STOLAC

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#126 Re: STOLAC

Post by ins »

Ide na bolje, uzasno sporo, ali ide...

Gdje je Stolac bio 2003. i gdje je 2013. je ogromna razlika...

Po meni, najveci problem trenutno je nedostatak bilo kakve poduzetnicke inicijative od strane povratnika u Stolac, nevjerovatno je da se niko nije potrudio cak niti da neki dobar restoran ili mali pansion otvori, kakvih je Mostaru otvoreno na desetine oko Starog mosta.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#127 Re: STOLAC

Post by zvizdan »

ins wrote:Ide na bolje, uzasno sporo, ali ide...

Gdje je Stolac bio 2003. i gdje je 2013. je ogromna razlika...

Po meni, najveci problem trenutno je nedostatak bilo kakve poduzetnicke inicijative od strane povratnika u Stolac, nevjerovatno je da se niko nije potrudio cak niti da neki dobar restoran ili mali pansion otvori, kakvih je Mostaru otvoreno na desetine oko Starog mosta.
Jarane, od srca cu ti pozeljeti da ti privatni zivot u deset narednih godina napreduje ko Stolac u proteklih deset. Toliko!
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#128 Re: STOLAC

Post by ins »

Komentar ti je fakat malouman... Svašta :shock: :shock:
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#129 Re: STOLAC

Post by zvizdan »

ins wrote:Komentar ti je fakat malouman... Svašta :shock: :shock:
Moguce, za razliku od tvoje inteligentne opservacije da u Stocu nesto ide nabolje. Za tvoju informaciju, u Stocu je danas manje Bosnjaka (a bogme i Hrvata) nego te 2003 koju spominjes. U Stocu se svake godine u osnovnu i srednje skole upisuje manje djece. U Stolac se ne vraca niti cetvrtina mladih ljudi koji odu iz njega kako bi svrsili kakav studij. Valjda zato što u Stocu ne postoji firma (barem ne u vlasnistvu Bosnjaka, i barem ne takva koja bi im ponudila nesto vise od toga da rade za kasom u samoposluzi) koja bi zaposljavala barem desetak ljudi. A s lokalnom politikom i njenim prvacima ne vidim da ce nesto drugacije biti i u narednih deset godina.
I ti mudro zakljucujes kako bi u takvom gradu neko trebao investirati u otvaranje restorana (poredeci ga s Mostarom, kroz koji tokom cijele godine prolaze rijeke turista, makar su uglavnom zbilja prolaznici). Pa jesi li ti ikada radnim danom zimi navecer prosetao Stocem? Bice da nisi, ili sam ja zaista malouman. Cak i stolacke vladajuce stranke u predizbornoj kampanji kao svoje vrhunske domete navode betoniranje par kilometara seoskih putacina, podjelu po koje donatorske freze,organizaciju malonogometnog turnira, obnovu neke seoske dzamije i slicne razvojne projekte. Ali dobro... Valjda sam ja malouman jer ziveci ovdje ne uvidjam koliko nam je svakim danom bolje, za razliku od tebe koji nas mozda i par puta godisnje pocastis svojim prisustvom i evidentiras, spori ali sigurni, napredak. Doduse, vjerujem da bi ti i cesce. Ali, hebiga, fali nam finih restorana...
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#130 Re: STOLAC

Post by ins »

Sada je već bolje.

Prvo, ne mislim da si ti malouman, već da ti je komentar bio nigdje veze, ovaj je puno normalniji.

