SUDBINA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#76

Post by chinese_water »

Sudbina miješa karte, a mi igramo
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#77

Post by KOGOD KADGOD »

chinese_water wrote:Sudbina miješa karte, a mi igramo
SANSA (polje mogucnosti) "mijesa karte"

Sudbina nastaje tek kada smo izabrali koje karte smatramo korisnijim za cilj, a to ovisi o iskustvu igraca i poznavanju igre - ne o sansi.
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#78

Post by chinese_water »

KOGOD KADGOD wrote:
chinese_water wrote:Sudbina miješa karte, a mi igramo
SANSA (polje mogucnosti) "mijesa karte"

Sudbina nastaje tek kada smo izabrali koje karte smatramo korisnijim za cilj, a to ovisi o iskustvu igraca i poznavanju igre - ne o sansi.
Eh to je to sto htjedoh reci... ali nisam bas pretjerano rjecit :D :thumbup:
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#79

Post by CiCiban »

coriousLY, peace-Time aPPeals for individuals to make some smaLL sacrifice in the rate at which they inrease their standard oF LiviNG..seem to be less eFFective than war-Time appeals for individuals to lay down their lives :P
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#80

Post by sojka »

chinese_water wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
chinese_water wrote:Sudbina miješa karte, a mi igramo
SANSA (polje mogucnosti) "mijesa karte"

Sudbina nastaje tek kada smo izabrali koje karte smatramo korisnijim za cilj, a to ovisi o iskustvu igraca i poznavanju igre - ne o sansi.
Eh to je to sto htjedoh reci... ali nisam bas pretjerano rjecit :D :thumbup:
Vizija nije losa, s tim da je zivot sve drugo nego igra, samo sredstvo do cilja. Igre sam bira.Mogucnost metode ucenja. Kako je sudbina determinisana, daje iluziju, privid donekle slobodne volje.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#81

Post by njonjica »

NIN wrote: Kao sto gore navedoh vrlo kratko i povrsno vidjenje fenomena termina ''sudbine'' sa aspekta psihologije pomoglo bi i pojasnjenje same geneze nase svijesti o svojoj proslosti i buducnosti (mada mozemo vec sada reci da nismo jedina vrsta na planeti koja je povlastena da ima ovu svijest, ali o ovom drugom prilikom). Vrlo obimna multidisciplinarna rasprava za koju treba mnogo vise mjesta. Samo bih pokusao dati kratke smjernice: pojava i upotreba simbola, artikulacija govora i sposobnost biljezenja simbola i vrlo bi bilo korisno procesljati fenomen astrologije,...

Pozdrav...
Vidim, malo smo se dotakli i astrologije....hereza, ili?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#82

Post by NIN »

njonjica wrote:
NIN wrote: Kao sto gore navedoh vrlo kratko i povrsno vidjenje fenomena termina ''sudbine'' sa aspekta psihologije pomoglo bi i pojasnjenje same geneze nase svijesti o svojoj proslosti i buducnosti (mada mozemo vec sada reci da nismo jedina vrsta na planeti koja je povlastena da ima ovu svijest, ali o ovom drugom prilikom). Vrlo obimna multidisciplinarna rasprava za koju treba mnogo vise mjesta. Samo bih pokusao dati kratke smjernice: pojava i upotreba simbola, artikulacija govora i sposobnost biljezenja simbola i vrlo bi bilo korisno procesljati fenomen astrologije,...

Pozdrav...
Vidim, malo smo se dotakli i astrologije....hereza, ili?
Fenomen astrologije, jer je ista usko vezana sa ljudskom iluzijom (moze i deluzijom) sudbine.
Naravno, u kontekstu pseudonauke i kao sredstva za prodaju magle.

Pozdrav...
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#83

Post by njonjica »

Kazu da je jednom Halley onako u sali, prebacio Newton-u kako previse simpatise astrologiju....Monarh astronomije mu je tiho rekao..."Ne smijte se kolega, ja sam stvar procavao, vi niste..."
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#84

Post by KOGOD KADGOD »

sojka wrote:
chinese_water wrote:
KOGOD KADGOD wrote: SANSA (polje mogucnosti) "mijesa karte"

Sudbina nastaje tek kada smo izabrali koje karte smatramo korisnijim za cilj, a to ovisi o iskustvu igraca i poznavanju igre - ne o sansi.
Eh to je to sto htjedoh reci... ali nisam bas pretjerano rjecit :D :thumbup:
Vizija nije losa, s tim da je zivot sve drugo nego igra, samo sredstvo do cilja. Igre sam bira.Mogucnost metode ucenja. Kako je sudbina determinisana, daje iluziju, privid donekle slobodne volje.
:)
Ovdje se nije ni odnosilo na zivot (nije svako bas dubok u analogiji), nego na to da li u igri karata sudbina ima ulogu

Zestveni kockari vjeruju u "srecu" tj da ce bas njih da zadesi da budu taj jedan u stotinu / hiljadu/milion (zavisi od mogucih kombinacija) jer NEKO mora biti.

Ako u kutiju stavimo 100 imena i izvucemo jedno, svih 100 je imalo jednaku MOGUCNOST da ih se izvuce. vjerovati da ce bas nase biti to od 100 je vjera u "srecu" sto ne postoji (samo "sansa") nego je to naziv dat necemu "dobrom" sto se desilo u slucaju onih koji ne vjeruju u "sudbinu" ili u nju vjeruju ne shvatajuci taj koncept.

