Štrajk prosvjetih radnika

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Hakiz
Posts: 40583
Joined: 30/07/2015 20:01

#51 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Hakiz »

Dimu1927 wrote: 17/04/2024 20:52 raspustiti skole skroz najbolje, svakako je sistem propao skroz, roditelji kroje ocjene, sivro kroji politiku, djeca ispastaju, svakako ih tiktok odgaja.

ugasite i skole i zdravstvo i sve
Baš tako.
User avatar
Truba
Posts: 81821
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#52 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

last mohicans wrote: 17/04/2024 21:01
Truba wrote: 17/04/2024 20:49 Ksc ne strajka
Nema ni online nastave
Nit su u sindikatu
Kako nemaju online kad su zakonski obavezne, po kojem zakonu rade, nije valjda hrvatskom, a plate primaju iz budzeta?
Hadzija izvini tebi i slicnima se prividja hrvatska
Sanjate je vise no hrvatska dijaspora 1970.
User avatar
Truba
Posts: 81821
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#53 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

holowey wrote: 17/04/2024 20:52 kad si cuo za crkveni sindikat?
Ima u njemackoj
last mohicans
Posts: 12011
Joined: 09/08/2012 23:19

#54 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by last mohicans »

Truba wrote: 17/04/2024 21:26
last mohicans wrote: 17/04/2024 21:01
Truba wrote: 17/04/2024 20:49 Ksc ne strajka
Nema ni online nastave
Nit su u sindikatu
Kako nemaju online kad su zakonski obavezne, po kojem zakonu rade, nije valjda hrvatskom, a plate primaju iz budzeta?
Hadzija izvini tebi i slicnima se prividja hrvatska
Sanjate je vise no hrvatska dijaspora 1970.
Ja te normalno pitam, ti shvatio kao provokaciju. Zalibo me hasim hoćeš li odgovoriti na jasno i konkretno pitanje ili ne. Prema Zakonu o srednjem i osnovnom obrazovanju dvije sedmice u godini su online. Naravno da nije strano skolama sa hrvatskim predznakom da rade po NPP druge drzave, kad si već nametnuo priču.
User avatar
Truba
Posts: 81821
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#55 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

U ksc ne vazi taj zakon
Imaju svoju autonomiju
User avatar
holowey
Posts: 8443
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#56 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by holowey »

Truba wrote: 17/04/2024 21:27
holowey wrote: 17/04/2024 20:52 kad si cuo za crkveni sindikat?
Ima u njemackoj
katolicki sindikat? papa bi odmah poslao inkviziciju
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19620
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#57 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by teskeredzic_22 »

Truba wrote: 17/04/2024 21:26
last mohicans wrote: 17/04/2024 21:01
Truba wrote: 17/04/2024 20:49 Ksc ne strajka
Nema ni online nastave
Nit su u sindikatu
Kako nemaju online kad su zakonski obavezne, po kojem zakonu rade, nije valjda hrvatskom, a plate primaju iz budzeta?
Hadzija izvini tebi i slicnima se prividja hrvatska
Sanjate je vise no hrvatska dijaspora 1970.
Pa gdje su danas izbori u Hrvatskoj ili Bosni i Hercegovini , da nisu ne daj Bože u Vatikanu ?
suspect_zero
Posts: 25872
Joined: 11/10/2008 21:45

#58 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by suspect_zero »

last mohicans wrote: 17/04/2024 21:41
Truba wrote: 17/04/2024 21:26
last mohicans wrote: 17/04/2024 21:01

Kako nemaju online kad su zakonski obavezne, po kojem zakonu rade, nije valjda hrvatskom, a plate primaju iz budzeta?
Hadzija izvini tebi i slicnima se prividja hrvatska
Sanjate je vise no hrvatska dijaspora 1970.
Ja te normalno pitam, ti shvatio kao provokaciju. Zalibo me hasim hoćeš li odgovoriti na jasno i konkretno pitanje ili ne. Prema Zakonu o srednjem i osnovnom obrazovanju dvije sedmice u godini su online. Naravno da nije strano skolama sa hrvatskim predznakom da rade po NPP druge drzave, kad si već nametnuo priču.
To obavezno online, od kojeg razreda?
Veći razredi ili svi?
last mohicans
Posts: 12011
Joined: 09/08/2012 23:19

