Štrajk prosvjetih radnika

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
corei3
Posts: 719
Joined: 22/05/2014 09:42

#1 Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

Prosvjetni radnici traže sljedeće, copy/paste:

U saopćenju, koje se dostavilo roditeljima i učenicima, navode se i zahtjevi prosvjetnih radnika, a ti su:

1. Stavljanje van snage Pedagoških standarda i normativa kojima su ugrožena prava prosvjetnih radnika,
2. Ostavku ministrice za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo koja je ugrozila prava prosvjetnih radnika,
3. Zaustavljanje administrativnih reformi koje od prosvjetnih radnika prave obične pisare,
4. Bolje propise, nastavne planove i programe i udžbenike koji će se kontinuirano prilagođavati i unaprijeđivati u skladu sa potrebama modernog obrazovanja, a posebno potrebama djece, učenika, radnika, tržišta rada i najnovijih tehnologija uz obavezno učešće i uvažavanje stavova radnika, poslodavaca i poduzetnika.

Juče sam prisustvovao roditeljskom za svoja dva djeteta i u razgovoru učiteljica govori da asistenti koji su dodjeljeni djeci sa posebnim potrebama uopšte nemaju potrebnu naobrazbu za obavljanje tog posla i da konkretno taj posao za jedno dijete u školi gdje idu moja djeca obavlja vjeroučitelj. :shock: :shock: :shock:
Također se spomenulo i to da je učiteljima dato prostora da pišu svoje sugestije i primjedbe u vezi nedostataka i unapređenja ali da se na njih nikad niko nije oglasio ni pozitivno ni negativno, apsolutno ništa.

Štrajk traje do kraja godine, nema prava dva časa, ujutru 2 sata ja i žena kasnimo na posao, skontali smo se izostajati naizmjenično dan-dan. Ovo je veliko opterećenje i za roditelje. Nemam pojma kako nema tema o ovome.

S obzirom da sam imao kontakta sa ministarstvima znam kako rade i razmišljaju. Oni zapravo predstavljaju jedan potpuno paralelni svijet odvojen od realnosti i mimo svog svijeta, i generalno samo tjeraju svoje.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12486
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#2 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by dr_Evil »

corei3 wrote: 17/04/2024 13:20 Prosvjetni radnici traže sljedeće, copy/paste:

U saopćenju, koje se dostavilo roditeljima i učenicima, navode se i zahtjevi prosvjetnih radnika, a ti su:

1. Stavljanje van snage Pedagoških standarda i normativa kojima su ugrožena prava prosvjetnih radnika,
2. Ostavku ministrice za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo koja je ugrozila prava prosvjetnih radnika,
3. Zaustavljanje administrativnih reformi koje od prosvjetnih radnika prave obične pisare,
4. Bolje propise, nastavne planove i programe i udžbenike koji će se kontinuirano prilagođavati i unaprijeđivati u skladu sa potrebama modernog obrazovanja, a posebno potrebama djece, učenika, radnika, tržišta rada i najnovijih tehnologija uz obavezno učešće i uvažavanje stavova radnika, poslodavaca i poduzetnika.

Juče sam prisustvovao roditeljskom za svoja dva djeteta i u razgovoru učiteljica govori da asistenti koji su dodjeljeni djeci sa posebnim potrebama uopšte nemaju potrebnu naobrazbu za obavljanje tog posla i da konkretno taj posao za jedno dijete u školi gdje idu moja djeca obavlja vjeroučitelj. :shock: :shock: :shock:
Također se spomenulo i to da je učiteljima dato prostora da pišu svoje sugestije i primjedbe u vezi nedostataka i unapređenja ali da se na njih nikad niko nije oglasio ni pozitivno ni negativno, apsolutno ništa.

Štrajk traje do kraja godine, nema prava dva časa, ujutru 2 sata ja i žena kasnimo na posao, skontali smo se izostajati naizmjenično dan-dan. Ovo je veliko opterećenje i za roditelje. Nemam pojma kako nema tema o ovome.

