stručni ispit-posao

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
lilica011

stručni ispit-posao

Post by lilica011 » 07/02/2011 13:04

Da li iko zna,može li se obaviti pripravnički staž(koji je uslov)za polaganje ispita ako ste u stalnom radnom odnosu.Završila sam vandredno fakultet prije 5 god i nikada nisam imala priliku za polaganje s.ispita.Uslov za izlazak na ispit je pripravnički staž :?.Meni su rekli da trebam prekinutu radni odnos :lol: :x i prijaviti se na biro :lol: :x pa ce me prema potrebi pozvati :lol: :x za obavljanje pripravničkog.Tako godine prolaze i ja svoju diplomu mogu okačiti...i žaliti za bačenim novcem i živciranjem po faxu.Da li ima neko ovakva iskustva da radi u jednoj struci a da je završio fax iz druge struke i da mu je problem pripravnički staž. :!: :?:

headbanger

Re: stručni ispit-posao

Post by headbanger » 07/02/2011 13:30

lilica011 wrote:Da li iko zna,može li se obaviti pripravnički staž(koji je uslov)za polaganje ispita ako ste u stalnom radnom odnosu.Završila sam vandredno fakultet prije 5 god i nikada nisam imala priliku za polaganje s.ispita.Uslov za izlazak na ispit je pripravnički staž :?.Meni su rekli da trebam prekinutu radni odnos :lol: :x i prijaviti se na biro :lol: :x pa ce me prema potrebi pozvati :lol: :x za obavljanje pripravničkog.Tako godine prolaze i ja svoju diplomu mogu okačiti...i žaliti za bačenim novcem i živciranjem po faxu.Da li ima neko ovakva iskustva da radi u jednoj struci a da je završio fax iz druge struke i da mu je problem pripravnički staž. :!: :?:

imam ja
i ukratko, da trebas raditi pripravnicki u svojoj struci, tj u struci za koju si zavrsila fakultet
na zalost tako nam je
tako da ja sada pored zavrsenog fakulteta, radim na SSS mjestu, ali primam platu SSS, i sve tako dok se ne promjeni sistematizacija ili dok ja ne nadjem drugi posao, u struci gdje cu prvo morati odradit pripravnicki

lilica011

Post by lilica011 » 07/02/2011 13:45

Da i ja sa fakultetom radim sa sss i primam platu za sss.Trebaju ukinutu vadredni studij,kada to nisu do kraja skontali.Ljudi koji završe ,kao mi nemaju ništa od te diplome.Gore mi je objanjavati ljudima :shock: šta još radim na istom radnom mjestu a kad sam završila fax.Kako sada sigurno, pa makar i sa srednjom napustiti i ortići na biro :evil: ?

lilica011

Post by lilica011 » 07/02/2011 14:17

Ne,jer su to različita zanimanja.Posao koji sada radim je zdravstvena struka ,a fakultet je "pravo perspektivan"političke nauke :-)

lilica011

Post by lilica011 » 07/02/2011 14:40

Nema šanse da priznaju VSS na ovom poslu.Da sam zadovoljna nisam,ali moram raditi zbog novca.Prolaze godine a ja sam davno završila fakultet misleći da ću moći kako starim riješiti se stresa,nocnih smjena...Još malo pa necu moći ni konkurisati zbog godina jer većinom je 35 kao uslov.I onda se često pitam da li sam trebala i ići na fax,ili cekati penziju na ovom poslu?

lilica011

Post by lilica011 » 07/02/2011 14:59

Ma misliš da za ovo godina nisam pokušala.Svi primaju pripravnike,koje moraju prijaviti.Za njih je najbolja opcija da te pripravnike uzmu sa biroa,jer onda plaćaju samo kartu i topli obrok, a biro ostalo.Volontiranje po raznim (a ima ih milon)organizacijama ne dolazi u obzir,jer ministarstvo nece to da prihvati kao preduslov za polaganje ispita.I tako ti je to krasno regulisano u našoj državi! Bitno je uzet po 1.200 za godinu x 4 godine,a šta će posle biti briga nekog.

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

Post by Pera Trta » 07/02/2011 18:50

lilica011 wrote:Ma misliš da za ovo godina nisam pokušala.Svi primaju pripravnike,koje moraju prijaviti.Za njih je najbolja opcija da te pripravnike uzmu sa biroa,jer onda plaćaju samo kartu i topli obrok, a biro ostalo.Volontiranje po raznim (a ima ih milon)organizacijama ne dolazi u obzir,jer ministarstvo nece to da prihvati kao preduslov za polaganje ispita.I tako ti je to krasno regulisano u našoj državi! Bitno je uzet po 1.200 za godinu x 4 godine,a šta će posle biti briga nekog.

Šta si mislila, da pripravnik dobija punu platu?
Gdje si ti spavala do sad? :?
Tako nikad nije bilo, niti će biti, pripravnici nemaju radni odnos, pa samim time ni ostala prava koja mu po njemu pripadaju. To je svugdje tako.

lilica011

Post by lilica011 » 07/02/2011 19:23

Pera Trta wrote:
lilica011 wrote:Ma misliš da za ovo godina nisam pokušala.Svi primaju pripravnike,koje moraju prijaviti.Za njih je najbolja opcija da te pripravnike uzmu sa biroa,jer onda plaćaju samo kartu i topli obrok, a biro ostalo.Volontiranje po raznim (a ima ih milon)organizacijama ne dolazi u obzir,jer ministarstvo nece to da prihvati kao preduslov za polaganje ispita.I tako ti je to krasno regulisano u našoj državi! Bitno je uzet po 1.200 za godinu x 4 godine,a šta će posle biti briga nekog.

