Stripovi

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#1 Stripovi

Post by sizifinho »

Bez obzira što sam davno prekoračio doba u kojima su te slikice bile zanimljive mojim vršnjacima, mene stripovi i dan danas interesuju. Jako volim čitati knjige, ali ono što više volim je čitati priče, a stripovi su često izvor jako zanimljivih priča i preko njih znam utažit tu želju.
Trenutno čitam Star Wars stripove, uživam u tom proširenom univerzumu, iako sam filmove pogledao nekad davno... Toliko priča, tolika historija, to mi je jako zanimljivo.
Ima li vas još?
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Ima, kako da nema. Odraslo se na Zlatnoj Sveci, LMS ... Gigantu ... Stripoteci ... Alan Ford, Popaj i svmu ostalom što se moglo naći na trafikama. I dan danas uživam u stripovima. Naravno, sada u ovim godinama me ne može privući isprazni kolor i mega-glupost uobličena u strip, tražim lijep crtež, zanimljivu priču, dobro vođenu radnju ... dakle, da strip ima "dušu" iliga Šmek.
Ima dobrih strip ostvarenja, ali na žalost malo toga je prevedeno. Meni je Engleski OK i te sadržaje žvačem bez problema, ali ima dosta velika čitalačka publika koja treba prevedene sadržaje. Nedavno, prije možda 10-15 dana sam počeo prevoditi stripove, da bih ljudima približio neke radove. Sve kačim na Forume.

Usput, ako ima ljudi koji bi mogli pomoći u obradi stripova na naš jezik, molio bih da se jave i uključe. Nije mi problem ni prevesti, ni obrisati oblačiće, ni ubaciti tekst, ni išta ... ali otkucati prijevod - e to oduzima vrijeme. JPEG na jednu stranu stola, Notepad na drugu, zašiljim tastaturu i onda u kuckanje ... Ko može u čemu pomoći, bilo bi lijepo.

Elem, da ... stripovi su još živi i zdravi, hvala na pitanju i dobro se drže obzirom na godine. Sada su na ekranu, a ne na papiru, ali suština je ista. Ko je naučio da voli strip - taj će ga čitati dok je živ.
Last edited by Praetorious on 09/05/2023 00:37, edited 1 time in total.
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#3 Re: Stripovi

Post by sizifinho »

Praetorious wrote:Ima, kako da nema....
Ja bih ti se rado priključio da me fakultet ne sputava, možda nekad kad bude manje obaveza. Ako je neko željan stripova, na računaru imam ogromnu datoteku od 90 GB, što znači preko 10 000 stripova.
Ima li ko preporuku, neku priču nešto?
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Stripovi

Post by Truba »

ja se držim bonelija...dilan marti natan... nika nema nažalost
imao sam izlete u umjetničke stripove...
baš čitam metabarone...ali nije to to... ne veže me ništa za neboneli stripove

čitajući boneli kupujem dijelove izgubljenog djetinjstva
to mi je dovoljno
User avatar
Yamcha
Posts: 266
Joined: 06/12/2011 08:11

#5 Re: Stripovi

Post by Yamcha »

Čitam, ali američke. Trenutno čitam "Spiderverse". Nije loše, ali sam očekivao više
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#6 Re: Stripovi

Post by sizifinho »

Yamcha wrote:Čitam, ali američke. Trenutno čitam "Spiderverse". Nije loše, ali sam očekivao više
Čitao sam to, i žalosno mi je koliko forsiraju tako neke priče koje nisu ništa specijalno. Ubistvo Peter Parkera i zamjena njegova s latino momkom je najgluplja stvar koju su mogli uraditi...mjesto da jednostavno završe s pričom i nekad kasnije urade reboot. Generalno to je problem s Marvelom- toliko prave tih multiversa, i komplikuju priču da na kraju ni ti ne znaš u kojem si univerzumu. DC nema tih problema, TOLIKO...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7 Re: Stripovi

Post by _BataZiv_0809 »

Alan Ford, Dylan Dog i Mister No :thumbup:

Marljivi sam sakupljac i dan danas ih nabavljam.
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#8 Re: Stripovi

Post by racionalista »

Ja sam se sad malo prebacio na čitanje stripova iz Francusko-belgijske škole :D

Ipak najdraže je ono na čemu si odrastao :D
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#9 Re: Stripovi

