Stvarni razlog nenapredovanja?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
apsidejzi
Posts: 8235
Joined: 25/05/2013 23:49

#1 Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by apsidejzi »

Ja vec odavno imam teoriju o tome zasto stvari ne napreduju na balkanu generalno (a posebno u BiH). Svjestan sam naravno da je nacionalizam suplja prica, jer nacionalizam ne moze objasniti nenapredovanje u "etnicki cistijim sredinama". U hercegovini nema srba i bosnjaka da koce, kao sto u banjaluci ne koce hrvati i bosnjaci a tuzla i zenica ne bi trebali biti pod uticajem srba i hrvata. Ali ipak, ni jedna od ovih regija ne napreduje. Pokusavao sam to objasniti neposobnosci, korupcijom, nepotizmom ali sva ta objasnjenja su onako... kroz maglu. Nije tacno da mi nemamo pametnih ljudi i da su svi korumpirani i da svi zele drzavi lose i da svi gledaju kako ukrasti. Naravno, da je veliki broj takvih ali njihov uticaj nije toliko veliki.

Onda sam nadosao na ideju da ovakvo ponasanje na sve tri strane moze biti objasnjeno iskljucivo kroz kriminal. Trgovina drogom i oruzjem te generalno kriminal uz podrsku vladajucih struktura. Generalna nezainteresovanost za drzavotvornoscu nego je fokus na licnom bogacenju kroz neki kriminal. Velike kolicine droge ulaze u Evropu a proizvodi se u Meksiku. Mnogo je lakse brodom je dovesti do neke luke u Jadranu (Albanija na primjer), i onda kopnenim putem preko Srbije i BiH do granice. Tu imas samo jednu granicu da prodjes i usao si u EU. Idealna ruta za put droge pod blagoslovom vlasti. Svako se moze ugraditi.

Ja vec odavno imam tu ideju ali naravno bez dokaza. Sve do danas i OVOG clanka. Bivsi ministar sigurnosti Mektic kupio stan od svog "savjetnika" koji je pao u policijskoj akciji "Transporter" u Novembru prosle godine. Sta je radio? Prevozio tone i tone kokaina.

I to objasnjava zasto "nacionalisti" nece funkcionalnu BiH. Nikome od njih ne odgovara funkcionalna drzava jer tad ce morati raditi. Sad samo klimaju glavom da je OK prevesti kamion droge kroz moju teritoriju. Policija te nece zaustavljati. Meni licno ovo daje odgovor na mnoga "misteriozna" desavanja gdje se vecina stvari moze objasniti kroz puteve droge ali i ostalih kriminala.

Zamisli da je ministar sigurnosti (bio to Mektic ili Radoncic nebitno) ima za najboljeg jarana nekoga ko je osumnjicen za trgovinu tona i tona kokaina. Naravno da tu nisu cista posla. Naravno da ce slucajevi poput Dzenana Memica ili Davida Dragicevica biti zataskani. Ova vijest promice izmedju redova ali ustvari otkriva sustinski problem ovog drustva. Kriminal je vlast. Opozicija = pozicija = vlast = kriminal. Uopste nema formalnog sistema vladavine zakona. Imas kriminalni sistem koji je podijeljen izmedju razlicith partija gdje se niko nikome ne mijesa u njegov reon. Kladionicarski lobi, turisticki lobi, droga, oruzje. Neki dan citam izvjestaj svedske policije gdje otkrivaju da je vecina pucnjava koje lokalne bande odrade, izvrseno sa oruzjem iz bivse jugoslavije. Ko je dovezao jugoslovensko oruzje (pistolje i automate) u Svedsku?

Mislim, nisam ja naivan pa da sam "tek sad to shvatio", ali sad je u javnost izasla konkretna veza izmedju vladajuce i kriminalne strukture. Ti mali zupcanici u globalnom biznisu droge u kojoj je veliki broj ljudi zivi u patnji da bi mali broj ljudi imao iznimno bogastvo. Ja neki dan napisah na temi "Poskupljenja" kako su ove cijene sa gorivom zapravo posljedica globalizacije i da se mi takmicimo sa njemcima, svedima, belgijancima te da su oni spremniji da plate skuplje od nas. Napadose me kako se mi ne mozemo s njima porediti jer su oni bogatiji od nas. Pa evo ti razlog zasto su oni bogatiji od nas. Zbog ovih gladnih ociju koji ce prodati boga oca samo da ono ima najnoviji kic. Ovi lopovi sto kupuju jahte i nekretnine po svijetu propustajuci drogu u EU, a budale nisu ni svjesni da kradu sami od sebe.