Šta si mislila, da pripravnik dobija punu platu?
Tako nikad nije bilo, niti će biti, pripravnici nemaju radni odnos, pa samim time ni ostala prava koja mu po njemu pripadaju. To je svugdje tako.

Naravno da sam znala da od kantona dobiju oko 300n km,bar tako doktori kod nas koji su na stažu dobiju.Ali ako pripravnici nemaju radni odmnos,ZAŠTO ja nemogu biti prupravnik jer sam već u radnom odnosu?????

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

Post by Pera Trta » 07/02/2011 19:29

Zato što bi pripravnički trebala odraditi za drugo zanimanje i viši stepen stručne spreme od onoga koji radiš, već su ti objasnili.
Na primjer, ja završim medicinu, nemam posla kao ljekar i zaposlim se kao medicinska sestra (uzmimo da sam završio srednju medicinsku i nekada odradio pripravnički za to). I tako radim, i odjednom hoću da polažem državni za ljekara, ali moram odraditi pripravnički. Mogu ga raditi u mojoj firmi, ali pošto su me oni primili na radno mjesto medicinske sestre, moraju mi prekinuti radni odnos kako bih odradio pripravnički za viši stepen i u biti skroz drugo zanimanje. To je tako, ne vidim mogućnost da zakonski bude drugačije.

lilica011

Post by lilica011 » 07/02/2011 20:24

Kod nas se zakon poštuje tamo gdje je najmanje bitno :x .To je super tako kad si napredovao u svojoj struci,ali kad hoćeš da promjeniš struku onda idi na biro pa šta ti bog da,a ovdje ostavi sigurna mjesečna primanja.

Pera Trta

Post by Pera Trta » 07/02/2011 21:08

lilica011 wrote:Kod nas se zakon poštuje tamo gdje je najmanje bitno :x .To je super tako kad si napredovao u svojoj struci,ali kad hoćeš da promjeniš struku onda idi na biro pa šta ti bog da,a ovdje ostavi sigurna mjesečna primanja.

Pa niko te ne tjera. U startu si izabrala lakši put (odmah posao, istina za manju stručnu spremu ali niko te nije tjerao, umjesto godine stažiranja i džabnog rada) pa sad ili nastavi tako ili odradi taj staž ako želiš bolje radno mjesto i veću platu.

lilica011

Post by lilica011 » 07/02/2011 22:27

Naravno da ne tjera.Kada sam upisala fakultet imala sam 7 god staža i skontala da će se penzija teško ovako zaraditi.A da nisam radila, teško da bih imala novac za plaćanje studija.Kada Vam neko ponudi posao odmah posle škole pa makar i srednje ,malo tko to odbija.Posle prvih otplačenih kredita i ispunjenja materijalnim stvarima vidite da ste mladi upali u kolotecinu :-) i tražite izlaz.Ja sam mislila da sam ga našla sa promjenom struke jer mi je bilo od medicine muka.Ali očigledno sam pogriješila.

saanja4

Post by saanja4 » 17/02/2011 14:52

TRAZIM POMOC!

znam da je postavljeno milion pitanja oko strucnog ispita, ali i ja imam neke nedoumice. radim kao pripravnik u adminitrativnoj sluzbi, po zanimanju sam dip. ing. gradjevine. pa me zanima da li se nakon odradjenog pripravnickog staza i polozenog strucnog ispita u ministarstvu za prostorno uredjenje, gradjevinarstvo i ekologiju osposobljavam za rad i u privredi i u administrativnoj sluzbi?

AKO NEKO ZNA, MOLIM DA MI ODGOVORI!
UNAPRED HVALA!!!!!!!!!!!!!!

anthraxQ
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

Post by anthraxQ » 18/02/2011 22:20

saanja4 wrote:TRAZIM POMOC!

znam da je postavljeno milion pitanja oko strucnog ispita, ali i ja imam neke nedoumice. radim kao pripravnik u adminitrativnoj sluzbi, po zanimanju sam dip. ing. gradjevine. pa me zanima da li se nakon odradjenog pripravnickog staza i polozenog strucnog ispita u ministarstvu za prostorno uredjenje, gradjevinarstvo i ekologiju osposobljavam za rad i u privredi i u administrativnoj sluzbi?

AKO NEKO ZNA, MOLIM DA MI ODGOVORI!
UNAPRED HVALA!!!!!!!!!!!!!!

da.

saanja4

Post by saanja4 » 30/03/2011 14:11

hej! jel ima neko da u skorije vrijeme polaze ili je polagao ispit ( strucni) pa da se javi! pa da nam prenese svoje iskustvo , sta i kako! da li je dovoljno da se uci iz prirucnika koji se moze skinuti sa neta ? ili treba i zakone citati?

lejlamo

Post by lejlamo » 02/04/2011 11:09

Pera Trta wrote:Šta si mislila, da pripravnik dobija punu platu?

:-? ...ja sam kao pripravnik primala PUNU platu....

zelenashica

Post by zelenashica » 02/04/2011 23:20

lejlamo wrote:
Pera Trta wrote:Šta si mislila, da pripravnik dobija punu platu?

:-? ...ja sam kao pripravnik primala PUNU platu....

Ja nisam.Imala sam 80% plate i topli obrok.Još sam se tu godinu dok sam odrađivala pripravnički(iako primljena po konkursu) vodila kao nezaposlena osoba.

Pera Trta

Post by Pera Trta » 03/04/2011 09:36

I ja isto :)
Prva četiri mjeseca...kasnije su pare koje su dobili sa biroa za mene (jer je taj ugovor sa biroom zaključen tek tada) uplaćivali za sve doprinose, tako da sam već u prvoj polovini staža zasnovao radni odnos. Primanja su mi ostala ista (80%+topli) dok nisam odradio staž.

Post Reply