Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post Reply
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#451 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

Oni spominju 1993. a ne 1994.


Evo kopiram odgovor.


hej drug, kakav Januar 1994 mi smo tad vec bili na zapadu. Moja mati i ta doticna su cesto isle na Stup, u ulicu Dobrinjska danas Zdenke Markulja iz 102 ili 101 brigade. Imali smo kuce na prvoj liniji. Ruta je bila
preko njiva od tada Dobrinjske i Stupske do katolickog grodblja na Stupskoj petlji i onda pravo dole nakoso prema Miljackoj kao kad bi prema Halilovicima, e sad kako kad od Stupske petlje se islo alejom koji metar kao da ces prema Alipasinom polju.
Tog kobnog dana pocetkom 1993 moja mati nije isla.
toska
Posts: 2964
Joined: 26/09/2016 14:08

#452 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by toska »

u-pet-deka wrote: 28/05/2021 09:10 Oni spominju 1993. a ne 1994.


Evo kopiram odgovor.


hej drug, kakav Januar 1994 mi smo tad vec bili na zapadu. Moja mati i ta doticna su cesto isle na Stup, u ulicu Dobrinjska danas Zdenke Markulja iz 102 ili 101 brigade. Imali smo kuce na prvoj liniji. Ruta je bila
preko njiva od tada Dobrinjske i Stupske do katolickog grodblja na Stupskoj petlji i onda pravo dole nakoso prema Miljackoj kao kad bi prema Halilovicima, e sad kako kad od Stupske petlje se islo alejom koji metar kao da ces prema Alipasinom polju.
Tog kobnog dana pocetkom 1993 moja mati nije isla.
datum u knjizi je 94. ako je greška možda da prijave ?

Vojnici su u dolasku i odlasku sa Stupa II isto išli do petlje i onda kroz objekte desno Standard Šipad i ostalo, a u vrijeme nekih dejstava koritom Miljacke.
Last edited by toska on 28/05/2021 09:38, edited 1 time in total.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#453 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tesla Edison »

Najveća opasnost na tom području je vrebala iz pravca tzv. crvene kuće na prolazu između Oslobođenja i Doma penzionera. Danas je u toj kući neka arapska firma (više nije crvena, sada ima fasadu i sivkasta je) i jako se dobro vidi sa ceste i tramvajske pruge. Kuća je na takvoj lokaciji da ima širok pregled od Oslobođenja, pa sve skoro do same Stupske petlje.

Odatle je pucano i na tramvaje koju su se okretali u Neđarićima 1995. godine.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#454 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

toska wrote: 28/05/2021 09:27
u-pet-deka wrote: 28/05/2021 09:10 Oni spominju 1993. a ne 1994.


Evo kopiram odgovor.


hej drug, kakav Januar 1994 mi smo tad vec bili na zapadu. Moja mati i ta doticna su cesto isle na Stup, u ulicu Dobrinjska danas Zdenke Markulja iz 102 ili 101 brigade. Imali smo kuce na prvoj liniji. Ruta je bila
preko njiva od tada Dobrinjske i Stupske do katolickog grodblja na Stupskoj petlji i onda pravo dole nakoso prema Miljackoj kao kad bi prema Halilovicima, e sad kako kad od Stupske petlje se islo alejom koji metar kao da ces prema Alipasinom polju.
Tog kobnog dana pocetkom 1993 moja mati nije isla.
datum u knjizi je 94. ako je greška možda da prijave ?

Vojnici su u dolasku i odlasku sa Stupa II isto išli do petlje i onda kroz objekte desno Standard Šipad i ostalo, a u vrijeme nekih dejstava koritom Miljacke.

Poslao sam tvoju poruku.

