Stručni ispit za zaštitu na radu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#1 Stručni ispit za zaštitu na radu

Post by Tesnjak_91 »

Pozdrav. :bih:

Kao što sam naslov kaže, zanima me da li je neko od vas polagao stručni ispit za odgovorno lice za zaštitu na radu? Koliko sam čuo da je pravo zeznut ispit, pa me zanimaju iskustva iz prve ruke ukoliko ima neko?
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2 Re: Stručni ispit za zaštitu na radu

Post by mk ultra »

jeste zeznut ako nikad nisi vidio ništa u svezi zaštite na radu i ako ti je to prvi kontakt

ali u suštini vidjet ćeš
imaš par klasa pravilnika
ali imaš pravilnik npr zaštite na radu pri radu sa mašinama za obradu drveta

i mašina za obradu drveta ne može se pokrenuti (prema pravilniku) ako nije funkcionalan odsis sa mašine

takvih pravila i sitnica ima milion
meni koji sam djelomično to radio 6 godina čisto sranje

ne znam ko te šalje na ispit, ali ako ti je to prvo iskustvo sa zaštitom na radu, i ako ga položiš, samo te glava može zaboljeti

dizalice, rad na visini, ograde, zaštite, itd itd... stvarno je opširno
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#3 Re: Stručni ispit za zaštitu na radu

Post by Tesnjak_91 »

mk ultra wrote: 02/02/2023 13:32 jeste zeznut ako nikad nisi vidio ništa u svezi zaštite na radu i ako ti je to prvi kontakt

ali u suštini vidjet ćeš
imaš par klasa pravilnika
ali imaš pravilnik npr zaštite na radu pri radu sa mašinama za obradu drveta

i mašina za obradu drveta ne može se pokrenuti (prema pravilniku) ako nije funkcionalan odsis sa mašine

takvih pravila i sitnica ima milion
meni koji sam djelomično to radio 6 godina čisto sranje

ne znam ko te šalje na ispit, ali ako ti je to prvo iskustvo sa zaštitom na radu, i ako ga položiš, samo te glava može zaboljeti
Otkako sam u ovoj firmi bavim se tim zajebancijama, vodim taj dio zaštite na radu i zaštite od požara (u suštini pratim onu neophodnu dokumentaciju da bude obnovljena na vrijeme pošto nam to radi druga ovlaštena firma za to, pratim hidrante i PP aparate, evidencoje obuka za zaštitu na radu i PP zaštitu i slično), položio sam ispit za odgovorno lice za PPZ, ništa posebno nije bio, al' sad pošto je taj novi zakon izašao vidim da se mora polagati taj ispit za odgovorno lice za zaštitu na radu(u suštini sam mislio čekati dok nas ne posjeti inspektor i ne naloži mi da to moram položiti - tako je bilo za PPZ), al' me zanimalo samo jel' baš zeznuto, jer sam tako čuo.
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4 Re: Stručni ispit za zaštitu na radu

Post by mk ultra »

onda ti neće biti problem, jer si već upućen o čemu se radi

u suštini posao ti se svodi na ozlijedne listove (ako je proizvodna firma) praćenje upotrebnih dozvola, sad ovih novih sranja jesu li svi obuke prošli

ključno je da svakom uposleniku obezbjedite opremu i da mu je date na potpisan revers
dalje, koristi li je, to je do njega
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#5 Re: Stručni ispit za zaštitu na radu

Post by Tesnjak_91 »

mk ultra wrote: 02/02/2023 13:55 onda ti neće biti problem, jer si već upućen o čemu se radi

u suštini posao ti se svodi na ozlijedne listove (ako je proizvodna firma) praćenje upotrebnih dozvola, sad ovih novih sranja jesu li svi obuke prošli

ključno je da svakom uposleniku obezbjedite opremu i da mu je date na potpisan revers
dalje, koristi li je, to je do njega
Ma to već imamo, imali smo i prije jer firma ima i aktivno koristi ISO standarde, pa je stanje što se toga tiče i više nego zadovoljavajuće (ozljedni listovi, prazni doduše, obuke za ZNR i ZOP, ispitivanje sredstava rada, gromobrani, el instalacije, hidranti, interni pravilnici itd).

Što se toga tiče sve je po PSu jer nam radi to druga firma koja je dobro plaćena za to, najviše me brinuo taj ispit (ukoliko ga budem morao polagati, a kako stvari stoje morat ću jer sam jedini inžinjer u firmi, a to je jedan od uslova za polaganje, naravno ukoliko eventualno kad bude inspekcija inspektor kaže da moram).

Hvala ti svakako na trudu izdvojenom za odgovor.
Samir90
Posts: 80
Joined: 18/09/2009 11:13
Location: Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

#6 Re: Stručni ispit za zaštitu na radu

Post by Samir90 »

Može li neko da objasni samu proceduru polaganja strucnog ispita. Kako se radi npr, da li je pismeno ili usmeno? Ako je pismeno da li je sistem zaokruzivanja odgovora ili tipa piši eseje kao odgovore na pitanja?

Šta je literatura i na šta je potrebno obratiti pažnju?
Post Reply