strani investitori

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

revolutia
Posts: 246
Joined: 11/09/2006 20:07

#1 strani investitori

Post by revolutia »

evo svako malo kukaju na TVu i u ostalim stampama, kako mi tjeramo strane investitore iz bosne (gorenje nije otvorio proizvoddnju u bosni), i govore kako nam u drzavi nista ne ide, i kako smo sami krivi za nase prokltstvo, i covjek kad ih slusa, samo vise da ga uhvati crnjak.

MEDJUTIM, sto niko na tim TV stanicama i novinama ne kaze sljedece:

da su vrata nase bosne sirom otvorena da nas stranci pljackaju.
sto ne kazu ono sto malo ko ovde zna..a to je sljedeca cinjenica:

kada stranac dodje u bosnu, i otvori firmu, koja se vodi kao 100% strano vlasnistvo, zakonom je taj investitor oslobodjen poreza na dobit 5 GODINA (!!!!!),,,halo, porez na dobit iznosi 30%!!!
znaci, svaka strana fabrika koja se otvori prvih 5 godina ne daje drzavi porez na dobit, a domace firme i tekako moraju svake godine platit 30% drzavi ..

pa haloo???

sestu i sedmu godinu strani investitor ucestvuje samo sa 30% u davanju poreza na dobit, a tek od 8 (!!!) godine, placa puni porez, i tek onda je nas domaci firmadzija ravnopravan sa snjim.

a vecina stranih investitora sva ulaganja uzimaju na lizing, ostanu tu par godina, i njima se komotno isplati nakon 8 godina premejstit svoje pogodne, jer nigdje na balkanu stranici nisu oslobodnjeni poreza na dobit, ni u srbiji ni u shrv, a opet te zemlje isprred nas...

znaci, i nije tolika ogromna steta kad stranci ne uspiju ovde otvorit pogone.

to znaci, da sve strane banke koje su ovde godinama, da oid njih drzava nije imala nikakve koristi, i da nije dobila ni marke za porez, jer su zakonom oslobodjeni,,,
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#2

Post by pitt »

pa e porezne olaksice daju i mnoge druge zemlje koje imaju cilj da privuku strana ulaganja. u nekim se ide na 10 godina. Samo nama ni to ne pomaze jer niko nece uloziti u kvazi-demokratiju gdje se ne zna ko pije a ko placa. :?
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#3

Post by pitt »

Jasta cu :D:D odoh sta uloziti u real estate u dubaiju :D:D
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#4 Re: strani investitori

Post by nineac »

revolutia wrote:evo svako malo kukaju na TVu i u ostalim stampama, kako mi tjeramo strane investitore iz bosne (gorenje nije otvorio proizvoddnju u bosni), i govore kako nam u drzavi nista ne ide, i kako smo sami krivi za nase prokltstvo, i covjek kad ih slusa, samo vise da ga uhvati crnjak.

MEDJUTIM, sto niko na tim TV stanicama i novinama ne kaze sljedece:

da su vrata nase bosne sirom otvorena da nas stranci pljackaju.
sto ne kazu ono sto malo ko ovde zna..a to je sljedeca cinjenica:

kada stranac dodje u bosnu, i otvori firmu, koja se vodi kao 100% strano vlasnistvo, zakonom je taj investitor oslobodjen poreza na dobit 5 GODINA (!!!!!),,,halo, porez na dobit iznosi 30%!!!
znaci, svaka strana fabrika koja se otvori prvih 5 godina ne daje drzavi porez na dobit, a domace firme i tekako moraju svake godine platit 30% drzavi ..

pa haloo???

sestu i sedmu godinu strani investitor ucestvuje samo sa 30% u davanju poreza na dobit, a tek od 8 (!!!) godine, placa puni porez, i tek onda je nas domaci firmadzija ravnopravan sa snjim.

a vecina stranih investitora sva ulaganja uzimaju na lizing, ostanu tu par godina, i njima se komotno isplati nakon 8 godina premejstit svoje pogodne, jer nigdje na balkanu stranici nisu oslobodnjeni poreza na dobit, ni u srbiji ni u shrv, a opet te zemlje isprred nas...

znaci, i nije tolika ogromna steta kad stranci ne uspiju ovde otvorit pogone.

