Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Hamo100
Posts: 19
Joined: 30/08/2011 19:52

#1 Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by Hamo100 »

Kao sto tema kaze kako najlakse mogu studirati u inostranstvu (bilo koja drzava)?
Koliko mogu zaradzivati kao student?
Dali mogu prvu godinu ucit samo jezik i dali tu godinu mogu radit?
Koji fakulteti najlakse primaju strane studente?
huja
Posts: 61
Joined: 15/05/2011 17:08

#2 Muzički Univerzitet u Grazu

Post by huja »

Da li neko možda studira ili poznaje nekoga sa ovih prostora da studira na muzičkoj akademiji u Grazu ?
Potreban mi je neki kontakt za pomoć u vezi prijemnog, upisa i sl.

Hvala svima :)
User avatar
Biene
Posts: 250
Joined: 31/07/2014 12:37

#3 Studiranje u Njemačkoj

Post by Biene »

Zanima me da li je neko nakon zavrsenog studija ovdje, otisao da studira u Njemacku ili neku drugu zemlju?
Ja bih da odaberem nesto potpuno drugacije od ovog sto trenutno studiram pa me zanima da li je neko od vas to uradio, kakva su iskustva??
I sto se tice Njemacke, sta je sve potrebno ili pozeljno prilikom apliciranja...

pozz
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#4 Re: Studiranje u Njemačkoj

Post by mirsek »

Biene wrote:Zanima me da li je neko nakon zavrsenog studija ovdje, otisao da studira u Njemacku ili neku drugu zemlju?
Ja bih da odaberem nesto potpuno drugacije od ovog sto trenutno studiram pa me zanima da li je neko od vas to uradio, kakva su iskustva??
I sto se tice Njemacke, sta je sve potrebno ili pozeljno prilikom apliciranja...

pozz
Upisi master u Austriji 1 semestar 350 eura ilitiga oko 3000 KM za citav master.
Ima dosta mastera na engleskom predavanja.
Mozes raditi part time poslove dok si na masteru, imas godinu dana fore poslije mastera da nadjes posao u austriji itd itd.
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#5 Re: Studiranje u Njemačkoj

Post by nermin9200 »

je li neko otisao na master studij u njemacku preko DAAD-a? kakva su iskustva?
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#6 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by piupiu »

Tri teme koje se bave istim pitanjem su povezane u jednu. :)
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#7 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by HB_BHF »

Da ne otvaram novu temu, evo jedno glupo pitanje: :D

Planiram aplicirati na jedan master studij u Austriji i pri procesu aplikacije imam deadline rok za winter (5. septembar) i summer term (5. februar). Pošto sam zakasnio na ovaj prvi, da li to znači da mogu aplicirati za summer term i tad početi predavanja, odnosno studij? Ili moram čekati novi rok za winter term?
Zbunjuje me ovo malo jer kod nas u BiH ljetni semestar možeš upisati samo ako si već upisan na taj fax, odnosno nakon odslušanog zimskog semestra.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#8 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by TAFKAP »

Ni poceo nisi a zakasnio na upisni rok... :-)
Sala mala, da razbijemo led :mrgreen:

Ako prvi semestar mastera pocinje u "zimskom semstru" a ciklus predavanja je godisnji, onda je normalno da se sa masterom pocinje tada, jer vecinom su predavanja povezana (predavanje I u zimskom, predavanje II u ljetnjem semestru ili za pracenje predavanja b se ocekuje da je odslusano/polozeno predavanje a)... Ima i Mastera koji se mogu poceti u oba roka, sve je ovisno od fakulteta.

Ali, sve je to nagadjanje, kontaktiraj univerzitet/fakultet i raspitaj se licno. Sretno.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#9 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by mousstapha »

Cesto cujem kada je u pitanju studiranje vani da se mora imati odredjeni iznos u banci kao neki vid garancije. Da li je to tacno i kakva je situacija po ovom pitanju u Austriji i Njemackoj?
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#10 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by TAFKAP »

Tacno, ili stipendija, ili garancija nekoga ko je u drzavi gdje se treba studirati, da ce snositi sve troskove (zbrinjavanje/krov, hrana, etc., zdravstveno osiguranje se mora placati sve dok se studira...), ili normalno depozit/kesh od otprilike €1000 mjesecno, tj. €12000 za godinu dana, za koliko se dobija studentska viza na pocetku. Pri produzivanju studentske vize se ponovo mora pokazat mogucnost pokrivanja mogucih troskova.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#11 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by HB_BHF »

