Stripovi

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50406
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#951 Re: Stripovi

Post by Bloo »

nles wrote: 01/11/2022 18:32
Bloo wrote: 01/11/2022 18:05
Ferocius mi je jednostavno za moj ukus previše xhamsterovski a ne toliko erotica. Crepax i Valentina s druge strane - ipak ima neki umjetnički element kada pogledamo crtež, simboliku i zanemarimo povremeno psihodelicne tripove u pojedinim epizodama.
Mah, Crepax mi je malo previse sado-mazo.
Ali Dracula mu je dobar.
Sta znaci xhamsterovski? :?
Ti si ono blizu 70te... referenca iz doba jugoslavije erostripovski :D
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#952 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Ccc... ostaviš ih same na minut, a oni stripove pretvore u filozofiju... eh! :D
Može se filozofirati o svemu, naročito o Batmanu i onome što ga pokreće. I kako ga pokreće. Kako se uvijek kaže: da je siromašan bio bi prishotični luđak, no kako je bogataš on je samo blago ekscentričan :-D U nekim stripovima njegova unutrašnja strana je dobro prikazana. A u drugim... eh, ima tu svega. O Batmanu ima toliko serijala da je nemoguće reći šta je mainstream a šta derivat tipa What If... Baš danas gledam, opet je kamara novih Batmana i spin-offova osvanula na netu, ko to prati ima šta za čitati.
Uvijek postavim pitanje: ako nešto ima toliku produkciju, komercijalno uslovljenu, koliko se pažnje obraća na kvalitet? Ne samo kvalitet crteža, već naročito tekstupanog predloška (script ilitiga scenarij) po kome se radi. I opet, kako je taj scenarij razrađen dijaloški, a kako je to sve uklopljeno u grafički prikaz... Zato sam sklon povjerovati da hiperprodukcija (u svemu) nužno vodi ka degradaciji, ili bar stagnaciji.

Kako god, dosta filozofije. Ako niste ranije čitali strip u tri sveske Lady Liberty, onda ga svakako preporučujem Vašoj pažnji. Tru(h)la Evropa, gadni Engleski okupatori, Američka revolucija... ima tu svega. Dobro urađen strip :thumbup:

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50406
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#953 Re: Stripovi

Post by Bloo »

Praetorious wrote: 01/11/2022 23:17 Kako god, dosta filozofije. Ako niste ranije čitali strip u tri sveske Lady Liberty, onda ga svakako preporučujem Vašoj pažnji. Tru(h)la Evropa, gadni Engleski okupatori, Američka revolucija... ima tu svega. Dobro urađen strip
Boje, divotica.
Ali nekako mi lici na Manara meets Plava princeza :lol:

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50406
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#954 Re: Stripovi

Post by Bloo »

Kako li ona ide kroz zivot sa ovolikim dekolteom, reci na molim te... :D
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#955 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Ne bih znao, nisam stručnjak za kretanje sa takvom težinom u visini prsa. Kao muško, kod mene je težina u dupetu i stomaku - puno niže i lakše za balansirati :D A što se tiče toga kako prolazi kroz život - vjerujem da nema problema, bar kod muškog dijela populacije :izet: Ipak, život joj visi o koncu. Strip je okrutan na mahove, a smrt je stvarna i prisutna.

Evo onda jedan fini strip, lagani i zabavni: Scarlet Rose, također u tri dijela

Image
Image Image
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#956 Re: Stripovi

Post by Vam »

Ma ja samo malo supljiram jer je Batman bio tema, da smo pricali o Juggernaut ne bih imao sta reci vise od dvije recenice :D
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#957 Re: Stripovi

Post by Vam »

Pored Dampyra jos jedan protagonista sa nasih prostora u reziji stranaca...

Largo Winch

Image
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#958 Re: Stripovi

Post by nles »

Praetorious wrote: 02/11/2022 00:13

Evo onda jedan fini strip, lagani i zabavni: Scarlet Rose, također u tri dijela

Image
Ima li ova mlada na Stripzoni?

I ona Lady Libertyti?
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#959 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

nles wrote: 02/11/2022 09:53 Ima li ova mlada na Stripzoni?
I ona Lady Libertyti?
Koliko znam, ovi serijali nisu obrađeni. Možda se nakon dovršenja tekućih projekata odlučim da ih prevedem i prelomim. Ali moram još dalje provjeravati ima li ovo već obrađeno...

