SUDBINA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#51

Post by chinese_water »

NIN wrote:
black wrote:Niti vjernik, niti ateista, niti znanstvenik, niti uopće iko razuman ne misli da se ovosvjetski procesi mogu dešavati bez aktivnog uzroka. Nema na svijetu razumom obdarenog čovjeka koji bi mogao misliti da, naprimjer, to što kiša pada nema svoj uzrok, već da kiša tek onako, što bismo rekli "ničim izazvana", pada iz nebesa. Također, niko pametan neće kazati da se Zemlja oko vlastite osi i oko Sunca okreće tek tako, sama od sebe. Jasno je da postoji uzrok koji stoji iza toga; postoji razlog zašto se to dešava. Izvjesno je da iza svake pojave u svijetu stoji određena sila, neki uzrok koji je potiče.
Materijalisti ne tvrde da je svijet nastao samo po sebi. Poznajete li ijednog ozbiljnog materijalistu koji tvrdi takvo što? Oni također drže da ništa ne nastaje samo po sebi i da iza svakog fenomena stoji krajnje precizan uzročno-posljedični lanac. I ono tvrde da svaka ovosvjetska pojava mora imati svoj uzrok, taj uzrok mora imati svoj uzrok, ovaj opet svoj, i tako redom. Nema niti jednog ateiste na svijetu, osim ako se ne radi o neuračunljivoj osobi, koje će negirati ovaj uzročno-posljedični slijed, odnosno princip kauzaliteta. Spor između teista i ateista nipošto se ne tiče aktivnog uzroka. Materijalisti uopće ne poriču ustrojenost svijeta na ovom principu; oni se slažu da svaka posljedica ima svoj uzrok, dok je ista ta posljedica uzrok nekoj drugoj, što tvori čitav lanac uzroka i posljedica, na čemu, ustvari, i počiva svijet. Niko, znači, ne poriče postojanje aktivnog uzroka.Spor između teista i ateista tiče se, međutim, finalnog uzroka.
NIN..sta je za tebe finalni uzrok?
Ovo ti je dobro.

Eh, sada sta je za mene finalni uzrok iliti inicijacija svega.

Pitanje je jos uvijek nedokucivo, kao u ostalom i svakomu koji misli da misli. U tome i jeste bit potrage za uzrokom koji je svojstven nauci. Za razliku od nje dogma je susta suprotnost i u tome lezi taj problem koji iskri medju individuama koji ZELE da saznaju vise i onih koji su sasvim ZADOVOLJNI onim sto znaju.

Potraga je BIT, druze moj.

Pozdrav...
A sta je sa nama koji ZELE, a sasvim im je jasna uputa koju su dobili od Stvoritelja(DA, FAKAT SMO OGRANICENI NA JEDAN SITNI DIO MOZGA KOJI FUNKCIONISE, UH...OPET TE SLUCAJNOSTI)???Dakle nisam zadovoljan onim sto znam... no iz ove koze ne mogu...Da li mogu doci na Saturn i dokazati da tamo postoji zivot? NE! Da li mogu teziti k tome da to dokazem? DA .Da li je to dokaz da tamo postoji zivot? NE. Dakle rijec zadovoljan koju koristis apsolutno nije na mjestu...Zelja za znanjem i znanje nisu jedno te isto... a mi smo na takvom nivou tehnoloskog znanja da nam druge planete nisu pristupacne i samim tim smo opet ograniceni o saznanjima i spoznaji istih tih planeta. Dakle stotine NASA ne mogu dokazati da postoji zivot tamo gdje nisu napravili isti. Bez obzira na sve pretpostavke do kojih se doslo na osnovu fotografija... zaista...nisu u stanju to dokazati!!! Jer da jesu...vec bi to uradili a nebi u "naucnim" radovima po hiljadu puta koristili rijec mozda,vjerovatno...postoji mogucnost...ne postoji mogucnost dragi moji...postoje hiljade mogucnosti...no samo je jedna prava... uostalom ... znas li kada je dokazano da se okeani medusobno ne mjesaju...cak niti jedna jedina kap ...? A znas li kada je Sveta Knjiga izasla i kada se najbolji prijatelj Musliman smijao tom istom naucniku na njegovom "otkricu"?Znas li da u doba kada se izdala Knjiga... nije postojala takva tehnologija koja bi dokazala tu cinjenicu? Znas li da se nijedna naucna CINJENICA (a vidim slabo znas sta to znaci) ne protivi onome sto je napisano u Knjizi? Odnosno sve do sada DOKAZANE CINJENICE (ne mozda,vjerovatno,moguce...nego definitivno dokazane stvari oko kojih ne postoji vise nijedna polemika na svijetu) se slazu sa onim sto je u Knjizi objavljeno...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#52

Post by NIN »

chinese_water wrote:
NIN wrote:
black wrote:Niti vjernik, niti ateista, niti znanstvenik, niti uopće iko razuman ne misli da se ovosvjetski procesi mogu dešavati bez aktivnog uzroka. Nema na svijetu razumom obdarenog čovjeka koji bi mogao misliti da, naprimjer, to što kiša pada nema svoj uzrok, već da kiša tek onako, što bismo rekli "ničim izazvana", pada iz nebesa. Također, niko pametan neće kazati da se Zemlja oko vlastite osi i oko Sunca okreće tek tako, sama od sebe. Jasno je da postoji uzrok koji stoji iza toga; postoji razlog zašto se to dešava. Izvjesno je da iza svake pojave u svijetu stoji određena sila, neki uzrok koji je potiče.
Materijalisti ne tvrde da je svijet nastao samo po sebi. Poznajete li ijednog ozbiljnog materijalistu koji tvrdi takvo što? Oni također drže da ništa ne nastaje samo po sebi i da iza svakog fenomena stoji krajnje precizan uzročno-posljedični lanac. I ono tvrde da svaka ovosvjetska pojava mora imati svoj uzrok, taj uzrok mora imati svoj uzrok, ovaj opet svoj, i tako redom. Nema niti jednog ateiste na svijetu, osim ako se ne radi o neuračunljivoj osobi, koje će negirati ovaj uzročno-posljedični slijed, odnosno princip kauzaliteta. Spor između teista i ateista nipošto se ne tiče aktivnog uzroka. Materijalisti uopće ne poriču ustrojenost svijeta na ovom principu; oni se slažu da svaka posljedica ima svoj uzrok, dok je ista ta posljedica uzrok nekoj drugoj, što tvori čitav lanac uzroka i posljedica, na čemu, ustvari, i počiva svijet. Niko, znači, ne poriče postojanje aktivnog uzroka.Spor između teista i ateista tiče se, međutim, finalnog uzroka.
NIN..sta je za tebe finalni uzrok?
Ovo ti je dobro.