#59 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by last mohicans »

suspect_zero wrote: 17/04/2024 22:33
last mohicans wrote: 17/04/2024 21:41
Truba wrote: 17/04/2024 21:26
Hadzija izvini tebi i slicnima se prividja hrvatska
Sanjate je vise no hrvatska dijaspora 1970.
Ja te normalno pitam, ti shvatio kao provokaciju. Zalibo me hasim hoćeš li odgovoriti na jasno i konkretno pitanje ili ne. Prema Zakonu o srednjem i osnovnom obrazovanju dvije sedmice u godini su online. Naravno da nije strano skolama sa hrvatskim predznakom da rade po NPP druge drzave, kad si već nametnuo priču.
To obavezno online, od kojeg razreda?
Veći razredi ili svi?
Svi, koliko mi je poznato. Mozda mala raja do 4 osnovne da je nešto drugačije.
Horke
Posts: 517
Joined: 20/11/2019 13:43

#60 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Horke »

suspect_zero wrote: 17/04/2024 22:33
last mohicans wrote: 17/04/2024 21:41
Truba wrote: 17/04/2024 21:26
Hadzija izvini tebi i slicnima se prividja hrvatska
Sanjate je vise no hrvatska dijaspora 1970.
Ja te normalno pitam, ti shvatio kao provokaciju. Zalibo me hasim hoćeš li odgovoriti na jasno i konkretno pitanje ili ne. Prema Zakonu o srednjem i osnovnom obrazovanju dvije sedmice u godini su online. Naravno da nije strano skolama sa hrvatskim predznakom da rade po NPP druge drzave, kad si već nametnuo priču.
To obavezno online, od kojeg razreda?
Veći razredi ili svi?
Samo predmetna nastava. Razredna nrma online.
User avatar
Athlon64
Posts: 2734
Joined: 24/11/2022 17:51

#61 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Athlon64 »

Moguće je da KŠC radi po planu i programu iz nekog drugog kantona.

Kod mene ovdje škola koja radi po HPP radi po programu iz ZHK (a škola se nalazi u ZDK).
Horke
Posts: 517
Joined: 20/11/2019 13:43

#62 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Horke »

Saopstenje Ministarstva:


Primarno zaštiti prava djece na odgoj, obrazovanje i sigurnost

Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo do danas nije zaprimilo Odluku o štrajku upozorenja koji organizuje Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH - Kantonalni odbor SSOOiO Kantona Sarajevo:

„Neformalno smo dobili odluku o štrajku upozorenja, te u cilju objektivnog informisanja javnosti naglašavamo da smo školama uputili dopis o dosljednom poštivanju svih relevatnih propisa kojim se reguliše pitanje štrajka. Navedenim dopisom traženo je od škola postupanje u skladu sa članom 154. Kolektivnog ugovora za djelatnosti predškolskog odgoja i osnovnog obrazovanja u Kantonu Sarajevo („Službene novine Kantona Sarajevo“, br. 24/22, 40/22 i 7/24). S obzirom da navedeni član Kolektivnog ugovora definiše prava i obaveze radnika koji učestvuju u štrajku, neophodno je isti primijeniti prilikom obračuna plata i naknada iz radnog odnosa“, naveli su iz Ministarstva.

U narednim danima službenici Ministarstva i uposlenici Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo, posjetit će škole kako bi sačinili službene zabilješke o pravima učenika na odgoj, obrazovanje i sigurnost koja su zagarantovana Konvencijom o pravima djeteta i shodnu članu 5. Okvirnog zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju u Bosni i Hercegovini ("Sl. glasnik BiH", br. 18/2003 i 88/2007 - dr. zakon).

Škole će Ministarstvu, na dnevnoj osnovi, dostavljati informacije o provođenju štrajka svaki dan. Evidentno je da radnici u određenom broju škola ne učestvuju u štrajku niti ga podržavaju.

Ministarstvo će putem Pravobranilaštva Kantona Sarajevo pokrenuti pitanje pred nadležnim sudom o zakonitosti ovog štrajka kako bi se zaštitila prava djece na odgoj, obrazovanje i sigurnost, te osigurala vladavina prava i spriječila samovolja i anarhističko ponašanje vođe sindikata.

Iz Ministarstva, također izražavaju žaljenje što je došlo do obustave nastave. Smatraju da su time ozbiljno ugrožena prava učenika i njihovih roditelja, s obzirom

da je ukupna argumentacija za štrajk bazirana na insinuacijama, neistinama i zastrašivanju prosvjetnih radnika.

