sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#51 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by jefferson »

O'zone wrote:
jefferson wrote:Evo moje liste:

1. Alat (set kljuceva+gedore).
2. NAPUHAN rezervni tocak (iznenadili bi se sta sam puta vidio kod ljudi ispuhan rezervni tocak).
3. Prva pomoc
4. PP aparat
3. Bar po jedna H7, H3 i obicna sijalica za stop svjetlo i zmigavac.
4. Litar ulja
5. Jelenska krpa
6. Kuhinjski ubrusi (mjerenje ulja, obrisat ruke, prolivenu kafu, sok, pivu, i ko zna sta jos :D )
7. Prsluk
8. 2ltr vode
9. Tekucina za pranje vjetrobranskog stakla
10. Karta (bez obzira na GPS).

i jos zima kad dodje:

11. Strugalica za led
12. Metlica pristojne velicine
13. Tekucina za pranje vjetrobranskog stakla koja moze izdrzat bar -20.
14. 3-4ltr vode zbog pojacane potrosnje tekucine za pranje vjetrobrana+oprati farove, maglenke i sl usljed nabacanog blata i sl.
Koliko se sjećam na mom rezervnom točku (ona krofna doduše 14') piše da treba da bude ispuhana samo je treba testirati sa vremena na vrijeme da li negdje pušta zrak odnosno napumpati i ispumpati. Baš ću da provjerim.

Meni je recimo u obaveznoj opremi uvjek (dok se drugi nije usrećio :mrgreen: ) bila i pumpa.
Pise na njoj koliki pritisak treba biti!
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#52 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by newklear »

ljubav_aha wrote:
newklear wrote:Osim ovoga što ste vi nabrojali još mi je potrebno ( i to moram imati)

- kondomi - zna se zašto - :dance:
kondomi su jako osjeltjivi na visoku ili nisku temepraturu :D
ne budu toliko dugo da djeluju na njih klimatske promjene... uvijek se kontigent mijenja - jedni odlaze a drugi dolaze :D :D
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#53 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by lajkujMe »

Ovo imam u Autu:


1) Kljuc za tocak i dizalicu
2) Kutija prve pomoci
3) Prsluk
4) Kutija s sijalicama (poluprazna doduse)

To je to :oops:

Sta mi treba:

1) Lanci
2) Rezervni tocak :x gumu na vozilu su mi odredjene osobe probusile nozem
3) Sajla za vucu
4) Kleme


preporuceno jos imati su sitniji gedori, svjecice, knjiga: sitne popravke vozila za debile how to :lol:
zobb
Posts: 60
Joined: 08/03/2012 10:36

#54 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by zobb »

Od svega navedenog,samo ono po zakonu :D,dobro osiguranje koje pokriva kamaru pehova(ako se u mogucnosti) i flasa vode.U sl. da se ovi gore navedeni cekaju(peh ili nedajBoze sta drugo) na vrucini i suncu.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#55 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by Qler »

1. Set obavezne opreme (ono u onoj pernici, cisto, ne zauzima prostor, uredno)
2. Lanci u zimskom periodu
3. Deka

To je u gepeku, naprijed u pretincu obicne, vlazne i alkoholne maramice (ovim zadnjim brisem volan, mjenjac i steke, malo je friki, ali eto :D ) i svicarski onaj noz, alat, sta li je...


Za sve ostalo tu je BIHAMK :) Inace auto drzim cistim i urednim maximalno.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#56 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by corolla02 »

manometar :mrgreen:
User avatar
zahvalan
Posts: 690
Joined: 22/02/2012 19:19
Location: ...kad zora svane,a svanut ce...

#57 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by zahvalan »

žulijan asanž wrote:
ljubav_aha wrote:Zubzireta,odlicna ideja :thumbup:

add on :
flouroscentni stapici , doslovno isti koje koristi policija za izoliranje zone :)

kod nas koriste pritke od graha za izoliranje zone

:lol: :lol: Oplakah
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#58 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by Melami »