Isto to su radili ruski oligarsi i sad im sve zaprijenise. Nit je ruski narod vidio te pare, nit ih oligarsi sada imaju. Samo se narod tada patio a i sada se pati a ovi sitni misevi nikada nikakve koristi nisu imali od njih. Koja kratkovidnost. Svih politika. Nije samo da su srbi kratkovidi, Svi su. Umjesto da te pare ulazu da se pravi veci i bolji autoput od kojeg ce i oni imati koristi, stoka sitnog zuba povecava broj nula na nekom imaginarnom racunu kojeg ce opet neki englez zaplijeniti kad odluci tako. Nit ce narod vidjeti te pare, nit ce ovi kreteni vidjeti iste.

jbg, izvinjavam se na dugom postu, dirnula me ova vijest gdje ne treba :D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#2 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by tranquil »

Pa ima tu i te kako istine.

Normalno, ne bih totalno otpisao nacionalizam, on je samo dio šire slike. Retorika nacionalizma je samo paravan pod kojim se namjerno koči, i to ne samo u sredinama kao što je Mostar, ili na državnom nivou, nego i u jednonacionalnim sredinama, gdje su utaboreni isti ljudi, i gdje se prodaje ista priča - dok je stvarni razlog kočenja naravno zaštita vlastitih kriminalnih interesa, koji cvjetaju u ovom status quo.

Nedavno sam, slično tebi, čitao nešto što je meni otvorilo oči. Radilo se o nekim statistikama kriminala, uglavnom vezan za trgovinu ljudima, u istočnoeuropskim zemljama koje su članice EU. Te zemlje služe kao tranzit prema zapadnoj Europi, i neki brojevi su bili prilično visoki i meni neshvatljivi.

Ono što nisam shvatao je kako to da mi nemamo taj problem više izražen, jer imamo sličnu poziciju, i manje uređen sistem nego te zemlje, što nas čini idealnim za ovakav kriminal.

Onda mi je svanulo da se taj problem vjerovatno događa, i razlog zbog kojeg ga ne vidimo, je jer nam još uvijek promiče ispod radara. Jednostavno nemamo dovoljno mehanizama da to uopšte prepoznamo, a kamoli spriječimo. Uz to, žrtve su mahom ljudi, žene, djevojčice iz istočnih, još gorih zemalja, ne nestaje niti biva prodavano glasačko tijelo onih koji mogu to zaustaviti, pa je problem dijelom nevidljiv i zbog nedostatka volje da se riješi. Možda je neko ko je trebao jače pokrenuti neku akciju, jednostavno "povoljno dobio stan".

Mi nismo ni pametniji ni moralniji ni sposobniji od ostalih zemalja EU. Mi jednostavno vjerovatno nismo ni svjesni da se u našoj zemlji možda dešavaju veliki zločini - i obično ne nad našim građanima, pa svi gledaju na drugu stranu.

I ovo je naravno samo moje nagađanje, nemam nikakvog dokaza za bilo šta navedeno, ali imam osjećaj da ćemo jednog dana čitati o ovome, nažalost vjerovatno prekasno.
Piaty
Posts: 5690
Joined: 01/12/2020 00:58

#3 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Piaty »

Pa naravno da nije nacionalizam. To je suplja da bi se samo pricalo da je to, a ne nesto drugo. Zao mi je sto narod pusi te fore.
Jedan nacionalista ne bi bio nacionalista kada bi radio sve to sto si nabrojao. On bi, prije svega, morao da mrzi svoju naciju da bi sve to radio ili bio spreman uraditi.
Drago mi je da ima ljudi koji razmisljaju tako.

Po meni je problem mnogo dublji. Ali za "provodjenje" tog kriminala se moraju ispuniti odredjeni preduvjeti. Hocu reci, ako je kriminal kod nas nastao tek tako sam od sebe, onda bi prvi odgovor na to bio genetika jer je tako najlakse ("ima nesto u nama sto nas tjera da prodamo vlastitu mater" i slicne price).
Tako da se ne radi o tome.

