streljastvo-pitanje?

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#1 streljastvo-pitanje?

Post by adda_sa »

imam pitanje... :)
zna li ko ima li u sarajevu gdje kurs streljastva, ne mislim na luk i strijelu :) , vec na puske ili pistolje? jednom sam nisanila i pogodila, i pravo mi se omeracilo :D
cini mi se da je bilo u zetri, jel ima jos? zna li ko? i koliko kosta, koliko cesto se ide?
unaprijed hvala :-D
kon-tiki
Posts: 114
Joined: 20/11/2006 12:52

#2

Post by kon-tiki »

Halo adda, molim te potvrdi mi da li si dobila privatnu poruku, kojom sam ti poslao telefon gospodina N.Fazlije.
Dolina avalona
Posts: 474
Joined: 12/07/2006 21:13
Location: BiH

#3

Post by Dolina avalona »

Dali neko zna imena pobjednika streljackih prvenstava u ratnim i poratnim godinama, koji su se mahom odrzavali u Zenici!?
sierra1712
Posts: 119
Joined: 05/10/2005 09:31

#4

Post by sierra1712 »

Postoji klub prakticnog streljastva POINT jedini takav u Sarajevu.Samo to su pravi pistolji i puske.Obuka je po IPSC pravilima.Takodjer postoji BH PSA koja je nastala udruzivanjem svih postojecih IPSC klubova u BiH a trenutno ih ima 10,svi su certificirani i nastali prakticno iz POINT-a.Svake godine se odrzava prvenstvo u prakticnom streljastvu i to po ranije uskladjenom kalendaru takmicenja.Dakle svako kolo organizuje drugi klub(sarajevo,zenica,tuzla,siroki brijeg,banja luka itd.)Ove godine je odrzano 6 kola i bila su jako posjecena od strane ostalih takmicara i uopce gradjanstva.Takodjer,odrzano je i LEVEL 3 evropsko prvenstvo na Vlasicu koje je bilo organizaovano od strane kluba POINT i Regionalnog Direktora za BiH.Bio je jako dobro organizovan dogadjaj i veoma posjecen.Trenutno je u izgradnji streljana u Rakovici nadomak Sarajeva u vlasnistvu POINT-a koja ce biti dostupna svima koji zele da saznaju sta je to prakticno streljastvo.Ako zelis vise informacija posjeti sajt http://www.psc-point.ba ili se javi meni na pp pa te mogu uputiti.Prava stvar za dizanje adrenalina:):)
Pozdrav
sierra1712
Posts: 119
Joined: 05/10/2005 09:31

#5

Post by sierra1712 »

Dolina avalona wrote:Dali neko zna imena pobjednika streljackih prvenstava u ratnim i poratnim godinama, koji su se mahom odrzavali u Zenici!?
U pravu si do ove godine sva su se takmicenja odrzavala u Zenici.ALi kao sto rekoh od proljeca sljedece godine POINT ce imati vlastitu streljanu u Rakovici pa ce se sve odvijati ovdje.:)Znam imena i plasmane svih pobjednika u IPSC kategoriji.Ali sve podatke mozes naci na website-u tako d anema potrtebe da ti ih ovdje kopiram.

Pozdrav
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#6

Post by adda_sa »

kon-tiki, nisam dobila poruku :-?
il ja grijesim il na ovim slikama nije bilo cura? znate li ima li female clanova? de ba,da mi se ne :shock: kad dodem :oops:
Dolina avalona
Posts: 474
Joined: 12/07/2006 21:13
Location: BiH

#7

Post by Dolina avalona »

sierra1712 wrote:
Dolina avalona wrote:Dali neko zna imena pobjednika streljackih prvenstava u ratnim i poratnim godinama, koji su se mahom odrzavali u Zenici!?
U pravu si do ove godine sva su se takmicenja odrzavala u Zenici.ALi kao sto rekoh od proljeca sljedece godine POINT ce imati vlastitu streljanu u Rakovici pa ce se sve odvijati ovdje.:)Znam imena i plasmane svih pobjednika u IPSC kategoriji.Ali sve podatke mozes naci na website-u tako d anema potrtebe da ti ih ovdje kopiram.

Pozdrav
Neko meni vrlo blizak je bio drzavni prvak '94 godine.(Mislim na prvenstvo sa vazdusnim puskama, a i papovkama)

Na kojem site-u se mogu naci imena?
Last edited by Dolina avalona on 16/12/2006 18:56, edited 2 times in total.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#8

Post by debela »

adda_sa wrote:kon-tiki, nisam dobila poruku :-?
il ja grijesim il na ovim slikama nije bilo cura? znate li ima li female clanova? de ba,da mi se ne :shock: kad dodem :oops:
jedna se nedavno raspitivala za istu stvar na forumu i kako je uputise vise se nikad ne javi :oops:
pa ti vidi sta ces :D
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#9 Re: streljastvo-pitanje?

