Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#101 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Da obojica i sprovedeni do kasarne u Nedzarićima.

'' Devet dana nakon
Kelijevog nestanka Momčilo Mandić, ratni ministar pravde RS, razgovarao je s
izvjesnim Milankom Mučibabićem iz Ilijaša. U presretnutom telefonskom razgovoru
Mandić obavještava Mučibabića: "Naši su ubili Kelija Vidovića."
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#102 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Dobrinja80 »

Ratni snimak mo\da neke stvari postanu jasnije

http://www.dailymotion.com/video/x5guxk ... p_creation
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#103 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by karanana »

ima ovaj interesantnih videa.
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#104 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Dobrinja80 »

karanana wrote:ima ovaj interesantnih videa.

Ko zna šta su stranci sve snimali u ratu, koliko tek ima snimaka koje nisu objavili.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#105 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Zviz »

Stup 1 i 2 kao da i nije bilo u ratu. Taj prostor i dalje je ko neka no man's land zona.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#106 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Woody »

Hmmm... Nađoh u svom "crnom rokovniku" jedno interesantno pismo:
Izvješće zapovjednika brigade "Kralj Tvrtko" (Slavko Zelić) od 4. III. 1993. pukovniku Dariu Kordiću o stanju u postrojbi i položaju Hrvata u
Sarajevu:

Štovani gospodine,
Želim Vam u što kraćim crtama iznijeti situaciju Hrvata i HVO u Sarajevu u svijetlu najnovijih događaja.

Konačno su izbjeglice i beskućnici sa područja Otesa i Stupa uspješno napustili Sarajevo gdje su dosita, osim u stalnoj pogibelji, živjeli u nemogućim uvjetima, bez dovoljno higijenskih uvjeta. Njiov odlazak je za sve nas veliko olakšanje. Prema podacima "CARITAS-a" u Sarajevu živi u sadašnjem trenutku oko 25.000 Hrvata iz dana u dan pod sve težim uvjetima u odnosu na Muslimane. Pritisak na HVO-Sarajevo se, s vremena na vrijeme, u intenzitetu mijenja, ali je konstantan i izravno se reflektira na cjelokupno pučanstvo, jer je jedina organizirana snaga Hrvata u sarajevu HVO, odnosno Brigada "Kralj Tvrtko". Izjava gosp. Sefera Halilovića da HVO Brigada od 1400 ljudi učestvuje u obrani grada sa 50-60 ljudi ("Oslobođenje" od 07. 02. 1993. god.), i da na taj način perfidno izbjegavamo borbu, dodatno je izazvala netrpeljivost gra~ana prema HVO i Hrvatima općenito. To se reflektira u svakodnevnom životu kroz socijalnu, stambenu i svaku drugu potrebu Hrvata u gradu gdje polagano postajemo građani drugog reda. Pravo stanje našeg učešća u obranije sljedeće: HVO-Brigada "Kralj Tvrtko" je organizirana u četiri bojne od 1650 ljudi. U našoj zoni odgovornosti (desne obale r. Miljacke prema Grbavici) ima na liniji 190 ljudi, koju drže Bojna 3. i 4. Na Dobrinji uz 5. brdsku brigadu Armije BiH, čija je zona odgovornosti, imamo 27 ljudi na položaju i na Stupu 24 čovjeka u zoni odgovornosti 3. motorizovane brigade. Ove brojke, prema uobičajenim normativima se množe se faktorom 3 (?), pa se dobija ukupan broj angažiranih ljudi. Uz vojnu policiju i stražu, bez zapovjedništva i pratećih službi, imamo angažiranih 800 ljudi, što znači da je informacija go.sp. Halilovića krajnjee netočna, ali zato vrlo efikasna kao jedan u nizu napada na Hrvate. Mojim istupom na TV i demantijem samo su ublažene posljedice. Uz mnogobrojne probleme napredak u radu je evidentan, osobito na polju organiziranja naših postrojbi. Preuzimanjem zone odgovornosti u obrani Sarajeva, svakako je jedan od bitnih faktora za buduće političke pregovore o položaju Hrvata u gradu. Za kvalitetno držanje ovih linija obrane neophodna su nam MTS, jer od Armije BiH dostava određenih borbenih sredstava je ravna nuli. Prinuiđeni smo da na različite načine dođemo do oružja i streljiva a sredstva veze su doista na niskom nivou.

