Stolac:napadi na krizeve

Locked
User avatar
winabike
Posts: 375
Joined: 04/11/2004 12:27

#101

Post by winabike »

Mistake wrote:Samo da ukazem da ima i drugacijih slucajeva. Znam jednu familiju koja je iz Stoca i koja ima dosta zemlje na Dubravskoj visoravni. Prosle godine su obnovili vinograd i napravili vocnjak. Zimi nisu bas obilazili jer su im komsije Hrvati to pazili. Kada su dosli ovog proljeca bili su ugodno iznenadjeni. Te su komsije i sebi i njima uvele vodu, tako da se ne moraju bojati suse.
Napokon neko nesto normalno da napise... :)
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#102

Post by Yes & No »

Tomislav MO wrote:
Yes & No wrote:Potpuno je suvisno je pricati o ovome .Izlisno .To zna i onaj ko je postavio temu pa pobjegao.To zna i Tomislav samo se blamirao jutros .
A o čemu pričamo?

Ako pričamo o lokaciji križa onda se slažem.

Ali ako pričamo o zadnjem incidentu tj. skrnavljenju križa, e onda su nam mišljenja suprotna.
A gdje sam odobravao skrnavljenje kriza ili bilo cega drugoga.Podmeces. E Tomo Tomo , to ti nije lipo.Nisam ti ja bas destruktivac .Ali eto ti citas izmedju redova ono sto tebi pase.Da si skinuo sam taj kriz izbjegao bi ovaj incident.Deset i kusur godina si cekao da neko dodje i da to skrnavi.Ili je to bio mamac na koji ce riba zagristi kad tad.I opet prica o ugrozbi i trecem entitetu.Zaboravljas da ovo nije 92 .Vise niko ne pada na jeftine trikove HDZ ovih fratara .Oni samo stete hrvatskom narodu.Nije tema ali ja sve najgore mislim o SDA i o svakoj nacinlanoj partiji i njihovim privjescima u obliku hodza i popova .HDZ i oni svecenici koji su njima bliski poput biskupa Perica nikome nikada nisu nista dobro donijeli .Procitaj ovaj clanak koji ti je postavio Black a izisao je u jutarnjem listu .Neki Ante Tomic napisa dobar tekst .
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#103

Post by Eshek »

@Tomislav MO

samo 1 jednostavno pitanje:


Je li križ nametnut?
User avatar
winabike
Posts: 375
Joined: 04/11/2004 12:27

#104

Post by winabike »

Tomislav MO wrote:
winabike wrote: Mostar, Hum. U jednom proslom vremenu tu je bio tenk. Taj tenk je gadjao, sistematski, kucu po kucu ono sto smo prije zvali samo Mostar, a sada onako kolokvijalno istocnim Mostar. Danas nema vise tenka. Tamo je Kriz. Kao spomenik, cemu..? Tenku? Ja o Mostaru, nekad meni jako dragom gradu svakako imam svoje misljenje, ali ono je za drugi topic.
Ne tenku, nema veze s tim. Naime, godinu prije Hum je držala JNA odakle je granatirala cijeli grad. Križ je postavljen zbog toga, kao simbol mira na mjestu s kojeg je razaran cijeli grad.
Jel' me to majke ti zajebavas?
Tomislav MO wrote:
winabike wrote:U Stocu? Ljudi su ovdje prije mene napisali sta se u stocu desilo. Paljenje kuca, rusenje Begovine, logori... Kriz? Kao simbol cega? Kriznog puta? Ja koliko znam, od Isusa, pa do danas, krizni put obiljezava patnju i stradanje. Cija patnja, i kakvo stradanje se desilo u Stocu, a da bi to simbolizirao krizni put? Bosnjaka? Cisto sumnjam.
Između ostalog da, i Bošnjaka. Križni put u Stocu uopće nema veze s ovim ratom. Križni put je zbog toga što je Stolac bio kraj puta skupine od 10 000 zarobljenika sa Bleiburga. Bleburg se često naziva i križnim putem.

