Studiranje u Americi..

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#1 Studiranje u Americi..

Post by Simply_Red »

zanima me kako jedan bosnjo sa zavrsenom srednjom moze otici u U.S.A na studije... kako do stipendije, jel konkretno postoji neka organizacija koja gura... I ev konkretno da imam para za neki college kod njih.. kak da vidim mogul me primit???
User avatar
pitarozder
Posts: 103
Joined: 02/08/2007 20:55
Location: na okeanu

#2 Re: Studiranje u Americi..

Post by pitarozder »

Simply_Red wrote:zanima me kako jedan bosnjo sa zavrsenom srednjom moze otici u U.S.A na studije... kako do stipendije, jel konkretno postoji neka organizacija koja gura... I ev konkretno da imam para za neki college kod njih.. kak da vidim mogul me primit???
sve visoke skole u usa imaju web stranicu tako da mozes info dobit na samom izvoru ... ne moras ic u usa na studije , mozes studirat on line
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#3

Post by Simply_Red »

joj informacije na stranicama su im pravo pravo slabe... krenuvsi od stipendija do cijena itd. izgubi se covjek :sad:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45278
Joined: 29/12/2005 01:20

#4

Post by jeza u ledja »

Ima milion mogucnosti, idi na stranice univerziteta pa razgledaj. Svi univerziteti imaju informacije za strane studente.
Fakultet ne mozes placati jer je preskup, malo ga koji Amerikanac stvarno placa, tj. uzima zajmove, kredite i sl. (To je jedan od razloga sto bi ti mozda bilo bolje studirati negdje u Evropi, jeste problem jezik, ali ima dosta univerziteta koji imaju predavanja na engleskom. )
Nije toliki problem koliko se mozda cini. Vjeruj da je mnogo manji problem upisati se (na jedan prosjecan drzavni fakultet), mnogo je veci problem naci izvor finansiranja. E sad, univerziteti dijele stipendije, omogucavaju zaposlenje na kampusu, itd. To je ono za sto se trebas raspitivati.
Ono sto ti je potrebno da bi se upisao je polozen TOEFL (tamo), SAT, i Michigan Test (mozda) (u Americi).
Kada kontaktiras univerzitet obavezno se prvo obracaj administratoru/savjetniku na odsjeku/fakultetu koji tebe zanima. On/ona ce ti mnogo vise pomoci nego bilo ko drugi, za dobijanje stipendija i druge izvore finansiranja. Sastavi neki email ovo ono, nadji faxove koji te zanimaju, nadji kontakt osobe i salji redom emajle.
Takodje mozes kontaktirati odredjene profesore, ako su ti interesantni, sastavis jednu stranicu o onome sto te zanima, sta bi htio da radis, ovo ono. Takve stvari su od izuzetne vaznosti i ako zainteresujes nekog profu mogao bi te znacajno pogurati.
Eto.
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#5

Post by Simply_Red »

da, hvala na informacijama

saznao sam da se TOEFL moze polagati i u sa, a SAT negdje u BiH, mada ne znam gdje. A ne daje mi se 13 dolara amerikancima u ambasadi... Jel neko zna mozda??
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#6

Post by melb26sa »

Simply_Red wrote:da, hvala na informacijama

saznao sam da se TOEFL moze polagati i u sa, a SAT negdje u BiH, mada ne znam gdje. A ne daje mi se 13 dolara amerikancima u ambasadi... Jel neko zna mozda??
A sto bi davao 13 dolara amerikancima? Te pare dajes samo kada ides po vizu, koju trenutno ne trazis, jesam li u pravu?

Evo pa kontaktiraj i dobices sve potrebne informacije:
Za US-funded programe:
U.S. Embassy – Office of Public Affairs
Hamdije Čemerlića 39
71000 Sarajevo
033-619-593
[email protected]

Svjetski Univerzitetski Servis (SUS) BiH
U.S. Educational Advising Center
Zmaja od Bosne bb
Kampus Univerziteta u Sarajevu
71000 Sarajevo, BiH
033 200 070
http://www.sus.ba/useac/

The U.S. Educational Advising Center offers the following services:

Testing Center
The center offers the opportunity to take the TOEFL, GRE and SAT exams required for admission to most U.S higher education institutions. Please contact the center for more information.

Information regarding opportunities to pursue undergraduate and graduate degrees in the United States, including financial assistances:
The center has a collection of books on higher education institutions, scholarship and other funding sources, catalogs, CD-ROM disks and educational periodicals.

Orientation Sessions:
Group sessions that focus on particular information, such as the application process, admission tests, essay writing, etc. Please call or e-mail the Center for schedule and to register.

Individual Advising Sessions:
Visitors can have their specific questions answered regarding application procedures, how to use the Center's resource materials and the Internet to search for colleges and universities in the United States, etc.
General Information for International Students

For general information for international students wishing to study in the U.S., please visit the “Education USA” website: http://www.educationusa.state.gov/

Sve si ovo mogao i sam naci da si otisao na http://www.usembassy.ba - sekcija education.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#7

Post by jefferson »

TOEFL test mozes polagati u sarajevu, kao i SAT.
Novi TOEFL test tkz. IBT (Internet Based Test) mozes polagati u Zagrebu svaki drugi dan. SAT takodje cesce nego u Sarajevu.
Svaki fakultet u USA ima informacije za strane studente, ali ono sto moras znati jeste da imaju dvoje skolarine, tkz. "in-state" i "out of state'. I-state placaju samo gradjani te drzave ili ako univerzitet dodjeli gradjaninu druge drzave USA ili strancu in-state.
Out of state placaju svi koji nisu gradjani te drzave kao i stranci, i obicno je 3-5 puta skuplja od in-state.
Uopce nije problem upisati americki fakultet, dobiti I20 (papire za vizu) ako imas para.
Konkretno, moj fakultet bi te po jednom semestru kostao samo za casove oko 8.000 dolara, bez knjiga, stanovanja itd.
E ako si sportista, i to dobar javi se na PP!
Post Reply