022 18:09
salik79 wrote: 20/05/2022 17:30

Alejkumu selam, dobri moj medo :-D :kiss:

Brat moj lijepi, cmok-cmok
Valjda, ljepi?! :skoljka: :D
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#59 Re: Odlazak u tekije

Post by -Chesterfield- »

Idemedosumom wrote: 19/05/2022 23:04
S druge strane, da li braća selefije znaju kako je Ahmed Didat r.a. pohvalno govori o imamu Homeiniju k.s?
Šta znači k.s?
suspect_zero
Posts: 25757
Joined: 11/10/2008 21:45

#60 Re: Sufije, šiije i možda tekije.

Post by suspect_zero »

salik79 wrote: 20/05/2022 18:12
suspect_zero wrote: 20/05/2022 18:09


Brat moj lijepi, cmok-cmok
Valjda, ljepi?! :skoljka: :D
Šta ljepiš?....koliko po kvadratu?🙄😁
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#61 Re: Odlazak u tekije

Post by salik79 »

canvra888 wrote: 20/05/2022 13:46
skoronikako wrote: 20/05/2022 09:49 To je argumentacija suneta. Ima sunet koji kaze da ce se muslimani podijeliti u 72 ili 73 sekte, od kojih ce samo jedna uci u dzennet, najveca i ona od Poslanika s.a.v.s. (tj. ashabi).

Sam ovaj hadis bi trebao biti dovoljan ovim sto traze razlog da budu drugaciji od vecine.
Ti njemu postavljaš hadis, a sam on, a i ahbab mu nagovjestiše da odbacuju dobar dio hadisa.

Zato i kažem da nema smisla polemisati na tu temu. Uhvatio se 'većine/manjine', a konstantno preskače ostale dijelove mojih odgovora. Spomenuh imamijet, naravno ništa nije ni odgovorio na to. I koja je onda poenta da se polemiše na tu temu kad on opravdava postupke koji se u sunizmu smatraju teškim grijesima, a nerijetko postupci posredovanja podsjećaju i na druge religije, zar ima smisla bilo kakvo polemisanje sad o tome?

Fino i kulturno kažem da nema smisla i da ne želim o tome raspravljati zbog brojnih nepremostivih raznlika, lik i dalje tjera svoje na temi koja nema veze sa onim čime su upali.
Zato je antropomorfizam dio vjerovanja. Kako ono Ibn Tejmije veli: "....Allah se spusta na najnize nebo, bas kao sto se ja spustam niz ovu mimberu (doslovno silazeci niz stepenice mimbere)."?

Ali je posredovanje (tevessul) "sirk", bez obzira na sve :roll:
Image
Last edited by salik79 on 20/05/2022 19:10, edited 1 time in total.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#62 Re: Sufije, šiije i možda tekije.

Post by salik79 »

suspect_zero wrote: 20/05/2022 18:19
salik79 wrote: 20/05/2022 18:12

Valjda, ljepi?! :skoljka: :D
Šta ljepiš?....koliko po kvadratu?🙄😁
Pa, valjda, plocice? (barem je tako na onoj slicici bilo). :roll: :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#63 Re: Sufije, šiije i možda tekije.

Post by Bloo »

salik79 wrote: 20/05/2022 18:25
suspect_zero wrote: 20/05/2022 18:19

Šta ljepiš?....koliko po kvadratu?🙄😁
Pa, valjda, plocice? (barem je tako na onoj slicici bilo). :roll: :mrgreen:
:twisted:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#64 Re: Odlazak u tekije

Post by salik79 »

-Chesterfield- wrote: 20/05/2022 18:13
Idemedosumom wrote: 19/05/2022 23:04
S druge strane, da li braća selefije znaju kako je Ahmed Didat r.a. pohvalno govori o imamu Homeiniju k.s?
Šta znači k.s?
Kadesallahu sirrehu, ili kuddise sirruhu, a znaci Allah posvetio (ucinio svetom) njegovu tajnu (sirr).
Sirr ima znacenje tajne, ali u sufijskom znacenju sirr takodje predstavlja najunutarnjije srediste srca kojim doticni tj. sufija, asik, kontemplira najvise spoznaje, tajne i dijelove ljubavi, koje mu se otkrivaju (tj. tajne spoznaje Uzvisenog Gospodara).
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#65 Re: Odlazak u tekije