Tom prilikom je 1945. od strane partizana nastradalo 9000 Hrvata i 1000 Bošnjaka iz tog dijela Hercegovine.
Da, zajebavas me :) :x

Pa ces u Stocu, a svi znamo sta se tu izdesavalo tokom ovog rata, postaviti Kriz kao spomen na Blajburg? (btw. vrlo dobro znam da se Blajburg cesto naziva kriznim putem).

A u Mostaru (ne brini, znamo svi dobro za cetnicko granatiranje i okupiranje dijela grada!), na Humu, veliki kriz? Zasto onda mostarski Bosnjaci u tom krizu ne vide kao, citiram, "simbol mira na mjestu s kojeg je razaran cijeli grad"?

Taj "simbol mira" moze postaviti samo ili politicka budala ili politicki provokator kojem je cilj da stvarnog mira ne bude. To moze postaviti samo neko, kome odgovara stanje, u kojem me prijateljica iz zapadnog dijela Mostara (Hrvatica) zove telefonom da ja dodjem iz Sarajeva i kupim za nju nesto u istocnom Mostaru. To moze uraditi samo neko kome je cilj da podgrijava "iskonski strah" Hrvata od Bosnjaka i Bosnjaka od Hrvata.
User avatar
winabike
Posts: 375
Joined: 04/11/2004 12:27

#105

Post by winabike »

Tomislav MO wrote:
winabike wrote: Mostar, Hum. U jednom proslom vremenu tu je bio tenk. Taj tenk je gadjao, sistematski, kucu po kucu ono sto smo prije zvali samo Mostar, a sada onako kolokvijalno istocnim Mostar. Danas nema vise tenka. Tamo je Kriz. Kao spomenik, cemu..? Tenku? Ja o Mostaru, nekad meni jako dragom gradu svakako imam svoje misljenje, ali ono je za drugi topic.
Ne tenku, nema veze s tim. Naime, godinu prije Hum je držala JNA odakle je granatirala cijeli grad. Križ je postavljen zbog toga, kao simbol mira na mjestu s kojeg je razaran cijeli grad.
Jel' me to majke ti zajebavas?
Tomislav MO wrote:
winabike wrote:U Stocu? Ljudi su ovdje prije mene napisali sta se u stocu desilo. Paljenje kuca, rusenje Begovine, logori... Kriz? Kao simbol cega? Kriznog puta? Ja koliko znam, od Isusa, pa do danas, krizni put obiljezava patnju i stradanje. Cija patnja, i kakvo stradanje se desilo u Stocu, a da bi to simbolizirao krizni put? Bosnjaka? Cisto sumnjam.
Između ostalog da, i Bošnjaka. Križni put u Stocu uopće nema veze s ovim ratom. Križni put je zbog toga što je Stolac bio kraj puta skupine od 10 000 zarobljenika sa Bleiburga. Bleburg se često naziva i križnim putem.

Tom prilikom je 1945. od strane partizana nastradalo 9000 Hrvata i 1000 Bošnjaka iz tog dijela Hercegovine.
Da, zajebavas me :) :x

Pa ces u Stocu, a svi znamo sta se tu izdesavalo tokom ovog rata, postaviti Kriz kao spomen na Blajburg? (btw. vrlo dobro znam da se Blajburg cesto naziva kriznim putem).

A u Mostaru (ne brini, znamo svi dobro za cetnicko granatiranje i okupiranje dijela grada!), na Humu, veliki kriz? Zasto onda mostarski Bosnjaci u tom krizu ne vide kao, citiram, "simbol mira na mjestu s kojeg je razaran cijeli grad"?

Taj "simbol mira" moze postaviti samo ili politicka budala ili politicki provokator kojem je cilj da stvarnog mira ne bude. To moze postaviti samo neko, kome odgovara stanje, u kojem me prijateljica iz zapadnog dijela Mostara (Hrvatica) zove telefonom da ja dodjem iz Sarajeva i kupim za nju nesto u istocnom Mostaru. To moze uraditi samo neko kome je cilj da podgrijava "iskonski strah" Hrvata od Bosnjaka i Bosnjaka od Hrvata.