U skladu sa onim sto je do sada, veoma uprosteno, receno, ako bi se "ponovilo" isto vrijeme, isti nacin stavljanja imena u kutiju, na identican nacin se "izmjesala" imena, u istom trenu na isti nacin bi se izvadilo isto ime. Samo pod IDENTICNIM vremenskim i prostornim okolnostima, sto je nemoguce replicirati.

Posto se tako nesto NE MOZE identicno ponoviti u ISTO vrijeme - znaci da kada je pod odredjenim okolnostima u datom trenu izabrano, i bez gledanja, jedno ime - moralo je izaci, kao ishod izbora iz mora mogucnosti (sansa je 1:100, ali MOGUCNOSTI su beskonacne) ISTO ime.

Kada je proces kompletiran, opet je to "sudbina" jer su svi komponenti bili podvrgnuti POSTOJECIM mogucnostima i izborima u vremenu i prostoru.

Samim stavljanjem tog imena uz drugih 99 (i isto sa svakom od njih) je izabran taj akt iz mora mogucnosti (da nije stavljeno ne bi ni bilo dio daljnjeg procesa).

Sudbina je pojam koji oznacava ishod svakog ovakvog procesa koji je nemoguce identicno ponoviti.

Kada bi se izmislilo vozilo kroz vrijeme, i vratilo se tacno u odredjeni tren izbora i promjenili se USLOVI, tj. okolnosti - dobio bi se "drugaciji" ishod ali bi takav ishod opet bio "sudbina" jer je i promjenom vremena i uslova opet "izabrano" iz postojeceg mora mogucnosti i izbora - da bi se dobio ishod koji se morao dobiti pod tim okolnostima.


zivot definitivno nije "igra". "igra" je samo mali dio zivota

Vjerovanje da bi "sudbina" bila drugacija "da sam ovo, da nisam ono" je beskorisno jer se NE MOZE vratiti kroz vrijeme. Sto znaci, kao sto je receno, da bi u istom vremenu i pod istim okolnostima ISTO bilo i uradjeno / receno / izabrano.

Jedini faktor koji moze iminentno uticati na ishod je - sta se i koliko zna (ima informacije) prije izbora.

Nekada su nam namjere najbolje, ali u nedostatku informacije, mi izaberemo / ucinimo nesto sto ima negativan odraz, i tada nam je "zao" (ali moze samo da nam je "zao" sto nismo bolje promislili ili vise informacije stekli koja bi uticala na nas drugaciji izbor), a posto je proces zavrsen i isti se proces ne moze ponoviti identicno - mozemo samo da to prihvatimo i da se trudimo da ne "napravimo istu gresku" mada to nije ni moguce tj. ISTA identicna situacija, samo SLICNA.

Nekada nesto "uradimo" a da i ne znamo, tj nismo ni svjesni da smo dio nekog tekuceg procesa - i ishod bude povoljan (to neki takodje nazivaju "sreca").

Ogroman broj procesa se odvija simultano, isprepletano i nemoguce je "uci u trag" gdje jedan pocinje a drugi nastaje jer vrijeme i okolnosti su u konstantnom kretanju, i svaki je dio nekog drugog, ili mnostva drugih, i obratno...
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#85

Post by ja71 »

sojka wrote:
chinese_water wrote:
KOGOD KADGOD wrote: SANSA (polje mogucnosti) "mijesa karte"

Sudbina nastaje tek kada smo izabrali koje karte smatramo korisnijim za cilj, a to ovisi o iskustvu igraca i poznavanju igre - ne o sansi.
Eh to je to sto htjedoh reci... ali nisam bas pretjerano rjecit :D :thumbup:
Vizija nije losa, s tim da je zivot sve drugo nego igra, samo sredstvo do cilja. Igre sam bira.Mogucnost metode ucenja. Kako je sudbina determinisana, daje iluziju, privid donekle slobodne volje.
... sto bi znacilo da je vec unaprijed odredjeno ko ce u Dzenet a ko u Dzehenem.
A to se protivi savrsenosti bozijeg principa pravedne kazne/nagrade za ucinjena djela.

Sudbina nije objektivan pojam odnosno ona postoji samo u nasim glavama.
Ne moze se mjeriti vanjskim "objektivnim" mjerilima (sta god objektivno trebalo da znaci).
Zato se u nju moze vjerovati ili ne vjerovati.

Mislim da vjerovanje u nju vise steti nego koristi.

Zasto pokusacu da objasnim na jednostavnom primjeru:
Negdje sredinom 80-tih je na zapadu postala obaveza vezati se pojasom u autu.
Dobro se sjecam kako su to neki kod nas prokomentarisali:
Dzaba pojas, ako ti je sudjeno nastradaces/poginuces.
Taj primjer bih sigurno brzo zaboravio da nisam posle par godina slucajno negdje u nekim novinama procitao clanak o broju poginulih u saobracaju. Bio je jedan dijagram koji je pokazivao kako je bas te godine kada je uvedena obaveza o vezanju broj poginulih opao.

Slazem se sa vecinom nacina razmisljanaj od KOGODSTAGOD izuzev u sledecem:
Mi ne znamo kako bi smo postupili da se vratimo u prvobitnu sitaciju (pod pretpostavkom da se ne sjecamo kako smo prvi put reagovali).
Tu se prelama pitanje slobodne volje.
E bas zato sto to ne znamo imamo privid da je sudbina determinisana odnosno nepromjenjljiva.