Štovani gospodine Kordiću, osnovni cilj, što Vam se obraćam je Vaša pozicija dopredsjednika HDZ-RBiH i mogući uticaj na HDZ-Sarajevo, Rad stranke, osobito gradskog odbora tijekom cijelog rata je zanemariv izuzev pojedinaca, članova Gradskog odbora, koji su učešćem u radu HVO i strukturama vlasti doprinjeli interesima Hrvata u gradu. Osnovni uzrok neefikasnosti stranke leži u potpunoj dezorganizaciji i nepostojanju čelništva, čiji se izbor iz različitih razloga. a najčešće osobnih odugovlači. Velike su posljedice za Hrvate u gradu zbog nerada HDZ, što se osjeća u svakodnevnom životu, Zato apeliram na Vas da pomognete u što hitnijem konstituiranju čelništva Gradskog odbora, Potrebno je potom odmah popuniti što više mjesta sa kojih se delegiraju kadrovi iz reda Hrvata na nivou gradskih i općinskih vlasti, lako je HVO iz dana u dan sve jači i trenutno predstavlja jedinu organiziranu snagu koja okuplja Hrvate, takvo stanje je nepotrebno, jer je HDZ legalni predstavnik Hrvata dužan da organizira i bude predvodnik svih vidova političkog života, a obzirom da je rat, i vojnog ustrojstva, Bez rada HDZ dosadašnje organiziranje HVO je sigurno višestruko otežano a dovodi u pitanje buduće funkcioniranje, jer HVO bez HDZ u gradu jednostavno neće imati smisla, Pojedinačni interesi, ambicije nekih ljudi da zauzimaju više ključnih mjesta odjednom. a pripadaju Hrvatima, ne može imati opravdanih razloga, osobito ako je time dovedeno u pitanje uopće funkcioniranje stranke.

Ovo pitanje doista smatramo krucialnim i zato Vas molim da upotrijebite Vaš položaj i utičete na članove gradskog odbora HDZ-Sarajevo. da se što prije organiziraju, a na to ih obvezuje i narod od kojeg su izabrani da budu njegov zastupnik i zaštitnik vitalnih interesa.
I, da dodam: Odgovor na ovo pismo NIKADA nije došao :izet:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#107 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Valja podsjetiti , da je do 3.3.1993 na snazi bila odluka HVO HZHB kojom se zatvaraju granični prelazi prema Hrvatskoj za sve terete i robe namijenjene potrebama Armije BiH.
Dana 4.4.1993 , između 16 i 17 sati je na dijelu ceste između Stupske petlje i aerodroma , napadnut humanitarni kovoj ''EKVILIBR'', koji je nakon dopremljene pomoći krenuo preko Ilidze ka Vitezu.Snajperisti su pucali sa lijeve strane i tom prilikom pogodili su prvi i posljednji kamion u konvoju. Jedna francuska državljanka je poginula a dvije osobe (Poljaci) su ranjene tvrdi kanadski major Beri Fruer.
Isti dan , 4.4.1993. godine Gradski odbor HDZ-a Sarajevo je pozdravilo vijest o povoljnom toku razgovora o normalizaciji međunacionalnih odnosa u srednjoj Bosni, uz hvalospjeve za prohrvatski orjentisanog Jasmina Jaganjca (favorit predsjednika Tuđmana umjesto njemu mrskog Sefera Halilovića). Dana 5.aprila , na osnovu odluke Predsjedništva R BIH za načelnika Uprave za moral, informativno -propagandnu djelatnost i vjerska pitanja A RBIH postavlja se Ivan Brigić.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#109 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by bitanga_sa_otesa »

jeste ,onaj plavi objekat je tvornica carapa kljuc.
User avatar
jalijas74
Posts: 1347
Joined: 17/11/2010 15:10

#110 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by jalijas74 »

bitanga_sa_otesa wrote:jeste ,onaj plavi objekat je tvornica carapa kljuc.
Hvala bitanga :evil:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#111 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by bitanga_sa_otesa »

nema na cemu :thumbup:
TicTac
Posts: 40
Joined: 18/08/2012 16:32

#112 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by TicTac »

pozdrav, moze li mi iko ista vise reci o komandantu na Stupu? Cuo sam da je bio neki Albanac. Pa ako neko zna vise da mi malo kaze...
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#113 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by hrle1976 »

TicTac wrote:pozdrav, moze li mi iko ista vise reci o komandantu na Stupu? Cuo sam da je bio neki Albanac. Pa ako neko zna vise da mi malo kaze...