Stvari kojeg moram imati u autu su vlazne maramice :D pored toga mislim svakop mora imati neku vrstu pumpe. I treca stvar koja bi se morala imati je aparat za gasanje pozara(ja ga nemam al mozda nabavim, il ukradem sa posla, razmislicu:P) A sto se tice tecnosti, sad kad bi nosio za kocnice tecnost, onda bi trebo i ulje za motor, za volan, i coolant i svasta nesto, ne mislimd a je to potrebno u autu a kod kuce naravno da je dobro doslo.( iako ja to sve imam u gepeku).
Imam i prvu pomoc koja dodje u autu :D nikad nisam provjeiro sta ima unutra.
Neke jos stvar koje bi se trebale imati, i koje imam su oni konektori za baterije, a planiram mozda nabaviti starter umjesto toga.
Trokut i kabal za sleepanje. Lijepo je imati ono sto se brisu prozori kad zamagle-zalede.
Nisam ni znao da sam zaboravio skoro bosanski dok nisam poceo post pisati :S izvinjavam se.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#59 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by mali Ninja »

ja iz auta ne vadim šator, dvije vreće za spavanje, mali mobilni sklopivi roštilj, 1-2 vreće drvenog uglja, plasticni escajg i čaše, obaveznu opremu auta propisanu zakonom i kad sjedam u auto ponesem petobanku zlu ne trebalo...
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#60 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by Seyfo »

Nakon što sam par puta dobro izgubio živce, uvijek u autu imam osnovno(trokut, p.pomoć) i još:
-pumpu (onu veeeeeeeeliku, dugačka kao gepek) jer kad mi pukne guma lakše mi je napuhati za 3 minute pa će izdržati do prvog vulkanizera, nego da se zajebajem sa skidanjem točkova
-sijalicu h7 za oboreno svjetlo, jer često crkava a uštelio sam se da je zamijenim. Recimo prošle godine sam vozio do Italije i tamo crkla sijalica, naravno u šteku imam dvije i odma zamijenim. Što mi treba da me kazne i da je tamo tražim ?
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#61 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by Melami »

mali Ninja wrote:ja iz auta ne vadim šator, dvije vreće za spavanje, mali mobilni sklopivi roštilj, 1-2 vreće drvenog uglja, plasticni escajg i čaše, obaveznu opremu auta propisanu zakonom i kad sjedam u auto ponesem petobanku zlu ne trebalo...
Sve zavisi kakvo je auto i za sta kome sluzi :D Mali gradski autic i ne moze imati svega u gepeku a i ne treba mu ako je samo za grad. Opet kazem, osnovna stvar je pumpa, ona moze biti od pomoci jer svako moze gumu napuhati. neke tecnosti moze imati u autu al nisu potrebne jer def nece \provjeriti tecnost u gradu prije nego krene kuci nazad.rezervna guma i dizalica kao i sajla za slepanje su potrebne da se ne bi iskesirale dodatne pare prilikom kvara.Vlazne maramice i one doktorske rukavice isto treba imati, mozda zatrebaju.
jole333
Posts: 36
Joined: 18/03/2012 15:01

#62 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by jole333 »

Duge gace do 15.04 :-D :-D :-D :-D
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#63 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by bpsang »

muha_sa wrote:lijepo žensko na suvozacevom mjestu :D
Najbolji i najiskreniji odgovor :)
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#64 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by bpsang »

jole333 wrote:Duge gace do 15.04 :-D :-D :-D :-D
šta če ti gače , ja ovih novokomponovanih :D :lol: :lol: :lol:
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#65 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by bpsang »

Melami wrote:
mali Ninja wrote:ja iz auta ne vadim šator, dvije vreće za spavanje, mali mobilni sklopivi roštilj, 1-2 vreće drvenog uglja, plasticni escajg i čaše, obaveznu opremu auta propisanu zakonom i kad sjedam u auto ponesem petobanku zlu ne trebalo...
Sve zavisi kakvo je auto i za sta kome sluzi :D Mali gradski autic i ne moze imati svega u gepeku a i ne treba mu ako je samo za grad. Opet kazem, osnovna stvar je pumpa, ona moze biti od pomoci jer svako moze gumu napuhati. neke tecnosti moze imati u autu al nisu potrebne jer def nece \provjeriti tecnost u gradu prije nego krene kuci nazad.rezervna guma i dizalica kao i sajla za slepanje su potrebne da se ne bi iskesirale dodatne pare prilikom kvara.Vlazne maramice i one doktorske rukavice isto treba imati, mozda zatrebaju.
za nedaj boze da u putu moraš ginekologa glumiti :lol: :lol: :lol:
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#66 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by Ma.Le.Na »