EDIT!
Koliko vidim nema obrađeno. Odlučio sam uzeti Scarlet Rose, pa ću se prihvatiti mlade dame kad završim sa drugom damom, Vesper. Prije toga moram obradu jedne knjige dovršiti. Hm! A kad da to sve stignem odraditi :roll:
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#960 Re: Stripovi

Post by Vam »

Malo spavamo, nekoliko prelijepih naslovnica u izdanju...

Epicenter comics

Image
Image
Image
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#961 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Perfektne naslovne, imaju 'atmosferu' :thumbup:

A mi smo nešto spominjali mange, kol'ko se sjećam...? Evo jedne zanimljive, u izdanju Europe Comics-a: Oneira. Ona ubija razna... hm! čudovišta? noćne more? demone? ko će ga znati. Pomalo podsjeća na Claymore, slične tematike, bar ako se radi o žeMskim koje love deomske pojave i sjeckaju ih mačevima na veličine ražnjića. Ili ćevapa. Zavisi od čevabdžinice. Elem (sad ogladnih od podsjećanja na grill), dakle, elem, da... šta li sam još kont'o reć'... ah da: sviđa mi se ovo što sam vidio od ove mange. Eng. izdanje raspoloživo na internetu sadrži prve četiri priče, Francusko ih ima pet. Koliko vidim na sajtu, i objavljeno je pet, ali to je vjerovatno samo dio priče. Na kraju sv. 5 ne piše ni FIN ni END ni KRAJ. Ko zna koliko nastavaka će biti...

Image
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#962 Re: Stripovi

Post by Vam »

Sta se desilo sa ovom saradnjom DC i Bonelli? Jesu li izasli ikada stripovi, koliko brojeva?
Koliko znam, samo su neki promo materijali izasli.

Image
Image
Image
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#963 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Za te cross-overe sam čuo, ali nisam susreo ni jedan objavljni strip. O tome se pričalo, zbijale se šale, davali (šaljivi) komentari ko bi se s kime mogao upariti u stripu - ali osim toga ništa zvanično. Spominjao se Bonelli Editore + neki US izdavači, no kako anamotamoprekomora publika voli samo superjunake obučene u raznobojne helanke i gaće u kontrastnoj boji koje nose PREKO helanki, te šarenim maskama i još šarenijim energetskim zrakama koje ispaljuju iz praznih šaka dok letuckaju nebom - nisam optimista da bi BE imao publiku među tim konzumentima. Naravno, uparivanje BE sa Marvelom ili DC bi doprinijelo popularizaciji BE junaka na tim prostorima, ali sve znaju da bi to bio mačak u vreći, veliki rizik uz upitnu zaradu. No, ostaje da se vidi da li je išta objavljeno (sumnjam, no ne znam) i da li će išta tog tipa biti objavljeno jednom.
S druge (ili sad već treće ili...) strane, postavlja se pitanje kvalitete takvih hibrida. Stil bi bez sumnje morao naći kompomis između nabildanih superjunaka i BE ekipe junaka (običnih ljudi). Na šta bi to ličilo, grafički gledano? Na šta bi to ličilo po priči, logičnosti radnje, mogućnošću uparnja dva različita svijeta... štaviše, dvije različite dimenzije!
Mislim, Dylan Dog sa Buttmanom (da, namjerno sam ga tako napisao)? Kapetan Miki i Wonder Woman? Veliki Blek vs. Vampirella?
Ma, bjaaaaaaaaži! :D

A opet, ima junaka koji bi se, barem teoretski, mogli uklopiti u to. Zagor, već sa snažnim uporištem u nadprirodnim i Sci-Fi / Horror elementima, mogao bi prilično lako upasti u JLA ili X-Man obračun. I Dampyr bi mogao uskočiti, ovaj put vrlo lako sa Purgatori ili spomenutom Vampirellom, možda čak i sa Chastity! I onako se već javljaju idiotski cross-overi tipa "Batman & Scooby Doo" ili "Tarzan & Groo", pa zašto onda ne i nešto ovako? Pogledajte samo DC-ov serijal "Dark Knights of Steel" pa vidite koliko su svojih ličnosti zgembali zajedno u srednjevjekovni period.

Sve se hoće kad se može.

...ili nešto tako...
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#964 Re: Stripovi

Post by Vam »

:lol: :thumbup:
Mnogo jak post, trebalo bi ga upisati medju najpostove foruma, ako ta tema jos uvijek postoji...

