Studiranje po Bolonjskom procesu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Da li vam se dopada ovakav način studiranja?

DA
13
48%
NE
14
52%
 
Total votes: 27

User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#26

Post by Comrad »

Pa mi smo Bosna i Hercegovina, ne mogu se sjetiti da smo nešto u ovih 10-ak godina uradili kako treba, tako da ne treba biti iznenađen i oko bolonje. Meni je krivo što sam ova generacija na kojoj se ta bolonja eksperimentiše, jer će za 5-6 godina to sigurno proraditi, no jbg, šta je tu je. :roll:
User avatar
bug
Posts: 15805
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: the place 2b

#27

Post by bug »

nije lose ni ovim prvim bolonjezama :oops: :D
do 2010. ce tuci predavace :oops: :D
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#28

Post by MUNAFIK »

in33sa wrote:
Comrad wrote:Kao prvo u Univerzitet u Sarajevu ima preko 30.000 studenata, na proteste je došlo oko 50 studenata + DOSTAŠI, tako da to ne bih ni nazvao "onolikim protestima studenata". No, slažem se da naša bolonja ima nedostataka i to ogromnih, ali mislim da će se stanje iz godine u godinu poboljšavati. Rekao sam da je ovaj sistem bolji, jer se redovno uči, dakle nema onoga da ti je ispit u januaru i ti prespavaš cijeli semestar, boli te gabri, ovako imaš testove gotovo svaki mjesec, no naravno to je moje subjektivno mišljenje. Također, broj rokova jeste smanjen sa nekih 6-7, na 2 i također bolonjci imaju isti broj predmeta kao i oni sa 4-godišnjeg studija (stanje na ekonomiji), ali valjda je u tome i fazon da fakultet ne može svako završiti, čemu onda to vodi. Kod nas je u modi valjda da studiraš nešto, nema veze što tebe to ne zanima, upiši ti to, index u ruke, e sad kad ćeš, ili da li ćeš ti to ikada završiti to nije važno. :roll:
I opet ce bar 1/3 svrsenih studenata biti oni koji su nasli vezu, prepisali na ispitu, podjonili, prevarili, dobar mu babo sa dekanom, dobar mu daidza sa prodekanom.

Vi govorite kao da se raspravlja o Kembridzu, a ne o sugavom SA univerzitetu.
Jedina promjena koja se desila na SA fakultetima, u odnosu na stari sistem, je smanjivanje broja ispitnih rokova (citaj: manje posla za ionako vise odsutne nego prisutne profesore) a sve ostalo je ostalo na istom. I robovlasnicki odnos prema studentima i mito i korpucija na svakom koraku.
Upravo to, samo se smanjio broj rokova, i da sad se od studenta izvlaci vise para... i sta jos, iste knjige isti profesori, ista predavanja, samo sto se sada 6-7 predmeta ugura u 15 sedmica, da napomenem 15 sedmica izrazito neplanirane nastave... Ljtna skola, ocita pljacka, nekontam kako nekoga nije stid uzet od studenta 150 KM kojih on jedva nekako skupi, samo da bi dobio priliku jos jednom polagati ispit....

Nisam protiv bolonje al sam protiv ove nase koja je ocita pljacka i mucenje studenata a i prije svega asistenata pa onda profesora!!!
Post Reply