Eh, sada sta je za mene finalni uzrok iliti inicijacija svega.

Pitanje je jos uvijek nedokucivo, kao u ostalom i svakomu koji misli da misli. U tome i jeste bit potrage za uzrokom koji je svojstven nauci. Za razliku od nje dogma je susta suprotnost i u tome lezi taj problem koji iskri medju individuama koji ZELE da saznaju vise i onih koji su sasvim ZADOVOLJNI onim sto znaju.

Potraga je BIT, druze moj.

Pozdrav...
A sta je sa nama koji ZELE, a sasvim im je jasna uputa koju su dobili od Stvoritelja(DA, FAKAT SMO OGRANICENI NA JEDAN SITNI DIO MOZGA KOJI FUNKCIONISE, UH...OPET TE SLUCAJNOSTI)???Dakle nisam zadovoljan onim sto znam... no iz ove koze ne mogu...Da li mogu doci na Saturn i dokazati da tamo postoji zivot? NE! Da li mogu teziti k tome da to dokazem? DA .Da li je to dokaz da tamo postoji zivot? NE. Dakle rijec zadovoljan koju koristis apsolutno nije na mjestu...Zelja za znanjem i znanje nisu jedno te isto... a mi smo na takvom nivou tehnoloskog znanja da nam druge planete nisu pristupacne i samim tim smo opet ograniceni o saznanjima i spoznaji istih tih planeta. Dakle stotine NASA ne mogu dokazati da postoji zivot tamo gdje nisu napravili isti. Bez obzira na sve pretpostavke do kojih se doslo na osnovu fotografija... zaista...nisu u stanju to dokazati!!! Jer da jesu...vec bi to uradili a nebi u "naucnim" radovima po hiljadu puta koristili rijec mozda,vjerovatno...postoji mogucnost...ne postoji mogucnost dragi moji...postoje hiljade mogucnosti...no samo je jedna prava... uostalom ... znas li kada je dokazano da se okeani medusobno ne mjesaju...cak niti jedna jedina kap ...? A znas li kada je Sveta Knjiga izasla i kada se najbolji prijatelj Musliman smijao tom istom naucniku na njegovom "otkricu"?Znas li da u doba kada se izdala Knjiga... nije postojala takva tehnologija koja bi dokazala tu cinjenicu? Znas li da se nijedna naucna CINJENICA (a vidim slabo znas sta to znaci) ne protivi onome sto je napisano u Knjizi? Odnosno sve do sada DOKAZANE CINJENICE (ne mozda,vjerovatno,moguce...nego definitivno dokazane stvari oko kojih ne postoji vise nijedna polemika na svijetu) se slazu sa onim sto je u Knjizi objavljeno...
Cjenim tvoj koncept i nemam sta da dodam.

Zelim ti uspjesnu potagu za odgovorima do kojih ti je stalo!

Pozdrav...
BugsBunny
Posts: 689
Joined: 29/10/2006 17:03

#53

Post by BugsBunny »

Meni nije jasno zasto se ljudi koji vjeruju u sudbinu trude? Pa, sve je vec odredjeno, lezi sine i uzivaj, ionako ce biti kako ce biti.

Sudbina i slobodna volja se iskljucuju medjusobno i tacka. Nema neke djelimicne sudbine i slobodne volje al pod "sapom" stvoritelja. To je jednostavno tako. Ako su stvorene mogucnosti, a nas izbor ih ostvaruje, nema tu sudbine onda, jer je to ravno tvrdnji da mogucnosti i nema. Ako postoji sudbina, dzaba stvorene mogucnosti, nece se ostvariti.

Uostalom, zar nije depresivno i nezdravo vjerovati da je sve vec odredjeno?
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#54

Post by chinese_water »

BugsBunny wrote:Meni nije jasno zasto se ljudi koji vjeruju u sudbinu trude? Pa, sve je vec odredjeno, lezi sine i uzivaj, ionako ce biti kako ce biti.

Sudbina i slobodna volja se iskljucuju medjusobno i tacka. Nema neke djelimicne sudbine i slobodne volje al pod "sapom" stvoritelja. To je jednostavno tako. Ako su stvorene mogucnosti, a nas izbor ih ostvaruje, nema tu sudbine onda, jer je to ravno tvrdnji da mogucnosti i nema. Ako postoji sudbina, dzaba stvorene mogucnosti, nece se ostvariti.

Uostalom, zar nije depresivno i nezdravo vjerovati da je sve vec odredjeno?
Vjerujes li da ce biti sudnji dan? Dakle da ce sve ovo jednom nestati...?
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#55

Post by ja71 »

chinese_water wrote: Vjerujes li da ce biti sudnji dan? Dakle da ce sve ovo jednom nestati...?
Pa nema se potrebe to vjerovati.
Zar nije "dokazano" da se Sunce hladi i da ce se jednog dana ugasit...

Sta si htio s tim pitanjem
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#56

Post by ja71 »

BugsBunny wrote:Meni nije jasno zasto se ljudi koji vjeruju u sudbinu trude? Pa, sve je vec odredjeno, lezi sine i uzivaj, ionako ce biti kako ce biti.

Sudbina i slobodna volja se iskljucuju medjusobno i tacka. Nema neke djelimicne sudbine i slobodne volje al pod "sapom" stvoritelja. To je jednostavno tako. Ako su stvorene mogucnosti, a nas izbor ih ostvaruje, nema tu sudbine onda, jer je to ravno tvrdnji da mogucnosti i nema. Ako postoji sudbina, dzaba stvorene mogucnosti, nece se ostvariti.

