Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#26 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by Truba »

Uskracujes sebi a bil ljudima oko sebe a kojima zivis

Meni inace nista ne treba

Ali pogotovo mi ne treba suplja onih koji laptop dobiju od sestre mobitel od brata pola stana ostavinskom od babe drugu polovicu donese supruga i onda na kea kupe kola od 30000 a po 15 godina rade u sipi ko momak i cura

Jebote to
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#27 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by JohnnyS »

geralt wrote: 14/07/2021 11:20
TheHound wrote: 14/07/2021 11:16 Pa i ako potrosis ono sto imas onda ih vise nemas i moras cekati platu. Plus sto ti prodje par godina dok skupis za nesto da kupis.
Bolje i to nego zivjeti sa teretom i stresom duga za vratom. Ja sam dva mjeseca zivio sa dnevnim boravkom u kojem je jedini namjestaj bio dusek na napuhavanje, ali sam mirnije spavao nego da sam uzeo kredit da ga opremim. Opet se sve na kraju kupilo sto se trebalo kupiti.

Svakom njegovo. Ja opet mirnije spavam na kauču na kredit nego na dušeku. Otplatit će se, a ako ostanem bez posla ima ga prodati. Opet sam u međuvremenu bio na mekšem.
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#28 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by zrakomlat »

Black swan wrote: 14/07/2021 11:23 Uskracujes sebi a bil ljudima oko sebe a kojima zivis

Meni inace nista ne treba

Ali pogotovo mi ne treba suplja onih koji laptop dobiju od sestre mobitel od brata pola stana ostavinskom od babe drugu polovicu donese supruga i onda na kea kupe kola od 30000 a po 15 godina rade u sipi ko momak i cura

Jebote to
:D :thumbup:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#29 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by zijancer »

geralt wrote: 14/07/2021 11:20
TheHound wrote: 14/07/2021 11:16 Pa i ako potrosis ono sto imas onda ih vise nemas i moras cekati platu. Plus sto ti prodje par godina dok skupis za nesto da kupis.
Bolje i to nego zivjeti sa teretom i stresom duga za vratom. Ja sam dva mjeseca zivio sa dnevnim boravkom u kojem je jedini namjestaj bio dusek na napuhavanje, ali sam mirnije spavao nego da sam uzeo kredit da ga opremim. Opet se sve na kraju kupilo sto se trebalo kupiti.
kapa dole
ne mogu vjerovati da još ima potpuno neopterecenih
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#30 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by arman1 »

Kao dijete bankara, stare garde, usvojio sam neka pravila oko kupovine na rate/kredit.
Edukacija ili školarina je nešto što u glavnom trpi i visoku kamatu jer kasnije donosi izuzetno mjerljive benefite.
Zdravstvene i estetske usluge samo ako su neophodne (ugroženo zdravlje) ili ti zbog posla treba (sređivanje i izbjeljivaanje zuba TV voditelji, sređivanje grudi, nogu i sl. u industriji koja traži sređeno tijelo).
Nekretnine koje služe za stanovanje ili biznis je nešto što je prihvatljivo.
Oprema za biznis koji tek pokrečeš samo ako u slučaju fijaska imaš nešto što možeš prodati i izmirit dugove (auto, staru šupu i sl).
Auto samo ako ti je neophodno da ga imaš, a nemaš druge opcije (jeftinije i sl).
Sve vrste luksuza uključujući turističke aranžmane, TV i slične uređaje nikad na više od 3 mjeseca. Ako ti je prevelika mjesečna rata prevelika onda si se precijenio.

