Stup II / Stup I - ratna 1992 do 1996

Post Reply
User avatar
shalla
Posts: 9312
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#1 Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka ul.

Post by shalla »

Radim zadnjih par dana sa puncem nešto oko kuće i nešto pričamo o ratu i on mi reče da su na mjestu ispred naše kuće gdje mi parkiramo auto (crveni kvadratić na drugoj slici), u ratu četnici parkirali Pragu koja je izlazila ispred ove druge kuće preko puta moje i rokala po našoj teritoriji :sad: Također, kaže i da je često u ulicu dolazio i tenk koji je malo rokao pa se povlačio...

Interesuje me najprije da li mi punac baca bombe :mrgreen: a ako je istina onda bih volio znati kuda je ta praga mogla dejstvovati?
Namjerno sam stavio i udaljeniju sliku da možete skontati na koju lokaciju mislim (sadašnja ulica Kasindolskih Žrtava)

Hvala


Image

Image
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#2 Kasindolska

Post by Zviz »

dječak sa šibicama wrote:Image

Kad nece niko.... sigurno sam dosta toga pogrijesio u detaljima, ali to je to otprilike.

Neke linije koje sam vidio svojim ocima, kao na S. B. (Stupsko brdo) mogu u detalje, neke onako okvirno. Na Stupskom je linija isla odmah iza kasarne, pa prema gusica hali. Izmedju Otesa i Pejtona uz prugu, padom Otesa nasi se povlace preko rijeke dobrinje ka Azicima i Stupu. U koritu rijeke ginu brojni civili, moji rodjaci su mamu nasli tek u mrtvacnici, navodno su ih Srbi minobacacima poklopili u koritu Dobrinje, grupu civila u kojoj je bila i ona.

Tu je i Stup, jedan i dva, dijeli ih glavna cesta. Pa Kasindolska koja je veza Nedjarica sa Ilidzom, pa preko Energoinvesta.
Desno je A. N. (aerodromsko naselje) a ne znam gdje je isla linija izmedju Butmira i Ilidze.

Linija je ionako dvostruka, sa medjuprostorom, pa je to tesko i nacrtati jednom linijom, ali eto ako sta pomaze.
Linija je tacna, mati mi je radila kao plavi sljem a tu na dobrinjskoj gdje je danas trzni centar Merkuj smo imali kucu - gledala u pravo u preva Kasindolskoj. U dvoristi je bio rov. Cesta je bila u neutralnoj zoni. Stefko glavni iz mjesne zajednice preko puta je imao dvoriste i kucu sa ledjima do dobrinje rijeke i to je bila nicija zemlja jer su rovovi bili iza rijeke. Isla moja mati transporterom tom ulicom kad je kupila mrtve ( sa Francuzima i Kanadjanima) koji su nastradali izmedju linija. Mada kad je vidila koje je sranje bilo odmah je na avion i za split i tako nazad u slobodu.
Last edited by Zviz on 24/07/2013 18:03, edited 1 time in total.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#3 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Zviz »

shalla wrote:Radim zadnjih par dana sa puncem nešto oko kuće i nešto pričamo o ratu i on mi reče da su na mjestu ispred naše kuće gdje mi parkiramo auto (crveni kvadratić na drugoj slici), u ratu četnici parkirali Pragu koja je izlazila ispred ove druge kuće preko puta moje i rokala po našoj teritoriji :sad: Također, kaže i da je često u ulicu dolazio i tenk koji je malo rokao pa se povlačio...

Interesuje me najprije da li mi punac baca bombe :mrgreen: a ako je istina onda bih volio znati kuda je ta praga mogla dejstvovati?
Namjerno sam stavio i udaljeniju sliku da možete skontati na koju lokaciju mislim (sadašnja ulica Kasindolskih Žrtava)

Hvala


Image

Image

Vidis tu gdje je taj neki trzni centar, to ti je prija bila gola ledina! Tu su bili neki stubovi, ko nekad davno se nesto trebalo graditi pa probalo, jos nekog smeca je bilo i ponekad bi koji rom razapo sator. Tako da je taj tenk komotno mogao da puca po kucama u Dobrinjskoj i Stupskoj ulici a pucao je na liniju. A iza danasnjeg centra te kuca koje ide ko vertikalno (Dobrinjskoj) je bila prva linija. Zbog te prve linije koja mi je isla kroz dvoriste je tenk sasu nam obe kuce, mada nevjerujem u tu pricu, jer kuca nije bila razorena nego je izgorila i jedna i druga i cuo sam 100 prica jedni kazu puco tenk iz Dobrinjske, opet drugi kazu pala granata mada niko na toj liniji nije pogino! A zadnja novija prica da je neko zapalio kuce od ljudi iz sa linije. Sto je cudno tj. da su sve kuce u krugu koje su bile na meti samo imale ostete ili bile u neku ruku izrestane - jedino nase dvije kuce su do temelja bile srusene. Ako ko ima neke infomacije, mislim ako je neko bio tu od forumasa nek mi javi volio bi da znam. :roll:
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#4 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Linija je tacna, mati mi je radila kao plavi sljem a tu na dobrinjskoj gdje je danas trzni centar Merkuj smo imali kucu - gledala u pravo u preva Kasindolskoj. U dvoristi je bio rov. Cesta je bila u neutralnoj zoni. Stefko glavni iz mjesne zajednice preko puta je imao dvoriste i kucu sa ledjima do dobrinje rijeke i to je bila nicija zemlja jer su rovovi bili iza rijeke. Isla moja mati transporterom tom ulicom kad je kupila mrtve ( sa Francuzima i Kanadjanima) koji su nastradali izmedju linija. Mada kad je vidila koje je sranje bilo odmah je na avion i za split i tako nazad u slobodu.
Izvini,kad je to bilo? Kad su to kanađani i francuzi kupili mrtve po liniji?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#5 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Zviz »