to znaci, da sve strane banke koje su ovde godinama, da oid njih drzava nije imala nikakve koristi, i da nije dobila ni marke za porez, jer su zakonom oslobodjeni,,,
Ovo je onaj komentar kad se dvije komsinice nadju, jedna sa sestog a druga sa trinaestog sprata, pa pocnu filozofirati!
Ko ce ti uloziti u drzavu u kojoj je Muhamed Ali Gasi, Celo i ostali "celici" medijske licnosti ili ti "jet-set" po naski. U BiH opljackas banku odma postanes pripadnik jet-seta!Drugo, znas li ti sta sve drzave rade da dobiju investicije? Ja sam radio analizu ulaska Hyundai-ja u USA, ovdje gdje sam ja. Alabama je napravila prilazne auto puteve do tvornice, oslobodila ih poreza u vrjednosti od 266miliona dolara, platila trening svih radnika. Platila trening svog osoblja koje je vezano za menandzment na mom faxu koji je top 40 u Business-u u americi. I ti pricas o poreskim olaksicama???
revolutia
Posts: 246
Joined: 11/09/2006 20:07

#5

Post by revolutia »

to sto vi govorite stoji sve,
znaci svi smo slozni u tome, da je porezna olaksica stimulans za investicije, pogotovo ovo sto citam vezano za usa i hundai.

medjutim, ono sto mene nervira na cijeloj prici je sljedece:

slovenija, hrvatska, i srbija su zemlje balkana koje su ISPRED nas, i imaju vise investicija, a nisu davale strancima porezne olaksice!
znaci one su nasle put da privuku strance, bez toga da im drzava mora popusit foru na porezima.

znaci moze bolje nego sto mi to radimo!
to me nervira.

i ovo sto kod nas ima olaksica, to se ovde cesto zloupotrebljava, osnuju se firme na hrvatske ili slovenacke "pasose", i sva dobit se kvazi slijeva u podruznicu u bosni, bosne ne dobija porez na to, a i oni uspiju zajebat svoju domacu zemlju...jebi ga, napravili su da svima odgovara na nas racun..
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#6

Post by nineac »

revolutia wrote:to sto vi govorite stoji sve,
znaci svi smo slozni u tome, da je porezna olaksica stimulans za investicije, pogotovo ovo sto citam vezano za usa i hundai.

medjutim, ono sto mene nervira na cijeloj prici je sljedece:

slovenija, hrvatska, i srbija su zemlje balkana koje su ISPRED nas, i imaju vise investicija, a nisu davale strancima porezne olaksice!
znaci one su nasle put da privuku strance, bez toga da im drzava mora popusit foru na porezima.

znaci moze bolje nego sto mi to radimo!
to me nervira.

i ovo sto kod nas ima olaksica, to se ovde cesto zloupotrebljava, osnuju se firme na hrvatske ili slovenacke "pasose", i sva dobit se kvazi slijeva u podruznicu u bosni, bosne ne dobija porez na to, a i oni uspiju zajebat svoju domacu zemlju...jebi ga, napravili su da svima odgovara na nas racun..
Otkud znas da nisu davale poreske olaksice?
Hrvatska, slovenija, Srbija grade auto puteve cime pokazuju ozbiljnost. Niko ti nece doci i otvoriti tvornicu ako nema sinfrastrukturu, a M17 se vise nemoze zvati infrastrukturom. Drugo, pogledaj sta je bilo sa germanwingsom, mi njih tjeramo a ne privlacimo!!!
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#7

Post by Eshek »

Koliko sam ja primijetio, komšije su nam daleko otvorenije prema svojoj omladini koja se školuje vani i želi vratiti u domovinu. Konkretno, to je npr. za Tursku bio jedan od ključnih faktora za rapidan ekonomski rast i porast izvoza. Kod nas samo što ne ismijavaju takve...Ma jah...mi smo najpametniji :roll:

Država nam jednostavno ne liči na...državu! Više je nalik rupi bez dna

Ovdje ne možeš granap otvoriti, a da ne moraš 10-tak guzica podmazati, da ne govorim o ozbiljnijim investicijama. Investitore nije strah samo tih guzica koje vape za parama, njih oni već znaju. Njih je strah guzica koje se ne jave na početku, nego kad već ulože pare i kad su investitori do guše u poslu. Sutra mu se može pojaviti neki nižerazredni igrač iz vlasti i tražiti reket, jer će mu u suprotnom zatvoriti firmu i upropastiti investiciju. U normalnoj zemlji se investitori ne boje takvih, jer postoji efikasno sudstvo, ali u nas je sudstvo direktno pod uticajem politike i stranaka i čak instrument u takvim oblicima uzimanja reketa. Srbija, Hrvatska, Makedonija ili Albanija su u tome daleko ispred nas
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#8