Odgovor:

hej drug, upravo sam sa mamom o istom porazgovarao, kaze da 1994 nije moguce. Moja mati je napustila Sarajevo u proljece 1993. Zrinka je poginula pocetkom 1993 od hitca snajperiste, jos dok je moja mati bila u Sarajevu.
Ta doticna je od mog djedovog rodjaka cerka. A gdje mozes vidjeti infomacije o nastradalima? Imas link?
toska
Posts: 2964
Joined: 26/09/2016 14:08

#455 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by toska »

stavio sam link za knjigu na predhodnim odgovorima, vrati se stranicu unazad.
to je za Sarajevo i Srebrenicu, a postoje ostale za druga područja BiH.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#456 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

Oni tvrde da je greška u godini.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#457 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

Odgovor od poznanika na sve to:

drug, da to je ona, moja mati i ona su srodnih godina a rod smo. definitivno greska u godini. bila je to 1993 a ne 1994. moja mati je zadnja od nas napustila Sarajevo bilo rano proljece 1993, a pokojna sa fotografije nije bila ziva vise. dva francuska fotorgrafa su napravila dvije fortografije. ima ta sa francuskim transporterom i jos jedna sa ruskim. nju je snajper ubio iz pravca doma slijepih. pokazao bi fotografije mami ali znam da cu je samo rasplakati pa ne zelim. bezbroj puta su tom rutom isle do Stupa.
-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#458 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by -M84- »

Sarajmen wrote: 28/05/2021 13:59
u-pet-deka wrote: 27/05/2021 15:02
toska wrote: 09/02/2021 11:31

Image
znaš li nešto o žrtvi?
ovdje je definitivno pucano iz samog vrha Nedzarića prema Alipašinu polju.
ginuli su ljudi na ovom dijelu cijeli rat iako se znalo za opasnost, glavna cesta Sa-Ilidza kod studentskih domova, tačnije tramvajske stanice Nedzarici.
Zrinka Markulj, sa Stupa II (2). Ima daljnju rodbinu u Danskoj. Mati od ovog daljnjeg roda (kojeg sam upozano u Danskoj) je isto ovom cestom hodala na relaciji Vila - Stup, samo ne taj dan. Tako oni govore.
Image
E sto me iznervira slika kako ova lezi mrtva.To je mogao biti bilo ko od nase porodice.Nejasno mi je lizanje sa cetnicima kao da nije bilo rata.Mi smo se borili da ne budemo strijeljani ili zaklani a oni su htijeli da nas strijeljaju ili zakolju neki sa a neki bez kokarde na glavi,i jedni i drugi ti misle isto.To je razlika izmedju nas i njih.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#459 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

Sarajmen wrote: 28/05/2021 16:36 Sve je laž osim smrti, tako nekako. Jedina čitulja objavljena 14 januara 1994. je od najbližih članova porodice pokojne Zrinke, žrtve četničkog snajperiste na dan 13 januar 1994. Svjesno sam izrezao njihoiva imena i informacije o mjestu ukopa pokojnice. Datum smrti je potvrđen iz dva različita a relevantna izvora i tu je za mene kraj rasprave.
Evo ti odgovor:

drug, taj neko pod tim sinonimom se zajebaje. niko od nas na zapadu nije mogao znati infomaciju o smrti da je bila 1994 a moja mati je donjela zadnje infomacije iz Sarajeva kada je preko piste izasla iz grada i to je bila 1993 godina. fotografije datiraju iz januara 1993 godine to je provjereno. imena fotografa su chauvel, patrick i goyri, antonie. ako ko sumnja moze se raspitati u domu zdravlja prezime Markulj moje majke, pa neka vidi kada je imala u Sarajevu tokom rata zadnji radni dan. morao sam majci pokazati fotografije i nisam nisto rekao odma je rekla jel to ona. moja mati kaze i odgovorno tvrdi da su njih dvije bile ako ne jedine dvije zene sto su isle tom rutom osim vojnika koji su isli na stupsku liniju. i da ove fotografije su nastale kod stupske petlje a strana ceste je u pravcu ilidze. tom rutom su isle kako kad zbog humanitarne pomoci jer su pripadali tom dijelu garda, drva nekad, hranu iz vrta u pocetku i tako o pokojna je izbjegla u stan na alipasinom polju faza b. moja mati i moj pokojni otac su na ledjima jos sredinom 1992 iznjeli sporet tom rutom. neka proguglaju drugu fotografiju i vidjet ce da je strana ceste prema ilidzi i u desnoj strani u mgli se vidi vrh linija igmana, a pumpa u koja se vidi je danasnja ina u pravcu ilidze
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#460 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

Ne znam ali fotografije su stvarno iz 1993, no meni ovo djeluje kao stara Energopetrol pumpa. I istina Igman se vidi!