Po meni se radi o fenomenu balkanizma, ali ne o stereotipu koji je vladao u diskursu Zapadnih zemalja nego donekle o stvarnom fenomenu. Hocu reci, pitanje je da li je to uopce stereotip, a ako jeste stereotip, do koje je mjere tacan i kako se stvorio?
Ako prihvatimo da je to balkanizam, onda moram reci da izmedju naroda i vlasti stoji znak jednakosti i da je takav odnos i stanje naroda u takvom drustvu jednostavno prihvatljivo za taj isti narod koji zivi na ovim prostorima.
Da je to tako, najbolje se da vidjeti na izborima gdje vecina naroda mazohisticki zaokruzi one koji godinama/decenijama vladaju nad njima.

Sve je posljedica stalnih drustvenih previranja, kriza i ratova na prostoru cije je stanovnistvo religijski i nacionlno (etnicki) heterogeno.
Npr. stvaranjem nezavisnih drzava devedesetih nije doslo do stvarne demokratije jer demokratska tradicija nije postojala ili ako je postojala, nakon 50 godina komunizma je morala izumrijeti. Zato nismo imali Vaclava Havela npr. vec smo imali reformirane "nacionaliste" i "demokrate" iz redova "komunista" (sve sam ih morao stavit pod navodne znake).

Rjesenje je u jakom integracijskom procesu u EU i nista drugo.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#4 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by tranquil »

Ma nije to samo do Balkana. Svaka zemlja ima više ili manje iste probleme sa kriminalom i korupcijom, samo je odgovor naše države na to slab zbog specifičnih dešavanja zadnje tri decenije i kusur, tako da je to uzelo maha, i korupcija je od "uobičajenog problema za sve zemlje" u BiH postala "način života svh u zemlji".

Svaka zemlja ima korupciju. Samo u BiH, korupcija ima zemlju.
Piaty
Posts: 5690
Joined: 01/12/2020 00:58

#5 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Piaty »

Pa rekao bih jeste do Balkana jer da nije onda bi postojao i termin Zapadnizam ili kako vec, ali tog termina nema. Odakle "Balkanische schweine" i kako nastaju stereotipi, pitam se. Sa kojih pozicija moci neko skuje neki termin za drugoga i odakle mu ta moc? Samo hocu reci da mi nismo uopce nevini u toj prici.

Naravno, covjek je covjek i ja sam, kao i ti, spomenuo specificna desavanja samo sto ja nisam rekao da "desavanja" traju tri decenije vec traju stoljece i pol.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#6 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by tranquil »

Pa ako uzimamo u obzir drevnu historiju, ta dešavanja su se dešavala u svim zemljama, tokom cijele historije, samo su na zapadu uspjeli naći način da u zadnje vrijeme to malo neutralizuju, da izađu iz ciklusa, a opet je pitanje da li je to i koliko privremeno.

Jeste, bili smo ujebani recimo 1945., ali kao i npr. Njemačka, ili Japan, i kao veći dio Europe. I onda smo se digli, i mi i Njemačka, Francuska, Japan, Velika Britanija. Živjeli smo u zemlji koja je ojačala toliko da je 80-ih bila neki faktor, dobro se živjelo uprkos socijalizmu, 1984. godine smo bili domaćini olimpijskih igara, normalno nismo bili ni Britanija ni Njemačka ni Japan, ali je tadašnja država imala dobar uticaj i značaj, uzevši u obzir njenu veličinu.

I onda smo opet propali, a svijet je nastavio svojim tokom, bez nas. To su ta konkretna dešavanja o kojima pričam, i o konkretnoj ekipi koja se tada ustoličila, i koja se nije puno promijenila za ove 3 decenije. To je ta ekipa koja je srž ove teme, od apsidejzijevog posta, preko svakog komentara. Nisu oni prokletstvo, nego paraziti i štetočine.

Ako smo jednom sami (bez da smo bili dio veće imperije) uspjeli da napravimo da nam bude dobro, i to čak u sistemu koji nije baš u prijateljskim odnosima s biznisom, znači da nismo nesposobni. Samo nam je historija podijelila takve karte i takve lidere da smo trenutno mi donji.