Post by uozo »

:shock:
Cuj drzava nema nikakve koristi os stranih investitora! :shock:
:lol:
Jel vam to sad smetaju i oni koji bi i nesto mozda ulozili u herlavu zemlju u kojoj sve ne stima? :?
Pa ljudi se u svijetu sturise da privuku strane investicije. Samo sto gu.ice ne bi dali da neko dodje i otvori nesto stvarajuci radna mjesta. .ebes porez na dobit kad se zaposli i makar jedan covjek koji ce da uredno placa zdravstveno, socijalno i ostale dadzbine! Al' koji ce to nama izgleda? Imamo piljara, kafana, kladionica, itd... :roll:
Slucajno sam upoznat sa cinjenicom da je npr. Njemacka postala ponovo jedna od najprivlacnijih zemalja za strane investicije. :shock: A radna snaga deset puta skuplja od nase? :? Zemlja za izgradnju nekog pogona deset puta skuplja. :shock: Dok dobijes sve papire treba ti hiljadu nekih potvrda vise nego kod nas! :shock: I opet npr. Sunone pravi tvornicu solarnih celija u Frankfurt Oder a ne pravi u Prokosovicima! :shock: Kod nas se prave i renoviraju samo neke firme koje izvoze prirodna bogatstva, haj nije ni to tako lose. :D Zato ce inzinjer iz Prokosovica da radi u firmi u Frankfurt Oderu! :sad: Kod kuce nema posla, sta ce co#ek? Ode!
:(
I usput, samo da primjetim da je RS puno otvorenija i jednostavnija sto se tice stranih investicija! :shock: :?
Ko bi reko? :-)
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#9

Post by Panasonic »

NE STRANIM INVESTICIJAMA! MI SE TREBAMO SAMI RAZVIJATI!
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#10

Post by GandalfSivi »

Panasonic wrote:NE STRANIM INVESTICIJAMA! MI SE TREBAMO SAMI RAZVIJATI!
hahahaha, i jos jednom, hahahaha
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#11

Post by Cober »

Strana investicija = pumpa za ispumpavanje novca iz BiH
User avatar
nowhere man
Posts: 152
Joined: 27/06/2006 09:13

#12 Re: strani investitori

Post by nowhere man »

nineac wrote: Ovo je onaj komentar kad se dvije komsinice nadju, jedna sa sestog a druga sa trinaestog sprata, pa pocnu filozofirati!
:D upravo. to i jeste jedan od nasih glavnih problema - sto samo znamo pametovati, a nemamo pojma o cemu pricamo.

kao sto neko rece, hebes porez na dobit ako ce ti investitori zaposliti ljude, stvarati novu vrijednost, izvoziti i tako poboljsati trgovinski balans. al sta cemo kad je kod nas direktor agencije za promociju stranih investitora lik kao Haris Basic ciji je vrhunac sposobnosti organizovati teferic i fudbal na Bjelasnici...

da ne pricamo o birokratiji, ogromnim opterecenjima za doprinose i ostalo, itd.

a pogledajte sta makedonija radi (odnedavno su pokrili wireless internetom skoro cijelu zemlju :shock: , registracija firme za 3 dana, porez na dobit 10%, itd.)

http://www.investinmacedonia.com/
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#13

Post by Svemirski_Jebach »

revolutia...sve su rek'o. nemoj ti o ekonomiji vise tite ti...
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#14

Post by nineac »

Pegasus317 wrote:Koliko sam ja primijetio, komšije su nam daleko otvorenije prema svojoj omladini koja se školuje vani i želi vratiti u domovinu. Konkretno, to je npr. za Tursku bio jedan od ključnih faktora za rapidan ekonomski rast i porast izvoza. Kod nas samo što ne ismijavaju takve...Ma jah...mi smo najpametniji :roll:
Država nam jednostavno ne liči na...državu! Više je nalik rupi bez dna

