Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post Reply
alexei77
Posts: 29
Joined: 03/04/2012 18:05

#26 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by alexei77 »

Zviz wrote:
alexei77 wrote:
Zviz wrote:Evo karte u fazama, o kojoj sam ja pricao je faza C uz cestu koja gleda u fazu E - a crvena boja oznacava lakat krivinu, a plava rijeku Dobrinja.

Image

Veliko i malo e

Znam ja odprilike ko sve zivi u malom e i E fazi ali meni su rekli da je tenk bio u fazi vekiko E i pucao u kucu kod ceste sto djeli C i E fazu, jer iza tih kuca uz cestu (u C fazi) su bili rovovi - kao prva linija.
to ti je 93 juli cini mi se i tenk i transporter su usli desno od velikog E.. presli rijeku preko improvizovanog mosta... zagl se transporter cak... ranjen 1 borac tu s nase strane... uzeli smo 10 ak kuca tad ali do mraka neke pi...e pobjegle i ostavile ljude u 3 kuce u polu okruzenju... LICNO ucestvovao u izvlacenju istih...
alexei77
Posts: 29
Joined: 03/04/2012 18:05

#27 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by alexei77 »

Zviz wrote:
alexei77 wrote:
Zviz wrote:Evo ja cu ti postaviti kartu ali posto neznam sta zelis da crtas ja cu ti je samo podjeliti u neke faze pa opisuj prema tim fazama. A ako mislis da je bilo u kuci Svedjana nesto vojno - cisto sumljam to je ona kuca sa visokim betonskim zidobima.
Znam momka koji je tehn stvari iz nje pokupio u jednom od napada i znam sta je bilo unutra . a ja sam LICNO iz nje uzeo nekoliko konzervi ananasa u sept 1992 i nisam mogao vise a bilo ih je vjeruj mi dooosta....
Iz cega konkretno pricamo? Mislim iz cije kuce.
iz kuce svedjanina... presli smo kod kuce przulja stolara...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#28 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by Zviz »

alexei77 wrote:
to ti je 93 juli cini mi se i tenk i transporter su usli desno od velikog E.. presli rijeku preko improvizovanog mosta... zagl se transporter cak... ranjen 1 borac tu s nase strane... uzeli smo 10 ak kuca tad ali do mraka neke pi...e pobjegle i ostavile ljude u 3 kuce u polu okruzenju... LICNO ucestvovao u izvlacenju istih...

Vjerujem da je to izvodljivo bilo na tom cosku, jer tu je manje v ise gola livada a cak tu je i sume nesto bolo tada. Znam samo da su na tim coskovim i u tom polju iza Stefkove kuce prema tamo Svedjanima i stolaru. Neki lokalni izginuli, cak znam da je od Ljubomira sin tu pogino Zdenko skoro uz samo rijeku. sad su taj dio ulice izmedju faze C i E te tamo izemdju C i D predili u njegovo ime.
klej
Posts: 244
Joined: 10/02/2013 18:01

#29 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by klej »

Zviz wrote:
sinuhe wrote:Zatrpao rov o svom trosku :bih:
Pa oni koji su ga iskopali nisu ga zatrpali pa kako drugacija da se izrazim? Ako zelis nesto da mi kazes ili nabijes na nos slobodno ali nemoj tako samo uzimati moje rijeci pa ih ponavljati iz svojih usta :)
pratim mnogo tema, a rjetko pisem... ali, tebi moram nesto reci. postujem tvoj stav i zalaganje da saznas istinu kako ti je kuca zapaljena i zelim da do iste i dodjes. medjutim, ovo sto pises za zatrpavanje rova, izvini na izrazu, lupetas gluposti. zivim u potkrovlju zgrade, u starom gradu, u blizini hotela evropa i tokom rata 4 granate su mi gruhnule u stan i sve sam sam, svojim parama i trudom sredjivao. ni feninga pomoci, ni od koga nisam dobio. zavalio se u kredit i obnovio, a mi koji smo predeverali rat po rovovima i uzimali kredite, u periodu 1996-2001, znamo o kojim kamatama pricam. i ti sad ovdje cvilis za nezatrpan rov i kako si sam (u stvari vjerovatno tvoja mama unproforka) morao platiti da se to odradi. budi sretan sto te zaobislo zlo, koje se desavalo u sarajevu 1992-1995, jer da si bio ovdje u tom periodu, shvatio bi da materijalno bogatstvo u odredjenim trenucima nista ne znaci i da je najbitnija zdrava glava na ramenima.