Post by salik79 »

Idemedosumom wrote: 20/05/2022 10:14
skoronikako wrote: 20/05/2022 09:49 To je argumentacija suneta. Ima sunet koji kaze da ce se muslimani podijeliti u 72 ili 73 sekte, od kojih ce samo jedna uci u dzennet, najveca i ona od Poslanika s.a.v.s. (tj. ashabi).

Sam ovaj hadis bi trebao biti dovoljan ovim sto traze razlog da budu drugaciji od vecine.
Kur'an cak i dobrim ehlul kitabijama obecava spas, s druge strane imas jedan hadis koji veliki dio ummeta svrstava medju gubitnike.
Iako se taj hadis moze i drugacije tumaciti, ali o tom po tom. Ti slijedi vecinu, nemoj slucajno svojom glavom razmisljati :thumbup:
Meni nikako nije jasno po kojem osnovu vehabije tj. "selefije", kako sami sebe vole nazivati, sebe ubrajaju u vecinu, sve i da je ovaj hadis 100% tacan i ne ulazeci u dublju analizu istog i pojma vecine :?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#66 Re: Sufije, šiije i možda tekije... Šejtan je vezan u bukagije..

Post by Idemedosumom »

Znaš kako onaj cionista veli, da je cilj napraviti arapsko/sunitsko/cionističku alijansu protiv ostalih muslimanskih zemalja, koje se protiv Izraela kofrče. Možda je na tu većinu mislio.

Nego @canvra888 evo više nije offtopic. Ipak te nema :?
User avatar
canvra888
Posts: 4273
Joined: 09/07/2021 15:03

#67 Re: Sufije, šiije i možda tekije... Šejtan je vezan u bukagije..

Post by canvra888 »

@Idemedosumom @salik79

Tu sam, samo vikend je, ne visim na forumu :)

Eh ovako, prvo ahbab reče da salik ne crpi ništa sa interneta, nego 'čita knjige', a on zalijepi klasičnu floskulu oko Ibn Tejmijje koja se vrti po šiitskim grupicama. Exposed. Ta 'izjava' je na mnogo mjesta osporena da ju je ikada i izrekao Ibn Tejmijja, ali hej, odgovara našoj agendi pa zašto i posumnjati u istinitost te izjave (ali naravno sumnjaj u autentičnost hadisa koji ne idu u korist moje ideologije), je l' tako?

To oko 'filtriranja hadisa na osnovu sadržaja' je čista nebuloza i subjektivizam pojedinaca. Porediti mijenjanje opće i globalne historije sa nečim uzvišenim kao što je vjera Islam je upotpunosti irelevantna analogija. Mada i nema iznenađenosti u nipodaštavanju najvećih hadiskih stručnjaka (što ponavljam po treći put evo), kada u vašoj ideologiji ni Kur'an nije siguran od izmjena. Hoćemo li se sjetiti Mulla Sadrinih pamfleta od prije par godina (znači nikakav internet nije u pitanju)? Pa kako li tek onakvo razmišljanje otvara mogućnost raznih šubhi o neautentičnosti Kur'ana, ali šta je i tu, opet, čudno, kad je bilo šitskih učenjaka (i to ne samo skorašnjih) koji jesu podržavali tezu da je Kur'an izobličen? I to pored jasnog ajeta da je Kur'an zaštićen. Ne znam da je ikada ijedan sunijski učenjak i pomislio, a kamo li deklarisao da je Kur'an izobličen.

Dalje, meni je lično zdrava logika da čovjek itekako ostavlja manje mogućnosti za zabludu ako je privrženiji bukvalističkoj interpretaciji skripture, nego ako se oda metaforičko-alegoričkom interpretiranju. To u suštini onda ostavlja mogućnost da svako tumači vjeru na svoj način. Šta reći Allahu dž.š. na Sudnjem Danu zašto je neko nešto tako interpretirao i radio? Zato jer sam ja to tako shvatio i jer sam ja zaključio da je Allah to mislio? Neuzubillah. Nije vjera nešto što je podložno slobodnom shvatanju jer to svakako znači potencijalne laži na Allaha dž.š.