Image
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#461 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

Možda su pogrešno novinari napisali godinu? Stvarno. Pogledaj, piše u 37 godini a na listingu popisa žrtava žena je 1993. bila u 37 godini a 1994. bi trebalo biti u 38 godini. Osoba je '56 godište.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#462 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by sime_cipol »

Ovo je kod EP pumpe u Nedzaricima prema Heco pijaci.

Na slici gdje je FRA transporter vidi se cosak automatske autopraone. Nedzarici 100%.
Rekao bih da je pogodjena negdje oko tramvajskog stajališta u Nedzaricima prema Ilidzi.
Image
Lagana meta sa Doma Slijepih. Udaljenost cca 450-500m
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#463 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

Sarajmen wrote: 28/05/2021 22:48
u-pet-deka wrote: 28/05/2021 18:32
Sarajmen wrote: 28/05/2021 16:36 Sve je laž osim smrti, tako nekako. Jedina čitulja objavljena 14 januara 1994. je od najbližih članova porodice pokojne Zrinke, žrtve četničkog snajperiste na dan 13 januar 1994. Svjesno sam izrezao njihoiva imena i informacije o mjestu ukopa pokojnice. Datum smrti je potvrđen iz dva različita a relevantna izvora i tu je za mene kraj rasprave.
Evo ti odgovor:


Care, ukopana je 15 januara 1994. na Rimokatoličkom groblju Stup. Lako je to provjeriti u pokopnom društvu koje to groblje održava, vjerovatno je to ''Martinović'' ali ne tvrdim. Provjerit ću kada budem u prilici i javiti povratnu informaciju, nije mi to mrsko iz respekta ka pokojnoj Zrinki. Pobjegulje i njihovo mišljenje me ne zanimaju.

P.S. Ruski bataljon je na Pale stigao oko 24 februara 1994.
Image
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#464 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

Ko si ti pokojnoj Zrinki? Nemoj provocirati. Pobjegulje? Kako ti znaš iz kojeg je razloga žena (ta druga) morala napustiti Sarajevo? Ja poznajem tu porodicu u Danskoj, koja je napustila Sarajevo i mogu ti prenjeti da ta žena je ostala do maksimuma kojeg je mogla, a da je jedno maloljetno djete preko pola godine nije vidila. Dok stariji sin je napustio grad u martu 1992.

Transporter na drugoj fotografiji je ruski model. Da li su u njemu ruski Umproforci ja pojma nemam. Gledaj tako na stvar kada neko drugi piše.

A fotografije su stvarno iz mjeseca Januar 1993. godine.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#465 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

sime_cipol wrote: 28/05/2021 22:01 Ovo je kod EP pumpe u Nedzaricima prema Heco pijaci.

Na slici gdje je FRA transporter vidi se cosak automatske autopraone. Nedzarici 100%.
Rekao bih da je pogodjena negdje oko tramvajskog stajališta u Nedzaricima prema Ilidzi.
Image
Lagana meta sa Doma Slijepih. Udaljenost cca 450-500m

I ja isto mislim da je lokacija tu cca. dva i pol transportera od ulaza prema pumpi. Nikako kod petlje. Ali nebi rekao da je snajperista pucao iz pravca Doma slijepih nego iz Doma penzionera odnosno tog pravca. Djeluje da osoba (pokojna) je prilazila iz pravca praone a hitac da je bio u desnu stranu glave. Pogledaj stav nogu. Istina ili ne ali izbjegli iz Sarajeva koji su 1993. dolazili u Dansku su spominjali lokaciju vezano za snajper 'Đokina kuća'. Nebi znao prstom pokazati gdje je ta lokacija ali govorilo se blizu Doma penzionera.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#466 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

Sinoć sam ga zamolio da još jednom pita majku.