Uostalom, zar nije depresivno i nezdravo vjerovati da je sve vec odredjeno?
A jesi li mogao birati kad ces se roditi, u kojem vremenu, sda kojom bojom koze itd.
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#57

Post by chinese_water »

ja71 wrote:
chinese_water wrote: Vjerujes li da ce biti sudnji dan? Dakle da ce sve ovo jednom nestati...?
Pa nema se potrebe to vjerovati.
Zar nije "dokazano" da se Sunce hladi i da ce se jednog dana ugasit...

Sta si htio s tim pitanjem
Htjedoh reci da je to jedini dan za koji se sigurno zna da ce nastupiti ... a to se zove sudbina...
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#58

Post by patrius »

Ma sve je to u redu,ali kako ja da postignem da ne budem "kolateralna steta" tudjeg izbora,jarane???Od ovog sto danas imam,ja sam malo sta birao,skoro nista...
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#59

Post by chinese_water »

patrius wrote:Ma sve je to u redu,ali kako ja da postignem da ne budem "kolateralna steta" tudjeg izbora,jarane???Od ovog sto danas imam,ja sam malo sta birao,skoro nista...
Ako mislis na materijalno stanje ... to se zove nafaka...a od toga On daje koliko hoce i kome hoce... pogledajmo carstva po evropi i americi... kako neki zaista u ovom svijetu uzivaju (ja bih prije rekao "uzivaju")... u parama dok kada pogled bacimo malo prema africi...vidimo jedan abnormalan kontrast... ne... ni to nije slucajno... to je samo da nama otvori oci... da spoznamo ljudsku oholost,sebicnost... dok se neki takmice ko ce vecu zgradu napraviti (jedan od preznaka sudnjega dana...) drugi prave papuce od konca i plasticnih flasa... nemaju sta da jedu... sve je to jednima iskusenje...drugima poruka... mada mi nikad nece biti jasno zasto to bas u toj mjeri... no tako je moralo biti... ( ne znam hoce li se ostali sa mnom sloziti oko ovoga, ali meni sudbina i nafaka nisu iste stvari )
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#60

Post by Ahmmed »

zena wrote:
ja71 wrote:
Znas li, recimo, da je Mars jednom bio pun zivota?
e ovo mi je novo.
bas sam znatizeljan:
Cime podrzavas to "znanje"
:D :D bice opet... :oops:

Aha, krenula sergija, za prvu džamiju na Marsu :)
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#61

Post by patrius »

chinese_water wrote:
patrius wrote:Ma sve je to u redu,ali kako ja da postignem da ne budem "kolateralna steta" tudjeg izbora,jarane???Od ovog sto danas imam,ja sam malo sta birao,skoro nista...
Ako mislis na materijalno stanje ... to se zove nafaka...a od toga On daje koliko hoce i kome hoce... pogledajmo carstva po evropi i americi... kako neki zaista u ovom svijetu uzivaju (ja bih prije rekao "uzivaju")... u parama dok kada pogled bacimo malo prema africi...vidimo jedan abnormalan kontrast... ne... ni to nije slucajno... to je samo da nama otvori oci... da spoznamo ljudsku oholost,sebicnost... dok se neki takmice ko ce vecu zgradu napraviti (jedan od preznaka sudnjega dana...) drugi prave papuce od konca i plasticnih flasa... nemaju sta da jedu... sve je to jednima iskusenje...drugima poruka... mada mi nikad nece biti jasno zasto to bas u toj mjeri... no tako je moralo biti... ( ne znam hoce li se ostali sa mnom sloziti oko ovoga, ali meni sudbina i nafaka nisu iste stvari )
Ko,bolan, kome da otvori oci???Nase su oci,jarane,odavno otvorene,gotovo su nam ispale!!!I sta imamo od toga???Osim "sto nam plamte od svega sto smo vidjeli"!Jesmo li to mi zamorci u tamo "necijem" experimentu?Jarane,"zivot je samo ovaj jedan,nema nista,NISTA!izvan njega".Zvuci mi suludo da se neko s nama tako poigrava.Nemoj mi bogati otvarati oci ako zbog toga ljudi moraju umirati.
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#62

Post by chinese_water »

patrius wrote:
chinese_water wrote:
patrius wrote:Ma sve je to u redu,ali kako ja da postignem da ne budem "kolateralna steta" tudjeg izbora,jarane???Od ovog sto danas imam,ja sam malo sta birao,skoro nista...
Ako mislis na materijalno stanje ... to se zove nafaka...a od toga On daje koliko hoce i kome hoce... pogledajmo carstva po evropi i americi... kako neki zaista u ovom svijetu uzivaju (ja bih prije rekao "uzivaju")... u parama dok kada pogled bacimo malo prema africi...vidimo jedan abnormalan kontrast... ne... ni to nije slucajno... to je samo da nama otvori oci... da spoznamo ljudsku oholost,sebicnost... dok se neki takmice ko ce vecu zgradu napraviti (jedan od preznaka sudnjega dana...) drugi prave papuce od konca i plasticnih flasa... nemaju sta da jedu... sve je to jednima iskusenje...drugima poruka... mada mi nikad nece biti jasno zasto to bas u toj mjeri... no tako je moralo biti... ( ne znam hoce li se ostali sa mnom sloziti oko ovoga, ali meni sudbina i nafaka nisu iste stvari )
Ko,bolan, kome da otvori oci???Nase su oci,jarane,odavno otvorene,gotovo su nam ispale!!!I sta imamo od toga???Osim "sto nam plamte od svega sto smo vidjeli"!Jesmo li to mi zamorci u tamo "necijem" experimentu?Jarane,"zivot je samo ovaj jedan,nema nista,NISTA!izvan njega".Zvuci mi suludo da se neko s nama tako poigrava.Nemoj mi bogati otvarati oci ako zbog toga ljudi moraju umirati.
Ma ne moras mi uopste pricati o pravdi i nepravdi.Pravda nas ceka s one strane rijeke...valja nama preko nje ... a o ovosvjetskoj pravdi... stvarno svasta bih rekao i lanuo... no On je taj mudri i samo On zna zasto... a ti ako imas sredstvo usprotivi se jbg...
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#63

Post by Sogan »

NIN wrote:
chinese_water wrote:
NIN wrote: Ovo ti je dobro.

