Studentski portal !?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

adixx
Posts: 18
Joined: 03/07/2005 13:23

#1 Studentski portal !?

Post by adixx »

Zdravo,

Sta mislite o studentskom portalu koji bi obuhvatio studente svih bh univerziteta?
Portal je još uvijek u izradi, ali se blizi kraj. Vec mozete pogledati kako ce to da izgleda... http://www.adixx.eu.tp :-D Recite sta mislite o ovoj ideji. Da li nam je potreban jos jedan ovakav portal ili ne?
fadil schtil
Posts: 200
Joined: 28/01/2005 23:46

#2 Re: Studentski portal !?

Post by fadil schtil »

adixx wrote:Zdravo,

Sta mislite o studentskom portalu koji bi obuhvatio studente svih bh univerziteta?
Portal je još uvijek u izradi, ali se blizi kraj. Vec mozete pogledati kako ce to da izgleda... http://www.adixx.eu.tp :-D Recite sta mislite o ovoj ideji. Da li nam je potreban jos jedan ovakav portal ili ne?
malih i polupotentnih portala je i previse. treba da se ljudi sretnu, mozda i uz pomoc ministarstve vanj. poslova, u sarajevu i da se osnuje sluzbeni studentski intenacionalni bh-portal.

jedini uslov bi bio prihvatanje deklaracije, otprilike, na bih je izvrsena agresija a nad bosnjackim narodom je proveden genocid ali i svi narodi u bih su bili zrtve individualnih zlocina. znam da bi velikih broj srpskih akademaca bio po strani, na pocetku ali i kod njih se stanje uma polahko mijenja.
tek onda mozemo razgovarati istim jetikom.

cesto se zaboravlja, a ponekad se i stidljivo progovori koji intelektualni potencijal nasa zemlja ima u inostranstvu. ljude koji su najbolji na najboljim svjetskim univerzitetima. tako da odredjene aktivnosti treba kanalisati sa jednog mjesta.
za pocetak servisne informacije. npr. ne preporucujem nikome da studira Pravo u austriji. zasto? austrijanci imaju 6-7 000 hiljada nezaposlenih pravnika a ista diploma nasim studentima ne vrijedi u bih. slicno vrijedi i za ekonomiju. diploma doduse vrijedi kod nas. al ne trebaju imati iluziju da ce se ikada zaposliti u eu. . al dzaba je. evo gledam i dalje dolaze novi upisujuci pomenute fakultete.

sad krajnje otvoreno. vi u bih ne bi trebali biti ljubomorni na u buducnosti kljucnu ulogu bosanaca sa svjetskim diplomama i iskustvima. niko nikome nece uzeti posao - imacemo trzisnu trku u bosni i neka najbolji rade, ostale neka uce dan i noc da ove prve stignu i prestignu. sa kahvama po vazdan to ne ide. sve je u korist nase domovine. i sami mozete profitirati imajuci info iz prve ruke, za seminare, megisterije, disertacije

dakle treba nam centralni portal koji bi imao ulogu diskusije o akademskim pitanjima, bitnim politickim, ekonomskim, koordinacije lobiranja i servisnu ulogu. pozdrav bosanskim studentima gdje god da su
adixx
Posts: 18
Joined: 03/07/2005 13:23

#3

Post by adixx »

Naravno! Apsolutno se slažem sa vama, ali vidite i sami da tako nesto u Bosni jos nije moguce. Sve se svodi na pokusaje pojedinaca ili manjih grupa da naprave nesto. Ne mozemo se mi osloniti i cekati na bilo kakvo ministarstvo.
code
Posts: 122
Joined: 15/03/2005 01:25
Location: Tuzla

#4

Post by code »

adixx wrote: ali vidite i sami da tako nesto u Bosni jos nije moguce.
:roll: :-) :roll: :-)

DA, upravi si da nema dijaspore, sta bi mi u Bosni! ej Boze...
ko bi nam "solio" pamet, ko bi nas savjetovao, ko bi pametovao, ko bi kukao kako je gore tesko zivjeti, ko bi po bosni vozao mercede, bmw-ove, i slusao cecu za vrijeme praznika,....
adixx
Posts: 18
Joined: 03/07/2005 13:23

