Sudoper za kuhinju

User avatar
Altsa
Posts: 7345
Joined: 19/03/2004 18:31

#26 Re: Sudoper za kuhinju

Post by Altsa »

Expert2022 wrote: 11/02/2022 12:29 Iskreno,mi smo odmah dobili dimezije i sirinu ormarica i majstor nam je rekao da prije montaze odemo izabrati model koji nam se sviđa po tim karakteristikama. Covjek kaze da je ploča odvojena od kuhinje i da to moze urezati čak i na licu mjesta. Mozda je reklama ali ne mora biti
Mora se znati koliki je sudoper zbog elementa ispod njega. Zbog prostora. Ako je sve u mjeru onda majstor izreze plocu na licu mjesta.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#27 Re: Sudoper za kuhinju

Post by Milenkov buraz »

Ateista wrote: 11/02/2022 12:08 Znam da je prvi post star par godina, ali ne razumijem kako neko mose biti pri kraju sa kuhinjom i onda birati sudoper? Sudoper je jedna od stvari koja se bira prilikom projektovanja kuhinje jer od toga zavisi otvor u radnoj ploci, dimenzija elementa ispod, kao i jos neki detalji. Ako je neki stolar radio kuhinju bez izabranog sudopera onda je to teski fuseraj, ili je cijeli post fazon da se reklamira Alveus. :-)
Zavisi...je li tzv. "pod ploču" ili se urezuje u ploču. Ako se urezuje onda nema šta, svejedno je...osim ako nije vangabaritnih dimenzija i standarda ili sistema. Naravno ako radiš nešto po narudžbi van standarda onda mora majstor znati dimenzije prije, slažem se.
Expert2022
Posts: 7
Joined: 11/02/2022 09:21

#28 Re: Sudoper za kuhinju

Post by Expert2022 »

Ne razumijem se mnogo o čemu pričate ali nama je majstor dao info da je ormarić 600, da sudoper nije veći od 900 mm i da dubina moze od 180mm i vise. Ugrađuje se odozgo
User avatar
Ateista
Posts: 46564
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#29 Re: Sudoper za kuhinju

Post by Ateista »

Milenkov buraz wrote: 11/02/2022 15:12
Ateista wrote: 11/02/2022 12:08 Znam da je prvi post star par godina, ali ne razumijem kako neko mose biti pri kraju sa kuhinjom i onda birati sudoper? Sudoper je jedna od stvari koja se bira prilikom projektovanja kuhinje jer od toga zavisi otvor u radnoj ploci, dimenzija elementa ispod, kao i jos neki detalji. Ako je neki stolar radio kuhinju bez izabranog sudopera onda je to teski fuseraj, ili je cijeli post fazon da se reklamira Alveus. :-)
Zavisi...je li tzv. "pod ploču" ili se urezuje u ploču. Ako se urezuje onda nema šta, svejedno je...osim ako nije vangabaritnih dimenzija i standarda ili sistema. Naravno ako radiš nešto po narudžbi van standarda onda mora majstor znati dimenzije prije, slažem se.
I za standardnu ugradnju odozgo i za podgradne sudopere bi trebalo da se rupa reze na mjeru, po pravilu bi trebalo da se reze rupa i ispod dijela gdje je ocjedjivac, bar tako traze neki modeli, kako god pravo mi je cudno da se to narucuje naknadno, nema tu sad nekih standardna jer ima toliko razlicitih dimenzija.
Podgradni sudoperi svakako ne idu na standardne radne ploce koje se vecinom koriste, tako da samim izborom standardne ploce se oni iskljucuju.

Jedino sto mi ima smisla sto vidim da se pominje rezanje ploce na licu mjesta, iako mi je logicnije da se to uradi u radionici a na adresi samo montira.

Kako god, logicno bi bilo kada se osmislja kuhinja, bilo da se radi ozbiljan projekat i crta ili prema nekoj majstorskoj skici, da se sve unaprijed osmisli i izabere pa onda krene u rad, odaberes i sve elektricne uredjaje jer i tu zna biti razlika u dimenzijama, sve ostalo mi je nekako improvizacija.
Post Reply