Studiranje na budzet u Sarajevu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#26 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by Boemica »

Dozer wrote: Nije provociranje bona, fakat pitam... Ovo "uredu" je po Halilovicu? Znaci "u redu je" u smislu "sve OK", "regularno", "uredno"?
Ne, nego telefon sa hrvatskom tipkovnicom (i autocorrectom) iz nekog razloga riječ "uredno" promjeni u "uredu", što primjetim tek kad već submit post.

Ali kako ono, u starobosanskom postoji izreka: "Rugala se ruga ... "
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#27 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by Dozer »

:lol: :lol: :lol: :thumbup:
A nisam se rugao, fakat. Nije bila namjera. Procitaj tu recenicu i vidjeces da je besmislena, a nisam od tebe navikao na takve recenice, pa zato upitah.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#28 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by hadzinicasa »

po novom Halilovicu, sto su mu mnogi zamjerili, a on ispao nedosljedan pa polizao ono sto je pljunuo jer mu prvobitni Pravopis nije zazivio - ispravno je i uredu i u redu. ja recimo, pisem "uredu".

meni vise smeta ova nakaradna konstrukcija u naslovu - svaki put kad otvorim forum zapara mi oci.
studiranje "na budzet" ili studiranje na budzetu bi po meni bila pravilna upotreba padeza u ovom slucaju. ovako - kao oni iz Nis.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4877
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#29 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by ¤ jelena ¤ »

hadzinicasa wrote:po novom Halilovicu, sto su mu mnogi zamjerili, a on ispao nedosljedan pa polizao ono sto je pljunuo jer mu prvobitni Pravopis nije zazivio - ispravno je i uredu i u redu. ja recimo, pisem "uredu".

meni vise smeta ova nakaradna konstrukcija u naslovu - svaki put kad otvorim forum zapara mi oci.
studiranje "na budzet" ili studiranje na budzetu bi po meni bila pravilna upotreba padeza u ovom slucaju. ovako - kao oni iz Nis.

Tačno tako.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#30 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by Dozer »

Mora da je neki snadzokan otvorio temu :D
Kod njih su padezi malo poremeceni :D

A ono sto meni smeta kod tih novokomponovanih Halilovecivih varijanti jeste upravo ovo nekakvo "pravilo" po kojem se nesto pise kao jedna rijec, a izgovara kao dvije. Iskreno, ja nisam sposoban da to tako radim. Ne mogu da "slomim" jezik, i dzaba sve...
Da ne pricamo o tome sto takve rijeci cesto imaju i totalno drugo znacenje. Eto, to "uredu"... Kako to moze znaciti "u redu" u smislu da je nesto OK, a pogotovo kako da se procita kao dvije rijeci?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4877
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#31 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by ¤ jelena ¤ »

Šta je snadzokan?
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#32 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by Dozer »

Tipkarska greska :lol:
Sandzokan = zafrkancija od Sandokan (sjecas se njega? :D), a zapravo je = sandzo/sandzaklija :D

P.S. Ne pravi se dalabu ba :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4877
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#33 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by ¤ jelena ¤ »

Ahaa, to znači čovjek porijeklom iz Sandžaka, Sandžaklija (pardon....sandžaklija.... ako se to nekad tako pisalo :-? )

kao Valter. Eto, njega se sjećam.



Hvala na objašnjenju.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#34 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by un1ted »

Joj kako ti zene sukaju, a to izgleda fino upakovano :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#35 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by Dozer »

Ma ko je izas'o na kraj sa zenama, moj Ujedinjeni :D
Pardon, po novom moze i "s ženama" :D
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#36 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by Pryda »

hidr4 wrote: Sa druge strane još gora Medicina, na kojoj se tacno zna ko polaže, na koji nacin i na osnovu cega, dakle pravo znanje je neki tamo 10 kriteriji. Neka se ljuti tko želi, znam da istina boli, ali je cinjenica da studenti (a koji su djeca nekih uglednih doktora sa KCUS-a) apsolutno nemaju nikakvih kriterija pri polaganju ispita.
Ouu sto je sujeta progovorila :lol:

Nemas ti pojma djecace. Studenti se na drzavnoj medicini gule od ucenja, djeca doktora i bogatih su na Ganicu.

