STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#1 STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by Bolonjac »

Još malo vishe od mjesec dana do kraja akademske godine. Prva deGeneracija po "bh-bolonjskom sistemu" zavrsava trogodisnji studij i postaje "Bachelor".
"Bachelor" hmm sta bi to bilo ???.. poslodavci nemaju blage sta to znaci... gdje kamapanja od univerziteta / ministarstva kako ce nas iko prihvatiti s ovim??

A sto je najgore ni mi sami ne znamo sta smo ! Idemo 3 godine na fakultet zavrsavamo a nije nam dodjeljen stepen ni ekvivalent.
Na upit kazu jos se ne zna sta ce Bachelor biti cak neznanju ni koji cemo stepen bili: odgovor je nesto izmedju 6.(više) i 7.(visoko) !!!! A OKO MJESEC DANA DO KRAJA !!!!

Zakona nema ZNACI NISMO NISTA !!!!!! dok se zakon ne donese

A sve izgleda da cemo biti viša skola djaba sto smo godinu dana duže išli.

Koliko sam nacuo master studij ce se placati(zavisno od ocjena) a biti ce ekvivalent diplomskom. ZNACI DRŽAVA ŠTEDI NA NAMA !!!

U Hrvatskoj su vec organizirali proteste a susrecu se sa istim problemima kao i mi !!!
Last edited by Bolonjac on 20/05/2008 19:58, edited 2 times in total.
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#2 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by Klodovik »

Senat i Ministarstvo rade na definiranju stvari o kojim govoriš. Mislim da ti nedostaje malo strpljenja i razumijevanja situacije u kojoj se svi skupa nalazimo.
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#3 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by Bolonjac »

Problem je sto njima nedostaje razumijevanja u kojoj se mi situaciji nalazimo...

Prijatelja mi na poslu pitaju koji ce stepen biti.. Odgovor: 6,5 :) Zvao je Univerzitet u Sarajevu no nisu mu mogli nista konkretno odgovoriti tj. ne znaju ni oni. s Jos uvijek ne znaju koji ce Bachelor biti stepen i hoce li se master placati !

Univerzitet daje prijedlog ministarstvu sta cemo biti. Mislim da se ovo sve moglo davno riješiti a ne zadnji cas cekati a govoris o strpljenju mjesec dana pred kraj faxa pa jesu li oni kampanjci ?? ako jesu razumjeti cu to posto sam i ja no ipak mislim da bi nam vlada trebala malo odgovornija biti ... malo VISE !!

To cekanje je ok ako stignu do kraja akademske godine no problemi:
- Placanje mastera zavisno od ocjena a ekvivalent diplomiranom inzenjeru mada je vece opterecenje mada zanemarivo fol je u placanju a ekvivalentno
- Poslodavci nisu informisani o Bacheloru jer jso uvijek nije porkenuta kampanja (to nemogu nikako stici za mjesec dana !!!)
- Studenti nisu informirani sta ce biti nakon fakulteta a ne zanju im odgovoriti ni oni koji donose zakon
- Uglavnom kad zavrsis veselje :)
Last edited by Bolonjac on 20/05/2008 12:04, edited 1 time in total.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#4 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by uvjek dobar gost »

... Moj Vam je savjet da sačekate ... bar još koju godinu... nema smisla protestvovati i tražiti neke osnovne stvari...

Mene smijeh napadne kad mi neko spomene studentske proteste, imam 30. godina diplomirao sa na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu... i vrlo sam svjestan pozicije uu kojoj se ta populacija nalazi, svjestan sam itekako potrebe da se protestvuje i demonstrira..., ali sa druge strane svjestan sam sve banalnosti pomenute populacije... njene apatije i pogleda na svijet odnosno na Bosnu i Hercegovinu...

I ne samo Bolonja.... studentski standard, mogućnost zaposlenja, uslovi studiranja, uslovi života, odnos sistema obrazovanj prema pomenutoj populaciji....