Aku kupuješ nešto na rate usporedi koliko češ ukupno platiti s iznosom koji bi platio odjednom.
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#31 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by zrakomlat »

geralt wrote: 14/07/2021 11:20
TheHound wrote: 14/07/2021 11:16 Pa i ako potrosis ono sto imas onda ih vise nemas i moras cekati platu. Plus sto ti prodje par godina dok skupis za nesto da kupis.
Bolje i to nego zivjeti sa teretom i stresom duga za vratom. Ja sam dva mjeseca zivio sa dnevnim boravkom u kojem je jedini namjestaj bio dusek na napuhavanje, ali sam mirnije spavao nego da sam uzeo kredit da ga opremim. Opet se sve na kraju kupilo sto se trebalo kupiti.
Ako si uspio za ta dva mjeseca opremiti dnevni, onda je opravdano i slažem se s tobom. Ali čekati godinu dana da skupim novac da kupim nešto, umjesto da taj isti iznos uzmem na kratkoročni kredit, uvijek bih izabrao zaduženje. Jer ako mogu mjesečno sakupljati neki iznos, to samo pretvorim u ratu, i imam odmah i koristim

Naravno ako je posao siguran i plata.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#32 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by TheHound »

Sa platama u BiH, dok se neko naceka da skupi za nesto prodje mu zivot. U 40oj podjes kupovat stvari koje si htio u 30oj da imas. Kredit je za dosta ljudi jedini nacin da sebi nesto priuste, jer kad pokusas stediti uvijek se izvuku na stvari koje su potrebne.
arman1 wrote: 14/07/2021 11:33 Kao dijete bankara, stare garde, usvojio sam neka pravila oko kupovine na rate/kredit.
Edukacija ili školarina je nešto što u glavnom trpi i visoku kamatu jer kasnije donosi izuzetno mjerljive benefite.
Zdravstvene i estetske usluge samo ako su neophodne (ugroženo zdravlje) ili ti zbog posla treba (sređivanje i izbjeljivaanje zuba TV voditelji, sređivanje grudi, nogu i sl. u industriji koja traži sređeno tijelo).
Nekretnine koje služe za stanovanje ili biznis je nešto što je prihvatljivo.
Oprema za biznis koji tek pokrečeš samo ako u slučaju fijaska imaš nešto što možeš prodati i izmirit dugove (auto, staru šupu i sl).
Auto samo ako ti je neophodno da ga imaš, a nemaš druge opcije (jeftinije i sl).
Sve vrste luksuza uključujući turističke aranžmane, TV i slične uređaje nikad na više od 3 mjeseca. Ako ti je prevelika mjesečna rata prevelika onda si se precijenio.

Aku kupuješ nešto na rate usporedi koliko češ ukupno platiti s iznosom koji bi platio odjednom.
:thumbup: taman tako
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#33 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by geralt »

TheHound wrote: 14/07/2021 11:36 Sa platama u BiH, dok se neko naceka da skupi za nesto prodje mu zivot. U 40oj podjes kupovat stvari koje si htio u 30oj da imas. Kredit je za dosta ljudi jedini nacin da sebi nesto priuste, jer kad pokusas stediti uvijek se izvuku na stvari koje su potrebne.
Sa stabilnoscu posla i plate u BiH, skratices sebi zivot za deceniju sekiracijom i stresom dok sve kredite ne vratis. I taj kredit ces isto ti vracati, njime samo sutas odricanje i samodisciplinu dalje od sebe, kao problem koji ce buduci ti da rjesava. I onda u cetrdesetoj otplacujes deset godina staro auto koje je tridesetogodisnji ti uzeo da se pokaze pred zenama i komsilukom. A u medjuvremenu dosla djeca, a na autu treba turbinu mijenjati.

