STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Post Reply
CaCO3

#1 STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by CaCO3 »

Ova tema je komotno mogla i u rubruku Politika, ali eto hajd neka je ovdje.

Danas dobih novi racun za struju i vidim odoka da mi racun nije veci za od Niksica najavljenih 15 % nego za puno, puno vise, uzmem papir i olovku i dodjem do sledecih podataka:

Stara cijena KM/kWh VT= 0,1204 MT=0,0602
Nova cijena KM/kWh VT= 0,1602 MT=0,0801

Sto znaci da je struja za domacinstva poskupjela cijela 33%!!!

Dakle ko je dobijao prije mjesecni racun sa PDV-om 50 KM, sada ce dobijati 66 KM!

Plus sto je cijena mjernog mjesta poskupjela sa 3,95 Km na 4,80 KM sto znaci za cijela 22%.

Nemam sto dodati osim neka se stide i oni koji su ovo uradili, a i oni koji primaju nezasluzene plate u ovoj firmi.
Hvala novoj vlasti sto se pored grcevite borbe za otimanje izbornog plijena prvo poprinula da i nama otme ovo malo parica sto imamo u dzepu!

Svaka vam cast mandat pocinjete lazima i otimacinom!
Last edited by CaCO3 on 13/07/2011 13:20, edited 1 time in total.
nellington

#2 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by nellington »

Računaš u odnosu na staru ljetnu?
CaCO3

#3 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by CaCO3 »

nellington wrote:Računaš u odnosu na staru ljetnu?
Da, stara ljetna, nova ljetna, tako je doslo na racunu.
Do 30.6. jedna cijena, od 1.7. druga.
Obadvije tarife su na racunu.
drndalo

#4 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by drndalo »

CaCO3 wrote:Svaka vam cast mandat pocinjete lazima i otimacinom!
Ne zaboravi cestitati i otisloj vlasti na tom racunu, ipak su oni sve to fino zapoceli, a ovi nisu zaustavili... :x
nellington

#5 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by nellington »

Niko nije ni rekao da je poskupljenje 15% u odnosu na staru ljetnu, nego na prosjek stare ljetne i zimske, jer sad više nema sezonskog tarifiranja.
KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#6 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by KatarinaKosaca »

Jedino je TV1 dala ovu informaciju koja je tačna.( o stvarnom procentu) Ostalo su nam prosipali ublehe u medijskom mraku koji imamo od dolaska spasitelja. I to da nije poskupljenje struje u Federaciji, nego samo korisnicima Elektroprivrede.
CaCO3

#7 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by CaCO3 »

nellington wrote:Niko nije ni rekao da je poskupljenje 15% u odnosu na staru ljetnu, nego na prosjek stare ljetne i zimske, jer sad više nema sezonskog tarifiranja.
Ja tebi kazem kako je stvarno, a sta je ko pricao, petljao ,lagao, obecavao, zavaravao, sluzio se igrama rijeci ostavljam za rubriku Politika.

Ja nemam nikakv prosjek nicega i imam sezonsko tarifiranje i prije i sada kako sam i napisao, tj prepisao sa racuna.

Struja je skuplja 33%.
nellington

#8 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by nellington »

CaCO3 wrote:
nellington wrote:Niko nije ni rekao da je poskupljenje 15% u odnosu na staru ljetnu, nego na prosjek stare ljetne i zimske, jer sad više nema sezonskog tarifiranja.
Ja tebi kazem kako je stvarno, a sta je ko pricao, petljao ,lagao, obecavao, zavaravao, sluzio se igrama rijeci ostavljam za rubriku Politika.

Ja nemam nikakv prosjek nicega i imam sezonsko tarifiranje i prije i sada kako sam i napisao, tj prepisao sa racuna.

Struja je skuplja 33%.
Daj vijest iz FERKa, pa da vidimo šta je tačno obećano.
CaCO3

#9 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by CaCO3 »

nellington wrote:
Daj vijest iz FERKa, pa da vidimo šta je tačno obećano.
Struja od 1. jula skuplja za 15,77 posto za domaćinstva

Regulatorna komisija za električnu energiju u Federaciji BiH donijela je odluku da će električna energija od 1. jula za domaćinstva koja se snabdijevaju od Elektroprivrede Bosne i Hercegovine biti skuplja za 15,77 odsto.

Nova prosječna cijena po kilovatsatu sada će biti 14,27 feninga.