Svjestan sam ja situacije tamo, i nisam restoran dao za primjer kao vrhunac, već naprotiv kao primjer nemanja ni minimalne poduzetnicke inicijative, jer barem za njega ne treba posebno znanje, za razliku od fabrike sa 20 zaposlenih.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#131 Re: STOLAC

Post by zvizdan »

Ma sve OK, i izvinjavam se ako sam prenaglio s hair-dovom :) Samo mi zasmetalo ono o nekakvom vajnom napretku, zazvuca mi kao one ogavne suplje iz usta stranackih gmazova: "Pa dobro je, niko nije krep'o od gladi." Mada, sto se restorana tice, opet se ne bih slozio. Prvo, nije bas da za vodjenje restorana ne treba nekog znanja; ja bih, recimo, garant prop'o u roku jedne sezone. A onaj ko bi se vec odlucio da investira onoliko koliko treba za restoran, vise bi se usrecio s kakvim projektom tipa neke pak-masine, ili kakve susnice za ljekobilje i masine za pakovanje caja, ili kakvog slicnog malog projekta s perspektivom sirenja, uz malo srece i mnogo truda. Nema nekog hajra od dobrog restorana u gradu gdje 90% ljudi mogu maksimalno priustiti sebi pizzu podjekad, a od onih par ljetnih mjeseci se tesko moze predeverati ostatak godine. Doduse, za bilo kakvu privatnu inicijativu vazna bi bila poduzetnicka klima, narocito u ovako maloj sredini, podrska tih nekakvih oyebina od lokalne vlasti itd, a na to cemo se nacekati. S realnom perspektivom da necemo ni docekati. Nazalost.
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#132 Re: STOLAC

Post by Trebam te »

Da li neko kucu prodaje, zainteresovani za kupovinu sa malo zemlje okolo!

molim ponudu :thumbup: zahvaljujem
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#133 Re: STOLAC

Post by ins »

Zvidan,

Po BiH imas restorana gdje su ljudi bukvalno u neki prijatan prostor iznijeli klupe i stolove, ponudili dobru hranu i rade. neki samo u sezoni, neki cijelu godinu. Isto tako moze biti i u Stocu.

Realno jedini nacin da neko van Stoca pomogne gradu je da ostavi pare u njemu, a to je moguce jedino bude u prilici da potrosi te pare.

Usput, zasto Kupaje ne rade?
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#134 Re: STOLAC

Post by zvizdan »

Kupaje, koliko cujem, ne rade jer je lik kojem su dosad bile davane u najam odustao. Sta ce dalje biti, ne znam. Bilo bi logicno da opcina promptno (s obzirom da je pocelo ljeto) raspise neki konkurs, ali cisto sumnjam da ce se to desiti. Mozda se na kraju onaj neko i predomisli. Inace, kako bi se Kupaje, s relativno malo para, dale srediti... E tu bi neko poduzetan mogao da se ljeti opari. A i da bitno doprinese da grad bude grad.
prkz
Posts: 6
Joined: 02/08/2013 20:25

#135 Re: STOLAC

Post by prkz »

summerwine
Posts: 107
Joined: 13/08/2013 21:02

#136 Re: STOLAC

Post by summerwine »

Da li je istina da Stolac obilježava dan grada 20.07. na blagdan Sv. Ilije i ko donosi takve odluke?
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#137 Re: STOLAC

Post by Zatamnjena stakla »

Jednog dana ću sjest u svoj auto i posjetit' ovaj grad. Prvo moram auto kupit.
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#138 Re: STOLAC

Post by newklear »

Zatamnjena stakla wrote:Jednog dana ću sjest u svoj auto i posjetit' ovaj grad. Prvo moram auto kupit.
Bujrum!
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#139 Re: STOLAC

Post by lokalni_razdjevicar »

summerwine wrote:Da li je istina da Stolac obilježava dan grada 20.07. na blagdan Sv. Ilije i ko donosi takve odluke?
općinsko vijeće u kome Hrvati dominiraju i koji preglasavanjem donose sve odluke.
summerwine
Posts: 107
Joined: 13/08/2013 21:02

#140 Re: STOLAC

Post by summerwine »

lokalni_razdjevicar wrote:
summerwine wrote:Da li je istina da Stolac obilježava dan grada 20.07. na blagdan Sv. Ilije i ko donosi takve odluke?
općinsko vijeće u kome Hrvati dominiraju i koji preglasavanjem donose sve odluke.
Negdje pročitah da se oko 5.000 Bošnjaka vratilo u Stolac, čak i da su trenutno u većini :?:

Ne bih da politiziram na ovoj temi, ali ne mogu ne primjetiti da se na zvaničnoj stranici Općine bošnjačka obilježja ne vide ili sam u krivu. Ovo govorim iz razloga što ozbiljno razmišljam da se nastanim u okolini Stoca tako da me, razumljivo, te stvari interesiraju :)
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#141 Re: STOLAC

Post by newklear »

summerwine wrote:
lokalni_razdjevicar wrote:
summerwine wrote:Da li je istina da Stolac obilježava dan grada 20.07. na blagdan Sv. Ilije i ko donosi takve odluke?
općinsko vijeće u kome Hrvati dominiraju i koji preglasavanjem donose sve odluke.
Negdje pročitah da se oko 5.000 Bošnjaka vratilo u Stolac, čak i da su trenutno u većini :?:

Ne bih da politiziram na ovoj temi, ali ne mogu ne primjetiti da se na zvaničnoj stranici Općine bošnjačka obilježja ne vide ili sam u krivu. Ovo govorim iz razloga što ozbiljno razmišljam da se nastanim u okolini Stoca tako da me, razumljivo, te stvari interesiraju :)
Bošnjaci jesu većina ali u gradskoj zoni. kada gledaš opštinu u kompletu, hrvati su većinski narod jer imaju Bobanovo selo, Hodovo koje je naseljeno 91/92/93 hrvatima iz Bosne...
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#142 Re: STOLAC

Post by Zatamnjena stakla »

newklear wrote:
Zatamnjena stakla wrote:Jednog dana ću sjest u svoj auto i posjetit' ovaj grad. Prvo moram auto kupit.
Bujrum!
Imaš li profesionalnih slika?
User avatar
jazzer
Posts: 7154
Joined: 20/12/2004 14:44

#143 Re: STOLAC

Post by jazzer »

Kako bi mi sada sjela jedna kafa u Noti..pogled u vodopad, Bregava huci...ma milina.
vjetropirka
Posts: 289
Joined: 29/06/2012 22:01

#144 Re: STOLAC

Post by vjetropirka »

jazzer wrote:Kako bi mi sada sjela jedna kafa u Noti..pogled u vodopad, Bregava huci...ma milina.
:thumbup: i meni isto :)
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#145 Re: STOLAC

Post by Zatamnjena stakla »

Dajte slika iz Stoca :mrgreen:
vjetropirka
Posts: 289
Joined: 29/06/2012 22:01

#146 Re: STOLAC

Post by vjetropirka »

Zatamnjena stakla wrote:Dajte slika iz Stoca :mrgreen:
imaš slike na podforumu najljepši gradić u hercegovini ..
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#147 Re: STOLAC

Post by Zatamnjena stakla »

Iduće godine na ljeto dolazim u Stolac. Jedva čekam :mrgreen:
vjetropirka
Posts: 289
Joined: 29/06/2012 22:01

#148 Re: STOLAC

Post by vjetropirka »

Zatamnjena stakla wrote:Iduće godine na ljeto dolazim u Stolac. Jedva čekam :mrgreen:
možeš i mene povesti :-D
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#149 Re: STOLAC

Post by Zatamnjena stakla »

vjetropirka wrote:
Zatamnjena stakla wrote:Iduće godine na ljeto dolazim u Stolac. Jedva čekam :mrgreen:
možeš i mene povesti :-D
Odakle si?
vjetropirka
Posts: 289
Joined: 29/06/2012 22:01

#150 Re: STOLAC

Post by vjetropirka »

Zatamnjena stakla wrote:
vjetropirka wrote:
Zatamnjena stakla wrote:Iduće godine na ljeto dolazim u Stolac. Jedva čekam :mrgreen:
možeš i mene povesti :-D
Odakle si?
Sarajevo :)
Post Reply