Ovdje ne možeš granap otvoriti, a da ne moraš 10-tak guzica podmazati, da ne govorim o ozbiljnijim investicijama. Investitore nije strah samo tih guzica koje vape za parama, njih oni već znaju. Njih je strah guzica koje se ne jave na početku, nego kad već ulože pare i kad su investitori do guše u poslu. Sutra mu se može pojaviti neki nižerazredni igrač iz vlasti i tražiti reket, jer će mu u suprotnom zatvoriti firmu i upropastiti investiciju. U normalnoj zemlji se investitori ne boje takvih, jer postoji efikasno sudstvo, ali u nas je sudstvo direktno pod uticajem politike i stranaka i čak instrument u takvim oblicima uzimanja reketa. Srbija, Hrvatska, Makedonija ili Albanija su u tome daleko ispred nas
Imam prijatelja iz HR blizu mene koji zavrsava studije, i Hrvatska vlada ga je vec kontaktirala da mu pomogne naci posao.
E sad pazite ovo, posto sam ja trener na univerzitetu (tako placam skolovanje) znam mnogo sportista koji se bave svim mogucim sportvima na Univ. Znam par Norvezana koji igraju fudbal, i njima drzava daje oko 10.000$ po semestru kao vrstu kredita. Ako imaju GPA (prosjek) preko 3.0 (gledajuci naski 8) oni trebaju vratiti 30% od kredita, a mjesecno im se odbija 8% od plate dok nevrate kredit, a vlada Norveske im nalazi posao. To je za studente koji se skoluju vani! A sto to oni rade?
Zato sto smatraju da studenti koji se skoluju vani nemoraju biti obrazovaniji, ali donose nova iskustva, postaju tolerantiji, mogu doprinjeti zemlji na drugaciji nacin.
Inace, Norveska je zemlja na drugom mjestu po visini GDP-ja na svijetu, ali opet hoce da vidi studente koji su se skolovali vani u svojoj zemlji.
Ja kad dodjem dole meni prvo kazu, dzaba si iso, tamo je lako studirat, tamo ima para (ja ih na drvetu ubirem). Ja kad ljudima kazem da ustajem u 6, dolazim kuci u 10 navece oni mi govore da serem!
E sad zbog takvog odnosa mi imamo stanje kakvo imamo. Nemislim odnosa prema studentima u inostranstvu nego prema svemu.
ponukan situacijom u BiH u zadnje vrijeme sve vise razmisljam o ostanku (iako mi je u BiH sva porodica, devojka, za koju ganjam sada da dodje itd). Razmisljam jednostavno iz razloga sto neznam da li bi se navikao ponovo na onu netolerantnost. Ja kada dodjem na aerodrom volim da vidim sve rase i nacije. Mozetel zamisliti kineskinju na nasem granicnom prelazu u nasoj uniformi? ili kineskinju policajca? NE! I raja ce reci odmah "koji qrtz ona ima raditi u BiH"
E tako dolazimo do investicija, sto mi svodimo na "koji su qrtz oni dosli ovdje nama pamet prosipat" itd, itd. Tako dolazimo i do studenata koji studiraju vani. Obicno je "sta si ti doso nama pametovat"
nazalost nase visoko skolstvo vise se nemoze tako nazvati, pa nevidim kako studenti koji vani studiraju mogu odmoci. Danas sam saznao da dvoje mojih prijatelja koji su ovdje magistrirali, jedan informatiku a prijatelica ekonomiju, su dlucili da ostanu, i papire rjesavaju. Neznam ciji je veci gubitak sto ostaju, njihov ili nase drzave koja nece da podrzi takve studente.
Evo svemirski je najbolji primjer. Covjek ide na Columbiju, Univerzitet cijim se diplomcima ljudi klanjaju i otimaju za njih! Sta mislite hocel se svemirski vratiti dole? Naravno da nece, sto bi se vratio? Da ga nas zajednicki "prijatelj" sa prava Bajro Golic ili Fuad Saltaga sikanira jer je obrazovaniji i pametniji od njih? Pa nije covjek isisavo vlagu iz ormara sto ih je sklapao nedavno!
E sve ovo sto sam napisao ima itekakve veze sa investicijama, ali eto, mozda ce pod pritiskom globalizacije i B-H mentalitet MORAT da se promjeni!
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#15

Post by kustah »

Panasonic wrote:NE STRANIM INVESTICIJAMA! MI SE TREBAMO SAMI RAZVIJATI!
TACNO TAKO!
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#16

Post by spreca »

nineac wrote:
Pegasus317 wrote:Koliko sam ja primijetio, komšije su nam daleko otvorenije prema svojoj omladini koja se školuje vani i želi vratiti u domovinu. Konkretno, to je npr. za Tursku bio jedan od ključnih faktora za rapidan ekonomski rast i porast izvoza. Kod nas samo što ne ismijavaju takve...Ma jah...mi smo najpametniji :roll:
Država nam jednostavno ne liči na...državu! Više je nalik rupi bez dna