da ne duljim, izvinjavam se na offtopic, ali me ovo oko zatrpavanja rova podsjetilo na one price kako, mi koji smo rat proveli u sarajevu, necemo smjeti pricati da smo bili tu. jos ce od nas traziti da sad zatpavamo rovove i transeje, koje smo iskopali da bi spasili i svoje i tudje glave.
alexei77
Posts: 29
Joined: 03/04/2012 18:05

#30 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by alexei77 »

Zviz wrote:
alexei77 wrote:
to ti je 93 juli cini mi se i tenk i transporter su usli desno od velikog E.. presli rijeku preko improvizovanog mosta... zagl se transporter cak... ranjen 1 borac tu s nase strane... uzeli smo 10 ak kuca tad ali do mraka neke pi...e pobjegle i ostavile ljude u 3 kuce u polu okruzenju... LICNO ucestvovao u izvlacenju istih...

Vjerujem da je to izvodljivo bilo na tom cosku, jer tu je manje v ise gola livada a cak tu je i sume nesto bolo tada. Znam samo da su na tim coskovim i u tom polju iza Stefkove kuce prema tamo Svedjanima i stolaru. Neki lokalni izginuli, cak znam da je od Ljubomira sin tu pogino Zdenko skoro uz samo rijeku. sad su taj dio ulice izmedju faze C i E te tamo izemdju C i D predili u njegovo ime.
taj dio bas tih godina znam ko svoj dzep... a dobrinjsku znam prije rata a i u ratu .iskreno da se htjelo moglo se dosta uraditi... nije bilo interesa... posle 93 tu je poginulo mali broj vojnika i to vecinom snajper s obje strane... znam i te rovove gledao sam ih i s udaljenosti od desetak metara a i kroz okular takodje... da mi Bog dragi vrati samo koliko sam puta zazmirio i napravio se da nisam vidio bio bih sretan do kraja zivota....
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#31 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by Zviz »

klej wrote:
Zviz wrote:
sinuhe wrote:Zatrpao rov o svom trosku :bih:
Pa oni koji su ga iskopali nisu ga zatrpali pa kako drugacija da se izrazim? Ako zelis nesto da mi kazes ili nabijes na nos slobodno ali nemoj tako samo uzimati moje rijeci pa ih ponavljati iz svojih usta :)
pratim mnogo tema, a rjetko pisem... ali, tebi moram nesto reci. postujem tvoj stav i zalaganje da saznas istinu kako ti je kuca zapaljena i zelim da do iste i dodjes. medjutim, ovo sto pises za zatrpavanje rova, izvini na izrazu, lupetas gluposti. zivim u potkrovlju zgrade, u starom gradu, u blizini hotela evropa i tokom rata 4 granate su mi gruhnule u stan i sve sam sam, svojim parama i trudom sredjivao. ni feninga pomoci, ni od koga nisam dobio. zavalio se u kredit i obnovio, a mi koji smo predeverali rat po rovovima i uzimali kredite, u periodu 1996-2001, znamo o kojim kamatama pricam. i ti sad ovdje cvilis za nezatrpan rov i kako si sam (u stvari vjerovatno tvoja mama unproforka) morao platiti da se to odradi. budi sretan sto te zaobislo zlo, koje se desavalo u sarajevu 1992-1995, jer da si bio ovdje u tom periodu, shvatio bi da materijalno bogatstvo u odredjenim trenucima nista ne znaci i da je najbitnija zdrava glava na ramenima.