Znam da tvojoj sujetnoj dusi necu promijeniti misljenje, ali da ostali narod zna kakvu si glupost izvalio. :run:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#37 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by vjesticanametli »

Adanooooo DZe studira sanDZokan :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#38 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by Dozer »

Pryda wrote:Studenti se na drzavnoj medicini gule od ucenja, djeca doktora i bogatih su na Ganicu.
Moguce, iako ne bas tacno. Ja licno znam za slucaj gdje je guzonjin sin za vrijeme ispita iz anatomije slao slike sa Sejsela, ili neka slicne destinacije, sto ce reci da nije ni bio na ispitu. Ali, zato se pojavio na listi s rezultatima i ocjenama, i to dobio, ni manje ni vise nego - devetku.

I danas-sutra ce neko takav da bude "cijenjeni doktor", da lijeci ili, ne daj boze, operise ljude, a ne zna razliku izmedju jetre i slezene, ili bubrega i zucne kese...

Pustite suplju kad svi znam sta je i kako je.
Last edited by Dozer on 14/09/2018 09:42, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#39 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

julisiz es grant wrote:
Boemica wrote:
julisiz es grant wrote:Znam za slučaj, samo kažem da se po zakonu otkaz dobiva tek sa danom odlaska na izdržavanje kazne, i taj sam dio iz zakona citirao. Dakle, nije bilo osnova za otkaz sve dok nije otišla u zatvor.
Dakle, bilo je osnova da dotična radi iako je osuđena?
Da li bi dozvolio da ti anesteziolog na ženinom porođaju bude žena koja je osuđena na zatvorsku kaznu jer je prilikom rutinskog carskog porođaja nesavjesnim liječenjem ubila ženu?

I sve je uredu sa takvim zakonom?

Zato i kažem, kakvi mi i naši zakoni :)
Nije pitanje šta bih ja uradio, nego šta zakon kaže, a ovdje je sve bilo u duhu zakona.
Ja recimo da sam pisao zakon stavio bih da se otkaz dobiva dan nakon izricanja presude, kad god da se ode u zatvor. Ali to sam ja, i moje želje nemaju veze sa propisima.
Pustite tumacenje zakona ljudima kojima je to profesija.
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#40 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by Pryda »

Dozer wrote:
Pryda wrote:Studenti se na drzavnoj medicini gule od ucenja, djeca doktora i bogatih su na Ganicu.
Moguce, iako ne bas tacno. Ja licno znam za slucaj gdje je guzonjin sin za vrijeme ispita iz anatomije slao slike sa Sejsela, ili neka slicne destinacije, sto ce reci da nije ni bio na ispitu. Ali, zato se pojavio na listi s reultatima i ocjenama, i to dobio, ni manje ni vise nego - devetku.

I danas-sutra ce neko takav da bude "cijenjeni doktor", da lijeci ili, ne daj boze, operise ljude, a ne zna razliku izmedju jetre i slezene, ili bubrega i zucne kese...

Pustite suplju kad svi znam sta je i kako je.
Radi par ljudi koji su u isto vrijeme nesposobni i jako bogati, pa mogu izdvojiti 10 hiljada za jednu anatomiju (a imaju ih 3) ne treba pisati komentar kao sto je doticni napisao. Ko je iole upucen u studiranje medicine zna da anatomija nije ni priblizno najtezi predmet. A da ne govorimo o tome da je anatomija temelj medicine i da je prakticno nemoguce poloziti predmete sa sljedecih 5 godina studiranja bez tog znanja. To je laicko misljenje koje iznosite ti i covjek kojeg sam citirao jer ste negdje culi da je anatomija teska. Manja je prolaznost na prvoj godini iz histologije, a gdje su patologija, patofiza, interna medicina itd itd

I takodjer bih napomenuo da su djeca doktora cesto jako pametna jer su im roditelji jelte doktori, nisu ni oni pali s marsa.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#41 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by Dozer »

Pryda wrote:
Dozer wrote:
Pryda wrote:Studenti se na drzavnoj medicini gule od ucenja, djeca doktora i bogatih su na Ganicu.
Moguce, iako ne bas tacno. Ja licno znam za slucaj gdje je guzonjin sin za vrijeme ispita iz anatomije slao slike sa Sejsela, ili neka slicne destinacije, sto ce reci da nije ni bio na ispitu. Ali, zato se pojavio na listi s reultatima i ocjenama, i to dobio, ni manje ni vise nego - devetku.