PM72 wrote:
Linija je tacna, mati mi je radila kao plavi sljem a tu na dobrinjskoj gdje je danas trzni centar Merkuj smo imali kucu - gledala u pravo u preva Kasindolskoj. U dvoristi je bio rov. Cesta je bila u neutralnoj zoni. Stefko glavni iz mjesne zajednice preko puta je imao dvoriste i kucu sa ledjima do dobrinje rijeke i to je bila nicija zemlja jer su rovovi bili iza rijeke. Isla moja mati transporterom tom ulicom kad je kupila mrtve ( sa Francuzima i Kanadjanima) koji su nastradali izmedju linija. Mada kad je vidila koje je sranje bilo odmah je na avion i za split i tako nazad u slobodu.
Izvini,kad je to bilo? Kad su to kanađani i francuzi kupili mrtve po liniji?
Mislim da je rijec o preiodu jesen 1992 na ziumu 1992/1993. Ipak, morao bi staru da upitam. Dobar dio Dobrinjske (pretezno gornji dio prema Merkuru) ulice je bio izmedju dvije linije. U toj ulici skoro pa i nema kuce da neko nije pao. Svaka kuca je izgledala ko svicarski sir i to ne samo malo nego skroz na skorz izbusena. Dvije su kuce zasigurno potpaljene (nasa jedna i od jednih iz Svedske) i to zasigurno od strane ljubomornih komsija! A opet kad sam prije nekoliko godina upitao jednog od komsija da mi kaze kako to da je moja druga kuca kao jedina bila razorena skoro do temelja vecim projektilima, on mi odgovori, da je tenk isao ulicom (dosao sa strane gdje je danas taj ko neki kupovni centra) i raspalio skroz Dobrinjskom ulicom do njenog prvog raskrsca (unutar iste ulice) i pucao na njih (liniju/rov) koji je bio iza nase i i jos dvije kuce. Znaci kako mi kaze komsija - da je tenk sa 10m daljine od kuce, a jedno 12m od rova 102 brdske brigade rokao na njih! :-) Pa da je tako bilo onda bi citava Dobrinjska i Stupska bile po kontrolom srba ne samo dio do Drobrinje rijeke.

Eto ako ima ko da protvrdi neka se javi. Mada ja u tu pricu nevjerujem ni rijec.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#6 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Nikad UN a pogotovo kanađani nisu po Dobrinji ili Stupu kupili mrtve po ulicama.Bio sam na liniji na tom području od januara do maja 1993 i za tako nešto nisam čuo.Bez obzira pričala to tvoja majka ili neki komšija,to je izmišljotina.Nemoj se primati na svaku ratnu priču,mnogi od tih što su radili za UN izmišljaju neki svoj doprinos a nisu smjeli nosove promoliti iz transportera.Un transporteri su štancali cestom prema aerodromu bez zaustavljanja osim na četničkom punktu u Kasindolskoj a to da su negdje skrenuli pa kupili mrtve...niđe veze.Sve što je njih interesovalo je fri šop na aerodromu i kako što prije proći između linija.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#7 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Zviz »

PM72 wrote:Nikad UN a pogotovo kanađani nisu po Dobrinji ili Stupu kupili mrtve po ulicama.Bio sam na liniji na tom području od januara do maja 1993 i za tako nešto nisam čuo.Bez obzira pričala to tvoja majka ili neki komšija,to je izmišljotina.Nemoj se primati na svaku ratnu priču,mnogi od tih što su radili za UN izmišljaju neki svoj doprinos a nisu smjeli nosove promoliti iz transportera.Un transporteri su štancali cestom prema aerodromu bez zaustavljanja osim na četničkom punktu u Kasindolskoj a to da su negdje skrenuli pa kupili mrtve...niđe veze.Sve što je njih interesovalo je fri šop na aerodromu i kako što prije proći između linija.