da ne duljim, izvinjavam se na offtopic, ali me ovo oko zatrpavanja rova podsjetilo na one price kako, mi koji smo rat proveli u sarajevu, necemo smjeti pricati da smo bili tu. jos ce od nas traziti da sad zatpavamo rovove i transeje, koje smo iskopali da bi spasili i svoje i tudje glave.
Drug pogresno si me shvatio i ja se tebi izvinjavam. Kad sam napisao iz svog djepa ja sam samo mislio da sam ga ja zatpro, a ja nisam nikoga palcao da to trpa osim neki licnih troskova - sto nikome nista ne prepisujem, ali cu ti jednu stvar reci tu je toliko bilo iskopano kroz vise drorista da samom covjeku je trebalo 10 dana da to zatrpa, nako sale bi se dalo pomisliti da je bager kopao! Toliko brdo zemje je bilo da kad bi skocio u rov kucu iza nisi mogao da vidis. Ja nisam nikakve pomoci dobio za bilo sta, cak sto vise neko je anonimo ni dan danas neznam ispicao pricu da je francuski transporter stao i da je moja mati licno sa pomoc tri francuska vojnika to zapalila - notorna LAZ. Eto i na taj nacin je bila uskracena neka pomoc. A svi se tu dice da su nesto dobili od koga i kako nemam pojma samo kad je moja mati kanje dosla imama la je sta da se naslusa.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#32 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by Zviz »

alexei77 wrote:
Zviz wrote:
alexei77 wrote:
to ti je 93 juli cini mi se i tenk i transporter su usli desno od velikog E.. presli rijeku preko improvizovanog mosta... zagl se transporter cak... ranjen 1 borac tu s nase strane... uzeli smo 10 ak kuca tad ali do mraka neke pi...e pobjegle i ostavile ljude u 3 kuce u polu okruzenju... LICNO ucestvovao u izvlacenju istih...

Vjerujem da je to izvodljivo bilo na tom cosku, jer tu je manje v ise gola livada a cak tu je i sume nesto bolo tada. Znam samo da su na tim coskovim i u tom polju iza Stefkove kuce prema tamo Svedjanima i stolaru. Neki lokalni izginuli, cak znam da je od Ljubomira sin tu pogino Zdenko skoro uz samo rijeku. sad su taj dio ulice izmedju faze C i E te tamo izemdju C i D predili u njegovo ime.
taj dio bas tih godina znam ko svoj dzep... a dobrinjsku znam prije rata a i u ratu .iskreno da se htjelo moglo se dosta uraditi... nije bilo interesa... posle 93 tu je poginulo mali broj vojnika i to vecinom snajper s obje strane... znam i te rovove gledao sam ih i s udaljenosti od desetak metara a i kroz okular takodje... da mi Bog dragi vrati samo koliko sam puta zazmirio i napravio se da nisam vidio bio bih sretan do kraja zivota....
Na 10m?? Pa drug to ti ga dodje da si bio iza nrp. Stfkove (bivseg predsjednika mjesne zajednice) kuce jer rovoe si imao iza Pavelove, Zokine (tkz. Slovenac), Ljubomirove (oca Zdneke po cijem imenu se taj dio dana naziva) i Fabijanove kuce.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#33 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by PM72 »

Ti očigledno nisi dobar s komšilukom.Popravi te odnose dok si još na odmoru,biće ti lakše.O svom trošku. :thumbup:

Alexei,

Jesi li ikad bio u onoj velikoj crvenoj kući naspram igrališta kod rijeke? Iz nje nas je gađao tvoj kolega,možda si i ti lično ali sam i ja gađao te šube svim raspoloživim sredstvima.Od CMP tromblona pa do RB-a.
alexei77
Posts: 29
Joined: 03/04/2012 18:05

#34 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by alexei77 »

Na 10m?? Pa drug to ti ga dodje da si bio iza nrp. Stfkove (bivseg predsjednika mjesne zajednice) kuce jer rovoe si imao iza Pavelove, Zokine (tkz. Slovenac), Ljubomirove (oca Zdneke po cijem imenu se taj dio dana naziva) i Fabijanove kuce.[/quote]