Ponavljam ono sto sam napisao u proslom postu - protiv kriza, kao simbola mira ne bi smio niko imati nista. Protiv zlouptrebe kriza, kao sredstva politickog podjebavanja, bih mogao napisati puno toga.
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#106

Post by Yes & No »

Tomislav CITAT : ""
Ne tenku, nema veze s tim. Naime, godinu prije Hum je držala JNA odakle je granatirala cijeli grad. Križ je postavljen zbog toga, kao simbol mira na mjestu s kojeg je razaran cijeli grad" .KRAJ citata "

Ovo nisam primjetio prije .Ovo me podsjeca na onu Bobanovu da je Stari Most koji je ionako bio ostecen srusila kisa koja je padala tog dana :shock: ( zajedno sa tenkovskim granatma ) Zaista drsko i provakitivno.nigdje osjecaja kajanja , sucuti , pijeteta .....stavise , podjebavanje bas kao u vicevima o jevrejima i sapunima . :oops:
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#107

Post by triton »

Izvješće protiv Nerina Dizdara

Pripadnici PP-a Stolac podnijeli su izvješće Županijskom tužiteljstvu Mostar protiv Nerina Dizdara (1981.) iz Stoca, zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio radnje koje sadrže bitna obilježja...


... kaznenog djela oštećenja tuđe stvari. Naime, 14. svibnja ove godine uz brdo Križevac u Stocu oštećeno je osam, od četrnaest betonskih postolja za postaje križnog puta te je polomljena i odlijepljena zavjetna ploča koja se nalazi na vrhu brda Križevac unutar staroga grada iza kamenog križa, navodi se u priopćenju županijskog MUP-a.

Kako je za Dnevni list kazao županijski tužitelj Spomenko Jukić, on osobno još nije dobio izvješće stolačke policije.

bljesak
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#108

Post by Bosanac sa dna kace »

Yes & No wrote:Tomislav CITAT : ""
Ne tenku, nema veze s tim. Naime, godinu prije Hum je držala JNA odakle je granatirala cijeli grad. Križ je postavljen zbog toga, kao simbol mira na mjestu s kojeg je razaran cijeli grad" .KRAJ citata "

Ovo nisam primjetio prije .Ovo me podsjeca na onu Bobanovu da je Stari Most koji je ionako bio ostecen srusila kisa koja je padala tog dana :shock: ( zajedno sa tenkovskim granatma ) Zaista drsko i provakitivno.nigdje osjecaja kajanja , sucuti , pijeteta .....stavise , podjebavanje bas kao u vicevima o jevrejima i sapunima . :oops:
a zar ona krstina nije na zapadnoj strani? naime na onoj strani dje srbi nisu uopste krocili? :shock: :? :? :? :? :? :? :?
User avatar
bascelik
Posts: 142
Joined: 26/02/2007 18:15

#109

Post by bascelik »

Tomislav MO wrote:
winabike wrote: Mostar, Hum. U jednom proslom vremenu tu je bio tenk. Taj tenk je gadjao, sistematski, kucu po kucu ono sto smo prije zvali samo Mostar, a sada onako kolokvijalno istocnim Mostar. Danas nema vise tenka. Tamo je Kriz. Kao spomenik, cemu..? Tenku? Ja o Mostaru, nekad meni jako dragom gradu svakako imam svoje misljenje, ali ono je za drugi topic.
Ne tenku, nema veze s tim. Naime, godinu prije Hum je držala JNA odakle je granatirala cijeli grad. Križ je postavljen zbog toga, kao simbol mira na mjestu s kojeg je razaran cijeli grad.
winabike wrote:U Stocu? Ljudi su ovdje prije mene napisali sta se u stocu desilo. Paljenje kuca, rusenje Begovine, logori... Kriz? Kao simbol cega? Kriznog puta? Ja koliko znam, od Isusa, pa do danas, krizni put obiljezava patnju i stradanje. Cija patnja, i kakvo stradanje se desilo u Stocu, a da bi to simbolizirao krizni put? Bosnjaka? Cisto sumnjam.
Između ostalog da, i Bošnjaka. Križni put u Stocu uopće nema veze s ovim ratom. Križni put je zbog toga što je Stolac bio kraj puta skupine od 10 000 zarobljenika sa Bleiburga. Bleburg se često naziva i križnim putem.