Post by Leo_alfa »

racionalista wrote:Ja sam se sad malo prebacio na čitanje stripova iz Francusko-belgijske škole :D

Ipak najdraže je ono na čemu si odrastao :D
:thumbup: Neki od zaista najboljih stripova.
Cudi me da ovakva tema vec ne postoji, a mislim da ima potencijala da se razvije bas lijepo.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#10 Re: Stripovi

Post by broj dva »

Stripovi do kraja zivota !
Ko ne vidi da je strip umjetnost na jednakom nivou sa literaturom ne zna sta gubi...
Doduse ima razlike izmedju Komandanta Marka i Zagora (nije da im nesto fali) i recimo Sandman ili Mobius ali ima razlike i izmedju Dostojevskog i Stivena Kinga, i neka ima ne vole svi isto.
Moji favoriti, pored klasika iz djetinjasta (Alan Ford, Mr. No, Dylan Dog, Marty Misterija) su Sandman, Corto Maltese (ima i film), veliki Enki Bilal (n<se gore list) The Nicopole Trilogy i Moebius/ Jorodowsky
User avatar
madridist
Posts: 1043
Joined: 07/07/2012 22:34
Location: Middle Earth

#11 Re: Stripovi

Post by madridist »

_BataZiv_0809 wrote:Alan Ford, Dylan Dog i Mister No :thumbup:
A nisu mi mrski ni Zagor,Mark ili Marty M.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#12 Re: Stripovi

Post by _BataZiv_0809 »

madridist wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Alan Ford, Dylan Dog i Mister No :thumbup:
A nisu mi mrski ni Zagor,Mark ili Marty M.
Ni meni. Pogotovu Marti Misterija :thumbup:
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#13 Re: Stripovi

Post by Leo_alfa »

Sto se crtaca tice, jedan od meni najrazih je Hermann Huppen. A sad sta sam sve citao i sta jos uvijek citam je toliko raznoliko da kad bih birao neke "najbolje" sigurno ih se ne bih pola sjetio.

Neki koji su mi jako dragi su Dylan Dog, Zagor, Tex, Nathan Never, Veliki Blek, Dzeremaja, Jugurta, Komanca, Alan Ford, pa onda Konan... jos kao klinac sam citao i stripove kao Asteriks, Talicni Tom, Iznogud, Marsupilami, Umpah Pah... Po Stripotekama i Politikinim Zabavnicima najvise u epizodama citao Modesti Blejz i Fantom. Nekad bi mi u ruke dosao neki strip Milo Manare 8).
Svidjaju mi se srpski stripovi takodje, Zeljko Pahek radi neke bas zanimljive stvari... Samo ne znam bas da li se mogu kupiti u Sarajevu igdje magazini kao Stripoteka ili Strip Mania? Bio sam u striparnici na Carsiji, opet samo par puta, ali nisam bas nesto posebno mogao da izaberem. U Banja Luci u jednoj knjizari sam naisao na jako dobar i velik izbor, ali u Banja Luci sam mogao vidjeti i da ih ulicni prodavaci prodaju, i ne samo stripove nego cak i strip albume.
User avatar
duga puska
Posts: 821
Joined: 08/02/2012 21:40

#14 Re: Stripovi

Post by duga puska »

Prvo Zlatna serija i LMS, zatim Alan Ford dok su oba autora bila ziva (koliko se sjecam pedeset i neki broj...), Politikin Zabavnik, Stripoteka manje vise, onda faza legendarnog Srip Arta, Dilan Dog.Tu sam negdje i zavrsio aktivnu fazu sa stripovima, znaci sami pocetak devedesetih.Jak je bio i Marti Misterija, razna specijalna izdanja Zlatne serije, koliko se sjecam Umpah Pah, onda onaj traper, ne mogu mu se imena sjetiti nikako...Asterix i Talicni Tom jaki bili, boja, sminka...
Od svega toga jos uvijek imam sve brojeve meni neprevazidjenog Ken Parkera, vecinu Strip Artova i dosta starijih brojeva Zlatne serije, LMS-a, dosta Zabavnika.Ciklicno svakih pet,sest godina se obnovi znanje...
User avatar
CSKA
Posts: 3627
Joined: 20/02/2008 16:28

#15 Re: Stripovi

Post by CSKA »

Stripovi nekad bili jeftina rabota.