Dobrinjska ulica nema nista sa Dobrinjom! Dobrinjska ulica je sto se je nekad zvao Gornji Butmir a kasnje Stup 2. To je u principu jedan trougao od Stupske petlje duz unutrasnjih strana ceste prema aerodomu i Ilidzi te dole do negdje Kasindolske uluce. Moja mati se nije zaposlila kod UN-a nego je bila dio UN-a kako da ti objasnim. Dosla kao UN. Mi smo napustili SA prije rata i te prostore a onda je kao strucnjak onda opet dosla u SA. Ako si bio tu na liniji onda bio i morao znati kroz cija dvorista i iza cijih kuca je bio iskopan rov? Jer je jedan rov bio - izvini sto na ovaj nacin psiem, ko ga je god kopao ili naredio da se kopa taj nije imao pojma sta radi. Jer kad smo 1997 godine dosli da zatrpamo te rovove - odnosno taj koji je samo bio u nasem dvoristu - tesko je bilo shvatiti cemu je sluzio - po rijecima komsija nicemu. Sta je bio cilj sa rovom iza tri kuce gdje svega kod izmedju jedne i druge kuce je bio prolazni pogled na rijeku dobrinju u sirini od 1,7m a prepreka su izmedju te linije i dole same rijeke su bile borovi, orgarde i mnogo sta jos - najbolje znate vi vojnici. No, ti si dosao kasno, jer tu su se borbe vodile vec od ljeta 1992. Krajem 1992 jesen na zimu je UN prolazio tacno tu jednom jer su po onoj maloj sumici (na cosku prema cesti za aerodorm) i ledini iza kuce bivseg glavnog mjesne zajednice kupili poginule vojnike to je skroz uz samo rijeku dobrinju. U Oktobru 16.10.1992 je sa UN tu dosla da od covjeka iz mjesna zajednica dobije papir da je neko spalio kucu - pitaj tadasnjeg predsjednika Ivu Bilica koji je potpisao papir! CUDNO ali jedine dvije kuce koje tu bila spaljene su njena (mozda zato sto se znalo kako je opet dosla u SA) i od jedne svedske porodice! Danas ti je taj dio ceste dobio ime po momku koji je tu zivio i koji je pogino. I ti ljudi ti mogu da potvrde ko im je javio da im je nasao mrtvog sina dole kod dobrinjske rijeke! Oktobar na Novembar 1992. I vise puta su transporteri skretali u Stupsku pa na Liticku. A drug ti ako stvarno mislis da je UN bilo do free-shopana (kao drugo neznam do kakvog free shopa, jer Sarajevo aerodorm je samo za vrijeme olimpijade i nesto prija imalo letove van YU - mislim (nisam skroz siguran) da od 1987 letova za Frankfurt nije vise bilo)) na Sarajevo aerodormu onda mi je jako zao tvog pogleda na njih. Da prolazili su i Kanadjani, pa cak i Danci UN kroz Sarajevo i ako nisu imali tu srediste. Moja mati je sa trasnporterom koji je uvijek imao onaj medicinski simbol isla pred bolnice i djelija drugim majkama mljeko u prahu, a bila je u mogucnosti da nabere brdo para i nije nikad uzela ni koliko je frtalj njemacke marke. Mozda je to bilo i hvala za kopanje rova, pljackanje kuce a ona spaljivanje iste - jer se znalo. Imam predstavu i ko bi mogao biti i sve, ali znam zasigurno kakve su to price bile - "ma ovi su ti znali da ce rat poci, pa su prvo zbrisali a sad se gospodicna vratila kao strumf" A da ti nesto pojasnim vezano za UN, moja mati da je htjela mogla je 1993 poslje tog kraceg ratnog boravka u SA da izgradi sebi kucu na Francuskoj rivijeri i to u gotovini. Sama nepamti koliko su puta isli do bolnica i prevozili ranjene i mrtve. A tamo bi kaze mame cekale da dobiju nesto od njih. Ona je uvijk djelila mamama sa malom djecom one vrece sa mljekom u prahu, prcia da je bilo situacija gdje su ljudi nudili i po 100DM da dobiju vrecu vise.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#8 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Znam ja vrlo dobro razliku između pojma ulica Dobrinjska i Dobrinje.Svaki dio linije,od mosta kod Nukića pa do Intereksa sam prošao.Spavao u kući gdje su bile časne sestre,pa Zizina kuća itd.Rovove nisu kopali profesionalci niti organizovana vojska nego svako ko je bio dole.I ja sam kopao i produbljivao tranšeje,bitno je bilo izbaciti blato i proširiti tranše,niko od nas nije razmišljao o ljepoti i smislu urađenog nego kako zaštiti guzicu.

Vrlo dobro znam čovjeka kojeg pominješ kao bivšeg glavnog čovjeka mjesne zajednice.Vojo K. - zar ne? Eno ga i sada u svojoj kući,vuče se stara lešina kao krepaština a drmao je Nedžarićima na početku rata,zajedno sa oficirima Đogom i komadantom Grkovićem.Njega upitaj za djelovanje tenka sa raskršća,minobacača iz teologije koji su ti sjebali kuću ili za PAM sa teologije koji je zapaljivim mecima palio šta je stigao.

Ne želim s tobom polemisati o ulozi tvoje majke jer je ona za tebe svetinja,neke stvari su mi zapele za oko u tvom izlaganju ali neću komentarisati.Za tvoju informaciju,čitav rat u zgradi UN-a je bio otvoren fri šop a mogao je kupovati svako ko je za njih radio pa i oni sa reporterskim karticama.Mnoge stvari ti ne znaš,kontaš da je neko razmišljao o tvojoj kući i namjerno je palio jer ti mati radi u UN-u? ma niđe veze.Tuda je prošlo na stotine vojnika, lično sam spavao u petnaestak kuća i živo me bolila neka stvar čija je.Sve je bilo opuhano i opustošeno a to su radile komšije.Kao i svugdje.Ja sam morao proći par kilometara rovova,tranšeja,pretrčavanja do svoje kuće na Alipašinom Polju i misliš da sam ja ili neko od mojih gledao nešto da ponesem? Da si mi džaba dao šporet ili televiziju ja je ne bih teglio do kuće.Doduše,pravili smo štetu ljudima čije su kuće tako što smo u bubnjarama ložili špere od namještaja koji smo lomili čizmama jer sjekira nismo
imali.Ložili smo čak i stilski namještaj - grehota ali trebalo je preživjeti tog januara 1993 na - 20.Ne znam šta smo trebali,da se izujemo kad ulazimo u vaše kuće? Jebote,još će nas tužiti što smo se ukopali oko kuća ovih iz dijaspore.Vjerovao ili ne,moj kolega je zapalio svoju vlastitu kuću zapaljivim mecima u Pijačnoj samo da je četnici ne koriste.

Malo si se resetovao na kraju pa pojasnio neke stvari.Od priče kako je UN kupio mrtve i ranjene po Dobrinjskoj došli smo do toga da je UN pokupio jedno tijelo poginulog u potoku.To je vjerovatno bilo tako a priča kako su kupili tijela mrtvih i ranjenih je šupljak.UN nije smio ni prolaziti kad su dole bile borbe a kamoli da nešto čeprka oko rovova.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#9 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Zviz »

PM72 wrote:Znam ja vrlo dobro razliku između pojma ulica Dobrinjska i Dobrinje.Svaki dio linije,od mosta kod Nukića pa do Intereksa sam prošao.Spavao u kući gdje su bile časne sestre,pa Zizina kuća itd.Rovove nisu kopali profesionalci niti organizovana vojska nego svako ko je bio dole.I ja sam kopao i produbljivao tranšeje,bitno je bilo izbaciti blato i proširiti tranše,niko od nas nije razmišljao o ljepoti i smislu urađenog nego kako zaštiti guzicu.

Vrlo dobro znam čovjeka kojeg pominješ kao bivšeg glavnog čovjeka mjesne zajednice.Vojo K. - zar ne? Eno ga i sada u svojoj kući,vuče se stara lešina kao krepaština a drmao je Nedžarićima na početku rata,zajedno sa oficirima Đogom i komadantom Grkovićem.Njega upitaj za djelovanje tenka sa raskršća,minobacača iz teologije koji su ti sjebali kuću ili za PAM sa teologije koji je zapaljivim mecima palio šta je stigao.