Kao sto rekoh u to se moze vjerovati ili ne, nista se tu ne moze dokazati.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#86

Post by vatrogasac »

ja71 wrote:Dzaba pojas, ako ti je sudjeno nastradaces/poginuces.
...naravno da je pogrešno takvo razmišljanje....jer je Uputa puna naredbi, zabrana, preporuka....

...dva hadisa...."Liječite se, jer onaj ko je stvorio bolest stvorio joj je i lijek!"......."Ko objesi amulet počinio je širk! "(Ahmed i Taberani)

....između kadaa i kadera (Božije određenje u islamu ) i fatalizma se ne bi smio stavljati znak jednakosti....
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#87

Post by NIN »

njonjica wrote:Kazu da je jednom Halley onako u sali, prebacio Newton-u kako previse simpatise astrologiju....Monarh astronomije mu je tiho rekao..."Ne smijte se kolega, ja sam stvar procavao, vi niste..."
Nisam siguran da li zauzimas odbrambeni stav ili..., cinjenice govore drugacije. Npr., uzmi dvoje razlicite dnevne novine koje objavljuju dnevni horoskop i uporedi svoj znak. Ili, procitaj nekome horoskop, ali pogresan znak bez da mu obznanis, pa mi javi ishod.

Zato i jesam naveo da bi bilo korisno prouciti same korjene astrologije u ''svevjerujucem'' narodu, jadnom.

Eh, sto se tice Sir Newtona:


''...Sir Isaac Newton may have harbored some dubious personal beliefs, but a fervent belief in astrology was apparently not one of them. As related in Robert H. van Gent's excellent article in the June 2004 Skeptic Report, the source of this quote can be found in the book The Life of Sir Isaac Newton (1831). It was not astrology that Newton was defending from Halley's criticisms, it was religion. The full quote reads:

"... when Dr. Halley ventured to say anything disrespectful to religion, he invariably checked him, with the remark, 'I have studied these things--you have not'."...


http://www.findarticles.com/p/articles/ ... _n15384201

Pozdrav...
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#88

Post by njonjica »

NIN wrote: Nisam siguran da li zauzimas odbrambeni stav ili..., cinjenice govore drugacije. Npr., uzmi dvoje razlicite dnevne novine koje objavljuju dnevni horoskop i uporedi svoj znak. Ili, procitaj nekome horoskop, ali pogresan znak bez da mu obznanis, pa mi javi ishod.
Cini mi se, da ti u vezi tematike koje se dotices pokazujes neznanje ELEMENTARNIH stvari...
S toga je daljnja diskusija o istoj temi nemoguca.
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#89

Post by chinese_water »

ja71 wrote:
sojka wrote:
chinese_water wrote: Eh to je to sto htjedoh reci... ali nisam bas pretjerano rjecit :D :thumbup:
Vizija nije losa, s tim da je zivot sve drugo nego igra, samo sredstvo do cilja. Igre sam bira.Mogucnost metode ucenja. Kako je sudbina determinisana, daje iluziju, privid donekle slobodne volje.
... sto bi znacilo da je vec unaprijed odredjeno ko ce u Dzenet a ko u Dzehenem.
A to se protivi savrsenosti bozijeg principa pravedne kazne/nagrade za ucinjena djela.

Sudbina nije objektivan pojam odnosno ona postoji samo u nasim glavama.
Ne moze se mjeriti vanjskim "objektivnim" mjerilima (sta god objektivno trebalo da znaci).
Zato se u nju moze vjerovati ili ne vjerovati.

Mislim da vjerovanje u nju vise steti nego koristi.

Zasto pokusacu da objasnim na jednostavnom primjeru:
Negdje sredinom 80-tih je na zapadu postala obaveza vezati se pojasom u autu.
Dobro se sjecam kako su to neki kod nas prokomentarisali:
Dzaba pojas, ako ti je sudjeno nastradaces/poginuces.
Taj primjer bih sigurno brzo zaboravio da nisam posle par godina slucajno negdje u nekim novinama procitao clanak o broju poginulih u saobracaju. Bio je jedan dijagram koji je pokazivao kako je bas te godine kada je uvedena obaveza o vezanju broj poginulih opao.

Slazem se sa vecinom nacina razmisljanaj od KOGODSTAGOD izuzev u sledecem:
Mi ne znamo kako bi smo postupili da se vratimo u prvobitnu sitaciju (pod pretpostavkom da se ne sjecamo kako smo prvi put reagovali).
Tu se prelama pitanje slobodne volje.
E bas zato sto to ne znamo imamo privid da je sudbina determinisana odnosno nepromjenjljiva.

Kao sto rekoh u to se moze vjerovati ili ne, nista se tu ne moze dokazati.
Cini mi se da nisi najbolje shvatio/la sta sam ja htio reci ... sada nemam vreman ali... cu da pojasnim drugom prilikom :)
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#90

Post by NIN »

njonjica wrote:
NIN wrote: Nisam siguran da li zauzimas odbrambeni stav ili..., cinjenice govore drugacije. Npr., uzmi dvoje razlicite dnevne novine koje objavljuju dnevni horoskop i uporedi svoj znak. Ili, procitaj nekome horoskop, ali pogresan znak bez da mu obznanis, pa mi javi ishod.
Cini mi se, da ti u vezi tematike koje se dotices pokazujes neznanje ELEMENTARNIH stvari...
S toga je daljnja diskusija o istoj temi nemoguca.
Hvala na prosvjetljenju!