Eh, sada sta je za mene finalni uzrok iliti inicijacija svega.

Pitanje je jos uvijek nedokucivo, kao u ostalom i svakomu koji misli da misli. U tome i jeste bit potrage za uzrokom koji je svojstven nauci. Za razliku od nje dogma je susta suprotnost i u tome lezi taj problem koji iskri medju individuama koji ZELE da saznaju vise i onih koji su sasvim ZADOVOLJNI onim sto znaju.

Potraga je BIT, druze moj.

Pozdrav...
A sta je sa nama koji ZELE, a sasvim im je jasna uputa koju su dobili od Stvoritelja(DA, FAKAT SMO OGRANICENI NA JEDAN SITNI DIO MOZGA KOJI FUNKCIONISE, UH...OPET TE SLUCAJNOSTI)???Dakle nisam zadovoljan onim sto znam... no iz ove koze ne mogu...Da li mogu doci na Saturn i dokazati da tamo postoji zivot? NE! Da li mogu teziti k tome da to dokazem? DA .Da li je to dokaz da tamo postoji zivot? NE. Dakle rijec zadovoljan koju koristis apsolutno nije na mjestu...Zelja za znanjem i znanje nisu jedno te isto... a mi smo na takvom nivou tehnoloskog znanja da nam druge planete nisu pristupacne i samim tim smo opet ograniceni o saznanjima i spoznaji istih tih planeta. Dakle stotine NASA ne mogu dokazati da postoji zivot tamo gdje nisu napravili isti. Bez obzira na sve pretpostavke do kojih se doslo na osnovu fotografija... zaista...nisu u stanju to dokazati!!! Jer da jesu...vec bi to uradili a nebi u "naucnim" radovima po hiljadu puta koristili rijec mozda,vjerovatno...postoji mogucnost...ne postoji mogucnost dragi moji...postoje hiljade mogucnosti...no samo je jedna prava... uostalom ... znas li kada je dokazano da se okeani medusobno ne mjesaju...cak niti jedna jedina kap ...? A znas li kada je Sveta Knjiga izasla i kada se najbolji prijatelj Musliman smijao tom istom naucniku na njegovom "otkricu"?Znas li da u doba kada se izdala Knjiga... nije postojala takva tehnologija koja bi dokazala tu cinjenicu? Znas li da se nijedna naucna CINJENICA (a vidim slabo znas sta to znaci) ne protivi onome sto je napisano u Knjizi? Odnosno sve do sada DOKAZANE CINJENICE (ne mozda,vjerovatno,moguce...nego definitivno dokazane stvari oko kojih ne postoji vise nijedna polemika na svijetu) se slazu sa onim sto je u Knjizi objavljeno...
Cjenim tvoj koncept i nemam sta da dodam.

Zelim ti uspjesnu potagu za odgovorima do kojih ti je stalo!

Pozdrav...
Kinez, ovo ti iz debate izasao kao pobjednik? :shock:

Ma uzalud im uzrocno-posljedicine veze, princip kauzaliteta, determinacije, varijable, indukcija, dedukcija, kvantitativne i kvalitativne metode, hipoteze, teorije, falisifikacije i verifikacije, diskursi, paradigme... sta je uzrok svih uzroka... ima li zivota na Marsu... potraga jeste BIT... ali jos vise znati lezati na travi sa voljenom osobom i buljiti u te zvijezde, za'ebati nauku i kontati kako je svrha Big banga upravo taj trenutak... jos ako sve zavrsi partijom dooobrog sexa pod vedrim nebom i sa elementima kozne konfekcije u skladu sa fetishom... eto ti i smisla zivota... :thumbup:
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#64

Post by chinese_water »

eh soggy... nigdje ja nisam rekao da zivim po tim principima o kojima sam pricao... :D ... a na temu fetish se jos nisam javio :D No ipak ...to na kraju... sto da ne? hehehee (ali jos vise znati lezati na travi sa voljenom osobom i buljiti u te zvijezde, za'ebati nauku i kontati kako je svrha Big banga upravo taj trenutak... jos ako sve zavrsi partijom dooobrog sexa pod vedrim nebom i sa elementima kozne konfekcije u skladu sa fetishom... eto ti i smisla zivota...)
Ali ipak ebo um koji se nikada ne zapita sta,sto i kako ... a jos vise onaj koji ne pristavi u travi :D
Saraswati
Posts: 1817
Joined: 05/05/2006 11:22

#65

Post by Saraswati »

Sogan wrote:Kinez, ovo ti iz debate izasao kao pobjednik? :shock:

Ma uzalud im uzrocno-posljedicine veze, princip kauzaliteta, determinacije, varijable, indukcija, dedukcija, kvantitativne i kvalitativne metode, hipoteze, teorije, falisifikacije i verifikacije, diskursi, paradigme... sta je uzrok svih uzroka... ima li zivota na Marsu... potraga jeste BIT... ali jos vise znati lezati na travi sa voljenom osobom i buljiti u te zvijezde, za'ebati nauku i kontati kako je svrha Big banga upravo taj trenutak... jos ako sve zavrsi partijom dooobrog sexa pod vedrim nebom i sa elementima kozne konfekcije u skladu sa fetishom... eto ti i smisla zivota... :thumbup:


Amazing :thumbup:
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#66

Post by chinese_water »

Saraswati wrote:
Sogan wrote:Kinez, ovo ti iz debate izasao kao pobjednik? :shock:

Ma uzalud im uzrocno-posljedicine veze, princip kauzaliteta, determinacije, varijable, indukcija, dedukcija, kvantitativne i kvalitativne metode, hipoteze, teorije, falisifikacije i verifikacije, diskursi, paradigme... sta je uzrok svih uzroka... ima li zivota na Marsu... potraga jeste BIT... ali jos vise znati lezati na travi sa voljenom osobom i buljiti u te zvijezde, za'ebati nauku i kontati kako je svrha Big banga upravo taj trenutak... jos ako sve zavrsi partijom dooobrog sexa pod vedrim nebom i sa elementima kozne konfekcije u skladu sa fetishom... eto ti i smisla zivota... :thumbup:


Amazing :thumbup:
Keep it simple... :D
Saraswati
Posts: 1817
Joined: 05/05/2006 11:22

#67

Post by Saraswati »

A kako se tu uklapa partija dobrog saxa? :D
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#68

Post by chinese_water »

pa ja sam napravio sobu sax_fetish :D
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#69

Post by sojka »

Ne vjerujem u sudbinu. Vecina argumenata ima logiku,iza nje stoji prirodni zakon, dakle naucno pokrice. Vjerujem u srecne i nesrecne okolnosti, slucajnosti, ali ne bih je uvrstala u teoriju sudbine.
Sudbina mi djeluje onako pomireno, neproduktivno. Izuzimam kralja Edipa. :-)
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#70

Post by KOGOD KADGOD »

NIN wrote:
chinese_water wrote:
NIN wrote: Ovo ti je dobro.

Eh, sada sta je za mene finalni uzrok iliti inicijacija svega.

Pitanje je jos uvijek nedokucivo, kao u ostalom i svakomu koji misli da misli. U tome i jeste bit potrage za uzrokom koji je svojstven nauci. Za razliku od nje dogma je susta suprotnost i u tome lezi taj problem koji iskri medju individuama koji ZELE da saznaju vise i onih koji su sasvim ZADOVOLJNI onim sto znaju.

Potraga je BIT, druze moj.

Pozdrav...
A sta je sa nama koji ZELE, a sasvim im je jasna uputa koju su dobili od Stvoritelja(DA, FAKAT SMO OGRANICENI NA JEDAN SITNI DIO MOZGA KOJI FUNKCIONISE, UH...OPET TE SLUCAJNOSTI)???Dakle nisam zadovoljan onim sto znam... no iz ove koze ne mogu...Da li mogu doci na Saturn i dokazati da tamo postoji zivot? NE! Da li mogu teziti k tome da to dokazem? DA .Da li je to dokaz da tamo postoji zivot? NE. Dakle rijec zadovoljan koju koristis apsolutno nije na mjestu...Zelja za znanjem i znanje nisu jedno te isto... a mi smo na takvom nivou tehnoloskog znanja da nam druge planete nisu pristupacne i samim tim smo opet ograniceni o saznanjima i spoznaji istih tih planeta. Dakle stotine NASA ne mogu dokazati da postoji zivot tamo gdje nisu napravili isti. Bez obzira na sve pretpostavke do kojih se doslo na osnovu fotografija... zaista...nisu u stanju to dokazati!!! Jer da jesu...vec bi to uradili a nebi u "naucnim" radovima po hiljadu puta koristili rijec mozda,vjerovatno...postoji mogucnost...ne postoji mogucnost dragi moji...postoje hiljade mogucnosti...no samo je jedna prava... uostalom ... znas li kada je dokazano da se okeani medusobno ne mjesaju...cak niti jedna jedina kap ...? A znas li kada je Sveta Knjiga izasla i kada se najbolji prijatelj Musliman smijao tom istom naucniku na njegovom "otkricu"?Znas li da u doba kada se izdala Knjiga... nije postojala takva tehnologija koja bi dokazala tu cinjenicu? Znas li da se nijedna naucna CINJENICA (a vidim slabo znas sta to znaci) ne protivi onome sto je napisano u Knjizi? Odnosno sve do sada DOKAZANE CINJENICE (ne mozda,vjerovatno,moguce...nego definitivno dokazane stvari oko kojih ne postoji vise nijedna polemika na svijetu) se slazu sa onim sto je u Knjizi objavljeno...
Cjenim tvoj koncept i nemam sta da dodam.

Zelim ti uspjesnu potagu za odgovorima do kojih ti je stalo!

Pozdrav...
@NIN kao i ostali koji su se ukljucili.

Iznijeli ste SVOS STAV, iznijeli argumente koji podrzavaju vas stav.

NISTE duzni da ga OPRAVDAVATE vas stav, ili da druge UBJEDJUJETE u njegovu ispravnost .

Ko zeli da nastavi sa dodavanjem argumenata - izvolite, ali ne kao cilj da neko izadje "kao pobjednik".

Oni koji prate diskusiju ce sagledati razlicita misljenja i ZAKLJUCITI KOJI NJIMA NAJVISE IZGLEDAJU KAO LOGICNI I ISPRAVNI.

Izbjegavajmo OSOBNA vrijedjanja i komentare upucene OSOBNO. Ja sam se obratila @NIN par puta da bih mogla da JASNO razumijem njegov stav a i da drugi (kojima nije bas jasan nacin izrazavanja) takodje mogu da razumiju SUSTINU tog stava.

HVALA, nije potrebno dalje "objasnjavanje" osim kao potpora SVOG stava a ne kao POBIJANJE nekog drugog.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#71

Post by KOGOD KADGOD »

Dakle, imamo u sustini, TRI stava do sada izjasnjenih:

1. DA JE SVE NASTALO IGROM SLUCAJA I DA SE ODVIJA SRAZMJERNO OKOLNOSTIMA, TJ. DA NEMA "SUDBINE" U SMISLU POSTOJECEG KONCEPTA NEGO KAO IZUMLJENOG TERMINA DA BI LJUDI LAKSE "SVARILI" STVARNOST.
TAKODJE U OKVIRU OVOG STAVA NAVEDENO JE VJEROVANJE U "SRETNE" I "NESRETNE" OKOLNOSTI KOJE SU ISHOD "SLUCAJA".
OVDJE SE TAKODJE SMATRA DA POCETNI "UZROK" NIJE "PRONADJEN" I DA SE JOS TRAGA.

