Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Da li su seksualni odnosi prije stupanja u brak za vas prihvaljtivi ili ne?

Da
38
54%
Ne
10
14%
Da, prirodni su
13
18%
Da, ali ne prakticiram iz ličnih razloga
1
1%
Ne, smatram da nisu poželjni zbog manjka edukacije
1
1%
Ne, zabranjeni su iz vjerskih, tradicijskih, porodičnih razloga
8
11%
 
Total votes: 71

User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#326 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by HardcoreMX »

Connaisseur Karlin wrote: pa ne mozes znati koliko je imala partnera :lol:
:lol: i sta si rekla prethodno, sta je zakljucak?
Last edited by HardcoreMX on 09/04/2018 01:17, edited 1 time in total.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#327 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by triconja »

BarbaDue wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
zasto je tako vazno, ne kuzim, ozbiljno :?
Govorim uopšteno, bolje bi bilo i da djevojke i za muškarce, također i za brak kao instituciju. Svi bi zdraviji bili. Prije bi se odlučivali na brak. Ovako, mutimo okolo godinama, boli nas uvijek se može nać za umočiti...

Kontaš?
Jastaradi, znaci ti bi tako ogranicavo zenu u danasnje doba ultrapostmodernog feminizma, pu pu. :lol: :lol: :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#328 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Connaisseur Karlin »

BarbaDue wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
BarbaDue wrote:
Mislim da je to najpoštenije brate. "Plati pa se klati"

Iskreno, to je samo moje mišljenje koje nisam mogao i u praksi da realizujem.
zasto je tako vazno, ne kuzim, ozbiljno :?
Govorim uopšteno, bolje bi bilo i da djevojke i za muškarce, također i za brak kao instituciju. Svi bi zdraviji bili. Prije bi se odlučivali na brak. Ovako, mutimo okolo godinama, boli nas uvijek se može nać za umočiti...

Kontaš?
pa zasto postoje preljube u brakovima :D i zene i muskraci varaju oduvijek u brakovima :) ne mozes sve sprijeciti, kao ni sekuslano prenosive bolesti, jer imas bordele ili bi ti i njih zatvorio :D punoosoba u braku idu prostitukama :)
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#329 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by BarbaDue »

Govorim samo o razdoblju prije braka i stupanje u brak, uključujući samo prvu bračnu noć. Za poslije neću da preuzimam odgovornost. :mrgreen:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#330 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Connaisseur Karlin »

BarbaDue wrote:Govorim samo o razdoblju prije braka i stupanje u brak, uključujući samo prvu bračnu noć. Za poslije neću da preuzimam odgovornost. :mrgreen:
eh to je to... nema savresnog rijesenja :D
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#331 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by duminjo »

Svako je vlasnik svoga tijela i odgovara zä svoje postupke. Ako nam se neko ili neciji postupci, koji ne Nanose nama stetu, ne svidjaju, trebamo ih zäobici i to je to. Niposto osudjivati. Koliko znam, po Islamu je isto tako. Gledaj svoja posla.
Što Se mene tice. Sex je ko i šah.

U cemu je razlika izmedju prvog i treceg odgovora u Anketi? :mrgreen:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#332 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Ramzess Veliki »

Oni koji su religiozni trebali bi se cuvati za braka, a oni koji nisu mogu se prasit' kad god stignu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#333 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Bloo »

duminjo wrote:Svako je vlasnik svoga tijela i odgovara zä svoje postupke. Ako nam se neko ili neciji postupci, koji ne Nanose nama stetu, ne svidjaju, trebamo ih zäobici i to je to. Niposto osudjivati. Koliko znam, po Islamu je isto tako. Gledaj svoja posla.
Što Se mene tice. Sex je ko i šah.

U cemu je razlika izmedju prvog i treceg odgovora u Anketi? :mrgreen:
1. je opcenitije, 2. je specificnije. Tehnicki nema razlike.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#334 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by cendlerbing »

Kako bi život bio cool da je jednostavan kakav izgleda kroz Havanine oči.
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#335 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by duminjo »

cendlerbing wrote:Kako bi život bio cool da je jednostavan kakav izgleda kroz Havanine oči.
Ja sam naucio da je najteze odraditi Nesto jednostavno.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#336 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by cendlerbing »

duminjo wrote:
cendlerbing wrote:Kako bi život bio cool da je jednostavan kakav izgleda kroz Havanine oči.
Ja sam naucio da je najteze odraditi Nesto jednostavno.
A šta misliš zbog čega je Havani sve jednostavno i ne razumije što mi drugi komplikujemo?
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#337 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by duminjo »

cendlerbing wrote:
A šta misliš zbog čega je Havani sve jednostavno i ne razumije što mi drugi komplikujemo?
Pretpostavimo da je tako, posto ne znam čovjeka.
Zato sto covjek sebi postavi cilj i ne zamaraju ga Sporedne ulice i gluposti, pici glavnom.
Zato sto ga zaboli sta ce neko reci. Bitno mu je da on zna je li ispravno postupio.
Da izvines, Često unas kazu, "ma jebe mi se"
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#338 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by cendlerbing »

