Stripovi

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#1001 Re: Stripovi

Post by pici »

Image

:per:
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1002 Re: Stripovi

Post by Vam »

samsonsam wrote: 19/11/2022 17:03 i da ne zaboravimo Oumpah-pah :mrgreen:

Image
Upravo gledam neke stare epizode (25.7.2022.) kviza Potjera na youtube i pitanje je bilo Kako Umpah-Pah zove Huberta od Kisele Strudle i pored odgovora Dupli Skalp ponudjeni su bili i Muski Skvo i Tupi Tomahawk 😁
Kad god naleti stripovsko pitanje zena me gurka laktom 😁
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1003 Re: Stripovi

Post by Vam »

Malo nesto drugacije, Wonder Woman Historia The Amazons koji je napisala Kelly Sue DeConnick, a ilustrovao Phil Jimenez. Iskreno samo prvi dio je ok (bar po mojoj procjeni) upravo jer je Jimenez radio ilustracije. Nastavak nije ispunio ocekivanja i dosegao nivo prvog dijela.
Kelly je inace kontraverzna, bar je bila jedno vrijeme, sa propagandom woke kulture i izjavom "ako vam se ne svidjaju moje price ne kupujte ih" nakon cega joj je zarada spala opasno, jer sta drugo ocekivati kad pocnes pljuvati po ljudima koji su ti musterije pa i kad imaju kritiku. Uprkos tim woke glupostima, kada se uradi nesto kvalitetno onda nema zamjerke, a ovaj strip to svakako jeste. I dalje tu ima elemenata koji bi se mogli protumaciti ovako ili onako, ali objektivnim pristupom ja ne vidim nista odbojno, cak sta vise mislim da je sve na mjestu i da je prica interesantna, steta sto nastavak nije kao i broj 1.
Ono sto je posebno jeste originalnost Jimeneza u ilustracijama i slaganju slicica u tablama. Svaka strana je za posmatrati i uzivati u umjetnosti prije nego se pocne samo citanje.
U svakom slucaju preporuka za strip

Image

Evo ga i kompletan na engleskom

https://view-comic.com/wonder-woman-his ... s-issue-1/
User avatar
samsonsam
Posts: 1781
Joined: 18/09/2008 01:19

#1004 Re: Stripovi

Post by samsonsam »

uvrnuti svjet benita jakovitija :mrgreen: svaka se stranica citala kao pola kakvog drugog stripa i uvijek se nesto novo, propusteno pronalazilo :D

Image
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1005 Re: Stripovi

Post by Vam »

Jedno pitanjce, koje samo naizgled ima veze sa stripom, ali opet neko bi to ovdje mogao znati.

Da li postoji umjetnina (slika, statua...) po kojoj je uradjen ovaj crtez Konana?

Koliko se sjecam, ista ova poza, e sad da li covjek ili zena ne znam, osobe koja se bori sa zmijom ili koju davi zmija je iskoristena kao logo jedne producentske kuce/muzickog studija. Ime ne mogu da nadjem, ali se sjecam da se logo te firme nalazio na omotima kaseta Bijelog Dugmeta cini mi se. U glavnom, kada sam naletio na ovaj crtez Konana, odmah me podsjetio na taj mali logo i onda sam pretpostavio da su oba rada inspirirana prema necemu starijem.

Ovo je crtez

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1006 Re: Stripovi

Post by Bloo »

Vam wrote: 24/11/2022 12:53 Evo ga i kompletan na engleskom
hVALA.
Bacim oko.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1007 Re: Stripovi

Post by Bloo »

Ah, uvidam sto se njezne duse triggeruju :D
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1008 Re: Stripovi

Post by Vam »