Ali strpite se još koju godinu dok ne završite kao i ja i dok Vas ne dočeka kapitalizam na vjersko-jaransko-političkoj osnovi....
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#5 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by Klodovik »

@Bolonjac

Potpuno te razumijem, ali imaš masu ljudi koji imaju 'stare' diplome, znaju šta su po zanimanju i koji stepen imaju, pa opet nemaju velike fajde od toga. Ima tu cijeli konglomerat faktora o kojim se može razgovarati, ali riječ je o procesu koji traje duže vrijeme, ne samo u BiH. Na mom faksu su sad upisali zadnju generaciju postdiplomaca po starom programu i oni plaćaju studij. Ako 'bolonjci' ne budu plaćali (a čini se da neće na nekim smjerovima), imat ćemo situaciju da jedni plaćaju postidplomski studij, a drugi ne. Nastavu drže isti ljudi, predmeti u velikoj mjeri pokrivaju isto gradivo, ali je tako. Ne znam, na kraju ti je, ipak, najvažnije znanje i praktično iskustvo (posebno ako ga stekneš još tokom studija). Takav si zanimljiv i većem broju poslodavaca. To je i moje osobno iskustvo.

Što se tiče protesta... samo naprijed. Studenti su se bunili 1968., bune se sada i bunit će se i 2038. To je neminovno.
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#6 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by Bolonjac »

Klodovik wrote:
Ako 'bolonjci' ne budu plaćali (a čini se da neće na nekim smjerovima), imat ćemo situaciju da jedni plaćaju postidplomski studij, a drugi ne.
PRoblem je sto ce bolonjci placati dodiplomski studij ! tj placati ce master studij (Master struke ne nauke !) a taj ce master X-a biti ekvivalent diplomiranom X-u po zakonu samo ce za njega placati dvije godine :).
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#7 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by Pasiflora »

A sta je sa statusom ljudi koji su upisani po Bolonji na tehnicke fakultete i studiraju 9 semestara?
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#8 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by Bolonjac »

koliko ja znam na tehnickim je 3+2 tj. 10 punih semestara po bolonji za master dok je za bachelor 6 semestara i rade se dva završna rada
huble2007
Posts: 219
Joined: 03/09/2007 14:47

#9 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by huble2007 »

Obavještenje za studente koji studiraju po Bolonjskom konceptu

U vezi s učestalim pitanjima studenata koja se odnose na zvanja koja će se sticati završetkom Bolonjskog dodiplomskog studija, smatramo za shodno istaći sljedeće:

Fakultet ne donosi konačnu odluku o zvanjima i kvalifikacijama koje se stiču nakon završetka studija. Na UNSA i Ministarstvu obrazovanja KS je da odrede nazive zvanja koja će se koristiti kao ekvivalent za „Bachelor“ ili „Baccalaureus“, uz modalitete kao što su: „Bachelor of Science“ (BSc) i „Bachelor of Arts“ (BA). U toku je proces izrade odgovarajućih akata na nivou Ministarstva KS i rektorata UNSA.
Prijedlog koji smo uputili na gore navedene instance je da to bude “Diplomirani ekonomista – Bachelor”, za oba programa (Ekonomija i Menadžment, Visoka poslovna škola). U varijanti na engleskom jeziku, predložili smo da se kod EIM-programa koristi “Bachelor of Science in Economics/Management”, a na VPŠ – “Bachelor of Business”. Fakultet stoji na stanovišu da nije prihvatljivo koristiti termin “ekonomista” jer je u pred-Bolonjskom sistemu studija zvanje „ekonomista“ dobijao student koji je završavao dvogodišnju – višu školu (nivo VI1), odnosno program koji je sadržavao svega 16 predmeta. Broj predmeta na prethodnom četvorogodišnjem studiju je bio 32, dok je u novom na oba programa (VPŠ i EIM) na nivou od 35, iz razloga što novi sistem rada sve oblike studentskih aktivnosti tretira kao zasebne predmete sa odredjenim brojem ECTS poena.
ECTS koordinator
Prof. dr. Nijaz Bajgorić

http://www.efsa.unsa.ba/ef/index.php?op ... Itemid=124
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#10 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by Bolonjac »

