Stock fotografija

Čarobni svijet fotografije
Post Reply
Dasi

#1 Stock fotografija

Post by Dasi » 23/02/2012 14:02

Ima li neko iskustva sa ovom vrstom fotografije?
Neki savjet za pocetak, koje fotke najbolje idu na stocku, tip za svjetlo, objektiv. Ukratko sve ono sto bi moglo koristiti za Stock fotografiju.

Oly

#2 Re: Stock fotografija

Post by Oly » 23/02/2012 14:28

Ja sam bio jedno vrijeme na Alamy i SShutterstock, mislim jos se ono racunam contributor ali ne postavljam vec duze vrijeme.
Prouci njihova pravila i posalji prve fotke.
Cini mi se za Shutterstock treba poslati prvi put 10 fotki i oni prvi put pogledaju tvoje fotke i procijene kvalitet i da li ce uopste biti prihvacene. Ne treba se iznenaditi ako prvi put neke fotke ne budu prihvacene, kriteriji su prilicno strogi.
Za Alamy se ne sjecam koliko fotografija ali znam da prvi put nisam prosao, kasnije sam poslao neke druge fotke koje su prihvacene.
Ne mogu se bas pohvaliti nekom prodajom, mora se stalno raditi i posvetiti mnogo vremena tome da bi se nesto pocelo zaradjivati.
Koje fotografije, na stock photography sve se prodaje jer svako ko zeli fotke za reklame, casopise, ne treba da placa skupo fotografe, milioni fotki su vec postavljene za prodaju.
Ja znam da kao npr, pred neki praznik Nova godinu i Bozic idu npr fotke koje mogu biti upotrijebljene za cestitke, casopise, znaci treba tacno tempirati vrijeme prije nekih znacajnih dogadjaja.
Isto tako ja sam se bavio mislju da se bavim Food fotografijom, to se prilicno dobro prodaje.
Treba malo osmisliti sta je u kojem trenutku najbolje i raditi na tome, mislim da samo slikati svasta bez nekog dobrog plana ne donosi puno uspjeha. Ipak moje iskustvo sa stock fotografijom je stvarno skromno ali ako te interesuje najbolje je prijaviti se i probati kao sto sam i ja uradio, kasnije ce ti sve biti jasnije i sam ces odmah skontati sta i kako dalje.

Dasi

#3 Re: Stock fotografija

Post by Dasi » 29/02/2012 20:50

Oly hvala ti puno na odgovoru. Citao sam zadnjih mjesec dosta o stocku tako da znam vecinu stvari. Negdje sam procitao da je stock zajednica Srbije medju najjacim na svijetu, pa sam se ponadao da bar i mi u BiH imamo nekih stockera sa iskustvom. Izgleda mrka kapa :( a bas me to iskustvo zanimalo. Kako poceti bez profesionalne rasvjete, preko koje banke kod nas podizati novac, kako prijavljivati taj novac i jel se porez placa i tako te neke pocetnicke bolesti.
Procitao sam i ako hoces fino da zaradis na stocku, moras svakodnevno slati fotke maltene imati puno radno vrijeme :) Naletio sam i na lika koji je za 3/4 godine zaradio milionce $
http://www.istockphoto.com/dny59
Pretpostavka nekih stockera je da zaradjuje 30 hiljada $ mjesecno.
Jedan stocker iz Srbije kaze da je za par mjeseci od stocka kupio ovo...
Image

Da se razumijemo, ne ocekujemja da se sad obogatim preko noci ili nesto slicno, ali ne bi imao nista protiv dodatne zarade. Ako nista bar da sebi zaradim jos koji objektiv, blic ili neko studijsko svjetlo.

black

#4 Re: Stock fotografija

Post by black » 01/03/2012 12:00

Dasi wrote:Oly hvala ti puno na odgovoru. Citao sam zadnjih mjesec dosta o stocku tako da znam vecinu stvari. Negdje sam procitao da je stock zajednica Srbije medju najjacim na svijetu, pa sam se ponadao da bar i mi u BiH imamo nekih stockera sa iskustvom. Izgleda mrka kapa :( a bas me to iskustvo zanimalo. Kako poceti bez profesionalne rasvjete, preko koje banke kod nas podizati novac, kako prijavljivati taj novac i jel se porez placa i tako te neke pocetnicke bolesti.
Procitao sam i ako hoces fino da zaradis na stocku, moras svakodnevno slati fotke maltene imati puno radno vrijeme :) Naletio sam i na lika koji je za 3/4 godine zaradio milionce $
http://www.istockphoto.com/dny59
Pretpostavka nekih stockera je da zaradjuje 30 hiljada $ mjesecno.
Jedan stocker iz Srbije kaze da je za par mjeseci od stocka kupio ovo...
Image

Da se razumijemo, ne ocekujemja da se sad obogatim preko noci ili nesto slicno, ali ne bi imao nista protiv dodatne zarade. Ako nista bar da sebi zaradim jos koji objektiv, blic ili neko studijsko svjetlo.
evo nas kolega sa f.ba, on ti ima najvise iskustva
http://www.shock.co.ba/

DoradO

#5 Re: Stock fotografija

Post by DoradO » 17/05/2012 12:19

a jes navalio :-)

bpsang

#6 Re: Stock fotografija

Post by bpsang » 18/07/2012 08:16

DoradO wrote:a jes navalio :-)
pa i tvaja sa vjenjčanja može komotno u ovu temu
ps