2. DA POSTOJI SUDBINA, BAZIRANO NA VJERI U BOGA I TOME STO JE ON REKAO DA POSTOJI. NEMA POTREBE ZA RAZJASNJAVANJEM.

3. DA SUDBINA POSTOJI KAO PROCES I KONCEPT U OKVIRU GLEDANJA NA PRVOBITNO (POCETNO) STVARANJE, TJ. DA JE STVARALACKA SILA I INTELEKT KOJA JE NEMATERIJALNA I NESTVORENA SA SPOSOBNOSCU DA DOVEDE BILO STA U POJAVLJIVANJE (STO SE U QUANTUM FIZICI NAZIVA "VAKUUM BESKRAJNOG POTENCIJALA" (KOJI MI NAZIVAMO "BOG", "GOD" "ALLAH" ITD.) SAMIM STVARANJEM "SVEGA" IZ NISTAVILA, STVORILA I POTENCIJAL TJ. MOGUCNOSTI "SVEGA" UKLJUCUJUCI "IZBORE" I "ISHODE" KAO DIO PROCESA MANIFESTACIJE OD "POCETNE TACKE" (TJ. VELIKOG PRASKA) U BESKONACNOST ILI DO EVENTUALNE "POSLJEDNJE TACKE" ("VELIKO PONISTENJE").

PO OVOM SHVATANJU, POCETNI UZROK JE POZNAT, IAKO JOS NIJE U FIZICKOM SMISLU DOKAZAN (OSIM NA NIVOU ISTRAZIVANJA PODATOMSKE FIZIKE I MEHANIKE, KOJI OVISI O DOKAZIMA MATEMATICKE KALKULACIJE RADIJE NEGO "VIDJENJA" JER JOS NE POSTOJI "APARAT" KOJI MOZE DA DOVOLJNO UVECA I OSPOSOBI FIZICKO VIDJENJE PODATOMSKIH DJELICA). DAKLE, SUDBINA JE "ISHOD" IZBORA IZ MORA / POLJA BESKONACNIH MOGUCNOSTI KOJI DOVODI U MANIFESTACIJU ISHOD NAKON IZBORA, TJ "SUDBINU".

Ako ima novih, drugacijih stavova - neka se iznesu, ili neka podrzavaoc svakog stava zasebno iznese daljnje agrumente kao potporu za svoj stav (molim da na pocetku posta jasno izrazite koji stav podrzavate da bi se lakse pratila diskusija).

ONI KOJI PRATE SAMI MOGU DA ZAKLJUCE SA KOJIM SE STAVOM SLAZU.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#72

Post by patrius »

Nemoguce je da potpuni besmisao bude stvarnost(sudbina)!Ako "sudbina" vec moze biti kobna i tragicna,nevjerovatno je da njene zrtve budu uzaludne,kao sto je s nama slucaj.Da li mi zivimo po vlastitom izboru danas? Oni koji su nama "skrojili kapu" odavno su vec iscezli ili zive izvan "sudbine" koju su nam nametli.Pitam se,koji je to vrag s nama da se nikako ne mozemo iskoprcati iz ovog ludila?To sto smo mi klonuli duhom i sto nemamo "muda",nije nasa sudbina,vec nas poraz,koji negiramo nemocnim upiranjem prstom u "visu silu" i "sudbinu".E zato me je sram sto zivim u ovoj i ovakvoj, danasnjoj BIH.Stoput veca sila je nasrnula na Palestinu i Irak(npr.),pa ipak,ti ljudi se bore.Mi smo,jednostavno,neozbiljan narod,podanicka nacija,koja radje bira da bude tudji sluga,za kakav-takav komad hljeba,nego da bude svoj gospodar,pa makar i gladovao...
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#73

Post by KOGOD KADGOD »

NIN wrote:
ja71 wrote:
Znas li, recimo, da je Mars jednom bio pun zivota?
e ovo mi je novo.
bas sam znatizeljan:
Cime podrzavas to "znanje"
ImageFotografije s trenutačno izgubljenog Mars Global Surveyora pokazuju da je unutar posljednjih pet godina površinom Crvenog planeta žuborila voda. To samo znači da tamo najvjerojatnije ima i puno života.

NASA-ina letjelica uočila je promjene na dva zida Marsovih kratera koje je mogla uzrokovati voda, objavio je tim istraživača u novom broju magazina Science.

Godine 1999., MGS je uočio usjeke izdubljene u Marsovim obroncima. Od tada su snimljene tisuće vododerina. Najnovije i najdetaljnije slike nedavno je poslao Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) (see Stunning snaps from the best camera ever sent to Mars).
Mnogi znanstvenici vjeruju da je usjeke izdubila tekuća voda, no ima i onih koji vjeruju da su nastale lavinama ugljičnog dioksida ili rijekama prašine.
Zato jer u njima nije bilo nataloženih ostataka od udara meteoroida, te su vododerine izgledale kao da su nastale prije nekoliko stotina tisuća godina.
No, sada se u vododerinama koje pratio MGS, pojavila aktivnost koja se dogodila u posljednjih nekoliko godina.
Jedna vododerina slikana 2001. godine bila je 2005. ispunjena sa svijetlim materijalom. Slični novi svijetli nanosi pojavili su se 2004. godine na mjestu na kojem ih nije bilo 1999.
Znanstvenici su već ranije potvrdili da voda u dva oblika, kao led na polovima i vodena para, postoji na Marsu, ali se tekuća voda općenito smatra kao nužnost za održavanje života.
U NASA-i su usporedili slike Marsove površine snimljene u razmaku od sedam godina i pronašli postojanje 20 novih kratera, koji su nastali zbog udara svemirskih krhotina te vododerine, koje dokazuju da je niz zidove kratera curila voda.

"Ova promatranja daju najjači dokaz do sada da na površini Marsa još uvijek povremeno teče voda", izjavio je Michael Meyer, šef znanstvenog tima iz Programa istraživanja Marsa.

U svom radu kažu da je, unatoč činjenici da se tekuća voda ne može dugo zadržati na ledenoj površini koja je gotovo bez zraka, jer bi ili isparila ili se smrzla, u zadnjih nekoliko godina vododerinama najvjerojatnije tekla baš voda.

Image
Vododerina ispunjena svijetlim nanosima

To podržava teoriju da tekuća voda na Marsu na nekim mjestima možda postoji vrlo blizu površine i tako može poteći s vremena na vrijeme.

