Stokholm. Savjet

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#1 Stokholm. Savjet

Post by Hrmpallier »

U ponedeljak idem kući, i imaću međuslijetanje u Stokholmu ( 11-40 ), sa zadržavanjem od 8 sati.

Ima li ko ideju kako da spržim vrijeme ? Puno mi je bazati po aerodromu, a bojim se malo ( ili možda nije ) da iziđem i dođem u grad. Šta, gdje, kako ? Je li se isplati ići sa aerodroma do grada i nazad ? Koliko je aerodrom udaljen od grada ? Prevoz ? Šta pogledati u gradu. Gdje prezalogajiti ? Kada krenuti nazad ( slijedeci let u 20-35 ). Od prtljaga imam samo ranac. Inače, budžet mi nije zavidan. Nažalost.

Hwala unaprijed
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2 Re: Stokholm. Savjet

Post by stakasa »

Hrmpallier wrote:U ponedeljak idem kući, i imaću međuslijetanje u Stokholmu ( 11-40 ), sa zadržavanjem od 8 sati.

Ima li ko ideju kako da spržim vrijeme ? Puno mi je bazati po aerodromu, a bojim se malo ( ili možda nije ) da iziđem i dođem u grad. Šta, gdje, kako ? Je li se isplati ići sa aerodroma do grada i nazad ? Koliko je aerodrom udaljen od grada ? Prevoz ? Šta pogledati u gradu. Gdje prezalogajiti ? Kada krenuti nazad ( slijedeci let u 20-35 ). Od prtljaga imam samo ranac. Inače, budžet mi nije zavidan. Nažalost.

Hwala unaprijed
Hodaj po aerodromu, malo je 8 sati
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#3 Re: Stokholm. Savjet

Post by Šveđanin »

Aerodrom je udaljen nekih 40ak kilometara od grada. Mozes vozom, voznja traje otprilike 20ak minuta, stalno ima nekih linija, a mozes i autobusom ili taksijem. Sa tim sto si opisao, ja bi se strpio na aerodromu.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#4 Re: Stokholm. Savjet

Post by stakasa »

Ako budes isao lokalnim vozom kupis dnevnu kartu za 100 kruna, oko dvadeset km, u to ti ulazi i kompletan prevoz po Stockholmu sa podzemnom, autobusima i brodovima. Ali oni ne idu tako cesto na Arlandu, mozda jednom u pola sata.
Brza alternativa je Arlanda express ali to je vec sedamdesetak maraka tamo vamo. Dok pricekas voz, dok odes, dok se vratis, bices na aerodromu sat i po prije cekiranja, ostaju ti cetri pet sati za razgledanje Stockholma. A to je malo. Ako se vec odlucis na avanturu onda sa zeljeznicke stanice prosetaj do starog grada, produzi do Slussena, tu ti je najbolji ratio ulozenog/dobivenog za taj vremenski period. Dobro je obiljezeno, na stanici imas besplatne turisticke karte a mozes i pitat usput, ljubazni su i znaju engleski
Post Reply