U ranijem postu sam napisao da nismo ništa sposobniji od ljudi iz drugih zemalja istočne Europe, ali nismo ni nesposobniji, barem nismo rođeni takvi, nego se samo dosta nas nauči da budu takvi. A sve što se nauči, da se ispraviti, tako da ne smatram naš problem nerješivim balkanskim proklestvom, samo dugoročnim teškim problemom koji je uništio nekoliko generacija.

"Samo" :lol:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10974
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#7 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Prpa.ba »

Mi nismo imali svoju drzavu od 1463 do 1992, a nije ni da smo prije bili napredniji. U dobu kad su dvorske domacice u Engleskoj biljezile troskove nabave hrane, kod nas se cijeli dvor sastao da otkucaju A4 povelju i to nabadajuci. :lol:

U dobu kad su se gradila trgovacka carstva na zapadu, mi smo morali drzati granicu sultanu da bi on serbez mogao jebavati konkubine na Bosforu.

Industrijalizacija nam pocela krajem 19 stoljeca, napravili nam turci pivaru. To nam je otprilike i institucija koja najduze funkcionise. :lol:

Nismo zaradjivali, nismo ucili, nemamo skoncentrisano staro bogatstvo, nemamo institucije u koje iko vjeruje jer imaju bilo kakvu tradiciju, historiju i ono sake jada sto smo uspjeli obrazovati su nam brisali turci, komunjare i srbi u vise navrata.

Dobro mi ikako.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24804
Joined: 08/09/2005 20:08

#8 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Haris.ba »

Prpa.ba wrote: 20/06/2022 18:31 Mi nismo imali svoju drzavu od 1463 do 1992, a nije ni da smo prije bili napredniji. U dobu kad su dvorske domacice u Engleskoj biljezile troskove nabave hrane, kod nas se cijeli dvor sastao da otkucaju A4 povelju i to nabadajuci. :lol:

U dobu kad su se gradila trgovacka carstva na zapadu, mi smo morali drzati granicu sultanu da bi on serbez mogao jebavati konkubine na Bosforu.

Industrijalizacija nam pocela krajem 19 stoljeca, napravili nam turci pivaru. To nam je otprilike i institucija koja najduze funkcionise. :lol:

Nismo zaradjivali, nismo ucili, nemamo skoncentrisano staro bogatstvo, nemamo institucije u koje iko vjeruje jer imaju bilo kakvu tradiciju, historiju i ono sake jada sto smo uspjeli obrazovati su nam brisali turci, komunjare i srbi u vise navrata.

Dobro mi ikako.
I onda pogledas Jevreje...
apsidejzi wrote: 20/06/2022 13:50 , izvinjavam se na dugom postu, dirnula me ova vijest gdje ne treba :D
Procjena je bila da droga na domacem trzistu u Sarajevu godisnje odradi pola milijarde KM. Probaj da uvezes zvake u toj kolicini pa ces vidjeti kako drzava funkcionise.
Nesbo
Posts: 10
Joined: 30/04/2022 10:07

#9 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Nesbo »

Prpa.ba sve objasnio i naveo odlične razloge :thumbup: i plus što tuđe govno uvijek miriše, drugi su bolji (traže se izgovori samo da se nesto ne uradi)....
A što se Jevreja tiče, da im nije bilo holokausta u drugom svjetskom ratu, oni bi bili ko Arapi, samo prevaranti, trgovci i kamatari, po čemu su i prije bili poznati.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10974
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#10 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Prpa.ba »

Haris.ba wrote: 20/06/2022 18:33 I onda pogledas Jevreje...
Neozbiljno je u ovom kontekstu uopce spomenuti, kamoli pogledati Jevreje zajedno s Bosnjacima.

Jedni dali mislioce i oceve vecine modernih ideologija, prekucali kapitalizam prije nego je i zavladao svijetom a usput poklopili i komuniste.

Drugi se u 21. stoljecu uzbudjuju ako neko od turista slucajno pokudi cevap kao najvece dostignuce carsije.

:mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24804
Joined: 08/09/2005 20:08

#11 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Haris.ba »

Prpa.ba wrote: 20/06/2022 20:33
Haris.ba wrote: 20/06/2022 18:33 I onda pogledas Jevreje...
Neozbiljno je u ovom kontekstu uopce spomenuti, kamoli pogledati Jevreje zajedno s Bosnjacima.

Jedni dali mislioce i oceve vecine modernih ideologija, prekucali kapitalizam prije nego je i zavladao svijetom a usput poklopili i komuniste.

Drugi se u 21. stoljecu uzbudjuju ako neko od turista slucajno pokudi cevap kao najvece dostignuce carsije.

:mrgreen:
Ali, pogledaj sta je razlog tome. Jesu oni imali drzavu, institucije? Sta je razlog njihovog uspjeha. O tome ja pricam.

Evo, i na ovoj temi ih prozivaju prevarantima, trgovcima i kamatarima.
kakotisesvidja
Posts: 422
Joined: 15/06/2022 14:44

#12 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by kakotisesvidja »

za politicare i ove na vlasti naravno da je kriminal razlog ne ulaska u eu dok je za obican narod vecinom obrazovanje tj nedostatak istog
dovoljno je vidjeti ko podrzava nacionalne stranke na svim stranama i sve je kristalno jasno

sebija heroina
onaj tamo negdje u vukojebini se kune u dodika sto mu je asfaltirao 5 metara puta a isto tako i ante neki iz hercegovine
nacionalizam je tu dodatna oprema
User avatar
Quaresma
Posts: 6692
Joined: 19/07/2010 16:37

#13 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Quaresma »

stvarni razlog nenapredovanja je narod.

dopustili smo sebi da nam otvaranje trotoara, jednog sloja afalta, par novih kontejnera bude veliki dogadjaj i uz sve to, vatromet po danu.


ono sto mene najvise interesuje pored tolikog broja nezaposlenih nigdje protesta, negodovanja. bas kao da nemamo problema s time.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18229
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#14 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by GandalfSivi »

Na osnovu cega napredovati, koji nam je comparative advantage? Ima par firmi koje su competitive na malo vecem trzistu i one daju dosta bolje uslove zaposljenja, ali ih je premalo da povuku drzavu naprijed. Za sve ostalo nemas osnovnog kapitala, a to ti je ljudski kapital. Nemamo niti jedan fakultet medju barem 1500 prvih na svijetu. Ljudi ulazu u obrazovanje, pracenje modernih tehnologija i tokova, a kod nas je jos uvijek glavna dilema da li ograniciti izvoz ogrijevnog drveta.

Pa onda na to dodaj ylomaznu administraciju koja pojede sve, pa onda korupciju, pa komplikovani drzavni ustroj…
User avatar
Haris.ba
Posts: 24804
Joined: 08/09/2005 20:08

#15 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Haris.ba »

Quaresma wrote: 20/06/2022 21:33

ono sto mene najvise interesuje pored tolikog broja nezaposlenih nigdje protesta, negodovanja. bas kao da nemamo problema s time.
Pa mozda i nema nezaposlenih. :D
Vecina nezaposlenih su na listi zbog zdravstvenog. Ukini taj uslov da se ne mora ici na biro - dobice se stvarna cifra nezaposlenih.
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#16 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by klaki »

Haris.ba wrote: 20/06/2022 21:15
Prpa.ba wrote: 20/06/2022 20:33

Neozbiljno je u ovom kontekstu uopce spomenuti, kamoli pogledati Jevreje zajedno s Bosnjacima.

Jedni dali mislioce i oceve vecine modernih ideologija, prekucali kapitalizam prije nego je i zavladao svijetom a usput poklopili i komuniste.

Drugi se u 21. stoljecu uzbudjuju ako neko od turista slucajno pokudi cevap kao najvece dostignuce carsije.

:mrgreen:
Ali, pogledaj sta je razlog tome. Jesu oni imali drzavu, institucije? Sta je razlog njihovog uspjeha. O tome ja pricam.

Evo, i na ovoj temi ih prozivaju prevarantima, trgovcima i kamatarima.
Skola brate
Skolovanje

Uvijek su bili medju najskolovanijim ljudima

Znate ono zlatno doba islama? E to je bilo kada je vladala struja u islamu koja je fokus stavljala na nauku, ucenje i obrazovanje...

