Stolac:napadi na krizeve

Locked
ines.c
Posts: 281
Joined: 06/03/2007 18:35

#51

Post by ines.c »

komeba wrote:Sud donio odluku da je kriz iznad Stoca postavljen ilegalno i da se treba srusiti.Vec par godina opstina Stolac nije nista uradila da ukloni kriz nego se planira postaviti jos krizeva.
Mislim da ne postoji zakonska prepreka za rusenje jer vec postoji dozvola za rusenje,jedino dakle treba da se srusi.U cemu je problem?
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#52

Post by Tomislav MO »

Yes & No wrote:A otkud i cemu ovo Tomislave ako je tom krizu tu mjesto : " citat

" Nakon intervencije Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika prije nešto više od dvije godine bio je i raspisan natječaj za uklanjanje toga velikog križa. No, na natječaj se nije prijavila niti jedna tvrtka pa križ nije ni uklonjen.
Ja uopće ne tvrdim da je križu mjesto gdje se trenutno nalazi. Trebao bi se legalno izmjestiti na drugo mjesto, van povijesnog spomenika, na primjer na ulazu u Stolac kao što postoji na ulazu u Tuzlu.

Samo sam htio skrenuti pozornost da ovo što se učinilo nije opravdano, niti će pomoći suživotu u Stocu, nego upravo suprotno.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#53 Re: Odgovor

Post by MUNAFIK »

Tomislav MO wrote:
ma hajde :roll:

To ti kažeš, ali recimo da nekog drugog provocira, što ćemo sad?


Možda po Islamu je nepotrebno ili smiješno staviti mjesec i zvijezdu, u kršćanskoj je tradiciji postaviti križ. Ima i razlika u kulturama, ono što je smiješno u jednoj, jako je ozbiljno u drugoj, i obrnuto.


E vidiš, upravo po krćanskoj tradiciji, križ posvećuje mjesto patnje, daje nadu u pobjedu života nad smrti. Zato se stavlja na mjesta smrti, na grob (nije slučajno što je križ na svakom grobu), uz put gdje je mjesto stradanja u prometnoj nezgodi, na brdo odakle se granatirao grad itd. Križ je pobjeda svjetla nad tamom, pobjeda života nad smrti, tj. simbolizira Isusovo uskrsnuće nakon smrti na križu, naravno govorim po kršćanskoj tradiciji.
smjesno, predpostavljam da se planira jedan VELIKI kriz i za Srebrenicu!!!

Tomislave nadam se da si svjestan cinjenice da ce se kad tad i kriz iz STOCA maknuti a tako isto iznad MOSTARA i tu ce se napraviti SPOMENIK obiljezije POBJEDE svjetla nad tamom gdje ce jasno pisati ko je sa tog brda UBIJAO preljepi grad Mostar i sve njegove vrijednosti i narode...
ines.c
Posts: 281
Joined: 06/03/2007 18:35

#54

Post by ines.c »

Fascinira me ta politika tipa "pravim se lud" kao npr sad Tomislav.
Velicina
Posts: 130
Joined: 22/05/2007 12:19

#55

Post by Velicina »

[Samo sam htio skrenuti pozornost da ovo što se učinilo nije opravdano, niti će pomoći suživotu u Stocu, nego upravo suprotno.[/quote]


To mislis ti. A suzivot sa takvima je inace nezamisliv, ti mi potvrdjujes svaki znak neintegriteta i zaista mi ja zao sto ima takvih ljudi koju misle da tudja sloboda zavisi o njihovoj volji. Ti su na nivou djeteta od tri godine. Poruka od mene, odrasti, svijet je veci od malog stoca i kriza.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#56

Post by MUNAFIK »

Tomislav MO wrote:
Samo sam htio skrenuti pozornost da ovo što se učinilo nije opravdano, niti će pomoći suživotu u Stocu, nego upravo suprotno.
da postavljanje krizeva nece nikako pomoći suživotu u Stocu nego BAS suprotno...
Zna se šta u Stocu koci suzivot i KO ga koci, nema potrebe sad pricat, ja se samo nadam da to sve nece eksplodirati....
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#57