Slazem se, nema sta. Ja bih opet kupio ove verzije, jbg, morao bih vidjeti kako to izgleda :lol:
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#965 Re: Stripovi

Post by Vam »

Tek sam se uclanio na neke stripovske forume koji ovdje preporuceni, Praetorious covjece kako stignes to sve? Svaka ti cast.
Covjek ima more obrada.
Elem, malo spavamo ovdje :)

Par stripova po kojima su uradjeni filmovi, kadar za kadar po tablama, najvjerodostoniji prici.

300, Frank Miller

Image

Watchmen, Alan Moore

Image
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#966 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Vam wrote: 13/11/2022 00:14 Tek sam se uclanio na neke stripovske forume koji ovdje preporuceni, Praetorious covjece kako stignes to sve? Svaka ti cast.
Covjek ima more obrada.
Eh, nakupilo se puno toga za skoro 10 godina rada na stripovima... A to nije ni trećina ukupnog reperoara, jer je jedan hoster na kome sam držao sripove stradao, a onda sam i promijenio "matični" sajt, tako da nigdje nema 100% mog opusa. Biće, jednom... a možda i neće. Pokušavam vratiti neke rane radove. Na arhivskim DVDima sam našao stripove za koje se ne sjećam ni da su objavljeno, a kamo li da sam ih obradio :-)

Enivei, u zadnje vrijeme teško da sam naišao i na jedan pristojan naslov, da ima i dobru priču i crtež i atmosferu. Poplava je Marvel i DC radova, ugušiše tržište stripovima. Boga mi, njihovo djelovanje na tržište stripovima je isto kao kad korov zaguši ostale (vrijedne) biljke :-?

A da napomenem, stripove koje sam ranije spominjao, Vesper #1 & #2 sam obradio i okačio - ko voli nek' pazari, a za koji sat će biti i Scarlet Rose #1... sa svojih 100-njak tabli, nikad je dovršiti :cry:

EDIT
Gotova i okačena i Scarlet Rose. :-D
User avatar
samsonsam
Posts: 1783
Joined: 18/09/2008 01:19

#967 Re: Stripovi

Post by samsonsam »

fali jos jedna legenda :"Vicente Segrelles" sa svojim najamnikom :izet:

Image

http://www.segrelles.com
User avatar
samsonsam
Posts: 1783
Joined: 18/09/2008 01:19

#968 Re: Stripovi

Post by samsonsam »

a tek ovaj 8)

Image
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#969 Re: Stripovi

Post by Vam »

:thumbup:
"Fali" more odlicnih stripova, samo je nemoguce sve spomenuti, a da ne pricam izlistati radove.
Ja objavim nekad nesto sto mi je drago i toga se lijepo sjetiti, ali se ne obazirem da bude "enciklopedijski" sve navedeno.
I naravno, odlicno je kada tako neko podsjeti na neku stvar na koju se i zaboravilo.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#970 Re: Stripovi

Post by Vam »

samsonsam wrote: 13/11/2022 20:40 a tek ovaj 8)

Image
Evo ga na engleskom

https://view-comic.com/category/the-ris ... an-empire/
exsist12
Posts: 42
Joined: 03/01/2017 23:58

#971 Re: Stripovi

Post by exsist12 »

Druze, ima li sta kd prilaska 2 ?

The Approach stk si objavio, top je prvi dio bio :))
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50406
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#972 Re: Stripovi

Post by Bloo »

Vam wrote: 13/11/2022 00:14 Watchmen, Alan Moore
Almost.
Moorea je tesko prenijeti na filmsko platno.
Npr. njegova The League of Extraordinary Gentlemen je uzas.
From Hell takode.

Jednostavno njegove price funkcionisu najbolje u originalnom formatu.
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#973 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

exsist12 wrote: 13/11/2022 23:07 Druze, ima li sta kd prilaska 2 ?

The Approach stk si objavio, top je prvi dio bio :))
Par trenutaka nakon što izađe iz štampe biće na internetu; par trenutaka nakon što bude na internetu završiće u mojim rukama; par sati nakon toga biće okačen na uobičajena mjesta. Čeka se izdavanje idućeg broja, što bi trebalo biti svakog dana - ako slijede jednomjesečni tempo ;-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50406
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#974 Re: Stripovi

Post by Bloo »

I da ponovimo :D
Usagi Yojimbo Stana Sakaija :D
Image


i preporuka ako nije bila

FreakAngelsice
Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50406
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#975 Re: Stripovi

Post by Bloo »

Ovo je na listi za nabaviti nekada i nastavke.

Image
Post Reply