Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#551 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Guadalajara »

toska wrote: 08/08/2021 20:46
toska wrote: 16/07/2021 00:58 Image
crtao sam naše položaje po sjećanju od skoro 3 decenije i orijentaciji koju sam imao tada u glavi.

tek sad sam se sjetio da pogledam google maps i provjerim pozicije, samostan se lako nađe i očito je da naše položaje treba pomjeriti više prema desno, ka aerodromskoj cesti.
sorry, ko crta taj i griješi :bih:
Guadalajara wrote: 08/08/2021 20:38 Dole nam je u kontejnerima u Pijačnoj ostao kompletan nov namještaj, ćilimi, ormari, nova garderoba, vreće i vreće kafe, šećera, hrane, konzervi...ma svega... :D

gdje, šta, kako ?
Ali smo se i mi namirili sa druge strane...još bolje :lol:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#552 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

nemam blage ko sve tamo crta i pise ali ko god je bio na liniji tu zna vrlo dobro kako su stvari izgledale. medju zona je bila od ulice Dobrinjska do rijeke Dobrinja mi smo imali liniju iza Dobrinjske ulice, iza samostana, iza kuca citavim putem do danasnjeg Binga a oni su imali liniju iza rijeke Dobrinje. Sve je bilo iza kuca iza zelenila.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#553 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tesla Edison »

dimnjacar wrote: 13/07/2021 19:53 Odavde se naročito dobro vidjela velika zastava R BiH postavljena na padinama Igmana
Da li bi mogao postaviti Google Earth ili Google Maps koordinate tačnog mjesta gdje je ta zastava bila razapeta? Sjećam je se ali ne mogu se sjetiti gdje je tačno bila.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#554 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by u-pet-deka »

sime_cipol wrote: 16/07/2021 01:10 Po ovoj karti je blizu kuća Muniba Mihaljevića. Inače prijeratnog/poslijeratnog vlasnika restorana Capri na Grbavici.
Znam po njegovoj prici da su cetnici uhvatili jednog naseg momka i ubili ga u podrumu njegove kuce. Kad je rat zavrsio, prilikom obnove je podrum zazidao i niko vise nije dole ulazio.
Zar Munib nije boravio isključivo u Švedskoj, i to još dok je Juga bila? Njegov bivši komšija živi ovdje (u Danskoj), ne tako daleko od mene, te tvrdi da mu nije poznato da su bili tokom rata u Sarajevu, ili bilo gdje drugo na Balkanu.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15866
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#555 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by sime_cipol »

u-pet-deka wrote: 25/08/2021 15:18
sime_cipol wrote: 16/07/2021 01:10 Po ovoj karti je blizu kuća Muniba Mihaljevića. Inače prijeratnog/poslijeratnog vlasnika restorana Capri na Grbavici.
Znam po njegovoj prici da su cetnici uhvatili jednog naseg momka i ubili ga u podrumu njegove kuce. Kad je rat zavrsio, prilikom obnove je podrum zazidao i niko vise nije dole ulazio.
Zar Munib nije boravio isključivo u Švedskoj, i to još dok je Juga bila? Njegov bivši komšija živi ovdje (u Danskoj), ne tako daleko od mene, te tvrdi da mu nije poznato da su bili tokom rata u Sarajevu, ili bilo gdje drugo na Balkanu.
Jeste. U Svedskoj je bio jos od sredine 60ih. U ratu je bio gore.
Bio je dobar sa Zlatkom Lagumdžijom i mislim da je dosta uradio kad je Zlatko bio ranjen i izmjesten u Svedsku na liječenje.
djes_ba
Posts: 665
Joined: 25/08/2009 17:22

#556 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by djes_ba »

