Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#51 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by moonca »

TheHound wrote: 14/07/2021 14:54

Kako i pretpostavih, nemas pojma i gledas stvari plitko (kroz novac - valjda zato spominjes 30 godina da od djeteta tad mozes uzimati pare).
Vraca se svakodnevno, nema povoljnije kamate na svijetu.
Gledamo kao nesto sto zelimo imati/ , a nismo u mogucnsoti i ostvariti... .. koliki je rizik i da li ga uzeti i u razmatranje.
Povrat je diskutabilna.
probook
Posts: 4588
Joined: 13/10/2013 22:38

#52 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by probook »

Rikne ti ves masina, nemas odmah 700-800 KM za novu? Uzmes na 7 mjeseci po 100-njak maraka i rijesis problem. Ili da 7 mjeseci zena pere na ruke dok ne skupite?
User avatar
Truba
Posts: 81425
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#53 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by Truba »

Kazi joj nek se strpi jedan forumas spavao na duseku
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#54 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by zijancer »

probook wrote: 14/07/2021 16:13 Rikne ti ves masina, nemas odmah 700-800 KM za novu? Uzmes na 7 mjeseci po 100-njak maraka i rijesis problem. Ili da 7 mjeseci zena pere na ruke dok ne skupite?
izvinjavam se za skretanje :twisted: kako to misliš da jedno pere na ruke, a da skupljate skupa :P ?
treba te u JNA poslati na jedno odvikavanje od djecijih navika
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#55 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by TheHound »

moonca wrote: 14/07/2021 15:47
TheHound wrote: 14/07/2021 14:54

Kako i pretpostavih, nemas pojma i gledas stvari plitko (kroz novac - valjda zato spominjes 30 godina da od djeteta tad mozes uzimati pare).
Vraca se svakodnevno, nema povoljnije kamate na svijetu.
Gledamo kao nesto sto zelimo imati/ , a nismo u mogucnsoti i ostvariti... .. koliki je rizik i da li ga uzeti i u razmatranje.
Povrat je diskutabilna.
To je jedina stvar koja sa djecom nije diskutabilna.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#56 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by moonca »

:) jah
probook
Posts: 4588
Joined: 13/10/2013 22:38

#57 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by probook »

zijancer wrote: 14/07/2021 16:34
probook wrote: 14/07/2021 16:13 Rikne ti ves masina, nemas odmah 700-800 KM za novu? Uzmes na 7 mjeseci po 100-njak maraka i rijesis problem. Ili da 7 mjeseci zena pere na ruke dok ne skupite?
izvinjavam se za skretanje :twisted: kako to misliš da jedno pere na ruke, a da skupljate skupa :P ?
treba te u JNA poslati na jedno odvikavanje od djecijih navika
:lol:
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#58 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by malocvijece »

TheHound wrote: 14/07/2021 14:27
moonca wrote: 14/07/2021 13:47 Koliko kosta .. imati dijete.... .. nema veceg kredita/ tereta, od tog ' uzitka' :zoka:
Glupost. Bas minimalan trosak pogotovo ako pogledas kako ti se vraca, debelo si u plusu.
Nemas djece 100%.
Troškovi obdaništa za dvoje djece su kao dobra rata kredita. Kasnije opremanje za školu, knjige, odjeća, sportske i druge aktivnosti i sl.
Košta to. Hvala bogu dragom da imam na koga trošiti i nije mi žao na njih potrošiti ni marke, ali minimalan trošak nije nikako.
A djecu svakako ne gledam kao investiciju. Kakva je to priča?


Što se tiče same teme, pola vrijednosti stana smo platili kreditom. Da je trebalo i drugu polovicu, naravno. Auto, namještaj, uskoro neki radovi po stanu i sl. Sve što nam treba i što možemo podnijeti. Nije neki luksuz nego osnovno za život. Ko može bez kredita sve ovo ili ima dobro nasljedstvo ili jako veliku platu koju većina građana ove zemlje može samo sanjati.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#59 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by TheHound »

malocvijece wrote: 14/07/2021 18:38
TheHound wrote: 14/07/2021 14:27

Glupost. Bas minimalan trosak pogotovo ako pogledas kako ti se vraca, debelo si u plusu.
Nemas djece 100%.
Troškovi obdaništa za dvoje djece su kao dobra rata kredita. Kasnije opremanje za školu, knjige, odjeća, sportske i druge aktivnosti i sl.
Košta to. Hvala bogu dragom da imam na koga trošiti i nije mi žao na njih potrošiti ni marke, ali minimalan trošak nije nikako.
A djecu svakako ne gledam kao investiciju. Kakva je to priča?
To je poenta, koliko god na njih potrosis ne osjecas se kao da trosis nego platis s merakom sta god treba zato sto ti debelo vracaju svojim postojanjem :)
belfy
Posts: 7603
Joined: 06/08/2007 09:00

#60 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by belfy »

kredit je kao i sve ostale stvari na svijetu. za neke odlicna stvar, za druge prokletstvo. sto, naravno uvijek samo i bude do same osobe, a ne do kredita... iako to nekada bude i izuzetak kada se sama zivotna sitacija promijeni... ali, opet, to je izuzetak...
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#61 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by malocvijece »