Izasli smo na ulicu koja je danas kazes po imenu tog pok zdenka...
devet ili deset kuca je uzeto...
AKO si bio tu znas o cemu pricam ...
na kraju veceri ostali u tri kuce na lijevoj strani gledano od n.kolumbica...
po noci izvukli ljude iz njih...
odmah cu ti reci da nisu tu bili samo lokalci na liniji...
cak sta vise bilo ih je koji nisu ni iz sarajeva bili...
ako imas nedoumica oko toga mogu ti u pp objasniti sve...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#35 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by Zviz »

alexei77 wrote:Na 10m?? Pa drug to ti ga dodje da si bio iza nrp. Stfkove (bivseg predsjednika mjesne zajednice) kuce jer rovoe si imao iza Pavelove, Zokine (tkz. Slovenac), Ljubomirove (oca Zdneke po cijem imenu se taj dio dana naziva) i Fabijanove kuce.

Izasli smo na ulicu koja je danas kazes po imenu tog pok zdenka...
devet ili deset kuca je uzeto...
AKO si bio tu znas o cemu pricam ...
na kraju veceri ostali u tri kuce na lijevoj strani gledano od n.kolumbica...
po noci izvukli ljude iz njih...
odmah cu ti reci da nisu tu bili samo lokalci na liniji...
cak sta vise bilo ih je koji nisu ni iz sarajeva bili...
ako imas nedoumica oko toga mogu ti u pp objasniti sve...[/quote]

Nisam bio tu za vrijeme rata. Ali prije rata taj dio dobrinjske je brojao 10 kuca.
Samo ja mislim da si ti nesto pobrko - spominjes Kolumbice? Pa ako me pamcenje dobro prati oni su zivili u sporednoj ulici isto Dobrinjska ali kod Doma castnih sestara.
alexei77
Posts: 29
Joined: 03/04/2012 18:05

#36 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by alexei77 »

Zviz wrote:
alexei77 wrote:Na 10m?? Pa drug to ti ga dodje da si bio iza nrp. Stfkove (bivseg predsjednika mjesne zajednice) kuce jer rovoe si imao iza Pavelove, Zokine (tkz. Slovenac), Ljubomirove (oca Zdneke po cijem imenu se taj dio dana naziva) i Fabijanove kuce.

Izasli smo na ulicu koja je danas kazes po imenu tog pok zdenka...
devet ili deset kuca je uzeto...
AKO si bio tu znas o cemu pricam ...
na kraju veceri ostali u tri kuce na lijevoj strani gledano od n.kolumbica...
po noci izvukli ljude iz njih...
odmah cu ti reci da nisu tu bili samo lokalci na liniji...
cak sta vise bilo ih je koji nisu ni iz sarajeva bili...
ako imas nedoumica oko toga mogu ti u pp objasniti sve...
Nisam bio tu za vrijeme rata. Ali prije rata taj dio dobrinjske je brojao 10 kuca.
Samo ja mislim da si ti nesto pobrko - spominjes Kolumbice? Pa ako me pamcenje dobro prati oni su zivili u sporednoj ulici isto Dobrinjska ali kod Doma castnih sestara.
[/quote]
Mislio sam na ulicu NIKE KOLUMBICA-SAKE
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#37 Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Zviz »

Posto sam sa Stupa II (proijeklom) i ako rodjen u Kosevo bolnici. Mislim, da je vrijeme da se neke stvari objelodane vezano za Stup II (dva) prvenstveno)) a i Stup I je pozeljno.

Stanje tokom rata. Bitke. Kriminal ako ga je bilo. Sta je ko ucinio - dobro i lose (pohvale i kritike). Sjecanje na poginule. Slike i sl.

Stup II je brojo se za prvu liniju a pretezno poslje pada Otesa. Na Stupu II su bile samo tri ulice u tadasnje vrijeme. Donrinjska, Stupska i Laticka. Danas jedan dio Donbrinjske nosi ime poginulog borca, za kojeg se prica da je bio prva zrtva na Stupu II, tada 18 godisnjeg Zdenka Markulja.