Opet se vratimo na zakon.... ako pogledamo dijelove iz njega:

Predmetni nastavnik je obavezan ličnim prisustvom i angažmanom u potpunosti realizirati utvrđeni plan i program iz nastavnog predmeta za koji je izabran.
(2) Izuzetno, iz opravdanih razloga izabranog nastavnika u realizaciji nastavnog plana i programa iz stava (1) ovog člana može uz prethodnu pismenu saglasnost prodekana za nastavu zamijeniti drugi adekvatan nastavnik kojeg predloži predmetni nastavnik.


Ličnim prisustvom ?? a cijelo se vrijeme u zakonu spominje učenje na daljinu.
-----------------------------------

Studijskim programom prvog i drugog ciklusa može biti predvi?en završni (diplomski, odnosno magistarski) rad.
A Bolonjski proces??? ... spominju se pojmovi magistarski i diplomski ???

-------------------------------------------------
Clan X
Upisani studenti imaju pravo da završe studij po nastavnom planu koji je važio prije stupanja na snagu ovog Zakona, ukoliko redovno ispunjavaju sve svoje obaveze.

i Clan 146

Studenti upisani na visokoškolskoj ustanovi prije stupanja na snagu ovog Zakona nastavljaju studij na istim programima studija po propisima koji su važili u momentu upisa.
Ponavlja se ????

Uglavnom mislim da ovaj zakon nece jos dugo(ako bude bit ce uzas) samo sam jednom preletio i naisao na ove stvari.
User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#11 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by nivla »

uvjek dobar gost wrote:... Moj Vam je savjet da sačekate ... bar još koju godinu... nema smisla protestvovati i tražiti neke osnovne stvari...

Mene smijeh napadne kad mi neko spomene studentske proteste, imam 30. godina diplomirao sa na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu... i vrlo sam svjestan pozicije uu kojoj se ta populacija nalazi, svjestan sam itekako potrebe da se protestvuje i demonstrira..., ali sa druge strane svjestan sam sve banalnosti pomenute populacije... njene apatije i pogleda na svijet odnosno na Bosnu i Hercegovinu...

I ne samo Bolonja.... studentski standard, mogućnost zaposlenja, uslovi studiranja, uslovi života, odnos sistema obrazovanj prema pomenutoj populaciji....

Ali strpite se još koju godinu dok ne završite kao i ja i dok Vas ne dočeka kapitalizam na vjersko-jaransko-političkoj osnovi....
Izvini,ali da li ja kao student trece godine koji studira po bolonjskom procesu trebam jos da cekam?! Nemam ja vremena za cekanje, za mjesec -dva trebam braniti zavrsni rad, tj. postati Bachelor. Nije mi jasno sta ima da cekam, tj da se strpim. Nije mi bas ni najjasnije kako ce poslodavci razmatratI cinjenicu da sam Bachelor tj. da nisam ni 6. a ni 7. stepen strucne spreme. Ovako ostajem primoran da ,iako sam presao 95% gradiva kao i oni koji su studirali 4,5 godine, upisem master(diplomski) studij kako bih bio u kompetenciji sa ante bologna diplomcima.
@Bolonjac
Kolega, javi se da zajedno organizujemo ove proteste, i da sprijecimo naplatu diplomskog studija koji je do sad bio besplatan za redovne studente, a prema novom zakonu bi se navodno trebao placati.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#12 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by MUNAFIK »

Ja pozivam sve one koji zele da prave proteste da se jave ovdje, hajde odmah da vidimo na cemu smo!!!

Ja sam licno spreman ako treba zavezati se lancima za vrata rektorata ALI SAMO ako ce sa mnom biti jos 20 ljudi!!!