I danas-sutra ce neko takav da bude "cijenjeni doktor", da lijeci ili, ne daj boze, operise ljude, a ne zna razliku izmedju jetre i slezene, ili bubrega i zucne kese...

Pustite suplju kad svi znam sta je i kako je.
Radi par ljudi koji su u isto vrijeme nesposobni i jako bogati, pa mogu izdvojiti 10 hiljada za jednu anatomiju (a imaju ih 3) ne treba pisati komentar kao sto je doticni napisao. Ko je iole upucen u studiranje medicine zna da anatomija nije ni priblizno najtezi predmet. A da ne govorimo o tome da je anatomija temelj medicine i da je prakticno nemoguce poloziti predmete sa sljedecih 5 godina studiranja bez tog znanja. To je laicko misljenje koje iznosite ti i covjek kojeg sam citirao jer ste negdje culi da je anatomija teska. Manja je prolaznost na prvoj godini iz histologije, a gdje su patologija, patofiza, interna medicina itd itd

I takodjer bih napomenuo da su djeca doktora cesto jako pametna jer su im roditelji jelte doktori, nisu ni oni pali s marsa.
Ocito nisi shvatio poentu tog komentara iznad. A poenta je sadrzana u drugom pasusu-recenici. Stvar je u tome sto ce upravo taj i takav sutra dobiti posao kao doktor samo radi bogatog babe/tate, najcesce politicara, i onda ce moje ili necije dijete doci njemu u ruke, a on ce ga, da izvines, sjebat', sve ce to uredno pokriti papirima kako se radi i danas, i pojeo vuk magarca.
On ce i dalje biti "cijenjeni" doktor kojem se kolege smiju iza ledja, pri cemu niko ne smije pisnuti javno o tome jer on ima jaka ledja, a ljudi ce od njega odlaziti bolesniji nego sto su dosli, ili nece odlaziti nikako jer ce biti mrtvi.
Last edited by Dozer on 14/09/2018 13:10, edited 1 time in total.
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#42 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by hidr4 »

Pryda wrote:
hidr4 wrote: Sa druge strane još gora Medicina, na kojoj se tacno zna ko polaže, na koji nacin i na osnovu cega, dakle pravo znanje je neki tamo 10 kriteriji. Neka se ljuti tko želi, znam da istina boli, ali je cinjenica da studenti (a koji su djeca nekih uglednih doktora sa KCUS-a) apsolutno nemaju nikakvih kriterija pri polaganju ispita.
Ouu sto je sujeta progovorila :lol:

Nemas ti pojma djecace. Studenti se na drzavnoj medicini gule od ucenja, djeca doktora i bogatih su na Ganicu.

Znam da tvojoj sujetnoj dusi necu promijeniti misljenje, ali da ostali narod zna kakvu si glupost izvalio. :run:
Kao prvo, vrlo je neukusno etiketirati ljude po mišljenju na forumu, ako malo bolje razmisliš, shvatiti ces da se gubi smisao foruma u tom slučaju.

Kao drugo, ja nikakve veze sa medicinom nemam (hvala Bogu, ni u onom zdravstvenom smislu), studiram na fakultetu na kojem se cijeni znanje, i na kojem nema polaganja ispita a da nisi naucio (citaj: ni tata ni mama ni Bill Clinton ti ne može pomoći da riješiš zadatak, ako ga ti sam ne znaš). Da ne bi zvucalo previše idealizirano, ni moj fakultet nije pao sa Marsa, ali definitivno zbog oblasti koja se studira, uopšte nije moguce imati usmene ispite, vec samo pismene (da ne idem offtopic u daljem argumentiranju).

Sa druge strane, kako dosta mojih bližih i daljih prijatelja studira spomenutu Medicinu (željom ili ne) sam upoznat dosta sa slikom i prilikom stanja na tom fakultetu. Pored ČINJENICA koje znam iznio za ispite iz Anatomije, a da ne bih bio kao ti i etiketirao ljude po forumu, samo ću još dodati da i pored svih očitih malverzacija od upisnine koja košta 6.000 KM , do polaganja ispita, imaš još profesore koji (iz vlastite oholosti, ili političke opredjeljenosti) postavljaju kvote prolaznosti(u smislu: do sad ih je položilo 20, dalje necu ni pregledavati) kako bi svoj predmet i citav fakultet ucinili valjda težim ? :? :?

