Studentska viza u Austriji

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#1 Studentska viza u Austriji

Post by artime »

Molim vas, moze li mi neko odgovoriti da li je potrebno, ako student ima obezbjedjen smjestaj kod svoje porodice u Austriji, dokaz da ima na racunu dovoljno novca koliko se od njega trazi?
Mislim na ovaj dio (preuzeto sa studiraj.eu):

– dokaz o obezbijeđenim sredstvima za život (od 19.01.2016. godine) u vidu izvoda štednog računa, ili izvoda stanja tekućeg računa (tzv. Kontoauszug):

ispod 24 godine: 491,43€ mjesečno (po pravilu ovu cifru onda treba pomnožiti sa 9 mjeseci, i taj iznos pokazati na kontu. Na sigurnijoj ste strani ako cifru pomnožite sa 12 mjeseci) = ca. 5.900 €
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#2 Re: Studentska viza u Austriji

Post by ActionWoman »

.--
Last edited by ActionWoman on 14/01/2021 21:25, edited 1 time in total.
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#3 Re: Studentska viza u Austriji

Post by didzej1602 »

Postali su baš rigorozni u zadnje vrijeme što se tiče studenata. Imaš na FB grupu ex-yu studenti u beču, pa tu pogledaj, dosta studenata piše svoja iskustva i šta im je trebalo od dokumentacije.
Kao što je već napisano u prethodnom postu, ako ćeš imati samo smještaj - moraš imati sredstva za život na računu zavisno od toga koliko ti je godina, možda malo umanjena obzirom da nećeš plaćati smještaj, ali opet računaj da će zahtijevati minimalno 300 - 400 eura. U zadnje vrijeme često traže dokaz o finansiranju, ako su roditelji onda njihove izvode o platama, itd. Prije je to bilo puno jednostavnije, sada su baš zahtjevni.
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#4 Re: Studentska viza u Austriji

Post by artime »

Da, nazalost, a govorimo o jednoj kategoriji kao je po deafaultu neimucna... neko tako mlad i ne moze da stekne samostalno toliku svotu novca u nekom kracem vremenu (naravno bez pomoci drugih). Pokusat cu na ovu varijantu, tj. da vidim da li mi porodica moze nesto da prilozi te da samim tim ne budem morala toliko da izdvojim.
Da li se kod njih "vadi" i zdravstveno osiguranje?
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#5 Re: Studentska viza u Austriji

Post by didzej1602 »

Moras imati njihovo zdravstveno osiguranje, to ti jedan od uslova za predaju vize. Oko 55 eura mjesecno. Ako radis 20h sedmično (prije su mogli samo studenti sa masteru, sad mi se čini da mogu svi studenti, ali provjeri) poslodavac plaća za tebe. Inače zdravstveno im je odlično, ja bar nisam imala zamjerki.

Što se tiče At, odlična stvar u vezi studiranja je što možeš da radiš, gotovo svi studenti rade i tako sami sebe financiraju, ili snose bar dio troška. Za neke poslove ne moraš ni imati odlično znanje njemačkog. Ja sam bila na masteru, učila sam jezik godinu dana i dvije godine studirala, nakon nepuna 3 mjeseca sam pronašla prvi posao. Možda bi to bilo i ranije da nisam imala sreću da su me roditelji mogli finansirati pa nije bio pritisak, ali čim sam se uhodala sa poslom i obavezama prestali su. Austrija je super zemlja za studente i pruža zaista puno mogućnosti. Sada jesu malo pooštrili kriterije jer se vremenom svakakvog hamelja nakupilo i dosta stvari je poskupilo, ali ako imaš volje i želje nemoj lako da odustaneš. Probaj sa tim garantnim pismom, ne moraju oni tebe doslovno da finansiraju, neka samo tako stoji da ti ne bi srali za vizu :)
Post Reply