Ne želim s tobom polemisati o ulozi tvoje majke jer je ona za tebe svetinja,neke stvari su mi zapele za oko u tvom izlaganju ali neću komentarisati.Za tvoju informaciju,čitav rat u zgradi UN-a je bio otvoren fri šop a mogao je kupovati svako ko je za njih radio pa i oni sa reporterskim karticama.Mnoge stvari ti ne znaš,kontaš da je neko razmišljao o tvojoj kući i namjerno je palio jer ti mati radi u UN-u? ma niđe veze.Tuda je prošlo na stotine vojnika, lično sam spavao u petnaestak kuća i živo me bolila neka stvar čija je.Sve je bilo opuhano i opustošeno a to su radile komšije.Kao i svugdje.Ja sam morao proći par kilometara rovova,tranšeja,pretrčavanja do svoje kuće na Alipašinom Polju i misliš da sam ja ili neko od mojih gledao nešto da ponesem? Da si mi džaba dao šporet ili televiziju ja je ne bih teglio do kuće.Doduše,pravili smo štetu ljudima čije su kuće tako što smo u bubnjarama ložili špere od namještaja koji smo lomili čizmama jer sjekira nismo
imali.Ložili smo čak i stilski namještaj - grehota ali trebalo je preživjeti tog januara 1993 na - 20.Ne znam šta smo trebali,da se izujemo kad ulazimo u vaše kuće? Jebote,još će nas tužiti što smo se ukopali oko kuća ovih iz dijaspore.Vjerovao ili ne,moj kolega je zapalio svoju vlastitu kuću zapaljivim mecima u Pijačnoj samo da je četnici ne koriste.

Malo si se resetovao na kraju pa pojasnio neke stvari.Od priče kako je UN kupio mrtve i ranjene po Dobrinjskoj došli smo do toga da je UN pokupio jedno tijelo poginulog u potoku.To je vjerovatno bilo tako a priča kako su kupili tijela mrtvih i ranjenih je šupljak.UN nije smio ni prolaziti kad su dole bile borbe a kamoli da nešto čeprka oko rovova.
Dom cansih sestra i Zizna kuca su blizi glavnoj cesti koja vaodi oz Ilidze prema Sarajevu (centru). Ovaj dijo o cemu ja pricam je skoro pa na samom coku gdje je danas trzni centar Merkur (ili Tus). Dok sam ja tu bio 80ih je Stefko bio glavni u mjesnoj zajednici, a jel taj Vojo dosao poslje njega (mislim pred sami rat - pojma nemam) niti poznam covjeka. Znam samo da je Ivo kasnje bio predsjednik (i to samo na osnovu papira koji je potpisao) na Stupu 2. Neosporavam ja nista sto si je neko palio da se ogrije. Daleko od toga. Ali smjesno je, da u tom citavom kvartu su samo izgorile dvije kuce. Od jednih svedjana i moje mati kuca - soim bojlera i kade nismo mogli nista vise naci - sto znaci da je kuca bila prazna dok je gorila. Cak ni od srba koji su iza zivili tj. prema stupskoj ulici nisu kuce bile zapaljene jer bi i druge izgorile jer su kuce bile tako blizu jedna druge. Sto je nasa kuca opljackana bila ni po jada ali bolan pa kuce koje su bile na meti samoj ili u toj traznit zoni sto bi se reklo izmedju dvije linije nistu vise bile ograbne nego sto se kaze svicarski sir. Moja manit sa glavnom zrgardom UN nije imala direktno nista, uopste gore nije bila smjestena! Nego na aerodormu! Mali po imenu Zednko brat od tokara je izvadnjen od strane UN koje sam opisivao. Poginu uz samo rijeku 1992 i nije jedini bio - do njih je mogo samo doci UN i niko vise jer taj prostor je bio izmedju vdije linije. Najsmjesnija prica je jednog komsije kad mi kaze da je tenk pucao u maminu kucu sa dobrinjske ceste dosao tenk kako on kaze i pucao sa 10m udaljenosti! Po njegovim rijecima dobrinjskom ulicom je srpski tenk isao redenvno i patrolirao - znaci gore od gdje je sada benziska pumpa pa sve do trznog centra.

Evo ti slika!

Image
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#10 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Dom cansih sestra i Zizna kuca su blizi glavnoj cesti koja vaodi oz Ilidze prema Sarajevu (centru). Ovaj dijo o cemu ja pricam je skoro pa na samom coku gdje je danas trzni centar Merkur (ili Tus). Dok sam ja tu bio 80ih je Stefko bio glavni u mjesnoj zajednici, a jel taj Vojo dosao poslje njega (mislim pred sami rat - pojma nemam) niti poznam covjeka. Znam samo da je Ivo kasnje bio predsjednik (i to samo na osnovu papira koji je potpisao) na Stupu 2. Neosporavam ja nista sto si je neko palio da se ogrije. Daleko od toga. Ali smjesno je, da u tom citavom kvartu su samo izgorile dvije kuce. Od jednih svedjana i moje mati kuca - soim bojlera i kade nismo mogli nista vise naci - sto znaci da je kuca bila prazna dok je gorila. Cak ni od srba koji su iza zivili tj. prema stupskoj ulici nisu kuce bile zapaljene jer bi i druge izgorile jer su kuce bile tako blizu jedna druge. Sto je nasa kuca opljackana bila ni po jada ali bolan pa kuce koje su bile na meti samoj ili u toj traznit zoni sto bi se reklo izmedju dvije linije nistu vise bile ograbne nego sto se kaze svicarski sir. Moja manit sa glavnom zrgardom UN nije imala direktno nista, uopste gore nije bila smjestena! Nego na aerodormu! Mali po imenu Zednko brat od tokara je izvadnjen od strane UN koje sam opisivao. Poginu uz samo rijeku 1992 i nije jedini bio - do njih je mogo samo doci UN i niko vise jer taj prostor je bio izmedju vdije linije. Najsmjesnija prica je jednog komsije kad mi kaze da je tenk pucao u maminu kucu sa dobrinjske ceste dosao tenk kako on kaze i pucao sa 10m udaljenosti! Po njegovim rijecima dobrinjskom ulicom je srpski tenk isao redenvno i patrolirao - znaci gore od gdje je sada benziska pumpa pa sve do trznog centra.
Linija razdvajanja je bila u koritu rijeke.Zizina kuća je bila na samoj liniji a na kući časnih sestara je bio naš PAM.Srpski tenkovi nikad nisu išli dalje od raskršća u Kasindolskoj.Čovjek kojeg ti pominjem je bio predsjednik MZ Nedžarići stanuje kod raskrsnice sa Kasindolskom.Tvoja kuća je bila relativno podaleko od prve linije a nekoliko sedmica sam boravio u tvojoj ulici kod one kuće od žute fasadne cigle gdje je bio salon namještaja.

