Strucni i Drzavni ispit... Mala pomoc...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
kurty

Strucni i Drzavni ispit... Mala pomoc...

Post by kurty » 13/05/2012 22:31

Ako neko zna, molio bih da mi odgovori na sljedeca pitanja:

Nakon odradjenog pripravnickog staza, koji se ispit polaze???
Koja je razlika izmedju ova dva ispita???
Konkretno, ako se treba zaposliti u opstinskoj administraciji, nakon odradjenog pripravnickog u privatnoj firmi, koji se ispit polaze???

Hvala :-D

djes_ba

Re: Strucni i Drzavni ispit... Mala pomoc...

Post by djes_ba » 13/05/2012 22:38

kurty wrote:Ako neko zna, molio bih da mi odgovori na sljedeca pitanja:

Nakon odradjenog pripravnickog staza, koji se ispit polaze???
Koja je razlika izmedju ova dva ispita???
Konkretno, ako se treba zaposliti u opstinskoj administraciji, nakon odradjenog pripravnickog u privatnoj firmi, koji se ispit polaze???

Hvala :-D
drzavni ispit polazes za rad na bilo kojem nivou vlasti i jednom se polaze,pismeno
strucni ispit polazes za mjesto na koji si konkurisala i sastoji se od pismenog i usmenog djela i materija "bi trebala biti" mislim u pitanjima vezana za radno mjesto i on se svaki put polaze (zavisno koliko sklupis staza na ispitima za drz .sluzbu)
da bi izasla na strucni preduslov je polozen drzavni kad predas dokumentaciju na konkurs, osobe koje nemaju polozen drzavni prvo idu na polaganje istog,i ako poloze idu u dalju proceduru konkursa na strucni, ko ne polozi mahanje do sjedeceg ispita.

sokkia

Post by sokkia » 14/05/2012 08:18

hm,za državni nisam siguran ,ali za strucni ispit ponešto i znam.
zaposlen u državnoj instituciji, sss poslije odrađenih 6 mjeseci staža slijedi prijava za polaganje istog a upucuje se ministarstvu pravde BIH.(uslovi za prijavu na stranici ministarstva pravde)
sacekaŠ odgovor i termin polaganja,uplatiš 400 KM i javiš se u zgradu institucija i SA.
prirucnik za polaganje je ranije bio online i bio je besplatan takođe na stranici ministarstva pravde ,a sad se placa 40KM.
razlika za sss i višu je bio samo u jednom predmetu a to je upravni spor.
uglavnom komisija je OK i ako si se imalo spremio prođeš,a ima i popravni. :D

kadinica

Post by kadinica » 14/05/2012 08:53

Polaže se stručni upravni ispit, u Ministarstvu pravde FBiH (ili BIH), bez obzira na stručnu spremu.

To je preduslov za rad u državnoj službi.
Za kandidate (VSS) koji nemaju položen ovaj ispit, a konkurišu na neko mjesto u državnoj službi, mogu polagati Javni ispit u okviru konkursne procedure (koji ima istu "snagu" kao i stručni upravni), a nakon toga polažu stručni ispit, koji se odnosi na konkretno radno mjesto na koje se aplicira.

Svi ostali kandidati (SSS ili VŠS), polažu samo u Ministarstvu pravde, na način kako je opisao sokkia.

kurty

Post by kurty » 14/05/2012 16:36

ok... Hvala Vam svima :-D :-D :-D

SandraB.

Post by SandraB. » 17/05/2012 22:03

Imam pitanje,..rodica je zavrsila fakultet prosle godine (drugi ciklus), i jos uvijek nije nasla mjesto za obavljanje pripravnickog rada, znaci na birou je, i nije jos obavila pripravnicki rad...medjutim u roku od mjesec dana bi trebala da pocne raditi u jednom drzavnom udruzenju (preko ministarstva), izgleda za stalno, u administraciji....nisu joj rekli da joj treba prirpavnicki.....sada, sta je s njom, vezano za ove ispite? Da li ce ona trebati polagati neki od ovih ispita (drzavni li strucni), ili se moze i bez toga zaposliti? Jer ona kaze da misli da s obzirom da nije radila pripravnicki,vec direktno ide raditi na neograniceno vrijeme (stalan posao) da joj to nece biti potrebno? Ko zna nesto o tome? Da li sta treba polagati? Ja joj ne mogu pomoci jer sam tek zavrsila faks, i nemam s tim iskustva :)