TheHound wrote: 14/07/2021 22:13
malocvijece wrote: 14/07/2021 18:38

Troškovi obdaništa za dvoje djece su kao dobra rata kredita. Kasnije opremanje za školu, knjige, odjeća, sportske i druge aktivnosti i sl.
Košta to. Hvala bogu dragom da imam na koga trošiti i nije mi žao na njih potrošiti ni marke, ali minimalan trošak nije nikako.
A djecu svakako ne gledam kao investiciju. Kakva je to priča?
To je poenta, koliko god na njih potrosis ne osjecas se kao da trosis nego platis s merakom sta god treba zato sto ti debelo vracaju svojim postojanjem :)
A to. Nisam bila dobro skontala. Vrućina udarila u glavu :lol:
User avatar
nepass1
Posts: 9627
Joined: 06/07/2017 07:35

#62 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by nepass1 »

Kupio pola stana na kredit, kupio pola auta na kredit. I kad nisam bas imao love a skontao da moram masinu za ves kupiti uzeo nju na rate 12 mjeseci.
ScoobyDooby
Posts: 76
Joined: 18/02/2021 16:14

#63 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by ScoobyDooby »

TheHound wrote: 13/07/2021 23:29
ScoobyDooby wrote: 13/07/2021 21:34 Nikad nista. Ali razumjem ekipu koja je uzimala krov nad glavom na kredit. Auto je najgore uzet na kredit, dok ga otplatis ono je vec na 50% svoje vrijednosti.
Pa i kad ga kupis gotovinom za 5 godina je na 50% svoje vrijednosti, kakve to veze ima s kreditom i koja je to prednost kupovine auta gotovinom?
Kada kupis kesom znas da je tvoje i kad je novo. Ovako bude tek tvoje kad ga otplatis. Tehnicki je tvoje al nije dok ne odplatis. Besane noci i tako to :izet:
Radije bih vozao krs od milju nego auto na kredit uzeo.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#64 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by TheHound »

ScoobyDooby wrote: 19/07/2021 09:52
TheHound wrote: 13/07/2021 23:29

Pa i kad ga kupis gotovinom za 5 godina je na 50% svoje vrijednosti, kakve to veze ima s kreditom i koja je to prednost kupovine auta gotovinom?
Kada kupis kesom znas da je tvoje i kad je novo. Ovako bude tek tvoje kad ga otplatis. Tehnicki je tvoje al nije dok ne odplatis. Besane noci i tako to :izet:
Radije bih vozao krs od milju nego auto na kredit uzeo.
:D
Koja glupost. Kakve veze ima sto nije tvoje na papiru kad je tvoje po svim ostalim parametrima? Je li neko mozda moze doci i reci eh sad cu ja malo ovo auto provozati, ili mozda oduzeti iz bilo kojeg razloga osim ako ne platis ratu?
Nisi ti ekonomski pismen sinko, vozaj krntiju, ali probaj nekad otici bar 100km od kuce s njim.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#65 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by Gray »

Ja ne znam sto ljudi ne mogu spavati od kredita, ja imam bruku kredita i bez problema spavam, uopšte ne razmišljam o tome. :D

Dok se može plaćati plaćat ću, ako nekada ne bude moglo onda se prilagoditi situaciji i to je to.
zrakomlat
Posts: 10239
Joined: 23/09/2012 17:22

#66 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by zrakomlat »

ScoobyDooby wrote: 19/07/2021 09:52
TheHound wrote: 13/07/2021 23:29

Pa i kad ga kupis gotovinom za 5 godina je na 50% svoje vrijednosti, kakve to veze ima s kreditom i koja je to prednost kupovine auta gotovinom?
Kada kupis kesom znas da je tvoje i kad je novo. Ovako bude tek tvoje kad ga otplatis. Tehnicki je tvoje al nije dok ne odplatis. Besane noci i tako to :izet:
Radije bih vozao krs od milju nego auto na kredit uzeo.
:lol:

Jel ti stvarno misliš da ljudi koji uzmu kredit ne spavaju dok ga ne otplate :D
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#67 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by Sydnor »

Nikad ništa ne kupujem na kredit ili na rate. Ono što ne mogu kupit za keš to i nije za mene. Što bi mi Bošnje rekli, pokrivam se koliko je jorgan dug.

Doduše živim sa roditeljima koji imaju svoje peMzije i sređen život.

Šta nosi budućnost ne znam.
Možda mi nekad zatreba nešto esencijalno, a nemam para. Šta ću nego na karticu ili kredit. Ali dok nije takva situacija vozdra :run:
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#68 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by paladinka »

Sto bi bilo da ne ne moze otplatiti kredit radi ves masine ili tv-a? Nije ni tolika suma da bi se nocima bez sna ostalo.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#69 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by deogest »

Zavisi kako, uzeti kredit za koji znas da neces moci vratiti, ili hoces, ali vrlo tesko- mislim da se ne isplati. Zbog tog se ljudi vjesaju, ili zavale ostalu porodicu.