S obzirom da sam imao kontakta sa ministarstvima znam kako rade i razmišljaju. Oni zapravo predstavljaju jedan potpuno paralelni svijet odvojen od realnosti i mimo svog svijeta, i generalno samo tjeraju svoje.
Asistenti koji rade sa djecom sa posebnim potrebama obicno nemaju potrebnu naobrazbu jer im ne treba, zato su asistenti, dobivaju zadatke od osoba koje imaju.

Obicno se postavlja specijalni pedagog, muzicki tarapeut te asistent. Asistent provodi najvise vremena sa dijetetom, dok specijalni pedagog obicno dobije par sati sedmicno.

Ovo gore je vrticki nivo. Na nivou skole asistent se dodijeljuje samo ako dijete ne zna jesti, piskit ili kakit. Ako to zna, onda se ne dodijeljuje asistent nego strucna pomoc pri nastavi. Ako dijete ima problema da prati matematiku, onda se pronadje 3-4 iz razreda koja su najgora iz matematike te se pravi grupa za ucenje, opstina placa na to dijete, ali vise djaka ima koristi. To se radi da se ne bi odvajalo dijete. Ta osoba niposto ne moze sjedit sa dijetetom u razredu, jer to vodi ka odvajanju i mobingu.

Eh sad, kakva je praksa u domovini, ne bih ti znao reci. Servus, i pazi sta se servira od informacija pred izbore.

Sto se tice bilo kakve reforme, iskustveno uvijek je otislo na gore :)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#3 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by VladaFBiH »

Mene što se tiče volio bih da sam negdje našao šta je npr. pogrešno sa standardima jer da bi se neki standard valorizovao, mora se uporediti sa empirijskim dokazima, ti dokazi mogu doći iz već postojećih primjenjenih standarda i socijalnih opažanja u drugim društvenim sredinama. Na osnovu toga mogu zaključiti da ovaj ne valja ili da je dobar a ne ovako na horuk.

Imamo štrajk ali ne vidim da su igdje iznesene konkretne zamjerke i moj stav je bez konkretnih dokaza ne želim da podržavam nešto pogotovo kada je na štetu djece. Samo zamislite ovu situaciju u privatnom sektoru i biće Vam sve jasno. Bez jasnih kontra argumenata, nema smisla razgovarati.

Borbu za prava podržavan na ovakav način ne! Ugrožavaju prava najslabije kategorije - djece. Što se tiče nadoknade nastave neka im matera nadonađuje za vrijeme raspusta jer moja djeca neće.

P.S. Mislim da je Hota odron a onaj sindikalac što godinama jaše na sindikalnim jaslama debelo podkapacitiran

P.S.S. Molim te ispravi naziv teme jer nisu prosvjeti radnici već prosvjetni
corei3
Posts: 719
Joined: 22/05/2014 09:42

#4 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

Kao roditelj sa privatnim i poslovnim obavezama nisam se imao vremena upuštati dublje u razloge i zahtijeve prosvjetara, ako neko ima vremena i volje a zna malo bolje neka napiše, ministrica jedno, ovi drugo, svako se čini upravu.
Inače, ja sam rekao i kada su štrajkali prvi put na isti način, a to je da djeca nisu imala prva dva časa, imate moju podršku sve dok moj poslodavac toleriše moje odsustvo sa posla. Čim vaš štrajk počne da utiče na moju radnu atmosferu i obaveze koje imam od tada moja podrška prestaje a to će vjerovatno biti uskoro kako kod mene tako i kod 99% roditelja koji su već juče na roditeljskom izrazili negodovanje jer već danas prvi dan štrajka imaju problem sa poslom i obavezama.
Edit: ako prosvetarima stvarno treba ovaj štrajk da bi postigli to što su naumili i ako su stvarno upravu, vjerovatno će dobiti i veću podršku roditelja.
Ako se pak sve ovo razvodeni onda izje vuk magarca. Vidim da ne protestvuju sve škole i svi nastavnici, znači već neki raskol postoji.