Ovdje ne možeš granap otvoriti, a da ne moraš 10-tak guzica podmazati, da ne govorim o ozbiljnijim investicijama. Investitore nije strah samo tih guzica koje vape za parama, njih oni već znaju. Njih je strah guzica koje se ne jave na početku, nego kad već ulože pare i kad su investitori do guše u poslu. Sutra mu se može pojaviti neki nižerazredni igrač iz vlasti i tražiti reket, jer će mu u suprotnom zatvoriti firmu i upropastiti investiciju. U normalnoj zemlji se investitori ne boje takvih, jer postoji efikasno sudstvo, ali u nas je sudstvo direktno pod uticajem politike i stranaka i čak instrument u takvim oblicima uzimanja reketa. Srbija, Hrvatska, Makedonija ili Albanija su u tome daleko ispred nas
Imam prijatelja iz HR blizu mene koji zavrsava studije, i Hrvatska vlada ga je vec kontaktirala da mu pomogne naci posao.
E sad pazite ovo, posto sam ja trener na univerzitetu (tako placam skolovanje) znam mnogo sportista koji se bave svim mogucim sportvima na Univ. Znam par Norvezana koji igraju fudbal, i njima drzava daje oko 10.000$ po semestru kao vrstu kredita. Ako imaju GPA (prosjek) preko 3.0 (gledajuci naski 8) oni trebaju vratiti 30% od kredita, a mjesecno im se odbija 8% od plate dok nevrate kredit, a vlada Norveske im nalazi posao. To je za studente koji se skoluju vani! A sto to oni rade?
Zato sto smatraju da studenti koji se skoluju vani nemoraju biti obrazovaniji, ali donose nova iskustva, postaju tolerantiji, mogu doprinjeti zemlji na drugaciji nacin.
Inace, Norveska je zemlja na drugom mjestu po visini GDP-ja na svijetu, ali opet hoce da vidi studente koji su se skolovali vani u svojoj zemlji.
Ja kad dodjem dole meni prvo kazu, dzaba si iso, tamo je lako studirat, tamo ima para (ja ih na drvetu ubirem). Ja kad ljudima kazem da ustajem u 6, dolazim kuci u 10 navece oni mi govore da serem!
E sad zbog takvog odnosa mi imamo stanje kakvo imamo. Nemislim odnosa prema studentima u inostranstvu nego prema svemu.
ponukan situacijom u BiH u zadnje vrijeme sve vise razmisljam o ostanku (iako mi je u BiH sva porodica, devojka, za koju ganjam sada da dodje itd). Razmisljam jednostavno iz razloga sto neznam da li bi se navikao ponovo na onu netolerantnost. Ja kada dodjem na aerodrom volim da vidim sve rase i nacije. Mozetel zamisliti kineskinju na nasem granicnom prelazu u nasoj uniformi? ili kineskinju policajca? NE! I raja ce reci odmah "koji qrtz ona ima raditi u BiH"
E tako dolazimo do investicija, sto mi svodimo na "koji su qrtz oni dosli ovdje nama pamet prosipat" itd, itd. Tako dolazimo i do studenata koji studiraju vani. Obicno je "sta si ti doso nama pametovat"
nazalost nase visoko skolstvo vise se nemoze tako nazvati, pa nevidim kako studenti koji vani studiraju mogu odmoci. Danas sam saznao da dvoje mojih prijatelja koji su ovdje magistrirali, jedan informatiku a prijatelica ekonomiju, su dlucili da ostanu, i papire rjesavaju. Neznam ciji je veci gubitak sto ostaju, njihov ili nase drzave koja nece da podrzi takve studente.
Evo svemirski je najbolji primjer. Covjek ide na Columbiju, Univerzitet cijim se diplomcima ljudi klanjaju i otimaju za njih! Sta mislite hocel se svemirski vratiti dole? Naravno da nece, sto bi se vratio? Da ga nas zajednicki "prijatelj" sa prava Bajro Golic ili Fuad Saltaga sikanira jer je obrazovaniji i pametniji od njih? Pa nije covjek isisavo vlagu iz ormara sto ih je sklapao nedavno!
E sve ovo sto sam napisao ima itekakve veze sa investicijama, ali eto, mozda ce pod pritiskom globalizacije i B-H mentalitet MORAT da se promjeni!