Tom prilikom je 1945. od strane partizana nastradalo 9000 Hrvata i 1000 Bošnjaka iz tog dijela Hercegovine.
Od kuda ti ove cifre ??? U Stocu postoje zivi ljudi koji znaju gotovo svakog covjeka (imenom i prezimenom) ubijenog 1945. od strane partizana i te cifre su puno,puno manje. Kad se vec i ovim podacima manipulira,objavicemo uskoro svjedocenja ljudi,pa da i to rijesimo.Osim toga interesantno ce biti vidjeti ko je to i tada najvise stradao.
User avatar
bascelik
Posts: 142
Joined: 26/02/2007 18:15

#110

Post by bascelik »

Tomislav MO wrote:
winabike wrote: Mostar, Hum. U jednom proslom vremenu tu je bio tenk. Taj tenk je gadjao, sistematski, kucu po kucu ono sto smo prije zvali samo Mostar, a sada onako kolokvijalno istocnim Mostar. Danas nema vise tenka. Tamo je Kriz. Kao spomenik, cemu..? Tenku? Ja o Mostaru, nekad meni jako dragom gradu svakako imam svoje misljenje, ali ono je za drugi topic.
Ne tenku, nema veze s tim. Naime, godinu prije Hum je držala JNA odakle je granatirala cijeli grad. Križ je postavljen zbog toga, kao simbol mira na mjestu s kojeg je razaran cijeli grad.
winabike wrote:U Stocu? Ljudi su ovdje prije mene napisali sta se u stocu desilo. Paljenje kuca, rusenje Begovine, logori... Kriz? Kao simbol cega? Kriznog puta? Ja koliko znam, od Isusa, pa do danas, krizni put obiljezava patnju i stradanje. Cija patnja, i kakvo stradanje se desilo u Stocu, a da bi to simbolizirao krizni put? Bosnjaka? Cisto sumnjam.
Između ostalog da, i Bošnjaka. Križni put u Stocu uopće nema veze s ovim ratom. Križni put je zbog toga što je Stolac bio kraj puta skupine od 10 000 zarobljenika sa Bleiburga. Bleburg se često naziva i križnim putem.

Tom prilikom je 1945. od strane partizana nastradalo 9000 Hrvata i 1000 Bošnjaka iz tog dijela Hercegovine.
Od kuda ti ove cifre ??? U Stocu postoje zivi ljudi koji znaju gotovo svakog covjeka (imenom i prezimenom) ubijenog 1945. od strane partizana i te cifre su puno,puno manje. Kad se vec i ovim podacima manipulira,objavicemo uskoro svjedocenja ljudi,pa da i to rijesimo.Interesantno ce biti vidjeti ko je to i tada najvise stradao.
User avatar
bascelik
Posts: 142
Joined: 26/02/2007 18:15

#111

Post by bascelik »

sto me iskopira :roll:
Last edited by bascelik on 23/05/2007 16:23, edited 1 time in total.
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#112 Re: Stolac:napadi na krizeve

Post by artzy »

lisabonne wrote:STOLAC Veliki kameni križ i postaje križnog puta na brdu Križevac i stolačkoj tvrđavi ponovo su bili meta opet nepoznatih počinitelja. Razbijena je spomen-ploča pokraj velikog križa, a njezini su dijelovi razbacani. Iako ga nisu oštetili, vandali su se okomili i na veliki križ koji su gađali životinjskim, pa i ljudskim izmetom. Stolačka mladež je nakon upoznavanja s ponovnim izgredom jučer rano ujutro očistila križ, ne vjerujući kako je netko mogao takvo što napraviti.