@dr_Evil hvala za pojašnjenej za asistente
dvajt
Posts: 115
Joined: 09/08/2022 15:47

#5 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by dvajt »

uglavnom ... sivro protiv hote.
kemoBHP
Posts: 35
Joined: 29/06/2017 09:07

#6 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by kemoBHP »

Ne ulazeci u same motive strajka ovaj put (navode se pedagoski standardi, normativi, o kojima apsolutno se ne smatram kompetentnim da diskutujem) i opravdanost istog, te ne zauzimajuci niciju stranu (pogotovo jer ovdje po licnom misljenju ima i dosta uticaja politike), kao roditelju sam ovaj nacin iskazivanja nezadovoljstva i dolaska do nekih ciljeva je apsolutno neprihvatljiv. Prvo radi same djece, pa onda i radi nas roditelja.

Da imaju prosvjetari pravo na borbu za bolja prava (kakva god) imaju, da ministarstvo je bar u nekim stvarima u pravu vjerovatno jeste, ali ovakav nacin i to svako malo, obustavljanje nastave kako je kome cejf je sulud.

Vrlo plastican primjer, obzirom da imam prvacica. U skoli imaju redovno 3 skolska casa. Vec drugi put u relativno kratkom periodu evo nemaju po 2 prva casa. Dakle ostaje im 1 cas dnevno. Evo ja bih volio da mi predstavnici i jedne i druge strane objasne sta ce to dijete nauciti u skoli da 45 min? da ne ulazimo uopste u dio kako se organizovati kao roditelj da dijete u pola ranog vremena odvedte u i dovedete iz skole radi tih 45 minuta.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#7 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by HelaS »

corei3 wrote: 17/04/2024 13:20 Prosvjetni radnici traže sljedeće, copy/paste:

U saopćenju, koje se dostavilo roditeljima i učenicima, navode se i zahtjevi prosvjetnih radnika, a ti su:

1. Stavljanje van snage Pedagoških standarda i normativa kojima su ugrožena prava prosvjetnih radnika,
2. Ostavku ministrice za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo koja je ugrozila prava prosvjetnih radnika,
3. Zaustavljanje administrativnih reformi koje od prosvjetnih radnika prave obične pisare,
4. Bolje propise, nastavne planove i programe i udžbenike koji će se kontinuirano prilagođavati i unaprijeđivati u skladu sa potrebama modernog obrazovanja, a posebno potrebama djece, učenika, radnika, tržišta rada i najnovijih tehnologija uz obavezno učešće i uvažavanje stavova radnika, poslodavaca i poduzetnika.
Štrajk u BiH ima svoja pravila. Mora biti najavljen poslodavcu min. 10 dana prije, u pisanoj formi. Štrajk je dozvoljeno organizirati tek nakon pokušaja provođenja mirnog rješavanja spora, i sindikat ima pravo pozvati na štrajk i provesti ga radi zaštite i ostvarivanja ekonomskih i socijalnih prava i interesa svojih članova. Šta je ispunjeno od ovih osnovnih postulata štrajka?

Dalje, meni se čini nelegitimnim ovaj štrajk. Ugrožena prava ne štite se štrajkom već sudskom odlukom. Dakle, ugrožena strana trebala je pokrenuti sudski spor i tužbenim zahtjevom zatražiti svoja prava, odnosno zatražiti ukidanje osporenih odluka poslodavca, za koje smatra da joj ugrožava prava.

Bolji propisi, nastavni planovi i programi, itd, ne postižu se štrajkom, već pregovorima. Ili dugotrajnim pregovorima, dok se štrajk provodi radi zaštite i ostvarivanja ekonomskih i socijalnih prava i interesa svojih članova, i to ne u formi ucjene, i to ne u formi činjenja štete drugoj strani, ili društvu u cjelini.
corei3
Posts: 719
Joined: 22/05/2014 09:42

#8 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

dvajt wrote: 17/04/2024 14:13 uglavnom ... sivro protiv hote.
Pa vidi, Sivro nije na protestima sam, već predstavlja učitelje i javno istupa ispred učitelja a učitelji su u štrajku što implicira da to što Sivro priča pa kako god da priča učitelji podržavaju. Hota na drugu stranu predstavlja Ministrarstvo. Na treću stranu ispaštaju djeca i roditelji
User avatar
pezzar
Posts: 593
Joined: 14/07/2009 13:16

#9 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by pezzar »

Mjerenje "čiji je veći". Sindikalac ne popušta ministricu otkako je počela sa ministriranjem, vjerovatno po nečijem nalogu.