Bloo wrote: 04/12/2022 13:23 Ah, uvidam sto se njezne duse triggeruju :D
Ovaj WW strip je meni prva liga. Za ostale njene radove i ne znam koliko je provokativna osim da je izjavom "ne kupujte ako vam se ne svidja" postala tema price o woke kulturi u stripu.
U svemu se moze pretjerati, mada mislim da postoji veliki broj ljudi koji nekako bas voli da bude zrtva, mislim na obje strane... pretjerivanje sa woke idejama i onda na drugu stranu pretjerivanje sa "vidi sta nam rade, upropastise sve"...
A realno, uvijek kvalitetna djela predstavljaju mali postotak ukupne umjetnosti, bilo da se radi o stripu, filmu, muzici, knjizevnosti... velika vecina je jednostavno losa...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1009 Re: Stripovi

Post by Bloo »

Vam wrote: 04/12/2022 13:34 pretjerivanje sa woke idejama
I dalje ne razumijem cemu toliko spominjanje "woke" izraza.
Sta je za tebe woke?

S tim da ako se nekom ne svida nesto, naravno ne treba da kupuje, a praviti pritisak na autora da se prilagodi publici - ima dovoljno takvih autora, zar ne?
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1010 Re: Stripovi

Post by Vam »

Bloo wrote: 04/12/2022 14:10
Vam wrote: 04/12/2022 13:34 pretjerivanje sa woke idejama
I dalje ne razumijem cemu toliko spominjanje "woke" izraza.
Sta je za tebe woke?

S tim da ako se nekom ne svida nesto, naravno ne treba da kupuje, a praviti pritisak na autora da se prilagodi publici - ima dovoljno takvih autora, zar ne?
Pritisak na autora samo znaci ogranicavati ga, sto je bez veze.

A woke, ukratko da ne bi temu upropastili jer lako moze otici daleko, bih opisao (ne vjerujem da i postoji definicija) kao nerazumijevanje u principu pozitivnih ideja i vrijednosti danasnjeg zapadnog drustva i cesto pretjerivanje u izrazaju tog nerazumijevanja.
Recimo zastupljenost razlicitih rasa, u principu ideja je za podrzati, raznolikost rezultira progresom. Medjutim kada se od te ideje ode u krajnost i onda dobijemo izvitoperenu sliku historije ili zastupljenost samo jedne rase (neke koja je manjinska u tom drustvu) ili jednostavno neoriginalnost u prici i likovima.
Sve ideje za koje danas mozemo tvrditi da su ideje koje donose poboljsanje mogu se iskriviti nerazumijevanjem.
U Bosni romi i zidovi nemaju svog predstavnika u predsjednistvu, e sad kad bi umjesto da se bira predstavnik i tih manjina, birali samo romi i zidovi za sve nivoe vlasti to bi bilo woke, a kritika toga oznacena kao nacionalizam i sovinizam. Naravno, postoji i ona grupa ljudi kojima je sve woke i nista nikad ne treba mijenjati...
Samo se ne moze poreci da to nerazumijevanje postoji, ako uzmemo primjer da recimo moderne feministice napadaju cak i starije feministice prozivajuci ih po medijima jer postoje kritike starijih generacija kako su se one borile za jednaka prava, jednake plate, jednake sanse u drustvu, dok danas feministice traze, bar po njima, apsolutno prihvatanje u svemu. Skakljiva tema i opet nije ispalo ukratko...
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#1011 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Progresivni aktivizam, što bi se reklo. Uključenje zapostavljenih (grupacija/mišljenja/stavova) da bi se postigla ako ne jednakost, onda bar raznolikost u smislu napretka (društva/ideje/štagod). Tu onda imamo crnog Spidermana, crnu Wonder Woman, gej Supermena, super-gej par Harley Quinn & Poison Ivy, te brojne slične gey/racial alteracije strip-junaka ili samo stip-ličnosti.
Vam dobro reče, ide se u pretjerivanje. Pretjerano forsiranje tih elemenata postiže upravo svoju suprotnost, pa umjesto privlačnosti raznolikosti (gdje je termin "privlačnost" vrlo upitna) dobija forsiranje, štaviše prinuda konzumacije tih i takvih stavova i ideja, često ne-lako-prihvatljivih široj masi.
Nije ovo off-topic, jer stripovi boluju od upravo ovog spomenutog forsiranja, pa su mnogi radovi jednostavno ništa drugo do propaganda takvih stavova, a sadržaj i umjetnički element tu ne postoje ili su u drugom planu. Propaganda. A većina prisilne propagande nailazi na otpori tako da... veći broj stripova jednostavno treba odbaciti u kantu za smeće, jer je realizacija upropaštena forsiranjem "woke" elemenata.
Takve stripove ne čitam, kao što ne čitam ni raznorazne propagandne materijale koji zastupaju ranorazna stajališta i ideje. Ne volim prisilno programiranje mišljenja. Eto!
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#1012 Re: Stripovi