HRANU :D
i bar flasu vode
meni je to najbitnije :oops: :D
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#67 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by Edin H. »

ljubav_aha wrote:1.prva pomoc ( nije u SAD) imam
2.aparat za gasenje pozara ( u rusiji je sluzbena obaveza) nemam
3. trokut imam
4.punjac akumulatora , kablom koji takodjer poveze a aukumualtormom drugog auta
nemam,li imam kabl
5.Flasha vode :-D svaki dan

Da li imate listu prema licnom izboru ( dodala sam vodu :-D )

sto su vasa iskustva, i svaka ideja za povecanje liste je dobrodosla
Nista od toga nije obavezno :oops:

Pitanje - o kojoj evropskoj zemlji se radi?
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#68 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by ljubav_aha »

jefferson wrote:
ljubav_aha wrote: imm veliku pslaticnu kutijuu gepeku sredrstva za ciscenje auta ,sprejevi,peskiri,rolna papirnih krpa :-D

Da li je kvaitet ulja,i ostalih kemikalija u ljetnim i zimksim periodima "ugorze",tj. promjenjen ; kad je preporucljivo promjeniti zalihe :?:
Koliko prelazis godisnje milja?
Ako prelazis recimo 10,000 to znaci da ces mjenjati ulje recimo 2 puta, svakih 5k. Nema potrebe mjenjati prije zime ili poslije zime. Samo sipaj sinteticko ulje i to je to. Posto su zime gdje ti zivis malo ostrije, sipaj 5W30 ulje (pretpostavljam da je to, iako moze biti 5W20 ako je japanac). Znaci vazno je da imas oznaku 5W ili jos bolje 0W i zimi ce ko singerica raditi.
jefferson,hvala :-D
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#69 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by bpsang »

ljubav_aha wrote:
TDK-90 wrote:Malo soli :-D
muha_sa wrote:Malo ulja :-D

:D taman mogu dodati brasno i oklagiju :lol:


secer je vazniji,ako vam Opadne tokom voznje :)
zato ima dizalicu ako opadne :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#70 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by Alive »

Slabi ste vi svi :D :D :D


Ja sa sobom imam hrpu stvari... neki ce se sigurno nasmijati sta sve nosim sa sobom hahah :-) Dakle od zaista potrebnih stvari koje preporucujem svima da nose to je flasa vode! Ovo je pod moranjem, mali milion puta zatreba.

Zatim sa sobom imam nekoliko "cuda" za odrzavanje auto tacnije ciscenja tipa za sjaj komandne ploce, ciscenje sjedista, zatim pasta mala za poliranje...ona dobro dodje. Krpu za ciscenje i dvije jelenske krpe... jelenska pod obavezno.

Tu je uvijek i pasta za pranje ruke, i to zna zatrebati :-) Zatim ulje za auto koje koristim...uvijek imam barem pola litre, par kljuceva, klijesta...
Deka obavezno neka mala, uvijek dobro dodje... Imam i mali onaj jastuk kao prsluk na duvanje...nije lose ni to.

A sada ce te se sigurno nasmijati sta jos nosim... sator... da sator :-) Mali, za dvije osobe, kada se smota veoma malih dimenzija a extra za otici u prirodu, malo se opustiti... :-) I on je dobro dosao nekoliko puta :-)

Od sitnica tu su mali svicarski nozic,punjaci za mobitele za auto, par USB-ova sa muzikom, zvake su tu uvijek i neke bombone, suncane naocale takodje, baterijska lampa, upustvo od auta ona knjizica, notes, par olovaka, vlazne maramice, sredstvo za dezinfekciju malo i veliko (prvo za ruke, drugo za klimu u autu - Asepsol sprej preporuka svima), obicne maramice, vizit karte, sitno nesto novca za parking...


To je to hehe :-) Nije puno :D :D :D Ako se pitate sta vozim, vozim auto iz B segmenta...stane sve fino :)
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#71 Re: sto trebamo imati u autu !? obavezno i opcionalno

Post by Alive »

mali Ninja wrote:ja iz auta ne vadim šator, dvije vreće za spavanje, mali mobilni sklopivi roštilj, 1-2 vreće drvenog uglja, plasticni escajg i čaše, obaveznu opremu auta propisanu zakonom i kad sjedam u auto ponesem petobanku zlu ne trebalo...

Mislio sam da sam ja najgori :D


Svaka cast, ti si covjek po mom ukusu :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Post Reply