Post by Yes & No »

Tomislav MO wrote:
Yes & No wrote:A otkud i cemu ovo Tomislave ako je tom krizu tu mjesto : " citat

" Nakon intervencije Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika prije nešto više od dvije godine bio je i raspisan natječaj za uklanjanje toga velikog križa. No, na natječaj se nije prijavila niti jedna tvrtka pa križ nije ni uklonjen.
Ja uopće ne tvrdim da je križu mjesto gdje se trenutno nalazi. Trebao bi se legalno izmjestiti na drugo mjesto, van povijesnog spomenika, na primjer na ulazu u Stolac kao što postoji na ulazu u Tuzlu.

Samo sam htio skrenuti pozornost da ovo što se učinilo nije opravdano, niti će pomoći suživotu u Stocu, nego upravo suprotno.
Naravno da nece pomoci suzivotu ! a ko je tome kriv ? Onaj ko je ostavio nesto sto nije smio .Ne mozes uci medju stecke i staviti kriz i igrati na tako perfidnu kartu .Onaj ko je to stavio znao je da ce izazvati revolt .To i jeste postavljeno tu da ne bude suzivota .Onaj ko je to postavio znao je da ce jednog dana neko to napasti .Znao je 100 % .Hajde da ja sada udjemna katolicko groblje staro hiljadu godina sa onim lijepim kamenim krizevima i postavim veliku plavo bijelu Davidovu zvijezdu kao simbol stradanja Jevreja.
ili da postavim polumjeces i zvijezdu.to je provokacija prve vrste .Sta se bolan pravis lud .Treba biti fakat drzak i bezobrazan pa napisati da kriz na Humu sa kojeg je tenk i top ubijao mostar postavljen kao simbol svijetla .
Ako kazes da kriz oznacava mjesto tragedije i nesrece i mrtvog covjeka ..otkad se kriz postavlja zeljeznom tenku i to onome koji je ubijao neduzne ljude.Na tom mjesti treba biti ploca na kojoj pise " odavde je tenk HVO rusio Mostar "
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#58

Post by _BosanaC »

Ja mislim da se Isusu sada kosti okrecu u grobu k ose sve poziva na njega... Muhamedu isto tako...

Ako je drugi svijet onakav kakvim ga opisuju vjerske knjige, onda gore sjede Glavni, Isus i Muha, jedan do drugog, i grijesnike koji dolaze na primjeru BiH uce u cemu su i sta grijesili.

A one koji su bas debelo zgrijesili, da im je dzaba pokazivat - posalje da se rodi i zivi ponovo u Bosni i Hercegovini.
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#59

Post by Tomislav MO »

winabike wrote: Mostar, Hum. U jednom proslom vremenu tu je bio tenk. Taj tenk je gadjao, sistematski, kucu po kucu ono sto smo prije zvali samo Mostar, a sada onako kolokvijalno istocnim Mostar. Danas nema vise tenka. Tamo je Kriz. Kao spomenik, cemu..? Tenku? Ja o Mostaru, nekad meni jako dragom gradu svakako imam svoje misljenje, ali ono je za drugi topic.
Ne tenku, nema veze s tim. Naime, godinu prije Hum je držala JNA odakle je granatirala cijeli grad. Križ je postavljen zbog toga, kao simbol mira na mjestu s kojeg je razaran cijeli grad.
winabike wrote:U Stocu? Ljudi su ovdje prije mene napisali sta se u stocu desilo. Paljenje kuca, rusenje Begovine, logori... Kriz? Kao simbol cega? Kriznog puta? Ja koliko znam, od Isusa, pa do danas, krizni put obiljezava patnju i stradanje. Cija patnja, i kakvo stradanje se desilo u Stocu, a da bi to simbolizirao krizni put? Bosnjaka? Cisto sumnjam.
Između ostalog da, i Bošnjaka. Križni put u Stocu uopće nema veze s ovim ratom. Križni put je zbog toga što je Stolac bio kraj puta skupine od 10 000 zarobljenika sa Bleiburga. Bleburg se često naziva i križnim putem.