Ovome se prakticno nema sta dodati osim sto je zalosno ali i istinito.

Ja vec davno nisam student ali te u potpunosti razumijem.

Prije skoro mjesec dana sam kontaktirao jednu firmu u federaciji i predlozio im posao za oko milion eura , radi se o izvozu ,svaki dan zovem trazim njihovu ponudu ali ni do danas ni MU ni BA evo to ti je nas odnos do svega sto dode iz vana.Znam da nemaju nekog posla zato sam im htio pomoci ali takvi smo mi.
navijac-xy
Posts: 52
Joined: 25/03/2007 12:20

#17

Post by navijac-xy »

Naši ratni tzv. privatnici nisu dorasli međunarodnim investicijama. Gdje će pričati o biznisu i tržištu neko koga je npr. stranka stvorila, odnosno dala mu pare da ko biva on pokrene firmu, pokriva redovne godišnje minuse namještajući poslove, a radni kadar firme služi samo da glasa kad dođu izbrori. Vrlo dobro znate da takvih ima na milion u BiH. E sad nek mi neko kaže kako će ovi tzv. privatnici moći da razmišljaju tržišno.
Pa oni se najviše opiru evropskim standardima, jer znaju da bi ih i nestalo za godinu dana. Ko ionako pita narod za strane investicije.

http://helpbhsport.blogger.ba/
revolutia
Posts: 246
Joined: 11/09/2006 20:07

#18

Post by revolutia »

pozdrav drugovi,

vidim doslo je do intenzivne interakcije stavova na ovoj temi, sto je jako dobro :D

takodje primjecujem da se vi strani studenti mozete pohvaliti elokventnoscu, inteligencijom i znanje i obravoanjem prestiznih svjetskih univerziteta, i to me MNOGO RADUJE I to mnogo CIJENIM!!!
za razliku mnogoih ovde u BiH... :sad:
drago mi je da mozemo komunicirati medjusobno, pa makaar ovako i preko foruma.

dakle, u vezi investicija, ja smatram da su strane investicije u bih nezaoibilazne, ali me strasno nervira sto te investicije ne idu mnogo u korist BiH, nego svaka strana investicija je nama klapanje po usima...

u titinoj drzavi takodje je bilo dosta stranih investicija, ali joint venture, nikad stranac nije u potpunosti zagazio u drzavu, nego samo 49%.

slovenci su najbolje zastitili svoju privredu i pojebali nasu.
hrvati su u istim govnima kao mi, eno se za guzicu ujedaju sto su im austrijanci pokupovali preko pola turistickih objekata i hotela, iako su samo bili dovoljno competitve, da im nisu trebali strani strateski partneri.

dakle, stranci neka nam dolaze, ali brate, daj da nas profit ne bude samo u tim pisljivim porezima, nego nesto vise...

ima li ko kakav konkrretan prijedlog za to?

ps: uzmite indijce mittal steel sto su privatizovali zeljezariu i koksaru u lukavcu...to su za mene najvesi svjetski lopovi...
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#19

Post by uozo »

...ps: uzmite indijce mittal steel sto su privatizovali zeljezariu i koksaru u lukavcu...to su za mene najvesi svjetski lopovi...
Sto to ne kazes onim ljudima koji rade u zeljezari i koksari, koji su godinama bili na cekanju i jedva prezivljavali? :roll: Sto ne kazes to penzionerima koji su mahom socijalni slucajevi, kojima nema ko da uplacuje doprinose, jer nema posla? Koja logika? Bolje da trune i propada nego da radi i da se hiljade familija hrani i prosperira od toga! Da ne govorimo o usluznim djelatnostima u okolini ovih fabrika koje profitiraju od njihovog poslovanja! :roll:
Ne kontam? Je li trebalo da privatizuju to na onaj nacin na koji su privatizovali neke firme, u kojima su radnici morali da dizu dugorocne kredite i da od svojih 250 KM placaju ogromne rate sa kamatama od 15% da bi bili sada vlasnici paketa bezvrijednih dionica, koje mogu da prodaju za hiljadicu nekom lokalnom sverceru certifikatima. I jos, sto je najcinicnije, direktora jedne takve firme poslije postave za direktora te banke koja je na radnicima zgrnula milione. :roll:
Jadno i bijedno je sve to! ne znam na koji nacin zelite da pokrenete nesto bez ozbiljnih stranih investicija u ovoj zemlji? Na HoRuk? Radnim akcijama? Cime ba? :? Piramidama?
:? :lol:
Uzmimo primjer. Stoji razvaljena i skoro unistena tvornica necega, vec 12 godina, bez ikakvog i pomisljanja ili iznalazenja sredstava za sanaciju i poretanje proizvodnje. I sad treba zenickoj zeljezari taj proizvod i pojavi se kupac koji ulozi milione za sanaciju fabrike. Sanaciju izvrse domace firme koje zarade par miliona, fabrika se sanira i zaposli 100 radnika koji placaju socijalno i zdravstveno i ishranjuju svoje familije! Naravno da profit firme poraste i da akcije skoce i da akcionari koji su ustvari ulozili indirektno u tu firmu takodje profitiraju! I sta ima tu lose? :?
revolutia
Posts: 246
Joined: 11/09/2006 20:07