Evo još jedan eklatantan primjer, zašto jednostavno nije moguce da se SVI studenti "..gule od ucenja.." kao što ti navodiš: Ja kada izadjem na ispit, i uradim zadatak, ako je rezultat i postupak tačan, cijenjeni profesor i da me mrzi iz dna duše, jednostavno ne moze uciniti ništa, nego mi dati maksimalan broj bodova (dokaz na papiru). Sa druge strane, APSURD je da se npr. dio ispita iz Anatomije održava pismenim putem kroz (valjda !?) esejska pitanja gdje doticni profesor ima idealnu priliku da ti skroji ocjenu prema vlastitoj želji. Trebam li uopšte spominjati da odgovori iz knjiga autora koje doticni profesori "ne smatraju" kompetentim" se automastki smatraju pogrešnim.

Medicina, fakultet koji ti valjda ovdje "braniš", je fakultet koji (trenutno na UNSA) prednjači u svim stvarima koje su svugdje u svijetu loše, a samo kod nas poželjne i idealne.

Iako ne studiram Medicinu pa možda nije ni uredu da komentarišem (ali opet, forum.), još manje mi je podnošljivo to što studiramo na univerzitetu na kojem pola studenta uci, a pola studenata održava rodbinske veze.
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#43 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by hidr4 »

Pryda wrote:
Dozer wrote:
Pryda wrote:Studenti se na drzavnoj medicini gule od ucenja, djeca doktora i bogatih su na Ganicu.
Moguce, iako ne bas tacno. Ja licno znam za slucaj gdje je guzonjin sin za vrijeme ispita iz anatomije slao slike sa Sejsela, ili neka slicne destinacije, sto ce reci da nije ni bio na ispitu. Ali, zato se pojavio na listi s reultatima i ocjenama, i to dobio, ni manje ni vise nego - devetku.

I danas-sutra ce neko takav da bude "cijenjeni doktor", da lijeci ili, ne daj boze, operise ljude, a ne zna razliku izmedju jetre i slezene, ili bubrega i zucne kese...

Pustite suplju kad svi znam sta je i kako je.
Radi par ljudi koji su u isto vrijeme nesposobni i jako bogati, pa mogu izdvojiti 10 hiljada za jednu anatomiju (a imaju ih 3) ne treba pisati komentar kao sto je doticni napisao. Ko je iole upucen u studiranje medicine zna da anatomija nije ni priblizno najtezi predmet. A da ne govorimo o tome da je anatomija temelj medicine i da je prakticno nemoguce poloziti predmete sa sljedecih 5 godina studiranja bez tog znanja. To je laicko misljenje koje iznosite ti i covjek kojeg sam citirao jer ste negdje culi da je anatomija teska. Manja je prolaznost na prvoj godini iz histologije, a gdje su patologija, patofiza, interna medicina itd itd

I takodjer bih napomenuo da su djeca doktora cesto jako pametna jer su im roditelji jelte doktori, nisu ni oni pali s marsa.
Nigdje nisam rekao da su djeca doktora glupa. Ti dovodiš u pitanje njihove kompetencije, dok ja govorim o kriterijima profesora.
I dalje nisam siguran što ti je zasmetalo u komentaru.
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#44 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by Pryda »

hidr4 wrote:
Pryda wrote:
hidr4 wrote: Sa druge strane još gora Medicina, na kojoj se tacno zna ko polaže, na koji nacin i na osnovu cega, dakle pravo znanje je neki tamo 10 kriteriji. Neka se ljuti tko želi, znam da istina boli, ali je cinjenica da studenti (a koji su djeca nekih uglednih doktora sa KCUS-a) apsolutno nemaju nikakvih kriterija pri polaganju ispita.
Ouu sto je sujeta progovorila :lol:

Nemas ti pojma djecace. Studenti se na drzavnoj medicini gule od ucenja, djeca doktora i bogatih su na Ganicu.

Znam da tvojoj sujetnoj dusi necu promijeniti misljenje, ali da ostali narod zna kakvu si glupost izvalio. :run:
Kao prvo, vrlo je neukusno etiketirati ljude po mišljenju na forumu, ako malo bolje razmisliš, shvatiti ces da se gubi smisao foruma u tom slučaju.

