Stripovi

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
samsonsam
Posts: 1783
Joined: 18/09/2008 01:19

#1026 Re: Stripovi

Post by samsonsam »

Bloo wrote: 17/12/2022 00:37
samsonsam wrote: 17/12/2022 00:30 Anne Stewart je Mylosova menadžerica društvenih mreža koju Bramwell sve više uvlači u groteskni svijet krvi, crijeva i... pečuraka.
WTF did I just read?
:lol:
bizarno :skoljka: ovaj strip je jedan cudan trip :-) :mrgreen:

Image
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1027 Re: Stripovi

Post by Vam »

Škobo Habu wrote: 17/12/2022 00:32
Vam wrote: 04/12/2022 12:38 Jedno pitanjce, koje samo naizgled ima veze sa stripom, ali opet neko bi to ovdje mogao znati.

Da li postoji umjetnina (slika, statua...) po kojoj je uradjen ovaj crtez Konana?

Koliko se sjecam, ista ova poza, e sad da li covjek ili zena ne znam, osobe koja se bori sa zmijom ili koju davi zmija je iskoristena kao logo jedne producentske kuce/muzickog studija. Ime ne mogu da nadjem, ali se sjecam da se logo te firme nalazio na omotima kaseta Bijelog Dugmeta cini mi se. U glavnom, kada sam naletio na ovaj crtez Konana, odmah me podsjetio na taj mali logo i onda sam pretpostavio da su oba rada inspirirana prema necemu starijem.

Ovo je crtez

Image


https://en.wikipedia.org/wiki/Hi-Fi_Centar
Ti si genije, to je taj logo :thumbup:

Image

E sad, ja sam ubjedjen da su oba ova rada temeljena na nekom starijem, samo o cemu se radi?
Pretpostavljam o nekom umjetnickom djelu koje predstavlja neki mit, legendu, a u moru njih treba naci gdje zmija ubija zenu/muskarca... :)
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1028 Re: Stripovi

Post by Vam »

Laokont sa sinovima mi djeluje najblize ovome iznad.

Image

Verzija sa restauriranim rukama i ispruzenom Laokontovom rukom.

Image

I slika od Pietera Soutmana.

Image

Eh eto, ne znam sta da radim sad sa ovom informacijom... :lol:
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#1029 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Eh, ostaviću po strani izvajane tipove, zmajeve i zmijuljice i prodložiti vam za čitanje nešto fino. Jako fino. Ne znam da li je već ranije spominjano, pa ako jeste oprostite.
Noir Burlesque - ima sve što treba dobrom "noir" ostvarenju: dobro karakterizirane likove, dobru priču, dobru radnju, atraktivne žene i obilje akcije (čitaj: lude pucačine između bandi). Vremenski smješten u zlatno doba italijanskih bandi u AmeriGi, pruža dobar ugođaj minulih vremena. Ugođaj ponajviše postignut prekomjernom upotrebom Thompson mašinki, mada ne fali ni dvocjevnih sačmarica, Koltova, raznih revolvera i automatk pištolja. Preporuke za čitanje ove dvodijelne ljepote u crno-bijelo-crvenoj tehnici.

Da nije ovako preobimno, 100+125 stranica, rado bih odradio ovaj strip. No, izbjegavam duge stvari, traže previše vremena i angažmana.

Image Image

ImageImage
User avatar
samsonsam
Posts: 1783
Joined: 18/09/2008 01:19

#1030 Re: Stripovi

Post by samsonsam »

Praetorious wrote: 21/12/2022 16:00 Noir Burlesque

Image
:thumbup: e pa ovo je vec umjetnost :izet:

p.s.
sad citam da izdavacka kuca Dargaud u februaru 2023 izdaje specijalno Integral Luxe Edition limitirano izdanje (75 komada) ...cijena, sitnica 400 eurica , znaci samo za die hard fanove :)
Last edited by samsonsam on 02/01/2023 20:38, edited 1 time in total.
User avatar
samsonsam
Posts: 1783
Joined: 18/09/2008 01:19

#1031 Re: Stripovi

Post by samsonsam »

Samuraj (15 djelova)

Image

Sada kada je postao samuraj, Takeo se pomiruje sa svojom prošlošću. U Japanu se sprema strašna zavjera. General Akuma, jedan od najutjecajnijih ljudi u Carstvu, izgleda odlučan da izda cara i sam preuzme vlast. Velika tajna povezuje ova dva čovjeka: 13. proročanstvo.