Jedini Kosovar ili ako hoces Albanac koji je zivio na Stupu I i II je bio Atif sa suprugom, ali oni su tamo negdje pocetkom 80ih kupili kucu od jednog Zorana. Taj imao vise kuca na prodaju tada, pa im je podao jednu bijelu na Dobrinjskoj ulici tacko kad masis onu usku krivinu i odvoj na desnu ruku odma iza jedne zuckaste kucice imas tu veliku bijelu na desnoj ruci. Ali oni su bili u Njemackoj tokom rata, a i prije. Tako da cisto sumljam da je on bio taj komadant, a da je neko drugi nevjerujem ili bar tesko, jer na Stupu oni su bili tada jedini.
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#114 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

TicTac wrote:pozdrav, moze li mi iko ista vise reci o komandantu na Stupu? Cuo sam da je bio neki Albanac. Pa ako neko zna vise da mi malo kaze...
Bio je komandant neke cete ili bataljona vise sam zaboravio, u 102. mtbr Kastrati, ne sjecam se imena.
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#115 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

Danas i ovih dana se navrsava 24 godine od napada na Pijacnu ulicu. Napad je bio ocekivan, a zavrsio je sa umalo katastrofalnim posljedicama po nas. Nikada nismo bili blize da zijanimo Hladnjacu.
Prvi dan sam sa svojom grupom dosao do kuce ispred najdonje stambene zgrade na kojoj je bio reflektor. Ispred neki borici. Trazili od nas da ostanemo sa RPG-om tu. Rekoh nema sanse pobit ce nas iz zgrade cim se razdani. Mi presli u spavaonu preko Pijacne i doveli Cacinu protivoklopnu grupu. Cetnici im roknuli tromblon u transeju sa zgrade i 1 poginuo i svi su bili ranjeni, 5-6 njih, Vidjeli ove iz Ilidzanske brigade u crvenim pancirima i prosirili paniku da nas napadaju Kozaci i Rusi. Cijela linija iz hangara pobjegla preko ceste i kod nas u spavaonu. Jos im bacali dimne bombe da mogu pretrcati ulicu. Nece prstom da mrdnu, a Cetnici prelaze Dobrinju. Nisam to nikad vidio da oko 25 ljudi sjedi, pusi, boli ih kurac, a cetnici dolaze. U Azicima su neki na -20 skidali sve sa sebe u panici, a ovi ovdje kao da je pauza u fabrici pa puse.

Nas 5 se rasporedilo sa sijacem, tromblonima zasuli sve hangare. Izrokali bruku i sve se smirilo nakon sat otprilike. Vijecamo tako u spavaoni sta cemo. Kaze Mujo Turcalo ode na tavan da razgleda malo vidi li se ista bolje odozgo nego sa prozora. Mi ostali dole pricamo. On skinuo optiku sa sijaca, U neka doba se cuje neki tupi zvuk. Mi ga zovemo, nista. Neko se popeo gore i cujemo ubise Muju. Snajper kroz optiku ravno u oko.

Rahmet mu dusi bio je odlican borac i covjek MUJO TURCALO!!!!.

Poslije dodje neka smjena odvedemo ih nazad u hangare. Oni se pred zoru pokupe bez metka, cetnici udju i tako pade druga strana Pijacne maltene bez borbe. Iduci dan kod nas panika. Cetnici bacili dimnu zavjesu preko cijele Pijacne od pruge do pruge dim bio. Napravila se linija preko poljane ispred hladnjace, povezala sa Azicima.

Ipak, taj drugi dan nije bio zestok napad kakav sam ocekivao. Da je bilo tako ko zna sta bi bilo. Ljudi su bili uzdrmani poslije Otesa, Azica. Moral je bio nizak. Sjecam se da smo trcali vamo-tamo po cijeli dan. Uvodi ljude, izvodi. Navece nas zovne Esad Paldum kaze usli cetnici u stalu ispred Hladnjace. Krenemo mi preko livade, a on iza nas poce da vice "Allah Uekber". Mi nasred livade. Pocese Cetnici da bacaju svjetlece rakete. Dosli do stale a tamo nam se predan nas protivoklopni vod sa bestrzajcem. Jebote nisam mogao vjerovati. Njima poginuo komandir, a od naseg tenka mislili da su cetnici progulili do Hladnjace.