Nažalost, taj način skrnavljenja znakova kršćanske vjere nije se dogodio prvi put. Betonska postolja postaja križnoga puta ispisuju se znakovitim grafitima, ploče se razbijaju, a nerijetko vandali na njima obavljaju i nuždu. O cijelom slučaju obaviještena je i stolačka policija, koja pokušava otkriti počinitelje. Isti izgred dogodio se i prije tri mjeseca, kada je također razbijena spomen-ploča, koja je u međuvremenu obnovljena i opet razbijena.

Inače, kameni križ i postaje križnog puta na Križevcu prethodnih su godina oštećivani najmanje dvadesetak puta, a po križu je bio ispisan i grafit ovo je Turska. Stolački Bošnjaci i političari, kako iz toga grada tako i iz Sarajeva, više su puta tražili uklanjanje križa sa stolačke tvrđave.

Nakon intervencije Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika prije nešto više od dvije godine bio je i raspisan natječaj za uklanjanje toga velikog križa. No, na natječaj se nije prijavila niti jedna tvrtka pa križ nije ni uklonjen.

Inače, u ponedjeljak je u Policijsku postaju Stolac prijavljeno da je u razdoblju od 19. do 23. travnja nepoznati počinitelj na Starom gradu u Stocu oštetio mramornu ploču, obilježje križnog puta. S time je upoznata i Krim-policija, obavljen je očevid i poduzete sve potrebne mjere.
Who said Spanish Inquisition?
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#113

Post by Yes & No »

Marco-x wrote:Za 14 sati 5 stranica (koliko sam ja upratio većinom negativističkih prema nekim pojavama u hrvatskom narodu) - ovo je skoro ko Thompson. Još samo Dodik i neka tema iz RS-a mogu ovoliko (negativističkih) postova napumpati. Ma je li moguće da su Hrvati tako fašistoidni, petljaju, licemjerni, a da se to kod Bošnjaka ne događa.
Pa jel moguće da će neka tema iz Sarajeva, ovakom brzinom puniti stranice, gdje je subjekt i objekt obrnut?
Pa ovo ćemo ovako graditi multikulturalnu BiH i BiH kao što je bila prije rata? Znači ako Hrvati pogriješe drvlje i kamenje po njima, ako Bošnjaci pogriješe drvlje i kamenje po njima. Samo neko je puno mnogobrojniji, pa neće biti rezultat isti.
I ova priča o HVO, šta je radio, ne zanima me. Niti sam bio tamo, niti je itko iz moje obitelji. Niti najmanje želim da mi netko to predbacuje.
Tko je radio neke ovdje već navedene stvari, što se mene tiče expres u Haag. Koji će mi q.... takvi tipovi...
Eh sada, ima li šanse da Hrvati opstanu u BiH bez maksimalne zaštite u svim segmentima, pošto su najmalobrojniji, pošto su puni mana, pošto imaju dosta budala, pošto imaju dosta ekstremista, pošto imaju i masu finih ljudi... (poanta -ništa puno različitije od ostalih građana BiH)?
Znači, želim reći. Bit će u budućnosti još svakakvih ispada, jer nitko ni za koga ne odgovara, a vidimo kakvo je činjenično stanje u BiH, da svatko voli tuđe greške isticati i istim opravdavati svoje prikrivene šovinizme i onda, pošto su mnogobrojniji Bošnjaci, hrvatski ispadi će se jače čuti u javnosti.
A trebali bi biti ravnopravni i konstitutivni (znači osniivači BiH i još su glasali za neovisnost BiH i pomogli joj u početku u osamostaljivanju.).

Ne vidim dugoročne sigurnosti u BiH za Hrvate.
Hrvati osnivaci Bosne i Hercegovine :? :? Svasta , ja kada pravim kucu na vrata stavim svoje ime a ne tvoje .Njemci osnivaci Francuske :lol: Boze dragi svasta ljudi pricaju , a sto se tice glasanja za nezavisnost . Kako to mislis da si ti meni pomogao .Valjda si glaso sebi za nezavisnu BiH .Imao si i drugu mogucnost , ostanak u Yu odnosno Velikoj Srbiji ( tako bi mi najbolje pomogao i sacuvao bi preko 100 000 ljudskih zivota i milion izbjeglica :o ) .Treca mogucnost o pripajanju Hrvtaskoj nije postojala .
P.S. Topic ti off 100 % o temi nisi ni slova rekao .
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#114

Post by danas »

Marco-x wrote:
Ne vidim dugoročne sigurnosti u BiH za Hrvate.