Evo ti (Sarajmen) odgovor:

taj lik nema pojma o cemu pise. mi smo januara 1994 bili nekoliko sati letom udaljeni od Sarajeva pa neka on onda meni objasni kako smo mogli znati o njenoj smrti, kako je moja mati mogla znati? ti sam znas da infomacija ovdje ili bilo gdje na zapadu u izbjeglickim centrima iz Sarajeva nije bilo, sam si bio sam si imao roditelje u sarajevu dok si bio ovdje u centru, znas sve kao i ja, pa neka pametnjakovic meni objasni kako smo mogli znati. sam si mi pricao koliko si morao moljakati crveni krzi u danskoj, oni plave sljemove danske i tako da dodjes u kontakt sa roditeljim putem pisma, pa si mjesecima cekao na pisljivo pismo. bjezi necu da se nervram zbog tamo neke budale koja nema sta pametnije da radi nego bogu da krade dane i kenja iz sarajeva o mojoj rodbini a pojma nema. neka fotografe upita za datum. meni su potvrdili da je 1993 godina. ko je to mogao koga pokopati na stupskom katolickom groblju tokom rata? pa tu je snajper pucao iz nekoliko pravaca nisi mogao glavu pomoliti. moja mati mi prica da je tu tada ispod nadvoznjaka bilo nakaceno svega i svacega i vozila parkirano od auta do kamiona kako bi se zamaskirao pogled jer od snajpera nisi mogao ispravno da hodas a ne da pokop obavis. prica da tamo latickom ulicom si hodao gotovo puzajuci kada bi prelazio. mati moja koja je tu rutu presna x broj puta odgovorno tvrdi da tu pokopi su rijetki bili i da se cekalo mjesecima a ne danima na iste i da jedina bezbjedna ruta do mjesta je bila duz korita miljacke ili cestom s druge strane miljacke a da od nadvoznjaka do zgrade UN tada ko god je hodao direktnom linijom to je samo bilo moguce ako je bila jako gusta magla.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#467 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by sime_cipol »

Lokacija je tacno negdje oko crvenog auta koji ide prema Ilidzi
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#468 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

Ja bi rekao da je prije negdje, oko prednjeg dijela helikoptera. Usporedite udaljenost gdje je ona i ulaz od pumpe. Crveno auto je znatno dalje od ulaza od pumpe.

A metak je zasigurno morao doletiti s lijeve strane Oslobođenja, kad se u istu zgradu gleda iz pravca Stupa. Ona je gotovo ravno križala cestu evt. pod uglom od 10, maksimalno 15 stepeni, to se vidi po poziciji tijela. Da je nju metak pogodio iz pravca Doma slijepit njena glava bi bila okrenuta prema nebu odnosno pala bi nazad.

A najbolji indikator je ceker koji najvjerojatnije je direkt pao na cestu odnosno ostao u istoj liniji kao i kad je bio u ruci.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#469 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by trambusek88 »

sniperalley wrote: 10/02/2021 07:51
Nekako s proljeća wrote: 09/02/2021 15:50 Fotografiju prebacujem sa teme o Stup-u, civilna žrtva je u pitanju, najvjerovatnije sa pozicija VRS iz područja tzv Dom slijepih. Nemamo nikakvih podataka o žrtvi, kao ni tačan datum njenog ubistva.
https://4.bp.blogspot.com/-HcY42KGJ8jU/ ... hoto+3.jpg
Zena je u pitanju i 20 januar 1993. godine je datum. U knjizi mrtvih sa ovog linka: https://maticarproslosti.files.wordpres ... _tom-i.pdf
ima pet zena koje su poginule na taj datum.
Obrađivali smo ovo i na temi snajperisti u Sarajevu. Ako je tačan datum 20 januar 1993
taj dan je prema BKM u Novom Gradu ubijena Đula Rašiti, 1947 godište. Ostale žrtve su stradale na području Centra, Starog Grada i Srebrenice.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#470 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

Evo ti info od njene rodbine:

hej, neznam koji faktor igra sad fotografija na tom forumu ali evo bio sam u kontaktu sa rodbinom. ona je poginula izmedju pumpe i tramvajske stanice nedzarici. nije bila sama nego u grupi.
dva snajpera su pucala istovremeno navodno sa dvije lokacije. njih je bilo petero u grupi. morali su je ostaviti zbog ranjenog jer su bili nastavili pucati.
plavi sljemovi su nju pokupili ali ne zna se da li je to isti dan ili nekoliko dana kasnije, jedan isto Markulj, nije danas ziv njega je snajperista ranio a ona je poginula na licu mjesta.
pretrcavali su cestu a dosli su iz pravca bivse fabrike cokolade. rod nam jedan isto misli da 1994 je greska ali rekao je provjeriti preko jednog drugog roda koji sigurno zna datum.
isto u kontaktu sa drugim clanovima rodbine tvrde da je proslo jako puno vremena od smrti do ukopa.
toska
Posts: 2964
Joined: 26/09/2016 14:08