Ucjena za ucjenom. Prošli put daj plate, sramota je da vozimo golf 4. Dobili plate, eh hajmo sad nešto drugo. Nastavno osoblje po školama i nema nekog izbora.

Kod mene su se sjetili da umjesto ukidanja dva časa, skrate časove na pola sata, pa da i odrade štrajk i stignu nešto nastave, što je bolje nego da ih nemaju nikako.

Al' ljudi dragi, kad se sabere i izgubljeno za ramazan, pa s ovim štrajkom će djeca imati po mjesec dana manje nastave (kad se sabere).

Uglavnom, fuj.

Ja se nadam da će roditelji preko Vijeća jednom organizovati nekakav vid otpora ucjenama sindikata, jer se djecom samo potkusurava. To će naravno ostati samo nada, jer su roditelji opterećeni drugim problemima.

Od danas kažem: "Zapeo ko Siv(r)onja".
User avatar
SmokingMan
Posts: 18760
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#10 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by SmokingMan »

Kakvo je zaista stanje u školskom sistemu, nisam upućen u to, a upravo gledam Siwru na TV. u?
corei3
Posts: 719
Joined: 22/05/2014 09:42

#11 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

Copy/paste, Sivro:
Upravo smo zaprimili akt od strane Ministarstva za odgoj i obrazovanje koji je dostavljen direktorima osnovnih škola od kojih se traže da im dostave razne dokumente. Ovo je pokušaj da se osujeti štrajk prosvjetnih radnika i njim će se baviti naši advokati. Mi ćemo adekvatno odgovoriti na sve ono što radi druga strana. Umjesto da nas pozovu na razgovor, oni vrše pritiske", istakao je Sivro.
Inače najavljuju i neposluh.
Neko je spomenuo da će ova dva časa× broj dana biti nadoknađena. Ako planiraju štrajkati do kraja školske godine to je otprilike još nekih 40 radnih dana po dva časa koja moraju biti nadoknađena. Mislim da za to nema šanse, da djeca idu i u Julu u školu, ili će nadoknada biti osakaćena i reda radi?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24967
Joined: 08/09/2005 20:08

#12 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Haris.ba »

Mrsko mi gledati, je li jos stoji u kolektivnom da se prima plata dok se strajkuje?
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#13 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

corei3 wrote: 17/04/2024 13:20 Prosvjetni radnici traže sljedeće, copy/paste:

U saopćenju, koje se dostavilo roditeljima i učenicima, navode se i zahtjevi prosvjetnih radnika, a ti su:

1. Stavljanje van snage Pedagoških standarda i normativa kojima su ugrožena prava prosvjetnih radnika,
2. Ostavku ministrice za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo koja je ugrozila prava prosvjetnih radnika,
3. Zaustavljanje administrativnih reformi koje od prosvjetnih radnika prave obične pisare,
4. Bolje propise, nastavne planove i programe i udžbenike koji će se kontinuirano prilagođavati i unaprijeđivati u skladu sa potrebama modernog obrazovanja, a posebno potrebama djece, učenika, radnika, tržišta rada i najnovijih tehnologija uz obavezno učešće i uvažavanje stavova radnika, poslodavaca i poduzetnika.

Juče sam prisustvovao roditeljskom za svoja dva djeteta i u razgovoru učiteljica govori da asistenti koji su dodjeljeni djeci sa posebnim potrebama uopšte nemaju potrebnu naobrazbu za obavljanje tog posla i da konkretno taj posao za jedno dijete u školi gdje idu moja djeca obavlja vjeroučitelj. :shock: :shock: :shock:
Također se spomenulo i to da je učiteljima dato prostora da pišu svoje sugestije i primjedbe u vezi nedostataka i unapređenja ali da se na njih nikad niko nije oglasio ni pozitivno ni negativno, apsolutno ništa.

Štrajk traje do kraja godine, nema prava dva časa, ujutru 2 sata ja i žena kasnimo na posao, skontali smo se izostajati naizmjenično dan-dan. Ovo je veliko opterećenje i za roditelje. Nemam pojma kako nema tema o ovome.