Image
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#115

Post by Yes & No »

danas wrote:
Marco-x wrote:
Ne vidim dugoročne sigurnosti u BiH za Hrvate.

Image
Jeli ovo Bemvej ili Mecka .Sta je da je bolje izgleda od traktora :lol: :lol: :lol: :lol:
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#116

Post by Jastreb35 »

Krst na istaknutom mjestu (uz saglasnost ubranistickih organa) ne moze biti smetnja. Krst i minaret su dio bosanskohercegovackog kulturnog nasljedja. Ako je krst postavljen mimo pravila, isti se treba ukloniti, kao sto se uklonilo citavu dzamiju u Bradini. To treba da radi onaj koji je krst postavio, a uz nadzor nadleznih organa, a ne da se krst lomi od strane pripitih "diverzanata". Samovolja pojedinaca je prihvatljiva ako se spasava ljudski zivot, a ne ako je komad granita postavljen mimo pravila. To je anarhija.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#117

Post by pitt »

jel to trazite da se markan polije benzinom i kresne na oltaru domovine :D:D
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#118 Re: Stolac:napadi na krizeve

Post by Yes & No »

klif wrote:
lisabonne wrote: Nakon intervencije Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika prije nešto više od dvije godine bio je i raspisan natječaj za uklanjanje toga velikog križa. No, na natječaj se nije prijavila niti jedna tvrtka pa križ nije ni uklonjen.
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#119

Post by Yes & No »

Jastreb35 wrote:Krst na istaknutom mjestu (uz saglasnost ubranistickih organa) ne moze biti smetnja. Krst i minaret su dio bosanskohercegovackog kulturnog nasljedja. Ako je krst postavljen mimo pravila, isti se treba ukloniti, kao sto se uklonilo citavu dzamiju u Bradini. To treba da radi onaj koji je krst postavio, a uz nadzor nadleznih organa, a ne da se krst lomi od strane pripitih "diverzanata". Samovolja pojedinaca je prihvatljiva ako se spasava ljudski zivot, a ne ako je komad granita postavljen mimo pravila. To je anarhija.
Nekim ljudima treba crtati .Ovo sto ti pises su samo fraze i trabunjanja .
Evo ti po treci put CITAT od onoga ko je otvorio temu "

--
lisabonne (citat):
Nakon intervencije Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika prije nešto više od dvije godine bio je i raspisan natječaj za uklanjanje toga velikog križa. No, na natječaj se nije prijavila niti jedna tvrtka pa križ nije ni uklonjen.
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#120

Post by Yes & No »

Sta ces palse se tvrtke da ih ne stigne kakv urok ili da iz zemlje kakva ruka izviri kao u filmu Kerry
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#121

Post by Jastreb35 »

Yes & No wrote:
Jastreb35 wrote:Krst na istaknutom mjestu (uz saglasnost ubranistickih organa) ne moze biti smetnja. Krst i minaret su dio bosanskohercegovackog kulturnog nasljedja. Ako je krst postavljen mimo pravila, isti se treba ukloniti, kao sto se uklonilo citavu dzamiju u Bradini. To treba da radi onaj koji je krst postavio, a uz nadzor nadleznih organa, a ne da se krst lomi od strane pripitih "diverzanata". Samovolja pojedinaca je prihvatljiva ako se spasava ljudski zivot, a ne ako je komad granita postavljen mimo pravila. To je anarhija.
Nekim ljudima treba crtati .Ovo sto ti pises su samo fraze i trabunjanja .
Evo ti po treci put CITAT od onoga ko je otvorio temu "