Vlada Kantona Sarajevo će održati sutra press konferenciju s početkom u 14:00 sati, te tom prilikom i iznijeti svoj stav o ovom štrajku.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#63 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by mali_balon »

I ono bi kasnije da nadoknadi nastavu...jeblo majku svoju.....malo malo strajk....treba ih sve rastjerat otpustit sve, godinu dana pauze sa skolom dok se novi kadar ne nadje i lagano a sviro i ostali nek sviraju kurcu vise....vise stete djeci urade nego koristi, strajk plata, strak plan i program, strajk malo sati bla bla bla.....dobro treba priznat da i ministrica nije Bog zna kakav znalac i nju bi trebalo smjeniti cisto promjene radi.....nek se malo spusti i odmori....
corei3
Posts: 719
Joined: 22/05/2014 09:42

#64 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

Danas će se oglasiti ministarstvo. Šta god da kažu zar će time prekinuti štrajk??? Čitam da je već počela represija na škole od strane MO da dostave dosta papira,izvještaja i sl. a time samo mogu izazvati veću reakciju sindikata koji se već žali na povećanu pisaniju. Ponavljam, ministarstva slabo imaju sluha za bilo šta, njihove odluke su svete i moraju se decidno provoditi bez da se iko išta pita.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24919
Joined: 08/09/2005 20:08

#65 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Haris.ba »

corei3 wrote: 18/04/2024 08:47 Danas će se oglasiti ministarstvo. Šta god da kažu zar će time prekinuti štrajk??? Čitam da je već počela represija na škole od strane MO da dostave dosta papira,izvještaja i sl. a time samo mogu izazvati veću reakciju sindikata koji se već žali na povećanu pisaniju. Ponavljam, ministarstva slabo imaju sluha za bilo šta, njihove odluke su svete i moraju se decidno provoditi bez da se iko išta pita.
Je li to ministarstvo trazi nezakonito te izvjestaje?

Cuj represija izvjestajima. :sax:
corei3
Posts: 719
Joined: 22/05/2014 09:42

#66 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

Haris.ba wrote: 18/04/2024 08:53
corei3 wrote: 18/04/2024 08:47 Danas će se oglasiti ministarstvo. Šta god da kažu zar će time prekinuti štrajk??? Čitam da je već počela represija na škole od strane MO da dostave dosta papira,izvještaja i sl. a time samo mogu izazvati veću reakciju sindikata koji se već žali na povećanu pisaniju. Ponavljam, ministarstva slabo imaju sluha za bilo šta, njihove odluke su svete i moraju se decidno provoditi bez da se iko išta pita.
Je li to ministarstvo trazi nezakonito te izvjestaje?

Cuj represija izvjestajima. :sax:
Po zakonu te pritišće, zbog čega štrajk? Neću da ulazim u dublju diskusiju,ne razumijem se. Nastave i dalje nema, djeca trpe,roditelji trpe. Prepucavanja su trebali rješiti na neki drugi način.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24919
Joined: 08/09/2005 20:08

#67 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Haris.ba »

corei3 wrote: 18/04/2024 09:03 Po zakonu te pritišće, zbog čega štrajk? Neću da ulazim u dublju diskusiju,ne razumijem se. Nastave i dalje nema, djeca trpe,roditelji trpe. Prepucavanja su trebali rješiti na neki drugi način.
Znaci kad ti poslodavac trazi izvjestaj tebi je to pritiskanje po zakonu? :sax:

Ima sud odlucice je li strajk nezakonit, imaju propisi.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8554
Joined: 15/04/2015 11:26

#68 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Thorgerson »

Ja samo znam da su ti ucitelji, nastavnici najrazmazenija sorta koju sam upoznao.

Kad god i gdje god sam pricao sa istima, konstantno su ugrozeni, imaju posla, tesko im je itd.

Znaci ne znam da sam ikada pricao sa nekim iz prosvjete da je rekao, da uziva u poslu, pa ok eto ne mora to reci. Ali toliko se zaliti, kao da u rudniku rade.

Realnost.

Imam dosta prijatelja, plus komsija iz prosvjete. Prvo, ti ljudi kuci dolaze min 2h prije mene. Dakle, ja ne znam kako i sta oni rade, govorim cinjenice. 4 mjeseca godisnje, uopste nemaju dodira sa djecom. Dakle ta 4 mjeseca oni fakticki ne rade direktno svoj posao. Vikend i praznici NIKADA u svom zivotu nece okusiti da rade.

Ok. Borite se za svoja prava. To je apsolutno pravilna stvar.