Post by patrius »

adda_sa wrote:imam pitanje... :)
zna li ko ima li u sarajevu gdje kurs streljastva, ne mislim na luk i strijelu :) , vec na puske ili pistolje? jednom sam nisanila i pogodila, i pravo mi se omeracilo :D
cini mi se da je bilo u zetri, jel ima jos? zna li ko? i koliko kosta, koliko cesto se ide?
unaprijed hvala :-D
Znamo ba mi sta je streljastvo a sta strelicarstvo!Nego,okani se "corava posla",da izbjegnes razocarenje kad promasis,to jednom je bilo pocetnicka sreca...
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#10

Post by anais_nin »

debela wrote:
adda_sa wrote:kon-tiki, nisam dobila poruku :-?
il ja grijesim il na ovim slikama nije bilo cura? znate li ima li female clanova? de ba,da mi se ne :shock: kad dodem :oops:
jedna se nedavno raspitivala za istu stvar na forumu i kako je uputise vise se nikad ne javi :oops:
pa ti vidi sta ces :D
mlada se dokopala pistolja, i sad ne pusta :D
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#11

Post by adda_sa »

heheheh :D mala se omeracila, pa je vise nema netu :) garant se pokupila sa tim nekim likom iz strelane !
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#12

Post by iceman ze »

Ako sam dobro razumio, interesujete te klasicno streljastvo (vazdusni pistolj/vazdusna puska), malokalibarskim pistoljem se pocelo odnedavno gadati (svaki petak 19 sati....)

treninzi:
ponedeljak, srijeda, petak ( 17-19 sati)
utorak, cetvrtak (12-14 sati)
subota ( 11-13 sati )

dodes u Zetru, pitas gdje je streljana, i docekace te ljudi, koji ce ti sve objasniti. Imaju 2 trenera, uglavnom rade sa mladim strelcima, i veoma su strucni i ljubazni.....ja treniram vec 3 mjeseca, i jedva cekam svaki trening...

Sto se tice prakticnog streljastva tj. IPSC, neko ti je vac dao upute, ova godina je bila dosta uspjesna, ja sam isto ove godine krenuo, mogu ti reci, da za razliku od klasicnog streljastva, je dosta finansijski zahtjevno,tako ako nemas stalne prihode, bice ti malo se tesko uklopiti, ali vrata su uvijek otvorena, ako ti trebaju jos neki savjeti samo reci....rado cu ih podijeliti....pozz.
:-)
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#13

Post by adda_sa »

ej hvala, meni ovo termini nikako ne odgovaraju, na faxu sam svaki dan do 3h :roll: a jestm dobro skontala il je ovo haman svaki dan???
bogami ce ovo cekati ljetnu pauzu, dok produ ovi bajrami i skupi se para :D :D :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#14

Post by iceman ze »

ja mislio ti vec bila...sram te bilo :-) bas me u petak neke djevojke na izlazu iz streljane zaustavise, ja mislio ti.....pa naravno svaki dan sta ti mislis, nema ovdje znoja kao u drugim sportovima, nemamo potrebe se odmarati, ovdje se trenira vjestina, koncentracija, preciznost, samokontrola itd.....

Zar si ti svaki dan na fax-u..... :D

Ja isto poslije posla produzim na trening, super mi je, taman se malo opustim, trenirajuci, poslije se popije kafica, caj u kuglani, i svako svojim putem....

Sto se tice finansija, zaboravi ipsc, jer mene je ono pravo ogulio, ali eto nade se i za to, ako covjek ima stalni posao. Ovdje u klasicnom streljastvu, ti je mjesecna clanarina 20 KM, i to je to, mislim da bi to i bilo prava opcija za tebe, jer ipsc je dosta zahtjevniji, i moras imati neko predznanje o oruzju, a ne odmah da trcis po stjedzevima, sa bojevom municijom u oruzju. Nadi vremena u svom zivotu, ako ti se vec svida streljastvo, ja sam upoznao dosta ljudi, proputovaio sam za sad samo BiH, a planiram sljedece godine ako Bog da i malo otici na takmicenja u zemlje nase regije.....pozdrav. :-)
chino
Posts: 689
Joined: 21/11/2002 00:00

#15 Re: streljastvo-pitanje?