PM72 wrote: 05/07/2021 21:10
sime_cipol wrote: 04/07/2021 15:55 Ja znam da je par momaka (jednom znam i prezime, a trenutno je pripadnik policije) izvršilo akciju gdje su jednu kucu oko Doma Slijepih sravnili sa zemljom improviziranim bombama koje su napravljene od crvenih aparata za gašenje požara. Akcija je bila visoko rizicna, ali srecom uspješno okončana i bez zrtava na nasoj strani.
Nijedna kuća oko doma slijepih nije sravnjena sa zemljom..a volio bih čuti za slučaj da je neko pravio diverzantske akcije uz pomoć PP aparata
jeste kod doma zdravlja ima jedan snimak kad sa polozaja vrs snimaju vojnicko polje i na pocetku prikazuju kucu koja je srpska ali turci zauzeli, e tacno prekoputa te kuce je jedna dignuta u zrak.
Sad je taj prostor prazan
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#557 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by aldinjo »

djes_ba wrote: 27/08/2021 14:12
PM72 wrote: 05/07/2021 21:10

Nijedna kuća oko doma slijepih nije sravnjena sa zemljom..a volio bih čuti za slučaj da je neko pravio diverzantske akcije uz pomoć PP aparata
jeste kod doma zdravlja ima jedan snimak kad sa polozaja vrs snimaju vojnicko polje i na pocetku prikazuju kucu koja je srpska ali turci zauzeli, e tacno prekoputa te kuce je jedna dignuta u zrak.
Sad je taj prostor prazan

Da nije ta kuća dignuta u zrak jedna od ove dvije kuće na snimku na 0.42 u gornjem desnom uglu?
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#558 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by toska »

Evo i situacija na Pijačnoj ulici pred i tokom napada marta 1993.

označio sam naše linije plavo-zelenom, četnici crvenom i 2 faktora koji su odlučili bitku, PM84 visoko uzdignut i tenk, naravno uz žestoku artiljerijsku pripremu:

Image
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#559 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

Poslije bitke za Aziće položaj u Pijačnoj je visio jer je bio u lošem položaju pošto se na njega udaralo i frontalno i sa boka. Visok položaj TAT-a i nekoliko viših kuća u Azićima su pokrili naše položaje i kretanje. Pogotovo je po danu rizično bilo pretrčati samu Pijačnu ulicu.

Položaj u stambenim zgradama skoro neupotrebljiv i nepregledan teren iz njega. Slično i u hangarima uz Dobrinjku.

Bilo je osuđeno na propast.

Taj tenk nije imao nikakav uticaj osim psihološkog. Nije se mogao kretati naprijed jer bi ga spržili strijelom. Vrtio se u krug i turirao. Osim prvog dana kada je puko 2,3 granata ne sjećam se da je djelovao.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#560 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by toska »

Da, ono nedovoljno tranšeja i bunkera je bilo okrenuto prema Energoinvestu i padom Azića u februaru 1993. desni bok Pijačne je ostao na vjetrometini, za mjesec dana koliko je ostalo do napada nije se dovoljno uradilo na utvrđenju tog boka.

Stambene zgrade su trebale biti osnov odbrane ( čvrsto građeni objekti, 7 zgrada) ali loše upravljanje linijom i manjak barem 2 dobro branjene pozicije su osudile liniju na propast.
mnoštvo slabo branjenih tački ne znači ništa, isto odbrana hangara Bosnaputevi bila je faktički samo formalna.

Za ulogu tenka se ne bih složio jer je presudio pad linije već prvi dan i doveo do povlačenja iz stambenih zgrada.
Izašao je na livadu, naša POG je došla u montažni, drveni objekat uz desni bok hangara, gađali sa RB i promašili, tenk je uzvratio i direktni pogodak u njih. Bilo je priče o još oklopa, ali ne mogu potvrditi.
Gine cijela grupa predvođena k-dirom čete Damirom Ahmetspahićem sa Aneksa ili Švrakina, pogovcem Muamerom Brutusom i još jednim borcem za čije ime nisam siguran, bilo je i ranjenih.
Bio je još jedan pokušaj gađanja tenka zoljom iz tranšeja prema zgradama, neuspješan.

Interesantno po Bosanskoj knj. mrtvih gubici su sljedeći :

prvi dan napada 18. 3. 1993. i opisano dejstvo tenka : 4 poginula pripadnika Armije RBiH, dva imena sam već napisao, druga dvojica iz iste ekipe i društva su Šaljić Zlatan i Kadrić Zuhdija.
drugi dan 19.3. : isto 4 poginula, uključujući i Turčalo Mustafu, gine od pm84 na mapi ili premještenog naprijed u zauzete zgrade.
treći dan 20. 3. pokušaj vraćanja centralnog dijela Pijačne : 5 poginulih, među nijma Herenda Mirsad i Huskić Adnan, super momci, vjerovatno ginu od istog pm84 prilikom pokušaja prelaska ulice.
četvrt dan 21.3. dan kada ne znam odakle ovoliko nastradalih, svakako teška artiljerija od 155mm i 122 je zasipala, pričalo se sa Hreše, viđao sam aute isprevrtane od eksplozija : 9 poginulih pripadnika Armije BiH