Također, biće ukinuta ljetna i zimska tarife, tako da će sada cijena električne energije za domaćinstva biti ista tokom cijele godine. IZVOR: ftv
Sve laz.
nellington

#10 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by nellington »

Eh, da je poskupilo u zimu, poskupilo bi za 7.5%, jelde?
CaCO3

#11 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by CaCO3 »

nellington wrote:Eh, da je poskupilo u zimu, poskupilo bi za 7.5%, jelde?
Ne komentarisem lazi i izmisljotine, baratam samo cinjenicama. Sta bi bilo kad bi bilo, nemam pojma. Mogli su oni reci i da ce pojeftiniti, ali sad je sve jasno da lazu citavo vrijeme.

Struja je skuplja za 33% evo racuna ispred mene, a dobice svi pa ce se uvjeriti.
drndalo

#12 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by drndalo »

Zaiskali smo, eto nam ga... Jos se nikad ova ovca (narod) nije pobunio (samo nek ne puca), sve smo gutali i placali, pa cemo tako i dalje... Na najavu ovoga od prije mjesec-dva, u zasebnoj temi, dobih sve skupa 20-ak odgovora... Tolika je bila zainteresovanost... Vidjecemo hoce li ova tvoja tema, post festum biti sadrzajnija po odgovrima, a po placenim racunima, hoce sigurno...
atko

#13 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by atko »

Prema zakonu o odrzanju nafake ... da bi oni zagrabili sebi nekome mora zafalit ;)

enĐžoj boznia
Zvek

#14 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by Zvek »

Neka je sa srećom pa da još dugo stižu ovakvi računi ili još bolje dodatno uvećani! Da pokažemo svijetu da mi imamo para i da možemo sve da izdržimo.
CaCO3

#15 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by CaCO3 »

drndalo wrote:Zaiskali smo, eto nam ga... Jos se nikad ova ovca (narod) nije pobunio (samo nek ne puca), sve smo gutali i placali, pa cemo tako i dalje... Na najavu ovoga od prije mjesec-dva, u zasebnoj temi, dobih sve skupa 20-ak odgovora... Tolika je bila zainteresovanost... Vidjecemo hoce li ova tvoja tema, post festum biti sadrzajnija po odgovrima, a po placenim racunima, hoce sigurno...
Ma nece kad ovdje pisu djeca, koja ne placaju racune nego to za njih rade roditelji i placenici koji zive od toga da pisu afirmativno i nas par individualaca koji kad god nesto normalno napisemo ili nikoga ne interesuje ili eliminisu sa foruma.

Al nema veze i tako ce svi dobiti racun i vidjeti kako se dere jarac.
Last edited by CaCO3 on 13/07/2011 12:47, edited 1 time in total.
drndalo

#16 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by drndalo »

Ja svoj racun jos cekam, da vidim dal su moje mjere stednje bile djelotvorne... Bice bogme kupanje samo subotom, i to mlakom vodom... :lol:

Ne znam sta da ti kazem, tema o Grabovicinom ZNACI nastupu, je imala puno vise stranica razglabanja od moje teme slicne ovoj... Meni to govori da se nemam s kim ni okupiti i buniti...

Dakle, pare spremam, racunu se nadam....
CaCO3

#18 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by CaCO3 »

drndalo wrote:Ja svoj racun jos cekam, da vidim dal su moje mjere stednje bile djelotvorne... Bice bogme kupanje samo subotom, i to mlakom vodom... :lol:

Ne znam sta da ti kazem, tema o Grabovicinom ZNACI nastupu, je imala puno vise stranica razglabanja od moje teme slicne ovoj... Meni to govori da se nemam s kim ni okupiti i buniti...

Dakle, pare spremam, racunu se nadam....
I ja da sam stavio u Politiku naslov Niksic slagao o struju, ili SDP zapoceo haraciti narod ili nesto slicno vidio bi kad bi se dezurni placenici aktivirati, ovako jos jedna ekonomska tema ;)

Zimi ce biti veselo, sa 100 KM na 133 KM racun hehe :D

Tebe muci sto i mene kad sami placamo svoje racune i svoje pare sami zaradjujemo.
Sta ces ti kad njih ovdje dosta prima platu u telekomu ili elektrodistribuciji, a po citav dan ovdje na forumu razglabaju i tumace politiku i kojesta sto samo njima odgovara.
hamza_sa

#19 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by hamza_sa »

CaCO3 wrote:
drndalo wrote:Zaiskali smo, eto nam ga... Jos se nikad ova ovca (narod) nije pobunio (samo nek ne puca), sve smo gutali i placali, pa cemo tako i dalje... Na najavu ovoga od prije mjesec-dva, u zasebnoj temi, dobih sve skupa 20-ak odgovora... Tolika je bila zainteresovanost... Vidjecemo hoce li ova tvoja tema, post festum biti sadrzajnija po odgovrima, a po placenim racunima, hoce sigurno...
Ma nece kad ovdje pisu djeca, koja ne placaju racune nego to za njih rade roditelji i placenici koji zive od toga da pisu afirmativno i nas par individualaca koji kad god nesto normalno napisemo ili nikoga ne interesuju ili eliminisu sa foruma.