Tom prilikom je 1945. od strane partizana nastradalo 9000 Hrvata i 1000 Bošnjaka iz tog dijela Hercegovine.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#60

Post by Sarafcina »

Tomislav MO wrote:
Yes & No wrote: Poslije hiljadu godina bosanskim bogumilima i patarenima stiglo u posjetu mrtvima ono od cega su bjezali za zivota .Kriz.
Hmm, bogumili (valjda si htio reæi krstjani) i patareni su bje¾ali od kri¾a cijeli ¾ivot?

Hoæe¹ jo¹ jednom razmisliti o tvrdnji, na skoro svakom steæku je kri¾.

taman da si im nacrto oca i mater .... gradnja u sred nekropole je ... seljakluk i unistavanje same nekropole
ali jbg ... sta ocekivati od nekoga ko i danas smatra da je Stari most bio vojni cilj
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#61

Post by Yes & No »

Niti jedan cestit covjek se ne moze javiti na ovu temu i naci opravdanje da uopce postoje krizevi po planinama i po livadama gdje su stecci.Pitam se samo kakav covjek mozes biti , pa pobiti i protjerati sve muslimane iz Stoca podici kriz kao da je neko tebe ubio i protjerao. :? :? :? Fakat, ni cetnici i njihovi popovi nisu napravili kriz u Srebrenici. :x
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#62

Post by Tomislav MO »

Sarafcina wrote:
Tomislav MO wrote:
Yes & No wrote: Poslije hiljadu godina bosanskim bogumilima i patarenima stiglo u posjetu mrtvima ono od cega su bjezali za zivota .Kriz.
Hmm, bogumili (valjda si htio reći krstjani) i patareni su bježali od križa cijeli život?

Hoćeš još jednom razmisliti o tvrdnji, na skoro svakom stećku je križ.

taman da si im nacrto oca i mater .... gradnja u sred nekropole je ... seljakluk i unistavanje same nekropole
ali jbg ... sta ocekivati od nekoga ko i danas smatra da je Stari most bio vojni cilj
Slažem se, napisao sam već gore da križ treba biti premješten van povijesnog spomenika.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#63

Post by danas »

ma ovo je visa uzaludna, kome pricate... da sam jucer umrla eto ne bih znala cemu sluze ovi krizevi na svakom brdu u hercegovini...

i onda kaze, ovi hoce da nas dijele na nas i njih... podijelili su nas i podijelili smo se davno... sto prije skontamo to, bice nam lakse u zivotu... :-?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#64

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Tomislav MO wrote:
Između ostalog da, i Bošnjaka. Križni put u Stocu uopće nema veze s ovim ratom. Križni put je zbog toga što je Stolac bio kraj puta skupine od 10 000 zarobljenika sa Bleiburga. Bleburg se često naziva i križnim putem.

Tom prilikom je 1945. od strane partizana nastradalo 9000 Hrvata i 1000 Bošnjaka iz tog dijela Hercegovine.
Da a svi ti Hrvati i Bosnjaci su imali oreol oko glave jer nisu ni mrava zgazili. A ti bestidni partizani, hulje jedne i grijesnici, su sluge necastivog. Pretpostavljam da vas tako uce? Kada smo kod Bleiburga, je li ti poznato da su na tom tzv. kriznom putu bili i pripadnici cetnicke Dinarske divizije? :shock:
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#65

Post by Tomislav MO »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Tomislav MO wrote:
Između ostalog da, i Bošnjaka. Križni put u Stocu uopće nema veze s ovim ratom. Križni put je zbog toga što je Stolac bio kraj puta skupine od 10 000 zarobljenika sa Bleiburga. Bleburg se često naziva i križnim putem.

Tom prilikom je 1945. od strane partizana nastradalo 9000 Hrvata i 1000 Bošnjaka iz tog dijela Hercegovine.
Da a svi ti Hrvati i Bosnjaci su imali oreol oko glave jer nisu ni mrava zgazili. A ti bestidni partizani, hulje jedne i grijesnici, su sluge necastivog. Pretpostavljam da vas tako uce? Kada smo kod Bleiburga, je li ti poznato da su na tom tzv. kriznom putu bili i pripadnici cetnicke Dinarske divizije? :shock:
Ne kompliciraj. Ne tvrdim ja da je netko imao aureol niti da nije.