Kao drugo, ja nikakve veze sa medicinom nemam (hvala Bogu, ni u onom zdravstvenom smislu), studiram na fakultetu na kojem se cijeni znanje, i na kojem nema polaganja ispita a da nisi naucio (citaj: ni tata ni mama ni Bill Clinton ti ne može pomoći da riješiš zadatak, ako ga ti sam ne znaš). Da ne bi zvucalo previše idealizirano, ni moj fakultet nije pao sa Marsa, ali definitivno zbog oblasti koja se studira, uopšte nije moguce imati usmene ispite, vec samo pismene (da ne idem offtopic u daljem argumentiranju).

Sa druge strane, kako dosta mojih bližih i daljih prijatelja studira spomenutu Medicinu (željom ili ne) sam upoznat dosta sa slikom i prilikom stanja na tom fakultetu. Pored ČINJENICA koje znam iznio za ispite iz Anatomije, a da ne bih bio kao ti i etiketirao ljude po forumu, samo ću još dodati da i pored svih očitih malverzacija od upisnine koja košta 6.000 KM , do polaganja ispita, imaš još profesore koji (iz vlastite oholosti, ili političke opredjeljenosti) postavljaju kvote prolaznosti(u smislu: do sad ih je položilo 20, dalje necu ni pregledavati) kako bi svoj predmet i citav fakultet ucinili valjda težim ? :? :?

Evo još jedan eklatantan primjer, zašto jednostavno nije moguce da se SVI studenti "..gule od ucenja.." kao što ti navodiš: Ja kada izadjem na ispit, i uradim zadatak, ako je rezultat i postupak tačan, cijenjeni profesor i da me mrzi iz dna duše, jednostavno ne moze uciniti ništa, nego mi dati maksimalan broj bodova (dokaz na papiru). Sa druge strane, APSURD je da se npr. dio ispita iz Anatomije održava pismenim putem kroz (valjda !?) esejska pitanja gdje doticni profesor ima idealnu priliku da ti skroji ocjenu prema vlastitoj želji. Trebam li uopšte spominjati da odgovori iz knjiga autora koje doticni profesori "ne smatraju" kompetentim" se automastki smatraju pogrešnim.

Medicina, fakultet koji ti valjda ovdje "braniš", je fakultet koji (trenutno na UNSA) prednjači u svim stvarima koje su svugdje u svijetu loše, a samo kod nas poželjne i idealne.

Iako ne studiram Medicinu pa možda nije ni uredu da komentarišem (ali opet, forum.), još manje mi je podnošljivo to što studiramo na univerzitetu na kojem pola studenta uci, a pola studenata održava rodbinske veze.
Po napisanom vjerujem da studiras na nekom tehnickom fakultetu. Izadjes na parcijalu pismeno i uradis 55% eto sestice. Boduje ti se postupak iako ti mozda nije tacan rezultat. Sto je po meni sasvim uredu.

S druge strane imas medicinu i evo kad smo vec oko anatomije da ti objasnim. Na prvoj godini imas anatomiju 1, anatomiju 2, neuroanatomiju. Svaku parcijalu radis pismeno i to po mcq principu (a,b,c,d). Pocevsi od toga da ima mali milion pitanja i da je svaki ponudjeni odgovor haman identican pa do toga da kad (ako?) uspijes polozit tek onda izlazis na usmeni ispit i to kod jednog od 15-20 ispitivaca. Ispitivaca kao i pitanja izvlacis na papiru. SVAKO pitanje moras znati. Znaci ne 55% nego svako pitanje da polozis, a onda profesor na osnovu subjektivnog dojma daje ocjenu za usmeni odgovor koja se sabira sa pismenim odgovorom i tako se dobije finalna.

Idemo dalje. Od teskih ispita na medicini anatomija je najlaksi. Kako najlaksi od teskih i zasto onda toliko puno ljudi pada? Tako sto je to prvi put da se covjek susrece sa takvim nacinom ucenja i sve mu je novo. Kad budes sposoban poloziti 3 anatomije i 2 histologije sa prve godine tad si spreman za daljnje studiranje medicine sa jakim temeljom.To mnogi nisu u mogucnosti i onda pricaju price evo ovakve kakve ti pises na forumu. Oni koji su uspjeli su mogucnosti poloziti sljedece teske ispite od kojih za neke moras nauciti knjigu od 800 strana napamet. U mogucnosti si iz razloga sto imas jak temelj i razumijes materiju. Znas latinski, svi ti izrazi imaju smisla.

