Štrajk prosvjetih radnika

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
moimoi
Posts: 4751
Joined: 01/07/2006 12:59

#251 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by moimoi »

Laplace wrote: 22/04/2024 11:27
moimoi wrote: 22/04/2024 10:32
Rolat0210 wrote: 22/04/2024 10:21

Nije rijetka situacija da se teško pronalazi direktor škole. Mnogi ne žele da se prihvate tog posla, odgovornosti itekako ima. Oni koji jesu za tu poziciju obično ne žele i ne razmišljaju o tome, mnogo je pritisaka i strana sa kojima treba balansirati. Direktori u KS moraju biti prethodno uključeni u odgojno-obrazovni rad, to je uslov prema pravilniku.
To mi je jasno. Ali mi nije jasno zasto ne drze i nastavu. Kadra fali to je ocigledno.

I ovo sto je neko iznad pitao… ko treba da preuzme krivicu za lose rezultate nase djece?
Ocigledno nesto duboko ne stima u nasem obrazovanju… ali ko treba problem da detektuje?
Ko drugi nego nastavnici, jer raman posla da je učenik odgovoran za bilo šta, posebno za to što na času ne sluša nego smeta a kod kuće i ne pogleda knjige.

Ako je svaki drugi funkcionalno nepismen onda je i do nastavnika.

Ovo me sada cisto interesuje… ko je recimo zaduzen za posjetu pozorista? Muzeja i sl?
Da li je organizacija takvih posjeta ostavljena skoli ili ministarstvo ima nesto s tim?
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5661
Joined: 12/10/2014 01:12

#252 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by skupljac_zeljeza »

Truba wrote: 22/04/2024 10:40 čuj ne drže nastavu
pa direktori se i novače iz reda nastavnika
ali to je otok KŠC :D utopija
Trenutno direktore javnih ustanova postavljaju stranke i ako je naka strančica u koaliciji koja nema dovoljno da bira kvalitetan kadar na lokalnom nivou uhljebljuje na tu poziciju 'zaslužnog' pa se desi da postave direktoricu sa 5 godina staža bez mentorstva da bude direktor kolektivu od 70 radnika koja čak ne zna šta koji nastavnik predaje, a radi 40-satnu sedmicu. Mora se početi to rješavati iz drugog ugla.
User avatar
Truba
Posts: 81928
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#253 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

očito se mi i vi razlikujemo
:mrgreen:

kod nas u KŠC nije tako
Rolat0210
Posts: 7
Joined: 27/12/2023 10:20

#254 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Rolat0210 »

skupljac_zeljeza wrote: 22/04/2024 12:56 pa se desi da postave direktoricu sa 5 godina staža bez mentorstva da bude direktor kolektivu od 70 radnika koja čak ne zna šta koji nastavnik predaje, a radi 40-satnu sedmicu.
Znaš li neki konkretan primjer ili su to samo nagađanja?
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5661
Joined: 12/10/2014 01:12

#255 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by skupljac_zeljeza »

Rolat0210 wrote: 22/04/2024 13:01
skupljac_zeljeza wrote: 22/04/2024 12:56 pa se desi da postave direktoricu sa 5 godina staža bez mentorstva da bude direktor kolektivu od 70 radnika koja čak ne zna šta koji nastavnik predaje, a radi 40-satnu sedmicu.
Znaš li neki konkretan primjer ili su to samo nagađanja?
Da, govorim o konkretnom primjeru koji se desio. Zato govorim da se rješava iz pogrešne perspektive koja neće dovesti do rješenja problema. Obrazovanje, pošto je tema, odavno je zavrijedilo temeljnu reformu bar po kantonima kako se to kod nas trenutno radi. Federalno ministarstvo je beskorisno, a sa vrha države nikakvo.
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#256 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

moimoi wrote: 22/04/2024 12:42
Laplace wrote: 22/04/2024 11:27
moimoi wrote: 22/04/2024 10:32
To mi je jasno. Ali mi nije jasno zasto ne drze i nastavu. Kadra fali to je ocigledno.

I ovo sto je neko iznad pitao… ko treba da preuzme krivicu za lose rezultate nase djece?
Ocigledno nesto duboko ne stima u nasem obrazovanju… ali ko treba problem da detektuje?
Ko drugi nego nastavnici, jer raman posla da je učenik odgovoran za bilo šta, posebno za to što na času ne sluša nego smeta a kod kuće i ne pogleda knjige.