TAFKAP wrote:Ni poceo nisi a zakasnio na upisni rok... :-)
Sala mala, da razbijemo led :mrgreen:

Ako prvi semestar mastera pocinje u "zimskom semstru" a ciklus predavanja je godisnji, onda je normalno da se sa masterom pocinje tada, jer vecinom su predavanja povezana (predavanje I u zimskom, predavanje II u ljetnjem semestru ili za pracenje predavanja b se ocekuje da je odslusano/polozeno predavanje a)... Ima i Mastera koji se mogu poceti u oba roka, sve je ovisno od fakulteta.

Ali, sve je to nagadjanje, kontaktiraj univerzitet/fakultet i raspitaj se licno. Sretno.
Haha, ma nisam još diplomski završio. To ja onako da se malo unaprijed informišem :D

Evo šta su mi rekli sa fakulteta:
it’s also possible to apply for the summersemester, the closing date for the application is February, 5th. Be aware, there might be not that many courses offered for beginners in summersemester.
Glupo mi onda početi ljetni semestar ako ne mogu slušati neke predmete. Radije će sačekati novi rok za "zimu" pa šta bude... Hvala ti u svakom slučaju na pomoći :D
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#12 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by TAFKAP »

Bas to sto sam ti napisao, vecinom pocinju u zimskom semestru, za Tebe isto vazi ovo sto sam pisao @Moustaphi, za studentsku vizu ti je potrebno pored potvrdi da si primljen na master i "potvrda da si financijski osiguran". Raspitaj se u ambasadi sta ti je sve potrebno.

Sretno :thumbup:
Wasser
Posts: 30
Joined: 17/04/2014 12:57

#13 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by Wasser »

Evo za Austriju, ja sam na mastreru, pa evo kako je sada to: kada dobijes sa fakulteta potvrdu da si primljen vadis i vizu i tada trebas imati na kontu 5000 E ako si na becler ili 9000 E ako si na master studiju. Za vrijeme studiju imas pravo raditi i to 10 sati sedmicno, to je negdje 350-390 E za becler ili 20 sati oko 750 E master. Ovdje je upis po semestrima, tako da se mozes upisati ili u zimskom ili ljetnom. Imas prvo da ucis jezik 3 semestra, ti mozes i manje ako znas njemacki, i kad polozis C1 ides na fax. Za kurs je uplata po semestru 350 E a za fakultet 740E, s tim da mozes pare vratiti, ako za jedan semestar polozis toliko ispita da imas 12 ECTS bodova, Ako uspijes imati 12 ECTS-ova na kraju semestra predas zahtjev i vrate ti pare, koje ti uplatis opet za sljedeci semestar i tako sve u krug :D eto toliko od mene :D
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#14 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by HB_BHF »

Wasser wrote:Evo za Austriju, ja sam na mastreru, pa evo kako je sada to: kada dobijes sa fakulteta potvrdu da si primljen vadis i vizu i tada trebas imati na kontu 5000 E ako si na becler ili 9000 E ako si na master studiju. Za vrijeme studiju imas pravo raditi i to 10 sati sedmicno, to je negdje 350-390 E za becler ili 20 sati oko 750 E master. Ovdje je upis po semestrima, tako da se mozes upisati ili u zimskom ili ljetnom. Imas prvo da ucis jezik 3 semestra, ti mozes i manje ako znas njemacki, i kad polozis C1 ides na fax. Za kurs je uplata po semestru 350 E a za fakultet 740E, s tim da mozes pare vratiti, ako za jedan semestar polozis toliko ispita da imas 12 ECTS bodova, Ako uspijes imati 12 ECTS-ova na kraju semestra predas zahtjev i vrate ti pare, koje ti uplatis opet za sljedeci semestar i tako sve u krug :D eto toliko od mene :D
Je li ti živiš kod nekog svog ili plaćaš stan? Koliko te izađu ukupni mjesečni troškovi?
Wasser
Posts: 30
Joined: 17/04/2014 12:57

#15 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by Wasser »