Mi da bi igdje dospjeli na duze staze prvo moramo to urediti. Ojacati skolstvo :)
Quaresma wrote: 20/06/2022 21:33 stvarni razlog nenapredovanja je narod.

dopustili smo sebi da nam otvaranje trotoara, jednog sloja afalta, par novih kontejnera bude veliki dogadjaj i uz sve to, vatromet po danu.


ono sto mene najvise interesuje pored tolikog broja nezaposlenih nigdje protesta, negodovanja. bas kao da nemamo problema s time.
A i ovo. Mentalitet nam je haos. Milion puta bio u situaciji da svi nesto kao hvale, a ja ispadnem "hejter" jer govorim da se radi gluposti radujemo. Ljudi se raduju i kupuju poklone kada neko uradi nesto sto mu je jebeni opis posla, kao da se zrtvovao da to uradi a nije duzan.

Mora uvijek bolje i efikasnije.... I svako mora da radi svoj dio posla nemamo discipline, muljatori smo i lazovi, veoma neposteni i neradnici (cast izuzecima). Jednim dijelom krivim i komunizam za takav "mindset". Iste probleme imas i u ostalim ex-commi drzavama
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40716
Joined: 29/06/2011 23:39

#17 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by dječak sa šibicama »

Nesbo wrote: 20/06/2022 19:00 Prpa.ba sve objasnio i naveo odlične razloge :thumbup: i plus što tuđe govno uvijek miriše, drugi su bolji (traže se izgovori samo da se nesto ne uradi)....
A što se Jevreja tiče, da im nije bilo holokausta u drugom svjetskom ratu, oni bi bili ko Arapi, samo prevaranti, trgovci i kamatari, po čemu su i prije bili poznati.
Kakav glup post, otidji malo do Izraela pa pogledaj kako genijalci od pustinje napravise raj na zemlji.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40716
Joined: 29/06/2011 23:39

#18 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by dječak sa šibicama »

Haris.ba wrote: 20/06/2022 22:41
Quaresma wrote: 20/06/2022 21:33

ono sto mene najvise interesuje pored tolikog broja nezaposlenih nigdje protesta, negodovanja. bas kao da nemamo problema s time.
Pa mozda i nema nezaposlenih. :D
Vecina nezaposlenih su na listi zbog zdravstvenog. Ukini taj uslov da se ne mora ici na biro - dobice se stvarna cifra nezaposlenih.
Pa ako su zaposleni, zasto nemaju zdravstveno. Malo mozak ukljuciti, ne treba ti biro za zdravstveno osiguranje ako radis regularno.

Ta prica o radu na crno je smijesna, ne moze toliko ljudi raditi na crno koliko ih je na birou. Jesmo supak ali nismo africka banana drzava pa da moze.

---

Nema protesta jer kod nas vecina gradjana ne osjeca nelagodu zbog kriminala, kod nas vecina gradjana kad prica o kriminalu politicara, tajkuna, poduzetnika ne prica to sa dozom osude nego "joj sto ja ne mogu tako".

Previse je takvih mufljuza, a premalo onih koji su iskreno protiv kriminala. Mufljuz samo gleda gdje ce nekoga zajebati, potplatiti, smuljati, pa mu i odgovara sistem kakav je u Bosni.
Last edited by dječak sa šibicama on 20/06/2022 22:59, edited 1 time in total.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#19 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by zijancer »

Ovdje uopste ne postoji zdrava privatna poslovna tradicija, firme koje se grade generacijama. Zadnje sto je viđeno su državne firme zaglavljene u samoupravljackim ćorsokacima ili konačno rastočene najezdom lopova.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24804
Joined: 08/09/2005 20:08

#20 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Haris.ba »

klaki wrote: 20/06/2022 22:52 Skola brate
Skolovanje

Uvijek su bili medju najskolovanijim ljudima

Znate ono zlatno doba islama? E to je bilo kada je vladala struja u islamu koja je fokus stavljala na nauku, ucenje i obrazovanje...

Mi da bi igdje dospjeli na duze staze prvo moramo to urediti. Ojacati skolstvo
Ma nije skola ko skola, ni obrazovanje ko obrazovanje. Pa imamo i mi danas pristup evropskim vrhunskim skolama, i talentovanog ce primiti. Znam ja jednog iz moje generacije. Na Harvard uletio bez problema.