Netko je možda bio kriv, netko možda nije. Ono što je činjenica je da su ratni zarobljenici pobijeni bez suđenja.
ines.c
Posts: 281
Joined: 06/03/2007 18:35

#66

Post by ines.c »

Tomislav MO wrote:
Sarafcina wrote:
Tomislav MO wrote: Hmm, bogumili (valjda si htio reći krstjani) i patareni su bježali od križa cijeli život?

Hoćeš još jednom razmisliti o tvrdnji, na skoro svakom stećku je križ.

taman da si im nacrto oca i mater .... gradnja u sred nekropole je ... seljakluk i unistavanje same nekropole
ali jbg ... sta ocekivati od nekoga ko i danas smatra da je Stari most bio vojni cilj
Slažem se, napisao sam već gore da križ treba biti premješten van povijesnog spomenika.
da ali pred crkvu ili u tvoje dvoriste
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#67

Post by danas »

Tomislav MO wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Tomislav MO wrote:
Između ostalog da, i Bošnjaka. Križni put u Stocu uopće nema veze s ovim ratom. Križni put je zbog toga što je Stolac bio kraj puta skupine od 10 000 zarobljenika sa Bleiburga. Bleburg se često naziva i križnim putem.

Tom prilikom je 1945. od strane partizana nastradalo 9000 Hrvata i 1000 Bošnjaka iz tog dijela Hercegovine.
Da a svi ti Hrvati i Bosnjaci su imali oreol oko glave jer nisu ni mrava zgazili. A ti bestidni partizani, hulje jedne i grijesnici, su sluge necastivog. Pretpostavljam da vas tako uce? Kada smo kod Bleiburga, je li ti poznato da su na tom tzv. kriznom putu bili i pripadnici cetnicke Dinarske divizije? :shock:
Ne kompliciraj. Ne tvrdim ja da je netko imao aureol niti da nije.

Netko je možda bio kriv, netko možda nije. Ono što je činjenica je da su ratni zarobljenici pobijeni bez suđenja.
Predlazem da se u cilju ispravljanja ove povijesne nepravde podigne kriz od armiranog betona viskok najmanje 26 metara na svakoj cistoj povrsini u Hercegovini... :oops:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#68

Post by _BosanaC »

Tomislav MO wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Tomislav MO wrote:
Između ostalog da, i Bošnjaka. Križni put u Stocu uopće nema veze s ovim ratom. Križni put je zbog toga što je Stolac bio kraj puta skupine od 10 000 zarobljenika sa Bleiburga. Bleburg se često naziva i križnim putem.

Tom prilikom je 1945. od strane partizana nastradalo 9000 Hrvata i 1000 Bošnjaka iz tog dijela Hercegovine.
Da a svi ti Hrvati i Bosnjaci su imali oreol oko glave jer nisu ni mrava zgazili. A ti bestidni partizani, hulje jedne i grijesnici, su sluge necastivog. Pretpostavljam da vas tako uce? Kada smo kod Bleiburga, je li ti poznato da su na tom tzv. kriznom putu bili i pripadnici cetnicke Dinarske divizije? :shock:
Ne kompliciraj. Ne tvrdim ja da je netko imao aureol niti da nije.

Netko je možda bio kriv, netko možda nije. Ono što je činjenica je da su ratni zarobljenici pobijeni bez suđenja.
Ono sto je cinjenica je da su to bili cetnici, ustase i domobrani.

Isti oni koji su meni, bez sudjenja, u tom istom ratu, povjesali/poklali/streljali tri cetvrtine familije.