Naravno, za stvari koje ti stvarno trebaju (npr. krov nad glavom), kredit je neophodan, i ja jedan takav vracam. Samo sto ljudi ne znaju razgraniciti ono sto im treba i ono sto zele.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#34 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by Better Man »

Kućanske aparate, kao što je veš mašina, tv, blu ray 4K player, gramofon, pojačalo sam uzeo na rate putem bankovne kartice bez ikakvih naknada i dodatnih troškova. Sve to nisam ni osjetio da mi se mjesečno odbija, a nisam htio da plaćam kešom iako sam mogao. Glede klasičnog kredita, on se uzima za nešto što ti je potrebno i od čega ćeš imati koristi i pri tom gledaš da to bude na što kraći period i da ratu koju ćeš plaćati nečeš osjetiti, odnosno da ti neće faliti novca za normalan život. meni je normalno kupiti auto na kredit. Uvijek imaš nešto ušteđevine + auto koje već imaš i samo digneš onoliko koliko ti treba da doplatiš i na što kraći period. Glavna stvar u svemu tome je da ste finansijski stabilni da kredit ili plaćanje na rate neće ugroziti vaš normalan život i one osnovne životne potrebe.
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#35 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by zrakomlat »

geralt wrote: 14/07/2021 11:57
TheHound wrote: 14/07/2021 11:36 Sa platama u BiH, dok se neko naceka da skupi za nesto prodje mu zivot. U 40oj podjes kupovat stvari koje si htio u 30oj da imas. Kredit je za dosta ljudi jedini nacin da sebi nesto priuste, jer kad pokusas stediti uvijek se izvuku na stvari koje su potrebne.
Sa stabilnoscu posla i plate u BiH, skratices sebi zivot za deceniju sekiracijom i stresom dok sve kredite ne vratis. I taj kredit ces isto ti vracati, njime samo sutas odricanje i samodisciplinu dalje od sebe, kao problem koji ce buduci ti da rjesava. I onda u cetrdesetoj otplacujes deset godina staro auto koje je tridesetogodisnji ti uzeo da se pokaze pred zenama i komsilukom. A u medjuvremenu dosla djeca, a na autu treba turbinu mijenjati.

Naravno, za stvari koje ti stvarno trebaju (npr. krov nad glavom), kredit je neophodan, i ja jedan takav vracam. Samo sto ljudi ne znaju razgraniciti ono sto im treba i ono sto zele.
Djelimično se slažem ali ipak malo ideš u krajnost. Ja sam prvo auto uzeo kreditom a koštalo je 6000 KM, imao sam manje od 30 god. Nisam imao toliko para za auto ali mogao sam vraćati ratu, sipati gorivo, održavati. Slab javni prijevoz, prilično udaljen posao za pješke, 48 stepeni ljeti, bura i pljuskovi zimi, mene je auto kupljeno na kredit riješilo takvih stresova.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#36 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by Better Man »

geralt wrote: 14/07/2021 11:57
TheHound wrote: 14/07/2021 11:36 Sa platama u BiH, dok se neko naceka da skupi za nesto prodje mu zivot. U 40oj podjes kupovat stvari koje si htio u 30oj da imas. Kredit je za dosta ljudi jedini nacin da sebi nesto priuste, jer kad pokusas stediti uvijek se izvuku na stvari koje su potrebne.
Sa stabilnoscu posla i plate u BiH, skratices sebi zivot za deceniju sekiracijom i stresom dok sve kredite ne vratis. I taj kredit ces isto ti vracati, njime samo sutas odricanje i samodisciplinu dalje od sebe, kao problem koji ce buduci ti da rjesava. I onda u cetrdesetoj otplacujes deset godina staro auto koje je tridesetogodisnji ti uzeo da se pokaze pred zenama i komsilukom. A u medjuvremenu dosla djeca, a na autu treba turbinu mijenjati.

