Studiranje u Nemackoj

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
tud
Posts: 28
Joined: 17/11/2012 11:38

#1 Studiranje u Nemackoj

Post by tud »

Nemacka je zemlja buducnosti . Dok USA UK i ostale razvijene zemlje kubure nemcima nedostaje ogromna radna snage . Naravno ne mislis se na prodavca cevapa ili pekara nego inzinjera .
Prvo da bi studirali u Nemackoj neophodno je solidno znanje nemackog jezika . Pod solidim se podrazumeva da znate bar 5k reci i da cepate gramatiku . Otprilike treba vam 2 godine ucenja od recimo 3 sata dnevno iliti otici u nemacku uciti 9 meseci . Znaci ukoliko ste sad u gimnaziji 'spalite' sve knjige iz engleskog jezika i posvetite se nemackom . To ce vam sigurno biti veznije nego da toboze imate 5 iz biologije , geogradije ili istorije .

Dalje sto se tice finansiranje , potrebno je imati bar 5 k maraka za pocetak . TO se da zaraditi bez problema i u bih . Recimo ja kad sam bio u gimnaziji radio sam par leta za 1000 k . Naravno fizikalisanje . Ne znam kako se snaci kao devojka a za momka nije problem . Prvih tri meseca je potrebno da se snadjete i da nadjete posao . Posao je najcesce 400 evra i to 50 -60 sati mesecno . Problem sto ce vam trebati jos oko 100 evra ili 200 mesecno pa ce te ipak morati da se oslonite na familiju. Naravno mozete da radite i vise , ali onda ce te duze da studirate .

Fakulteti prirodnih nauka se najcesce upisuju bez prijemnog ispita . Takodje pozeljno je da pri upisu na nemacki fakultet imate zavresenu godinu dana na nekom BIH fakultetu. Ukoliko ima pitanja samo napred
obala
Posts: 103
Joined: 22/04/2008 10:21

#2 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by obala »

Ja sam zavrsila Pravo, zivim u Njemackoj vec 7 godina, solidno baratam njemackim...kakav prijedlog imate za mene?
tud
Posts: 28
Joined: 17/11/2012 11:38

#3 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by tud »

obala wrote:Ja sam zavrsila Pravo, zivim u Njemackoj vec 7 godina, solidno baratam njemackim...kakav prijedlog imate za mene?
upisi matematiku ili masinstvo :mrgreen:
hari_b
Posts: 3
Joined: 20/11/2012 15:52

#4 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by hari_b »

Pozdrav, trenutno sam treca godina elektrotehnike na privatnom univerzitetu u Sarajevu.
Zanima me da li je moguce poslije 3 godine (bachelor studija) upisati master studij u Njemackoj?
I koji su sve uslovi za to?
Hvala puno!
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#5 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by casanova123 »

tud.. gdje si ti studirao? koji TU? Dortmund? Dresden?... jesi li zavrsio? koliko ti je trebalo? sta sada radis? kakvi su ti planovi za ubuduce? planiras li se ikada vratiti nazad?
User avatar
galamdzinica
Posts: 313
Joined: 06/03/2012 17:19

#6 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by galamdzinica »

hari_b wrote:Pozdrav, trenutno sam treca godina elektrotehnike na privatnom univerzitetu u Sarajevu.
Zanima me da li je moguce poslije 3 godine (bachelor studija) upisati master studij u Njemackoj?
I koji su sve uslovi za to?
Hvala puno!
Za privatni univerzitet ne bih znala, ali ja sam poslije sarajevskog Elektrotehničkog fakulteta uspjela upisati master u Njemačkoj bez ikakvih problema. Bachelor diploma mi je bila priznata.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#7 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by HB_BHF »