#20

Post by revolutia »

pa zivis li ti u bosni???
pratis vijesti???

pa zadnjih mjeseci su svaki dan na vijestima bili radnici zeljezare, koji hoce da tuze mittal jer nije ispunio ugovor, ne dobijaju platu redovno, i jos je mittal htio da ih proglasi tehnoloskim viskom...iako se ugovorom obavezao da ce ih zadrzati...

a koksara jos gora situacija...sve kao u zeljezari, samo sto indijci dizu kredite da bi placali plate za 1200radnika...

zeljezo i koks su zadnjih godina najtrazeniji u svijetu, a ovi kreteni cijede radnike, domacu operativu i malo malo na spreci bude ponor ribe jer iz koksare pustaju otrovne materije...

daj ba covjece...

strane investitore poput BIMAL Brcko, Cementare kakanj i lukavac CIJENIM, jer su otvorili radna mjesta, stvorili novu vrijednost, i investiraju dalje u pogone..

a ovo sve ostalo su najobicniji koosari i svjetske varalice koje svoj uspjeh zahvaljuju korumpiranim lihvarima u zemljama u razvoju koji za sitne pare odrade prljav posao za njih i pripreme teran za njihov rad.
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#21

Post by uozo »

revolutia wrote:pa zivis li ti u bosni???
pratis vijesti???

pa zadnjih mjeseci su svaki dan na vijestima bili radnici zeljezare, koji hoce da tuze mittal jer nije ispunio ugovor, ne dobijaju platu redovno, i jos je mittal htio da ih proglasi tehnoloskim viskom...iako se ugovorom obavezao da ce ih zadrzati...

a koksara jos gora situacija...sve kao u zeljezari, samo sto indijci dizu kredite da bi placali plate za 1200radnika...

zeljezo i koks su zadnjih godina najtrazeniji u svijetu, a ovi kreteni cijede radnike, domacu operativu i malo malo na spreci bude ponor ribe jer iz koksare pustaju otrovne materije...

daj ba covjece...

strane investitore poput BIMAL Brcko, Cementare kakanj i lukavac CIJENIM, jer su otvorili radna mjesta, stvorili novu vrijednost, i investiraju dalje u pogone..

a ovo sve ostalo su najobicniji koosari i svjetske varalice koje svoj uspjeh zahvaljuju korumpiranim lihvarima u zemljama u razvoju koji za sitne pare odrade prljav posao za njih i pripreme teran za njihov rad.
Takvi su zakoni trzisne ekonomije! :roll: Ne mozes da ocekujes da ce neko placati i radnike koji mu ne trebaju. Svugdje u svijetu se sa razvojem tehnologije gube radna mjesta. Ne znam sta ocekujete? Da neko placa i onoga koji mu ne treba! :roll: I koliko znam, da su radnicima ponudjene i otpremnine i prekvalifikacija, i da dobijaju plate. I jos su prvi na listi kada se poveca proizvodnja i pokaze potreba za novom radnom snagom. Ako su ugovorom obavezani da svi zaposleni ostanu, nisu obavezni i da ih beskonacno drze i placaju. Uostalom onda zaposleni mogu i da ih tuze i da traze vece odstete.
To sto su kod nas takvi zakoni i kontrola da im se dozvoljava da nekaznjivo unistavaju okolinu, treba da pitamo sebe sami. Npr, nemam ovdje da ti pokazem sliku, jedne ograde na jednoj privatizovanoj firmi, zbog koje se strani investitori ibrete a domaci partneri, posto je to njihov dio posla kazu da je to sasvim normalno za nase standarde. :shock: :?
Da li ima zakon koji regulise emisije gasova, otpadnih voda i slicno i da li se postupa po njemu? To pitaj vlasti koje daju dozvole za takve pogone! Postoje li odredjene norme za lagerovanje i kolicine odredjenih materijala koji se koriste u industriji celika? Ko to kontrolise? Nemoj da ocekujes da ce to vlasnik Mittala ili Tate kontrolisati! Te birokratske hurde su u svijetu svugdje ogromne i veoma za.ebane, i treba da bude tako. Zato se takvo trovanje strogo kaznjava svugdje u svijetu i poduzimaju se sve mjere da se ne desi. Medjutim kod nas su birokratske prepreke sasvim druge prirode. Birokratske prepreke tipa "imal' mene tu nedje?" a ne "koliko Nickeloxida imas na lageru?", kao sto bi trebalo da bude. Niko ne kaze da im treba dati da rade sta hoce i kako hoce. Postoje zakoni i regulative ili ako ne postoje treba ih donijeti ili samo prepisati od nekih zemalja. Nije to izmisljanje tople vode! :roll:
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#22