Eh sad odgovor tebi i ovom Dozeru. Da bi se neko provukao kroz medicinu po kriterijima kojim vi navodite (ne znam ni sta ubrajate osim novca i veza) treba mu vise od 100 hiljada maraka mita i to ako ga ima kome dati. Na medicini su razlicite struje razlicitih politckih stranaka i cak ako je moguce potplatiti ili proci na vezu dolazi se kad tad na nepremostivu prepreku jer je nemoguce poloziti predmete sa 3 godine (najteza) i 4 godine bez znanja i to ogromnog jer ne mozes naucit patologiju ako ne znas anatomiju znaci NEMA SANSE.

Hvala lijepo
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#45 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by hidr4 »

Dakle, evo gdje je valjda nastao nesporazum.
Meni je apsolutno jasno ( i to nigdje nisam doveo u pitanje) da postoje ( i nadam se da su u vecini) studenti koji su svoje ocjene i akademski uspjeh na Medicini zaradili pošteno, časno i kvalitetno. A ima i onih kod koji taj proces još uvijek traje, ali na opet pošten i častan nacin.

Nigdje nisam, takodjer, ni polemisao oko težine Medicine kao fakulteta u očima jednog studenta. Ne samo da je to suludo, već se ne bi smjelo nikako oko toga niti polemisati, jer bi onda postojala mogućnost "lahke" medicine, a to naravno, nikako ne smijemo dozvoliti.

Nadalje, potpuno sam svjestan sistema putem kojeg se polaže anatomija, i zapravo je sistem taj kojeg ja kritikujem. Djevojka je pokrenula temu i postavila pitanje, ja sam joj u najboljoj namjeri "slikovito" objasnio kakva je zapravo situacija. Mi sada možemo krenuti u argumentiranu raspravu kako je apsurdno da je svima taj sistem dobar, a samo meni nije. Ipak, ja vidim i previše negativnih aspekata, tako da svakom pojedinačnom i mogu odgovoriti. Taj sistem ( ne samo na Anatomiji, nego generalno na Medicini) jednostavno ne da nije dobar, on je nevjerovatno LOŠ. Zapravo je alarmantno koliko takav sistem daje mogučnosti za neometano, skriveno i brzo poklananje ocjena, subjektivnih evaluacija i svega sličnog tome. Ti kažeš kako je broj onih koji su kupili ispit iz anatomije mali (zanemarljiv), nažalost ne znam tačnu cifru, i vjerovatno je nitko i nikad nece saznati, ali znam da ako je neki slučaj došao do našeg suda, i da su oni okarakterisali (sa svim svojim manama) tu cifru kao neki povelik broj, onda me zaista zastrašuje činjenica koliki je ZAPRAVO taj broj.U svakom slučaju, nikako nije zanemarljiv. Iskoristiti cu onu poznatu floskulu, "..sutra će te taj čovjek liječiti..".

Ono što me još zabrinjava oko ove Medicine je i to što studenti naveliko i na sav glas ističu sve nepravilnosti u akademskom postupku, u postupku upisa, prevelike cijene samog studija, činjenice da je uprava Medicinskog fakulteta postala mjesto stranačkih,političkih natjecanja i nadmetanja, u principu svega osim kvalitetnog upravljanja samim fakultetom, a nitko od tih istih studenata nema niti malo želje ni volje pokrenuti neku vrstu promjene. Nije mi jasno da svi vrlo dobro znaju kakva je situacija na fakultetu, ali šute i ponašaju se kao da ih se to ne tiče. Zapravo, ne znam kako tim studentima koji pošteno uče i zaradjuju svoju titulu, ne smeta to što ce im sutra kolega na poslu(ili cak i gore) biti netko tko "najblaže rečeno" nije prošao isti put kao i oni.

Da zaključim, nisam se nikada spuštao na taj nivo i slušao ko je kome otac,majka i kako polaže svoje ispite. Ali sistem na Medicini koji je takav kakav jeste, nevjerovatno loš, i samo stanje države u kojoj živimo (tj. štele, rodbinske veze, prezime,porijeklo..) su mi jednostavno dovoljni dokazi da znam da je broj studenata koji su završili i završavaju medicinu, a nisu se "..ogulili od ucenja..", prevelik.
User avatar
Pryda
Posts: 939
Joined: 16/02/2015 17:21

#46 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by Pryda »

Ja ne branim sistem, cak stavise isto mislim da je los.