Pozdrav...
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#91

Post by njonjica »

NIN wrote: Hvala na prosvjetljenju!

Pozdrav...
Nema potrebe za ironijom.
Ono sto se u dnevnim novinama prodaje kao astrologija ima vrlo malo ili nikako veze sa istom.
Da imas osnovno znanje o astrologiji ti bi to znao.

PS Nije sramota ne znati... :-)
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#92

Post by NIN »

njonjica wrote:
NIN wrote: Hvala na prosvjetljenju!

Pozdrav...
Nema potrebe za ironijom.
Ono sto se u dnevnim novinama prodaje kao astrologija ima vrlo malo ili nikako veze sa istom.
Da imas osnovno znanje o astrologiji ti bi to znao.

PS Nije sramota ne znati... :-)
Nije u pitanju ironija, u pitanju je prijevremeno zakljucivanje jer, mozda znam vise no sto mislis o astrologiji, njenoj istoriji, razvoju, veze sa ostalim kvazi disciplinama, ... Moje proucavanje iste je zasnovano sa aspekta psihologije jer fiziku je besmisleno koristiti za razumjevanje te discipline.
Mozda nisi upoznat/a sa apsurdom da je astronomija nus produkt astrologije! Haj' nejse...

Pozdrav...
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#93

Post by njonjica »

NIN wrote: Nije u pitanju ironija, u pitanju je prijevremeno zakljucivanje jer, mozda znam vise no sto mislis o astrologiji, njenoj istoriji, razvoju, veze sa ostalim kvazi disciplinama, ... Moje proucavanje iste je zasnovano sa aspekta psihologije jer fiziku je besmisleno koristiti za razumjevanje te discipline.
Mozda nisi upoznat/a sa apsurdom da je astronomija nus produkt astrologije! Haj' nejse...

Pozdrav...
Nice....drago mi je.

Razlog reagovanja je jednostavan: kad neko u razgovoru o astrologiji pocne pricati o dnevnim novinama.... :x

I naravno da mi je poznata CINJENICA da je astrologija iznjedrila astronomiju...koliko god to "apsurdno" zvucalo.
:roll:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#94

Post by NIN »

njonjica wrote:
NIN wrote: Nije u pitanju ironija, u pitanju je prijevremeno zakljucivanje jer, mozda znam vise no sto mislis o astrologiji, njenoj istoriji, razvoju, veze sa ostalim kvazi disciplinama, ... Moje proucavanje iste je zasnovano sa aspekta psihologije jer fiziku je besmisleno koristiti za razumjevanje te discipline.
Mozda nisi upoznat/a sa apsurdom da je astronomija nus produkt astrologije! Haj' nejse...

Pozdrav...
Nice....drago mi je.

Razlog reagovanja je jednostavan: kad neko u razgovoru o astrologiji pocne pricati o dnevnim novinama.... :x

I naravno da mi je poznata CINJENICA da je astrologija iznjedrila astronomiju...koliko god to "apsurdno" zvucalo.
:roll:
Eto vidis... :)

Pozdrav...
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#95

Post by njonjica »

Rudolf Thiel, neprijatelj astrologije koliko to samo nijemac astronom moze biti, kaze:
"Astrologija je najuspjeliji duhovni pokret svih vremena. Ona je zarazila sve kulture, neovisno o vladajucim religijama, bez obzira na stanje obrazovanja i stupnjeve razvoja. Ona je prodrla u izumrlu egipatsku civilizaciju, u sazrelu i od zivota nabreklu civilizaciju Grka, Indijaca, Kineza, u rascvjetanu arapsku kulturu i raspupali zapadnjacki srednji vijek. Njoj nije bilo vazno da li ljudi vjeruju u Krista ili Muhammeda, da li iskazuju postovanje platonickom Erosu ili Konfucijevoj mudrosti, da li im je zivotni cilj u budistickoj kontemplaciji ili u rimskoj organizaciji. Ona je ovladala praznovjernim felasima i dubokoumnim mandarinima, misticima u fratarskoj halji i stoicima u togi, cezarima drugog i papama sesnaestog vijeka, vizionarima apokalipse i matematickim mozgom Ptolomeja."

PS Izvinjavam se pokretacu teme ako sam off topic.....
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#96

Post by sojka »

KOGOD KADGOD wrote:
sojka wrote:
chinese_water wrote: Eh to je to sto htjedoh reci... ali nisam bas pretjerano rjecit :D :thumbup:
Vizija nije losa, s tim da je zivot sve drugo nego igra, samo sredstvo do cilja. Igre sam bira.Mogucnost metode ucenja. Kako je sudbina determinisana, daje iluziju, privid donekle slobodne volje.
:)
Ovdje se nije ni odnosilo na zivot (nije svako bas dubok u analogiji), nego na to da li u igri karata sudbina ima ulogu

Zestveni kockari vjeruju u "srecu" tj da ce bas njih da zadesi da budu taj jedan u stotinu / hiljadu/milion (zavisi od mogucih kombinacija) jer NEKO mora biti.