Spominje se cesto borba kod Zizine kuce, kada su VRS presla preko rijeke Dobrinja iza kuca i pokusala se probiti do samostana casnih sestara. Isto tako se spominju silna pljackanja kuca, a cesto da je sve opljackano u prvim danima rata. Spominje se prica da je tenk ili neko drugo bojno vozilo (teze kategorije) krocilo Dobrinjskom ulicom tamo gdje Stefko Bilic-Markulj ima kucu preko puta tokara Davora Markulja.

Nadam se da ce bili zanimljivih pisanja.
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#38 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by trocadero »

Човјек отворио тему! Дајте подржите га мало :D
Требало би сазнати и сакционисати одговорне који су му у кући са прве линије споткупили ствари.Па то је страшно, замислите молим вас њиховог безобразлука.Сад ће се то брзо пронаћи па ће ти ствари препоручено послати у Данску.
Дозер, оне кокошке да вратиш :D
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#39 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by parappa »

trocadero wrote:Човјек отворио тему! Дајте пImageпрепоручено послати у Данску.
Дозер, оне кокошке да вратиш :D
vjeruj da nije vise od ovog ostalo:
Image
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#40 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Zviz »

trocadero wrote:Човјек отворио тему! Дајте подржите га мало :D
Требало би сазнати и сакционисати одговорне који су му у кући са прве линије споткупили ствари.Па то је страшно, замислите молим вас њиховог безобразлука.Сад ће се то брзо пронаћи па ће ти ствари препоручено послати у Данску.
Дозер, оне кокошке да вратиш :D

Ako si odnjeo halal ti bilo - bilo i proslo. Uopste ne zamjerim nikome! Nego meni je to jako smjesno, lete grana iznad glave i metci a nekome stalo da polocica iz kupatila. Pa kome ih je mogao prodati tokom rata, pa zar je nekome tog trebalo i poslje... mora da ih cuvao ko anticke porcelane iz ZNJ doba.

A ako mislis da vas s one strane dobrinjske simpatiziram duboko se varas. Zbog vas budala, su mnogi izgubili glavu. Niko vas nije dirao na Stupu II. I ako ste bili manjina, ni dlaka sa glave nikome nije nedostajala nikada! To je druga stvar sto ste vi sebi umislili u gravi da ce vam faliti, ko zna mozda su neki ocelavili pa su morali da hinje na nekoga svoju ljubomoru.

Ako hoces da znas malog Zdenka Markulja koji je pogino sa 18 godina sam poznavao licno. A nebi pogino da nije bilo znas i sam koga i ko je puco u njega :wink:
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#41 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by trocadero »

Zviz wrote:


A ako mislis da vas s one strane dobrinjske simpatiziram duboko se varas.
Не мислим. Како би нас симпатизирао кад смо ти ми пола ентеријера порушили! 8)
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#42 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by PM72 »

Trocadero,

jesi li bio na Koščanu?
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#43 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by trocadero »

Нисам, слабо сам ти ја тамо залазио.
Колико има истине у ономе што се прича да га је "Кудуз" сам одбранио?
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#44 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by PM72 »

To ne znam ali sam gledao snimak kad su naši zauzeli Koščan i zarobili gardin oklopni transporter a tenk im oštetili.Pa kontam da ti gore nisi bio.

Nego Zviz,
Kaj da ti velim. :D ja sam dole bio prvi put u januaru 1993 i bilo mi je pravo zima.Jedno jutro -20 a dali nam uzbunu - ko fol,samo što nisu.A bogami su lagali nego komandiri čuvali svoje guzice pa nas natrpaju u tranšeje,da je njima sigurnije.One vojničke čizme na -20 postanu ko kamen,hladne ko da na pločicama stojiš.Pušku držiš vrhovima prstiju tj.nekakvih rukavica a ja zezao komandire da nas neće čete napasti jer ne mogu upaliti oklopnjake-smrzla nafta.Dosta noći sam proveo kod nekakvog igrališta,četalji su bili preko puta u jednoj velikoj crvenoj kući.Spavaona nam je bila u nekoj kući od žute fasadne cigle,kod neke nane u prizemlju,poslije rata je iza ćoška bio nekakav namještaj.Drugi su spavali u samostanu dok je na krovu bio PAM koji je nišanio u neki drugi krov :-) i imao je čitavu kutiju metaka - 100 komada i to je bilo sve.