Upalio sam se na izjavu da je znanje deseti kriterij na medicini i o tome sve vrijeme pisem.
Takodjer ja nikog ne poznajem ko je na guzove zavrsio medicinu.
Uglavnom su djeca bogatih nakon debakla na prvoj godini prebacivala na druge fakultete ili privatnu medicinu kod Ganica. (daleko od toga da je tamo lagano, ali jest lakse)

Dakle to sto ti kazes da ih ima koji su placali anatomiju vjerovatno je istina. A ja sam ti dodao da je dzaba platit anatomiju kad te cekaju 10 puta tezi predmeti koje ne mozes ni pocet ucit ako ne znas anatomiju. Znaci platio si i sebi uradio medvjedju uslugu. Tako da cisto sumnjam da ce te sa drzavne medicine na UNSA lijeciti los doktor (sa unsa se ide u njemacku glat, cijenjen fakultet i diploma). Vise se brini za privatne fakultete, one iz Foce itd
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#47 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by Dozer »

Pryda wrote: Eh sad odgovor tebi i ovom Dozeru. Da bi se neko provukao kroz medicinu po kriterijima kojim vi navodite (ne znam ni sta ubrajate osim novca i veza) treba mu vise od 100 hiljada maraka mita i to ako ga ima kome dati. Na medicini su razlicite struje razlicitih politckih stranaka i cak ako je moguce potplatiti ili proci na vezu dolazi se kad tad na nepremostivu prepreku jer je nemoguce poloziti predmete sa 3 godine (najteza) i 4 godine bez znanja i to ogromnog jer ne mozes naucit patologiju ako ne znas anatomiju znaci NEMA SANSE.

Hvala lijepo
Primjer koji sam naveo (Sejseli i slike), desio se upravo na toj najtezoj godini (trecoj), a ispricao mi ga je sin vrlo dobrog prijatelja, inace momak koji je od pocetka osnovne, a zatim i cijelu srednju (2. Gimnazija) imao prosjek 5.0. I nije sin nikakvog budzovana, ni politicara, a ni doktora. Medicinu je zavrsio u roku, s prosjekom 9.8. Dakle, koji bi motiv, osim ocite nepravde, taj momak imao pa da izmislja takve price...?
A nije da nisam iste i slicne price cuo i s drugih strana, kao i da nisam licno prisustvovao raznim doktorskim nebulozama.

Dakle, ovo tvoje pravdanja svega nekakvom tezinom, raznim politickim strujama i gomilom love je mozda validno, ali i ne mora biti, jer, opet ponavljam, svi mi znamo kako ovdje kod nas funkcionisu stvari. U najkracem - ruka ruku mije, kad im to treba.

I onda dodjes u hitnu npr., tamo te doceka novopeceni doktor od nekih 24-25 godina, sav ulickan, nadobudan i vazan, s obaveznim stetoskopom oko vrata, i - ne zna cestito ni pregledati pacijenta (dijete), uspostaviti bar pokusaj dijagnoze, a povrh svega - pita medicinsku sestru koji koktel da da djetetu s temperaturom 39,6 (kontajuci da ga pacijent i pratnja ne vide i ne cuju da to radi).

I ovo ti je slika i prilika nase danasnje medicine i kvaliteta tog obrazovanja ovdje. Ne kazem da nema casnih izuzetaka, poput gore spomenutog momka kojeg je odmah jedan od poznatih doktora uzeo sebi za asistenta (pametan covjek), ali, i nazalost, puno je vise onih koji odatle izadju, a da nemaju blage veze jer ih to zapravo ni ne zanima previse i ne vode se stvarnom zeljom za pomaganjem i lijecenjem ljudi, nego nasim skorojevickim mentalitetom u kojem vide da doktori zive k'o bubrezi u loju, vozaju Passate, Porschee i sl., i kontaju - "da mi je samo zavrsiti, pa kako god, a onda cu i ja lagano k'o i ovi".

Hvala lijepo.
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 40843
Joined: 21/05/2012 22:46

#48 Re: Studiranje na budzet u Sarajevu

Post by AmiĐa_Idriz »

...
Post Reply