HB_BHF wrote:
Wasser wrote:Evo za Austriju, ja sam na mastreru, pa evo kako je sada to: kada dobijes sa fakulteta potvrdu da si primljen vadis i vizu i tada trebas imati na kontu 5000 E ako si na becler ili 9000 E ako si na master studiju. Za vrijeme studiju imas pravo raditi i to 10 sati sedmicno, to je negdje 350-390 E za becler ili 20 sati oko 750 E master. Ovdje je upis po semestrima, tako da se mozes upisati ili u zimskom ili ljetnom. Imas prvo da ucis jezik 3 semestra, ti mozes i manje ako znas njemacki, i kad polozis C1 ides na fax. Za kurs je uplata po semestru 350 E a za fakultet 740E, s tim da mozes pare vratiti, ako za jedan semestar polozis toliko ispita da imas 12 ECTS bodova, Ako uspijes imati 12 ECTS-ova na kraju semestra predas zahtjev i vrate ti pare, koje ti uplatis opet za sljedeci semestar i tako sve u krug :D eto toliko od mene :D
Je li ti živiš kod nekog svog ili plaćaš stan? Koliko te izađu ukupni mjesečni troškovi?
Svi moji u Bosni :D Stanujem privatno i evo okvirno troskovi:
kirija+rezije+internet 250e
zdrvsteveno osiguranje 54e
hrana,ovo cu bubnut :D jer nikad nije isto, nekad se malo vise gustiras a nekad pazis sta kupujes, pa eto negdje oko 200e
eto to je to, eh bude jos ovih sitnica, karte za prevoz ako nemas biciklo :D kopiranja, kafe :D i tako. i jos da kazem u Gracu sam. Bec je vjerovatno skuplji.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#16 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by HB_BHF »

Ja planiram u Innsbruck, i kako god da izračunam treba mi 800 - 900 € mjesečno :S ... Kakav je tempo rada na fakultetu? Da li je moguće raditi paralelno sa faxom?
Na F.A.Q. stranici fakulteta ima ovo pitanje i piše:

Code: Select all

Is it possible to work part-time during the program?
This is a full-time Master’s program. Only Chuck Norris can work part-time while studying this program.
:lol:
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3695
Joined: 23/04/2011 12:21

#17 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by Mr.Sojic »

Wasser wrote:
HB_BHF wrote:
Wasser wrote:Evo za Austriju, ja sam na mastreru, pa evo kako je sada to: kada dobijes sa fakulteta potvrdu da si primljen vadis i vizu i tada trebas imati na kontu 5000 E ako si na becler ili 9000 E ako si na master studiju. Za vrijeme studiju imas pravo raditi i to 10 sati sedmicno, to je negdje 350-390 E za becler ili 20 sati oko 750 E master. Ovdje je upis po semestrima, tako da se mozes upisati ili u zimskom ili ljetnom. Imas prvo da ucis jezik 3 semestra, ti mozes i manje ako znas njemacki, i kad polozis C1 ides na fax. Za kurs je uplata po semestru 350 E a za fakultet 740E, s tim da mozes pare vratiti, ako za jedan semestar polozis toliko ispita da imas 12 ECTS bodova, Ako uspijes imati 12 ECTS-ova na kraju semestra predas zahtjev i vrate ti pare, koje ti uplatis opet za sljedeci semestar i tako sve u krug :D eto toliko od mene :D
Je li ti živiš kod nekog svog ili plaćaš stan? Koliko te izađu ukupni mjesečni troškovi?
Svi moji u Bosni :D Stanujem privatno i evo okvirno troskovi:
kirija+rezije+internet 250e
zdrvsteveno osiguranje 54e
hrana,ovo cu bubnut :D jer nikad nije isto, nekad se malo vise gustiras a nekad pazis sta kupujes, pa eto negdje oko 200e
eto to je to, eh bude jos ovih sitnica, karte za prevoz ako nemas biciklo :D kopiranja, kafe :D i tako. i jos da kazem u Gracu sam. Bec je vjerovatno skuplji.
Pozdrav iz Graz-a i sa TU Graz :thumbup:
Wasser
Posts: 30
Joined: 17/04/2014 12:57

#18 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by Wasser »

Pozdrav iz Graz-a i sa TU Graz :thumbup:[/quote]
Pozdrav kolega :D
Wasser
Posts: 30
Joined: 17/04/2014 12:57

#19 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by Wasser »

HB_BHF wrote:Ja planiram u Innsbruck, i kako god da izračunam treba mi 800 - 900 € mjesečno :S ... Kakav je tempo rada na fakultetu? Da li je moguće raditi paralelno sa faxom?
Na F.A.Q. stranici fakulteta ima ovo pitanje i piše:

Code: Select all

Is it possible to work part-time during the program?
This is a full-time Master’s program. Only Chuck Norris can work part-time while studying this program.
:lol:
Ma moguce je raditi, ne radis svaki dan, pola radnog vremena, to ti je 2-3 dana u sedmici. Nekad je potrebno da se na fakultetu malo vise zadas, ako imas vjezbe, seminare, pisanje protokola, ali sve se moze uskladit. Pa vecina nasih studenata i studira i radi. Jest, da se fakultet vecinom ne zavrsi u planiranom roku, ali se i ne zastaje toliko.Uglavnom se zapne na pocetku i to zbog jezika, ali kasnije je sve lakse. eto pa sretno ti :)
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#20 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by didzej1602 »

mousstapha wrote:Cesto cujem kada je u pitanju studiranje vani da se mora imati odredjeni iznos u banci kao neki vid garancije. Da li je to tacno i kakva je situacija po ovom pitanju u Austriji i Njemackoj?
Ako imaš ispod 24 godine potrebno ti je oko 5000 Eura na kontu, iznad 24 oko 7500-8000 Eura. Ali pošto rijetko ko ima tolike novce, većina studenata skupi te potrebne novce, uplati na konto, izvadi potvrdu i nakon predaje za vizu pare skine sa konta :-D zna se nekad desiti da traže potvrdu i kad dolaziš po vizu, meni lično nisu tražili, pitali su me kad sam predavala za prvu vizu odakle mi pare, ja rekla da me roditelji finansiraju i to je to. E i da, u slučaju da nađeš posao na 10h ili teilzeit (ako si na masteru) i uredno si prijavljen i sve to, suma se smanjuje stim da uz ostale dokumente za vizu predaješ i dozvolu za rad. :)

Ovo ti sve vrijedi za Austriju (Beč), za Njemačku mislim da je suma otprilike tu negdje, ali pare uplaćuješ na neki poseban sparkonto i onda svaki mjesec možeš max. 600Eura da skineš.
User avatar
Biene
Posts: 250
Joined: 31/07/2014 12:37

#21 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by Biene »

Zanima me da li je iko od vas aplicirao i dobio stipendiju potrebnu za studiranje vani?
Kolike su sanse da se iznos, koji se trazi na racunu, dobije od nekog ovdje.
kenci234
Posts: 72
Joined: 09/11/2015 12:32

#22 Studiranje u Austriji (Klagenfurt) ?

Post by kenci234 »

Pozdrav narode ,


Zovem se Kenan imam 18 godina dolazim iz Prnjavora Banjalucka regija ! .Imam pitanje vezano za studiranje u Austriji tacnije grad (Klagenfurt) gore imam rodjake i dajdzu ujaka ! Koja je procedura da se pocne studirati gore ??? Trenutno pohadjam kurs A1,1 Njemacki Jezik planiram poslje toga polagati A1 OSD Certifikat ! Poslje toga polazem B1 Engleski Cambridge ispit !.Posjedujem ECDL Certifikat najvisi nivo 7 modula (Evropska Licenca za rad na racunarima dokaz) !.E sada ja bi gore imao obezbjedjen smjesta kod ujaka i sve neophodno zanima me za studiranje i rad studentska plata i to ? i da nakon odredjenog vremena predam za RWR kartu kad izradim dobar temelj za to.Citam negdje da skole nude odredjeno vreme ucenja jezika pa onda da pocnes redovni studij ? Samo me zanima procedura ta za pocetak dali mi je potrebna neka viza da pocenm studirati i raditi ujedno kao student za studensku placu i kroz to integrirati krajni cilj RWR Karte laksi pronalazak posla i dali je istina da skole nude upisivanje sa A1 Njemacki i onda kod njiha usavrsis do B1 ILI B2 gore i pocnes kao redovan student. Hvala svima mnogo na pomoci :?
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#23 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by piupiu »

Najnovije pitanje otvoreno kao posebna tema je spojeno u već postojeću. :)
User avatar
Biene
Posts: 250
Joined: 31/07/2014 12:37

#25 Re: Studiranje u Njemačkoj | Austriji | Inostranstvu

Post by Biene »

Da li mi se moze javiti neko ko ima iskustva sa odlaskom na master studij u Germany.
Moze PP
Post Reply