Ako je svaki drugi funkcionalno nepismen onda je i do nastavnika.

Ovo me sada cisto interesuje… ko je recimo zaduzen za posjetu pozorista? Muzeja i sl?
Da li je organizacija takvih posjeta ostavljena skoli ili ministarstvo ima nesto s tim?
Kako rekoh, uvijek je nastavnik kriv. Škola je pod opsadom dok mali princ ili princeza ne dobije prosjek 5.0 a onda se isti ti roditelji sjete kako bi njegov princ/princeza trebali ponešto i znati za tu ocjenu. Kako ocjene nisu zaslužene znanjen nego dobijene pritiscima, ucjenama, napadima i lobiranjima preko stranki i ministarstava, logičan krivac za neznanje je nastavnik - a ko bi drugi.
moimoi
Posts: 4751
Joined: 01/07/2006 12:59

#257 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by moimoi »

Laplace wrote: 22/04/2024 13:08
moimoi wrote: 22/04/2024 12:42
Laplace wrote: 22/04/2024 11:27

Ko drugi nego nastavnici, jer raman posla da je učenik odgovoran za bilo šta, posebno za to što na času ne sluša nego smeta a kod kuće i ne pogleda knjige.

Ako je svaki drugi funkcionalno nepismen onda je i do nastavnika.

Ovo me sada cisto interesuje… ko je recimo zaduzen za posjetu pozorista? Muzeja i sl?
Da li je organizacija takvih posjeta ostavljena skoli ili ministarstvo ima nesto s tim?
Kako rekoh, uvijek je nastavnik kriv. Škola je pod opsadom dok mali princ ili princeza ne dobije prosjek 5.0 a onda se isti ti roditelji sjete kako bi njegov princ/princeza trebali ponešto i znati za tu ocjenu. Kako ocjene nisu zaslužene znanjen nego dobijene pritiscima, ucjenama, napadima i lobiranjima preko stranki i ministarstava, logičan krivac za neznanje je nastavnik - a ko bi drugi.
Zasto javno ne izlazite kada pocnu ucjenjivati? Zasto javno ne govorite o tom problemu.
Meni je jasno da se to desava, ali mi nije jasno zasto se ide linijom manjeg otpora?
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#258 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

moimoi wrote: 22/04/2024 13:19
Laplace wrote: 22/04/2024 13:08
moimoi wrote: 22/04/2024 12:42

Ako je svaki drugi funkcionalno nepismen onda je i do nastavnika.

Ovo me sada cisto interesuje… ko je recimo zaduzen za posjetu pozorista? Muzeja i sl?
Da li je organizacija takvih posjeta ostavljena skoli ili ministarstvo ima nesto s tim?
Kako rekoh, uvijek je nastavnik kriv. Škola je pod opsadom dok mali princ ili princeza ne dobije prosjek 5.0 a onda se isti ti roditelji sjete kako bi njegov princ/princeza trebali ponešto i znati za tu ocjenu. Kako ocjene nisu zaslužene znanjen nego dobijene pritiscima, ucjenama, napadima i lobiranjima preko stranki i ministarstava, logičan krivac za neznanje je nastavnik - a ko bi drugi.
Zasto javno ne izlazite kada pocnu ucjenjivati? Zasto javno ne govorite o tom problemu.
Meni je jasno da se to desava, ali mi nije jasno zasto se ide linijom manjeg otpora?
Zato što nemamo podršku ni Ministarstva ni javnosti niti bilo kog drugog.

Mislim, kome da se obratimo?