S obzirom da sam imao kontakta sa ministarstvima znam kako rade i razmišljaju. Oni zapravo predstavljaju jedan potpuno paralelni svijet odvojen od realnosti i mimo svog svijeta, i generalno samo tjeraju svoje.
Ovo je najveći problem obrazovanja od 1995. do danas. Ti ljudi gore žive u nekom svom paralelnom univerzumu, gdje je svaka njihova ideja, svaki postupak i svaka reforma obavezno uspješna i nesumnjivo daje spektakularno pozitivne rezultate. Meanwhile, obrazovanje tone i tone.
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#14 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

VladaFBiH wrote: 17/04/2024 13:46 Mene što se tiče volio bih da sam negdje našao šta je npr. pogrešno sa standardima jer da bi se neki standard valorizovao, mora se uporediti sa empirijskim dokazima, ti dokazi mogu doći iz već postojećih primjenjenih standarda i socijalnih opažanja u drugim društvenim sredinama. Na osnovu toga mogu zaključiti da ovaj ne valja ili da je dobar a ne ovako na horuk.

Imamo štrajk ali ne vidim da su igdje iznesene konkretne zamjerke i moj stav je bez konkretnih dokaza ne želim da podržavam nešto pogotovo kada je na štetu djece. Samo zamislite ovu situaciju u privatnom sektoru i biće Vam sve jasno. Bez jasnih kontra argumenata, nema smisla razgovarati.

Borbu za prava podržavan na ovakav način ne! Ugrožavaju prava najslabije kategorije - djece. Što se tiče nadoknade nastave neka im matera nadonađuje za vrijeme raspusta jer moja djeca neće.

P.S. Mislim da je Hota odron a onaj sindikalac što godinama jaše na sindikalnim jaslama debelo podkapacitiran

P.S.S. Molim te ispravi naziv teme jer nisu prosvjeti radnici već prosvjetni
Kako čujem, upravo zbog njega i ide priča o štrajku, jer mu novi standardi traže da ima najmanje osam učenika u grupi (a navodno je radio sa dva učenika). Informacije su iz druge ruke, od kolega koji rade u KS, nisam siguran koliko je pouzdana.
corei3
Posts: 719
Joined: 22/05/2014 09:42

#15 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

Laplace wrote: 17/04/2024 14:32
corei3 wrote: 17/04/2024 13:20

S obzirom da sam imao kontakta sa ministarstvima znam kako rade i razmišljaju. Oni zapravo predstavljaju jedan potpuno paralelni svijet odvojen od realnosti i mimo svog svijeta, i generalno samo tjeraju svoje.
Ovo je najveći problem obrazovanja od 1995. do danas. Ti ljudi gore žive u nekom svom paralelnom univerzumu, gdje je svaka njihova ideja, svaki postupak i svaka reforma obavezno uspješna i nesumnjivo daje spektakularno pozitivne rezultate. Meanwhile, obrazovanje tone i tone.
Tvoja rečenica se može u potpunosti preslikati i na rad još nekih ministarstava. Uvode promjene, zakone i pravilnike koji na papiru dobro zvuče, a u realnosti naprave još veću pometnju i srozaju ionako loše stanje a u pravo radi toga što rješenja nisu sistemska već jednostrana.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4495
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#16 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by VladaFBiH »

SmokingMan wrote: 17/04/2024 14:18 Kakvo je zaista stanje u školskom sistemu, nisam upućen u to, a upravo gledam Siwru na TV. u?
Toliko loše da prosvjetne radnike predstavlja onakav potkapacitirani lik a s druge strane imaš ministricu koja je onakva kakva je - u svakom slučaju stanje može se sažet u sljedećem: "Na*ebala su nam djeca".
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#17 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