@Tromblon dao si dio događaja i na prethodnim stranama stup-ii-stup-i-ratna-1992-do-1996-t134376s100.html

Cilj napada je vjerovatno bila Hladnjača i koja je već bila i minirana jer takav objekt im se nije smjeo prepustiti, cijeli Stup na dlanu, a nama je mnogo značila u odbrani pogotovo tih dana, tako da nisu postigli neki značajniji pomak na tom ratištu, mada su već počele kružiti priče među civilima Novog Grada da su četnici uzeli petlju, idu na rtv dom i sl.

Ovaj napad i bitka je ustvari kraj njihove ofanzive započete na Otesu.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#561 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

@toska

Većina od tih 9 poginulih su nastradali kod Hladnjače od dvije haubičke prilikom smjene straže.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#562 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by toska »

Tromblon wrote: 22/09/2021 05:38 @toska

Većina od tih 9 poginulih su nastradali kod Hladnjače od dvije haubičke prilikom smjene straže.
ne znam ništa o tome, bio sam tad na lijevom preostalom dijelu ulice, piši.

pada mi na pamet još jedna mogućnosti bar za neke žrtve.
treću noć tj. 20. 3. smo imali akciju izvlačenja poginulih sa sredine ulice, lično sam učestvovao u izvlačenju jednog i ne znam da li je bilo još, sasvim moguće. datum znam jer su taj dan poginuli Mirsad i Adnan, a raja iz jedinice mislila da se radi o meni umjesto jednog od njih pa sam ih uveče iznenadio pojavom.

e sad, ne znam kako su upisivali datume stradanja tih kasnije izvučeni, a jedan je ostao neizvučen i moralo se čekati kraj rata, koliko znam.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#563 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

toska wrote: 23/09/2021 20:51
Tromblon wrote: 22/09/2021 05:38 @toska

Većina od tih 9 poginulih su nastradali kod Hladnjače od dvije haubičke prilikom smjene straže.
ne znam ništa o tome, bio sam tad na lijevom preostalom dijelu ulice, piši.

pada mi na pamet još jedna mogućnosti bar za neke žrtve.
treću noć tj. 20. 3. smo imali akciju izvlačenja poginulih sa sredine ulice, lično sam učestvovao u izvlačenju jednog i ne znam da li je bilo još, sasvim moguće. datum znam jer su taj dan poginuli Mirsad i Adnan, a raja iz jedinice mislila da se radi o meni umjesto jednog od njih pa sam ih uveče iznenadio pojavom.

e sad, ne znam kako su upisivali datume stradanja tih kasnije izvučeni, a jedan je ostao neizvučen i moralo se čekati kraj rata, koliko znam.
Išli na osmatranje na Hladnjaču i naiđemo na krv, odjeću po cesti i kažu nam u Hladnjači pale 2 sa Borija tačno kad je smjena trebala biti i jbg.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#564 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

Sarajmen wrote: 24/09/2021 14:00 Možemo naći fotografiju Hladnjače, i mapirati mjesto gdje je sa Borija došla artiljerijska podrška neprijatelju tj snagama SRK VRS, ilidzanci valjda. Istok-zapad, sjever-jug ...neki orjenir gdje je pala, tačnije dvije granate. Puno je naših branilaca ubijeno i izbačeno iz stroja. Koji je tačan datum pogibije naših smjena bio.
Nastavite vi, bolje znate od nas, mi smo tu da poguramo sa autentičnim arhivskim materijalom.
Oko prilazne ceste. Koliko se sjećam nisu bili došli do Hladnjače skroz. Sad se nešto ne mogu sjetiti dal je to, ili dan ranije na maloj udaljenosti nastradala i grupa vikićevih. Možda @Dozer zna nešto više. Jedan je bio ranjen u oko. Koliko se pokušavam sjetiti nešto mi se sve više muti jel to bio isti događaj ili 2 različita.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#565 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by toska »