#5

Post by adixx »

Da mi je samo znati kakve veze imaju Mercedes, BMW i Ceca s ovim naslovom? Ako vec zelite ostaviti svoj komentar ovdje, onda se i drzite teme molim vas. Hvala!
Cruonit
Posts: 6
Joined: 22/03/2005 16:12

#6

Post by Cruonit »

Sta reci osim kad vidim PHPnuke zgadi mi se zivot !!!!
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#7

Post by Soul_Sista »

@addix,

da li znas kako se moze doci do ove knjige "Bosnians" Paul Lowea?
eHost
Posts: 321
Joined: 08/05/2005 02:14
Location: Bihac / USK / BiH
Contact:

#8

Post by eHost »

hm... nazalost rad jednog pojedinca koji nece imati velik odaziv u BiH...

da.. PHPnuke sucks al et.... nego - "ispitni testovi" <- sta je to???

Pozdrav

E.S.
eHost
adixx
Posts: 18
Joined: 03/07/2005 13:23

#9

Post by adixx »

Knjigu "Bosnians" mozete kupiti u Buybook-u kosta 59KM cini mi se.

A "Ispitni testovi" je Download sekcija u kojoj ce se nalaziti seminarski radovi, Diplomski, skripte, ispitni testovi-zadaci isl.

Ako vi mislite da nece biti podrske jednom pojedincu, imate pravo na to. Ja sam ipak ubijedjen u suprotno, no kako god...vrijeme ce pokazati svoje.

Pozdrav!
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#10

Post by The_Fluid »

Posao je ogroman, svaka ti cast sto si se prihvatio istoga. Ne obaziri se na ove koji te kude jer si 'dijaspora', iz njih samo ljubomora izbija. Lakse je kritikovati nego podrzati ili ponuditi svoje znanje.

Mislim da ti ministarstvo nijedno nece pomoci, njima to ne odgovara, pokusaj napraviti, naci ce se ljudi koji ce te podrzati, pokusaj pronaci slicne stranice na netu, te ponudi da se objedinite ili barem razmijenjujete informacije.
adixx
Posts: 18
Joined: 03/07/2005 13:23

#11

Post by adixx »

Hvala the_Fluid na podrsci. Ma i ne osvrcem se toliko na ove osobe. Razumijem ja sto se oni ovoliko bune. :) Ali hajd nije bitno.
Da nesto razjasnimo, nisam ja dijasporac! Ja sam iz Zavidovica sa stalnim boravkom u Vogosci.
A ovi sto pljuju po phpNuke-u, molim vas napravite nesto bolje. Ja imam svoje razloge zbog kojih sam odabrao upravo phpNuke a ne Mambo ili neki drugi CMS.

Zamolio bih vas da obratite paznju na naketu koja se nalazi na stranici. Hvala! :D
eHost
Posts: 321
Joined: 08/05/2005 02:14
Location: Bihac / USK / BiH
Contact:

#12

Post by eHost »

adixxe - svaka ti cast.. ja kazem da ce ti biti tesko - jer znam kakva je situacija. sve se danas radi na principu divide & conquer .. podjelis i vladas :) zasto? zato sto je odmah lakse vladati nad necim sto je manje komplexno ;)

recimo cisti primjer austrijske vlade koja je pokrenula eLearning centar sa svim informacijama o predavanjima, literaturi itd.. fakat su razvikali na sve strane i sad je taj projekt manje vise propao...

eto posto sam kao kritikovao - da dam i par prijedloga !

1. probaj jos jednom neke druge CMS sisteme. po mom misljenju - phpNuke nije bas tako flexibilan kao drugi.. vjerovatno to jako ovisi o tvom ukusu, ali vjeruj mi - ako nadjes nekog jos da ti aktivno pomaze oko sajta - njemu/njoj ces uciniti uslugu !

2. probaj zamoliti UTIC da ti sponzorisu domenu .BA ipak - izgleda bolje !