- Ministarstvu, koje de facto naređuje da djeci poklanjamo ocjene (u Ze-do su doslovno naredili da en smijemo oboriti nijednog učenika, doduše za vrijemekovida, ali to je toliko dignuto na nivo da je postalo pravilo)?
- Medijima, koji prime roditelja sa nekom pričom a školu i ne kontaktiraju da provjere da li taj roditeljmožda laže pa se ti onda bori da se poclije javnog istupanja objavi demant - a demant nikad nema ni 5% snagu kao originalna objava, u bilo kojoj oblasti života?
- Javnosti, koja je stava kao kolega sa prethodne stranice prosvjetni radnici samo kukaju i žale se, uvijek su im drugi krivi, pa se ti požali?
Rolat0210
Posts: 7
Joined: 27/12/2023 10:20

#259 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Rolat0210 »

skupljac_zeljeza wrote: 22/04/2024 13:08
Rolat0210 wrote: 22/04/2024 13:01
skupljac_zeljeza wrote: 22/04/2024 12:56 pa se desi da postave direktoricu sa 5 godina staža bez mentorstva da bude direktor kolektivu od 70 radnika koja čak ne zna šta koji nastavnik predaje, a radi 40-satnu sedmicu.
Znaš li neki konkretan primjer ili su to samo nagađanja?
Da, govorim o konkretnom primjeru koji se desio. Zato govorim da se rješava iz pogrešne perspektive koja neće dovesti do rješenja problema. Obrazovanje, pošto je tema, odavno je zavrijedilo temeljnu reformu bar po kantonima kako se to kod nas trenutno radi. Federalno ministarstvo je beskorisno, a sa vrha države nikakvo.
Nisam upratio o kojem je kantonu riječ. Ako je KS u pitanju, takvo imenovanje direktora je nelegalno i treba se napraviti pritisak, prijaviti prema proceduri i na kraju podnijeti tužbu i izgurati. Drugog načina nema. Zadnjih desetak godina to se može izvesti ako je neko uporan. Znam da je lakše ne činiti ništa iz 100 razloga i da osoba koja traži poštivanje zakona može vrlo lako sve da izgubi. Ako sebe stavim u takvu situaciju vjerovatno bih se povukao.
Rolat0210
Posts: 7
Joined: 27/12/2023 10:20

#260 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Rolat0210 »

Laplace wrote: 22/04/2024 13:50
moimoi wrote: 22/04/2024 13:19
Laplace wrote: 22/04/2024 13:08

Kako rekoh, uvijek je nastavnik kriv. Škola je pod opsadom dok mali princ ili princeza ne dobije prosjek 5.0 a onda se isti ti roditelji sjete kako bi njegov princ/princeza trebali ponešto i znati za tu ocjenu. Kako ocjene nisu zaslužene znanjen nego dobijene pritiscima, ucjenama, napadima i lobiranjima preko stranki i ministarstava, logičan krivac za neznanje je nastavnik - a ko bi drugi.
Zasto javno ne izlazite kada pocnu ucjenjivati? Zasto javno ne govorite o tom problemu.
Meni je jasno da se to desava, ali mi nije jasno zasto se ide linijom manjeg otpora?
Zato što nemamo podršku ni Ministarstva ni javnosti niti bilo kog drugog.

Mislim, kome da se obratimo?

- Ministarstvu, koje de facto naređuje da djeci poklanjamo ocjene (u Ze-do su doslovno naredili da en smijemo oboriti nijednog učenika, doduše za vrijemekovida, ali to je toliko dignuto na nivo da je postalo pravilo)?
- Medijima, koji prime roditelja sa nekom pričom a školu i ne kontaktiraju da provjere da li taj roditeljmožda laže pa se ti onda bori da se poclije javnog istupanja objavi demant - a demant nikad nema ni 5% snagu kao originalna objava, u bilo kojoj oblasti života?
- Javnosti, koja je stava kao kolega sa prethodne stranice prosvjetni radnici samo kukaju i žale se, uvijek su im drugi krivi, pa se ti požali?
Prosvjetni radnici su sistemski dovedeni na to da riječ učenika vrijedi kao i njihova. Da ne pričam o roditeljima, upravi, itd. Taj posao je koračanje kroz minsko polje. Problem prosvjetnom radniku može napraviti bilo ko, dok se dokaže ko je tu ispravan a ko ne ljudi ostaju bez zdravlja, volje za životom a da ne pričamo o volji i želji za kvalitetnim radom jer takvi, vrijedni dosljedni i kvalitetni radnici prvi nailaze na one koji njihov posao znaju bolje od njih i koji će napraviti problem. Baš zato malo ko želi i da odabere taj poziv.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5613
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#261 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by azurna_obala »

Nemaš podršku ni od koga, direktor od mene traži objašnjenje zašto taj mali Huso ima jedan, matere dolaze jer djeca dobiju dva ili tri, to je ljudi borba sa vjetrenjačama, hoćeš da budeš pravedan, objektivan, iskren u radu, a nepravda ubi.
Onda vidiš kako ljudi popuštaju, samo da izbjegnu problem, a onda se tebi natovare.

