Sudska podjela imovine

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
Post Reply
beobasket

Sudska podjela imovine

Post by beobasket » 19/10/2015 12:04

Pozdrav, zanima me u praksi šta znači sudska podjela imovine i kako to sud odradi. Recimo da ja nemam pristup na imovinu na kojoj sam suvlasnik, jednostavno drugi suvalsnik mi zabranjuje, par puta pokušavao sa pozivanjem policije završavalo i zatražim sudsku podjelu i ponudim da drugi suvalsink otkupi to ali on nema novčana sredstva za neku realnu tržisnu cijenu i ne nađemo zajedničku tu a kuću nije moguće etažno podijeliti i ravnomjerno na dijelove. Da li tu sud kuću daje na licitaciju s obzirom da ta osoba što tu živi nema drugog izlaza i da bi po sprovođenju licitacije ta osoba ostala bez krova nad glavom ili će me sud primorati da prihvatim cijenu koju on ponudi baš iz razloga što postaje beskućnik tad.

Sarajmen

Re: Sudska podjela imovine

Post by Sarajmen » 19/10/2015 12:21

On ne može biti trajno beskućnik, već će dobiti pravednu nadoknadu za ''svoj dio'' , a za visinu te nadoknade neka sebi riješi stambeni problem. Valjda je to logika. Ti također ćeš sa svojim dijelom moći da radiš šta ti je volja, pa i da ga njemu pokloniš dijelom ili u cjelosti. Vi se sada sudski dijelite jer on i u tvoje ime raspolaže sa cjelinom.

Zviz
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

Post by Zviz » 19/10/2015 12:34

U istoj situaciji samo sto u objektu niko ne zivi.

Advokat mi rece.

1 varijatna da mi van suda uz ovlastenog vjestaka za takve poslove sklopimo dogovor uz postovanje takog proces i da se to zabiljezi itd.

Ako nema dogovora, da onda ide preko suda gdje ce sudski vjestak za takve poslove dati svoj prijedlog ili procjenu. Kao moze se desiti ako je moguce racionalno podjeliti a da ipakjednoj strani pripadne po pitanju kvadrature 2% vise. Da se razlika isplati. Isto se moze desiti ako su racionalni uslovi ispunjeni a samo npr. nedostaje poseban ulaz za jednu od strana da se to napravi, da se postave novi satovi zastruju itd. fakticki da se stvori novi objekat pod svojim brojem npr. 14a itd. Ako ni to nije moguce zbog kolicine suvlasnika itd. onda ide civilna prodaja tj. javna prodaja pa se suma dijeli na suvlasnike za noliki procenat koji su imali u nekretnini. Ali ovo doduse je bilo na osnovi da niko ne zivi u objektu e sad kad neko boravi i okupira drugog povrsinu nemam blage.

beobasket

Post by beobasket » 19/10/2015 12:58

Hvala na odgovorima.
Ako je neko prolazio kroz sudsku podjelu da mi ukratko prepriča kako to ide u praksi. Šta me čeka i koliko su troškovi?

Sarajmen

Post by Sarajmen » 19/10/2015 13:34

Pokušaj ti sa njim dogovoriti (van) sudsku nagodbu, bolje ćete obojica proći. U suprotnom će svi u procesu da otkidaju određen procenat vaše imovne vrijednosti da bi vas doveli haman na isto-podjelu. Još ako se jedan od vas bude žalio... razvući će se to a to znači i rashodi se moraju povećavati. Po meni, uloži napore da on shvati da je vaš pravičan dogovor najbolje rješenje za vas obojicu.

Zviz

Post by Zviz » 21/10/2015 13:41

Sarajmen wrote:Pokušaj ti sa njim dogovoriti (van) sudsku nagodbu, bolje ćete obojica proći. U suprotnom će svi u procesu da otkidaju određen procenat vaše imovne vrijednosti da bi vas doveli haman na isto-podjelu. Još ako se jedan od vas bude žalio... razvući će se to a to znači i rashodi se moraju povećavati. Po meni, uloži napore da on shvati da je vaš pravičan dogovor najbolje rješenje za vas obojicu.

Pa sudsku podjelu nemoze niko osporavati... Ako nema dogovora onda ne kontam po kojoj osnovi jedna od strana moze se suprostaviti sudskoj podjeli.

Dzevy

Post by Dzevy » 01/11/2015 19:50

Ako neko zemljiste ima vise naslijednika 4-5 na osnovu cega sudski vjestak određuje koji dio zemljista kome pripada, ako strane ne mogu da se međusobno dogovore oko toga ko ce koji dio zemljista uzeti. Uredu da podijeli na jednake dijelove ali po kom osnovu se vrsi odluka kom naslijedniku pripada neki dio, jel ide po velicini udjela ili starosti naslijednika ili kako vec to funkcionise. LP

Zviz

Post by Zviz » 02/11/2015 22:58

Dzevy wrote:Ako neko zemljiste ima vise naslijednika 4-5 na osnovu cega sudski vjestak određuje koji dio zemljista kome pripada, ako strane ne mogu da se međusobno dogovore oko toga ko ce koji dio zemljista uzeti. Uredu da podijeli na jednake dijelove ali po kom osnovu se vrsi odluka kom naslijedniku pripada neki dio, jel ide po velicini udjela ili starosti naslijednika ili kako vec to funkcionise. LP

Meni su rekli da ce svak dobiti isti dio po pitanju funkcije. Znaci kao svak ce imati izlaz na javnu cestu itd.

ceca

Post by ceca » 03/11/2015 12:33

Ja sam radila podjelu imovine u suvlasništvu.U pitanju je bila zemlja i šuma sa stricem 1/2 .On nije htio da zajedno prodamo odugovlačio odbijao mušterije pa sam morala ići na vnparnički postupak razvrgavanje suvlasničnog dijela. Zastupao me advokat malo je potrajalo stric je na ročištima odugovlačio i na kraju je sudinica odredila sudskog vjestaka geodetske struke koji je podijelio zemlju. Na lice mjesta prilikom diobe izašla je sudinic, vještak, stranke u sporu i moj advokat. Cirkus na livadi ali je na kraju sve dobro ispalo. Sad je zemlja podijeljena na jednake dijelove svako je svoj dio uknjižio 1/1 i prodaje svako za sebe. S obzirom da sam ja podnijela tužbu za razvrgavanje snosila sam i troškove .

Post Reply