corei3 wrote: 17/04/2024 14:01 Kao roditelj sa privatnim i poslovnim obavezama nisam se imao vremena upuštati dublje u razloge i zahtijeve prosvjetara, ako neko ima vremena i volje a zna malo bolje neka napiše, ministrica jedno, ovi drugo, svako se čini upravu.
Inače, ja sam rekao i kada su štrajkali prvi put na isti način, a to je da djeca nisu imala prva dva časa, imate moju podršku sve dok moj poslodavac toleriše moje odsustvo sa posla. Čim vaš štrajk počne da utiče na moju radnu atmosferu i obaveze koje imam od tada moja podrška prestaje a to će vjerovatno biti uskoro kako kod mene tako i kod 99% roditelja koji su već juče na roditeljskom izrazili negodovanje jer već danas prvi dan štrajka imaju problem sa poslom i obavezama.
Edit: ako prosvetarima stvarno treba ovaj štrajk da bi postigli to što su naumili i ako su stvarno upravu, vjerovatno će dobiti i veću podršku roditelja.
Ako se pak sve ovo razvodeni onda izje vuk magarca. Vidim da ne protestvuju sve škole i svi nastavnici, znači već neki raskol postoji.

@dr_Evil hvala za pojašnjenej za asistente
Ja nisam sklon podržati ovaj štrajk, iako sam inače podržavao sve štrajkove dosad (ne samo u prosvjeti nego i u bilo komdrugom resoru) jer se čini da je onako kako je napisao kolega @dvajt - Sivro protiv Hote. Neka, kao u stara vremena, izađu na duel. Može i TV duel.
ljubijankic
Posts: 1390
Joined: 20/11/2011 21:38

#18 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by ljubijankic »

Laplace wrote: 17/04/2024 14:36
VladaFBiH wrote: 17/04/2024 13:46 Mene što se tiče volio bih da sam negdje našao šta je npr. pogrešno sa standardima jer da bi se neki standard valorizovao, mora se uporediti sa empirijskim dokazima, ti dokazi mogu doći iz već postojećih primjenjenih standarda i socijalnih opažanja u drugim društvenim sredinama. Na osnovu toga mogu zaključiti da ovaj ne valja ili da je dobar a ne ovako na horuk.

Imamo štrajk ali ne vidim da su igdje iznesene konkretne zamjerke i moj stav je bez konkretnih dokaza ne želim da podržavam nešto pogotovo kada je na štetu djece. Samo zamislite ovu situaciju u privatnom sektoru i biće Vam sve jasno. Bez jasnih kontra argumenata, nema smisla razgovarati.

Borbu za prava podržavan na ovakav način ne! Ugrožavaju prava najslabije kategorije - djece. Što se tiče nadoknade nastave neka im matera nadonađuje za vrijeme raspusta jer moja djeca neće.

P.S. Mislim da je Hota odron a onaj sindikalac što godinama jaše na sindikalnim jaslama debelo podkapacitiran

P.S.S. Molim te ispravi naziv teme jer nisu prosvjeti radnici već prosvjetni
Kako čujem, upravo zbog njega i ide priča o štrajku, jer mu novi standardi traže da ima najmanje osam učenika u grupi (a navodno je radio sa dva učenika). Informacije su iz druge ruke, od kolega koji rade u KS, nisam siguran koliko je pouzdana.
Ja sam pricao sa jednom uciteljicom, otvoreno kaze da je strajk iskljucivo protiv ministrice i da ga velika vecina podrzava. Nakon ovog vjerovatno ce kroz par mjeseci opet naci nesto sto ce im smetati
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#19 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

ljubijankic wrote: 17/04/2024 14:40
Laplace wrote: 17/04/2024 14:36
VladaFBiH wrote: 17/04/2024 13:46 Mene što se tiče volio bih da sam negdje našao šta je npr. pogrešno sa standardima jer da bi se neki standard valorizovao, mora se uporediti sa empirijskim dokazima, ti dokazi mogu doći iz već postojećih primjenjenih standarda i socijalnih opažanja u drugim društvenim sredinama. Na osnovu toga mogu zaključiti da ovaj ne valja ili da je dobar a ne ovako na horuk.

Imamo štrajk ali ne vidim da su igdje iznesene konkretne zamjerke i moj stav je bez konkretnih dokaza ne želim da podržavam nešto pogotovo kada je na štetu djece. Samo zamislite ovu situaciju u privatnom sektoru i biće Vam sve jasno. Bez jasnih kontra argumenata, nema smisla razgovarati.

