Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply

Da li su seksualni odnosi prije stupanja u brak za vas prihvaljtivi ili ne?

Da
38
54%
Ne
10
14%
Da, prirodni su
13
18%
Da, ali ne prakticiram iz ličnih razloga
1
1%
Ne, smatram da nisu poželjni zbog manjka edukacije
1
1%
Ne, zabranjeni su iz vjerskih, tradicijskih, porodičnih razloga
8
11%
 
Total votes: 71

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1 Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Bloo »

:mrgreen:
Zoya me ponukala da otvorim temu svojim pitanjem.

Kakav je stav forumaša o stupanju u seksualne odnose prije braka?
Da li je za vas ova vrsta intimnosti nešto prirodno što se ne veže pretjerano za religijske propise ili pak društvene norme ili mahalu?
Da li se neželjene posljedice stupanja u seksualne odnose prije braka (odmah da se ogradim da djeca GENERALNO nisu neželjene posljedice seksa prije braka :D, već više mislim o trudnim maloljetnicama, spolnim bolestima...) mogu prevenirati edukacijom?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Bloo »

insomnia78 wrote:Samo šerijat. Najbolja prevencija
Onda ne bi bilo tebe :cry:

Hajd barem jednu ozbiljnu reci na neku temu :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by insomnia78 »

Bloo wrote:
insomnia78 wrote:Samo šerijat. Najbolja prevencija
Onda ne bi bilo tebe :cry:

Hajd barem jednu ozbiljnu reci na neku temu :D
Ja nisam vanbracno djete. Nizak pokusaj
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Bloo »

insomnia78 wrote: Ja nisam vanbracno djete. Nizak pokusaj
nisam ni rekla vanbračno :D već možda začeto prije braka :mrgreen:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by insomnia78 »

A sta reci na ovu temu. Sve je jasno. Vjerovatno propis kojeg se najmanje pridrzava
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#7 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Bloo »

insomnia78 wrote:A sta reci na ovu temu. Sve je jasno. Vjerovatno propis kojeg se najmanje pridrzava
Bludničenje je svaki seksualni odnos prije braka?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by insomnia78 »

Bloo wrote:
insomnia78 wrote:A sta reci na ovu temu. Sve je jasno. Vjerovatno propis kojeg se najmanje pridrzava
Bludničenje je svaki seksualni odnos prije braka?
Religijski gledano da
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Bloo »

insomnia78 wrote: Religijski gledano da
Ali zašto?
Ako posmatraš te propise sa neke antropološke tačke, imaju smisla - seks prije braka dovodi do vanbračne djece, muškarci odlaze i ostavljaju ženu sa djetetom, tu ženu neće niko oženiti. Također uzeti u obzir i situacije gdje se žena posmatra kao tegla nutele - seksualni odnos prije braka i naknadno širenje te informacije od strane muškarca, obara njenu "vrijednost" na tržištu - odnosno neko je probio mitski seal of freshness njenog djevičanstva.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#10 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by sekerbay »

Ih, kad bi samo bilo to.
En u živinicama, 200 marona i doktor napravi da bude ko novo. Čekaonica puna romkinka.
Neke dolaze po dvaput :oops:
To mi je pričo jaran, poznanik tog doktora.
Kae, došla jednom, pa dan-dva uoči svadbe još jednom :oops:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Bloo »

sekerbay wrote:Ih, kad bi samo bilo to.
En u živinicama, 200 marona i doktor napravi da bude ko novo. Čekaonica puna romkinka.
Neke dolaze po dvaput :oops:
To mi je pričo jaran, poznanik tog doktora.
Kae, došla jednom, pa dan-dva uoči svadbe još jednom :oops:
I to je odraz tačno čega onda?
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#12 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by sekerbay »

Ne zamaram se tumačenjima :oops:
Uglavnom nije razlog za ovo što pitaš.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#13 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by arzuhal »

Naslov me podsjeti na Ozrena Kebu i Dobrog Bošnju :lol::

Dobri Bošnjo ne "ulazi" u brak, on u njega "stupa", što je u skladu s njegovim militaristički pojmljenim odnosom spram braka u kojeg on stupa kao ratnu zonu, spreman na okršaje s neprijateljem, izdržati sve ofanzive i to...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Bloo »

arzuhal wrote:Naslov me podsjeti na Ozrena Kebu i Dobrog Bošnju :lol::

Dobri Bošnjo ne "ulazi" u brak, on u njega "stupa", što je u skladu s njegovim militaristički pojmljenim odnosom spram braka u kojeg on stupa kao ratnu zonu, spreman na okršaje s neprijateljem, izdržati sve ofanzive i to...
dok nas smrt ne rastavi...
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#15 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by S4mpion »

Da li je za vas ova vrsta intimnosti nešto prirodno što se ne veže pretjerano za religijske propise ili pak društvene norme ili mahalu?
Naravno da je prirodno, a propisi su tu da obuzdaju prirodu, koja nam definitivno ne ide na ruku u ogromnom broju slučajeva.