Post by pici »

Da taj "woke" blago receno mi ide na onu stvar.Prisilno se neki karakteri mjenjaju da bi bili eto pristupacni svima a ne gleda se siri kontekst tj sama prica.
Prica je najbitnija a ti u tu pricu mozes staviti crnog djavola ako ima neki smisao.Likove uvezujes u osmisljenu pricu i to je bit i knjige, stripa, filma, pozorista, umjetnosti uposte.
User avatar
samsonsam
Posts: 1781
Joined: 18/09/2008 01:19

#1013 Re: Stripovi

Post by samsonsam »

Image prvi dio

Image dio 2

Fantasticno :thumbup:

recenzija preuzeta sa jednog strip foruma:

"U sjeni je mračna bajka o Aržuru, osramoćenom vitezu koji luta od krčme do bojnog polja u potrazi za zadacima. Jednog dana vitez upoznaje tri žene koje imaju zadatak za njega. Princeza koju mora osloboditi je zarobljena u napuštenom zamku . Obećavaju mu puno novca i rehabilitaciju ako uspije. On prihvata zadatak i uspeva da oslobodi princezu, ali tu priča dobija iznenađujući obrt. Islen nije djevojka koju očekuje da nađe. Da li je zatvorena protiv svoje volje? I da li je zmaj kojeg je ubio njen čuvar? Odvodi princezu u dvorac njenog oca i saznaje o njenoj posebnoj porodičnoj istoriji. Ono što počinje kao prilično klasična bajka poprima sve jezivije karakteristike i postaje noćna mora u kojoj se čudovišta i demoni bore jedni protiv drugih. Svako ko poznaje rad Huberta, scenariste U senci, zna da se to tiče i unutrašnjih demona koji se bore jedni s drugima. Nažalost, vrlo malo njegovih djela je prevedeno, ali svako ko je čitao Beauté (Ljepotica) ili Monsieur désire ? (Gospodin želi nešto) znao je manje-više šta može očekivati. Hubert, u potpunosti Hubert Boulard, kombinovao je u pričama koje je pisao, često mračne fantazije i bajke, veliko bogatstvo ideja i fantazije sa psihološkom dubinom. Preminuo je neočekivano u mladosti 2020. godine. U sjeni je jedna od posljednjih priča koje je napisao. Pronašao je savršenog crtača da ga prikaže: Vincent Mallié (U potrazi za vremenskom pticom, Veliki mrtvi) napravio je prekrasne crteže koji su značajni čak i bez teksta. Dobar strip i lijepa počast posebnom strip crtaču."
User avatar
samsonsam
Posts: 1781
Joined: 18/09/2008 01:19

#1014 Re: Stripovi

Post by samsonsam »

kad smo vec kod konana da se podsjetimo jednog od njegovih boljih crtaca (1907-1973) Barry Windsor-Smith https://en.wikipedia.org/wiki/Barry_Windsor-Smith i njegovog projekta od 35 godina zvani Monsters :thumbup:

Image

Priča počinje 1949. godine kada majka pokušava da zaštiti svog sina od krupnog, monstruoznog muškarca. Nešto kasnije smo u 1964. godini i jedan mladić želi da se prijavi u vojsku. Dotični narednik primjećuje da nema porodične veze i shvata da je savršen kandidat za tajni projekat: Promotej. Dječak mu je ubrzo uzet iz ruku, ali tada ga grize savjest. Šta će se dogoditi sa tim dječakom? Jesu li šokantne stvari koje govore o projektu istinite? I zašto on osjeća da nešto nije u redu?
Image
Od prvih stranica brutalno ste uvučeni u priču. To je kao početna scena u filmu koja vas mora uzdrmati. Ono što slijedi, međutim, polako se stvara napetost koja vas drži na rubu sjedala. Kroz cijelu knjigu osjećate prijetnju smrtnim ishodom. Ne samo za glavnog lika, čini se da svaki lik čeka svoju smrt. Stalno prebacivanje između različitih era ponekad može izgledati zbunjujuće. S druge strane, ovo pomaže da se izgradi tajanstvena atmosfera zagonetke koja se mora dešifrirati kao slagalica. Na kraju krajeva, svi putevi vode do konačnog zapleta gdje svi dijelovi slagalice konačno sjedaju na svoje mjesto.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1015 Re: Stripovi

Post by Vam »

Nisam znao da ljudi prave i ovakve video stripove...

Dylan Dog, Zakljucana soba

User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#1016 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Oh da, poslastica za poluditi :D Doduše, imao je i Martin Mystere sličnih elemenata, tj. poigravanja sa umom. Svojim ili tuđim, svejedno - optimalno sa umom čitaoca. Nekako se desilo da DD nisam puno čitao kao mlađi, a sad ga uošpte ni ne dotičem, pomalo (i malo više) mi je van vidokruga i/ili sfere interesa. Kad naletim na njega, vidim da ima zanimjivih momenata, ali samo se mimoiđemo i odemo drugim pravcima...
Ali hvala na ovom klipu, sad ću se plašiti i dotaći kvaku na ulaznim vratima :D :D
User avatar
Tananarive
Posts: 893
Joined: 22/04/2021 14:45

#1017 Re: Stripovi

Post by Tananarive »

Vam wrote: 04/12/2022 12:38 Jedno pitanjce, koje samo naizgled ima veze sa stripom, ali opet neko bi to ovdje mogao znati.

Da li postoji umjetnina (slika, statua...) po kojoj je uradjen ovaj crtez Konana?

Koliko se sjecam, ista ova poza, e sad da li covjek ili zena ne znam, osobe koja se bori sa zmijom ili koju davi zmija je iskoristena kao logo jedne producentske kuce/muzickog studija. Ime ne mogu da nadjem, ali se sjecam da se logo te firme nalazio na omotima kaseta Bijelog Dugmeta cini mi se. U glavnom, kada sam naletio na ovaj crtez Konana, odmah me podsjetio na taj mali logo i onda sam pretpostavio da su oba rada inspirirana prema necemu starijem.

Ovo je crtez

Image
moooooožda podsjeća na ovo

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ped%29.jpg
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1018 Re: Stripovi

Post by Vam »

Tananarive wrote: 13/12/2022 22:47
Vam wrote: 04/12/2022 12:38 Jedno pitanjce, koje samo naizgled ima veze sa stripom, ali opet neko bi to ovdje mogao znati.

Da li postoji umjetnina (slika, statua...) po kojoj je uradjen ovaj crtez Konana?

Koliko se sjecam, ista ova poza, e sad da li covjek ili zena ne znam, osobe koja se bori sa zmijom ili koju davi zmija je iskoristena kao logo jedne producentske kuce/muzickog studija. Ime ne mogu da nadjem, ali se sjecam da se logo te firme nalazio na omotima kaseta Bijelog Dugmeta cini mi se. U glavnom, kada sam naletio na ovaj crtez Konana, odmah me podsjetio na taj mali logo i onda sam pretpostavio da su oba rada inspirirana prema necemu starijem.