Naravno, za stvari koje ti stvarno trebaju (npr. krov nad glavom), kredit je neophodan, i ja jedan takav vracam. Samo sto ljudi ne znaju razgraniciti ono sto im treba i ono sto zele.
U zavisnosti od vrste auta i cijene, ako uzimaš na kredit, uzimaš maksimalno do 5 godina. Sve preko je glupost. Ja kad sam svoje prvo auto uzimao (Clio 3), imao sam dio ušteđevine i ostatak love sam uzeo kredit na 3 godine, koji mi nije bio veliko opterečenje. Isto tako kad sam mjenjao staro za novo, uzeo sam kredit na kratak period u iznosu koji je trebaolo da doplatim i to je to. Nikad nisam bio u minusu i nikad nisam trošio onaj dodatni limit što imaš na platu. Sve dok možeš podmiriti stvari, a da pri tome nikad nisi u minusu, onda je ok. Ali ako ćeš dizati kredit ili plaćati nešto na rate, a biti stalno u minusu ili nećeš imati za osnvnih životnih potreba, onda se pokrij koliko ti je jorgan dug i nemoj dizati kredit ili kupovati na rate.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#37 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by geralt »

Better Man wrote: 14/07/2021 12:08 U zavisnosti od vrste auta i cijene, ako uzimaš na kredit, uzimaš maksimalno do 5 godina. Sve preko je glupost. Ja kad sam svoje prvo auto uzimao (Clio 3), imao sam dio ušteđevine i ostatak love sam uzeo kredit na 3 godine, koji mi nije bio veliko opterečenje. Isto tako kad sam mjenjao staro za novo, uzeo sam kredit na kratak period u iznosu koji je trebaolo da doplatim i to je to. Nikad nisam bio u minusu i nikad nisam trošio onaj dodatni limit što imaš na platu. Sve dok možeš podmiriti stvari, a da pri tome nikad nisi u minusu, onda je ok. Ali ako ćeš dizati kredit ili plaćati nešto na rate, a biti stalno u minusu ili nećeš imati za osnvnih životnih potreba, onda se pokrij koliko ti je jorgan dug i nemoj dizati kredit ili kupovati na rate.
Ne znam, mozda sam ja prirodno pesimista, ali to sto mogu bez problema vracati kredit danas ne znaci da cu ga moci vracati i za godinu dana. Prihodi se mogu smanjiti, a fiksni/neizbjezni troskovi se mogu povecati.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#38 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by TheHound »

geralt wrote: 14/07/2021 11:57
TheHound wrote: 14/07/2021 11:36 Sa platama u BiH, dok se neko naceka da skupi za nesto prodje mu zivot. U 40oj podjes kupovat stvari koje si htio u 30oj da imas. Kredit je za dosta ljudi jedini nacin da sebi nesto priuste, jer kad pokusas stediti uvijek se izvuku na stvari koje su potrebne.
Sa stabilnoscu posla i plate u BiH, skratices sebi zivot za deceniju sekiracijom i stresom dok sve kredite ne vratis. I taj kredit ces isto ti vracati, njime samo sutas odricanje i samodisciplinu dalje od sebe, kao problem koji ce buduci ti da rjesava. I onda u cetrdesetoj otplacujes deset godina staro auto koje je tridesetogodisnji ti uzeo da se pokaze pred zenama i komsilukom. A u medjuvremenu dosla djeca, a na autu treba turbinu mijenjati.

Naravno, za stvari koje ti stvarno trebaju (npr. krov nad glavom), kredit je neophodan, i ja jedan takav vracam. Samo sto ljudi ne znaju razgraniciti ono sto im treba i ono sto zele.
Evo ti primjer sa autom. Imas 5000KM ustedjenih i hoces da kupis auto, bolje ti je dignuti jos 10-15000KM kredita sa malom ratom na 5 godina i voziti auto koje ces moci voziti i za 5 godina. Da si kupio auto za 5000KM koliko si imao ustedjeno, imao bi auto koje je grob, stalno treba u njega ulagati.
Nakon 5 godina, s kreditom imas otplaceno auto koje je i dalje solidno i upotrebljivo jos mozda 4-5 godina.
A da si kupio groba od 5000KM sada bi bilo za otpad i morao bi ponovo kupiti groba od 5000 i stalnu u njega ulagati.
geralt wrote: 14/07/2021 12:14 Ne znam, mozda sam ja prirodno pesimista, ali to sto mogu bez problema vracati kredit danas ne znaci da cu ga moci vracati i za godinu dana. Prihodi se mogu smanjiti, a fiksni/neizbjezni troskovi se mogu povecati.
Pogledaj na svom primjeru i primjeru vecine ljudi oko sebe. Da li je u prethodnih 5 godina neko nazadovao u karijeri i dosao u situaciju da je ostao bez para? Ja ne znam nikoga takvog, svi su napredovali, plate se povecavale (pa makar za 200KM) i svi su u boljoj poziciji nego sto su bili.
Last edited by TheHound on 14/07/2021 12:20, edited 2 times in total.
User avatar
Better Man
Posts: 16688
Joined: 01/10/2006 20:10