Ali uzeti neku stvar za koju ne mozes odmah kesirati, a zaista ti je potrebna, kao sto ovaj navede masinu za ves, onda tu nema dileme i isplati se na kratkorocno, pogotovo ako dvoje rade. Zavrsis to za 5-6 mjeseci i zdravo.

Pa Amerika citava zivi na kreditu, kupe kucu, otplacuju godinama i onda kad dokurci, samo stave for SALE i sele se. Opet im ispadne jeftinije nego da placaju skupe kirije, bar je tvoje na kraju krajeva.

Problem je sto ovdje ljudi uzimaju patike ili tako te sitnice na kredit, to je zaista porazavajuce, ali zivimo u takvoj drzavi jbg. Cak uzimaju manje ormare, skuplje hlace na otplatu, to je meni van pameti. Ljetuju kreditom.

PS: da se nadovezem, postoji problem kad ljudi koji nemaju nikakvih uslova dobiju velike kredite i onda se zavale. To u normalnim drzavama ne mogu dobiti, zna se koliko ti mora biti plata, da bi uopste dobio nesto.
Last edited by deogest on 19/07/2021 22:35, edited 1 time in total.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#70 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by foxlife »

ScoobyDooby wrote: 19/07/2021 09:52
TheHound wrote: 13/07/2021 23:29

Pa i kad ga kupis gotovinom za 5 godina je na 50% svoje vrijednosti, kakve to veze ima s kreditom i koja je to prednost kupovine auta gotovinom?
Kada kupis kesom znas da je tvoje i kad je novo. Ovako bude tek tvoje kad ga otplatis. Tehnicki je tvoje al nije dok ne odplatis. Besane noci i tako to :izet:
Radije bih vozao krs od milju nego auto na kredit uzeo.
kad uzmes na kredit auto je tvoje kao da si uzeo kesom
na lizingu auto nije tvoje dok ne otplatis
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#71 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by Officer Crabtree »

Na kredit sam uzeo bijelu tehniku, TV, doduše kreditna je kartica al isto je to...

Sad kad sam isplatio jasno bolje da sam uzeo za cash, ali u tom procesu nisam znao da li će mi taj cash zatrebati.

Stan, auto... To bih na kredit bez problema. Stvari za koje mogu skupiti novac a paralelno s tim ne oskudijevati u njima, za to ne bih uzeo kredit (tipa da vučem stari mobitel nekoliko mjeseci dok ne skupim za novi)..
User avatar
nepass1
Posts: 9627
Joined: 06/07/2017 07:35

#72 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by nepass1 »

Gray wrote: 19/07/2021 21:52 Ja ne znam sto ljudi ne mogu spavati od kredita, ja imam bruku kredita i bez problema spavam, uopšte ne razmišljam o tome. :D

Dok se može plaćati plaćat ću, ako nekada ne bude moglo onda se prilagoditi situaciji i to je to.
Nije da se ne moze spavati ali vala bas ne volim. Jos ja imam nekretninu koju kad bi bas sve otislo u pm mogu prodati i zatvoriti kredit.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#73 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by _BataZiv_0809 »

geralt wrote: 14/07/2021 11:20
TheHound wrote: 14/07/2021 11:16 Pa i ako potrosis ono sto imas onda ih vise nemas i moras cekati platu. Plus sto ti prodje par godina dok skupis za nesto da kupis.
Bolje i to nego zivjeti sa teretom i stresom duga za vratom. Ja sam dva mjeseca zivio sa dnevnim boravkom u kojem je jedini namjestaj bio dusek na napuhavanje, ali sam mirnije spavao nego da sam uzeo kredit da ga opremim. Opet se sve na kraju kupilo sto se trebalo kupiti.
A nije ti bio stres i teret 2 mjeseca spavati kao ilegalni migrant?

Sve se u zivotu placa, sto novcem, sto vremenom, sto licnom komocijom. Balans je cilj.
mali_balon
Posts: 11345
Joined: 12/09/2012 09:57

#74 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by mali_balon »

Sve je to individualno. Neko uzme po miliona otplacuju ziranti od tog dvojica umrla od sikiracije, i spava ko beba a neko digne milju i je spava dok ne vrati....jbga....
User avatar
Romeo 80
Posts: 4354
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#75 Re: Stvari na rate/kredit kupiti/uzeti.

Post by Romeo 80 »

mali_balon wrote: 24/07/2021 11:12 Sve je to individualno. Neko uzme po miliona otplacuju ziranti od tog dvojica umrla od sikiracije, i spava ko beba a neko digne milju i je spava dok ne vrati....jbga....
Naravno, ali upravo je i bit u tome sto Bata gore rece da se nadje balans izmedju potreba i zelja i da ti kvalitet zivota ne trpi, a da sebi omogucis nesto sto u tom trenutku ne bi mogao kesom.

A prevaranata je uvijek bilo i bice. Zirant nikome i nikada :skoljka:
Post Reply