sokkia

Post by sokkia » 18/05/2012 08:26

SandraB. wrote:Imam pitanje,..rodica je zavrsila fakultet prosle godine (drugi ciklus), i jos uvijek nije nasla mjesto za obavljanje pripravnickog rada, znaci na birou je, i nije jos obavila pripravnicki rad...medjutim u roku od mjesec dana bi trebala da pocne raditi u jednom drzavnom udruzenju (preko ministarstva), izgleda za stalno, u administraciji....nisu joj rekli da joj treba prirpavnicki.....sada, sta je s njom, vezano za ove ispite? Da li ce ona trebati polagati neki od ovih ispita (drzavni li strucni), ili se moze i bez toga zaposliti? Jer ona kaze da misli da s obzirom da nije radila pripravnicki,vec direktno ide raditi na neograniceno vrijeme (stalan posao) da joj to nece biti potrebno? Ko zna nesto o tome? Da li sta treba polagati? Ja joj ne mogu pomoci jer sam tek zavrsila faks, i nemam s tim iskustva :)
da,može se zaposliti bez položenig strucnog-državnog ispita pod uslovom da to na konkursu nije uslov.
poslije jedne godine ta institucija ce joj izdati uvjerenje da je radila na tim i tim poslovima u toj službi i sa tim uvjerenjem i ostalnim potrebnim dokumentima javlja se u ministarrstvo pravde BIH (preda ih poštom) i ceka odgovor i termin polaganja.
za SSS je prpravnicki šest mjeseci-ovako je bilo kad sam ja polagao,a kako je sad baš i nisam 100% siguran :D

kadinica

Post by kadinica » 18/05/2012 08:32

SandraB. wrote:Imam pitanje,..rodica je zavrsila fakultet prosle godine (drugi ciklus), i jos uvijek nije nasla mjesto za obavljanje pripravnickog rada, znaci na birou je, i nije jos obavila pripravnicki rad...medjutim u roku od mjesec dana bi trebala da pocne raditi u jednom drzavnom udruzenju (preko ministarstva), izgleda za stalno, u administraciji....nisu joj rekli da joj treba prirpavnicki.....sada, sta je s njom, vezano za ove ispite? Da li ce ona trebati polagati neki od ovih ispita (drzavni li strucni), ili se moze i bez toga zaposliti? Jer ona kaze da misli da s obzirom da nije radila pripravnicki,vec direktno ide raditi na neograniceno vrijeme (stalan posao) da joj to nece biti potrebno? Ko zna nesto o tome? Da li sta treba polagati? Ja joj ne mogu pomoci jer sam tek zavrsila faks, i nemam s tim iskustva :)
Ako joj nije uslov za to radno mjesto, ne mora ga nikada polagati. Može penziju zaraditi na tim poslovima, bez položenog stručnog upravnog ispita.

sokkia

Post by sokkia » 18/05/2012 08:48

kadinica wrote:
Ako joj nije uslov za to radno mjesto, ne mora ga nikada polagati. Može penziju zaraditi na tim poslovima, bez položenog stručnog upravnog ispita.
u državnim institucijama (a radim u jednoj) je bio obavezan srucni ispit ,tako je bilo prije 4-5 godina, a kako je sad vec reko,nisam siguran.

kadinica

Post by kadinica » 18/05/2012 09:12

U pitanju je neko udruženje, nije državna institucija.

sokkia

Post by sokkia » 18/05/2012 09:31

kadinica wrote:U pitanju je neko udruženje, nije državna institucija.
kadinice=sudinica :-D
ma vjerovatno ovu materiju bolje poznaješ i vjerujem da je kako kažeš, ja sam samo navodio vlastita iskustva.

agent_zero
Been thanked: 3 times

Post by agent_zero » 18/05/2012 10:19

Malo ste mi ovo zakomplikovali, pa hajde da probamo pojednostaviti.