Tromblon wrote: 22/09/2021 05:38 @toska

Većina od tih 9 poginulih su nastradali kod Hladnjače od dvije haubičke prilikom smjene straže.
malo sam i ja brzopleto računao, koristio sam datum 21.03.1993. za pretragu i sada dođem do 12 poginulih pripadnika Armije RBiH za teritoriju Ilidže, a tu bi pored Stupa ulazio i dio Hrasnice i Butmira, a ne znam da li je tamo bilo kakvih dešavanja taj dan ?
teško ćemo utrvditi tačan broj bez podatka o pripadnosti brigadi.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#566 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by toska »

Sarajmen wrote: 24/09/2021 14:00 Možemo naći fotografiju Hladnjače, i mapirati mjesto gdje je sa Borija došla artiljerijska podrška neprijatelju tj snagama SRK VRS, ilidzanci valjda. Istok-zapad, sjever-jug ...neki orjenir gdje je pala, tačnije dvije granate. Puno je naših branilaca ubijeno i izbačeno iz stroja. Koji je tačan datum pogibije naših smjena bio.
Nastavite vi, bolje znate od nas, mi smo tu da poguramo sa autentičnim arhivskim materijalom.
padale su sva ta 3,4 dana, taj rejon oko hladnjače i nešto ispred, ne znam koliko blizu svojih mogu ciljati, ta teška artiljerija je bila razlika između ranije opisanog Stupa II koji je gađan klasično minobacačima, ovdje su eksplozije baš bile jake.
Tromblon wrote: 24/09/2021 14:09 Oko prilazne ceste. Koliko se sjećam nisu bili došli do Hladnjače skroz. Sad se nešto ne mogu sjetiti dal je to, ili dan ranije na maloj udaljenosti nastradala i grupa vikićevih. Možda @Dozer zna nešto više. Jedan je bio ranjen u oko. Koliko se pokušavam sjetiti nešto mi se sve više muti jel to bio isti događaj ili 2 različita.
znam samo za ispomoć iz grada valjda 10. bbr, Vikićevi su bili mjesec dana ranije u Azićima, Čarapara i taj rejon
Sarajmen wrote: 24/09/2021 14:25 Pogledam ima li šta u ''Oslobođenju'' tih dana, od 15 do 17 03 1993 zbog vikarinih. Prilazni put Hladnjači :? dokle se uz Miljacku prilazilo baš tom dijelu ratišta oko Hladnjače. Nisam bio i nemam pojma, ali uz vas bih mogao nešto apsolvirati u vezi tog vakta. Čitam predhodnu strane, @morski vuk smatra da je 17 03 1993 bio jak napad dijelova SRK VRS na naše snage sa područja Kotorca,Butmira dijelom i Dobrinja ne vjerujem da je pošteđena... pritisak im je bio na više mjesta zbog vezanja naših snaga, a stupsko ratište je neprijatelju bilo težište, valjda.
korito Miljacke se nije nešto ni koristilo tu prvu godinu rata, negdje od tog doba se počinje intezivnije koristiti i to samo do petlje da bi se izbjega vatra iz Nedžarića i sa Stupskog brda. išlo se i kroz industijske objekte Šipada, GP Put, Zora... kako kad i ovisno o situaciji.

"Bilo je priče o još oklopa, ali ne mogu potvrditi."
ovo su moje riječi i kad se razmisli pored aktivnog tenka morali su koristiti još najmanje jedan (Azići i/ili Energoinvest) da bi pokrivali vatrom Hladnjaču jer smo mi imali na njoj razne vrste oružja i teško bi se mogli kretati po napadnutom rejonu ako nju privremeno ne neutrališu.

tadašnji izgled
Image
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#567 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

@toska

Moja greška Lasta je u pitanju, a ne Vikićevci.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#568 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by toska »

Tromblon wrote: 25/09/2021 21:14 @toska

Moja greška Lasta je u pitanju, a ne Vikićevci.
otkad pišem na temi želim da priupitam još nekoga da li se sjeća Lastinog napada na Energoinvest u periodu između decembra 92. i februara 93. ?

ne mogu nikako da se sjetim tačnog vremena napada iako sam odabran za podršku Lasti zajedno sa još 5,6 suboraca.
zato mogu i opisati sam napad u kojem su Laste imale 2 poginula, ali okolnosti u kojima se zbio sam pogubio i mogao bih povezati kada bih znao tačan datum.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#569 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Tromblon »