#39 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by Better Man »

geralt wrote: 14/07/2021 12:14
Better Man wrote: 14/07/2021 12:08 U zavisnosti od vrste auta i cijene, ako uzimaš na kredit, uzimaš maksimalno do 5 godina. Sve preko je glupost. Ja kad sam svoje prvo auto uzimao (Clio 3), imao sam dio ušteđevine i ostatak love sam uzeo kredit na 3 godine, koji mi nije bio veliko opterečenje. Isto tako kad sam mjenjao staro za novo, uzeo sam kredit na kratak period u iznosu koji je trebaolo da doplatim i to je to. Nikad nisam bio u minusu i nikad nisam trošio onaj dodatni limit što imaš na platu. Sve dok možeš podmiriti stvari, a da pri tome nikad nisi u minusu, onda je ok. Ali ako ćeš dizati kredit ili plaćati nešto na rate, a biti stalno u minusu ili nećeš imati za osnvnih životnih potreba, onda se pokrij koliko ti je jorgan dug i nemoj dizati kredit ili kupovati na rate.
Ne znam, mozda sam ja prirodno pesimista, ali to sto mogu bez problema vracati kredit danas ne znaci da cu ga moci vracati i za godinu dana. Prihodi se mogu smanjiti, a fiksni/neizbjezni troskovi se mogu povecati.
Vidi, kada bi svi tako razmišljali, onda nikad ništa ne bi kupili na kredit i čekali bi da skupimo pare pa da kupimo, a to što kupujemo nam je potrebno. bitno je samo da te kredit neće odvosti u minus, isto tako i kupovina na rate i da ti može ostati mjesečno dio love.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#40 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by sumirprimus »

bolje imat, nego nemat.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#41 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by moonca »

Koliko kosta .. imati dijete.... .. nema veceg kredita/ tereta, od tog ' uzitka' :zoka:
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#42 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by Truba »

Kapitalizam funkcionira na principu da ces iduce gpdine bolje stajati
Ko misli da nece bolje stajati nek ne dizr kredit

I na rate prrko kartica nema nikakvih kamata i zavrzlama
Sve fino pise 5 6 rata podijelis na cijenu
Koja nekad moze biti 5% veca umjesto za kes
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#43 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by TheHound »

moonca wrote: 14/07/2021 13:47 Koliko kosta .. imati dijete.... .. nema veceg kredita/ tereta, od tog ' uzitka' :zoka:
Glupost. Bas minimalan trosak pogotovo ako pogledas kako ti se vraca, debelo si u plusu.
Nemas djece 100%.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#44 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by moonca »

TheHound wrote: 14/07/2021 14:27
moonca wrote: 14/07/2021 13:47 Koliko kosta .. imati dijete.... .. nema veceg kredita/ tereta, od tog ' uzitka' :zoka:
Glupost. Bas minimalan trosak pogotovo ako pogledas kako ti se vraca, debelo si u plusu.
Nemas djece 100%.
Kako se vraca? Nakon 30 god... :zoka: hm...varijabilna kamata..
User avatar
Dope_Man
Posts: 7755
Joined: 03/06/2016 16:31