p.s.fri šop je bio na aerodromu kao i u glavnoj zgradi UN-a - PTT inženjeringu.S tim da je bolja roba bila na aerodromu jer mi je jedan tip tamo kupio bateriju Maglite.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#11 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Zviz »

PM72 wrote:
Dom cansih sestra i Zizna kuca su blizi glavnoj cesti koja vaodi oz Ilidze prema Sarajevu (centru). Ovaj dijo o cemu ja pricam je skoro pa na samom coku gdje je danas trzni centar Merkur (ili Tus). Dok sam ja tu bio 80ih je Stefko bio glavni u mjesnoj zajednici, a jel taj Vojo dosao poslje njega (mislim pred sami rat - pojma nemam) niti poznam covjeka. Znam samo da je Ivo kasnje bio predsjednik (i to samo na osnovu papira koji je potpisao) na Stupu 2. Neosporavam ja nista sto si je neko palio da se ogrije. Daleko od toga. Ali smjesno je, da u tom citavom kvartu su samo izgorile dvije kuce. Od jednih svedjana i moje mati kuca - soim bojlera i kade nismo mogli nista vise naci - sto znaci da je kuca bila prazna dok je gorila. Cak ni od srba koji su iza zivili tj. prema stupskoj ulici nisu kuce bile zapaljene jer bi i druge izgorile jer su kuce bile tako blizu jedna druge. Sto je nasa kuca opljackana bila ni po jada ali bolan pa kuce koje su bile na meti samoj ili u toj traznit zoni sto bi se reklo izmedju dvije linije nistu vise bile ograbne nego sto se kaze svicarski sir. Moja manit sa glavnom zrgardom UN nije imala direktno nista, uopste gore nije bila smjestena! Nego na aerodormu! Mali po imenu Zednko brat od tokara je izvadnjen od strane UN koje sam opisivao. Poginu uz samo rijeku 1992 i nije jedini bio - do njih je mogo samo doci UN i niko vise jer taj prostor je bio izmedju vdije linije. Najsmjesnija prica je jednog komsije kad mi kaze da je tenk pucao u maminu kucu sa dobrinjske ceste dosao tenk kako on kaze i pucao sa 10m udaljenosti! Po njegovim rijecima dobrinjskom ulicom je srpski tenk isao redenvno i patrolirao - znaci gore od gdje je sada benziska pumpa pa sve do trznog centra.
Linija razdvajanja je bila u koritu rijeke.Zizina kuća je bila na samoj liniji a na kući časnih sestara je bio naš PAM.Srpski tenkovi nikad nisu išli dalje od raskršća u Kasindolskoj.Čovjek kojeg ti pominjem je bio predsjednik MZ Nedžarići stanuje kod raskrsnice sa Kasindolskom.Tvoja kuća je bila relativno podaleko od prve linije a nekoliko sedmica sam boravio u tvojoj ulici kod one kuće od žute fasadne cigle gdje je bio salon namještaja.
Eto meni covjek koji kaze da je tu bio borac, tvrdi da je tenk marsirao dobrinjskom ulicom sto znaci da je prolazio na 100m ispred doma casnih sestra! Jer tako opravda rov i naziva prvu liniju da je bila iza nasih kuca i susjeda. Ja samo kazem ako je rov imao smisla iza nasih kuca onda se pitam kako su uopste branili jer nije bilo ni koliko je pedlja brisanog prostora da bi mogao pucati direkt na liniju iza Dobrinje (rijeke). U toj ulici su bile cetri bogate kuce. Tj. nasa, preko puta od tog Stefka jer mu je 80% porodice zivilu u Njamckoj decenijama! Zatim jedan kosovar koji je od nas kupio zemlju i ti svedjani ona kuca sa visokim betonskim zidovima na samoj krivini! Sve te kuce sto vidis iza gdje je ko octrana linija to smo sve mi prodali tokom 70ih i 80ih to je bila gola ledina dok je Tito bio ziv. I sta zelim da kazem, da nevjerujem u pricu kao pucalo se, jest se pucalo, ali da je neko namjeno palio kuce u to sam 100% siguran. U Stefkovo dvoriste i tu sumu su samo Unproforci sa koji su bili stacionirani na Aerodormu mogli uci i to po dogovoru - da vade mrtve - pa cak i po onoj livadi gdje je sad trzni centar je bilo leseva na samom coku te ulice imas i spomenik. Te ljude niko nije mogao da pokupi osim UN. Jedino dole kod doma cesni sestara kad se ide pema okuki nagloj gdje je taj visoki zid je kasnje sam cuo lupila granatia i usmrtila Kendu (mislimd a su ga tako zvali) inace tu je zivio i imao auto mehanicarku radnju i to bi trebalo biti u peridu kad ste vi tu bili.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#12 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by PM72 »