Nešto mo vuče na decembar 92, ali nisam siguran sto posto.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#570 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by toska »

Tromblon wrote: 29/09/2021 15:53 Nešto mo vuče na decembar 92, ali nisam siguran sto posto.
da, i meni je decembar 92. prvi na pameti, u tom vremenu bi značilo neka kontra za Otes ili razvlačenje četnika radi naše ofanzive na Žuči, ne vjerujem da je neko u komandi gajio iluzije o osvajanju kompleksa EI.
napalo se faktički na juriš i prepad u sred bijela dana kroz hangare Bosnaputeva prema objektu Ambulante Energoinvesta, to je zadnja zgrada EI prema Stupu i jako utvrđenje, akciju je vodio Rus.
prvi Lastin poginuli je nastradao prilikom prelaska korita Dobrinjke od PM, a drugi već negdje oko Tvorničke ulice i čekala se noć za izvlačenje tijela.
nismo tada stvarno imali nikakvu vatrenu moć za osvajanje utvrđenih betonskih zgrada i Lastine nitroglicerinke su bile "teško oružje", al bezzz sad pametovati.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#571 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Sociolog »

Pozz za veterane

Sinoc bjese izasao intervju Milorad Batinic Lola intervju za Goli Zivot..iz Blazuja..prvo vojnik Ilidzanske brigade pa 3 godine kao prevodilac za Un....

Da li je iko gledao?
Spominje Stup..spominje kako je njegov drug iz hira bacio granatu i pobio neku djecu na Dobrinji :(

Pun prica..vratio se u Sarajevo ima oko 65.
Ozenio prije rataHOLANDSKU Manekenku :shock: i bila cijeli rat s njim na Ilidzi :shock:

Spominje kako je spasavao nekog djecaka iz Gorazda s transporterom Un..pun nekih prica s stranicama..Ammampur..
Da li je iko igledao cijeli intervju??

Meni izgleda da sto prica ima istine i smisla..cim se vratio u Sa..i najnormalnije zivi.
Iz ugla prevodioca un i malo vojnika Rs.

Spominje jos kako su nasi pa i svi potplacivali UN da prebacuju transporterima vojnike.
Onda o visokom svercu..
Zanimljiv intervju po meni.

Volio bih da ga nasi veterani i branioci pogledaju pa da daju neki usud.

P.s.nisam znao da je srpska sluzba podmetala " atraktivne novinarke" da zavode UN osoblje
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#572 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by jefff »

Batinic nije starosjedilacko prezime u Blazuju. Jedan iz Blazuja prebjegao nasima u gradu, ne mogu se sjetiti imena.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#573 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by Sociolog »

jefff wrote: 19/02/2022 12:30 Batinic nije starosjedilacko prezime u Blazuju. Jedan iz Blazuja prebjegao nasima u gradu, ne mogu se sjetiti imena.
Ne bio1 godinu u Ilidzanskoj brigadi a posto je pricao engleski i valjda zavrsio faks ..radio u nekom muzeju..bio kasnije prevodioc za Un..i za Sas..

Izgledaju mi vjerodostojno price..
Ali ozeniti holandsku manekenku i to prije rata :shock:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#574 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by dječak sa šibicama »

Evo slusam ga desetak minuta, ne djeluje mi kao pretjerani lazov, samo je ono umjereno lazinjanje, kao "zasto smo mi Srbi predstavljeni medijski kao losi momci kme kme" a prije toga prica kako je neki njegov saborac pijan isao na Trebevic da puca iz 12,7 po sestrinoj kuci na Bascarsiji jer je ona udata za muslimana i nije htjela na srpsku stranu. I kako je drugi saborac granatirao mamin stan, da ubije majku koju je neki muslimanski komandat silovao, pa pobio neku djecu greskom.