Ako u kutiju stavimo 100 imena i izvucemo jedno, svih 100 je imalo jednaku MOGUCNOST da ih se izvuce. vjerovati da ce bas nase biti to od 100 je vjera u "srecu" sto ne postoji (samo "sansa") nego je to naziv dat necemu "dobrom" sto se desilo u slucaju onih koji ne vjeruju u "sudbinu" ili u nju vjeruju ne shvatajuci taj koncept.

U skladu sa onim sto je do sada, veoma uprosteno, receno, ako bi se "ponovilo" isto vrijeme, isti nacin stavljanja imena u kutiju, na identican nacin se "izmjesala" imena, u istom trenu na isti nacin bi se izvadilo isto ime. Samo pod IDENTICNIM vremenskim i prostornim okolnostima, sto je nemoguce replicirati.

Posto se tako nesto NE MOZE identicno ponoviti u ISTO vrijeme - znaci da kada je pod odredjenim okolnostima u datom trenu izabrano, i bez gledanja, jedno ime - moralo je izaci, kao ishod izbora iz mora mogucnosti (sansa je 1:100, ali MOGUCNOSTI su beskonacne) ISTO ime.

Kada je proces kompletiran, opet je to "sudbina" jer su svi komponenti bili podvrgnuti POSTOJECIM mogucnostima i izborima u vremenu i prostoru.

Samim stavljanjem tog imena uz drugih 99 (i isto sa svakom od njih) je izabran taj akt iz mora mogucnosti (da nije stavljeno ne bi ni bilo dio daljnjeg procesa).

Sudbina je pojam koji oznacava ishod svakog ovakvog procesa koji je nemoguce identicno ponoviti.

Kada bi se izmislilo vozilo kroz vrijeme, i vratilo se tacno u odredjeni tren izbora i promjenili se USLOVI, tj. okolnosti - dobio bi se "drugaciji" ishod ali bi takav ishod opet bio "sudbina" jer je i promjenom vremena i uslova opet "izabrano" iz postojeceg mora mogucnosti i izbora - da bi se dobio ishod koji se morao dobiti pod tim okolnostima.


zivot definitivno nije "igra". "igra" je samo mali dio zivota

Vjerovanje da bi "sudbina" bila drugacija "da sam ovo, da nisam ono" je beskorisno jer se NE MOZE vratiti kroz vrijeme. Sto znaci, kao sto je receno, da bi u istom vremenu i pod istim okolnostima ISTO bilo i uradjeno / receno / izabrano.

Jedini faktor koji moze iminentno uticati na ishod je - sta se i koliko zna (ima informacije) prije izbora.

Nekada su nam namjere najbolje, ali u nedostatku informacije, mi izaberemo / ucinimo nesto sto ima negativan odraz, i tada nam je "zao" (ali moze samo da nam je "zao" sto nismo bolje promislili ili vise informacije stekli koja bi uticala na nas drugaciji izbor), a posto je proces zavrsen i isti se proces ne moze ponoviti identicno - mozemo samo da to prihvatimo i da se trudimo da ne "napravimo istu gresku" mada to nije ni moguce tj. ISTA identicna situacija, samo SLICNA.

Nekada nesto "uradimo" a da i ne znamo, tj nismo ni svjesni da smo dio nekog tekuceg procesa - i ishod bude povoljan (to neki takodje nazivaju "sreca").

Ogroman broj procesa se odvija simultano, isprepletano i nemoguce je "uci u trag" gdje jedan pocinje a drugi nastaje jer vrijeme i okolnosti su u konstantnom kretanju, i svaki je dio nekog drugog, ili mnostva drugih, i obratno...
kakogodiska, (ukoliko mi dozvoljavas),
prica se pomalo svodi u sudjenu ili nesudjenu osobu. Tema sudbina mi je sveobuhvatnija i ne bih ulazila u diskusiju sa ovog aspekta. :roll:
Od izvora informacija medjuostalom zavisi sudbina, dakle koliko i kako smo obavijesteni,
kako filtriramo izvore informacija od teorija, ubijedjenja i sl. Lego kocke, sklapalice, pri cemu ne izuzamo okolnosti, vece sile i tkz. slucajnosti, svjesno, nesvjesno i cjelokupan paket aranzman.
Djeca pri igri sklapaju svoje slike, lego kocke. U zavisnosti od zivotnog doba slike postaju kompleksnije i naravno se siri vidik, poimanje o slici predmeta koji sklapaju. Posmatraj samu izradu lego kockica, pa zatim viziju o recimo autu pocetnika od 3 godine, a zatim sa nekih 6 godina.
Trogodisnjak sklapa sa 5 kockica autic, pri cemu bi samo forma auta bila prepoznatljiva, a zatim od stepena i zainteresovanosti ima preciznije vizije, trazi finese, drugacije sklapa, pa mijenja kockice, da bi kasnije sklapao jasno odredjenu sliku i svima prepoznatljivu. Uzmimo da vjestina, nadarenost igraju daljnu ulogu.
Tako je i sa nama. Dakle mi kroz i"igre" ucimo, samo je nase poimanje o igri ozbiljnije, nastup drugaciji. Igra postaje sastavni dio zivota.