Ali NE PREKO LEDJA DJECE i PREKO LEDJA NAS RODITELJA.

Kod mene je ucitelj napravio frku jer ima eto malo.vise administrativnog posla i kao ne moze se posvetiti djeci. Ja sam mu na roditeljskom rekao, pa ok evo vi ste sa djecom 3 do 4 casa, nemate druge casove? Nemam. Pa ok. Djeca vam oduzmu eto max 4h. Jel to problem ostalih 4h rasporediti da se urade i te administrativne obaveze. Naravno onda je poceo kenjati o tome kako ima tu jos bla bla.

Pa halo ba to ti je posao!!! Isto da ja na poslu kazem, eh necu taj raport napisati, ono nismo ga ranije imali. Taman eto nekoga boli qrac. Dobijes zadatak i odradjujes.

Neka strajkuju i bore se za prava. Ali ovo iskoristavanje djece u te svrhe je stvarno degutantno.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8554
Joined: 15/04/2015 11:26

#69 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Thorgerson »

corei3 wrote: 18/04/2024 08:47 Danas će se oglasiti ministarstvo. Šta god da kažu zar će time prekinuti štrajk??? Čitam da je već počela represija na škole od strane MO da dostave dosta papira,izvještaja i sl. a time samo mogu izazvati veću reakciju sindikata koji se već žali na povećanu pisaniju. Ponavljam, ministarstva slabo imaju sluha za bilo šta, njihove odluke su svete i moraju se decidno provoditi bez da se iko išta pita.
Kakvu ba povecanu pisaniju. Imaju aplikaciju gdje trebaju unijeti ocjene. Prisustva. Itd. I poneki izvjestaj.

To je 30 min u vrh glave posla na dan. U cemu je onda problem? Evo ja pitam ucitelje da mi objasne ako danas imaju nastavu od 8 do pola 12. Sta rade ostatak dana do 16h. Je li to 4h nije dovoljno da se odrade te obaveze. Dajte ba.

Sta im podilazite vise koji qrac. Pa radije cu sam onda kuci skolovati dijete.
corei3
Posts: 719
Joined: 22/05/2014 09:42

#70 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

Haris.ba wrote: 18/04/2024 09:05
corei3 wrote: 18/04/2024 09:03 Po zakonu te pritišće, zbog čega štrajk? Neću da ulazim u dublju diskusiju,ne razumijem se. Nastave i dalje nema, djeca trpe,roditelji trpe. Prepucavanja su trebali rješiti na neki drugi način.
Znaci kad ti poslodavac trazi izvjestaj tebi je to pritiskanje po zakonu? :sax:

Ima sud odlucice je li strajk nezakonit, imaju propisi.
Ministarstva nametnu nesto i onda po tom necem ti zakomplikuju zivot,sve po zakonu naravno,jer ponavljam,veze sa realnoscu nemaju. Strajk i krene radi tih nekih stvari. Nit branim nit kudim ni jedne ni druge,ali znam da sam trenutno u kuci sa djecom,nisam na poslu,djeca nisu na nastavi. Za mene je to problem, a ko ke upravo,jal škole jal MO neznam
corei3
Posts: 719
Joined: 22/05/2014 09:42

#71 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

Thorgerson wrote: 18/04/2024 09:11
corei3 wrote: 18/04/2024 08:47 Danas će se oglasiti ministarstvo. Šta god da kažu zar će time prekinuti štrajk??? Čitam da je već počela represija na škole od strane MO da dostave dosta papira,izvještaja i sl. a time samo mogu izazvati veću reakciju sindikata koji se već žali na povećanu pisaniju. Ponavljam, ministarstva slabo imaju sluha za bilo šta, njihove odluke su svete i moraju se decidno provoditi bez da se iko išta pita.
Kakvu ba povecanu pisaniju. Imaju aplikaciju gdje trebaju unijeti ocjene. Prisustva. Itd. I poneki izvjestaj.

To je 30 min u vrh glave posla na dan. U cemu je onda problem? Evo ja pitam ucitelje da mi objasne ako danas imaju nastavu od 8 do pola 12. Sta rade ostatak dana do 16h. Je li to 4h nije dovoljno da se odrade te obaveze. Dajte ba.