Takeo se nada da će otkriti ko je on. Zašto je odrastao u manastiru? Zašto ga je brat napustio? Njegova potraga uvodi ga u ogromnu avanturu koja ga miješa sa mračnom budućnošću Carstva i 13. proročanstvom...

Scenarista Di Giorgo, koji je između ostalih napisao Shane-a, uranja čitaoca u misterioznu japansku priču , u kojoj stvarnost i fantazija idu ruku pod ruku. Umjetnik Genêt oživljava priču detaljnim potezima olovkom.

Image
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#1032 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

samsonsam wrote: 02/01/2023 20:15 :thumbup: e pa ovo je vec umjetnost :izet:
Umjetnost i poslastica.

EDIT
Mislio sam ga uzeti u rad, ali je prvi dio već odrađen, tako da ništa od toga :sad:
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1033 Re: Stripovi

Post by Vam »

Kome se dopada Noir Burlesque, evo nesto u slicnom fazonu

Angel Wings
https://view-comic.com/category/angel-wings/

Image
Image
Image
Image

I serijal za sebe Black Angel
https://view-comic.com/category/black-angel/

Image
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1034 Re: Stripovi

Post by Vam »

Fantasticna umjetnost stripova

Obscure Cities

Malo vise fotografija na:
https://www.messynessychic.com/2016/06/ ... l-my-life/

Image
Image
Image
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#1035 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Ovo sam malo čitao, ne sve albume. Izgleda odlično sa grafičke strane, nema promašaja kod distopijsko-utopijskog stampunk-a.
Ja, uz neku nahladu/gripu/sidu/štaveć koja me drži od prije Nove, mogu ponuditi samo Prilazak #3, okačeno na svim uobičajenim mjestima:

Image
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1036 Re: Stripovi

Post by Vam »

Borbe sa zmijugama u stripovima su tema za sebe, svako malo naletim na neku verziju... da se podsjetimo vec spomenutog Konana i Hi-Fi Centar znaka :)

Image
Image

A evo i nekih drugih... Tex, Zagor, Tarzan i Druuna :)

Image
Image
Image
Image

Uvijek drze zmiju ispod glave i gledaju se u oci, poza skoro uvijek ista :D
User avatar
Truba
Posts: 81746
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1037 Re: Stripovi

Post by Truba »

ništa nije bilo u umjetnosti
što nije bilo u iskustvu

u ovom slučaju klasično kopiranje


mogu sam reći da sam se preporodio kako ne čitam one sotonske proizvode iz libelusa
zakor 56 maraka...nathan never 78 :lol: :lol: :lol: :lol: sotonjare

totalno sam batalio stripove samo redovni dilan kao nekoć 1988...malo zraknem u nik rajdera i martija debeljuca vc izdanje
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#1038 Re: Stripovi

Post by Benjaminsky »

amunike
Posts: 52
Joined: 27/10/2013 15:01

#1039 Re: Stripovi

Post by amunike »

ima li ko iskustva sa online narucivanjem stripova iz Hr? izbor za djecu je kod nas jako loš... knjižara kultura ima dobru ponudu, ali je sve srbijansko, znači ekavica i ''piši kako se čita'', ma užas
User avatar
Truba
Posts: 81746
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1040 Re: Stripovi

Post by Truba »