Danas prave nekakve knjizurine koje kostaju po 20-30-40e.
User avatar
Yamcha
Posts: 266
Joined: 06/12/2011 08:11

#16 Re: Stripovi

Post by Yamcha »

sizifinho wrote:
Yamcha wrote:Čitam, ali američke. Trenutno čitam "Spiderverse". Nije loše, ali sam očekivao više
Čitao sam to, i žalosno mi je koliko forsiraju tako neke priče koje nisu ništa specijalno. Ubistvo Peter Parkera i zamjena njegova s latino momkom je najgluplja stvar koju su mogli uraditi...mjesto da jednostavno završe s pričom i nekad kasnije urade reboot. Generalno to je problem s Marvelom- toliko prave tih multiversa, i komplikuju priču da na kraju ni ti ne znaš u kojem si univerzumu. DC nema tih problema, TOLIKO...
Ma znam, čak i ne čitam Ultimate univerzum. Nek samo vrate Ben Reilly-a i ja ću biti :)
Vidjet ćemo šta će da bude slijedeće godine sa Secret Wars

Od ovih koje naša raja čita, uvijek sam volio Dylan Doga. Samo bih svima preporučio da NE gledaju film. Niđe veze
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#17 Re: Stripovi

Post by Leo_alfa »

Ima li neko da je upoznat sa BiH strip stvaralastvom? Trazim po netu da li se ista radi, ali tesko da mogu naci neki naslov, a i kad nadjem neki, to onda bude jedini link u kojem se spominje. Vidim da postoje strip crtaci i kod nas, da postoje izlozbe i sl., ali gdje su ti njihovi stripovi? Ko ih izdaje?
Takodje vidim da se neki crtaci samo tako nazivaju jer su nacrtali neki strip ratne tematike i to je sve. Ne mogu prosuditi o kakvim se stripovima radi jer na netu mogu vidjeti samo par crteza, mada po tome sto vidim djeluje jako amaterski. Tako da tih par slucajeva i ne uzimam kao nesto sto bih okarakterizirao kao umjetnost.
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#18 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Malo je tema zapela ...
Nešto gledam po netu, ima dosta starih likova u novom ruhu. I opet, koliko sam vidio, nivo je jaaako rijetko kao ona starija izdanja. Razumljivo je, novi autori, novi crtači ... nova digitalna tehnika crtanja i slično, ali opet - jako rijetko sam prijatno iznenađen. Sam crtež obično varira pretjerano, pa osim nekih karakterističnih detalja likova malo šta je ostalo prepoznatljivo. Doduše i mene vuče nostalgija, pa sve novo promatram kroz prizmu onoga-šta-je-bilo.
U svoj hrpi novih stripova, jedan lik je vizuelno ostao prilično isti: Fantom. Naletih na početak novog serijala iz 2014. Dakle, da artisitike strane je dosta sličan originalu, uz bitnu raziku: ovo su izdanja u koloru, dok su ranije bila crno-bijela. Što se radnje tiče ... još je rano da se išta govori. Sva nova izdanja su prilino uniformno rađena, bezbroj nastavaka sa 20-25 stranica stripa po izdanju.
Obzirom da od Marvela dobijam svrab po čitavom tijelu, naročito po kori velikog mozga, nemam namjeru ulaziti u njihove reprinte i nove obrade starijih strip-junaka. Marvel cilja na mladu čitalačku publiku, otupljenu FB, sapunicama i žutom štampom za mlade ... Jel' baš tako očito da ne volim Marvela ...?

Enivei, jeste li naletili na kakvu pristojnu noviju obradu nekih likova iz naše strip-prošlosti? Ako jeste, dajte kakvu ličnu ocjenu, a možda i kakav link da se vidi na šta to liči.