Stvar je da kazem kulturoloska. Nema kod Jevreja da nepismenog u familiji ista pitaju. Tako i je i u drustvu. Ima izuzetaka, ali neki stepen meritokratije se zna. To ne znaci da nema nepotizma. Familijarno se rjesava nezaposlen. Ali, kada trebaju ozbiljne stvari - tad je daj skolovana. Ono, drag si mi sine, ali lijecim se kod onoga sto ce me izlijeciti.

Mi jos nismo dosli na taj stepen. Hocemo li? Ne znam.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24804
Joined: 08/09/2005 20:08

#21 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Haris.ba »

dječak sa šibicama wrote: 20/06/2022 22:58
Pa ako su zaposleni, zasto nemaju zdravstveno. Malo mozak ukljuciti, ne treba ti biro za zdravstveno osiguranje ako radis regularno.

Ta prica o radu na crno je smijesna, ne moze toliko ljudi raditi na crno koliko ih je na birou. Jesmo supak ali nismo africka banana drzava pa da moze.

---

Nema protesta jer kod nas vecina gradjana ne osjeca nelagodu zbog kriminala, kod nas vecina gradjana kad prica o kriminalu politicara, tajkuna, poduzetnika ne prica to sa dozom osude nego "joj sto ja ne mogu tako".

Previse je takvih mufljuza, a premalo onih koji su iskreno protiv kriminala. Mufljuz samo gleda gdje ce nekoga zajebati, potplatiti, smuljati, pa mu i odgovara sistem kakav je u Bosni.
Pa odakle povecanje zaposlenih za vrijeme Novalica? :D

Pritislo se zakonski i procedurama da se ono sto je bila tzv. siva ekonomija proknjizi. To neko misli da je stvoreno 100.000 radnih mjesta?
“Danas smo bogatiji za više od 7 milijardi KM, jer smo zatekli BDP od 17,83 milijarde, a sada je on veći od 25 milijardi maraka. Broj zaposlenih u poređenju na mandat prethodne Vlade povećali smo za 57 hiljada
https://business-magazine.ba/2022/05/21 ... iljada-km/

A ovo drugo se slazem.
DebelinJoe
Posts: 1613
Joined: 03/03/2021 20:06

#22 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by DebelinJoe »

Društvo zasnovano na kastinskom sistemu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66037
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by _BataZiv_0809 »

Svedska perspektiva BiH, zanimljivo...
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#24 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by klaki »

Haris.ba wrote: 20/06/2022 23:08
klaki wrote: 20/06/2022 22:52 Skola brate
Skolovanje

Uvijek su bili medju najskolovanijim ljudima

Znate ono zlatno doba islama? E to je bilo kada je vladala struja u islamu koja je fokus stavljala na nauku, ucenje i obrazovanje...

Mi da bi igdje dospjeli na duze staze prvo moramo to urediti. Ojacati skolstvo
Ma nije skola ko skola, ni obrazovanje ko obrazovanje. Pa imamo i mi danas pristup evropskim vrhunskim skolama, i talentovanog ce primiti. Znam ja jednog iz moje generacije. Na Harvard uletio bez problema.

Stvar je da kazem kulturoloska. Nema kod Jevreja da nepismenog u familiji ista pitaju. Tako i je i u drustvu. Ima izuzetaka, ali neki stepen meritokratije se zna. To ne znaci da nema nepotizma. Familijarno se rjesava nezaposlen. Ali, kada trebaju ozbiljne stvari - tad je daj skolovana. Ono, drag si mi sine, ali lijecim se kod onoga sto ce me izlijeciti.

Mi jos nismo dosli na taj stepen. Hocemo li? Ne znam.
To je ono nase "ma jebo njega sta zna papak" i slazem se da je veliki kulturoloski problem...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24804
Joined: 08/09/2005 20:08

#25 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Haris.ba »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

https://www.klix.ba/vijesti/dijaspora/u ... /220620141
On je kazao da se želi "zahvaliti" sugrađanima koji žive u Austriji jer ih se poslije toliko molbi i apela za izbore registrovalo samo 350. od mogućih 95.000.
Post Reply