--
lisabonne (citat):
Nakon intervencije Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika prije nešto više od dvije godine bio je i raspisan natječaj za uklanjanje toga velikog križa. No, na natječaj se nije prijavila niti jedna tvrtka pa križ nije ni uklonjen.
Irelevantno. Registruj firmu i prijavi se. Ne moze se nakon svake rodjendanske pijanke uzimati zakon u vlastite ruke.
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#122

Post by Yes & No »

Jastreb35 wrote:
Yes & No wrote:
Jastreb35 wrote:Krst na istaknutom mjestu (uz saglasnost ubranistickih organa) ne moze biti smetnja. Krst i minaret su dio bosanskohercegovackog kulturnog nasljedja. Ako je krst postavljen mimo pravila, isti se treba ukloniti, kao sto se uklonilo citavu dzamiju u Bradini. To treba da radi onaj koji je krst postavio, a uz nadzor nadleznih organa, a ne da se krst lomi od strane pripitih "diverzanata". Samovolja pojedinaca je prihvatljiva ako se spasava ljudski zivot, a ne ako je komad granita postavljen mimo pravila. To je anarhija.
Nekim ljudima treba crtati .Ovo sto ti pises su samo fraze i trabunjanja .
Evo ti po treci put CITAT od onoga ko je otvorio temu "

--
lisabonne (citat):
Nakon intervencije Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika prije nešto više od dvije godine bio je i raspisan natječaj za uklanjanje toga velikog križa. No, na natječaj se nije prijavila niti jedna tvrtka pa križ nije ni uklonjen.
Irelevantno. Registruj firmu i prijavi se. Ne moze se nakon svake rodjendanske pijanke uzimati zakon u vlastite ruke.
A po kojem slovu zakona je postavljeno to je sto je postavljeno medju nekroplu stecaka da strsi i unistava spomenik nulte kategorije.Da li si ikad vidio to ruglo .Kao da si pored egipatskih piramida napravio nparvio poslovnu zgradu coca ~ cole.
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#123

Post by Yes & No »

Jastreb35 wrote:
Yes & No wrote:
Jastreb35 wrote:Krst na istaknutom mjestu (uz saglasnost ubranistickih organa) ne moze biti smetnja. Krst i minaret su dio bosanskohercegovackog kulturnog nasljedja. Ako je krst postavljen mimo pravila, isti se treba ukloniti, kao sto se uklonilo citavu dzamiju u Bradini. To treba da radi onaj koji je krst postavio, a uz nadzor nadleznih organa, a ne da se krst lomi od strane pripitih "diverzanata". Samovolja pojedinaca je prihvatljiva ako se spasava ljudski zivot, a ne ako je komad granita postavljen mimo pravila. To je anarhija.
Nekim ljudima treba crtati .Ovo sto ti pises su samo fraze i trabunjanja .
Evo ti po treci put CITAT od onoga ko je otvorio temu "

--
lisabonne (citat):
Nakon intervencije Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika prije nešto više od dvije godine bio je i raspisan natječaj za uklanjanje toga velikog križa. No, na natječaj se nije prijavila niti jedna tvrtka pa križ nije ni uklonjen.
Irelevantno. Registruj firmu i prijavi se. Ne moze se nakon svake rodjendanske pijanke uzimati zakon u vlastite ruke.
Tacno .Samo ima nesto gore , kada neko potpuno trijezan i u potpunosti svjestan posljedica napravi kriz pored stecaka i to u Stocu gdje je HVO i HV ispraznio i protjerao cijeli Stolac pri tom srusivsi i popalivsi sve dzamije .
I naravno bez ikakvog zakonskog i urbanistickog i estetskog i ljudskog i vjerskog i ....osnova .
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#124

Post by Jastreb35 »

Yes & No wrote:
Jastreb35 wrote:
Yes & No wrote: Nekim ljudima treba crtati .Ovo sto ti pises su samo fraze i trabunjanja .
Evo ti po treci put CITAT od onoga ko je otvorio temu "