Dakle, kad se odradi godina pripravničkog (ili volonterskog pripravničkog, pošto je takvih sve više), jel se MORA polagati državni ispit prije BILO kojeg VSS konkursa za rad u državnom, entitetskom, kantonalnom ili opštinskom organu ili je dovoljno samo polagati stručni ispit, ako ga konkurs nalaže?

Jeli državni ispit obaveza za sve VSS konkurse ili nije?

Nije mi to razjašnjeno do kraja.

sokkia

Post by sokkia » 18/05/2012 11:02

agent_zero wrote:Malo ste mi ovo zakomplikovali, pa hajde da probamo pojednostaviti.

Dakle, kad se odradi godina pripravničkog (ili volonterskog pripravničkog, pošto je takvih sve više), jel se MORA polagati državni ispit prije BILO kojeg VSS konkursa za rad u državnom, entitetskom, kantonalnom ili opštinskom organu ili je dovoljno samo polagati stručni ispit, ako ga konkurs nalaže?

Jeli državni ispit obaveza za sve VSS konkurse ili nije?

Nije mi to razjašnjeno do kraja.
ja bi rado pomogao, ali kako rekoh ima i upuceniji u ovo.
uslov da bi pristupio polaganju strucnog ispita je za SSS šest mjeseci a za višu i visoku godina dana radnog iskustva na poslovima za koje je potrebno polagati strucni ispit.
u svakom slucaju ako si u mogucnosti da ga položiš prije nego se zaposliš, to ti je bolje jer na konkursu može da bude od presudne važnosti (naravno ukoliko konkurs nije proforme radi)
znam zasigurno da je se moguce zaposliti bez položenog strucnog ispita u državnu instituciju a da kada ispuniš uslove (odradiš potreban staž) onda ga i polažeš.

sussie

Post by sussie » 22/05/2012 07:34

Evo da se i ja nadovežem, jer se nalazim u dilemi. Naime, ja sam godinu dana volontirala u sudu, da li mogu polse tog volonterskog rada u trajanju od 12 mjeseci da polažem stručni ili državni ispit?

sokkia

Post by sokkia » 22/05/2012 08:09

sussie wrote:Evo da se i ja nadovežem, jer se nalazim u dilemi. Naime, ja sam godinu dana volontirala u sudu, da li mogu polse tog volonterskog rada u trajanju od 12 mjeseci da polažem stručni ili državni ispit?
po mom mišljenju , mogla bi ako dobiješ potvrdu-uvjerenje od tog suda da si radila na poslovima koji zahtjevaju (pretpostavljam VSS)
ali ipak provjeri na veb-u ministarstva pravde.

dorkcic
Has thanked: 30 times

Post by dorkcic » 22/05/2012 12:51

Mene zanima nešto za stručni ispit za nastavnike, ako smijem na ovoj temi... :)
Studiram na drugom ciklusu, za godinu dana ću diplomirati i ništa mi nije jasno. Znam da moram obaviti pripravnički staž od godinu dana u školi. Već dugo gledam konkurse za poslove u školama, ali jako malo njih traži baš pripravnike. Da li uopće slati prijave za "obične" konkurse? Jer bih onda, ako me prime, morala tražiti da mi dodijele mentora i, koliko sam upućena, po zakonu moram imati manje radnih sati nego zaposlenici.

amko76

Post by amko76 » 22/05/2012 13:12

dorkcic wrote:Mene zanima nešto za stručni ispit za nastavnike, ako smijem na ovoj temi... :)
Studiram na drugom ciklusu, za godinu dana ću diplomirati i ništa mi nije jasno. Znam da moram obaviti pripravnički staž od godinu dana u školi. Već dugo gledam konkurse za poslove u školama, ali jako malo njih traži baš pripravnike. Da li uopće slati prijave za "obične" konkurse? Jer bih onda, ako me prime, morala tražiti da mi dodijele mentora i, koliko sam upućena, po zakonu moram imati manje radnih sati nego zaposlenici.
Veza ili mito sve rješavaju :D Kakvi crni konkursi, to je za zaposlenike koji rade godinama i desetinama godina na određeno vrijeme.