Nakon čega i dolazimo do imamijeta. Nigdje, ama baš nigdje se ne spominje imamijet u Kur'anu, a druga je stvar što vi iz svog specifičnog tumačenja Kur'ana dolazite do zaključka da se navodno spominje. Ne spominje se. Samim tim svaka diskusija sa vama prestaje imati smisao jer vaše shvatanje Kur'ana je najprostije rečeno prilagođeno vašim aspiracijama i to je jedan od razloga zašto i mislim da je svaka diskusija sa vama gubljenje vremena.

Na temu tevessula, znači izdvojen je jedan ajet koji nedvosmisleno ukazuje na predaju dok je Poslanik s.a.w.s. bio živ. Koliko samo ajeta govori o tome da je Poslanik s.a.w.s. dovio za druge, ali dok je živ bio (npr. Et-Tewba, 80), a koliko ajeta govori da se obraća Poslaniku za dovu i nakon njegove smrti? Nijedan. Štaviše, ne govori se ni da su se drevni narod trebali obraćati prethodnim mrtvim poslanicima glede posredništva. Da sad onda i ne spominjemo koliko je tek neosnovano vaše vjerovanje u posredništvo persona poslije Poslanika s.a.w.s. Nisam bez razloga naveo da se to krši sa čistim monoteizmom i da nerijetko liči na neke običaje drugih religija. Šta ćemo sa ajetom El-Ahkāf, 5?

Ali je zanimljivo kako izdvajate određene ajete kako bi pokušali opravdati neka svoja shvatanja, a potpuno ignorišete jasne ajete koji opet pobijaju vaša druga shvatanja. Kao npr. Et-Tewba, 100. Šta je to Ebu-Bekr bio nego jedan od prvih muslimana? Ili želite neuzubillah slagati na Allaha? Ili možda ne prihvatate ovaj ajet, ne bi me ni to čudilo.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#68 Re: Sufije, šiije i možda tekije... Šejtan je vezan u bukagije..

Post by Idemedosumom »

Odgavaram ti s nogu, evo me u tržnom centru :D

Filtriranje na osnovu sadržaja, tako što se upoređuje s Kur'anom i drugim hadisima- nema to veze sa subjektivizmom. Kako može biti valjan hadis čiji se sadržaj kosi s Kur'anom? Eh tu kod pojedinaca kreće subjektivizam, pa imaš tefsirenje hadisa, umne gimnastike i vratolomije kako bi se sve opravdalo.

Ja koliko sam upućen, mainstream šiije drže da je Kur'an nepromijenjen, zaštićen. S druge strane, imaš hadisa o abrogiranim surama, surama koje su navodno nekada bile duže, pa izbačen xy broj ajeta. Deva pojela stranicu mushafa, itd, i sl.

Što se tevesula tiče, logika ti/vam je falična. Polazite od toga, da je sve živo zabranjeno po defaultu, sve dok se konkretnim ajetom ne dokaže suprotno.

Siguran sam, da će te salik puno bolje i temeljitije razmontirati. Selamun alejkum
kasnas
Posts: 349
Joined: 25/02/2022 16:28

#69 Re: Sufije, šiije i možda tekije... Šejtan je vezan u bukagije..

Post by kasnas »

Sufije, šiije i možda tekije... Šejtan je vezan u bukagije..
Jel ovo stih iz neke rap pjesme?
User avatar
canvra888
Posts: 4273
Joined: 09/07/2021 15:03

#70 Re: Sufije, šiije i možda tekije... Šejtan je vezan u bukagije..