GDJE SU PRESTAVNICI STUDENATA!!! Zasto se oni nisu ukljucili ni u jedan PROTEST koji je bio u ovom gradu!!! imal ikakve fajde cekati da oni urade nesto!!!
User avatar
Lady Saray
Posts: 1237
Joined: 13/05/2005 13:53
Location: Sarajevo

#13 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by Lady Saray »

Bolonjac wrote:koliko ja znam na tehnickim je 3+2 tj. 10 punih semestara po bolonji za master dok je za bachelor 6 semestara i rade se dva završna rada
ocito ne znas dobro... saobracajni je 4+1
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#14 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by Alhemicarkaa »

nivla wrote:
uvjek dobar gost wrote:... Moj Vam je savjet da sačekate ... bar još koju godinu... nema smisla protestvovati i tražiti neke osnovne stvari...

Mene smijeh napadne kad mi neko spomene studentske proteste, imam 30. godina diplomirao sa na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu... i vrlo sam svjestan pozicije uu kojoj se ta populacija nalazi, svjestan sam itekako potrebe da se protestvuje i demonstrira..., ali sa druge strane svjestan sam sve banalnosti pomenute populacije... njene apatije i pogleda na svijet odnosno na Bosnu i Hercegovinu...
I ne samo Bolonja.... studentski standard, mogućnost zaposlenja, uslovi studiranja, uslovi života, odnos sistema obrazovanj prema pomenutoj populaciji....

Ali strpite se još koju godinu dok ne završite kao i ja i dok Vas ne dočeka kapitalizam na vjersko-jaransko-političkoj osnovi....
Izvini,ali da li ja kao student trece godine koji studira po bolonjskom procesu trebam jos da cekam?! Nemam ja vremena za cekanje, za mjesec -dva trebam braniti zavrsni rad, tj. postati Bachelor. Nije mi jasno sta ima da cekam, tj da se strpim. Nije mi bas ni najjasnije kako ce poslodavci razmatratI cinjenicu da sam Bachelor tj. da nisam ni 6. a ni 7. stepen strucne spreme. Ovako ostajem primoran da ,iako sam presao 95% gradiva kao i oni koji su studirali 4,5 godine, upisem master(diplomski) studij kako bih bio u kompetenciji sa ante bologna diplomcima.
Bojim se da nisi shvatio gostov post. Kad ste sutili dosad, mozete i jos koju godinu, sta fali. Pogresan si dio boldovo.
Ironija, kontas?

edit: pogrijesila sam pol :mrgreen:
Last edited by Alhemicarkaa on 21/05/2008 12:49, edited 1 time in total.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#15 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by mIRCerka »

tema je u rangu komedije...studenti u Sarajevu, studenti u BiH da se dignu? Digose se samo nedjaricki domci, jer im je skupo zivjet tamo..nema te snage medju njima...

forget...
Ne brini Vlasto, nece ti ni dlaka s glave faliti od te populacije :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#16 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by mIRCerka »

MUNAFIK wrote:Ja pozivam sve one koji zele da prave proteste da se jave ovdje, hajde odmah da vidimo na cemu smo!!!
Guzicom na stolici dragi postovani munafice.
MUNAFIK wrote: Ja sam licno spreman ako treba zavezati se lancima za vrata rektorata ALI SAMO ako ce sa mnom biti jos 20 ljudi!!!
Neces ih naci dovoljno da te podrze, jerbo je ofirno ici protiv dekana, rektora, profesora i asistenata...bolje ne talasat i diplomirat, kako god, nego se boriti...
MUNAFIK wrote: GDJE SU PRESTAVNICI STUDENATA!!! Zasto se oni nisu ukljucili ni u jedan PROTEST koji je bio u ovom gradu!!! imal ikakve fajde cekati da oni urade nesto!!!
po silnim kancelarijama po fakultetima gdje dobijaju crkavicu dzeparac za kobajagi aktivnosti, gdje im se maksimala svela na
1. organizovanje iftara na faxu
2. odabit turisticke destinacije za apsolventsku ekskurziju.