Tako nekako ga i ja doživljavam, ali mislim da je donekle i imao sreću biti okružen neopterećenim ljudima, i partnerkom sličnom sebi.

Čovjek djeluje kao da pojma nema koliko su rijetki muškarci koji zaista tako neopterećeno i jednako posmatraju "prava" oba spola kad je riječ o seksualnim odnosima.
:D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#339 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Bloo »

cendlerbing wrote:Tako nekako ga i ja doživljavam, ali mislim da je donekle i imao sreću biti okružen neopterećenim ljudima, i partnerkom sličnom sebi.

Čovjek djeluje kao da pojma nema koliko su rijetki muškarci koji zaista tako neopterećeno i jednako posmatraju "prava" oba spola kad je riječ o seksualnim odnosima.
:D
:thumbup:
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#340 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by duminjo »

cendlerbing wrote:Tako nekako ga i ja doživljavam, ali mislim da je donekle i imao sreću biti okružen neopterećenim ljudima, i partnerkom sličnom sebi.

Čovjek djeluje kao da pojma nema koliko su rijetki muškarci koji zaista tako neopterećeno i jednako posmatraju "prava" oba spola kad je riječ o seksualnim odnosima.
:D
Niko srecu ne moze iskljuciti ali je treba i zasluziti. I misliš da Se on nije najeo govana na ovaj ili onaj nacin? Jbg, neko guta Teze a neko Lakse, neko brze a neko sporije i niciji organizam ne Vari isto. covjek sazrio i jbg :mrgreen:
I ima on pojma o svemu samo ne obraca pažnju na nebitno stvari.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#342 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by insomnia78 »

I jel to znaci da su svi nesretni takvi po zasluzi?
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#343 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by duminjo »

cendlerbing wrote:Kako se to sreća - ZASLUŽI??? :shock:
Ako ne pucas na gol, nećeš ni zabiti.
User avatar
Truba
Posts: 81783
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#344 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Truba »

meći al ne pretjeruj jer ćeš izgorjeti do braka
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#345 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by HAVANA »

cendlerbing wrote:Kako bi život bio cool da je jednostavan kakav izgleda kroz Havanine oči.
Zivot uopste nije cool.Pisem o dijelu zivota koji jeste cool,al valja doci do njega.Mozda tebi djeluje cool, ali bio je sve sem lagan.I za nas, i za moju generaciju.I jos jedna stvar,vecina nas od mojih prijatelja je pocela od nule ,zajedno sa svojim zenama koje su vecinom bile iz istih krugova,slicnih razmisljanja...Ti brakovi vecinom traju i opstali su.I pored svih problema kojih je bilo,i uvijek ce biti.Nemoj ti misliti da kod nas ruze cvatu,popickaramo se i mi,jebem od do,poso,kuca,djeca,krediti...Al to je zivot,to je normalno...
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#346 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by cendlerbing »

HAVANA wrote:
cendlerbing wrote:Kako bi život bio cool da je jednostavan kakav izgleda kroz Havanine oči.
Zivot uopste nije cool.Pisem o dijelu zivota koji jeste cool,al valja doci do njega.Mozda tebi djeluje cool, ali bio je sve sem lagan.I za nas, i za moju generaciju.I jos jedna stvar,vecina nas od mojih prijatelja je pocela od nule ,zajedno sa svojim zenama koje su vecinom bile iz istih krugova,slicnih razmisljanja...Ti brakovi vecinom traju i opstali su.I pored svih problema kojih je bilo,i uvijek ce biti.Nemoj ti misliti da kod nas ruze cvatu,popickaramo se i mi,jebem od do,poso,kuca,djeca,krediti...Al to je zivot,to je normalno...
Možda sam se pogrešno ili nedovoljno izrazila...nisam mislila doslovno da je tebi život bajan, nego samo da tvoja razmišljanja kroz tvoje postove djeluju tako jednostavno i pozitivno. :)
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#347 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by SaraFina »

Connaisseur Karlin wrote:
HAVANA wrote:A inace,i nane su vam se guzile,i mame,i cerke ce,i sinovi....Ljudi se guze od kad je svijeta i vijeka.I treba da se guze.
tako je HAVANICE , a postavlja se pitanje:

kako muskraci znaju koliko muskarca je imala zena :D zena moze imati seksulana isksutva s 15 muskaraca, ne mora niko znati :D

Ti stvarno ponekad iznenadjuješ Ljubinka :D

Kao odrasla samosvjesna žena kakvom se predstavljaš, postavljaš prilično naivna, da ne kažem nesuvisla pitanja.