Znanstvenici kažu da površinska voda možda ostaje u tekućem obliku dovoljno dugo da prije smrzavanja niz zid kratera ispere ostatke. Dva nova svijetla depozita dugačka su nekoliko stotina metara široka 30-ak centimetara.

No, drugo moguće objašnjenje razlike između te dvije slike možda se krije u kretanju suhe prašine niz zid kratera.

Znanstvenici su se dugo vremena pitali je li na Marsu i kad bilo tekla voda. Tekuća voda važan je dio jednadžbe života. Na Zemlji nema vrste koja može preživjeti bez vode.

Među planetima Sunčevog sustava samo Zemlja ima gostoljubiviju klimu od Marsa, a neki znanstvenici tvrde da je na Crvenom planetu nekad bilo primitivnog, bakterijskog života.

Prethodne misije otkrile su da je na Marsu nekada bilo obilje vode, no pitanje je ima li još uvijek tekuće vode.

"Uz mnogo drugih otkrića, mogućnost da na površinu Marsa izbija tekuća voda otvara puno pitanja", napisali su znanstvenici.

"Odakle dolazi voda? Kako je mogla ostati tekuća s obzirom na sadašnje i prijašnje uvjete u okolišu? Koliko i gdje ima vode?"

Također se pitaju hoće li se ta voda moći iskoristiti za buduće misije istraživanja Marsa.

Image
Ovaj 24 metra široki krater prvi put je uočen u prosincu 2003. Na slici iz travnja 2001. nije ga bilo.

Te dvije vododerine, smještene su unutar kratera u Terra Sirenum i Centauri Montes na jugu Marsa.

"Oblici tih naslaga u skladu s onim što biste očekivali od vode koja ih nosi sa sobom", dodaje Michael Malin, iz tvrtke Malin Space Science Systems i autor članka. "Račvaju se i lako zaobilaze male prepreke"
Istraživači procjenjuju da je tu isteklo nekoliko bazena vode.

"Po je kao bujica u pustinji", kaže člani straživačkog tima Ken Edgett. "Da ste bili tamo kad se to obrušilo niz zid kratera, vjerojatno biste se poželjeli maknuti".
Prošli mjesec je NASA objavila da je misija Mars Global Surveyora očito gotova jer je nakon desetljeća rada izgubila kontakt s letjelicom, koja je mapirala površinu Marsa, pratila klimu i tražila dokaze o postojanju vode.

Iskon

http://search.nasa.gov/search/search?q= ... put=xml_no_
dtd&sort=dateADALAd1&site=nasa_collection&ie=UTF-8&client=nasa_
production&oe=UTF-8&proxystylesheet=nasa_production
http://curator.jsc.nasa.gov/antmet/mars ... sslife.cfm
http://mars.jpl.nasa.gov/msp98/why.html
http://www.marsnews.com/focus/life/

Ugodno istrazivanje...
[/quote]

NE/POSTOJANJE ZIVOTA, BILO GDJE, NIJE PREDMET DISKUSIJE O SUDBINI.

AKO I POSTOJI ZIVOT U OKVIRU NASEG UNIVERZUMA S OBZIROM DA JE IZVOR TJ. POCETAK POSTOJANJA SVEGA UKLJUCUJUCI "ZIVOT" BILO GDJE, IZ ISTE, JEDNE, TACKE KOJA SE "RASPSLA" U "SVE" KAKO TO MI POIMAMO.

GOVORIMO O SUDBINI KAO POJMU ILI/I ISHODU IZBORA U OKVIRU NASEG UNIVERZUMA (CIJE "KRAJEVE" NISMO JOS NI "OMIRISALI") A CIJI POSTANAK SMO DONEKLE "SHVATILI".
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#74

Post by Shoshana »

Hajd' da se i ovdje utefterim, pa da idem spavat :D

Zapade mi za oko na temi o Srebrenici (cemu tamo zaista nije mjesto) sitna rasprava o bogu i bozjim putevima. Neko rece, "kako je bog mogao dati cetnicima da pobiju one silne ljude", a odgovor slijedi "nije to njima bog dao, bog je ponudio vise opcija, a cetnici su sami izabrali da ubijaju"...

A, meni ne da djavo mira, pa nikako da skontam jesu li to onda i oni pobijeni izabrali da budu pobijeni? Zasto neko ima slobodnu volju a neko drugi nema? (Usput u islamu - tako se bar ucenjaci slozise - postoji slobodna volja).

Ili se, opet, sjetim Al Hallaja kad obilazi raj i pakao pa zapituje:

- "A zasto je ovaj covjek u paklu?"
- "Zato sto je bio veliki gresnik."
- "A, vidi ono dijete u raju, zasto je ono tako malo i nevino izgubilo zivot?"
- " Bog sve vidi i sve zna. To bi dijete u zivotu postalo veliki gresnik, pa mu je bog ovim putem spasio dusu."
Na to se zacu vapaj onog jadnika iz pakla "O, Boze, a zasto si mene pustio da postanem gresnik?"
(Ja bih, da sam bog odgovorila, po naski: "Tako ti grah pao" :D

Postojanje sudbine bi znacilo da je sve unaprijed predodredjeno i da slobodna volja ne postoji. Meni je stvarno tesko povjerovati u takvo nesto, iako ima psiholoskih prednosti "svaljivanje krivice" na sudbinu.

Dakle, ukratko, ja mislim da (u granicama mogucnosti) svak' svoju sudbinu kroji.
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#75

Post by KOGOD KADGOD »

Shoshana wrote:Hajd' da se i ovdje utefterim, pa da idem spavat :D

Zapade mi za oko na temi o Srebrenici (cemu tamo zaista nije mjesto) sitna rasprava o bogu i bozjim putevima. Neko rece, "kako je bog mogao dati cetnicima da pobiju one silne ljude", a odgovor slijedi "nije to njima bog dao, bog je ponudio vise opcija, a cetnici su sami izabrali da ubijaju"...