Brate, sam si sebi dao odgovor.
walthertz
Posts: 54
Joined: 27/04/2014 22:12

#575 Re: Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post by walthertz »

Nekako s proljeća wrote: 24/11/2020 13:18 Image

U noći 21/22. maja 1992. godine 1. četa, na čelu sa Džemom Zorlakom, dobija zadatak da posjedne Dom penzionera u Nedžarićima, jer su ga snage UN napustile i prijetila je opasnost da neprijatelj iz Nedžarića na prepad upadne u njega i time dovede branioce u vrlo težak položaj. Zadatak je uspješno izvršen. Odatle počinje priča o ovoj jedinici, njenim uspjesima i uspjesima njenih boraca.
Nije bilo lahko za tako kratko vrijeme ustrojiti jedinicu, popuniti je naoružanjem i municijom, izvesti na vatrenu liniju, krenuti u prve oružane akcije. Vrlo brzo je popunjena i 2.četa koja je do tada bila raspoređena u kasarnu “Jusuf Džonlić“, kasnije nazvanu “Safet Zajko“. Njen zadatak je bio da posjedne liniju od objekata „Cenexa“, u Kasindolskoj ulici, preko rasadnika do kasarne u Nedžarićima i tako zatvori pristup od Aerodroma ka Stupskoj petlji. Za to vrijeme 3. četa je popunjavana u kasarni „Viktor Bubanj“, koja je kasnije preimenovana u kasarnu “Ramiz Salčin“.
Četa za podršku i pozadinski vod su također raspoređeni u kasarnu „Jusuf Džonlić“ gdje su štitili objekte i imali vatrene položaje MB 82 mm. Krajem maja 1992. godine komanda Bataljona sa Odjeljenjem veze i Zaštitnim vodom je smještena u Dom penzionera, a 1. četa posjeda položaj za odbranu na Stupskom Brdu. Ubrzo je i 3. četa izvedena na liniju odbrane, tako da je cijeli bataljon posjeo položaje od „Energoinvesta“ na Stupu, obalom rijeke Dobrinjke do „Cenex“ hala, Stupska pijaca, Stupsko Brdo, do studentskih domova u Nedžarićima. Linija koju je tada posjedao 1.SbRgŠTO bila je jedna od najneuralgičnijih tačaka u opkoljenom Sarajevu i gotovo neprekidno je napadana od 6. juna do 1. okrobra 1992. godine. Bataljon je nešto više od 4 mjeseca (130 dana) branio prilaze Stupskom Brdu i Stupskoj petlji sa pravca Nedžarića, Aerodroma i Kasindolske ulice sa četiri puškomitraljeza M-53, 12 automatskih pušaka, 80 poluautomatskih pušaka, 90 pušaka 7,9 mm - M48– tandžara, 10 PM 7,62 mm, 6 RB M57, 9 pištolja, 3 signalna pištolja, manji broj bombi i uvijek nedovoljno sitne municije – 7,62 i 7,9 mm. Nešto kasnije iz ratnog plijena sa drugih linija raspoređena su 2 MB 82 mm, 2 RRB 90 mm i 4 RB M57 u sastav čete za podršku (ČZP). Sredinom juna 1992. godine u 2. četu je raspoređen i PAM 12,7 mm, kojeg je svojim vezama nabavio i jedinici donirao njen komandir Džemo Karačić.
Sa pomenutim naoružanjem i na dostignutoj liniji Bataljon je junački odolijevao svakodnevnim napadima neprijatelja koji je obično pojačavao intenzitet svojih djejstava četvrtkom, kada su pristizali dobrovoljci iz Srbije, koje su borci zvali “vikend-četnici“ i koji bi kidisali na linije odbrane s ciljem izbijanja na Stupsku petlju.
Ostaju nezaboravne bitke 17. i 25. septembra 1992. godine, kada su hiljade granata pale na položaje branilaca na Stupskom Brdu – borce 1. samostalnog bataljona, kada je pet tenkova pravilo lom od „Mona-lize“ (nekad popularni kafić na Stupskom Brdu) preko Stupske pijace, pa do kasarne Nedžarići kada je cijelo Stupsko Brdo gorjelo i kada su mnogobrojni svjedoci sa okolnih brda nijemo posmatrali tu neviđenu borbu ‘Davida i Golijata’, ne vjerujući da je u toj borbi iko mogao ostati živ. A ostalo se živo. Stupsko Brdo agresor nije uspio zauzeti. Tu je zauvijek pala četnička iluzija da presijeku Sarajevo linijom Lukavica – Nedžarići – Stupsko Brdo – Rajlovac.