Ovo je crtez

Image
moooooožda podsjeća na ovo

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ped%29.jpg
Podsjeca, ali ne bih bas ovu kapelu tako lako zaboravio.
Koliko se sjecam, zmija u znaku/logu o kojem sam pricao je bila zelena...
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1019 Re: Stripovi

Post by Vam »

:thumbup:

User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#1020 Re: Stripovi

Post by Vam »

Nesavladimir :lol:

Image
User avatar
samsonsam
Posts: 1781
Joined: 18/09/2008 01:19

#1021 Re: Stripovi

Post by samsonsam »

Pride of Baghdad

Image

Inspirisan istinitim događajima, provokativni grafički roman istražuje život na ulicama ratom razorenog Iraka, postavljajući pitanja o pravom smislu oslobođenja kroz iskustva četiri lava, koji su pobjegli iz zoološkog vrta u Bagdadu tokom američkog bombardovanja u proljeće 2003.

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1022 Re: Stripovi

Post by Bloo »

Vam wrote: 14/12/2022 04:14 Podsjeca, ali ne bih bas ovu kapelu tako lako zaboravio.
Koliko se sjecam, zmija u znaku/logu o kojem sam pricao je bila zelena...
:D

Image
User avatar
samsonsam
Posts: 1781
Joined: 18/09/2008 01:19

#1023 Re: Stripovi

Post by samsonsam »

Thompson & MacDonald – I Breathed A Body
Image

Mylo Caliban je najpopularniji influencer na svijetu. Njegov otac Bramwell posjeduje tehnološku kompaniju i platformu društvenih medija na kojoj Mylo dijeli svoj život. U potrazi za stalno rastućim modelom prihoda, Bramwell ide toliko daleko da se Myloovo samoubistvo naširoko dijeli, kao i jedenje tijela od strane kućnih pasa. Anne Stewart je Mylosova menadžerica društvenih mreža koju Bramwell sve više uvlači u groteskni svijet krvi, crijeva i... pečuraka.

Image

Umjetnik Andy Macdonald (poznat sa Rogue Planeta, između ostalih) donosi groteskni body horor I Breathed a Body u kojem meso i crijeva izgledaju toliko stvarni da smrad gotovo ulazi u vaš nos.

Thompson u svom predgovoru piše da smatra I Breathed a Body idiotskim ljubavnim čedom Davida Cronenberga i Clivea Barkera.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1024 Re: Stripovi

Post by Škobo Habu »

Vam wrote: 04/12/2022 12:38 Jedno pitanjce, koje samo naizgled ima veze sa stripom, ali opet neko bi to ovdje mogao znati.

Da li postoji umjetnina (slika, statua...) po kojoj je uradjen ovaj crtez Konana?

Koliko se sjecam, ista ova poza, e sad da li covjek ili zena ne znam, osobe koja se bori sa zmijom ili koju davi zmija je iskoristena kao logo jedne producentske kuce/muzickog studija. Ime ne mogu da nadjem, ali se sjecam da se logo te firme nalazio na omotima kaseta Bijelog Dugmeta cini mi se. U glavnom, kada sam naletio na ovaj crtez Konana, odmah me podsjetio na taj mali logo i onda sam pretpostavio da su oba rada inspirirana prema necemu starijem.

Ovo je crtez

Image


https://en.wikipedia.org/wiki/Hi-Fi_Centar
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1025 Re: Stripovi

Post by Bloo »

samsonsam wrote: 17/12/2022 00:30 Anne Stewart je Mylosova menadžerica društvenih mreža koju Bramwell sve više uvlači u groteskni svijet krvi, crijeva i... pečuraka.
WTF did I just read?
:lol:
Post Reply