Eto meni covjek koji kaze da je tu bio borac, tvrdi da je tenk marsirao dobrinjskom ulicom sto znaci da je prolazio na 100m ispred doma casnih sestra! Jer tako opravda rov i naziva prvu liniju da je bila iza nasih kuca i susjeda. Ja samo kazem ako je rov imao smisla iza nasih kuca onda se pitam kako su uopste branili jer nije bilo ni koliko je pedlja brisanog prostora da bi mogao pucati direkt na liniju iza Dobrinje (rijeke). U toj ulici su bile cetri bogate kuce. Tj. nasa, preko puta od tog Stefka jer mu je 80% porodice zivilu u Njamckoj decenijama! Zatim jedan kosovar koji je od nas kupio zemlju i ti svedjani ona kuca sa visokim betonskim zidovima na samoj krivini! Sve te kuce sto vidis iza gdje je ko octrana linija to smo sve mi prodali tokom 70ih i 80ih to je bila gola ledina dok je Tito bio ziv. I sta zelim da kazem, da nevjerujem u pricu kao pucalo se, jest se pucalo, ali da je neko namjeno palio kuce u to sam 100% siguran. U Stefkovo dvoriste i tu sumu su samo Unproforci sa koji su bili stacionirani na Aerodormu mogli uci i to po dogovoru - da vade mrtve - pa cak i po onoj livadi gdje je sad trzni centar je bilo leseva na samom coku te ulice imas i spomenik. Te ljude niko nije mogao da pokupi osim UN. Jedino dole kod doma cesni sestara kad se ide pema okuki nagloj gdje je taj visoki zid je kasnje sam cuo lupila granatia i usmrtila Kendu (mislimd a su ga tako zvali) inace tu je zivio i imao auto mehanicarku radnju i to bi trebalo biti u peridu kad ste vi tu bili.
Reci komšiji koji tvrdi da je četnički tenk marširao dobrinjskom ulicom da leže kao pas i da nikad nije tu prošao.Četnički tenk jeste mogao biti na 100 metara od kuće časnih sestara ali preko rijeke.Jedne prilike su četnici ušli kod Zizine kuće i prešli rijeku ali su vraćeni isti dan uz gubitke na obje strane.Lično sam vidio krvavu jaknu vojnika VRS na tarabama.To ti može potvrditi i bivši neprijatelj Trocadero koji je bio na drugoj strani.To da je neko namjerno palio kuće baš i ne vjerujem ali ko zna kakvi su tu odnosi bili pa je i to moguće.Jedino ako si Srbin pa ti je naši zaždili - onda ti vjerujem 100 %.Spomenik koji pominješ je spomenik jednom borcu a čini mi se da je bio neki komandir čete ili bataljona a bio sam dole u periodu kad je poginuo.Baš iz kuće i bunkera u kojem je stradao ispucavao sam tromblone na ceneksovu halu. Druge spomenike nisam vidio.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#13 Re: Otes 04.12.1992 - 04.12.2012

Post by Zviz »

PM72 wrote:
Eto meni covjek koji kaze da je tu bio borac, tvrdi da je tenk marsirao dobrinjskom ulicom sto znaci da je prolazio na 100m ispred doma casnih sestra! Jer tako opravda rov i naziva prvu liniju da je bila iza nasih kuca i susjeda. Ja samo kazem ako je rov imao smisla iza nasih kuca onda se pitam kako su uopste branili jer nije bilo ni koliko je pedlja brisanog prostora da bi mogao pucati direkt na liniju iza Dobrinje (rijeke). U toj ulici su bile cetri bogate kuce. Tj. nasa, preko puta od tog Stefka jer mu je 80% porodice zivilu u Njamckoj decenijama! Zatim jedan kosovar koji je od nas kupio zemlju i ti svedjani ona kuca sa visokim betonskim zidovima na samoj krivini! Sve te kuce sto vidis iza gdje je ko octrana linija to smo sve mi prodali tokom 70ih i 80ih to je bila gola ledina dok je Tito bio ziv. I sta zelim da kazem, da nevjerujem u pricu kao pucalo se, jest se pucalo, ali da je neko namjeno palio kuce u to sam 100% siguran. U Stefkovo dvoriste i tu sumu su samo Unproforci sa koji su bili stacionirani na Aerodormu mogli uci i to po dogovoru - da vade mrtve - pa cak i po onoj livadi gdje je sad trzni centar je bilo leseva na samom coku te ulice imas i spomenik. Te ljude niko nije mogao da pokupi osim UN. Jedino dole kod doma cesni sestara kad se ide pema okuki nagloj gdje je taj visoki zid je kasnje sam cuo lupila granatia i usmrtila Kendu (mislimd a su ga tako zvali) inace tu je zivio i imao auto mehanicarku radnju i to bi trebalo biti u peridu kad ste vi tu bili.
Reci komšiji koji tvrdi da je četnički tenk marširao dobrinjskom ulicom da leže kao pas i da nikad nije tu prošao.Četnički tenk jeste mogao biti na 100 metara od kuće časnih sestara ali preko rijeke.Jedne prilike su četnici ušli kod Zizine kuće i prešli rijeku ali su vraćeni isti dan uz gubitke na obje strane.Lično sam vidio krvavu jaknu vojnika VRS na tarabama.To ti može potvrditi i bivši neprijatelj Trocadero koji je bio na drugoj strani.To da je neko namjerno palio kuće baš i ne vjerujem ali ko zna kakvi su tu odnosi bili pa je i to moguće.Jedino ako si Srbin pa ti je naši zaždili - onda ti vjerujem 100 %.Spomenik koji pominješ je spomenik jednom borcu a čini mi se da je bio neki komandir čete ili bataljona a bio sam dole u periodu kad je poginuo.Baš iz kuće i bunkera u kojem je stradao ispucavao sam tromblone na ceneksovu halu. Druge spomenike nisam vidio.
Ako ti ikakvo ime Ajdin govor mozes mu i ti reci. Dovoljno sto sam rov o svom trosku zatprpo, sto sam (dvije kuce su nam zapalili jedna do druge) rusevine skolino i mnogo sta jos - sve drug o svom trosku. A najbolja je izjava bili i dan danas od anonimnog vojnika / komadanta - tako kaze samo se izjavio kao anoniman kako je vidio da je moja mati u uniformi francuskog UNprofora sa jos troje unproforaca sama zapalila svoju kucu. :skoljka: A vamo susjed trvdi da je cetnicki tenk sa 10m daljine. I tako je neko uzo 35.000KM koji su bili namjenjeni za obnovu te kuce i jos 35.000 za tih svedjana kuce. A drugi spomenik imas, tacno kad ides znaci od tog spomenika nastavis cestom (lakat okuka) i prva desno (tamo gdje je rov crta na slici) ides tim djelom Dobrinjske, sad ona nosi ime Zdenkina ulica i kad dodjes na kraj nje zadnja kuca na ljevu ruku je od jednog Mehe posto ulica ti naglo skrece odmah na cosku imas jos jedan spomenik. Ni jedna sprska kuca ti nije izgorila - ima jedna i dan danas je u rusevini i to je to. Nasa kuca i od tih svedjana nema nista sa srbstvom ni koliko je pedalj! MISLIM da je taj imao ime Ekrem sto je tu pogino. Sad mi isnu ime ili mu je to bilo ime oca.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#14 Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka ul.

