Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
strongtitan
Posts: 4
Joined: 07/03/2012 01:41

#1 Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Post by strongtitan »

Pozdrav forumašima,
Možda sam pogriješio podforum (ali se tema pak odnosi na studente :) ).Zanima me da li je neko od forumaša proveo koje ljeto radeči neke studentske poslove u Austriji ili Njemačkoj ?!
I kakva su vaša iskustva !
Da li možete da preporučite neke site_ove,gdje da apliciraju drugi studenti koji bi željeli da rade preko ljeta.
I sa kolikom prosječnom mjesečnom platom se može raćunati ?
Hvala unaprijed.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#2 Re: Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Post by TDK-90 »

strongtitan wrote:Pozdrav forumašima,
Možda sam pogriješio podforum (ali se tema pak odnosi na studente :) ).Zanima me da li je neko od forumaša proveo koje ljeto radeči neke studentske poslove u Austriji ili Njemačkoj ?!
I kakva su vaša iskustva !
Da li možete da preporučite neke site_ove,gdje da apliciraju drugi studenti koji bi željeli da rade preko ljeta.
I sa kolikom prosječnom mjesečnom platom se može raćunati ?
Hvala unaprijed.
'
Posao za studenta ?
Da li studiraš u Njemačkoj pa tražiš da radiš usput na 400,-E basis ili si student koji studira u BiH pa bi preko raspusta išao u Njemačku da radiš?
strongtitan
Posts: 4
Joined: 07/03/2012 01:41

#3 Re: Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Post by strongtitan »

Studiram u Bih,ali bi preko ljeta išao do Njemačke ili Austrije !
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#4 Re: Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Post by TDK-90 »

Aha :-D

Postoji mogućnost da biro za zapošljavanje(zabušavanje) dobije neku ponudu od Njemačke da im treba radnika i tebe odaberu i odeš i odradiš...........Ovo je samo u teoriji moguće :wink:
Druga mogućnost a najmanje birokratije da ti neko nađe posao na crno u Njemačkoj kao što rade na hiljade bosanaca.

Dok je bila jugoslavija moglo se otići raditi sezonski u Njemačku , na 3 mjeseca max. naime neko ti nađe neki posao obično u ugostiteljstvu ili plantaži voća i šef pošalje u Frankfurt tvoje podatke i nakon nekog vremena tvoj biro te pozove i uruči ti papire i sa tim u ambasadu.......ovo još ne funkcioniše sa BiH ali znam da funkcioniše u Hrvatskoj ...a očekivati je da se potpiše i ugovor sa BiH jer su i vize ukinute pa je za očekivati :-?


Sezonski posao trnutno možeš raditi u Hrvatskoj i Crnoj Gori


Eh sad AUSTRIJA :-? :-? :-?

Imam komšije koji idu u Austriju i rade po 6 mjeseci ali kako? šta? kuda? kod koga? krije se ko zmija noge :? :-? :-)
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#5 Re: Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Post by casanova123 »

sto se tice austrije ili EU opcenito ako te uhvate da radis na crno gotov si za sllijedecih 15 godina da ne udjes vise nikad u EU.. sto se tice sezonskih poslova pogledaj na stranicci mabasade za takve vize a poslova sigurno ima
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#6 Re: Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Post by Janjicar »

casanova123 wrote:sto se tice austrije ili EU opcenito ako te uhvate da radis na crno gotov si za sllijedecih 15 godina da ne udjes vise nikad u EU.. sto se tice sezonskih poslova pogledaj na stranicci mabasade za takve vize a poslova sigurno ima
Brate :D kako je to moguce de mi objasni samo :D
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#7 Re: Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Post by casanova123 »

haha.. ovo je drugo put u dva dana da pisem nesto gramaticki i logicki nejasno.. inace imam lose cjene iz bosanskog haha :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#8 Re: Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Post by hrle1976 »

Janjicar wrote:
casanova123 wrote:sto se tice austrije ili EU opcenito ako te uhvate da radis na crno gotov si za sllijedecih 15 godina da ne udjes vise nikad u EU.. sto se tice sezonskih poslova pogledaj na stranicci mabasade za takve vize a poslova sigurno ima
Brate :D kako je to moguce de mi objasni samo :D

Inace unutar EU su u zadnjih par godina pravila postala strozija nego na samom pocetku kad su upale istonce zemlje. Opet svaka clanica EU ima neka svoja pravila. Recimo: kao drzavljanin ne EU drzave a nije bitno jel to Indija, BiH ili Kanda, osoba mora imati radnu dozvolu, a nju samo moze dobiti ako firma grantuje da ce osoba biti zaposljena itd. Ujednako ta osoba ima i boravisnu dozvolu sve dok radi, a u slucaju prekida posla bilo to od strane radnika ili poslodavca osoba gubi boravisnu dozvolu i mora se u roku od par dana iseliti iz drzave (zavisi od drzave do drzave*).

* opet svaka drzava ima svoja pravila oko otpustanja radnika. Znaci, u Svedskoj moze biti da poslodavac je duzan radnika obavjestiti najmanje (opet ovisno od radnog staza i kolicine provedenih godina u firmi) nekoliko mjeseci unaprijed. Ako ne i recimo radnik dobije momentali otkaz, onda je poslodavac duzan da splati radniku plate za te mjesece, jer nije otkaz u skladu sa opomenom. U tom slucaju radnik ima pravo da ostane u drzavi za taj preiod.

