Strahovi zbog traume silovanja

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Averyy
Posts: 2
Joined: 08/01/2022 12:34

#1 Strahovi zbog traume silovanja

Post by Averyy »

Ne znam odakle da počnem. Ne planiram da ovo bude dugačak post jer sve sto zelim je da negdje izbacim sve ovo iz sebe, racunam na zensku solidarnost i pomoc na koju u stvarnom zivotu nisam naisla. Svi ponistavaju moje osjecaje i brige. U ranim tinejdzerskim godinama sam silovana od strane obiteljskog prijatelja. Nakon toga me kontinuirano psihicki zlostavljao godinama. Nikada nije ponovio silovanje, ali me uvjeravao da sam glupa, beskorisna, da sam sama to trazila, da ce to ponoviti kad se najmanje budem nadala...To je trajalo sve do upisa na studij zbog cega sam odselila. U kasnim tridesetima, već sam udana i trecem tromjesecju trudnoce, susrecemo se u dućanu. Nakon uobicajenog razgovora s mojom majkom komentirao je kako bi volio da nosim curicu. Tada mi se javio tako jak osjecaj gadjenja koji vec godinama ne prolazi.
Muce me nocni strahovi i nocne more u kojima sve sto je meni radio radi mojoj djeci. Plasim se da je dosao i da ceka da zaspim da bi to napravio. Toliko to utjece na mene da djeci ne dam da idu kod bilo koga bez mene, cak ni prijateljima i rodacima kojima vjerujem i s kojima sam bliska. Ne upisujem ih ni u kakve aktivnosti koje vodi muska osoba. Ne oblacim ih u suknjice i haljinice. Svjesna da je sve to iracionalno jer njega odavno nema i nisu svi ljudi prijetnja ali ne vidim ni izlaz ni pomoc.
Last edited by Averyy on 08/01/2022 14:57, edited 1 time in total.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1200
Joined: 27/10/2021 22:23

#2 Re: Strahovi zbog traume

Post by ljubicasti limun »

Posto smo skontali da trolas i izmisljas teme na forumu, obrisala sam komentar.

Hajd sto nas pravis budalama, ali sta je sa zenama koje su stvarno dozivjele ovakvu traumu?

Bas se srami, mada mislim da radije sv*avas na komentare i paznju koje si dobila/dobio.

No moj prvobitni savjet stoji - potrazi strucnu pomoc.
Last edited by ljubicasti limun on 17/01/2022 19:23, edited 1 time in total.
krezimir
Posts: 11
Joined: 31/12/2021 05:43

#3 Re: Strahovi zbog traume silovanja

Post by krezimir »

Preporučujem ti prve dvije vježbe mc2 metode, a slično rade i psiholozi. Metoda ti dopušta upravljanje nad tim negativnim osjećajima.
Isti autor je napravio i posebnu metodu za strahove tj anksioznost, ovdje imaš prijevod.
Možeš pokušati i youtube kanal ili knjige duhovnog učitelja Eckhart Tolle-a, po njegovom učenju, to što osjećaš se zove tijelo boli, ali on to ne rješava na standardni psihološki, već na duhovni način.
Last edited by krezimir on 09/01/2022 14:18, edited 1 time in total.
User avatar
dulekrele
Posts: 3812
Joined: 10/04/2014 18:25

#4 Re: Strahovi zbog traume silovanja

Post by dulekrele »

Potrazi strucnu pomoc. Ovo naglabanje na forumu ti nece nista pomoci.
striker_sarajevo
Posts: 189
Joined: 01/12/2021 15:12

#5 Re: Strahovi zbog traume silovanja

Post by striker_sarajevo »

Bas. Potrazi strucnu pomoc. Nema te cega biti stid ili osjecati nelagodu. Nisi ti ta koja je pravila stetu, vec kojoj je steta nanesena. A dijeljenje svoje traume, pa makar to i anonimno bilo preko foruma, je jedan korak ka naprijed. Samo ustraj i guraj. Ako ne radi sebe, onda zbog djece. Mada si i ti mlada. Zivot je lijep, nemoj ga provesti u cetri zida u strahu.
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#6 Re: Strahovi zbog traume silovanja

Post by Nierika »

Šta bi dalje?
Piši ovdje, biće ti ako ništa lakše.
Post Reply