galamdzinica wrote:
hari_b wrote:Pozdrav, trenutno sam treca godina elektrotehnike na privatnom univerzitetu u Sarajevu.
Zanima me da li je moguce poslije 3 godine (bachelor studija) upisati master studij u Njemackoj?
I koji su sve uslovi za to?
Hvala puno!
Za privatni univerzitet ne bih znala, ali ja sam poslije sarajevskog Elektrotehničkog fakulteta uspjela upisati master u Njemačkoj bez ikakvih problema. Bachelor diploma mi je bila priznata.
Imaju li master studiji na engleskom jeziku? (informatika)
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#8 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by abdulazizsarajevo »

a sta za one sto nisu po bolonji zavrsili ETF konkretno 2006 kakva je za njih procedura da li je priznato i kako ide opcenito procedura upisa? treba li slati papire prevoditi i ekvivalenciju raditi?

evo kako to izgleda..

http://www.youtube.com/watch?v=baxCq-Q- ... ature=plcp
hari_b
Posts: 3
Joined: 20/11/2012 15:52

#9 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by hari_b »

galamdzinica wrote:
hari_b wrote:Pozdrav, trenutno sam treca godina elektrotehnike na privatnom univerzitetu u Sarajevu.
Zanima me da li je moguce poslije 3 godine (bachelor studija) upisati master studij u Njemackoj?
I koji su sve uslovi za to?
Hvala puno!
Za privatni univerzitet ne bih znala, ali ja sam poslije sarajevskog Elektrotehničkog fakulteta uspjela upisati master u Njemačkoj bez ikakvih problema. Bachelor diploma mi je bila priznata.
Ok, sto se tice same procedure i papirlogije da bi se apliciralo na master sta je sve potrebno za to?
(sta su ti trazili da im predas)?
Da li je puno vazan prosjek i koliko se to gleda gore? Moze li to biti problem?
I isto tako poznavanje njemackog jezika (da li moramo imati neki odredjeni stepen)?

Hvala puno svima koji zele da iznesu svoja iskustva o tom i da nam olaksaju pa pitanju tih stvari :D
hari_b
Posts: 3
Joined: 20/11/2012 15:52

#10 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by hari_b »

HB_BHF wrote:
galamdzinica wrote:
hari_b wrote:Pozdrav, trenutno sam treca godina elektrotehnike na privatnom univerzitetu u Sarajevu.
Zanima me da li je moguce poslije 3 godine (bachelor studija) upisati master studij u Njemackoj?
I koji su sve uslovi za to?
Hvala puno!
Za privatni univerzitet ne bih znala, ali ja sam poslije sarajevskog Elektrotehničkog fakulteta uspjela upisati master u Njemačkoj bez ikakvih problema. Bachelor diploma mi je bila priznata.
Imaju li master studiji na engleskom jeziku? (informatika)
Ja sam dobio informaciju da je vecina mastera na engleskom... Sad koliko je to tacno ne znam?
Treba vidjeti s ovima sto su vec gore..
User avatar
galamdzinica
Posts: 313
Joined: 06/03/2012 17:19

#11 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by galamdzinica »

hari_b wrote:
galamdzinica wrote:
hari_b wrote:Pozdrav, trenutno sam treca godina elektrotehnike na privatnom univerzitetu u Sarajevu.
Zanima me da li je moguce poslije 3 godine (bachelor studija) upisati master studij u Njemackoj?
I koji su sve uslovi za to?
Hvala puno!
Za privatni univerzitet ne bih znala, ali ja sam poslije sarajevskog Elektrotehničkog fakulteta uspjela upisati master u Njemačkoj bez ikakvih problema. Bachelor diploma mi je bila priznata.
Ok, sto se tice same procedure i papirlogije da bi se apliciralo na master sta je sve potrebno za to?
(sta su ti trazili da im predas)?
Da li je puno vazan prosjek i koliko se to gleda gore? Moze li to biti problem?
I isto tako poznavanje njemackog jezika (da li moramo imati neki odredjeni stepen)?