Kada je krajem maja 1992. godine formirana Taktička grupa “Dobrinja“, kao privremeni sastav za izvođenje napadnih oslobodilačkih djejstava, u čiji je sastav ušao i 1.Sb, komandu nad bataljonom preuzima Selmo Cikotić, AVL iz JNA, u činu kapetana, koji je nekoliko dana ranije imenovan za zamjenika komandanta zbog smjene Željka Novaka koji je dobio odobrenje da ode u Hrvatsku kako bi smjestio porodicu koja je bila izložena maltretiranju, jer je širena propaganda bila da je Željko u „četnicima“. Komandant Pelko je imenovan za komandanta Taktičke grupe, koja je 14. juna rasformirana i Pelko je ponovo preuzeo komandu nad bataljonom. Uskoro je došlo naređenje da Selmo Cikotić ide na drugu dužnost - oficir za vezu pri Sektoru UNPROFOR-a Sarajevo, pa je ponovo ostalo upražnjeno mjesto zamjenika komandanta. Komandant Pelko je saznao da je trenutno neraspoređen bio Sejo Pločo, kapetan u rezervi, i zatražio je da on bude postavljen za zamjenika, što je i učinjeno naređenjem iz ŠVK.
Tek što je kompletiran komandni kadar, naređeno je polaganje Zakletve u čitavoj Armiji R BiH. Pribavivši ratnu zastavu 1. samostalnog bataljona, koji je sredinom juna 1992. godine preimenovan iz 1. SbOpŠTO Novi Grad u 1. samostalni bataljon Regionalnog štaba TO Sarajevo i stavljen pod direktnu komandu tadašnjeg komandanta RgŠTO Sarajevo Mustafe Hajrulahovića-Talijana, borci Bataljona polažu zakletvu u hali na Stupskoj pijaci, udaljenoj nekoliko desetina metara od ograde kasarne JNA u Nedžarićima. To je bio veliki izazov, ali i veliki podstrek za borce Bataljona koji su za kratko vrijeme postigli izuzetne rezultate na Stupskom Brdu. To potvrđuje i podatak da su 5. oktobra 1992. godine šestorici boraca iz ove jedinice dodijeljena najviša ratna priznanja „Zlatni ljiljan“ i devet pohvala. Za one koji su poznavali borce ove jedinice i njene uspjehe ova odluka nije ni čudna ni darežljiva. Upravo iz tih bitaka i prolivene krvi ranjenih i poginulih boraca poniklo je šest „Zlatnih ljiljana“ ovog bataljona: Adem Isović, Amir Krupalija, Esad Pelko, Hamed Buljubašić, Salko Pločo i Šefik Bukva.
Uz rame ovih prekaljenih boraca su i devetorica njihovih saboraca koji su Odlukom Načelnika Štaba Vrhovne komande Oružanih snaga Republike Bosne i Hercegovine Sefera Halilovića pohvaljeni, a to su: Džemal Zorlak, Fahrudin Softić (poginuo), Hamed Mujezin, Indir Kajević, Šemsudin Šehović, Nasko Hadžić, Fadil Lakota, Esad Hasković i Šućro Šehović.
Tokom čitavog ljeta 1992. godine 1. samostalni bataljon bije teške bitke sa četnicima i ostaje čvrsto na uspostavljenim linijama odbrane, sprečavajući neprijatelju prodor ka Stupskoj petlji. Iako inferiorni u naoružanju, borci 1. samostalnog bataljo na su nastojali zadati odlučujuće udarce agresoru uništavajući njegovu tehniku i oslobađajući kuću po kuću ka Nedžarićima. Naselje Božići, kasarna Nedžarići, Stupska pijaca, položaji kod Stanića... na tim mjestima i prostorima puna četiri mjeseca nicao je, rastao i odrastao 1. samostalni bataljon i njegovi heroji. Njih nije stvorila
jedna bitka, jedan datum, jedan uspjeh. Stvorile su ih sve bitke, sve borbe, sva napredovanja i sva povlačenja u stupskom paklu.
Kada ovo čitam koda gledam svog rahmetli rođaka kako s vama herojski puca po džikanima na stupu.... Gledam ga vašim očima, izvlačenje mtsa u 2 h ujutro, napad na spahića farmu itd.... Kud ne ostade na stupu, obesim i odluku gemeralštaba o formiranju OG-a.... Zbog toga je otišao na zvijezdu i tamo udahnuo šehadet
Post Reply