Al nema veze i tako ce svi dobiti racun i vidjeti kako se dere jarac.
Mozda ce ti moje pisanje izgledati afirmativno, zbog cinjenice da mi je supruga zaposlena u navedenoj firmi, ali vjeruj na rijec da nije tako.

Razgovarao sam sa njom u vezi ovog poskupljenja i ona mi je potvrdila da je ono poveliko, pa cak i ne ocekivano.

Pitu je zakuhala prethodna vlast, tj. bivsi direktor EPBiH Jerlagic (Stranka za BiH) pokusavajuci ovim poskupljenjem namaknuti lovu koja je "iznenada" nestala, jer prema njegovim rijecima firma je poslovala sa gubicima, sto opet nije tacno.

Od poskupljenja struje uposlenici EPBiH nece dobiti ni pfeninga, cak postoji velika vjerovatnoca da im se primanja i umanje, tako da ti prozivanje radnika nije na mjestu.

Krivce treba jedino traziti u vlastodrscima kao nalogodavcima i njihovim poltronima koji izvrsavaju njihove zelje.
CaCO3

#20 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by CaCO3 »

hamza_sa wrote: Mozda ce ti moje pisanje izgledati afirmativno, zbog cinjenice da mi je supruga zaposlena u navedenoj firmi, ali vjeruj na rijec da nije tako.

Razgovarao sam sa njom u vezi ovog poskupljenja i ona mi je potvrdila da je ono poveliko, pa cak i ne ocekivano.

Pitu je zakuhala prethodna vlast, tj. bivsi direktor EPBiH Jerlagic (Stranka za BiH) pokusavajuci ovim poskupljenjem namaknuti lovu koja je "iznenada" nestala, jer prema njegovim rijecima firma je poslovala sa gubicima, sto opet nije tacno.

Od poskupljenja struje uposlenici EPBiH nece dobiti ni pfeninga, cak postoji velika vjerovatnoca da im se primanja i umanje, tako da ti prozivanje radnika nije na mjestu.

Krivce treba jedino traziti u vlastodrscima kao nalogodavcima i njihovim poltronima koji izvrsavaju njihove zelje.
Razumijem ja to, radnici nece imati nista od poskupljenja, ali i njima je prosjecna plata u preduzecu 1.600 KM, i doci ce neki novi-novozaposleni-zasluzni i oni ce imati i naravno uprava koja i tako krcmi sredstva kao nicija, ali ko god da je zakuhao, moglo se sprijeciti i nije moralo poskupiti 33% i jos na to sve EP je gubitas od kako je rat stao. Kad je Kreso bio direktor gudinu su znali zavrsiti i sa 44 miliona gubitka.
Sad se rukovode onom kao u plusu sam ali sam u gubitnku. Pa kako to? Nisam zaradio koliko sam planirao.
KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#21 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by KatarinaKosaca »

hamza_sa wrote:
Mozda ce ti moje pisanje izgledati afirmativno, zbog cinjenice da mi je supruga zaposlena u navedenoj firmi, ali vjeruj na rijec da nije tako.

Ko god da je i kad da je "zakuhao" odgovornost snosi onaj ko je sproveo. kad su uzimali vlast znali su gdje su , ko su predhodni, najavljjivali su državu za čovjeka i dostojanstven život i jedan od prvih poteza je bilo poskupljenje struje što gotovo po automatizmu znači val poskupljenja.

hamza_sa wrote:Od poskupljenja struje uposlenici EPBiH nece dobiti ni pfeninga, cak postoji velika vjerovatnoca da im se primanja i umanje, tako da ti prozivanje radnika nije na mjestu.
U zemlji u kojoj je zvanična nezaposlenost preko 40%, (mislim da je stvarno manja, ali svakako je velika), u privatnom sektoru nesigurnost, imati posao u državnoj profitabilnoj firmi je privilegija. a jednom sam i pisala o tome, nemaju ni natječaja.
hamza_sa wrote:Krivce treba jedino traziti u vlastodrscima kao nalogodavcima i njihovim poltronima koji izvrsavaju njihove zelje.
Ovo svakako, a naročito u medijima koji falsificiraju informacije.
hamza_sa

#22 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by hamza_sa »

CaCO3 wrote:
hamza_sa wrote: Mozda ce ti moje pisanje izgledati afirmativno, zbog cinjenice da mi je supruga zaposlena u navedenoj firmi, ali vjeruj na rijec da nije tako.

