Stručni ispit za Inženjere arhitekture, građevine, elektrotehnike, mašinstva i saobraćaja

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
moee
Posts: 1394
Joined: 07/06/2011 10:44

#1 Stručni ispit za Inženjere arhitekture, građevine, elektrotehnike, mašinstva i saobraćaja

Post by moee »

Dragi forumaši,

I ja dođoh na red da polažem stručni ispit, konkretno iz oblasti elektrotehnike. Informacije koje imam su dosta kontradiktorne i zbunjujuće - od ''to je bezveze'' do ''baš su me ispeglali''.

Znam da polaganju stručnog ispita prisustvuje mentor, te još dva stručnjaka iz oblasti za koju se polaže stručni ispit, kao i osoba (pravnik) zadužena za opći dio ispita koji je isti za sve oblasti iz naslova.

S obzirom da postoji tema za ''državni ispit'' koji se ipak dosta razlikuje od ovog ispita, zamolio bih vas da ovdje iznesete svoja iskustva, kako bi olakšali svima koji tek treba da polažu.

Pozdrav.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#2 Re: Stručni ispit za Inženjere arhitekture, građevine, elektrotehnike, mašinstva i saobraćaja

Post by TouringBiker »

Jedno od pitanja je i gdje polagati - u republici mrskoj (jeftinije? lakše?) ili FBiH - ja sam ovdje jer onima tamo ne bih nikad ostavio svoju marku.

Program općeg dijela ispita obuhvata:
1. Osnove ustavnog uređenja BiH;
2. Osnove ustavnog uređenja Federacije BiH;
3. Zakon o prostornom prostornom planiranju i korištenju zemljišta na nivou Federacije Bosne i Hercegovine;
4. Radne odnose;
5. Osnove upravnog postupka i upravnog spora i
6. Osnove kancelarijskog poslovanja.

IZVORI:
1. Ustav Bosne i Hercegovine;
2. Ustav Federacije Bosne i Hercegovine;
3. Zakon o radu;
4. Zakon o upravnom postupku;
5. Uredba o kancelarijskom poslovanju organa uprave i organizacija;
6. Zakon o pečatima;
7. Zakon prostornom planiranju i korištenju zemljišta na nivou FBiH.

Pravilnik:

http://www.fmpu.gov.ba/download/stucnii ... pitima.pdf

Izmjene Pravilnika:

http://www.fmpu.gov.ba/download/stucnii ... trucni.pdf

Pitanja za opći dio:

Image

Image
loudness
Posts: 148
Joined: 20/11/2003 00:00

#3 Re: Stručni ispit za Inženjere arhitekture, građevine, elektrotehnike, mašinstva i saobraćaja

Post by loudness »

Moram nešto da zapazim u ovom skeniranom ili uslikanom općem dijelu pitanja za polaganje....____ !

Jeste da se radi o, kako se to u nekadašnjoj državi govorilo, tehničkoj inteligenciji, ali se čini da su ovaj upitnik sastavljali elementarno nepismeni sastavljači > na desetak mjesta je napisano "nemože" :shock: , pa to je 5-ti razred osnovne škole ?!
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#4 Re: Stručni ispit za Inženjere arhitekture, građevine, elektrotehnike, mašinstva i saobraćaja

Post by TouringBiker »

loudness wrote:Moram nešto da zapazim u ovom skeniranom ili uslikanom općem dijelu pitanja za polaganje....____ !

Jeste da se radi o, kako se to u nekadašnjoj državi govorilo, tehničkoj inteligenciji, ali se čini da su ovaj upitnik sastavljali elementarno nepismeni sastavljači > na desetak mjesta je napisano "nemože" :shock: , pa to je 5-ti razred osnovne škole ?!
Takvog sam ga dobio. I bio jako sretan zbog toga (bolje i s gramatickim greskama nego nista :thumbup: )
a tehnicka inteligencija nije danas nista pismenija (ili nepismenija) od ostalih - pogledaj koliko su novinari, "svresenici" FPN-a, (ne)pismeni; ili jezik sudskih presuda
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#5 Re: Stručni ispit za Inženjere arhitekture, građevine, elektrotehnike, mašinstva i saobraćaja

Post by passiv »

TouringBiker wrote:Jedno od pitanja je i gdje polagati - u republici mrskoj (jeftinije? lakše?) ili FBiH - ja sam ovdje jer onima tamo ne bih nikad ostavio svoju marku.
Ja sam cuo od par ljudi da kao stručni ispit iz BL nije priznat u FBIH, odnosno priznaju samo do nezz 2015 god? Da li je ovo istina ili šuplja?
Theta
Posts: 45
Joined: 17/10/2017 19:52

#6 Re: Stručni ispit za Inženjere arhitekture, građevine, elektrotehnike, mašinstva i saobraćaja

Post by Theta »

Zamili svršenik DIF-a preko noći ti pregleda ispit o struci bilo kojih navedenih fakulteta :izet:
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#7 Re: Stručni ispit za Inženjere arhitekture, građevine, elektrotehnike, mašinstva i saobraćaja

Post by Hadzi Lojo »

Ma i prije rata je bilo sega poloziti taj ispit!
Mene sramota bilo kad mi je reko da sam polozio, a pripremio se u tramvaju trojki dok sam putovao na ispit, jest da je bila guzva pa sam se jedno pola sata pripremao. Pored teorije bio je i tekstualni di.
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8 Re: Stručni ispit za Inženjere arhitekture, građevine, elektrotehnike, mašinstva i saobraćaja

Post by mk ultra »

passiv wrote:
TouringBiker wrote:Jedno od pitanja je i gdje polagati - u republici mrskoj (jeftinije? lakše?) ili FBiH - ja sam ovdje jer onima tamo ne bih nikad ostavio svoju marku.
Ja sam cuo od par ljudi da kao stručni ispit iz BL nije priznat u FBIH, odnosno priznaju samo do nezz 2015 god? Da li je ovo istina ili šuplja?
znam da kontra ne vrijedi.... ovaj iz RS redovno viđam u projektima

ja sam nedavno polagao za elektrotehniku
bilo iz tuzle 4 momka i nas dva iz sarajeva
imaš pitanja iz struke i pitanja ova opća

teško nije, samo mi je glupo što oni hoće neku formu da zadovolje... al eto
ja sam radio zone opasnosti
Misaki
Posts: 3
Joined: 25/10/2011 09:42

#9 Re: Stručni ispit za Inženjere arhitekture, građevine, elektrotehnike, mašinstva i saobraćaja

Post by Misaki »

Drugarice i drugovi, potrebna mi je pomoc.

Trebala bih uskoro polagati stručni ispit iz elektrotehnike, pa prije nego se prijavim, trebalo bi mi par uputa: sta sve od ''literature'' treba za pripremu ispita (opšti dio) i kako je nabaviti.
Od godpodje koja vodi proceduru pijave ispita dobila sam info da ''iscitam zakone''...

Ako je neko vec polozio strucni i ima potrebne chitabe, molila bih ga da mi ponogne oko definisanja sta treba citati i eventulano uputi na link sa tim materijalima.

Hvala! :)
Post Reply