I na mjestu Tita - uradio bih isto, kada me vec neko vuce za jezik. Svi kukaju o nekakvim zlocinima nad cetnicima/ustasama/domobranima/handzar diviziji kao da je rijec o kulturno umjetnickim drustvima. Uostalom, kako se tako brzo ponovo nakotise isti ti pa napravise ovo sto su napravili?
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#69

Post by Tomislav MO »

ines.c wrote: da ali pred crkvu ili u tvoje dvoriste
Što se mene tiče može, ali ne bih se nametao, o lokaciji neka odluče vijećnici općine Stolac. :thumbup:
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#70

Post by Sarafcina »

Krizevi ili krstovi su "izum" one bakice iz bijeljine (ili okoline).. . rekla vracara ako hoces da sacuvas teritoriju od muslimana ...moras staviti bijele krstove i oni ce te stititi ... baka je to savjetovala radovanu nekad pred kraj rata, ali mi nije jasno zasto je katolici slusaju...
ines.c
Posts: 281
Joined: 06/03/2007 18:35

#71

Post by ines.c »

Tomislav MO wrote:
ines.c wrote: da ali pred crkvu ili u tvoje dvoriste
Što se mene tiče može, ali ne bih se nametao, o lokaciji neka odluče vijećnici općine Stolac. :thumbup:
evo to je moj prijedlog
Velicina
Posts: 130
Joined: 22/05/2007 12:19

#72 Bleiburg i Kosovsko polje

Post by Velicina »

Ta davna historija je samo propagandna divergacija kako se pocinitelji nedavnih bestijalnih ubistava ne bi suocili sa svojim grijehovima. Ali dodje djavo po svoje be brini, istina se nemoze sakopati sa mrtvima. Sto se tice Bleiburga to je jos jedan hip- hop katolicke crkve koja se inace bavi nazadnim stvarima i uvijek se mjesa cak i pravna pitanja OVOG svijeta. Pa to je smjesno.
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#73

Post by Yes & No »

Tomislav MO wrote:
Yes & No wrote: Poslije hiljadu godina bosanskim bogumilima i patarenima stiglo u posjetu mrtvima ono od cega su bjezali za zivota .Kriz.
Hmm, bogumili (valjda si htio reći krstjani) i patareni su bježali od križa cijeli život?

Hoćeš još jednom razmisliti o tvrdnji, na skoro svakom stećku je križ.
Necu da razmislajm .to nije tema emisije ali ako bas hoces , sjecam se da kada je taj kriz napravljen prije deset i vise godina da je Feral pisao " sustiglo ih ono od cega su bjezali " valjda novinari Ferala znaju sta pisu.Ti ljudi su stalno bjezali od pape i pokrstavanja .Non stop.Ti kristijani sigurno nisu bili katolici a onaj kriz medju stecicima danas je katolicki.Svaki coban moze vidjeti da mramornom krizu nije mjesto medju steccima .Ja znam kako stecak izgleda i kada je napravljen .To su spomenici bosanke kulture kojima se klanjao Miroslav Krleza." Na stecku stoji ponosno Bosanac , nikad ne kleci i ne moli milost ..nikad nije bio suzanj......" parafraziram velikog Miroslva Krlezu i sada dodje Ivan Aralica i Praljak i postave kriz ...ma daj molim te ...................
Tomislav MO
Posts: 1111
Joined: 14/06/2006 08:02

#74

Post by Tomislav MO »

_BosanaC wrote: Ono sto je cinjenica je da su to bili cetnici, ustase i domobrani.

Isti oni koji su meni, bez sudjenja, u tom istom ratu, povjesali/poklali/streljali tri cetvrtine familije.
Zločin je individualan. To se slažemo? Ili ne?
_BosanaC wrote:I na mjestu Tita - uradio bih isto, kada me vec neko vuce za jezik. Svi kukaju o nekakvim zlocinima nad cetnicima/ustasama/domobranima/handzar diviziji kao da je rijec o kulturno umjetnickim drustvima. Uostalom, kako se tako brzo ponovo nakotise isti ti pa napravise ovo sto su napravili?
Onda bi ti danas najvjerojatnije bilo mjesto u Haagu, gdje su i ostali sličnih razmišljanja. :roll:
Velicina
Posts: 130
Joined: 22/05/2007 12:19

#75

Post by Velicina »

Pomjesaj religioju i politku i imas bure baruta. Trebate protjerati te vjerske budale iz javnog zivota i eto vam recepta.
Locked