Citam Kanal 666

Jbt sta sam ja ko mali citao
Dobro sam ziv ikako kakva deprsija i besmisao :|
Dilan se umbertu eku svidjao
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1041 Re: Stripovi

Post by Vam »

amunike wrote: 14/01/2023 22:58 ima li ko iskustva sa online narucivanjem stripova iz Hr? izbor za djecu je kod nas jako loš... knjižara kultura ima dobru ponudu, ali je sve srbijansko, znači ekavica i ''piši kako se čita'', ma užas
Fibra je mama sto se tice stampe i prodaje stripova u cijeloj regiji. Ljudi su susretljivi, salju na vrijeme, pazljivo upakovani, veliki izbor, kvalitetan print. Nikakve zamjerke nemam, sve pohvale samo.

https://www.fibra.hr/katalog/
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1042 Re: Stripovi

Post by Vam »

Jedna fina stranica na kojoj se mogu naci svi naslovi po originalnim brojevima i njihova specijalna izdanja, stripova iz Italije. S obzirom da kod nas masa izdavaca ima neke svoje numeracije i pakete...

https://www.comicsbox.it/
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#1043 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Image
Mala čudovišta 09 (2022) (Digital) (Praetorious-Release)

Svima koji prate serijal daje se na znanje i ravnanje, strip je okačen na uobičajena mjesta :izet:
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1044 Re: Stripovi

Post by Vam »

Nesto kontam, stripofili su cesto sveobuhvatni kada se prica o najboljim strpovima. Kada nekoga pitate za najbolje filmove recimo, mozete primjetiti odredjeni ukus i favoriziranje nekog zanra. Dok ljubitelji stripa ce cesto u svoje liste top 3, 5... 10, nevazno, najboljih stripova uvrstiti tako izmjesan materijal da nije bas ocito sta ta osoba u stvari voli. Uz to, tu se skoro uvijek nadju naslovi koje svi spominju. Velikim dijelom s razlogom, zaista postoje stripovi koji jesu postali "obavezno stivo", ali rijetko se nadje neki isprofiliran ukus.
Onaj dio koji bi da je poseban pa istice kako citaju samo alternativne stvari ne bih uzimao za ozbiljno, jednostavno jer ljudi vole da budu posebni, a i taj materijal nije toliko ujednacen sto se tice kvaliteta kroz veliki broj stripova. Npr. slice of life, neke fenomenalne price poostoje, ali na svaku dobijemo bruku loseg materijala.
Meni nema bas smisla izlistavati liste mojih omiljenih stripova, jer se ti naslovi cesto mijenjaju, istakao bih jedino strip Vam od Kordeja :wink: koji opet predstavlja klasik.
Ja licno kada citam neki strip, ocijenim ga (ne vrsim nikakvo rangiranje, nego ga vise prihvatim kao dobar ili los) na osnovu par stvari, koje opet ne izlistavam, nego to ide samo po sebi, vise mi je ocito da tako gledam na stripove, koje sad kad razmislim bi bile...
Crtez, bez obzira koliko je prica dobra ili ne, ukoliko sam crtez nije meni interesantan i jednostavno dobar, gubim interes. Ne vidim poentu zasto je to onda uopste strip, a ne jednostavno samo prica kroz tekst bez ilistracije. Strip je i vizuelna umjetnost, lose izvedbe mi nisu privlacne.
Pokret ili akcija, ukoliko je kompletan strip predstavljanje razgovora izmedju likova, isto pitanje kao i za predhodnu stavku. Zasto je ovo strip? Ne mislim da je potrebno da strip mora imati scene kao iz serijala Rambo filmova, ali se moze podici na visi nivo pejzazima, interesantnom scenografijom za razliku od suhog natrpavanja stranica tekstom uz 5-6 poza likova i isto toliko uglova predstavljanja scena.
Prica, naravno, sa svim svojim interesantnim dijelovima, razvoj likova, zaplet i vrhunac radnje itd. Ukoliko je monotono i prica se moze pretpostaviti prije nego se pola stripa procita, bez obzira koliko su radovi dobri, onda zasto je to uopste strip, a ne zbirka radova umjetnika?
Ono sto je specificno, rekao bih recimo da su horor stripovi zahtjevniji nego horor filmovi. Filmovi mogu biti klasicne straske, iznenadne scene uz agresivnu muziku, sto nedostaje stripu da bi bio uspjesan horor pa je potrebno malo vise razviti pricu.
S druge strane historijski zanr ima suprotan efekt. Strip mora imati fenomenalnu umjetnost da bi mi se dopao jer historijski dogadjaj ne mozes promijeniti da bi bio dosljedan, dok historijski film za razliku od stripa, moze biti dobar zahvaljujuci odlicnoj glumi jednog glumca iako sveukupno nije bas uradjen na nekom ocekivanom nivou.
Generalno, meni su najdraze price koje sadrze neki nadnaravni aspekt, bilo da je neka standardna fantasy prica ili nesto na sta smo navikli svi kao npr horor aspekt Dylan Dog stripova. Avanture su takodje veoma zanimljive. Ne iskljucujem detektivske naravno, ali zaista moraju biti dobri, ipak nije sve u rangu Rip Kirbya.
Last edited by Vam on 12/02/2023 18:08, edited 1 time in total.
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#1045 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Image