A, meni ne da djavo mira, pa nikako da skontam jesu li to onda i oni pobijeni izabrali da budu pobijeni? Zasto neko ima slobodnu volju a neko drugi nema? (Usput u islamu - tako se bar ucenjaci slozise - postoji slobodna volja).

Ili se, opet, sjetim Al Hallaja kad obilazi raj i pakao pa zapituje:

- "A zasto je ovaj covjek u paklu?"
- "Zato sto je bio veliki gresnik."
- "A, vidi ono dijete u raju, zasto je ono tako malo i nevino izgubilo zivot?"
- " Bog sve vidi i sve zna. To bi dijete u zivotu postalo veliki gresnik, pa mu je bog ovim putem spasio dusu."
Na to se zacu vapaj onog jadnika iz pakla "O, Boze, a zasto si mene pustio da postanem gresnik?"
(Ja bih, da sam bog odgovorila, po naski: "Tako ti grah pao" :D

Postojanje sudbine bi znacilo da je sve unaprijed predodredjeno i da slobodna volja ne postoji. Meni je stvarno tesko povjerovati u takvo nesto, iako ima psiholoskih prednosti "svaljivanje krivice" na sudbinu.

Dakle, ukratko, ja mislim da (u granicama mogucnosti) svak' svoju sudbinu kroji.
veoma uvidan i inteligentan post.

Sjecas se, ako si pratila, kada smo govorili o tome da svaki nas izbor i ishod izbora utice na cijeli unizerzum indirektno, a na nas, one oko nas i poslije nas direktno.

"Sudbina" postaje sudbina tek NAKON izbora iz beskrajnog mora mogucnosti kao i odluka koji "izbor", iz beskrajnog postojeceg mora izbora cemo "izvaditi" - pa tek kada su se mogucnost i izbor sastavili u ishod - nastaje sudbina (jer pod identicnim okolnostima bismo opet napravili isto, te stoji da je sudjeno pod tim okolnostima). Pogledaj detaljnije u prijasnjem postu.

"Da je pamet do kadije kao od kadije ne bi se ni islo kadiji"

Samo PRIJE odluke imamo sansu ili priliku da se sto bolje informisemo i da donesemo informisan izbor, i kada je proces kompletiran - sudbina (jer sa istom informacijom pod istim okolnostima u isto vrijeme opet bi isto ucinili i ista sudbina bi bila ishod). Ne volim da ponavljam, ali ocito nije podrobno procitano, nema veze.
Ovo je neophodno razumjeti da bi razumjeli ono sto dolazi (u vezi tvog komentara).


Dalje:

Takodje stoji da su nase okolnosti, nasi izbori ovisni i posljedica izbora onih prije nas...

Posto se svi ishodi izbora preplicu, uticu na sve uzajamno (kao kada kamen padne u vodu pa se sire valovi, sto dalje sve slabiji).

Kada je zavrsen ii svjetski rat, kakve su KOLEKTIVNE izbore odabrali oni prije nas?
-Da vjeruju u komunisticke ideje "bratstva i jedinstva" bez vjere u Boga, ili
-da se odupru tom konceptu na neki nacin, npr, "prihvatamo to "ujedinjenje" pod uslovom da se nasa vjera ne mora "poreci" da bi se moglo uspjeti u SFRJ, kao i to da se ostavi sloboda vjerovanja za sve - ko hoce ateizam - bujrum, ko vjeruje - bujrum".
(postojala je "sloboda" vjerovanja, ali ako si u partiji moras se odreci vjerovanja, a ako nisi - nemas sanse dostici neki visi polozaj makar bio genije).

I sta su vecina onih prije nas izabrali? - Znamo.
I, izgledalo je pametno tada. Sa vise znanja vise informisanosti, mozda bi izabrali drugacije, - ali i kada bi ponovo se nasli u istom vremenu i pod istim okolnostima i sa istim ne/znanjem i ne/informisanoscu - opet bi isto bilo.

Govorili smo o tome kako je slobodna volja velika odgovornost, jer kada pravimo izbor moramo se dobro zamisliti kako ce ishod uticati ne samo na nas, nego i one oko nas kao i POSLIJE nas...

I, kao sto ce buduce generacije imati koristi ili stete od ishoda NASIH izbora danas, tako i mi neophodno smo osjetili stete i koristi izbora onih prije nas... Sto na uzem nivou, sto na sirem, kolektivnom nivou...

Muslimani su se opustili, povjerovali da je to bratstvo "stvarno" dok su se neki drugi "pripremali" za vrijeme promjene jer su ih tome uclili oni prije njih... i muslimane je zateklo "nespremne" jer se oni prije nas nisu dovoljno potrudili da nam pretstave stvarnost iz straha za svoje poslove i polozaje (za koje su morali da se odreknu i vjere), a sjecamo se kako se u skolama iz djece "izvlacilo" ko ima Qur'an / Bibliju u kuci i kod cije se kuce odrzava vjerski obred - da bi se "provjerila" lojalnost onih u partiji...

Nije onaj pobijeni narod "izabrao" da ih se pobije - nazalost, ishod izbora onih prije nas, nas je "sustigao" kao sto ce nase pogresne odluke sustici one poslije nas, kao i dobre koristiti onima poslije nas...

Sve je povezano na nivou koji nije neposredno ocit.. nismo mi krivi za one prije nas, ali je cinjenica da ce nasi kolektivni kao i individualni izbori uticati na one poslije nas koji "nece biti krivi" za nase greske...

Zato je vazno kakve izbore iz Bozijeg mora mogucnosti svako od nas izabere - jer oni nece uticati samo na nas nego mnogo dalje gdje mi i ne gledamo - jer "vazno"je da nama odgovara trenutno, a za one koji dolaze - neka sami deveraju sa posljedicama...

SA SLOBODNOM VOLJOM DOLAZI I VELIKA ODGOVORNOST.

Ne mozemo praviti izbore (jer volimo da imamo slobodnu volju a ne da nam Bog za nas "bira") bez uzimanja u obzir drugih osim sebe - a ocekivati da Bog "izbrise" ishode nasih izbora. Onda bi to bilo "mijesanje" u i negiranje "slobodne volje".
Post Reply