Sva priča ministarstva se svela na neku modernizaciju, a djeca ne znaju čitati. Ima djece u sedmom osnovne koja ne znaju čitati, nisu knjige pročitali, a ona bi uvodila digitalne udžbenike. Ma vi pola ne znate šta se dešava, povraća mi se od svega ovoga.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5089
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#262 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by oldtajmer »

azurna_obala wrote: 22/04/2024 23:46 Nemaš podršku ni od koga, direktor od mene traži objašnjenje zašto taj mali Huso ima jedan, matere dolaze jer djeca dobiju dva ili tri, to je ljudi borba sa vjetrenjačama, hoćeš da budeš pravedan, objektivan, iskren u radu, a nepravda ubi.
Onda vidiš kako ljudi popuštaju, samo da izbjegnu problem, a onda se tebi natovare.

Sva priča ministarstva se svela na neku modernizaciju, a djeca ne znaju čitati. Ima djece u sedmom osnovne koja ne znaju čitati, nisu knjige pročitali, a ona bi uvodila digitalne udžbenike. Ma vi pola ne znate šta se dešava, povraća mi se od svega ovoga.
:thumbup:
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4836
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#263 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by duh_sa_sjekirom »

azurna_obala wrote: 22/04/2024 23:46 Nemaš podršku ni od koga, direktor od mene traži objašnjenje zašto taj mali Huso ima jedan, matere dolaze jer djeca dobiju dva ili tri, to je ljudi borba sa vjetrenjačama, hoćeš da budeš pravedan, objektivan, iskren u radu, a nepravda ubi.
Onda vidiš kako ljudi popuštaju, samo da izbjegnu problem, a onda se tebi natovare.

Sva priča ministarstva se svela na neku modernizaciju, a djeca ne znaju čitati. Ima djece u sedmom osnovne koja ne znaju čitati, nisu knjige pročitali, a ona bi uvodila digitalne udžbenike. Ma vi pola ne znate šta se dešava, povraća mi se od svega ovoga.
Zato što nikad nije urađena prava i istinska reforma NPP, koji se moraju reducirati.
Djeci se samo tovare obaveze i sadržaji, a trajnost znanja nikakva.
U razgovoru sa nastavnicima različitih predmeta, svi se slažu da se nastavni sadržaji u svakom predmetu mogu reducirati za 10-20%.
Uz uvjet da fond sati ostane isti, izbacivanjem suvišnih sadržaja dobilo bi se neophodno vrijeme za utvrđivanje i trajnije usvajanje najbitnijih znanja.
moimoi
Posts: 4751
Joined: 01/07/2006 12:59

#264 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by moimoi »

A da li je moguce da je i velika greska sto se kod nas za upis u srednje skole uzimaju ocjene iz najjacih predmeta (matematika, bhs i eng.)?
Zar nije nerealno da dijete bude odlicno iz sva tri predmeta? Najcesce jezicari i nisu bas neki matematicari i obrnuto…
Mozda bi manji pritisak od strane roditelja bio?

U nekim drzavama mozes propasti iz jednog od “glavnih predmeta” ali ako si odlican iz drugog… ta ocjena te gura dalje tj ne ponavljas razred i uvijek imas mogucnost upisa u dobru skolu.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10870
Joined: 27/04/2021 22:52

#265 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by tramvajtrojka »

azurna_obala wrote: 22/04/2024 23:46 Nemaš podršku ni od koga, direktor od mene traži objašnjenje zašto taj mali Huso ima jedan, matere dolaze jer djeca dobiju dva ili tri, to je ljudi borba sa vjetrenjačama, hoćeš da budeš pravedan, objektivan, iskren u radu, a nepravda ubi.
Onda vidiš kako ljudi popuštaju, samo da izbjegnu problem, a onda se tebi natovare.