mrtva kokoš

Post by mrtva kokoš » 15/06/2012 23:06

ima li iko da je bas upucen u ovu nakaradnu problematiku ?!

koliko sam ja shvatio, strucni ispit se polaze u ministarstvu pravde, nakon sto se stekne radno iskustvo od 1 godine za VSS ili 6mj. za SSS., i ovaj se ispit placa 400KM ?!

dok se drzavni ispit polaze u agenciji za drzavnu sluzbu, stim da za polaganje drzavnog ispita nije potrebno nikakvo radno iskustvo ili nesto sl. vec se nakon obavljenog odredjenog internog konkursa (koji oni objavljuju) na njega pozivaju kandidati koji su zadovoljili odredjene kriterije, i ovaj ispit je besplatan ?!

malo sam se zainteresirao oko ovoga i koliko sam mogao upratiti jedina razlika izmedju drzavnog i strucnog ispita je u tome da je drzavni ispit obuhvacen sa dvije oblasti vise nego je to stvar sa strucnim ispitom, stim da na strucnom ispitu prilikom usmenog dijela ispita moze dobiti koje pitanje iz oblasti za koju se fakultetski odnosno iskustveno osposobio odredjeni kandidat ?!

e sad dolazi slag na tortu...

Image

je li sada znaci da ja bez radnog iskustva mogu poloziti drzavni ispit, platit 20KM i podnijeti zahtjev ministarstvu pravde koje ce mi priznati drzavni ispit i izdati svoju potvrdu o polozenom strucnom strucnom ispitu te na taj nacin steci mogucnost da se prijavljujem na konkurse koji zahtjevaju polozen strucni ispit ?!

jedan dio logike i (ex lege) propis kazu da bi to tako i moglo biti, dok sa druge strane to znaci da se sada moze izbjeci ona neophodna godina sticanja radnog iskustva te polaganje strucnog ispita, tek nakon sticanja godine radnog iskustva?!

i na kraju krajeva, kakvo je ovo saopstenje drzavnih organa koje glasi... "u institucijama BiH se pojavljuju glasine (u vidu razgovora, mailova)"... mislim kad se kod njih pojavljuju glasine, sta ce se tek kod nas pojavljivati koji u ovo nismo upuceni... :-)

kadinica

Post by kadinica » 16/06/2012 22:20

Da bi pristupio polaganju stručnog upravnog ispita kod Ministarstva pravde BiH - MORAŠ imati namjanje 1 godinu radnog iskustva.
Da bi pristupio polaganju Javnog ispita kod ADS - MORAŠ ispunjavati uslove propisane konkursom, a to je najmanje jedna godina radnog staža ili više. Znači ako nemaš radnog iskustva, tvoja prijava će biti odbijena jer ne ispunjavaš uslove konkursa, pa ne možeš pristupiti Javnom ispitu.

A ako položiš Javni ispit, računa ti se kao da si položio stručni upravni ispit, nikakav zahtjev ADS-u se ne podnosi, to su fino napisali i rekli da su ova dva ispita izjednačena.

A šta ti znači položen bilo koji od ova dva ispita, ako nemaš radnog iskustva? Sve konkursne komisije će te odbiti, ako je propisano radno iskustvo, jer jednostavno ne ispunjavaš ovaj uslov.

mrtva kokoš

Post by mrtva kokoš » 16/06/2012 22:39

ok, hvala, sad mi je malo jasnije...

a sto se tice postavljenog pitanja...

pa recimo da ja to gledam cisto sa vremenske perspektive, odnosno toga da bi mi bilo lakse poloziti taj ispit i ganjati radno iskustvo nego ganjati radno iskustvo pa onda polagati taj ispit :-) :mrgreen:

sve u svemu, znaci, bolje polagati drzavni ispit, jer je drzavna granica, granica... :)

Better Man
Been thanked: 1 time

Post by Better Man » 16/06/2012 23:52

Bez radnog iskustva od godinu dana nema sanse da ces moci polagati Strucni upravni ispiti ili Ispit opceg znanja pri ADSFBIH ili ADSBIH!

Post Reply