Post by chino »

Da li neko zna gdje se moze kod nas kupiti vazdusna puksa? I koja je cijena otprilike? Hvala :)
VAZDUŠARA
Posts: 14
Joined: 09/06/2009 13:54

#16 Re: streljastvo-pitanje?

Post by VAZDUŠARA »

imas na stupu prodanvica se zove km trade :P
Rimljanka
Posts: 251
Joined: 28/07/2006 16:21
Location: Sarajevo

#17 Re: streljastvo-pitanje?

Post by Rimljanka »

Da li neko zna moze li se otici u streljanu u Zetru,na jedan sat,radi rekreacije i novog izazova i pucati? Da li imaju termini i koliko kostaju?
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#18 Re: streljastvo-pitanje?

Post by Joey Tribbiani »

Rimljanka wrote:Da li neko zna moze li se otici u streljanu u Zetru,na jedan sat,radi rekreacije i novog izazova i pucati? Da li imaju termini i koliko kostaju?
i mene isto interesuje, zna li iko?
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#19 Re: streljastvo-pitanje?

Post by suspect_zero »

Ja sam išla prije jedno 2-3 godine u Zetru.......predobar osjećaj kad naciljaš, opališ i pogodiš u sridu :mrgreen: tad mi jaran radio pa sam džabaluka koristila......hajde neka nam neko posta friške informacije :)......termini, cijene (dnevne/mjesečne) :-D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#20 Re: streljastvo-pitanje?

Post by iceman ze »

Dakle za vas je samo vazdusno oruzje, okanite se velikog kalibra, vi ste pocetnici.....dakle, mjesecna je 20 KM i neogranicen broj municije i meta, dodjete se, druzite se.....imate vremena na pretek i sl. Sutra cu gore biti, pa cu se jos oko detalja raspitati...... radni dani su od 17-19, vikendom su prijepodne ......ova clanarina je simbolicna, bas zbog raje da sto vise dodje, ali pitacu jos jednom......mogu vam i instruktore preporuciti, tako da ste bezbjedne citavo vrijeme ..... :-)
Drndo
Posts: 28
Joined: 06/08/2010 20:19

#21 Re: streljastvo-pitanje?

Post by Drndo »

Malo je stara tema , ali htio bih da pitam je li jos ima tog streljastva u zetri , koji su termini trenutno , je li ista clanarina , treba li mi moja oprema ili mogu i iznajmljivati itd...
Ono koja generalna informacija pa da mogu otici vidjeti kako je malo pucati :mrgreen:
Barcafan
Posts: 207
Joined: 22/05/2008 06:36
Location: The Matrix

#22 Re: streljastvo-pitanje?

Post by Barcafan »

I mene zanima
Drndo
Posts: 28
Joined: 06/08/2010 20:19

#23 Re: streljastvo-pitanje?

Post by Drndo »

Evo ja sam malo sarao na pp i dobio nekih okvirnih info i kakvi su prije termini bili , pa cu danas otici da to malo vidim i raspitam se pa cu ovdje malo sarnuti na sta je to sve licilo :D

EDIT:

Evo bio sam , oko 12 uletio u zetru pitao ciku na recepciji gdje sta kako , on me fino uputio do sale u koju trebam.
Tamo me docekao neki fini stari cikica , onako fino raspolozen s kojim sam onako malo popricao. Ugl od konkretnih informacija je da se koristi oprema kluba , za laike prvi termin je svaki utorak u 17 (naglasio je da se mora doci najkasnije u 17 jer inace nece pustiti da se udje) posto je tada rad sa pocetnicima gdje se malo objasnjavaju prvi koraci , pravila i sl. Za taj prvi mjesec instrukcija je cijena 20 KM a nakon toga ide mjesecna clanarina isto oko 20 KM. I onda dalje termini idu normalno s tim da koliko sam ja upratio imaju i raniji i kasniji termini.
Sto se tice dvorane , prvo sto sam primjetio je tisina kada sam usao , poneko malo sapce , tu i tamo ce cuje kako neko pogodi u metu , ali neke pretjerane buke nije bilo. Djeluje opusteno , nema guzve - 5-6 osoba je bilo tu koje su malo pucale i taj instruktor. Sve u svemu fina atmosfera.
User avatar
Deleter
Posts: 169
Joined: 05/03/2008 09:42

#24 Re: streljastvo-pitanje?