Razumijem ja to, radnici nece imati nista od poskupljenja, ali i njima je prosjecna plata u preduzecu 1.600 KM, i doci ce neki novi-novozaposleni-zasluzni i oni ce imati i naravno uprava koja i tako krcmi sredstva kao nicija, ali ko god da je zakuhao, moglo se sprijeciti i nije moralo poskupiti 33% i jos na to sve EP je gubitas od kako je rat stao. Kad je Kreso bio direktor gudinu su znali zavrsiti i sa 44 miliona gubitka.
Sad se rukovode onom kao u plusu sam ali sam u gubitnku. Pa kako to? Nisam zaradio koliko sam planirao.
Upravo se o tome radi. Uprave i direktori dolaze i odlaze, ali niko ne odgovara.

Gubici se prebijaju preko ledja obicnog gradjanina.

Ja ne cuh da je iko krivicno odgovarao zbog gubitaka u EPBiH ili nekom drugom drzavnom preduzecu.

P.S.
Sto se tice visine prosjecne plate koju si naveo, moram ti reci da to nije istina, jer moja supruga ima duplo manju platu od navedene, a ista joj se vodi kao prosjecna.
nellington

#23 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by nellington »

CaCO3 wrote: Zimi ce biti veselo, sa 100 KM na 133 KM racun hehe :D
Po kojoj logici? Hajde molim te uzmi jedan račun iz zimskog perioda sezone 2010/2011 i očitaj cijene pa uporedi sa novim.
Last edited by nellington on 13/07/2011 13:11, edited 1 time in total.
hamza_sa

#24 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by hamza_sa »

KatarinaKosaca wrote:
hamza_sa wrote:

Ko god da je i kad da je "zakuhao" odgovornost snosi onaj ko je sproveo. kad su uzimali vlast znali su gdje su , ko su predhodni, najavljjivali su državu za čovjeka i dostojanstven život i jedan od prvih poteza je bilo poskupljenje struje što gotovo po automatizmu znači val poskupljenja.

hamza_sa wrote:Od poskupljenja struje uposlenici EPBiH nece dobiti ni pfeninga, cak postoji velika vjerovatnoca da im se primanja i umanje, tako da ti prozivanje radnika nije na mjestu.
U zemlji u kojoj je zvanična nezaposlenost preko 40%, (mislim da je stvarno manja, ali svakako je velika), u privatnom sektoru nesigurnost, imati posao u državnoj profitabilnoj firmi je privilegija. a jednom sam i pisala o tome, nemaju ni natječaja.
hamza_sa wrote:Krivce treba jedino traziti u vlastodrscima kao nalogodavcima i njihovim poltronima koji izvrsavaju njihove zelje.
Ovo svakako, a naročito u medijima koji falsificiraju informacije.
Izvini molim te, a sta bi to moja supruga sada trebala da uradi, kao uposlenica EPBiH, kada je u pitanju ovo poskupljenje struje, nezaposlenost, nesigurnost u privatnom sektoru?!?!!?

Znas, glupo mi je pisati u vezi ove teme upravo zbog te cinjenice da mi je supruga zaposlena u EPBiH, ali ja ne vidim niti jednu privilegiju koju ona ostvaruje radeci u EPBiH. Ono sto 100% znam jeste da je na to radno mjesto dosla putem konkursa i na regularan nacin.

Mozda jedino, da napusti posao i prepusti ga nekome drugom.

Hajra niti je vidjela, niti ce vidjeti od poskupljenja, cak sta vise i mi smo ga osjetili na svom djepu.
CaCO3

#25 Re: STRUJA ZA DOMACINSTVA SKUPLJA 33% !!!

Post by CaCO3 »

Pa samo im je topli obrok 16 Km x broj radnih dana, znam da to ne ide u prosjek, ali je i to redovno primanje i nema manje plate od 800 Km plus topli.
Post Reply