Sto se tice sezonskih poslova za drzavljane ne EU drzava, znam samo da Ceska, Slovacka, Danka, Nizozemska, Finska i Slovenija su ukunule te mogucnosti ili minimalizirale samo na neke poslove.

Svicarska ce od prvog maja generalno uvesti minimalizacije za pojedine drzavljane EU drzava.

Rad na crno u EU se kaznjava rigorozno tj. sa deportacijom i zabranom ulaza u EU na 10 ili vise godina.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#10 Re: Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Post by sparky »

po zakonu u Austriji student (koji studira u Austriji) smije da radi maksimalno 40 sati mjesecno uz minimalnu satnicu od 7.80€.
ukoliko je upisan na master onda smije da radi maksimalno 80 sati mjesecno.

da bi se steklo pravo na rad mora se imati studentska viza.
sve ostalo je preveliki rizik i za onog koji trazi posao (moguca dugotrajna zabrana ulaska u EU) i za poslodavca.

:run:
flashpoint
Posts: 7
Joined: 26/01/2018 18:09

#11 Re: Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Post by flashpoint »

Pozdrav svima!
Student sam, ali bih zeljela preko ljeta raditi u Austriji. Cula sam da kao student mogu biti prijavljena na manji broj sati, tj. 20h sedmicno. Takodje sam pronasla na stranici Austrijskog AMS-a obrazac koji poslodavac popuni kako bih mogla raditi. Zanima me da li je neko imao slicnu situaciju i znate li sta mi je jos potrebno od dokumentacije? ...I imam pasos BiH, da li je to problem?
Nadam se da cu dobiti neke informacije.
Hvala unaprijed! :) :)
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#12 Re: Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Post by didzej1602 »

flashpoint wrote:Pozdrav svima!
Student sam, ali bih zeljela preko ljeta raditi u Austriji. Cula sam da kao student mogu biti prijavljena na manji broj sati, tj. 20h sedmicno. Takodje sam pronasla na stranici Austrijskog AMS-a obrazac koji poslodavac popuni kako bih mogla raditi. Zanima me da li je neko imao slicnu situaciju i znate li sta mi je jos potrebno od dokumentacije? ...I imam pasos BiH, da li je to problem?
Nadam se da cu dobiti neke informacije.
Hvala unaprijed! :) :)
Ja koliko znam moraš biti student u Austriji da bi mogla da radiš. Možda eventualno neka praksa ili internship, ako traze nekoga van EU.
Ja dok sam bila na masteru u At radila sam 20h sedmično, za dozvolu sam uvijek predavala dokumente sa fakulteta i kopiju studentske vize.
Možda je bolje da pogledaš poslove u Njemačkoj, znam da dosta studenata ide preko studentskog servisa ili tako nešto, mislim da je čak bio i oglas nedavno na mrezi mira ili nekoj od slicnih stranica. Dosta raje je išlo dok sam ja još bila na studijama u BiH, mislim da su radili u deutsche post ili nešto slično. Sretno :D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#13 Re: Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Post by Rockefeller »

Samo na crno.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#14 Re: Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Post by Klitemnestraaa »

Ja sam radila preko ljeta u Njemackoj kao student. Ja imam i drzavljanstvo Hrvatske, ali znam ljudi koji nemaju i sa mnom je bilo dosta Ukrajinaca. Oni daju radne dozvole preko ljeta jer im fali na hiljade studenata koji ne rade preko ferija.
Ja sam nasla preko Fb-a grupu i vidjela sam da traze ljude i tako sam se prijavila, poslala sve papire i dobila odgovor. Oni kojima treba viza oni su nasli.

Uslovi:
redovan student prve ili druge godine (trazi se dosta papira s faksa)
moze se ici SAMO tokom raspusta/kad nema predavanja
nekaznjavan
TECNO poznavanje njemackog jezika (B2).

Sto se plate tice, ja sam radila 40 h sedmicno na benzinskoj u kuhinji, satnica je bila minimalac oko 9 eur i bili smo smjesteni 10-ak nas u jednoj sobi u nekom selu u pm i dobili smo biciklo da idemo na posao (nekih 40ak min pedalanja). Ja sam dosla kuci s oko 1-2 k eur nazad, ali ja sam i putovala i tamo kupila si dosta stvati. Moze se ok zaraditi, ja si godinu faksa tak otplatila, ali je jako tesko, rinta se dosta, kad nema posla na kasi onda kanta i cisti, ribaj podove, cisti iza plocica, radi se u smjenama prva je meni bila od 6 do 3 (sat pauze za rucak i na posao se dodje pola sata prije) posljednja smjena od 1 do 10, jezik se MORA znati tecno, bila sam smjestena u nekom selu u pm tako da nista nisam imala osim posla i kuce i bilo nas je puno u kuci s jednom starom Svabicom.
Ali je bilo neprocjenjivo iskustvo, usavrsila sam jezik, donijela nesto $$ kuci i dosta proputovala. Tako da bih preporucila, ali trebate biti svjesni da se rinta i da N od Njemacke necete vidjeti, vec obicno cete biti u nekoj vukojebini gdje niko nece da radi.
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#15 Re: Studentski poslovi u Njemačkoj ili Austriji

Post by didzej1602 »

http://www.arz.gov.ba/Aktuelnosti/defau ... gTag=bs-BA Evo ga link, znam da sam negdje vidjela poziv.
Doduše rok je bio do 19.01. ali možda ima još mjesta :)
Post Reply