#471 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by toska »

@u-pet-deka sasvim je jasan put te nesretne žene, a biće i grupe, od Stupa II prema gradu.
držali su se pravilno mjera bezbjednosti, prešli sa ljeve na desnu stranu Stupa kod petlje pa kroz fabrike, sve do dijela nakon pumpe kada su presjekli prema Alipašinu polju.
to se nije smjelo raditi prije zgrade PTT, tada Unprofora, jer je sve bilo pokriveno vatrom.
postoji krivica i civilnih vlasti jer nije postojalo nikako upozorenje niti barikade !

@Sarajmen koja šteta crno-bijelih slika sa prethodne strane, pogotovo prve, malo je falilo da uhvati cijelu Pijačnu, ovako pokriva naše linije i ne govori ništa, pogledaj ima li još, od dobre slike mogla bi se knjiga napisati.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#472 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

Ja kako vidim stvar a to je, da je jako mala vjerovatnoća da su dvije osobe od snajpera nastradale doslovno na istom mjestu. Rodbina pokojne Zrnike tvrdi da je nastradala blizu stanice Nedžarići. I to fotografija potvrđuje. Na fotografiji ženska je u samoj blizni te stanice, a isto ima kratku kosu kao pokojna na fotografiji sa smrtovnice. Druga stvar tada je bilo nekako 'prirodnije' da žena u kasnim 30-im godinama nosi farmerke nego žena u kasnim 40-im godinama.

Da li su fotografi se zeznuli u godini ili da li je greška nastala tokom pisanja smrtovnice je otvoreno pitanje, mada ja tipam na smrtovnicu. Smrtovnica glasi u 37 godini. Osoba je iz 1956. i tako je 1993. bila u 37 godini. Dok bi 1994. bila u 38 godini.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#473 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

Sarajmen wrote: 30/05/2021 15:53 Fotografija žrtve u području raskrsnice kod Gras-a, također od ex ''Corbis'' agencije, najvjerovatnije početkom zime. @trambusek88 , jeste u knjizi od Tokače na taj datum zavedena rahmetli Đula Rašiti. Koliko se sjećam za ovu žrtvu sa fotografije smo imali dilemu je li usmrćena gelerom od granate ili metkom sa položaja VRS u području Hrasno Brda. Možda griješim ali kao da sam nekada prije gledao još jednu fotografiju sa ove lokacije, u kojoj u nečemu nose par građana pogođenu žrtvu.
Image
Image
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#474 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by sime_cipol »

Sarajmen wrote: 30/05/2021 17:09
sime_cipol wrote: 29/05/2021 12:24 Lokacija je tacno negdje oko crvenog auta koji ide prema Ilidzi
Image

Prije benzinske pumpe ima stub ulične rasvjete, a oni su jedan od drugog udaljeni u nekom okvirnom razmaku od 50 metara, tako da sam vodeći se tim označio crvenim krugom poziciju žrtve, jer sam bliži mišljenju forumaša @u pet deka po pitanju lokacije žrtve.

@toska , nema stari i vjeruj da sam se momački zarovio da i objavljeno nađem. Što budem-o u međuvremenu pronašli to ćemo i objaviti.
Prvo sam napisao da je vjerovatno stradala negdje oko mjesta koje si ti upravo obilježio, ali mi se na slici pumpa ucinila daleko od mjesta gdje lezi. Vjerovatno si u pravu.
I dalje ostajem pri tvrdnji da je ubijena ili sa Doma Slijepih ili iz neke kuce koja je tu oko Doma.
toska
Posts: 2964
Joined: 26/09/2016 14:08

#475 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by toska »

Vide se šine, znači okretaljka kod Oslobođenja, a iza je petlja, sve naš teritorij pa i kuća.
ovi bježe od vatre sa lijeve strane fotografije.
Post Reply