Sudbina bi ukratko receno bila produkt nasih misli, vizija i naseg odnosa ka istima.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#97

Post by sojka »

ja71 wrote:
sojka wrote:
chinese_water wrote: Eh to je to sto htjedoh reci... ali nisam bas pretjerano rjecit :D :thumbup:
Vizija nije losa, s tim da je zivot sve drugo nego igra, samo sredstvo do cilja. Igre sam bira.Mogucnost metode ucenja. Kako je sudbina determinisana, daje iluziju, privid donekle slobodne volje.
... sto bi znacilo da je vec unaprijed odredjeno ko ce u Dzenet a ko u Dzehenem.
A to se protivi savrsenosti bozijeg principa pravedne kazne/nagrade za ucinjena djela.

Sudbina nije objektivan pojam odnosno ona postoji samo u nasim glavama.
Ne moze se mjeriti vanjskim "objektivnim" mjerilima (sta god objektivno trebalo da znaci).
Zato se u nju moze vjerovati ili ne vjerovati.

Mislim da vjerovanje u nju vise steti nego koristi.

Zasto pokusacu da objasnim na jednostavnom primjeru:
Negdje sredinom 80-tih je na zapadu postala obaveza vezati se pojasom u autu.
Dobro se sjecam kako su to neki kod nas prokomentarisali:
Dzaba pojas, ako ti je sudjeno nastradaces/poginuces.
Taj primjer bih sigurno brzo zaboravio da nisam posle par godina slucajno negdje u nekim novinama procitao clanak o broju poginulih u saobracaju. Bio je jedan dijagram koji je pokazivao kako je bas te godine kada je uvedena obaveza o vezanju broj poginulih opao.

Slazem se sa vecinom nacina razmisljanaj od KOGODSTAGOD izuzev u sledecem:
Mi ne znamo kako bi smo postupili da se vratimo u prvobitnu sitaciju (pod pretpostavkom da se ne sjecamo kako smo prvi put reagovali).
Tu se prelama pitanje slobodne volje.
E bas zato sto to ne znamo imamo privid da je sudbina determinisana odnosno nepromjenjljiva.

Kao sto rekoh u to se moze vjerovati ili ne, nista se tu ne moze dokazati.
Ne slazem se po pitanju Bozijeg Suda u tom pogledu. Unaprijed nije odredjeno ko ce u raj ili ne.
Dakle bebica, djeca su po rodjenju bezgresna i svima je data sansa odluke za dobro i zlo, raj ili pakao. U sklopu tvojih odluka konacna odluka biva donesena sa strane 3. dimenzije ili Boga. Dakle pricas o izvjesnog religioznoj determinisanosti, samo ne sa klasicnog aspekta rel. determinisanosti, koja je misljenja da je sve u iskljucivo u Bozijim rukama.
Determinisanost se sa moje strane nije odnosila na to pitanje, nego filozofski pojam determinisanosti faktorima; kao sto su sredina, ekonomsko socijalne okolnosti, tradicija, uticaji miljea, psihosomatski faktori, fatalizam.

Mislim da je sve ovozemaljsko determinisano, pa i sama priroda, osim Boga.

Pozdrav
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#98

Post by KOGOD KADGOD »

sojka wrote:
KOGOD KADGOD wrote:
sojka wrote: Vizija nije losa, s tim da je zivot sve drugo nego igra, samo sredstvo do cilja. Igre sam bira.Mogucnost metode ucenja. Kako je sudbina determinisana, daje iluziju, privid donekle slobodne volje.
:)
Ovdje se nije ni odnosilo na zivot (nije svako bas dubok u analogiji), nego na to da li u igri karata sudbina ima ulogu

Zestveni kockari vjeruju u "srecu" tj da ce bas njih da zadesi da budu taj jedan u stotinu / hiljadu/milion (zavisi od mogucih kombinacija) jer NEKO mora biti.

Ako u kutiju stavimo 100 imena i izvucemo jedno, svih 100 je imalo jednaku MOGUCNOST da ih se izvuce. vjerovati da ce bas nase biti to od 100 je vjera u "srecu" sto ne postoji (samo "sansa") nego je to naziv dat necemu "dobrom" sto se desilo u slucaju onih koji ne vjeruju u "sudbinu" ili u nju vjeruju ne shvatajuci taj koncept.

U skladu sa onim sto je do sada, veoma uprosteno, receno, ako bi se "ponovilo" isto vrijeme, isti nacin stavljanja imena u kutiju, na identican nacin se "izmjesala" imena, u istom trenu na isti nacin bi se izvadilo isto ime. Samo pod IDENTICNIM vremenskim i prostornim okolnostima, sto je nemoguce replicirati.

Posto se tako nesto NE MOZE identicno ponoviti u ISTO vrijeme - znaci da kada je pod odredjenim okolnostima u datom trenu izabrano, i bez gledanja, jedno ime - moralo je izaci, kao ishod izbora iz mora mogucnosti (sansa je 1:100, ali MOGUCNOSTI su beskonacne) ISTO ime.

Kada je proces kompletiran, opet je to "sudbina" jer su svi komponenti bili podvrgnuti POSTOJECIM mogucnostima i izborima u vremenu i prostoru.

Samim stavljanjem tog imena uz drugih 99 (i isto sa svakom od njih) je izabran taj akt iz mora mogucnosti (da nije stavljeno ne bi ni bilo dio daljnjeg procesa).

Sudbina je pojam koji oznacava ishod svakog ovakvog procesa koji je nemoguce identicno ponoviti.