Prirodno je biti i sa 10 žena(ko je u mogućnosti), sa svima njima imati djecu, imati 20-30-ero djece o kojima se ne možeš ili ne želiš brinuti. Prirodno je i ostaviti ženu i djecu ako nisi raspoložen za odgoj ili ti se ćefne tražiti druge žene.

Međutim, prošle su hiljade godina, pa smo došli do nekakvih zaključaka, donijeli neka pravila kojima ćemo obuzdati svoju prirodu, pa danas ti je nametnuta odgovornost za svaki postupak koji načiniš, jer ipak živiš u određenoj društvenoj zajednici i snosiš dio kolektivne odgovornosti, pa se više ne možeš ponašati kao da si u džungli.

Formiranje braka je upravo jedna od odredbi čiji je cilj da osigura formiranje zdrave porodice, međutim, ljudi(takvi kakvi su-neposlušni) su i to počeli zaobilaziti, pa su im obaveze i prava prisilno dodijeljeni i bez potpisivanja papira, za opću dobrobit.

Rizik(za društvo, ali ne i za svakog pojedinca) kojeg nosi stupanje u seksualne odnose van braka je, zahvaljujući zakonskim odredbama, danas mnogo manji nego što je bio npr. prije 500 ili 1000 godina, ali ne toliko mali da vanbračna zajednica može zamijeniti brak.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#16 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by insomnia78 »

Bloo wrote:
arzuhal wrote:Naslov me podsjeti na Ozrena Kebu i Dobrog Bošnju :lol::

Dobri Bošnjo ne "ulazi" u brak, on u njega "stupa", što je u skladu s njegovim militaristički pojmljenim odnosom spram braka u kojeg on stupa kao ratnu zonu, spreman na okršaje s neprijateljem, izdržati sve ofanzive i to...
dok nas smrt ne rastavi...
Kaka smrt, nemoj da si dramaticna. Ovdje kod mene to notar odradi. Ako vam je sve jasno nema potrebe ni ici na sud
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#17 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Bloo »

S4mpion wrote:
Rizik(za društvo, ali ne i za svakog pojedinca) kojeg nosi stupanje u seksualne odnose van braka je, zahvaljujući zakonskim odredbama, danas mnogo manji nego što je bio npr. prije 500 ili 1000 godina, ali ne toliko mali da vanbračna zajednica može zamijeniti brak.
Opet ti udrobiš darvinizam, društvene konstrukte i religiju...

Prvo da razlučimo koji su rizici bili prije, a koji su danas.
Rizik od neželjene trudnoće nije u direktnoj korelaciji sa zakonskim odredbama, te je manji danas nego prije zbog medicine i kontracepcije.
Prirodno je biti i sa 10 žena(ko je u mogućnosti), sa svima njima imati djecu, imati 20-30-ero djece o kojima se ne možeš ili ne želiš brinuti. Prirodno je i ostaviti ženu i djecu ako nisi raspoložen za odgoj ili ti se ćefne tražiti druge žene.
Također izostavljaš iz svog posta žene koje ostavljaju djecu muškarcima (iako ih je jako mali broj), te sve gledaš kroz mušku prizmu.
Dalje, seks nema samo reproduktivnu ulogu (ni koad nas ni kod životinja). Pitanje sam postavila i s tim na umu. Seks kao jedva vrsta iskazivanja ljubavi, a ne samo reprodukcija i prenošenje genetskog materijala.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#18 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Bloo »

insomnia78 wrote: Kaka smrt, nemoj da si dramaticna. Ovdje kod mene to notar odradi. Ako vam je sve jasno nema potrebe ni ici na sud
Joj bagetu :lol:
Nisi mi danas nešto raspoložen za zajebancije.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#20 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by S4mpion »

Bloo wrote:
S4mpion wrote:
Rizik(za društvo, ali ne i za svakog pojedinca) kojeg nosi stupanje u seksualne odnose van braka je, zahvaljujući zakonskim odredbama, danas mnogo manji nego što je bio npr. prije 500 ili 1000 godina, ali ne toliko mali da vanbračna zajednica može zamijeniti brak.
Opet ti udrobiš darvinizam, društvene konstrukte i religiju...

Prvo da razlučimo koji su rizici bili prije, a koji su danas.
Rizik od neželjene trudnoće nije u direktnoj korelaciji sa zakonskim odredbama, te je manji danas nego prije zbog medicine i kontracepcije.
Sve povezano 1/1.