Post by canvra888 »

Idemedosumom wrote: 21/05/2022 16:50 Odgavaram ti s nogu, evo me u tržnom centru :D

Filtriranje na osnovu sadržaja, tako što se upoređuje s Kur'anom i drugim hadisima- nema to veze sa subjektivizmom. Kako može biti valjan hadis čiji se sadržaj kosi s Kur'anom? Eh tu kod pojedinaca kreće subjektivizam, pa imaš tefsirenje hadisa, umne gimnastike i vratolomije kako bi se sve opravdalo.

Ja koliko sam upućen, mainstream šiije drže da je Kur'an nepromijenjen, zaštićen. S druge strane, imaš hadisa o abrogiranim surama, surama koje su navodno nekada bile duže, pa izbačen xy broj ajeta. Deva pojela stranicu mushafa, itd, i sl.

Što se tevesula tiče, logika ti/vam je falična. Polazite od toga, da je sve živo zabranjeno po defaultu, sve dok se konkretnim ajetom ne dokaže suprotno.

Siguran sam, da će te salik puno bolje i temeljitije razmontirati. Selamun alejkum
Koji se to hadis kosi sa Kur'anom? Kosi se možda sa vama svojstvenom interpretacijom Kur'ana, u to ne sumnjam. I kako to da vi spotičete umne gimnastike, a upravo su umne gimnastike vaša nastojanja da se Kur'an interpretira kroz vama svojstven metaforički način. Ponovni apsurd.

A šta je Mulla Sadra nego 'mainstream šijje'? Čuj deva pojela stranicu mushafa :lol: Ne mogu da vjerujem da nisi shvatio da ovdje pričamo o hafizima Kur'ana kroz stoljeća, ne o mushafu kao mushaf.

Ova argumentacija za tevesul ti je invalidna. Decidno sam spomenuo ajet na kraju pasusa na koji se nisi ni obazirao, naravno. Isto kao i za imamijet. Isto kao i za ashabe.

Slab si mi propagator šiizma kad se moraš u ahbaba pouzdati 'da me razmontira' :) Alejkumu selam i tebi.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#71 Re: Sufije, šiije i možda tekije... Šejtan je vezan u bukagije..

Post by Idemedosumom »

Ja ne propagiram šiizam prika, nego kritikujem vehabizam, borim se protiv tekfir ideologije.

De mi reci, koja je kazna u šerijatu propisana za blud?
User avatar
canvra888
Posts: 4273
Joined: 09/07/2021 15:03

#72 Re: Sufije, šiije i možda tekije... Šejtan je vezan u bukagije..

Post by canvra888 »

Idemedosumom wrote: 21/05/2022 17:12 Ja ne propagiram šiizam prika, nego kritikujem vehabizam, borim se protiv tekfir ideologije.

De mi reci, koja je kazna u šerijatu propisana za blud?
Znači tebi su svi ljudi vjernici i svi idu u džennet je l' de? Ne postoji nevjernik?

A ovo oko bluda, je l' ovo ona klasična šiijska oko Aiše i Hafse?

I da, naravno da se nisi osvrnuo na stavke koje sam ponovo spomenuo u prethodnom postu.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#73 Re: Sufije, šiije i možda tekije... Šejtan je vezan u bukagije..

Post by Idemedosumom »

Hajde ne prdekaj, nisi ni ti adresiro pola mog posta. Nisam u mogućnosti da detaljnije pišem sada.

Nisam sa svojim pitanjem aludirao na Poslanikove (s) supruge r.a.
Haj sad odgovori na pitanje.
ragib
Posts: 2330
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#74 Re: Odlazak u tekije

Post by ragib »

canvra888 wrote: 19/05/2022 20:46
salik79 wrote: 19/05/2022 19:47

Koji su to "autenticni hadisi"? I odakle ti to da u KSA praktikuju tu dawu i praksu, hajmo reci "autenticnu"?! Ako je ono sto zvanicna vlast i ulema, a oni su jedno (dvije loze, postavljene od Britanaca, koje suvereno vladaju "vjerskim" i "svjetskim") autenticni Islam, onda se fakat trebamo zabrinuti sta mi to nastojimo slijediti...
Sahih hadisi, koje su najrigorozniji i najpoštovaniji hadiski učenjaci kroz historiju ocjenjivali vjerodostojnim, prateći svaki sened i metn. Nekima ni Buhari nije dovoljno vjerodstojan kada nefs proradi, kao što smo imali nedavno napade baš iz BiH. Sahih hadisi, na osnovu kojih su sve 4 pravne škole izdavale fetve.