Bjezi jebote.
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#116 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

Hvala Sarajmen!!!
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#117 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by bitanga_sa_otesa »

Sarajmen wrote:
Koliko se sjećam, Martinović Braco da se zvao čovjek, starosjedilac je sa Stupa, on se u startu ispravno postavio prema problemu odbrane tog područja. I kao da je ostao dosljedan tome do kraja. Ako znaš koju rečenicu, :thumbup: bilo bi dobro.
stari je tu bio na liniji,zna sve sigurno,ali sta ga god pitam uvijek skrene temu...odavno sam odustao...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#118 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Nekako s proljeća »

Image
taxidriver
Posts: 84
Joined: 23/05/2005 22:28

#119 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by taxidriver »

@ Sarajmen,

Uvijek se radujem fotografijama iz tvog arhiva :thumbup:
Zenga,Samir,Eso i ostala ekipa iz Fatiha...

Juni,juli,aug i sep. '92 cijelo bojiste na Stupu velika partija saha.
Pozdrav domovini!
User avatar
Jasko78
Posts: 97
Joined: 29/05/2009 05:05
Location: Sarajevo

#120 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Jasko78 »

Pozdrav Vama svim herojima koji ste svojoj djeci (nama) danas obezbjedili da živimo u svome i na svome,i nemojte da mi tu ''kukate'' neću to da čujem od Vas. :izet:

Neka je vječni rahmet i pokoj svim herojima ove države koji su svoje živote založili u odbrani ove zemlje.

Žao mi je samo što mi je tada bilo 13 godina kada je rat počeo i što sam izašao sa majkom vani a moj stari rahmetli je upravo bitku vodio na ovoj liniji.

Napisat ću ako Bog da na godišnjicu (15.06) tog događaja malo opširnije kako su taj dan rahmetli Edhem Eko Džubur,rahmetli Hamid-Beli,i moj stari 1992 godine imali direktan sudar sa srpskim diverzantima koji su prešli riječicu Dobrinjsku tog maglovitog i tmurnog jutra i susreli se prsa u prsa između kuća blizu te ''krivine'' koju ste ucrtavali i govorili o njoj-gdje se nalazi spomenik Eki i Hamidu rahmetli.

Stari je jedini preživio ali je ostalo nepokretan sve do 2014 godine kada je se vratio svome Gospodaru.

Ali nisu se ni dušmani proveli! :izet:

Rahmet im duši i vječna slava!!!

A mi se ako Bog da čujemo uskoro,da napišem malo opširnije,a pišite i vi,stavljajte te slike sa jedne od najtežih linija u državi.

:bih:
Last edited by Jasko78 on 11/05/2017 11:28, edited 1 time in total.
User avatar
Jasko78
Posts: 97
Joined: 29/05/2009 05:05
Location: Sarajevo

#121 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Jasko78 »

Neka i suze malo krenu,ali i u njima ima dosta toga pozitivnog...

TicTac1
Posts: 6
Joined: 29/04/2018 00:10

#122 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by TicTac1 »

Tromblon wrote:
TicTac wrote:pozdrav, moze li mi iko ista vise reci o komandantu na Stupu? Cuo sam da je bio neki Albanac. Pa ako neko zna vise da mi malo kaze...
Bio je komandant neke cete ili bataljona vise sam zaboravio, u 102. mtbr Kastrati, ne sjecam se imena.
Jeste jeste, i ja sam malo istrazivao i nasao sam neke podatke. Nedzmedin se zvao. Zanima me jer je moj jaran pricao o njemu dosta pozitivnih stvari. Ako ti imas sta dodati ili jos neko napisite.
:bih: :bih:
User avatar
nivla
Posts: 4263
Joined: 12/01/2008 23:44

#123 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by nivla »

na stupu su prve zrtve pale 14. maja 1992, jedna od njih je bio moj komsija Hasanbegovic Samir, umro od posljedica ranjavanja 14.maja 1992 u ranim jutarnjim satima
inace je 14. maja stanovnistvo kasindolske na najgori moguci nacin spoznalo da nije bilo vjerovati svojim komsijama srbima s kojim su se kleli u bratstvo i jedinstvo
nije mi poznato da se u kasindolsku vratio iko od srba koji su tu zivjeli do 14.maja 1992., zemlju su rasprodali preko posrednika, nije mi poznato ni da je neko za pocinjene zlocine odgovarao
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#124 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by havaji »

http://www.hvosarajevo.ba/novosti/inter ... u-sarajevu

ja stvarno neznam sta je bilo , ali istina kao i obicno ima vise strana , zavisi ko je pise, vi ste iznjeli bosnjacko vidjenje , a na linku e moze procitati da Zelic krivi Jukine da su pobili neke Skoke ,sto je izazvalo reakciju VRS-a , sto se sjecam je da su na Srni pokazali Jukin caddy sa pamom nazad koji su tad zarobili ....
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#125 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by PM72 »

bošnjačko viđenje?
Post Reply