3. napravi sebi neki logo za sajt.. koliko vidim tamo stoji nesto tipa "adix" ili "adis".. ako je studentski portal - sto ce tvoje ime na njemu?

4. nemoj kontaktirati ministarstva ili univerzitete direktno.. to ti je ko kad bi od Bill Gatesa trazio da instalira linux na svoj laptop :) vise pokusaj da stupis u kontakt sa studentskim organizacijama i da im ponudis platformu za razmjenu informacija. oni ce biti tu vise pristupacniji nego neko ministarstvo ili sta ti ja znam...

5. ispitni test <<< ne kuzim ovaj izraz.. il je ispit ili test? :D

eto toliko.. sto se tice neceg boljeg od phpNuke, mogu ti predloziti jedan komercijalni proizvod... sala naravno jer se radi o non-profit projektu..

Pozdrav

E.S.
eHost
adixx
Posts: 18
Joined: 03/07/2005 13:23

#13

Post by adixx »

Vjerovatno sam fleksibilniji od phpNuke, ali ipak i dalje smatram da trebam ostati pri svojoj odluci. :-D Testirao sam ja mnoge od CMS-ova. Mambo je po mom misljenju odlican za ovako jedan portal. Ima dobra i pregledan CP, a nije ni komplikovan. Ipak, za Nuke sam se odlucio iz razloga sto je jako rasprostranjen i sto ima X board-ova koji se bave istim.

Sto se tice loga- Kada sam registrovao ovu domenu nisam ni imao u planu da napravim studentski portla, trebalo je to da bude nesto sasvim deseto.. :) Vec sam i razmisljao o tome kakvo ime da dam ovoj stranici!? Ako neko ima prijedlog...bujrum!

Kad je rijec o sponzorima, mislim da je jos prerano da molim bilo koga za takvu vrstu pomoci. Trebam prvo da nesto napravim i ponudim da bi se neko odlucio sponzorirati me.
Da zakupim sebi prostor na serveru ili domenu...JOK! (Pa ja moram sebi placati zdravstveno osiguranje. Bosna me "šuta" kao da sam smece, a ne buduci intelektualac (ako Bogda).)

Sto si ti zapeo za te ispitne testove majko mila. Evo mijenjam odmah! :P

Pozdrav!
Last edited by adixx on 04/07/2005 11:57, edited 1 time in total.
Taurus
Posts: 107
Joined: 07/06/2004 22:58

#14

Post by Taurus »

adixx
Posts: 18
Joined: 03/07/2005 13:23

#15

Post by adixx »

Ja bih ipak volio da to bude nesto bosansko. Svakako su drugi jezici vec dovoljno uticali na nas. :sad:
adixx
Posts: 18
Joined: 03/07/2005 13:23

#16

Post by adixx »

Od cetiri prijedloga za naziv ovog portala, zajedno sa svojim prijateljima opredijelio sam se za "estudent". Gdje "e" stoji za "elektronski" - "virtualni". Domena je vec registrovana, tako da od sada mozete pristupiti ovim stranicama i preko http://www.estudent.eu.tp

-Posto vidim da puno raje s foruma posjeti stranicu, a ne ostavlja svoj komentar, sugestiju, kritiku... Zamolio bih vas da to ucinite. Hvala vam!


Pozdrav!
oxi
Posts: 1
Joined: 05/07/2005 08:40

#17

Post by oxi »

adixx wrote:
Ja bih ipak volio da to bude nesto bosansko. Svakako su drugi jezici vec dovoljno uticali na nas. :sad:
jel' mislis bosanski ili bošnjački?
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#18

Post by The_Fluid »

pise: BH studentski portal :) znači nije samo bošnjački, nego za sve narode (i narodnosti) u Bosni i Hercegovini.

Evo ti par prijedloga, u zoni foruma postavi podforume Univerzitet u Banjaluci, Tuzli i Sarajevu i gdje sve jos ima, neki problemi studenata su cisto lokalni a neki globalni.
adixx
Posts: 18
Joined: 03/07/2005 13:23

#19

Post by adixx »

Jel bošnjacki ili bosanski? hmmmm! Cudno pitanje ili mozda cak provokacija!!!? Mislim da tamo nema nigdje polumjesec i zvijezda ili bilo kakva oznaka te vrste. :x

Sto se tice foruma, one su teme onako "provizorne". Hvala na prijedlogu, bice to naravno dodano.