Post by Zviz »

Imam jedno konkretno pitanje koje se veze a koje potice od price dvojice ljudi koji danas zive u tim navedenim ulicama, da je tenk (srbijanski) se vozao Dobrinjskom ulicom iz pravca ceste koja vodi prema aerodormu te da je vozao se Dobrinjsom ulicom koja je paralelna sa rijekom Dobrinjom ali na juznom dijelu Dobrinjske ceste.

U tom komadu ulice iza kuca pa krecem od prve: Karagine, Pavelove, Zokine (zvani Slovenac), Ljubomirove (danasnja tokarska radnja), Fabijanove, jedne cije ime nepoznam, i Mehine je bio ne skroz ali u vise dijelova prokopan rov. Mehina je kuca je na samom kraju i cosku gdje je danas zapadni cosak trznog centra. Na suprotnoj stani iste ulice (odnosno tog djela Dobrinjske) je kuca preko puta Mehine (mislim da je tu zivio tada jedan pod imenom Sanel). Onda ide suma koja je zakrivala skoro sve kuce do Ljubomirove a preko puta njegove je kuca prijasnjeg sefa mjesne zajednice Stup 2 Stefka i njegova radiona/garaza a onda tacno prekop puta Karagine i Pavelove kuce je velika kuca i dan danas stoji izresteana koja ja pripada nekada Stefkovim roditeljima.

Za orijentaciju Iza Karagine kuce je bila druga kuca od tog Zorana (ta kuca je prodana jednom Albancu - barem tako pise na kapiji Atif Licina) a iza nje kuca jednog Rifata.

Da se razumijemo kad vozite od pravca pumpe sa glavne ceste (Sarajevsa cesta) koja vodi prema Sarajevu iz pravca Ilidze. Skrenete kod te pumpe u Dobrinjsku ulicu i sve do nagle lakat krivine je cesta poprilicno siroka. Kod te lakat krivine nema sanse da mogu dva auta proci a ne tenk - tu obavezno jedan mora ici u rikverc kad se dva auta sretnu. A tu na krivini je kuca jednog automehanicara (Kemal ili Kendo) a peko puta kuca sa velikim betonskim zidom od ljudi koji su uvijek zivili u Svedskoj, te do njih kuca od Ane tj. Stefkove sestre. Pa ako je tenk hodao tim njivama i tim djelom Dobrinjske, da li ima neko da to moze da potvrdi? Zasto. Navdono Pavelova kuca je spaljena do temelja a prica se da je nju razorio tenk koji je pucao sa svega 10m udaljenosti! Opet u Latickoj ulici covjek prica da je neki glavni komadant pod imenom Rinko Markulj oteo tenk i da su te jedinice tu (BiH) raspolagala sa tenkom! Istina ili ne?

Za orinetaciju nize kad se ide Dobrinjskom ulicom je Dom casnih sestara a peko puta Zizna kuca iza koje je tece rijeka Dobrinja skoro do same ulice.

Dobrnjiska uclica nema nista sa samim naseljem Dobrinja!
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#15 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by Chmoljo »

prebačeni postovi :)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#16 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by Zviz »

Chmoljo wrote:prebačeni postovi :)

Svaka ti cast! Prva liga si! :thumbup:
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#17 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by sinuhe »

Zatrpao rov o svom trosku :bih:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#18 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by Zviz »

sinuhe wrote:Zatrpao rov o svom trosku :bih:
Pa oni koji su ga iskopali nisu ga zatrpali pa kako drugacija da se izrazim? Ako zelis nesto da mi kazes ili nabijes na nos slobodno ali nemoj tako samo uzimati moje rijeci pa ih ponavljati iz svojih usta :)
alexei77
Posts: 29
Joined: 03/04/2012 18:05

#19 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by alexei77 »

Zviz wrote:Imam jedno konkretno pitanje koje se veze a koje potice od price dvojice ljudi koji danas zive u tim navedenim ulicama, da je tenk (srbijanski) se vozao Dobrinjskom ulicom iz pravca ceste koja vodi prema aerodormu te da je vozao se Dobrinjsom ulicom koja je paralelna sa rijekom Dobrinjom ali na juznom dijelu Dobrinjske ceste.