Ja se pomalo bavim skanlacijama, pa sam sjeo, preveo i priredio Fantoma, bar ovaj prvi broj. Link za PDF verziju imate OVDJE.
HINT: kliknite na sitna slova Direct download link a ne na veliko zeleno dugme Download!
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#19 Re: Stripovi

Post by Leo_alfa »

Prije sam od Marvela najvise citao Spidermana.
Generalno Americki stripovi mi nisu bas privlacni, crtezi su odlicni, ali sto se radnje tice nema razlike od sapunica. Naravno nisu svi takvi, ali ovi koji se meni dopadaju nisu bas popularni npr Rip Kirby ili Fantom (evo nisam znao da se Fantom ponovo izdaje).
A opet sasvim je logicno da se neki stripovi jednostavno prerastu. Kad sam tek poceo citati stripove to su bili Miki Maus, Asterix, Talicni Tom, pa se s tih stvari predje na Zagora, Alan Forda, Dylan Doga, Spidermana, pa onda stripovi Hermanna i Andrije Maurovica itd. Neki od tih se mogu uvijek citati kao npr Alan Ford, Dylan Dog, cak i Asterix, ali Marvelovi mi nekako spadaju u kategoriju Miki Mausa, jednostavno vise nije interesantno.
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#20 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Marvel je sve na isti kalup. Isti mišićavi superjunaci, samo im se boja kostima razlikuje i iste oskudno (ne)obučene žeMske. Tematika ista, crtež vrlo sličan, radnja identična. I to je to. Sve isti likovi u svim serijalima.
Kada sam vidio (saznao, nisam čitao) da su ubili Spidermana i vidio (pročitao pola broja) da se javljaju neka djeca Spidermani ... e pa rekao sam nešto što ne bih u javnosti ponavljao. Vidim da je Marvelu uspjelo sahraniti i Kapetana Amerika, pa čak i Thora! WAU!!! Kako li im je to sa Thorom uspjelo, da mi je znat' ?!

Fantom je ponovo tu, pitanje je kada će nastavci izaći. Pročitao sam ga i uradio samo radi puste nostalgije, jer se to nekada čitalo. On, pa Mandrak, pa Flaš Gordon ... da se ne spominje Bob Moran i Žuta Sjenka, Modesty Blaise i čitava plejada takvih strip-ličnosti. Niko od njih nije imao natprirodne mogućnosti, kao što sada niko od novih junaka nema a da ih ne posjeduje ... Doduše, Mandrak je pravio čuda, ali to je bilo simpatićno. Nekad je zaista bilo dobrih stripova, umjetnički vrijednih. Sada ima svega, ali sve prilično besadržajno...
User avatar
madtv
Posts: 4562
Joined: 11/04/2009 00:31
Location: cvajta

#21 Re: Stripovi

Post by madtv »

pratim :)
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#22 Re: Stripovi

Post by shandrprcSA »

vidim ima raje sa najnovije :D
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#23 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

Sa starog NN? Pa ima nešto malo :D Ima nas više tamo kod mene, naleti ljoze, amdmujo ... Naleti i ti, evo taze kafica, a evo ti i ključ.

On topic
Evropski strip je definitvno bolji od US izdanja, po mnogo čemu. Tematika je originalnija, priča bolje vođena, radnja bolje razrađena, a crtež je neuporedivo sadržajniji. Od nedavno prikupljenih i pročitah izdanja, prilično mi se svidjeo zabavni serijal Rogues! Čak sam i preveo Vol. 1 od 6 sveski. U svijetu gdje je bitno imati veći mač, gdje magija i čudna stvorenja nisu ništa neobično, dva lupeža (on i ona) se probijaju kroz avanture. Uz solidnu dozu humora, često crnog, ovaj strip je jedno osvježenje u poplavi lošeg i osrednjeg. Ne kažem da je izuzetan, ali je dobar.
Kako rekoh, preveo sam i priredio Vol. 1, a nakanjujem se da dovšim i Vol. 2 u pet sveski. Ko želi da vidi šta je u pitanju, eto vam gore ključa, pa svratite do sekcije Stripovi.

Naletio sam na još par dobrih modernijih evropskih radova, ali mi trenutno to nije u kompu, pa ne mogu napisati osvrt na to. Kada naletim na nešto što bi trebalo istaći - dobro ili loše - onda ću postati.
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#24 Re: Stripovi

Post by shandrprcSA »

Praetorious wrote:Sa starog NN? Pa ima nešto malo :D Ima nas više tamo kod mene, naleti ljoze, amdmujo ... Naleti i ti, evo taze kafica, a evo ti i ključ.
vec sam tamo :D
User avatar
Praetorious
Posts: 1525
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#25 Re: Stripovi

Post by Praetorious »

A dobro onda, više ne znam ni gdje sam ja ... valjda sam na Marsu ... il' sam pao s Marsa, nešto od toga.
Post Reply