To za KSA ne znam zašto mene pitaš kad sam baš suprotnu tezu rekao, nabrojao različite ljude koji nisu iz KSA, a propagiraju isto (moja greška oko Deedata, ali ima itekakvih dodirnih tačaka sa ostalima).
Koliko ja znam Ebu Hanife r.A je živio i prije nego su hadisi zapisivani. Probleme među muslimanima najviše su napravili različite obavještajne strukture, npr imate jednu grupu muslimana koji su samo išli u džihad tamo gdje je bio i interes engleski pa makar ubijali muslimane. Nikad nisu na stranu drugu stali niti su pomagali braci u Palestini.
ragib
Posts: 2330
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#75 Re: Sufije, šiije i možda tekije.

Post by ragib »

salik79 wrote: 20/05/2022 18:00
skoronikako wrote: 20/05/2022 09:49 To je argumentacija suneta. Ima sunet koji kaze da ce se muslimani podijeliti u 72 ili 73 sekte, od kojih ce samo jedna uci u dzennet, najveca i ona od Poslanika s.a.v.s. (tj. ashabi).

Sam ovaj hadis bi trebao biti dovoljan ovim sto traze razlog da budu drugaciji od vecine.
Vratit cu se jos na ovaj hadis, a do tada nesto za razmisljanje:



Ibn Abbas, r.a., je rekao: Jedne prilike nam je Poslanik, s.a.v.s., držao govor u kome je rekao: -O ljudi, vi ćete biti proživljeni i stati pred Allaha bosi, goli i neobrezani. Zatim je proučio ajet: "Onako kako smo prvi put iz ništa stvorili." Prvi čovjek koji će se na Kijametskom danu pokriti jeste Ibrahim, a.s. Tada će se pojedini ljudi iz mog ummeta odvesti na lijevu stranu. Ja ću na to reći: -To su moji ashabi! Meni će se odgovoriti: -Ti ne znaš šta su oni radili nakon tvoje smrti. Ja ću tada reći kao što je rekao (Isa', a.s.) iskreni Allahov rob: "I ja sam nad njima bdio dok sam među njima bio, a kad si mi Ti dušu uzeo, Ti si ih jedini nadzirao! Ti nad svim bdiš. Ako ih kazniš, robovi su Tvoji, a ako im oprostiš, silan i mudar Ti si." (sura El-Maide, 117) Meni će se tada reći: -Ovi su neprestano radili suprotno onome što im je naređeno od momenta kada si ih napustio." (Buhari)

Jedni su ratovali protiv hazreti Alije, tada najboljeg insana Ummeta, neki na tom putu izginuli, neki se pokajali, a neki uveli njegovo proklinjanje s mimbera, koje je bilo sastavni dio hutbe svakog petka.

Sjetimo se i da je ogromna skupina muslimana doslovno izmasakrirala minornu skupinu mumina, a medju njima tada najboljeg insana koji je zemljom krocio, hazreti Husejna, i to sve uz tekbire...I to su sebi sve lijepo opravdali.

Ogroman broj hadisa je bas u tom periodu izmisljan.
Čitao sam i ja o ovim temama mnogo, i zaista kad vidiš kako su neki muslimani postupali prema hazreti Aliju, Hasanu i Husejnu je više nego ogavno a bili su halife. Svakako da sam bio živ u tom periodu da bi stao na ispravnu stranu. Međutim ono što mene mori jeste činjenica da neki koji vole ehli Bejt kao što su sijje počeli su udarati i na recimo hazreti EbuBekra, Omera itd. Čime to pravdaju? Zaista me tvoje razmišljanje o ovome zanima? Važnost porodice posanika as se i ogleda u tome što će Mehdi as doći kao Imam muslimana kojeg mi očekujemo možda i za našeg života i bice dio ehliBejta.
Post Reply