#45 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by Dope_Man »

Kredit ima smisla samo u par situacija:
Nekretnina kojoj vrijednost raste, il ako nista stoji, posebno korisno kod stana ako se zivi pod kirijom jer bolje placati ratu nego bacati u prazno.
Poslovno ulaganje (tu spada i npr. kompjuter za nekoga ko ce ga iskoristiti da pocne zaradjivati umjesto da ceka godinu dana i propusta zaradu dok skupi za isti)
I situacije kada nemas gdje drugo, pa da nekako prezivis do sutra, a sutra ces razmisljati o kreditu.

Sve ostalo sto se uzima na rate je varanje samog sebe da se manje trosi, a covjek tad bas trosi vise jer sve baca na kartice, rate.. sve misli moze mu se, pa se uzimaju stvari za kojima nema potrebe. I sve je to OK dok ima platu da pokrije ratu, ali kad se desi situacija da se ostane bez plate, onda ode u problem.

Za sve osim gore navedenog - skupi pa kupi je zlatno pravilo.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#46 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by TheHound »

moonca wrote: 14/07/2021 14:32
TheHound wrote: 14/07/2021 14:27

Glupost. Bas minimalan trosak pogotovo ako pogledas kako ti se vraca, debelo si u plusu.
Nemas djece 100%.
Kako se vraca? Nakon 30 god... :zoka: hm...varijabilna kamata..
Kako i pretpostavih, nemas pojma i gledas stvari plitko (kroz novac - valjda zato spominjes 30 godina da od djeteta tad mozes uzimati pare).
Vraca se svakodnevno, nema povoljnije kamate na svijetu.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#47 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by lmo »

gotovo sve ide na rate.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4343
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#48 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by Romeo 80 »

Kredit je jako dobra stvar, ako se kreditnim sredstvima pametno raspolaze. Problem nastaje kada se novac potrosi na gluposti, a rata se i dalje mora placati sa kamatom, no to nije problem kredita vec neukosti.
Smatram da bi umjesto vjeronauke npr. djeci u skolama trebalo uvesti predmete finansijski consulting i Logika.

Manje bi bilo problema koji nastaju iz puke neukosti i manjka potrosacke discipline.

I da, bogati ljudi skoro sve kupuju tudjim novcem (kreditom), te omogucavaju sebi da novac radi za njih. Sirotinja trosi tesko steceni kes, misleci da time bolje finansijski prolazi.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#49 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by Qler »

Trenutno u kreditu za stan, auto i biciklo :D

Sto mogu, uzmem za kes, dosta stvari ne mogu. Evo hocu da zamijenim stolariju, imam opciju kredita, ili da cekam jos 3-4 zime da bacam lovu na vece racune za grijanje, ili kredu i to rijesim odmah... poslije toga, kupatilo... da li cekati jos 5 godina da skupljam (a nikad ne skupim, uvijek se pare potrose) ili kredu i renoviram i njega...

Ici u crveno, zavaljivati se na kreditnim karticama, nije pametno. Krediti za neke vece stvari ne vidim zasto ne...
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#50 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by zrakomlat »

Romeo 80 wrote: 14/07/2021 15:36 Kredit je jako dobra stvar, ako se kreditnim sredstvima pametno raspolaze. Problem nastaje kada se novac potrosi na gluposti, a rata se i dalje mora placati sa kamatom, no to nije problem kredita vec neukosti.
Smatram da bi umjesto vjeronauke npr. djeci u skolama trebalo uvesti predmete finansijski consulting i Logika.

Manje bi bilo problema koji nastaju iz puke neukosti i manjka potrosacke discipline.

I da, bogati ljudi skoro sve kupuju tudjim novcem (kreditom), te omogucavaju sebi da novac radi za njih. Sirotinja trosi tesko steceni kes, misleci da time bolje finansijski prolazi.
Slažem se u potpunosti.
Post Reply