Et.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#17 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by Alhemicarkaa »

mIRCerka wrote:
MUNAFIK wrote:Ja pozivam sve one koji zele da prave proteste da se jave ovdje, hajde odmah da vidimo na cemu smo!!!
Guzicom na stolici dragi postovani munafice.
:lol: :lol: :lol: :run:
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#18 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by Klodovik »

Bolonjac wrote:
Klodovik wrote:
Ako 'bolonjci' ne budu plaćali (a čini se da neće na nekim smjerovima), imat ćemo situaciju da jedni plaćaju postidplomski studij, a drugi ne.
PRoblem je sto ce bolonjci placati dodiplomski studij ! tj placati ce master studij (Master struke ne nauke !) a taj ce master X-a biti ekvivalent diplomiranom X-u po zakonu samo ce za njega placati dvije godine :).
Ne znam baš da će se dodiplomski studij plaćati na javnim univerzitetima, ne bih rekao. Razumijem šta govoriš, ali ako zvanično imaš posao i zvanje nakon tri godine 'bolonje', postdiplomski ti ostaje tvoj izbor. Ne moram ti ni reći da je kod nas najmanje studenata zainteresirano za znanstveni postdiplomski.

Ako bolonjski sistem obrazovanja valja ostalim zemljama, ne vidim zašto ne bi odgovarao i nama. Naravno, potrebno je da se prilagode i vlast, i studenti i profesori. I da osnovno i srednjoškolsko obrazovanje bude 'formatirano' na način koji se uklapa u kasniji tok studiranja. A za to, sa nama ovakvima, treba malo više vremena. Trebalo je i ostalima.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#19 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by suncica24 »

Studenti da se dignu? Nema SANSE!!!

Mozda, ako neki cunami prodje gradom, velika poplava, zemljotres, sudnji dan...pa da se studenti dignu...Ovako, nema sanse!

I da, malo je licemjerno: Gdje su ti studenti kad protestvuju ljudi koji nemaju jesti? Gdje su kad se grad digao protiv nesigurnosti? Ma, gdje su kad se protestvovalo za Marsalku? Gdje su kad protestvuju ostali njihovi sugradjani?
Nigdje!
Piju kafe u Strosi!
Sad kad je njih zasvrbilo...kao, hajde da protestvujemo! Aha, ma ja, kako da ne!
kad bolje razmislim, ni ja, studentica, ne bih dosla na to...Toliko ste zasrali...
:roll:
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#20 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by Alhemicarkaa »

suncica24 wrote:Mozda, ako neki cunami prodje gradom, velika poplava, zemljotres, sudnji dan...pa da se studenti dignu...Ovako, nema sanse!
Ma hajde molim te, protiv koga tad da se dignu? Samo bi sjeli na vrh rusevina i rekli: a u pm, gdje cu sad kafu popiti...
:zzzz:
User avatar
arbosan
Posts: 297
Joined: 04/07/2005 08:50
Location: Sarajevo

#21 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by arbosan »

Bolonjac wrote:Još malo vishe od mjesec dana do kraja akademske godine. Prva deGeneracija po "bh-bolonjskom sistemu" zavrsava trogodisnji studij i postaje "Bachelor".
"Bachelor" hmm sta bi to bilo ???.. poslodavci nemaju blage sta to znaci... gdje kamapanja od univerziteta / ministarstva kako ce nas iko prihvatiti s ovim??
Bolonjac, nemoj se ti plaho sekirati za Bachelor, to je na zapadu isto sto kod nas zovemo VSS. Recimo, sto me najvise cudi, da imas ministre ili profesore ili cak dekane koji su zaista nepismeni. A evo zasto:

Na vizitkama se pise B.Sc,EE. ili M.Sc.EE, ili nemora biti vizitka, C.V ili bilo sta gdje stoji kvalifikacija. B.Sc znaci Bachelor of Science, A uzeo sam primjer EE, kao Electro Engineer. A na bosanski recimo to pisu, el.dipl.ing, ili dipl.el.ing, pa cak i inz. kao recimo i M.Sc je Master of science, a bosanska verzija je mr. Zato nek te ne zabrinjava naziv Bachelor, to je zaista VSS.