Hvala puno svima koji zele da iznesu svoja iskustva o tom i da nam olaksaju pa pitanju tih stvari :D

Potražiš (proguglaš) univerzitet koji ti se sviđa i pogledaš šta traže. Aplikacija je različita od univerziteta do univerziteta. Ja sam njemački znala, ali moj master (informatika) na TUM-u je na engleskom. Neke predmete dobrovoljno slušam i na njemačkom.

Savjetujem vam da uzmete sebi dosta vremena i proguglate šta to Njemačka nudi i na kojim univerzitetima. Ja sam odlučila da želim vani nastaviti studije ne poznavajući nikoga, i naprosto sam sjela i počela da istražujem. Za par dana sam našla to što sam htjela, a nakon nekoliko mjeseci i bila primljena na taj program. Potrebno je samo malo (više) vremena i volje :thumbup:
Joa18
Posts: 1
Joined: 10/02/2014 22:31

#12 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by Joa18 »

Zdravo.. ima li koga ovde da je zavrsio farmaciju u Nemackoj a da se prebacio tamo na fax ili neka slicna situacija.. pozz :)
no_namee
Posts: 15
Joined: 08/02/2014 12:24

#13 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by no_namee »

Na većini fakulteta je nastava na njemačkom jeziku, tako da moraš znati jezik prije nego što odeš... Ima i onih gdje je nastava na engleskom, ali u jako manjem broju. Ako neko planira da ide u Njemačku, moj savjet je upis na Goetheov institut u Sarajevu, najpoželjnije je da imaš B2 nivo, jer većina to traži.. Neki čak i C1, npr. medicina (možda i hemija i farmacija, ne znam tačno). Što se tiče stipendija, DAAD je zakon, imaš sve od njih ali treba puno truda da ju dobiješ. :)
spiricka
Posts: 1
Joined: 03/08/2014 17:15

#14 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by spiricka »

Pozdrav svima. Pocela sam da ucim Njemacki i htjela bih studirati u Njemackoj, tacnije u Stutgartu jer mi tata radi tamo. On je dobio radne papire i posto je od sada studiranje u Njemackoj besplatno tamo bih voljela da odem. Zanima me koliko radnih sati sedmicno mogu imati studenti jer bih usput i radila, kao i da li je moguce dobiti stipendiju u Njemackoj i na osnovu cega? Ako neko zna odgovore, hvala mu od srca..poz

PS
Nisam se jos odlucila tacnokoji smjer cu da upisem.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#15 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by mirsek »

spiricka wrote:Pozdrav svima. Pocela sam da ucim Njemacki i htjela bih studirati u Njemackoj, tacnije u Stutgartu jer mi tata radi tamo. On je dobio radne papire i posto je od sada studiranje u Njemackoj besplatno tamo bih voljela da odem. Zanima me koliko radnih sati sedmicno mogu imati studenti jer bih usput i radila, kao i da li je moguce dobiti stipendiju u Njemackoj i na osnovu cega? Ako neko zna odgovore, hvala mu od srca..poz

PS
Nisam se jos odlucila tacnokoji smjer cu da upisem.
Na masteru znam da se moze raditi legalno 4 sata dnevno ili 20 sati sedmicno.
Kad studiras za bachelor mislim da ne mozes legalno raditi, samo na crno.
Ovo su malo starije informacije pa neka jos neko potvrdi ako zna.
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#16 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by svako_dobro_bih »

@hari_b, koji privatni univerzitet? Veoma je to vazno posto su studenti IUS-a i SSST-a bez problema nastavljali vani studije.

@mirsek, nije tacno. Nema nikakve razlike u vizama za bachelor i master studente. Ista pravila postoje za sve studente (u nastavku).