U tom komadu ulice iza kuca pa krecem od prve: Karagine, Pavelove, Zokine (zvani Slovenac), Ljubomirove (danasnja tokarska radnja), Fabijanove, jedne cije ime nepoznam, i Mehine je bio ne skroz ali u vise dijelova prokopan rov. Mehina je kuca je na samom kraju i cosku gdje je danas zapadni cosak trznog centra. Na suprotnoj stani iste ulice (odnosno tog djela Dobrinjske) je kuca preko puta Mehine (mislim da je tu zivio tada jedan pod imenom Sanel). Onda ide suma koja je zakrivala skoro sve kuce do Ljubomirove a preko puta njegove je kuca prijasnjeg sefa mjesne zajednice Stup 2 Stefka i njegova radiona/garaza a onda tacno prekop puta Karagine i Pavelove kuce je velika kuca i dan danas stoji izresteana koja ja pripada nekada Stefkovim roditeljima.

Za orijentaciju Iza Karagine kuce je bila druga kuca od tog Zorana (ta kuca je prodana jednom Albancu - barem tako pise na kapiji Atif Licina) a iza nje kuca jednog Rifata.

Da se razumijemo kad vozite od pravca pumpe sa glavne ceste (Sarajevsa cesta) koja vodi prema Sarajevu iz pravca Ilidze. Skrenete kod te pumpe u Dobrinjsku ulicu i sve do nagle lakat krivine je cesta poprilicno siroka. Kod te lakat krivine nema sanse da mogu dva auta proci a ne tenk - tu obavezno jedan mora ici u rikverc kad se dva auta sretnu. A tu na krivini je kuca jednog automehanicara (Kemal ili Kendo) a peko puta kuca sa velikim betonskim zidom od ljudi koji su uvijek zivili u Svedskoj, te do njih kuca od Ane tj. Stefkove sestre. Pa ako je tenk hodao tim njivama i tim djelom Dobrinjske, da li ima neko da to moze da potvrdi? Zasto. Navdono Pavelova kuca je spaljena do temelja a prica se da je nju razorio tenk koji je pucao sa svega 10m udaljenosti! Opet u Latickoj ulici covjek prica da je neki glavni komadant pod imenom Rinko Markulj oteo tenk i da su te jedinice tu (BiH) raspolagala sa tenkom! Istina ili ne?

Za orinetaciju nize kad se ide Dobrinjskom ulicom je Dom casnih sestara a peko puta Zizna kuca iza koje je tece rijeka Dobrinja skoro do same ulice.

Dobrnjiska uclica nema nista sa samim naseljem Dobrinja!
Kao prvo tenk nije bio srbijanski... nego VRS... kao drugo postavite kartu pa cu vam pokazati i kuda je isao tenk a kuda transporter... i koji su bili pravci napada....a ako ima neko koje stvarno tu ratovao ja sam otvoren za dijalog normalan naravno.... nemojte samo izmisljati... ako vam bude trebala potvrda mojih tvrdnji postiracu i legitimacijepoginulih sa strane dobrinjske... a ako se sjecate (vi koji ste tu ratovali) znate i sta je sve bilo u podrumu kuce na krivini.....i koliko je bilo napada s obje strane... i kakvi su bili...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#20 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by Zviz »

Evo ja cu ti postaviti kartu ali posto neznam sta zelis da crtas ja cu ti je samo podjeliti u neke faze pa opisuj prema tim fazama. A ako mislis da je bilo u kuci Svedjana nesto vojno - cisto sumljam to je ona kuca sa visokim betonskim zidobima.
Last edited by Zviz on 28/07/2013 22:34, edited 1 time in total.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#21 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by Zviz »

Evo karte u fazama, o kojoj sam ja pricao je faza C uz cestu koja gleda u fazu E - a crvena boja oznacava lakat krivinu, a plava rijeku Dobrinja.

Image
alexei77
Posts: 29
Joined: 03/04/2012 18:05

#22 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by alexei77 »

Zviz wrote:Evo karte u fazama, o kojoj sam ja pricao je faza C uz cestu koja gleda u fazu E - a crvena boja oznacava lakat krivinu, a plava rijeku Dobrinja.

Image

Veliko i malo e
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#23 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by Zviz »

alexei77 wrote:
Zviz wrote:Evo karte u fazama, o kojoj sam ja pricao je faza C uz cestu koja gleda u fazu E - a crvena boja oznacava lakat krivinu, a plava rijeku Dobrinja.

Image

Veliko i malo e

Znam ja odprilike ko sve zivi u malom e i E fazi ali meni su rekli da je tenk bio u fazi vekiko E i pucao u kucu kod ceste sto djeli C i E fazu, jer iza tih kuca uz cestu (u C fazi) su bili rovovi - kao prva linija.
alexei77
Posts: 29
Joined: 03/04/2012 18:05

#24 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by alexei77 »

Zviz wrote:Evo ja cu ti postaviti kartu ali posto neznam sta zelis da crtas ja cu ti je samo podjeliti u neke faze pa opisuj prema tim fazama. A ako mislis da je bilo u kuci Svedjana nesto vojno - cisto sumljam to je ona kuca sa visokim betonskim zidobima.
Znam momka koji je tehn stvari iz nje pokupio u jednom od napada i znam sta je bilo unutra . a ja sam LICNO iz nje uzeo nekoliko konzervi ananasa u sept 1992 i nisam mogao vise a bilo ih je vjeruj mi dooosta....
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#25 Re: Stup 2 period 1992 - 1993 Dobrinjska, Stupska i Laticka

Post by Zviz »

alexei77 wrote:
Zviz wrote:Evo ja cu ti postaviti kartu ali posto neznam sta zelis da crtas ja cu ti je samo podjeliti u neke faze pa opisuj prema tim fazama. A ako mislis da je bilo u kuci Svedjana nesto vojno - cisto sumljam to je ona kuca sa visokim betonskim zidobima.
Znam momka koji je tehn stvari iz nje pokupio u jednom od napada i znam sta je bilo unutra . a ja sam LICNO iz nje uzeo nekoliko konzervi ananasa u sept 1992 i nisam mogao vise a bilo ih je vjeruj mi dooosta....
Iz cega konkretno pricamo? Mislim iz cije kuce.
Post Reply