Prilazak 4 (od 5) (2023) (Digital) (Praetorious-Release)

Taze postavljeno, još vruće od prolaska kroz Photoshop :D
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1046 Re: Stripovi

Post by Vam »

Tomaž Lavrič radi neke zajebano dobre stripove. Dosta ih ima ratne tematike, sto su mu i najuspjesnije price, mada i u ovim ostalim ima pravo puno drame.

Evropa, Bosanske basne, Glista u bijegu

Image
Image
Image
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#1047 Re: Stripovi

Post by doktor78 »

Uf, čitao sam Basne, odlično!
User avatar
samsonsam
Posts: 1783
Joined: 18/09/2008 01:19

#1048 Re: Stripovi

Post by samsonsam »

The Good Asian
Image

Ova detektivska priča smještena je u 1930-te godine kada je još bio na snazi Kineski zakon o isključenju. "To je bila prva američka zabrana useljavanja", piše Pichetshote u pismu na poleđini broja 1. „Dakle, do 1936. imali ste prvu generaciju Amerikanaca — Kineze — koja je postala punoljetna, a zabrana imigracije bila je sve što su znali."

Dobri Azijac ne samo da koristi rasizam i borbe imigranata iz tog doba kao pozadinu, već je i sastavni dio priče o Edisonu Harku. Azijski detektiv mora da se kreće kroz podjelu između bijelaca i zajednice Kineske četvrti dok istražuje nestanak ljubavnice svog bogatog, bijelog usvojitelja.

Ono što je sjajno u ovoj seriji – osim nijansiranih likova, predivne umjetnosti koja stvara raspoloženje i impresivno slojevite priče uz pomoć povijesnih savjetnika u kreativnom timu – je to što je jednostavno dobar noir. Ton, preokreti, prevare... sve bi se uklopilo u bolji film noir 40-ih i 50-ih.


Image
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#1049 Re: Stripovi

Post by Point. »

Volim Bonelli.
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#1050 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Image Image

Preporučujem vašoj pažnji izuzetno dobar mračni fantasy serijal u tri sveske - Ravenmoon. Magija, zli tipovi, pokoje čudovište i poneki predstavnk Dobra u nadi da će pokokati sve prethodno navedeno, šta se više može tražiti :izet:
Koliko znam Golconda je izdala prvu svesku na SR jeziku, ostale nisu. Komplet serijal se može naći na raznim evropskim jezicima, uključujući i Engleski (može se naći na libgen-u). Pa, ko voli nek' pazari i uživa u štivu :-D
Post Reply