@spiricka, imas dvije stvari koje moras gledati, a to su porez i vrijeme. Mnogo studenata radi 10-20tak sati sedmicno da ne predju granicu od 450 EUR na koje se ne mora placati porez. Onda postoji pravilo za zarade izmedju 450 i 800 EUR. Ipak, na kolicini novca kojeg mozes zaraditi nema nikakvog limita. Ipak, limit je u vremenu. Glavno pravilo za non-EU studente jest da se moze raditi 120 punih ili 240 dana sa pola radnog vremena. Znaci onako od oka, 40h/sedmici 4 mjeseca ili 20h/sedmici 8 mjeseci. Ovo se samo odnosi na posao za kojeg ne trebas da trazis dozvolu. Tebi niko ne brani da radis neku praksu duzoj od spomenutog vremena ali za to obavezno moras otici kod nadleznih.

dalje, sto se tice stipendija, njih je mnogo, iako mnogo vise za mastere. Da bi se prijavila za njih trebala bi bas znati sta ces da studiras. Glavne stipendije za BH drzavljane su DAAD (za sve nivoe) i Erasmus Mundus (za mastere i doktorate). Ipak, moras takodjer znati da ukoliko bi se sad prijavljivala za ove stipendije, najraniji pocetak tvog studija bi mozda bio septembar 2015
veselica88
Posts: 1
Joined: 21/08/2014 17:31

#17 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by veselica88 »

Cao, zanima me da li je neko od vas aplicirao za master studije u Nemačkoj konkretno Dusseldorf. Završila sam kao diplomirani ekonomista u Novom Sadu i htela bih tamo da upisem master studije. Da li neko od vas ima informacije o tome šta mi treba od dokumentacije, kakva je procedura i tako? Ne znam odakle da počenem... :(
Hvala najlepse
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#18 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by alkalna_baterija »

Mene zanima da li bi, ako ispunim sve uslove za studiranje u Njemačkoj, mogao i muž dobiti dozvolu za boravak u Njemačkoj, jer da živimo odvojeno nije opcija?
Ako neko zna nešto više, molim za informacije.
Salvia officinalis
Posts: 1
Joined: 23/08/2014 14:23

#19 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by Salvia officinalis »

Dobar dan raja!

Zanima me procedura upisa na Master studije u Njemackoj. Ja sam dipl. ing. poljoprivrede i zeljela bih Master studije nastaviti u Njemackoj, preciznije Mainz-Frankfurt. Ako neko ima iskustva ili informacije na ovu temu, neka se javi. Hvala ljepa :) :)
svako_dobro_bih
Posts: 186
Joined: 26/03/2008 19:38
Location: EU

#20 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by svako_dobro_bih »

Za sve koji hoce na daljnji studij u Njemackoj procedura je manje/vise ovakva:

- provjeriti da li vam je studij/univerzitet priznat u Njemackoj na anabin.de
- naci zeljeni studij/univerzitet i provjeriti listu potrebnih dokumenata
- skupiti sve potrebne dokumente i prevesti ih na njemacki
- prijaviti se na univerzitet i cekati odgovor od univerziteta.
- ukoliko se dobije pozitivan odgovor ganjati studentsku vizu za Njemacku

Obavezno se prijaviti na par programa na par univerziteta. Mozda vam se u pocetku malo cini da je to ipak mnogo novca ali vrijedi uloziti posto je studij u Njemackoj besplatan te se sve ulozeno brzo vrati :)

Ovdje imate svu listu studija u Njemackoj:
armin_zimic19
Posts: 1
Joined: 01/09/2014 16:15

#21 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by armin_zimic19 »

vozdra raja. imam jedno pitanje u vezi studiranja u njemackoj,upisao sam masinstvo u sarajevu, i sad bi zelio da nastavim u njemackoj.Da li se mogu prebaciti sad da studiram ili kako to vec ide, da li mogu ici na kurs njemackog u njemackoj ili to moram zavrsiti u sarajevu prvo. :bih: :-D
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#22 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by graue_maus »

Master u njemačkoj ima li novina ili još isto kao u ovom postu gore , je li neko ima novi iskustava ...
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#23 Re: Studiranje u Nemackoj

Post by graue_maus »

Je li ova tema aktuelna, jedna djevojka bi da dodje u njemacku studirati , pocela je studij u bosni , ali bi na zapadu nastavila jer u bosni nema buducnosti , sense za posao nula..
Post Reply