Ljeta 1995 bio sam u tom potoku,ispod Zizine kuće.Rodila kruška između nas i četnika-ma to je bilo čudo.Jedan naš zajebant se opkadi da će obrati tu krušku,direkt kod četničkog bunkera.Mi prihvatimo opkladu.Kad eto ti ga ujutro-nosi naramak krušaka.Mi u tranše pa blejimo iz šube-kad stvarno,nema nijedne kruške na stablu.Isplatimo opkladu (u cigarama) a njemu drago kao da je osvojio bingo.

nakon par dana,krenem ja do kuće da se okupam i presvučem pa ću uvečer nazad.I tako ti ja klapam onim tranšejima sve do Lipe (Stupska petlja) i vidim iza jedne kuće dobra kruška.Upitam domaćina da uberem koju kad ti on meni - uberi slobodno,neki dan sam jednom vašem dao naramak krušaka... :-)

jedva sam čekao da se vratim i da sretnem onog svog "diverzanta".zovnem ga u stranu pa ga upitam - gdje ti nabra one kruške od neki dan.Gleda on mene a šeretski osmjeh ne skida sa face.Kaže - ispred četničkog bunkera.Što bolan lažeš kad sam potrefio na petlji kod domaćina na onu istu krušku i još mi rekao da ti je dao pun naramak."Šuti,ne govori nikom a vratiću ti tvoje cigare". :D

Interesovalo me šta bi sa onim kruškama sa stabla ispred bunkera.-nema ih na stablu.Kaže ti on meni da je po mraku opalio tromblon pravo u ono stablo i da su skoro sve kruške završile u vodi. :lol:


eto,da ti upotpunim malo temu.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#46 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Zviz »

@PM72

Ljudi na Stupu II pricaju svasta.

Kako je jednog Gorana, sa S se nekako zvao njegov caca, a jedne noci preplivo na suprotnu stranu. A da su mu odma potom neki Haris, Ajdin i jos kucu prevrnili na glavu itd.

Prica seisto da je neki Rinko Markulj otisao na drugu stranu i mazno cetama tenk. Taj je bio dio neke komande koja je bila tamo s one strane gdje je inace pijaca bila, ali je sa Stpa II mislim bio na linijama na Dobrinjskoj.

I jedan Adnan sa Stupa II covjek ima oko 55 godina danas prica da je srpski tenk bio dosao na Dobrinjsku ulicu 1992 na 1993 godinu, sa strane gdje je danas Merkur, ko preko livade tadasnje gdje je Mehina i Jaskova kuca i sve do male raskrsnice gdje je Filipa Karage i Filipa Bilic-Markulja kuca ustvari gdje su bili smetljarski kontenjeri i htjeo je da skrene dole prema kuci 'svedjana' ona sa visokom ogradomzidanom i dole prema Zizinoj i tako da izadje gdje je igraliste.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#47 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by PM72 »

Zviz,

U pravu si,ljudi svašta pričaju.

kad neko kaže "preplivao" na suprotnu stranu,u najmanju ruku pomisliš da je između nas i četa bio La manš a ne potočina koju možeš pregaziti i kad nabuja.Dakle,laže.Isto i kad ti neko ispriča kako je "mazn'o" tenk.Napisao sam doživljaje svog "diverzanta" oko krušaka.Klasična laž.Ima ljudi koji ne znaju za njegovu smicalicu pa pričaju kako je ovaj pobrao kruške ispred četničkog bunkera.jest al u panjevima.Njima je heroj a ja znam da je ublehaš.