Sta im podilazite vise koji qrac. Pa radije cu sam onda kuci skolovati dijete.
Pa ja neznam,oni se žale na to nesto. Ne podilazim,ja sam rekao,imate moju podrsku jos sutra,u ponedeljak su mi dj3ca u skoli u 8.00,pa vi strajkate
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#72 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by HelaS »

Horke wrote: 18/04/2024 06:34 Saopstenje Ministarstva:

Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo do danas nije zaprimilo Odluku o štrajku upozorenja koji organizuje Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH - Kantonalni odbor SSOOiO Kantona Sarajevo:

Neformalno smo dobili odluku o štrajku upozorenja, te u cilju objektivnog informisanja javnosti naglašavamo da smo školama uputili dopis o dosljednom poštivanju svih relevatnih propisa kojim se reguliše pitanje štrajka. Navedenim dopisom traženo je od škola postupanje u skladu sa članom 154. Kolektivnog ugovora za djelatnosti predškolskog odgoja i osnovnog obrazovanja u Kantonu Sarajevo („Službene novine Kantona Sarajevo“, br. 24/22, 40/22 i 7/24). S obzirom da navedeni član Kolektivnog ugovora definiše prava i obaveze radnika koji učestvuju u štrajku, neophodno je isti primijeniti prilikom obračuna plata i naknada iz radnog odnosa“, naveli su iz Ministarstva.

Ministarstvo će putem Pravobranilaštva Kantona Sarajevo pokrenuti pitanje pred nadležnim sudom o zakonitosti ovog štrajka kako bi se zaštitila prava djece na odgoj, obrazovanje i sigurnost, te osigurala vladavina prava i spriječila samovolja i anarhističko ponašanje vođe sindikata.
Kao što već napisah na početku ove teme:
HelaS wrote: 17/04/2024 14:16
Štrajk u BiH ima svoja pravila. Mora biti najavljen poslodavcu min. 10 dana prije, u pisanoj formi. Štrajk je dozvoljeno organizirati tek nakon pokušaja provođenja mirnog rješavanja spora, i sindikat ima pravo pozvati na štrajk i provesti ga radi zaštite i ostvarivanja ekonomskih i socijalnih prava i interesa svojih članova. Šta je ispunjeno od ovih osnovnih postulata štrajka?

Dalje, meni se čini nelegitimnim ovaj štrajk. Ugrožena prava ne štite se štrajkom već sudskom odlukom. Dakle, ugrožena strana trebala je pokrenuti sudski spor i tužbenim zahtjevom zatražiti svoja prava, odnosno zatražiti ukidanje osporenih odluka poslodavca, za koje smatra da joj ugrožava prava.

Bolji propisi, nastavni planovi i programi, itd, ne postižu se štrajkom, već pregovorima. Ili dugotrajnim pregovorima, dok se štrajk provodi radi zaštite i ostvarivanja ekonomskih i socijalnih prava i interesa svojih članova, i to ne u formi ucjene, i to ne u formi činjenja štete drugoj strani, ili društvu u cjelini.
User avatar
Truba
Posts: 81821
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#73 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

ako je biti profa i nastavnik super
zašto je konstantni manjak nastavnika kod nas i u njemačkoj

zašto svi ne idemo u nastavnike
ne možemo ih slušati 30 minuta u tramvaju
a treba biti s njima cijeli dan

što rade poslije 12
pregledaju kontrolne pripremaju se za sutra
imaju sjednice roditeljske (koji su u 18.00)
uvijek neki klipan dolazi da se žali
corei3
Posts: 719
Joined: 22/05/2014 09:42

#74 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

Gledam Sivru na bhtu,čovjek fino priča o zahtijevima. Vjerovatno ce danas iz MO iznijeti svoje stavove i mišljenja koji će se isto činiti opravdano. Ja rekoh, u ponedeljak u 07.50 su moja djeca u školi,škola ih ne smije vratiti kući,a vi se prepucavajte na neki drugi način,na koji,baš me briga.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1087
Joined: 23/02/2020 14:50

#75 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by ANamelessGhoul »

Truba wrote: 18/04/2024 09:22 ako je biti profa i nastavnik super
zašto je konstantni manjak nastavnika kod nas i u njemačkoj

zašto svi ne idemo u nastavnike
ne možemo ih slušati 30 minuta u tramvaju
a treba biti s njima cijeli dan

što rade poslije 12
pregledaju kontrolne pripremaju se za sutra
imaju sjednice roditeljske (koji su u 18.00)
uvijek neki klipan dolazi da se žali
:thumbup: haj ti objasni ljudima. nadrealisti su fino rekli jos onda, nije ovo dno ispod su prosvjetni radnici
Post Reply