Kada bi se izmislilo vozilo kroz vrijeme, i vratilo se tacno u odredjeni tren izbora i promjenili se USLOVI, tj. okolnosti - dobio bi se "drugaciji" ishod ali bi takav ishod opet bio "sudbina" jer je i promjenom vremena i uslova opet "izabrano" iz postojeceg mora mogucnosti i izbora - da bi se dobio ishod koji se morao dobiti pod tim okolnostima.


zivot definitivno nije "igra". "igra" je samo mali dio zivota

Vjerovanje da bi "sudbina" bila drugacija "da sam ovo, da nisam ono" je beskorisno jer se NE MOZE vratiti kroz vrijeme. Sto znaci, kao sto je receno, da bi u istom vremenu i pod istim okolnostima ISTO bilo i uradjeno / receno / izabrano.

Jedini faktor koji moze iminentno uticati na ishod je - sta se i koliko zna (ima informacije) prije izbora.

Nekada su nam namjere najbolje, ali u nedostatku informacije, mi izaberemo / ucinimo nesto sto ima negativan odraz, i tada nam je "zao" (ali moze samo da nam je "zao" sto nismo bolje promislili ili vise informacije stekli koja bi uticala na nas drugaciji izbor), a posto je proces zavrsen i isti se proces ne moze ponoviti identicno - mozemo samo da to prihvatimo i da se trudimo da ne "napravimo istu gresku" mada to nije ni moguce tj. ISTA identicna situacija, samo SLICNA.

Nekada nesto "uradimo" a da i ne znamo, tj nismo ni svjesni da smo dio nekog tekuceg procesa - i ishod bude povoljan (to neki takodje nazivaju "sreca").

Ogroman broj procesa se odvija simultano, isprepletano i nemoguce je "uci u trag" gdje jedan pocinje a drugi nastaje jer vrijeme i okolnosti su u konstantnom kretanju, i svaki je dio nekog drugog, ili mnostva drugih, i obratno...
kakogodiska, (ukoliko mi dozvoljavas),
prica se pomalo svodi u sudjenu ili nesudjenu osobu. Tema sudbina mi je sveobuhvatnija i ne bih ulazila u diskusiju sa ovog aspekta. :roll:
Od izvora informacija medjuostalom zavisi sudbina, dakle koliko i kako smo obavijesteni,
kako filtriramo izvore informacija od teorija, ubijedjenja i sl. Lego kocke, sklapalice, pri cemu ne izuzamo okolnosti, vece sile i tkz. slucajnosti, svjesno, nesvjesno i cjelokupan paket aranzman.
Djeca pri igri sklapaju svoje slike, lego kocke. U zavisnosti od zivotnog doba slike postaju kompleksnije i naravno se siri vidik, poimanje o slici predmeta koji sklapaju. Posmatraj samu izradu lego kockica, pa zatim viziju o recimo autu pocetnika od 3 godine, a zatim sa nekih 6 godina.
Trogodisnjak sklapa sa 5 kockica autic, pri cemu bi samo forma auta bila prepoznatljiva, a zatim od stepena i zainteresovanosti ima preciznije vizije, trazi finese, drugacije sklapa, pa mijenja kockice, da bi kasnije sklapao jasno odredjenu sliku i svima prepoznatljivu. Uzmimo da vjestina, nadarenost igraju daljnu ulogu.
Tako je i sa nama. Dakle mi kroz i"igre" ucimo, samo je nase poimanje o igri ozbiljnije, nastup drugaciji. Igra postaje sastavni dio zivota.
Sudbina bi ukratko receno bila produkt nasih misli, vizija i naseg odnosa ka istima.
ako bolje pogledas, u mom tekstu se bas to i iskazuje...
procitaj malo bolje :)

kao i to da izbori ne zavise SAMO od informacije, nego su dio nekih drugih simultanih procesa (npr.roditelj je kupio kockice (a istovremeno bio dio procesa koji se odvija kod prodavaca knjiga itd) posjedujuci odredjene informacije, a dijete se njima igra kao dio tog procesa roditeljskog izbora dok istovremeno, u okviru istog pravi svoje male izbore, i sto vise puta proba to vise uvidja koji izbori mu donose zeljeni ishod)

procitaj pazljivije, tekst, iako uprosteno izrazen ipak je kompleksniji nego "prosjecni", jer je tema veoma kompleksna, izvan nase mogucnosti potpunog i podrobnog objasnjenja, za to bi trebala poduga knjiga, (ovo je samo malo potsticanje na daljnje istrazivanje ako je neko zainteresovan)
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#99

Post by KOGOD KADGOD »

chinese_water wrote:
ja71 wrote:
sojka wrote: Vizija nije losa, s tim da je zivot sve drugo nego igra, samo sredstvo do cilja. Igre sam bira.Mogucnost metode ucenja. Kako je sudbina determinisana, daje iluziju, privid donekle slobodne volje.
... sto bi znacilo da je vec unaprijed odredjeno ko ce u Dzenet a ko u Dzehenem.
A to se protivi savrsenosti bozijeg principa pravedne kazne/nagrade za ucinjena djela.

Sudbina nije objektivan pojam odnosno ona postoji samo u nasim glavama.
Ne moze se mjeriti vanjskim "objektivnim" mjerilima (sta god objektivno trebalo da znaci).
Zato se u nju moze vjerovati ili ne vjerovati.