--
lisabonne (citat):
Nakon intervencije Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika prije nešto više od dvije godine bio je i raspisan natječaj za uklanjanje toga velikog križa. No, na natječaj se nije prijavila niti jedna tvrtka pa križ nije ni uklonjen.
Irelevantno. Registruj firmu i prijavi se. Ne moze se nakon svake rodjendanske pijanke uzimati zakon u vlastite ruke.
Tacno .Samo ima nesto gore , kada neko potpuno trijezan i u potpunosti svjestan posljedica napravi kriz pored stecaka i to u Stocu gdje je HVO i HV ispraznio i protjerao cijeli Stolac pri tom srusivsi i popalivsi sve dzamije .
I naravno bez ikakvog zakonskog i urbanistickog i estetskog i ljudskog i vjerskog i ....osnova .
Odnosno, ako tebi siluju dijete, i ti ces njima ? Mi se obracunavamo s elementima koji dominaciju jednih nad drugim smatraju osnovom stabilnosti. Ako izgubis moralnu prednost tolerisanjem lomljenja krsta, ti vise ne branis dobro od zla, nego nudis neku svoju verziju zla.

I kad smo vec kod samovolje, sto ne odes kod onog ko je postavio taj krst i njega istuces, umjesto sto lomis krst ? Komad kamena ne zna vratiti udarac ?

Nije to hrabrost niti se tako brani otadzbinu.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#125

Post by Hierarchia »

Tomislav MO wrote:
Yes & No wrote: Poslije hiljadu godina bosanskim bogumilima i patarenima stiglo u posjetu mrtvima ono od cega su bjezali za zivota .Kriz.
Hmm, bogumili (valjda si htio reći krstjani) i patareni su bježali od križa cijeli život?

Hoćeš još jednom razmisliti o tvrdnji, na skoro svakom stećku je križ.
Crkva bosanska" bila je hereticka kako sa stajalista rimokatolicke crkve, tako i sa stajalista pravoslavne crkve, a njene vjernike razliciti izvori nazivaju patarenima, bogumilima, babunima, manihejcima, katarima i kutugerima. Oni sami nazivaju se krstjani i krstjanke, te cemo ih i mi tako zvati u daljnjem tekstu.

Po svom ustrojstvu i ucenju "Crkva bosanska" pripada katarsko-patarenskom pokretu ciji korijeni sezu daleko u proslost. U to vrijeme, izviruci iz Male Azije, javlja se vise razlicitih ucenja temeljenih na duhovnim spoznajama koji s jedne strane objedinjuju kulturu grckih, azijskih, rimskih i egipatskih misterija, a s druge strane nalaze izvor u rijecima Isusa, Evandeljima i Pavlovim poslanicama.
Ta razlicita ucenja u pocetku individualno vrlo jaka, s vremenom se, kako im prvobitni impuls slabi, medusobno priblizavaju i ujedinjuju u jedan ezoterijski pokret svoje epohe na podrucju Mediterana, kasnije nazvan gnosticizam. Gnostici zlo poistovjecuju s materijalnim, a dobro s duhovnim svijetom, smatraju da se covjek mora posvetiti asketizmu te da treba posjedovati "sofiju", odnosno mudrost, da bi se oslobodio okova ovoga svijeta.

Zbog primjesa starih ucenja gnostici su blizi obrazovanim ljudima tog vremena te su kao takvi bili veliki suparnici krscanstvu. U trecem stoljecu Perzijanac Manes (216.-277.g.) na dualisticku gnozu nadovezuje elemente Zoroastrove religije, budizma i krscanstva. Osnova njegove religije je dualizam: vjerovanje u vjecitu borbu Svjetla i Tame, dobroga i zlog boga.

Gnosticko i manihejsko ucenje je cvjetalo sve dok krscani nisu dosli na vlast. Poslije toga su bili primorani skrivati se, ali su neprestano vrsili podzemni utjecaj .



Malo se luftalo sa časova Povijesti, ako smijem primijetiti.
:roll: Ustvari, ko zna šta je u udžbenicima tačno pisalo... :roll:
Locked