Eto nadam se da sam odgovorio tebi sta je Bachelor, i sta nepismeni neznaju sta je B.Sc, ili M.Sc.

p.s ostalo da sam skontas sta je Ph.D. pravo je sega, ali eto pogledaj i to negdje sta znaci :P :P
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#22 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by mIRCerka »

Alhemicarkaa wrote:
suncica24 wrote:Mozda, ako neki cunami prodje gradom, velika poplava, zemljotres, sudnji dan...pa da se studenti dignu...Ovako, nema sanse!
Ma hajde molim te, protiv koga tad da se dignu? Samo bi sjeli na vrh rusevina i rekli: a u pm, gdje cu sad kafu popiti...
:zzzz:
tu mi uletimo sa onim prenosivim kafe aparatima sto se mogu vidjeti na utakmicama :D jedna casa kafe 1 KM!
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#23 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by Bolonjac »

Ja sam bivsi predstavnik studenata tako da znam da cesto ni predstavnici nemaju punu podrsku studenata jer studenti su po prirodi nezainteresirani za sve :) jedina organizacija koja moze dici ove proteste je studentski parlament kao maticna organizacija medjutim ne mogu Harisa nikako da uhvatim pricao sam sa dosta ljudi po raznim fakultetima i svi studenti trece godine su spremni na protest recimo za filozofiju i elektrotehnicki znam sigurno. Za politicke sam cuo da se ko nesto sprema kao i za ekonomiju(nezadovoljstvo).

ako bi isli na to mislim da je vazno definirati nase zahtjeve.

ps. ragovarao sam danas sa rektorom na pitanje sta cemo biti sa Bachelor kulturno je izbjegavao. Konkretno sam ga pitao hocemo li biti stepen 6 ili 7 ili 6,5 :) (u sloveniji je Bachelor 7/1, master 7/2, a dip. 7) promumljao je ko nesto izemdju ne zna se jos nece biti stepena no za to treba donjeti zakon o visokom obrazovanju na drzavnom nivou Ca bog zna hocu li tada jos uvijek zivjeti (mislim na prirodnu smrt) !

zanci necemo dobiti stepen ili ekvivalent dok se to ne sredi na drzavnom nivou

Iz pravo pravo pouzdanih izvora znam da planiraju master (master struke) izjednaciti sa diplomiranim X-om.

to sto neki profesori u svom CV-u pishu BSc to je drugo no Magistar struke nije isto kao magistar nauke sto je nadam se svima jasno

sto vishe u Njemackoj diplomirani inzenjer moze da polaze dodatne strucne predmete kako bi postao master (magistar struke) !!!


mene zanima ima li zainteresiranih da ovdje formiramo zahtjeve tj. iznesemo probleme jer bez toga nista mislim da sam ih negdje iznjeo u prethodnim postovima
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#24 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by mIRCerka »

Bolonjac wrote:
zanci necemo dobiti stepen ili ekvivalent dok se to ne sredi na drzavnom nivou
Mislim da vam je to dovoljan razlog da napravite ono sto i studenti u Hrvatskoj. Ali bez izuzetaka. Dici se na noge i blokirat Parlament i sve ostale institucije koje blokiraju i stopiraju te procese.
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#25 Re: STUDENTSKI PROTESTI- Bolonja

Post by klif »

Bolonjac wrote:...jedina organizacija koja moze dici ove proteste je studentski parlament kao maticna organizacija medjutim ne mogu Harisa nikako da uhvatim...
Post Reply