Ako polaziš od toga da si gospodar svog tijela i raspolaganja sa istim, a polaziš, zašto bi te uopće zanimalo ovakvo pitanje? Poplava tema na forumu tematike koja se u " nijansama razlikuje " :lol:
A sve kao eto mi samosvjesne i prepune samopouzdanja. Živo nam se hebe za mahalu i muški rod, šta kao i zašto ko i kako razmišlja :D
A ono upravo suprotno, vidi se i isčitava iz aviona :lol:

Nego, na temu.... Mišljenja sam da svako pretjerivanje pa i s mijenjanjem partnera nije dobro. Ne zbog lažnih moralnih skrupula, nego zbog kojekakvih opasnosti koje mogu narušiti zdravlje a bogami i na psihu ostavljaju traga mnogobrojne veze i životne drame pa i one za jednu noć... Žena sam, buduća majka djevojčice ili dječaka, možda i više njih u budućnosti. Tako bar vidim sebe.
Stub porodice i društva :D
Pa iz tih razloga ne bi voljela da licemjerno u nekoj skorijoj budućnosti moram pridikovati i docirati kćerki tinejdžerici ili sinu, zbog stvari koje ni sama nisam poštovala ni uvažavala s moralnog aspekta u mladosti.

Ne želim se izmoriti ljudima u usputnim vezama, potrošiti osjećanja na nebitne prolazne ljude u životu, pa da kasnije emotivno budem hendikepirana prema onim vrijednim pažnje.

Dakle zbog sebe i osobnog doživljaja budućnosti, sadašnjost i prošlost poželjno je kontrolirati.
Ni zbog kog drugog.

Što se religije tiče i odnosa prema sexu prije braka, poštujem sve odabire kod ljudi ali ne bih ih lično primijenila nikada. Tako da bi ovo gore bio isključivo neki moj lični stav.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#348 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Euridika »

@Šampion

Ako sam dobro pohvatala niti svega onoga što si pisao ovih dana na Lj&S i na Religiji, tvoja ubjeđenja su:
1. Poligamija je normalna, preciznije normalno je općenje jednog muškarca sa većinom brojem žena (bez ograničenja broja žena), kao i obratno, jedne žene s puno muškaraca. A djeca kome zapadnu, tj. ko izvuče deblji kraj, pa mora o njima brinuti. U prirodnom, ovdje skoro animalnom, porivu ljudi nije da brinu o potomstvu, već samo o zadovoljenju seksualnih potreba i rasplođavanju.
2. Brak nije normalan, on je društveni konstrukt koji je nametnut zato da bi se obezbijedila briga za potomstvo (prevashodno).
3. Prebračni odnosi nisu normalni, tj. poželjni. Onaj ko ima predbračne odnose ne treba stupati u brak.

Kako stavovi 1. i 2. koreliraju s ovim pod 3.? Ako uzmeš samo stav 1., po njemu su svi predbračni odnosi potpuno normalni, prirodni i poželjni. Ali, onda stav 3. ne može stajati, jer je direktno suprotstavljen stavu 1. A i stav 2. i 3. su suprotstavljeni, jer po stavu 2. brak ne bi trebao postojati, a po stavu 3. treba, ali da oboje uđu nevini u brak.
Paradoks. :D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#349 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by BarbaDue »

Black swan wrote:meći al ne pretjeruj jer ćeš izgorjeti do braka
I onda u 50-oj ispaljuješ ćorke :mrgreen:

Ima jedan vic kad je Mujo svake godine na moru sretao Hansa. Naiđe tako pored njega i kurčevito i zlobno kaže, Hans sex cvaj komaden. Hans njemu ozbiljan odmah ne i kaze ajnc. I tako godinama ista stvar. Poslije pedesetak godina ponovo se sretnu i Haso u prolazu sageo glavu, nikakav, a Hans ti njemu sav sretan. Mujo, ajnc! :mrgreen:
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#350 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by sekerbay »

Al koja provokacija u samom naslovu :mrgreen:
Čuj, vjerski propisi za stupanje u seksualne odnose prije braka :-) :lol:
Post Reply