Sva priča ministarstva se svela na neku modernizaciju, a djeca ne znaju čitati. Ima djece u sedmom osnovne koja ne znaju čitati, nisu knjige pročitali, a ona bi uvodila digitalne udžbenike. Ma vi pola ne znate šta se dešava, povraća mi se od svega ovoga.
Jel ovo problem ministarstva il ispijaca kafa u zbornicama koji nisu djecu naucili da citaju, i sto im je posao bio sve te godine
User avatar
Truba
Posts: 81928
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#266 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

ja sam imo profu fizike vidi prepisuješ na tabli
da ti kemijskom zaključenu jedinicu na polugodištu i kaže vidimo se u kolovozu
taj je đak voditelj na radio sarajevu danas :D to mu je rekla i razrednicazemljopisa... drž se ti radija ništa od građevine

danas kad bi se to dogodilo bilo bi na svim portalima :D nacionalna mržnja u KŠC :D
User avatar
Truba
Posts: 81928
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#267 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

još jedan detalj
profa latisnskog obori pola razreda na popravni

postane direktor ilitiga ravnatelj kod nas i maltretira profe matematike i fizike zašto je po 2 na popravnom

na pitanje što je s onih pola razreda

kaže sjedište mijenja gledište :D

i šta ćeš ti tu
moimoi
Posts: 4751
Joined: 01/07/2006 12:59

#268 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by moimoi »

Meni nervira sto se neki predmeti kod nas smatraju nebitnim… tipa likovno.
Pa ce tako odlikas koji ne zna nacrtati cika glisu imati 5 i iz likovnog….dok ce neko dijete koje je recimo dobar iz vecine predmeta, a pravo talentiran za umjetnost, imati istu ocjenu kao odlikas.
Cime je on poseban? Nicim.
Jebo umjetnost.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4836
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#269 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by duh_sa_sjekirom »

tramvajtrojka wrote: 23/04/2024 11:31 Jel ovo problem ministarstva il ispijaca kafa u zbornicama koji nisu djecu naucili da citaju, i sto im je posao bio sve te godine
Kakvo stupidno rezonovanje...
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#270 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

azurna_obala wrote: 22/04/2024 23:46 Nemaš podršku ni od koga, direktor od mene traži objašnjenje zašto taj mali Huso ima jedan, matere dolaze jer djeca dobiju dva ili tri, to je ljudi borba sa vjetrenjačama, hoćeš da budeš pravedan, objektivan, iskren u radu, a nepravda ubi.
Onda vidiš kako ljudi popuštaju, samo da izbjegnu problem, a onda se tebi natovare.

Sva priča ministarstva se svela na neku modernizaciju, a djeca ne znaju čitati. Ima djece u sedmom osnovne koja ne znaju čitati, nisu knjige pročitali, a ona bi uvodila digitalne udžbenike. Ma vi pola ne znate šta se dešava, povraća mi se od svega ovoga.
Prije nekih 17 godina neka roditeljka je jednu učiteljicu (mislim da je njeno dijete išlo u četvrti razred) tako agresivno napala da je digla na noge cijelu školu. To je (navodno, nisam bio prisutan) bila dreka, vriska, urlanje i gadne uvrede jer je učitlejica njenoj princezi dala - četvorku. Ne jedinicu, ne dvojku niti trojku nego baš četvorku.

A otad je iz godine u godinu sve gore i gore.

Da,ono što vrli forumaši znaju o stanju u obrazovanju je vrh ledenog brijega.
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#271 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

duh_sa_sjekirom wrote: 23/04/2024 10:39
azurna_obala wrote: 22/04/2024 23:46 Nemaš podršku ni od koga, direktor od mene traži objašnjenje zašto taj mali Huso ima jedan, matere dolaze jer djeca dobiju dva ili tri, to je ljudi borba sa vjetrenjačama, hoćeš da budeš pravedan, objektivan, iskren u radu, a nepravda ubi.
Onda vidiš kako ljudi popuštaju, samo da izbjegnu problem, a onda se tebi natovare.