Znači,ne vjeruj mnogo tim pričama.Kod mene je bio jedan što je nosio PASP i svaki drugi dan stavio recku na kundak.Ko fol - pogodio četnika.Narezao levat bar 10 recki.A bio samnom u rovu.Nije ispalio metka.Nismo nikog ni vidjeli- iskren da budem.Da bi nakon mjesec ili dva,moj komandir,javno izrekao pohvalu ovom mom kolegi kako je dobar snajperista i kako je smakao dosta dušmana.Ja ga pogledam poprijeko a on mi namiguje-ko biva- ne seri.Poenta je što je taj moj komandir bio miš pa vjerovao svakoj šupljoj priči i recki na kundaku.Da su tako ginuli četnici -nijedan ne bi preživio.A ja sve šutim i neću da ga provaljuem jer ću ispasti šupak a on nije pogodio ni saobraćajnog znaka.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#48 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Zviz »

Ne znam drug sta da ti kazem. Pretezno oko Stupa II i Stupa se suti. Kakve su tu sve mucke bile pojema nema, ali tako se prica, nija bas niko vozljan da iznese neke cinjenice ili detalje. Da je kradje bilo po kucama to i vrabci na granama znaju, ali sigurno nije neko sa Malte dolazio pa krao, a mozda neko tu ko je imao i stan u gradu pa tamo drzao, prije ce biti. Da je vecini katolika taj rat i to pucanje, bar u tom dijelu Sarajevao dosao ko kec na desetku potvrdjuje da su brojne kuce od strane katolika prodane. Koga danas od katolika imas na Stupu II, ostao Stefko Bilic-Markulj, i ako su njegova braca skoro sve prodala osim one jedne velike, izresetane kuce koja je bila njegovog brata Filipa. Prodali sve na samom ulazu gdje danas inas onu benzinsku pumpu, oparili se do mile volje, para ko blata imaju. Oni su mozda oni koju su najjace maznuli, pa bilo je slucaja, prodavala se imovina za cijenu 300.000DM(KM) i sl. Ostao Davor Markulj tj. brat od tog po kojem su dio Dobrinjske nazvali Zdenka Markulja, bili su do njih jos jedni, ni traga ni glasa od tih, sa druge strane ista situacija. I jos pokoja kuca gore u Latickoj te Stupsa pretezno - izmedju ostalog ona sto radi za granicnu policiju Spomenka Markulj je je pokusan atentat na nju prije nekoliko godina, kad je neko podmetno bombu pod auto.

Po pitanju rata oko Stupa II pa i Stupa I se poprilicno suti. Slabo ko otvara usta. Ljudi pricaju da je tu ko najvise suradnje bilo, kao da je mnogo sta bilo organizovano, pa cak i samo pucanje kao inscinirano is. Zanimljiv podatak, bar se tako prica, da je Zdenko Markulj dobio ulicu odnosno komadic Dobrinjske jer je ako bio prva zrtva, ako cemo tako gledati onda pola godine dana rata na Stupu dva niko nije pogino. Cuo sam i prica da je tu (Stup II) za vrijeme citavog rata manje od 10 osoba poginulo, a opet sam cuo pricu da su ljudi tu ko nigdje bjezali sa linija. Kao najvise dezertacija bilo, prelaza sa stelom i sl.

Malo pocudno, da brojna ratista u okruzenja SA su poprilicno opisana i zna se u dobru ruku sta se desavalo - koliko toliko. A kad je rijec o Stupu II tu skoro nista a ponekad kad se cuje sta god, je manje vise nesto poput mazno tenk, bio VRS tenk malte ne 200m od Stupske petlje i sl.

Sto se same dobrinje rijeke tice, ona je u prosjeku bila 5 do 8 metara sirine a mozda najdublja je bila iza dvorista Bilic-Markulja gdje ono ko naglo dva tri puta krivuda.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#49 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Zviz »

Image
metrotimes
Posts: 3
Joined: 19/03/2008 20:40

#50 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by metrotimes »

ajde leba ti, ne prdi vise. kamo srece pa da ulica zdenka markulja nosi tvoje ime.
Post Reply