Borbu za prava podržavan na ovakav način ne! Ugrožavaju prava najslabije kategorije - djece. Što se tiče nadoknade nastave neka im matera nadonađuje za vrijeme raspusta jer moja djeca neće.

P.S. Mislim da je Hota odron a onaj sindikalac što godinama jaše na sindikalnim jaslama debelo podkapacitiran

P.S.S. Molim te ispravi naziv teme jer nisu prosvjeti radnici već prosvjetni
Kako čujem, upravo zbog njega i ide priča o štrajku, jer mu novi standardi traže da ima najmanje osam učenika u grupi (a navodno je radio sa dva učenika). Informacije su iz druge ruke, od kolega koji rade u KS, nisam siguran koliko je pouzdana.
Ja sam pricao sa jednom uciteljicom, otvoreno kaze da je strajk iskljucivo protiv ministrice i da ga velika vecina podrzava. Nakon ovog vjerovatno ce kroz par mjeseci opet naci nesto sto ce im smetati
Koliko se sjećam, Sivri nijedan ministar nije valjao. Ovu današnju ne podržavam, u razgovorima sa kolegama iz KS sam zaključio da (blago rečeno) nije dobra ministrica. Ali, prošla je bila mnogo bolja, ozbiljnija i počela povlačiti dobre poteze. Nije se odustalo dok sama nije podnijela ostavku.


Ovo već pomalo liči na situacijom sa fudbalskom rerezentacijom - mijenjaj selkektora/ministra svakih par mjeseci bez ikakvih pozitivnih rezultata (još gore: reprezentacija/obrazovanje tone sve dublje i dublje).
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#20 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by van Basten »

Iako sam generalno prosindikalno orijentisan, i na svom poslu poprilično aktivan u sindikatu, za ovaj štrajk nemam sluha. Zamjerke uopštene, riješenja neponuđena, samo da se galami, šuplje poprilično.
A sam Sivro je odavno najveći problem tog sindikata, zbog njega gube simpatije i među roditeljima. A poprilično fino on živi na račun sindikata, nema u kojoj komisiji za prijem radnika (i to ne u obrazovanju) se nije uhljebio, ko biva nekakav član koji prati da nema štele i korupcije.
Meni lično je sav kredibilitet izgubio kad je branio onog nastavnika pedofila, pa se poslije samo ušutio kad je optužnica potvrđena. Tada je trebao napustiti položaj, ako već nema obraza za dobrovoljan odlazak, njegova baza ga ke trebača otjerati.
corei3
Posts: 719
Joined: 22/05/2014 09:42

#21 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

Nama opet naša učiteljica govori da to nije okršaj njih dvoje već se želi tako predstaviti kako bi se štrajk minirao. Vidi, juče mi se nije učinilo da učiteljica nezna o čemu govori i očito je da podržava štrajk a takvih je na stotine jer očito su u štrajku skoro sve škole.
Mislim da nije to baš usmjereno toliko protiv Hote lično, možda i jeste. Mogle su škole reći Sivro ko te šljivi, idi se sam obračunaj sa Hotom, tvoji zahtijevi su izmišljeni nama je dobro, ali nisu.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12486
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#22 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by dr_Evil »

corei3 wrote: 17/04/2024 14:48 Nama opet naša učiteljica govori da to nije okršaj njih dvoje već se želi tako predstaviti kako bi se štrajk minirao. Vidi, juče mi se nije učinilo da učiteljica nezna o čemu govori i očito je da podržava štrajk a takvih je na stotine jer očito su u štrajku skoro sve škole.
Mislim da nije to baš usmjereno toliko protiv Hote lično, možda i jeste. Mogle su škole reći Sivro ko te šljivi, idi se sam obračunaj sa Hotom, tvoji zahtijevi su izmišljeni nama je dobro, ali nisu.
Vecina nastavnog osoblja je zaposlena preko SDA, i duzna im. Ali zaista ne znam o cemu se ovdje radi. Samo konstatujem cinjenicno stanje
ljubijankic
Posts: 1390
Joined: 20/11/2011 21:38