Mislim da vjerovanje u nju vise steti nego koristi.

Zasto pokusacu da objasnim na jednostavnom primjeru:
Negdje sredinom 80-tih je na zapadu postala obaveza vezati se pojasom u autu.
Dobro se sjecam kako su to neki kod nas prokomentarisali:
Dzaba pojas, ako ti je sudjeno nastradaces/poginuces.
Taj primjer bih sigurno brzo zaboravio da nisam posle par godina slucajno negdje u nekim novinama procitao clanak o broju poginulih u saobracaju. Bio je jedan dijagram koji je pokazivao kako je bas te godine kada je uvedena obaveza o vezanju broj poginulih opao.

Slazem se sa vecinom nacina razmisljanaj od KOGODSTAGOD izuzev u sledecem:
Mi ne znamo kako bi smo postupili da se vratimo u prvobitnu sitaciju (pod pretpostavkom da se ne sjecamo kako smo prvi put reagovali).
Tu se prelama pitanje slobodne volje.
E bas zato sto to ne znamo imamo privid da je sudbina determinisana odnosno nepromjenjljiva.

Kao sto rekoh u to se moze vjerovati ili ne, nista se tu ne moze dokazati.
Cini mi se da nisi najbolje shvatio/la sta sam ja htio reci ... sada nemam vreman ali... cu da pojasnim drugom prilikom :)
:) mislim da jesam, ali neko drugi nije, pa da se ne komplikuje, prebacila sam na malo "laksu" verziju za svariti ;-)

no blema. ti si mislio na sta i ja manje-vise (u osnovi) ali nije svako sklon dublje sagledati koncept izrazen jednom recenicom. ne treba objasnjavati, zamrsice se jos vise, osim ako insistiras - u svakom pogledu, bujrum :)
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#100

Post by KOGOD KADGOD »

njonjica wrote:Rudolf Thiel, neprijatelj astrologije koliko to samo nijemac astronom moze biti, kaze:
"Astrologija je najuspjeliji duhovni pokret svih vremena. Ona je zarazila sve kulture, neovisno o vladajucim religijama, bez obzira na stanje obrazovanja i stupnjeve razvoja. Ona je prodrla u izumrlu egipatsku civilizaciju, u sazrelu i od zivota nabreklu civilizaciju Grka, Indijaca, Kineza, u rascvjetanu arapsku kulturu i raspupali zapadnjacki srednji vijek. Njoj nije bilo vazno da li ljudi vjeruju u Krista ili Muhammeda, da li iskazuju postovanje platonickom Erosu ili Konfucijevoj mudrosti, da li im je zivotni cilj u budistickoj kontemplaciji ili u rimskoj organizaciji. Ona je ovladala praznovjernim felasima i dubokoumnim mandarinima, misticima u fratarskoj halji i stoicima u togi, cezarima drugog i papama sesnaestog vijeka, vizionarima apokalipse i matematickim mozgom Ptolomeja."

PS Izvinjavam se pokretacu teme ako sam off topic.....
nisi "off topic" koliko sebi dozvoljavas osobno emocionalno "gurkanje" (mislim na drugu stranku), nisi obavezna da odgovoris cim postane osobno.

ne znam da li se sjecas (a i zasto bi?) u jednom postu sam pomenula dva covjeka, jedan ispred a drugi iza ogledala (oba u pravu ali bez volje da vide drugu stranu), kao i jedan post o slonu i slijepcima (mislim da je @haqqani).

ima istine (za onog koji govori) u svemu jer svako ima neki uvid, sto ne znaci da ima kompletan uvid.

moze se prihvatiti necija istina i dodati na svoju uz obrazlozenje kako su povezane, ali bas tu vecina nije sposobna za to pa pocne subjektivno radije nego objektivno gledanje na stvar...

zato tako cesto i dolazi do PRIVIDNOG razilazenja u misljenju i PRIVIDNOG konflikta.
svako je "u pravu" sa tacke sa koje gleda, a sto vise tacaka gledista obuhvati - to je "vise" u pravu tj. blize kompletnoj istini o necemu...

vazno je da ljudi MISLE - jer mnogi provedu zivot a da se nikad nisu nad necim dublje zamislili, tuga jedna...

bilo pa proslo, - evo nam i konkretnog primjera za ono o cemu govorimo - ne mozemo "ponoviti" situaciju identicno, ali mozemo raspoznati slicnu drugi put pa pokusati da primjenimo novu informaciju za bolji ishod

u tome najvise mozemo nauciti od male djece... cudesno kako su spremni da ponavljaju dok ne uvide "gdje ne stima" pa sve dok ne savladaju prepreku ne odustaju, padnu pa ustanu, padnu pa ustanu i sve tako - dok ne skontaju zasto padaju i kako da bolje ostanu na nogama... da imaju sposobnost da "citaju" iz gresaka drugih siguno bi i to uzeli u obzir, jer im nije vazno ko je u pravu nego KOJI je "sistem" efikasniji za ono sto zele da postignu...

zastanimo malo, okrenimo se od velikih ucenjaka onim malim sto nam se oko nogu motaju... i samo posmatrajmo - i ucimo, pa dodajmo i to na ono sto samo od "velikih" naucili i na svoja iskustva - i sve smo blize kompletnijoj slici........


:) :) :)
Post Reply