Rizik, o kojem ja govorim, je u direktnoj korelaciji sa zakonskim odredbama, a radi se o napuštanju djeteta bez ikakve odgovornosti, dakle šetaš uokolo, praviš djecu i nije te briga ko će ih odgajati niti te bilo ko obavezuje da učestvuješ u njihovom odgoju. To je rizik koji je danas mnogo manji nego prije.
Bloo wrote:
Prirodno je biti i sa 10 žena(ko je u mogućnosti), sa svima njima imati djecu, imati 20-30-ero djece o kojima se ne možeš ili ne želiš brinuti. Prirodno je i ostaviti ženu i djecu ako nisi raspoložen za odgoj ili ti se ćefne tražiti druge žene.
Također izostavljaš iz svog posta žene koje ostavljaju djecu muškarcima (iako ih je jako mali broj), te sve gledaš kroz mušku prizmu.
Izostavljam, ali to ne znači ništa, analogija je upotrebljiva logička metoda.
Dalje, seks nema samo reproduktivnu ulogu (ni koad nas ni kod životinja). Pitanje sam postavila i s tim na umu. Seks kao jedva vrsta iskazivanja ljubavi, a ne samo reprodukcija i prenošenje genetskog materijala.
Niko ne kaže da se ne možemo baviti i tim aspektom, ali ja sam komentarisao ovaj.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#21 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Bloo »

S4mpion wrote:
Rizik, o kojem ja govorim, je u direktnoj korelaciji sa zakonskim odredbama, a radi se o napuštanju djeteta bez ikakve odgovornosti, dakle šetaš uokolo, praviš djecu i nije te briga ko će ih odgajati niti te bilo ko obavezuje da učestvuješ u njihovom odgoju. To je rizik koji je danas mnogo manji nego prije.
Kako te tačno zakon u BiH spriječava da nakon npr. mjesec dana zajedničkog života napustiš trudnu djevojku?
I odeš kod druge, treće, četvrte...
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#22 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by S4mpion »

Bloo wrote:
S4mpion wrote:
Rizik, o kojem ja govorim, je u direktnoj korelaciji sa zakonskim odredbama, a radi se o napuštanju djeteta bez ikakve odgovornosti, dakle šetaš uokolo, praviš djecu i nije te briga ko će ih odgajati niti te bilo ko obavezuje da učestvuješ u njihovom odgoju. To je rizik koji je danas mnogo manji nego prije.
Kako te tačno zakon u BiH spriječava da nakon npr. mjesec dana zajedničkog života napustiš trudnu djevojku?
I odeš kod druge, treće, četvrte...
Ne spriječava, to je sloboda koja je svakom građaninu zagarantovana. U gore spomenutom slučaju sam govorio isključivo o napuštanju djeteta, ne partnera.

Kad se radi o napuštanju djeteta, postoje određene zakonske obaveze koje se roditeljima stavljaju na teret.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#23 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Bloo »

S4mpion wrote: Ne spriječava, to je sloboda koja je svakom građaninu zagarantovana. U gore spomenutom slučaju sam govorio isključivo o napuštanju djeteta, ne partnera.
Kad se radi o napuštanju djeteta, postoje određene zakonske obaveze koje se roditeljima stavljaju na teret.
Pa ti si onda počeo od premise da svaki seksualni odnos rezultira djetetom (nije bitno da li je prije braka ili u braku ili u vezi).

Uzevši u obzir pitanje u naslovu teme, te činjenicu da te zakon ne spriječava da ideš od jedne do druge žene i oplođuješ sve dok niste u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, ti si u suštini samo napisao osvrt na brak i seksualne odnose i to iz vizure monogamije i poligamije.

Nisi odgovorio kakvo je tvoje mišljenje o seksu prije braka :)
Na primjer šta misliš o seksualnim odnosima prije braka a koji ne rezultiraju djecom?
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#24 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Irsar »

Idući odozgo, opcija "Ne" i zadnja opcija su jedne te iste, bar što se mene tiče, tako da... ne mogu se odlučiti za koju da glasam. :sad:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#25 Re: Stupanje u seksualne odnose prije braka (religijski propisi, tumačenje, praksa vs lični stavovi) u današnje doba

Post by Bloo »

Irsar wrote:Idući odozgo, opcija "Ne" i zadnja opcija su jedne te iste, bar što se mene tiče, tako da... ne mogu se odlučiti za koju da glasam. :sad:
Neko mozda ne moze iz nekih drugih razloga, a koje nisam nabrojala i zato stoji samo ne :)
Post Reply