Pozdrav!
eHost
Posts: 321
Joined: 08/05/2005 02:14
Location: Bihac / USK / BiH
Contact:

#20

Post by eHost »

bh-student.ba :) ili eStudent.BA :) ma bilo sta.. 20 KM nije velika cijena za domenu kod UTICa ( jeste da prokleta registracija sada traje 10 dana al de sta je tu je ).. ako registrujes domenu kod njih - ja cu ti je besplatno staviti na moje nameservere i preusmjeriti na tvoju adresu !

sto se tice kategorizacije - ona je u svakom slucaju potrebna... kao prvo radi preglednosti ( po univerzitetima, i po smjerovima ), a onda radi lakse administracije ! moj ti je prijedlog da stvarno kontaktiras studentske organizacije - a prije toga da napravis neki plan ( barem vremenski - kako sta gdje ko ) itd.. sponzori se mogu naci - to nece biti problem.... ( opet ne racunaj na ministarstva :-) )

eto.. u vezi domene mi se javi na PP

Pozdrav

E.S.
eHost
adixx
Posts: 18
Joined: 03/07/2005 13:23

#21

Post by adixx »

Po pitanju kategorizacije se slazemo :) , samo je tesko u Download sekciji podijeliti sve po univerzitetima i fakultetima jer mnogi profesori predaju na skoro svim univerzitetima pa bi bilo dosta duplih fajlova. Jedino mogu podijeliti po vrsti (Skripte, seminarski, ispitni zadaci-pitanja itd) i po godini studija. Ali za opisu downloada potrebno je unijeti ime profesora, tako da indirektno imamo jos jednu podjelu, a koja je ukljucena u pretragu download sekcije. :razz:

Pozdrav
adixx
Posts: 18
Joined: 03/07/2005 13:23

#22

Post by adixx »

Nasao sam vremena da odredim i kategorisem teme foruma onako kako je predlozeno.
One koji zele podrzati ovaj portal molim da se lagano registruju i pomognu na bilo koji način pri radu. Nadam se da ne trazim previse, jer nemam ni ja nikakve materijalne koristi od ovoga. Cilj mi je samo da nam olaksam malo zivot. :D
Nemojte samo uci, vidjeti da nema jos nista konkretno i izaci. Potrebna mi je vasa pomoc. HVALA! :P
MirzaBasic
Posts: 2
Joined: 06/07/2005 17:21

#23 Najveci BH studentski portal na svijetu...

Post by MirzaBasic »

Provjerite za vec 3 godine postojecu verziju najpopularnijeg BH studentskog portala na adresi http://www.BiHStudenti.com .

Pozivamo sve da nam se prikljuce u radu i razvoju ove inicijative.

Cujemo se.

Mirza Basic
Tim BiHStudenti.com
MirzaBasic
Posts: 2
Joined: 06/07/2005 17:21

#24 Odgovor fadil schtil-u

Post by MirzaBasic »

Sve sto si naveo u svojoj poruci je vec u procesu ostvarivanja ili vec ostvareno na adresi http://www.BiHStudenti.com.

Pogledaj, skontaj se sta radimo i javi nam se.

Cujemo se.

Mirza Basic
Tim BiHStudenti.com
eHost
Posts: 321
Joined: 08/05/2005 02:14
Location: Bihac / USK / BiH
Contact:

#25

Post by eHost »

bojim se da se bas ne radi o istim sajtovima... nigdje nisam vidio nikakvu kategorizaciju po fakultetima u BiH ili predmetima koji se predaju.. nema skripti niti referenci na knjige koje se koriste na predavanjima ili vjezbama... bihstudenti.com je mozda samo neki eto portal gdje se raja okuplja, ali ne pruza informacije o fakultetima... ili ih pruza ali ja ih u 5 minuta nisam mogao naci tako da je opet rezultat = ne pruza :D

Pozdrav

E.S.
eHost
Post Reply