Sva priča ministarstva se svela na neku modernizaciju, a djeca ne znaju čitati. Ima djece u sedmom osnovne koja ne znaju čitati, nisu knjige pročitali, a ona bi uvodila digitalne udžbenike. Ma vi pola ne znate šta se dešava, povraća mi se od svega ovoga.
Zato što nikad nije urađena prava i istinska reforma NPP, koji se moraju reducirati.
Djeci se samo tovare obaveze i sadržaji, a trajnost znanja nikakva.
U razgovoru sa nastavnicima različitih predmeta, svi se slažu da se nastavni sadržaji u svakom predmetu mogu reducirati za 10-20%.
Uz uvjet da fond sati ostane isti, izbacivanjem suvišnih sadržaja dobilo bi se neophodno vrijeme za utvrđivanje i trajnije usvajanje najbitnijih znanja.
Nešto je reducirano, ali je time napravljeno još gore. Iz gradiva matematike je izbačena jedna lekcija, ali se nekoliko lekcija koje slijede naslanjaju na tu izbačenu. I onda natavnik mora i izbačenu da objasni jer se bez nje ovih nekoliko narednih ne može ni objasniti ni shvatiti.

Nije to napraosto izbaciti 10% i svima lakše. Mora se to uraditi promišljeno i planski.
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#272 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

moimoi wrote: 23/04/2024 10:53 A da li je moguce da je i velika greska sto se kod nas za upis u srednje skole uzimaju ocjene iz najjacih predmeta (matematika, bhs i eng.)?
Zar nije nerealno da dijete bude odlicno iz sva tri predmeta? Najcesce jezicari i nisu bas neki matematicari i obrnuto…
Mozda bi manji pritisak od strane roditelja bio?

U nekim drzavama mozes propasti iz jednog od “glavnih predmeta” ali ako si odlican iz drugog… ta ocjena te gura dalje tj ne ponavljas razred i uvijek imas mogucnost upisa u dobru skolu.
Ne uzimaju se ocjene iz "najjačih predmeta" nego iz predmeta relevantnih za struku. Nisu to isti predmeti za sve srednje škole. Znam to jer samradio na bodovanju za upis učenika u srednje škole.
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#273 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

tramvajtrojka wrote: 23/04/2024 11:31
azurna_obala wrote: 22/04/2024 23:46 Nemaš podršku ni od koga, direktor od mene traži objašnjenje zašto taj mali Huso ima jedan, matere dolaze jer djeca dobiju dva ili tri, to je ljudi borba sa vjetrenjačama, hoćeš da budeš pravedan, objektivan, iskren u radu, a nepravda ubi.
Onda vidiš kako ljudi popuštaju, samo da izbjegnu problem, a onda se tebi natovare.

Sva priča ministarstva se svela na neku modernizaciju, a djeca ne znaju čitati. Ima djece u sedmom osnovne koja ne znaju čitati, nisu knjige pročitali, a ona bi uvodila digitalne udžbenike. Ma vi pola ne znate šta se dešava, povraća mi se od svega ovoga.
Jel ovo problem ministarstva il ispijaca kafa u zbornicama koji nisu djecu naucili da citaju, i sto im je posao bio sve te godine
To je problem ministarstva koje naredi da dijete u nižim razredima osnovne škole, kad se i uči čitanju i pisanju, ne može ponoviti razred ako to ne nauči. Zašto bi neko učio,onda? Da li bi ti radio ako ti plata ne ovisi o tome da li ćeš raditi ili nećeš? Ako istu platu dobiješ a da nisi prstom mrdnuo na poslu?
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#274 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

duh_sa_sjekirom wrote: 23/04/2024 12:05
tramvajtrojka wrote: 23/04/2024 11:31 Jel ovo problem ministarstva il ispijaca kafa u zbornicama koji nisu djecu naucili da citaju, i sto im je posao bio sve te godine
Kakvo stupidno rezonovanje...
Opštepoznato je da nastavnici cijelu smjenu ispijaju kafe po zbornici dok su djeca sama u učionicama.

Zato i imaju zdravstvenih problema pred penziju. Toliko kafa mora da nešto zezne u metaboliznu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24978
Joined: 08/09/2005 20:08

#275 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Haris.ba »

Ne kontam kakav uticaj mogu imati roditelji na nastavnika oko ocjenjivanja koji je zaposlen na neodredjeno u nekoj skoli?

Ili, nastavnicima smeta sto roditelji dolaze sa scojim zahtjevima. Sta fali sto neko nesto zahtjeva? Svoj ti pos'o.
Post Reply