Post by Deleter »

Evo mali intro za one koje ovaj sport zanima :)

Streljastvo ima vise varijanti (luk i strijele nisu streljastvo, nego strelicarstvo ;) ) i disciplina.
Prva opcija, i ona koju bih preporucio svakome ko se zeli baviti ovim zaista lijepim sportom, jeste standardno streljastvo.
Ako se odlucite za ovo, tu imate varijante puske i pistolja, koje se onda dijele na vazdusne i malokalibarske (malokalibarska - MK - je pravi metak kalibra 5,6mm). Kategorije su standardne - pioniri, juniori i seniori.
Vazdusnim oruzjem se puca na 10m, malokalibraskim na 50m.
Za vazdusno oruzje se koristi iskljucivo stojeci stav, be obzira da li se radi o puski ili pistolju (osim ako se ne radi o nekim posebnim kateogrijama, tipa invalidi i sl.), dok se u malokalibarskom oruzju za pistolj koristi samo stojeci stav, a za pusku postoje 3 stava - lezeci, klececi i stojeci. Discipline mogu biti po pojedinacnim stavovima (tzv. olimpijski mec, u kojem se puca 60 metaka iz jednog stava, najcesce lezeceg) ili trostav, u kojem se puca po 20 metaka iz svakog stava. Vise detalja mozete pronaci na streljastvo.ba.

Druga varijanta ovog sporta jeste IPSC, tj. prakticno streljastvo.
Ovdje se koriste pravi pistolji, najcesce kalibra 9mm, i ovo je puno aktivnija, dinamicnija i, za neke, atraktivnija verzija streljastva. O ovome vise info mozete naci na gm17.ba

U svakom slucaju, ja licno ne bih preporucio da se bilo ko, koga ovaj sport zanima, ukljucuje u IPSC bez da se prvo malo "zabavi" standardnim streljastvom, tj. vazdusim i MK oruzjem.
Razloga je puno, a samo neki od osnovnih su sto se kroz standardno streljastvo:
- stice znanje o oruzju
- stice osjecaj oruzja
- uci o pravilnim tehnikama drzanja oruzja
- uci o pravilnim tehnikama nisanjenja
- uci o pravilnom okidanju
- uci o stavovima
- uci o pravilnim tehnikama disanja prilikom pucanja
- uci o sigurnosnim mjerama, sto je najbitnije u ovom sportu
- stice se osjecaj timskog rada
- stice se samokontrola i eliminacija treme
- uci se o balistici

Mnogi danas, pogotovo vi mladjahni, "letite" da se uhvatite pistolja i da samo "senlucite", a pri tome nemate blage veze o bilo cemu. Pucanje iz bilo kojeg oruzja, a pogotovo u IPSC-u, nije ni izbliza ono sto se vidi na filmovima. Vecina konta da je to samo uzeti pistolj i povlaciti obarac. I onda, recimo kada dodjete pred IPSC grudnu metu koja ima pola metra sirine, od 10 ispaljenih metaka sa 10 metara, s obje ruke, u meti imate 1 ili 2 pogotka, i to ni blizu centra :D . I pitate se - kako, ba, ovo?! :-)

E, da ne bi bilo takvih pitanja, preporucujem prvo vazdusno i MK oruzje, i to bar godinu dana, pa tek onda eventualni prelaz na IPSC.
Ja pucam vec okruglo 25 godina, od cega pravim oruzjem 18, i iako imam bar 10kg raznoraznih medalja, cak ni sada ne mogu reci da sve znam, a znam podosta. Zato se ne zanosite i pustite se filmskih budalastina, nego polako, korak po korak. :)

Sto se termina tice, za standardno streljastvo su ponedeljak, srijeda i petak od 17:30.
Za IPSC isti dani, ali od 20:00. Za ovo postoji varijanta da dodjete u Zetru, na recepciji se prijavite i platite, cini mi se, 25 KM. Za to dobijete 15 metaka i potvrdu s kojom idete u streljanu. Tamo cete dobiti IPSC instruktora/nadzornika koji ce vas, u zavisnosti od njegovog trenutnog raspolozenja :D, detaljnije ili manje detaljno uputiti kako da kvalitetno ispalite te metke. Ako vas zapadne kakav raspolozen, mozda se za samo 15 minuta uspijete "uvuci" u centar. Ako ne, onda mozete biti zadovoljni i ako budete imali sve metke u meti :-)
User avatar
alcho
Posts: 1469
Joined: 31/08/2006 09:08

#25 Re: streljastvo-pitanje?

Post by alcho »

A jel ima gdje da se moze pucati iz mitraljeza ili smajsera? Gledao sam dosta Stalonea(omiljeni mi je Rambo 3 kad poroka one ruse), znam sve njegove filmove napamet i znam kako se drzi mitraljez, tako da mogu reci da vec imam dosta iskustva. Zanima me i nesto u vezi meta. Jel sami trebamo donijeti golubove ili se oni uzgajaju u zetri?
Post Reply