Post by Eshek »

revolutia wrote:strane investitore poput BIMAL Brcko, Cementare kakanj i lukavac CIJENIM, jer su otvorili radna mjesta, stvorili novu vrijednost, i investiraju dalje u pogone..
Da ti nešto dočaram za BIMAL... Njihovo suncokretovo ulje, koji jeste prioritetni proizvod te fabrike, nema ni EURO1 certifikat o porijeklu. Zašto? Zato što uvoze neprerađeno sirovo ulje sa svih strana svijeta, malo ga prerade, flaširaju, i onda ga prodaju ovdje kao domaći proizvod.

BIMAL ne stvara novu vrijednost, nego je samo iskoristio ime BIMAL i igra na kartu prijeratnog imena i renomea te firme. Da ne govorim o konkurentnosti...U suštini muzu pare iz ove zemlje više nego ostali, samo to rade perfidnijom metodom
revolutia
Posts: 246
Joined: 11/09/2006 20:07

#23

Post by revolutia »

pa eto to za bimal nisam znao, al mi je drago da sam dobio i tu informaciju...

a ovo za tenoloski visak...normalno da ja razumijem da ni jedan vlasnik nece drzati radnike koji mu ne trebaju, i da je otpustanje prirodno, ali je problem ovde, sto su indijci prije kupovine se obavezali da ce sve radnike zadrzati, a onda nakon par mjeseci im dali nogu...to nije u redu, jer krse obecanje dato u ugovoru...
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#24

Post by uozo »

revolutia wrote:pa eto to za bimal nisam znao, al mi je drago da sam dobio i tu informaciju...

a ovo za tenoloski visak...normalno da ja razumijem da ni jedan vlasnik nece drzati radnike koji mu ne trebaju, i da je otpustanje prirodno, ali je problem ovde, sto su indijci prije kupovine se obavezali da ce sve radnike zadrzati, a onda nakon par mjeseci im dali nogu...to nije u redu, jer krse obecanje dato u ugovoru...
Ako je tako onda mora da postoje mogucnosti poduzimanja pravnih koraka protiv takvih stvari. Zna se sta je ugovor i sta slijedi ako se ne ispostuje. Ili je i te ugovore sklepo neki vrsni pravnik sa BL Unija, pa postoji pravna mogucnost da se ne postuju pojedine tacke ugovora! :roll: To me ne bi cudilo!
.ebiga, ko se nagu.i i postavi, njega i dernu usput ko god naidje! :roll:
I po meni je to najveci problem sto se tice stranog kapitala. Radi se sve stihijski, maltene bez ikakvog plana. Oni sto vicu "imal mene tu negdje?" su ustvari problem a ne ono malo stranih ulagaca koji bi nesto ulozili. I kad se ulozi onda pocinju problemi. Korupcija na sve strane. Firma koja je ulozila trazi kvalitetne i jeftine izvodjace radova i cesto moraju da pod pritiskom domacih partnera pristaju na neke ugovore tek nastalih firmi, bez ikakvog iskustva i referenci, koje radove izvode po puno vecoj cijeni. Da vidis tih pritisaka na ulagace, to je bruka. Sve neke familijarne, partijske i ostale veze. Dodjes do pogona a oni vec cekaju sa ponudama, a niko ih nije ni pit'o nista. :roll:
Post Reply