#23 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by ljubijankic »

corei3 wrote: 17/04/2024 14:48 Nama opet naša učiteljica govori da to nije okršaj njih dvoje već se želi tako predstaviti kako bi se štrajk minirao. Vidi, juče mi se nije učinilo da učiteljica nezna o čemu govori i očito je da podržava štrajk a takvih je na stotine jer očito su u štrajku skoro sve škole.
Mislim da nije to baš usmjereno toliko protiv Hote lično, možda i jeste. Mogle su škole reći Sivro ko te šljivi, idi se sam obračunaj sa Hotom, tvoji zahtijevi su izmišljeni nama je dobro, ali nisu.
Naravno da ce ti tako reci. Pitaj nekog ko radi u prosvjeri a da ga privatno znas pa vidi kakav ces odgovor dobiti.
User avatar
Better Man
Posts: 16781
Joined: 01/10/2006 20:10

#24 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Better Man »

Laplace wrote: 17/04/2024 14:45
ljubijankic wrote: 17/04/2024 14:40
Laplace wrote: 17/04/2024 14:36

Kako čujem, upravo zbog njega i ide priča o štrajku, jer mu novi standardi traže da ima najmanje osam učenika u grupi (a navodno je radio sa dva učenika). Informacije su iz druge ruke, od kolega koji rade u KS, nisam siguran koliko je pouzdana.
Ja sam pricao sa jednom uciteljicom, otvoreno kaze da je strajk iskljucivo protiv ministrice i da ga velika vecina podrzava. Nakon ovog vjerovatno ce kroz par mjeseci opet naci nesto sto ce im smetati
Koliko se sjećam, Sivri nijedan ministar nije valjao. Ovu današnju ne podržavam, u razgovorima sa kolegama iz KS sam zaključio da (blago rečeno) nije dobra ministrica. Ali, prošla je bila mnogo bolja, ozbiljnija i počela povlačiti dobre poteze. Nije se odustalo dok sama nije podnijela ostavku.


Ovo već pomalo liči na situacijom sa fudbalskom rerezentacijom - mijenjaj selkektora/ministra svakih par mjeseci bez ikakvih pozitivnih rezultata (još gore: reprezentacija/obrazovanje tone sve dublje i dublje).
Sivro je teški kreten, nepismeni idiot, tog lika samo budale mogu podržavati. Glede ministrice, blago rečeno, ona je zaostala u prahistorijskom vijeku.
Last edited by Better Man on 17/04/2024 15:28, edited 1 time in total.
dvajt
Posts: 115
Joined: 09/08/2022 15:47

#25 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by dvajt »

nisam nešto ulazio u ovu problematiku, ali na osnovu roditeljskih sastanaka vidim da je učiteljica nezadovoljna. na samom početku ove školske godine su im nametnuli neki novi sistem gdje nema fiksnog rasporeda časova već imaju neke crvene i zelene kolone, jedne su fiksne a druge varijabilne, pa učitelj sam može procijeniti šta će taj dan dijete imati. Na osnovu toga pola knjiga dijete ostavi u školi da ne bi svaki dan sve vucaralo a onda kad dijete treba neku njigu da uči treba se sam sjetiti pa je ponijeti kući, uglavnom zavrzlama prava.

Takođe se žali da su im nametnuli silne izvještaje koje moraju podnositi dal na dnevnoj sedmičnoj ili mjesečnoj bazi.

Dalje, prošle godine je bio e-dnevnik koji je sasvim ok funkcinisao, od ove godine je emis.

Stekao sam dojam da ni sami učitelji nisu spremni ušli u ovu školsku godinu, ne svojom krivicom, već što im je sve ovo ministarstvo nametnulo neposredno pred početak školske godine a upute koje su dobili za sve promjene su blago rečeno konfuzne i nepotpune.

Dalje ja kao roditelj imam problem produženog boravka, kada se dijete upisivalo u prvi razred rečeno je da će produženi biti dostupan do četvrtog razreda, od ove godine najednom obavijest da se produženi završava sa završenim drugim razredom.

Kako god, boli me i za sivru i za hotu, ako su načelno učitelji i nastavnici za štrajk, imaju moju podršku.
Post Reply